Sezon na narty zbliża się wielkimi krokami. Najwyższy czas, aby pomyśleć o zakupie sprzętu odpowiedniego sprzętu – nie tylko nart, ale też kijków narciarskich. 
 

Kijki to ważny element zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników białego szaleństwa. Wyjaśniamy, jak dobrać kijki narciarskie do wzrostu oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Jazda na nartach – do czego służą kijki i dlaczego warto je mieć?

Kijki narciarskie służą do podpierania i odpychania się w trakcie wchodzenia na wyciąg. Są też bardzo przydatne w trakcie samej jazdy – szczególnie osobom mniej zaawansowanym. Dobrze dobrane kijki ułatwiają utrzymanie równowagi i właściwej postawy. Pozwalają poruszać się szybciej, usprawniając odpychanie się. Ponadto stabilizują sylwetkę oraz sprawiają, że ciało jest bardziej spięte i lepiej przygotowane do wysiłku. 

Choć obecnie wielu narciarzy preferuje jazdę bez kijków, decyzję tę należy  dokładnie przemyśleć. Wielu specjalistów wręcz odradza jazdę bez kompletnego wyposażenia. Kijki narciarskie w przypadku większości osób początkujących i średnio zaawansowanych znacząco ułatwiają i przyspieszają jazdę oraz samo poruszanie się po zaśnieżonym terenie.

Dodają też pewności siebie na stoku. Przydać się mogą także osobom zaawansowanym, ponieważ pozytywnie wpływają na profesjonalny wizerunek. Zdecydowanie warto więc je mieć. 

Jak zbudowane są kijki narciarskie?

Kijki narciarskie to stosunkowo prosty sprzęt. Składają się z elementów takich jak:

  • Uchwyty. Umożliwiają wygodne trzymanie kijków. Zasadniczo im droższy model, tym wygodniejsze i bardziej ergonomiczne uchwyty.
  • Paski. Uniemożliwiają zgubienie kijów. W niektórych modelach kijków paski są odpinane, w jeszcze innych – samoczynnie odpinają się po upadku. 
  • Gardy (ochraniacze). Dodatkowe elementy, które można zamontować do kijków, aby chronić dłonie przed uderzeniami. 
  • Trzony. Zasadnicze i największe części kijków, wykonane zwykle z aluminium. 
  • Talerzyki. Elementy znajdujące się na końcach kijków, ułatwiające odbijanie się od powierzchni. Do jazdy amatorskiej po dobrze przygotowanym stoku wystarczą talerzyki o niewielkim rozmiarze. Większe talerzyki sprawdzą się np. w przypadku jazdy w głębokim śniegu. 

Jak dobrać kijki narciarskie do wzrostu?

Kijki narciarskie z oczywistych względów należy dopasować do swojego wzrostu. Istnieje kilka metod doboru. Jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych, jest pomnożenie swojego wzrostu przez 0,7.

Przykład:

  • Dla osoby mierzącej 180 cm wzrostu odpowiednia długość kija będzie wynosiła 126 cm. (180 * 0.7 = 126 cm). 
  • Dla osoby mierzącej 160 cm wzrostu odpowiednia długość kija po zaokrągleniu będzie wynosiła 117 cm. (167 * 0.7 = 116,9 cm). 

Ponadto można posłużyć się orientacyjnymi tabelkami ułatwiającymi dobór właściwych kijków. Znajdują się one w większości sklepów z akcesoriami sportowymi oraz na stronach internetowych. Wartości w tych tabelkach są uśrednione i zwykle przedstawiają się jak poniżej. 

Wzrost osoby dorosłej 

Długość kijków

155-160 cm 

110 cm

161-167 cm

115 cm

168-175 cm

120 cm

176-182 cm

125 cm

183-189 cm

130 cm

190-196 cm

135 cm

197-203 cm

140 cm

Kijki narciarskie – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podstawową wartością, którą trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu kijków, jest oczywiście długość. To jednak nie wszystko. Trzeba zwrócić uwagę także na kilka innych elementów, w tym:

  • Materiał uchwytu. Materiał powinien zapewniać dobrą przyczepność dłoni i minimalizować wstrząsy. Warto od razu wyeliminować te, które już na pierwszy rzut oka wydają się śliskie i mało przyczepne. W przypadku kobiet i dzieci lepiej sprawdzą się rozwiązania z uchwytami o mniejszej średnicy.
  • Elastyczność paska. Każdy narciarz powinien mieć możliwość swobodnego zawieszenia kija na nadgarstku. Zbyt mało elastyczne paski są niewygodne i mogą zwiększać ryzyko kontuzji. Warto zdecydować się na model, w którym pasek samoczynnie odpina się w momencie upadku.
  • Rozmiar talerzyka. Talerzyk znacząco wpływa na komfort jazdy. Małe średnice talerzyków doskonale sprawdzą się na dobrze przygotowanych trasach, przez co będą odpowiednie dla osób początkujących. Kijki z większymi talerzykami umożliwią wygodną jazdę także w przypadku większego śniegu. Średni rozmiar talerzyków powinien sprawdzić się w każdych warunkach.
  • Materiał, z którego wykonany jest trzonek. Amatorom klasycznego narciarstwa zjazdowego zwykle sprawdzi się zwykły, aluminiowy trzonek. Freeriderzy powinni jednak zdecydować się na solidniejsze rozwiązania, np. wykonane z kompozytów włókna węglowego.

Osoby, dla których duże znaczenie mają także kwestie estetyczne, mogą zwrócić uwagę również na wygląd kijów. Aktualnie producenci prześcigają się w coraz to ciekawszych rozwiązaniach wizualnych – kijki można bez problemu dopasować do reszty swojego narciarskiego ekwipunku.

Warto także dodać, że kijki narciarskie, podobnie jak same narty, można oczywiście wypożyczyć. Wypożyczenie nie zwalnia jednak z konieczności posiadania podstawowej wiedzy o sprzęcie narciarskim. Pracownik wypożyczalni nie zawsze będzie dysponował odpowiednią ilością czasu, aby precyzyjnie dobrać nam narty i kijki. Warto więc samodzielnie dokształcić się w tym zakresie i wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. 

Czy kijki narciarskie różnią się między sobą?

Kijki narciarskie do narciarstwa zjazdowego (uprawianego przez większość miłośników sportów zimowych), nie różnią się miedzy sobą znacząco. Różnice zwykle sprowadzają się do koloru i producenta.

Większość najpopularniejszych i najchętniej wybieranych modeli wykonana jest z aluminium – czym wyższa cena kijków, tym mocniejszy stop i wygodniejsza rękojeść. W sklepach sportowych spotkać można również modele carbonowe i wykonane z włókien węglowych. Są one lżejsze i węższe, ale niestety również droższe.

Nieco inaczej mogą wyglądać kijki do narciarstwa biegowego, slalomowego, freeride i skitouringu. Pierwsze z nich – z racji specyfiki narciarstwa biegowego – powinny być przede wszystkim długie, ponieważ muszą ułatwiać mocne odpychanie się.

Kije do narciarstwa slalomowego są charakterystycznie wygięte. Kije do jazdy typu freeride wyróżniają się bardzo dużym talerzykiem i brakiem paska na nadgarstek, a kije do skitouringu mają możliwość regulowania długości. 

Jak wybrać ubezpieczenie na narty?

Jazda na nartach to wspaniały, ale też niebezpieczny sport. Łatwo zarówno o drobne kontuzje, jak i poważniejsze złamania. Z tego względu tak ważny jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia narciarskiego. Pokryje ono koszty leczenia narciarza w razie doznania jakiegokolwiek urazu oraz sfinansuje koszty ewentualnych akcji ratowniczych. Zapewni też szereg dodatkowych korzyści. Wybór ubezpieczenia na narty warto rozpocząć przede wszystkim od analizy swoich potrzeb.

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia pełnej ochrony na wyjazd na narty. Przede wszystkim nie pokryje kosztów akcji ratowniczej na stoku, np. transportu helikopterem czy poszukiwania. W wielu europejskich krajach obowiązuje też system dopłat do usług medycznych. Może się okazać, że za konsultacje z ortopedą, założenie gipsu czy transport karetką trzeba będzie dopłacić z własnej kieszeni.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Narciarz-amator, który porusza się tylko po wyznaczonych szlakach, nie będzie potrzebował rozszerzeń ubezpieczenia i prawdopodobnie wystarczy mu podstawowa wersja polisy. Narciarz będący miłośnikiem jazdy poza szlakami, musi jednak liczyć się z koniecznością rozszerzenia polisy o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. 

Warto przeanalizować też swój tryb wypoczynku i indywidualne potrzeby. Jeśli nie wykluczamy szusowania po wypiciu szklaneczki grzańca – warto zdecydować się na dodatkową klauzulę alkoholową. Jeśli natomiast bardziej zależy nam na ochronie kosztownego sprzętu sportowego, który ze sobą zabieramy – rozszerzmy ubezpieczenie o ochronę tego sprzętu. Wielu narciarzy doceni też możliwość ubezpieczenia standardowego bagażu. 

Co musi zawierać dobra polisa narciarska?

Każda polisa narciarska powinna zawierać podstawowe elementy takie jak:

  • Koszty leczenia. W przypadku kierunków europejskich nie powinna być niższa niż 30 000 Euro. Dzięki temu elementowi polisy koszty leczenia, w tym także w placówkach prywatnych, pokryje ubezpieczyciel. 
  • Koszty ratownictwa. Zapewniają narciarzowi pokrycie kosztów ewentualnej akcji ratowniczej. 
  • OC sportowe. Bardzo istotny element polisy narciarskiej. Uchroni narciarza przed konsekwencjami finansowymi spowodowania urazu u osoby trzeciej. Na stoku o to nietrudno!
  • Ubezpieczenie NNW. W razie doznania przez podróżnika trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamania czy zwichnięcia nogi lub ręki), będzie on mógł ubiegać się o odszkodowanie. 
  • Assistance. Zapewnia szybką pomoc w kryzysowych sytuacjach. Działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Aby uzyskać pomoc, wystarczy skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela. 

Dodatkowo, planując zimowy wyjazd, warto rozważyć rozszerzenia ubezpieczenia, takie jak m.in. wspomniane już:

  • klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka – dla narciarzy, którzy lubią szusować w sposób odbiegający od standardowej jazdy na szlakach. 
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego – dla osób, które zabierają ze sobą własny sprzęt. 
  • klauzula alkoholowa – dla podróżników, którzy w tracie wyjazdu mogą skusić się na szklaneczkę grzańca, czy herbatę z wkładką. 
  • ubezpieczenie bagażu – dla wszystkich narciarzy, którzy na wyjazd zabierają ze sobą jakiekolwiek cenne przedmioty.

7-dniowy wypad na narty do Włoch
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
64,12 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Signal Iduna
Koszty leczenia
60 000 eur
Ratownictwo
100 000 eur
Bagaż
2 000 zł
96,93 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 7 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
128,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
215,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
7-dniowy wypad na narty do Włoch
AXA Partners
64,12 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Signal Iduna
96,93 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
60 000 eur
Ratownictwo
100 000 eur
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 7 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
128,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
215,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Cena ubezpieczenia narciarskiego – nawet w wersji rozszerzonej, z dodatkami – nie powinna zrujnować portfela narciarza. Ochronę w wystarczającym zakresie można uzyskać już za ok. 6 złotych dziennie w przypadku 7-dniowego wyjazdu na narty na terytorium Europy.

Kilkadziesiąt ofert polis narciarskich można w kilka minut wyszukać przy pomocy naszej porównywarki. 

Co warto wiedzieć?

  1. Kijki narciarskie to ważny element ubezpieczenia narciarskiego.
  2. Należy je dobrać przede wszystkim pod kątem swojego wzrostu.
  3. Kijki składają się z uchwytów, pasków, gard, trzonów i talerzyków.
  4. Kijki, razem z całym sprzętem sportowym, można ubezpieczyć. 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy długość kijków narciarskich jest aż tak ważna?

    Tak. Źle dobrane kijki nie spełnią swoje funkcji. Za krótki sprzęt spowoduje zbytnie nachylanie się tułowia, za długie kijki będą powodowały przechylanie się do tyłu. 

  2. Jakie właściwości powinny mieć kijki narciarskie?

    Kijki musza być solidne, by zapewniać bezpieczeństwo. Powinny być także dostosowane do uprawianej dyscypliny. Najważniejszą kwestią jest także dopasowanie ich do swoich potrzeb oraz możliwości. 

  3. Czy kijki dla dziecka różnią się od kijków dla dorosłych?

    Tak. Kijki dziecięce są niższe, dopasowane do wzrostu najmłodszych narciarzy.