Większość linii lotniczych umożliwia transport sprzętu narciarskiego w bagażu podręcznym i rejestrowanym w luku bagażowym. Jednak z uwagi na określone limity wagi i rozmiaru, może się on w nich nie zmieścić. W efekcie trzeba uiścić dodatkową opłatę za nadbagaż, która może wynieść od 25 do 80 euro w jedną stronę.

W większości linii lotniczych limit bagażu rejestrowanego wynosi 23 kg i 158 cm. Jeżeli zostanie przekroczony, za transport sprzętu narciarskiego trzeba dodatkowo dopłacić. Wyjaśniamy, ile wynoszą limity wagi i rozmiaru bagażu u różnych przewoźników, a także jaką kwotę trzeba zapłacić za nadbagaż. Podpowiadamy również, jak obniżyć koszty przewozu czy w jaki sposób ubezpieczyć narty, kijki bądź odzież narciarską.

Sprzęt narciarski w bagażu podręcznym

Do bagażu podręcznego można zapakować tylko lekkie elementy odzieży narciarskiej, jak np. rękawiczki czy gogle. Natomiast cięższe, jak narty, kijki czy buty należy wsadzić do bagażu rejestrowanego przewożonego w luku bagażowym. 

Sprzęt narciarski w bagażu rejestrowanym

Większość linii lotniczych (oprócz Ryanair i Wizzair), umożliwia przewóz sprzętu narciarskiego w bagażu rejestrowanym w luku bagażowym. Pod warunkiem, że nie przekracza on dozwolonych limitów wagi i rozmiaru, które najczęściej wynoszą 23 kg i 158 cm. 

Inaczej jest w easyJet, gdzie w luku bagażowym można przewieźć jeden bagaż o wadze 15 kg lub trzy ważące 23 kg o maksymalnym wymiarze 275 cm. Natomiast w Norwegian ograniczenie wynosi 20 kg i 300 cm, a w Air France 23 kg i 300 cm. Jednak bardzo trudno jest zmieścić w tym limicie kompletny sprzęt narciarski wraz z ciężkimi nartami z wiązaniami, butami czy kaskiem. W takim przypadku trzeba dokupić nadbagaż.

czy sprzęt narciarski można przewieźć samolotem jako bagaż rejestrowany

Sprzęt narciarski w bagażu specjalnym

Najwygodniej jest przewieźć sprzęt narciarski samolotem w dokupując nadbagaż (bagaż specjalny). W przypadku rezerwacji internetowej jej wysokość na terenie Europy w klasie ekonomicznej u różnych przewoźników wynosi od 25 do 80 euro w jedną stronę. 

W tanich liniach lotniczych bagaż specjalny kosztuje od 30 do 45 euro. W Wizzair można dodatkowo przewieźć jeden zestaw sprzętu narciarskiego w pokrowcu o maksymalnej wadze 32 kg za 30 euro (129 zł) w jedną stronę. W easyJet za 40 euro (170 zł) do 20 kg i za 50 euro (218 zł) do 32 kg, a w Ryanair za 45 euro (216 zł) do 20 kg. 

Podobne ceny obowiązują również u większych przewoxników. W KLM opłaty za bagaż specjalny do 23 kg zaczynają się od 25 euro (107 zł), w Scandinavian Airlines System (SAS) za torbę do 32 kg trzeba zapłacić 30 euro (129 zł), a w Norwegian do 32 kg – 35-40 euro (150-172 zł).

Drożej jest u popularnych w Polsce dużych przewoźników. W Lufthansie przewóz sprzętu narciarskiego do 32 kg w bagażu specjalnym kosztuje 50 euro (215 zł), a w LOT do 45 kg 60 euro (250 zł – rejsy międzynarodowe). Natomiast w Air France opłata do 32 kg wynosi 75 euro (322 zł), a w Swiss Air do 32 kg – 70-80 euro (301-344 zł). 

wysokość dopłat za przewóz sprzętu narciarskiego

Jak tanio przewieźć sprzęt narciarski samolotem?

Razem z zakupem biletu lotniczego, cena transportu sprzętu narciarskiego samolotem może przekroczyć 1000 zł. Jednak koszty przewozu można obniżyć. Wskazujemy 3 sposoby jak to zrobić:

1. Rezerwuj przez internet

Warto zarezerwować transport sprzętu narciarskiego samolotem w bagażu specjalnym przez internet z dużym wyprzedzeniem. Rezerwacja online może być nawet dwukrotnie tańsza niż poinformowanie o przewozie dopiero na lotnisku. W ten sposób zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zakup skipassów czy noclegu o wyższym standardzie.

2. Porównaj oferty

Oszczędni turyści zwykle wybierają tanie linie lotnicze. Jednak w przypadku przewozu sprzętu narciarskiego w bagażu specjalnym nie zawsze będzie to dobry pomysł. U zwykłych przewoźników, takich jak KLM czy SAS, transport może być nieznacznie tańszy niż w easyJet bądź Ryanair. W efekcie przed podróżą warto porównać ze sobą co najmniej kilka ofert i wybrać tę o wyższym standardzie w podobnej cenie. 

3. Rozłóż równomiernie ciężar i wykorzystaj wolne miejsce

Przed wylotem warto dokładnie zaplanować pakowanie sprzętu narciarskiego. Aby nie marnować określonego przez przewoźnika limitu wagi, można np. ubrać ciężką kurtkę narciarską na siebie i wejść w niej na pokład samolotu. Podobnie jeżeli linie lotnicze to umożliwiają, można narty i kijki zapakować do bagażu rejestrowanego, a buty wsadzić do bagażu podręcznego. Ponadto do obuwia narciarskiego można włożyć gogle czy rękawice.

                                                                                                                                                                                                                                                                       
Zakres ochronyWartaTu EuropaAllianz
Koszty leczenia10 000 zł15 000 zł30 000 zł
OC5000 zł10 000 zł20 000 zł
NNW3000 zł1000 zł14 000 zł
Ubezpieczenie bagażu500 zł1000 zł2000 zł
Cena polisy2,21 zł3,28 zł5,10 zł

Jak ubezpieczyć sprzęt narciarski?

Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego wchodzi w skład ubezpieczenia sprzętu sportowego, które jest dodatkiem oferowanym przy zakupie polisy turystycznej. Ubezpieczyciele zaliczają do niego narty, wiązania i kijki, a także pozostałe wyposażenie, jak odzież, obuwie czy akcesoria (np. rękawiczki, gogle). Ubezpieczenie chroni osprzęt na wypadek zniszczenia, zgubienia lub kradzieży. W razie wystąpienia któregoś z tych zdarzeń, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie do wysokości sumy gwarantowanej określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Jednak jego wysokość może nie być równoznaczna z rynkową wartością sprzętu, lecz polisa może zrekompensować część poniesionych strat finansowych.

Ubezpieczyciele w OWU określają szereg zdarzeń, które skutkują wyłączeniem zakresu ochrony polisy narciarskiej. W przypadku ubezpieczenia sprzętu sportowego zwykle przestaje ono działać, jeżeli:

 • uszkodzenie sprzętu zostało wyrządzone umyślnie przez ubezpieczonego lub bliskie mu osoby,
 •    
 • do kradzieży, zniszczenia lub zgubienia sprzętu doszło na skutek rażącego niedbalstwa,
 •    
 • sprzęt uległ zniszczeniu na skutek zużycia,
 •    
 • uszkodzone zostały tylko pojemniki służące do przechowywania sprzętu narciarskiego,
 •    
 • do uszkodzenia doszło na skutek wad fabrycznych sprzętu,
 •    
 • sprzęt sportowy nie był odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą,
 •    
 • sprzęt został pozostawiony bez opieki,
 •    
 • do uszkodzenia doszło na skutek uprawiania sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych, bez posiadania stosownego rozszerzenia ochrony,
 •    
 • sprzęt narciarski został uszkodzony na skutek uprawiania sportów w miejscach niedozwolonych,
 •    
 • sprzęt nie był właściwie użytkowany,
 •    
 • sprzęt sportowy został zniszczony na skutek zarekwirowania przez organy celne,
 •    
 • sprzęt był wypożyczony.

Sumy gwarantowane ubezpieczenia sprzętu narciarskiego w ubezpieczeniach narciarskich wahają się od 1500 do 4000 zł. Z kolei ceny polis w kalkulatorze rankomat.pl wynoszą od 7,27 do 21,23 zł dziennie dla osoby dorosłej. Im wyższa wartość osprzętu, tym bardziej warto wybrać wyższy wariant ubezpieczenia.

Co warto wiedzieć?

 1. W większości linii lotniczych limit bagażu rejestrowanego wynosi 23 kg i 158 cm.
 2. Ryanair i Wizzair pozwalają przewieźć sprzęt narciarski tylko za dodatkową opłatą.
 3. Wysokość dopłaty za transport sprzętu narciarskiego samolotem może wynieść od 25 do 80 euro.
 4. Rezerwacja internetowa transportu sprzętu narciarskiego może być nawet dwukrotnie tańsza niż na lotnisku.