Większość linii lotniczych umożliwia transport sprzętu narciarskiego w bagażu podręcznym i rejestrowanym w luku bagażowym. Jednak z uwagi na określone limity wagi i rozmiaru, może się on w nich nie zmieścić. W efekcie trzeba uiścić dodatkową opłatę za nadbagaż, która może wynieść od 25 do 80 euro w jedną stronę.

W większości linii lotniczych limit bagażu rejestrowanego wynosi 23 kg i 158 cm. Jeżeli zostanie przekroczony, za transport sprzętu narciarskiego trzeba dodatkowo dopłacić. Wyjaśniamy, ile wynoszą limity wagi i rozmiaru bagażu u różnych przewoźników, a także jaką kwotę trzeba zapłacić za nadbagaż. Podpowiadamy również, jak obniżyć koszty przewozu czy w jaki sposób ubezpieczyć narty, kijki bądź odzież narciarską.

Czy można przewieźć sprzęt narciarski w bagażu podręcznym?

Bagaż podręczny to zazwyczaj niewielka walizka lub plecak, który wnosimy ze sobą bezpośrednio do samolotu. Niewielki schowek pod sufitem nie pomieści w sobie wielkogabarytowych przedmiotów ani większej ilości rzeczy. Jego zawartość nie może być również dowolna, szczególnie jeśli chodzi o sprzęt sportowy. Co zatem można włożyć do standardowej kabinówki? 

Przede wszystkim drobny sprzęt elektroniczny, taki jak laptop, telefon, czy powerbank. Przewozić można również środki higieniczne, jeśli ich pojemność nie przekracza 100ml. Dodatkowo, mała walizka powinna pomieścić książki, dodatkową torebkę, koc, czy odzież, jak na przykład okrycie wierzchnie. Dozwolone jest także przewożenie niektórych leków oraz produktów zakupionych w strefie bezcłowej.

Turyści, którzy planują spędzić urlop uprawiając różnego rodzaju sporty, jeśli chcą zabrać ze sobą własny sprzęt, będą w związku z tym musieli pomyśleć o wykupieniu dodatkowego bagażu rejestrowanego. 

Do bagażu podręcznego można zapakować tylko lekkie elementy odzieży narciarskiej, jak np. rękawiczki czy gogle. Natomiast cięższe, jak narty, kijki czy buty należy wsadzić do bagażu rejestrowanego przewożonego w luku bagażowym. 

Co nie powinno znaleźć się w bagażu podręcznym?

W tego typu bagażu nie wolno bowiem przewozić przede wszystkim przedmiotów niebezpiecznych i takich, na przykład o ostrych krawędziach, z kolcami, odstającymi elementami, a także tych, które mogłyby zostać wykorzystane jako broń. Zaliczają się do nich nawet na pozór niegroźne przedmioty codziennego użytku, takie jak druty do szydełkowania, nożyczki, korkociąg, czy strzykawki z igłami. Jeśli chodzi o produkty płynne, w bagażu podręcznym można przewieźć do 1 litra płynów, jednak tylko w pojemnikach do 100ml każdy. 

Jeśli natomiast chodzi o sprzęt sportowy, miłośnicy aktywnego spędzania urlopu będą niepocieszeni. Bardzo niewiele przedmiotów można bowiem zapakować do bagażu podręcznego, planując lot samolotem. Do nielicznych wyjątków należą rzeczy, które samodzielnie nie stanowią pełnego ekwipunku sportowego, na przykład trapery, rolki, płetwy do pływania, czy kula do kręgli. 

Jak przewieźć sprzęt sportowy w samolotach poszczególnych linii lotniczych? 

Przewóz sprzętu sportowego na pokładzie samolotu jest możliwy we wszystkich liniach lotniczych, jednak nie zawsze na takich samych zasadach. Czasami tego typu ekwipunek uznawany jest za bagaż rejestrowany, innym razem odbywa podróż na specjalnych zasadach, na przykład jako dodatkowo płatny nadbagaż. Zazwyczaj linie lotnicze akceptują narty zapakowane w specjalne pokrowce lub torby narciarskie.

A jak wygląda to u najbardziej popularnych przewoźników? 

PLL LOT :

Wypowiedź eksperta

Sprzęt sportowy zabierzesz ze sobą bezpłatnie jeżeli mieści się w dozwolonym limicie bagażowym tzw. Free Baggage Allowance – wskazanym w Twoim bilecie. Wymogi dotyczące maksymalnej wagi i ilości sztuk bagażu muszą być spełnione, natomiast dopuszcza się przekroczenie wymiaru bagażu zawierającego sprzęt sportowy.
Maksymalny ciężar sprzętu sportowego nie może przekroczyć 32 kg. W przypadku cięższego sprzętu, jego przewóz możliwy jest jedynie jako CARGO.
PLL LOT

W skład sprzętu narciarskiego, określonego na oficjalnej stronie lot.com, wchodzą: 1 para nart, 1 para kijów, para butów i kask. 

Wizzair:

W liniach lotniczych Wizzair sprzęt sportowy można przewozić za dodatkową opłatą za sprzęt sportowy:

Sprzęt sportowy
WIZZAIR.COM & TELECENTRUM
Za lot (1 pasażer i 1 sztuka bagażu)‎65,00 €
Sprzęt sportowy
LOTNISKO
Za lot (1 pasażer i 1 sztuka bagażu)‎65,00 €

Ponadto linia przypomina:

Wypowiedź eksperta

Pamiętaj, że nie dostarczamy opakowań. Zapakuj sprzęt sportowy zgodnie z powyższymi wymaganiami. Nie będziemy mogli przetransportować nieprawidłowo zapakowanego sprzętu.
Wizzair

Ryanair:

Wypowiedź eksperta

Na pokładzie można przewozić sprzęt sportowy, o ile mieści się on w limicie bagażu podręcznego. W przypadku sprzętu sportowego, który przekracza wymiary bagażu podręcznego, możesz opłacić za niego dodatkową taryfę. W tym celu należy wykupić dodatkowy bilet lotniczy i miejsce. Aby zarezerwować dodatkowe miejsce, należy wpisać wyraz EXTRA jako imię i wyrazy ITEM SEAT jako nazwisko. Jeśli Twój sprzęt nie mieści się w Twojej torbie kabinowej i nie chcesz wykupić dodatkowego miejsca, możesz go odprawić i uiścić odpowiednią opłatę. Ceny za kategorie sprzętu sportowego są różne. Jeśli Twój sprzęt sportowy waży ponad 20 kg (rower ma dopuszczalny limit 30 kg), zostanie pobrana opłata za nadbagaż za każdy kilogram.
Ryanair

Sprzęt sportowykupiony na stronie internetowej: 168 zł/35 euro

kupiony na lotnisku: 192 zł/40 euro

Sprzęt narciarskikupiony na stronie internetowej: 216 zł/45 euro

kupiony na lotnisku: 240 zł/50 euro

Lufthansa:

Wypowiedź eksperta

W luku bagażowym na sprzęt sportowy dostępna jest ograniczona ilość miejsca. Z tego względu zachęcamy do rejestrowania sprzętu sportowego, który chcesz zabrać w podróż, tak wcześnie jak tylko jest to możliwe. Można tego dokonać za pośrednictwem swojego biura podróży lub poprzez formularz. Za sprzęt sportowy przekraczający limit bezpłatnego bagażu i limit wagi obowiązujące w danej klasie podróży, ale nie przekraczający maksymalnej wagi 32 kg, zostaną naliczone opłaty ryczałtowe za przewóz sprzętu sportowego.
Lufthansa

Na stronie internetowej lufthansa.com dostępny jest kalkulator bagażu, w którym można sprawdzić limit bezpłatnego bagażu na podstawie trasy, klasy podróży oraz taryfy. 

Jeśli podróżujesz liniami lotniczymi Lufthansa, poza limitem bezpłatnego bagażu, możesz nieodpłatnie zabrać ze sobą jeden zestaw sprzętu narciarskiego (z wyjątkiem rejsów na trasach do i z USA, Meksyku i Ameryki Centralnej). Pamiętaj również, że sprzęt narciarski jest zawsze przewożony jako bagaż ponadgabarytowy, który należy nadać przy specjalnych stanowiskach na lotnisku. 

Uwaga!

Bezpłatny przewóz sprzętu narciarskiego zamiast zarezerwowanej sztuki bagażu lub jako dodatkowej sztuki bagażu nie dotyczy podróży z biletem w taryfie Light Klasy Ekonomicznej.

EasyJet:

Koszt przewozu sprzętu sportowego, to:

 • mały sprzęt sportowy (sztuka, na lot) to koszt 170 zł (online) i 220 zł (na lotnisku)
 • duży sprzęt sportowy 218 zł (online) i 2670 zł (na lotnisku)

Ile kosztuje przewóz sprzętu narciarskiego w bagażu specjalnym?

Najwygodniej jest przewieźć sprzęt narciarski samolotem w dokupując nadbagaż (bagaż specjalny). 

 • W Wizzair cena bagażu za każdą dodatkową rejestrowaną sztukę  wynosi €10 za kilogram. Opłatę należy uiścić na lotnisku, jeśli bagaż waży pomiędzy 20 kg a 32 kg.
 • W easyJet za nadbagaż wykupiony online nie zapłacisz nic, z kolei jeśli zakupu dokonasz na lotnisku, będzie Cię to kosztowało 58 zł. Ta opłata dotyczy sztuk bagażu rejestrowanego ważących więcej niż waga zarezerwowana. Maksymalna waga sztuki bagażu rejestrowanego to 32 kg
 • Linie lotnicze KLM pobierają opłaty za nadbagaż:
  • od 70 do 200 Euro w przypadku lotów na terenie Europy;
  • od 75 do 300 Euro dla lotów międzykontynentalnych.
   Maksymalna waga oraz wymiary dodatkowego bagażu to 32 kg oraz 300 cm (dł. + szer. + wys.).
 • PLL LOT opłaty za nadbagaż pobiera:
  • 218 PLN/51 EUR/55 USD na trasach krajowych po Polsce (+ podatek VAT 8%),
  • 412 PLN/100 EUR/108 CAD na trasach krótkodystansowych po Europie i Bliskim Wschodzie,
  • 600 PLN/128 EUR/148 USD/184 CAD/20 000 JPY/184 000 KRW/11 200 INR/49 600 HUF na trasach długodystansowych z/do Ameryki Północnej oraz Azji (w tym z/do Kazachstanu i Uzbekistanu).
 • W liniach lotniczych Lufthansa limit bezpłatnego bagażu, uzależniony od trasy, klasy podróży oraz taryfy, można w prosty sposób sprawdzić w kalkulatorze bagażu dostępnym na stronie. 
 • Ryanair:
  • nadbagaż (za kilogram) wykupiony online: niedostępny,
  • nadbagaż (za kilogram) wykupiony na lotnisku: 
   €/£9 - €/£11
 • Norwegian: Opłaty za nadbagaż mają zastosowanie w przypadku każdego bagażu przekraczającego ograniczenie 2 sztuk bagażu rejestrowanego i 1 małego bagażu rejestrowanego. Opłaty za nadbagaż obowiązują również w przypadku bagażu rejestrowanego o wadze powyżej 23 kg:
  • 15EUR za kilogram, każdy odcinek podróży.

   UWAGA! Każda mała torba w liniach lotniczych Norwegian o wadze powyżej 10 kg będzie traktowana jako zwykły bagaż rejestrowany i odpowiednio obciążona kosztami.

Jak bezpiecznie przewieźć sprzęt narciarski samolotem?

Planując przewóz sprzętu narciarskiego samolotem warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. 

 • Po pierwsze, miejsce w luku bagażowym nie jest nieograniczone, w związku z czym nie każdy sprzęt zostanie przyjęty na pokład. Dlatego też warto odpowiednio wcześnie sprawdzić warunki rezerwacji. 
 • Po drugie, sprzęt sportowy przewożony samolotem nie może być za ciężki. W większości przypadków jego waga nie powinna przekraczać 45kg. 
 • Warto również pamiętać o tym, że każdy przewoźnik może mieć swoje zasady dotyczące przewozu tego typu bagażu. Dlatego też jeśli podczas jednej podróży korzystamy z usług więcej niż jednego przewoźnika, musimy sprawdzić, czy z każdym z nich przewóz sportowych rzeczy będzie możliwy. 
 • Nie każdy pamięta również o tym, że sprzęt sportowy, którego dane linie lotnicze nie uwzględniają w swojej tabeli dopuszczalnych rzeczy, może zostać potraktowany jako płatny nadbagaż

 Praktyczne wskazówki na bezpieczne przewożenie sprzętu

 • Torba narciarska - to świetne rozwiązanie jeśli chodzi o przewożenie samolotem nart lub deski snowboardowej. Są lekkie, pojemne, a najczęściej również wodoodporne. Do samolotu najlepsze będą te z dodatkową ochronną wyściółką, która zapewni większe zabezpieczenie dla cennego sprzętu. To ważne, ponieważ bagaże rejestrowane narażone są na uszkodzenia w trakcie załadunku lub rozładunku samolotu. 

 • Odpowiednie pakowanie - w przypadku nart najlepiej umieścić je na samym spodzie torby, a jeśli przewozimy dwie pary, dobrze ułożyć je obok siebie, nie zaś jedna na drugiej. Buty narciarskie powinny być ułożone w taki sposób, by tworzyły prostokąt. Dobrze będzie umieścić je po przeciwnej stronie torby niż kask. Ten drugi może natomiast stać się świetnych ochraniaczem na gogle narciarskie przykryte rękawicami. 

 • Pakowanie ubrań - jeśli chodzi o odzież sportową, która najczęściej zajmuje w bagażu sporo miejsca, do jej pakowania warto użyć specjalnych toreb próżniowych. 

 • Pokrowce - bezpieczeństwo w torbie podróżnej, zwłaszcza w przypadku delikatnych przedmiotów, zapewniają odpowiednie pokrowce. Dobrze, jeśli można umieścić w nich gogle narciarskie, maskę do nurkowania, czy deskorolkę. Jeśli nie mamy właściwych ochraniaczy, do zabezpieczenia przedmiotów można na przykład przewożonych w bagażu ubrań. 

Jak tanio przewieźć sprzęt narciarski samolotem?

Przewóz sprzętu sportowego samolotem ostatecznie może okazać się dość kosztowny. Razem z zakupem biletu lotniczego, cena takiego transportu, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt narciarski, może przekroczyć nawet 1000 zł. Jednak koszty przewozu nawet takich rzeczy można obniżyć.

Aby to zrobić, warto pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach: 

 • Rezerwacja przez internet - warto zarezerwować transport sprzętu narciarskiego samolotem w bagażu specjalnym przez internet z dużym wyprzedzeniem. Rezerwacja online może być nawet dwukrotnie tańsza niż poinformowanie o przewozie dopiero na lotnisku. W ten sposób zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zakup skipassów czy noclegu o wyższym standardzie. 

 • Porównanie ofert różnych przewoźników - oszczędni turyści zwykle wybierają tanie linie lotnicze. Jednak w przypadku przewozu sprzętu narciarskiego w bagażu specjalnym nie zawsze będzie to dobry pomysł. U zwykłych przewoźników, takich jak KLM czy SAS, transport może być nieznacznie tańszy niż w easyJet bądź Ryanair. W efekcie przed podróżą warto porównać ze sobą co najmniej kilka ofert i wybrać tę o wyższym standardzie w podobnej cenie. 

 • Równomierne rozłożenie ciężaru - przed wylotem warto dokładnie zaplanować pakowanie sprzętu narciarskiego. Aby nie marnować określonego przez przewoźnika limitu wagi, można np. ubrać ciężką kurtkę narciarską na siebie i wejść w niej na pokład samolotu. Podobnie jeżeli linie lotnicze to umożliwiają, można narty i kijki zapakować do bagażu rejestrowanego, a buty wsadzić do bagażu podręcznego. Ponadto do obuwia narciarskiego można włożyć gogle czy rękawice. 

 • Członkostwo w programach lojalnościowych - niektóre z nich, po zebraniu odpowiedniej ilości punktów, dają bowiem możliwość przewożenie sprzętu sportowego bez dodatkowych opłat. 

 • Dokładne sprawdzenie warunków konkretnego przewoźnika - to ważne, ponieważ nie wszystkie linie lotnicze mają takie same zasady przewozu sprzętu sportowego. Jeśli wybrany przewoźnik (lub ten, do samolotu którego przesiadamy się podczas dłuższej podróży) nie ma na swojej liście wybranego przez Ciebie przedmiotu, sprzęt zostanie uznany za nadbagaż, który podlega dodatkowej opłacie. 

Co zrobić w razie zagubienia sprzętu przez linie lotnicze?

Nie tylko zgubienie, ale i opóźnienie bagażu z winy linii lotniczych może stać się podstawą, aby ubiegać się o odszkodowanie. Jeśli po dotarciu do miejsca docelowego okaże się, że nasz bagaż nie został tam dostarczony, będziemy musieli zmierzyć się z kilkoma niedogodnościami. Walizka lub sprzęt, który prawdopodobnie utknął gdzieś po drodze, powinien pojawić się na lotnisku, jednak będziemy musieli na to trochę poczekać. Warto przy tym wiedzieć, że od momentu nadania bagażu na lotnisku aż do chwili odbioru przez pasażera, linie lotnicze są odpowiedzialne za rzeczy, które przewozimy. 

Jak czytamy na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego Polska: 

Maksymalna wysokość rekompensaty wynosi 1288 SDR (około 6 786,37 PLN po średnim kursie NBP z dnia 06.01.2020 r.). Kwota ta stanowi górną granicę odpowiedzialności, nie jest ryczałtem dla poszkodowanego. Wysokość odszkodowania może być wyższa jeżeli w momencie nadania bagażu pasażer złożył linii lotniczej specjalną deklarację interesu w dostawie i dokonał stosownej opłaty, o ile obowiązywała. Wówczas przewoźnik ponosi odpowiedzialność do kwoty zadeklarowane. 

Warto jednak pamiętać, że linie lotnicze nie ponoszą odpowiedzialności za opóźnienie, zniszczenie lub zagubienie bagażu, w którym przewożono rzeczy niezgodne z regulaminem, czyli takie, które nie powinny być przewożone w bagażu rejestrowanym. 

Zgłoszenie braku bagażu - jak wygląda procedura?

W związku z tym, że przewoźnik bierze odpowiedzialność za bagaż w momencie jego nadania, proces zgłoszenia reklamacji za opóźnienie rozpoczyna się już na lotnisku. 

 • Zgłoszenie - ważne, by zrobić to jeszcze przed opuszczeniem zamkniętej strefy lotniska, w biurze reklamacji. Po zgłoszeniu, biuro wyda pasażerowi Raport Niezgodności Bagażowej, czyli tak zwany PIR (Property Irregularity Report). 

 • Reklamacja pisemna - zgłoszenie należy wysłać również z formie pisemnej, za pomocą specjalnego formularza, drogą mailową lub listownie. Trzeba do tego dołączyć: 

 1. Informacje na temat szczegółów lotu, na przykład jego numer czy data 
 2. Roszczenia co do rekompensaty 
 3. Kopię PIR 
 4. Kopię bagażowego kwitu 
 5. Kopie paragonów (wraz z oryginałami do wglądu) za zakupy rzeczy pierwszej potrzeby, zakupione podczas oczekiwania na bagaż 
 6. Dane rachunku bankowego 
 • Dotrzymanie terminów - pisemną reklamację wysłać trzeba najpóźniej do 21 dni od daty otrzymania opóźnionego bagażu. 

Aby bagaż był zabezpieczony w każdej sytuacji, nawet ten, w której przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za opóźniony przylot, zagubienie lub zniszczenie naszych rzeczy, warto jeszcze przed wylotem wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Dzięki niemu otrzymamy odszkodowanie za niedogodności związane z oczekiwaniem na bagaż oraz jego ewentualne uszkodzenia. 

Jak ubezpieczyć bagaż w samolocie? 

Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego wchodzi w skład ubezpieczenia sprzętu sportowego, które jest dodatkiem oferowanym przy zakupie polisy turystycznej. Ubezpieczyciele zaliczają do niego narty, wiązania i kijki, a także pozostałe wyposażenie, jak odzież, obuwie czy akcesoria (np. rękawiczki, gogle). Ubezpieczenie chroni osprzęt na wypadek zniszczenia, zgubienia lub kradzieży. 

W razie wystąpienia któregoś z tych zdarzeń, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie do wysokości sumy gwarantowanej określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Jednak jego wysokość może nie być równoznaczna z rynkową wartością sprzętu, lecz polisa może zrekompensować część poniesionych strat finansowych. 

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela 

Ubezpieczyciele w OWU określają szereg zdarzeń, które skutkują wyłączeniem zakresu ochrony polisy narciarskiej. W przypadku ubezpieczenia sprzętu sportowego zwykle przestaje ono działać, jeżeli: 

 • Uszkodzenie sprzętu zostało wyrządzone umyślnie przez ubezpieczonego lub bliskie mu osoby 

 • Do kradzieży, zniszczenia lub zgubienia sprzętu doszło na skutek rażącego niedbalstwa 

 • Sprzęt uległ zniszczeniu na skutek zużycia 

 • Uszkodzone zostały tylko pojemniki służące do przechowywania sprzętu narciarskiego 

 • Do uszkodzenia doszło na skutek wad fabrycznych sprzętu 

 • Sprzęt sportowy nie był odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą 

 • Sprzęt został pozostawiony bez opieki 

 • Do uszkodzenia doszło na skutek uprawiania sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych, bez posiadania stosownego rozszerzenia ochrony 

 • Sprzęt narciarski został uszkodzony na skutek uprawiania sportów w miejscach niedozwolonych 

 • Sprzęt nie był właściwie użytkowany 

 • Sprzęt sportowy został zniszczony na skutek zarekwirowania przez organy celne 

 • Sprzęt był wypożyczony 

Wypowiedź eksperta

Sumy gwarantowane ubezpieczenia sprzętu narciarskiego w ubezpieczeniach narciarskich wahają się od 500 zł do 6 000 zł. Z kolei ceny polis w kalkulatorze rankomat.pl wynoszą od 7,27 do 21,23 zł dziennie dla osoby dorosłej. Im wyższa wartość osprzętu, tym bardziej warto wybrać wyższy wariant ubezpieczenia.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na urlop do Włoch, z uwzględnieniem ochrony bagażu i sprzętu sportowego: 

7-dniowy wypad na narty do Włoch
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Signal Iduna
Koszty leczenia
261 737 zł
Ratownictwo
43 623 zł
Bagaż
2 000 zł
97,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 436 229 złOC sportowe: 218 114 zł sporty objęte polisą: 7 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 308 686 zł
Ratownictwo
43 623 zł
Bagaż
4 362 zł
128,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 43 623 złOC: 436 229 złOC sportowe: 436 229 złsporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
228,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
7-dniowy wypad na narty do Włoch
AXA Partners
62,23 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Signal Iduna
97,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
261 737 zł
Ratownictwo
43 623 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 436 229 złOC sportowe: 218 114 zł sporty objęte polisą: 7 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
128,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 308 686 zł
Ratownictwo
43 623 zł
Bagaż
4 362 zł
Dodatkowo: NNW: 43 623 złOC: 436 229 złOC sportowe: 436 229 złsporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
228,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Polisę można zakupić online, wystarczy wypełnić dane i opłacić składkę. W razie potrzeby wystarczy okazać zapisany lub wydrukowany dokument ubezpieczenia.

Co warto wiedzieć?

 1. W większości linii lotniczych limit bagażu rejestrowanego wynosi 23 kg i 158 cm.
 2. Ryanair i Wizzair pozwalają przewieźć sprzęt narciarski tylko za dodatkową opłatą.
 3. Wysokość dopłaty za transport sprzętu narciarskiego samolotem może wynieść od 25 do 80 euro.
 4. Rezerwacja internetowa transportu sprzętu narciarskiego może być nawet dwukrotnie tańsza niż na lotnisku.
   

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje przewóz sprzętu narciarskiego?

  To zależy od przewoźnika i klasyfikacji sprzętu sportowego jako bagażu. Inna będzie cena w przypadku, gdy zostanie on potraktowany jako bagaż rejestrowany, inna, gdy stanowi bagaż specjalny, a jeszcze inna, gdy linie lotnicze potraktują go jako nadbagaż. 

 2. Jaką ilość sprzętu narciarskiego można przewieźć samolotem?

  Takie wytyczne należy dokładnie sprawdzić w warunkach umowy czy regulaminie każdego z przewoźników, jeszcze przed zakupem biletu. Każda linia lotnicza może bowiem określić własny limit, zarówno co do ilości jak i wagi bagażu. Sprzęt, który te limity przekracza, zostanie potraktowany jako nadbagaż, który jest dodatkowo płatny. 

 3. Co zaliczane jest do sprzętu narciarskiego?

  Do sprzętu sportowego ubezpieczyciele zaliczają oczywiście narty, ale także wiązania, kijki, czy inne ważne wyposażenie. To ostatnie to na przykład odzież, buty narciarskie, czy rzeczy takie jak rękawiczki lub gogle.