Pakowanie się na podróż samolotem to zwykle odrobinę większe wyzwanie niż w przypadku innych środków transportu. Stresuje szczególnie osoby, które będą podróżowały w ten sposób po raz pierwszy.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że bezpieczne spakowanie się na podróż samolotem wcale nie musi być skomplikowane. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. 

Jak spakować się do samolotu? Rodzaje bagażu 

Na początek warto przypomnieć, że w transporcie lotniczym wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje bagażu:

 • podręczny – zabierany ze sobą na pokład samolotu,
 • rejestrowany – umieszczany w luku bagażowym.

Bagaż podręczny musi spełniać szereg wymogów dotyczących wymiarów, określanych indywidualnie przez każdego przewoźnika. Dodatkowo nie można przewozić w nim np. płynów większych 100 mililitrów, a pozostałe należy spakować w przeźroczysty woreczek lub kosmetyczkę. W bagażu podręcznym nie można transportować też m.in. ostrych przedmiotów – nawet pozornie tak niewinnych, jak pilniczek, czy nożyczki do paznokci. 

Dla wielu podróżników kluczowy jest jednak bagaż rejestrowany – szczególnie w przypadku dłuższych wypraw. To większy, zwykle „główny” bagaż. Rejestruje się go na lotnisku, przy odpowiednim stanowisku odprawy. Na bagaż rejestrowany obsługa lotniska przykleja specjalną karteczkę z informacją, gdzie bagaż powinien dolecieć i do kogo należy. Takie potwierdzenie otrzymuje też podróżnik. Po przylocie, zwykle po chwili oczekiwania, bagaż rejestrowany odbiera się z taśmy bagażowej. 

Rozmiary bagażu rejestrowanego w różnych liniach lotniczych

Każdy przewoźnik samodzielnie określa, jakie mogą być maksymalne wymiary bagażu rejestrowanego oraz jego waga. Poniżej praktyczne zestawienie uwzględniające 5 popularnych linii lotniczych.

Linia lotnicza

Maksymalna wymiary bagażu

Maxksymalna waga bagażu

Ryan Air

81 cm x 119 cm x 119 cm

20 kg (za dopłatą do 32 kg)

PLL LOT

Suma wymiarów nie może przekroczyć 158 cm

23 kg

Wizz Air

171 cm x 149 cm x 119 cm

10 lub 20 kg (za dopłatą do 32 kg)

EasyJet

Suma wymiarów nie może przekroczyć 275 cm

23 kg

Lufthansa

Suma wymiarów nie może przekroczyć 158 cm

23 kg

Jak widać, pomiędzy regulacjami poszczególnych linii lotniczych mogą występować rozbieżności. Przed zakupem biletu, warto więc dokładnie sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika dokładne wymogi co do wielkości i wagi bagażu, zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego. Dzięki temu nie narazimy się na konieczność dopłaty za nadbagaż. 

Co można spakować do bagażu rejestrowanego?

Bagaż rejestrowany nie podlega aż tak ścisłym restrykcjom jak bagaż podręczny. Zasadniczo przewozimy w nim wszystko, co nie zmieści się do bagażu podręcznego. Spakować możemy m.in.:

 • kosmetyki w pełnym rozmiarze,
 • przedmioty, które mogą być uznane za niebezpieczne (ostre),np. pilniczek do paznokci, nożyczki,
 • ubrania, bieliznę i rzeczy osobiste,
 • lekarstwa i środki higieny,
 • alkohol w butelkach o standardowym rozmiarze (odpowiednio zabezpieczony przed potłuczeniem).

Do bagażu rejestrowanego zalicza się także przedmioty o nietypowych rozmiarach, jak np. sprzęt sportowy, czy wózki dziecięce.

Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym?

W bagażu rejestrowanym nie przewieziemy:

 • urządzeń na baterie litowo-jonowe, czyli np. powerbanków, laptopów, smartfonów,
 • materiałów wybuchowych i substancji łatwopalnych, np. alkoholu powyżej 70%, zapalniczek, czy gaśnic.
 • urządzeń wybuchowych i ich atrap,
 • substancji chemicznych i toksycznych,
 • części samochodów (ponieważ mogły mieć wcześniej kontakt z paliwem).

W przypadku bagażu rejestrowanego zakres ograniczeń nie jest szeroki. Warto jednak zwrócić uwagę na obostrzenia konkretnego przewoźnika, z którego usług chcemy skorzysta. Np. linia Ryanair wprowadziła ograniczenie, zgodnie z którym w bagażu rejestrowanym można przewozić maksymalnie 1 litr oliwy z oliwek. 

Jak się spakować na podróż samolotem? 7 przydatnych trików

Pakując się na podróż samolotem, zwłaszcza po raz pierwszy, warto korzystać z kilku praktycznych trików. Poniżej 7 propozycji. 

 1. Wszystkie wartościowe przedmioty – jak np. sprzęt elektroniczny, czy biżuteria, dla bezpieczeństwa spakujmy w bagaż podręczny. Choć w przypadku np. biżuterii, przepisy nie zabraniają, aby była w bagażu rejestrowanym, to ze względów bezpieczeństwa – lepiej mieć ją przy sobie.
 2. Walizkę lub plecak, które trafią do luku bagażowego, warto dodatkowo oznaczyć. Można przyczepić do nich np. kolorową kokardkę lub apaszkę. To ograniczy szanse na to, że po wylądowaniu ktoś, czyja walizka wygląda podobnie, omyłkowo weźmie nasz bagaż. 
 3. Bagaż przed zabraniem na lotnisko warto zważyć w domu. Pomoże to uniknąć ewentualnej dopłaty za nadbagaż. 
 4. Bagaż należy naprawdę dokładnie zamknąć. Jeśli podejrzewamy, że może być nieszczelny, można użyć specjalnej folii lub pokrowców. 
 5. Przedmioty delikatne, które łatwo mogą ulec zniszczeniu, warto dla bezpieczeństwa owinąć tkaniną lub papierem. 
 6. Bagaż warto oznaczyć swoimi danymi teleadresowymi. Można skorzystać ze specjalnych zawieszek, których koszt to zazwyczaj ok. 5-10 zł. Niektóre walizki zawierają też specjalne miejsce na wpisanie danych. 
 7. Aby zredukować wagę bagażu, warto korzystać z miniatur i wersji podróżnych różnych przedmiotów. 

Ubezpieczenie bagażu na podróż samolotem – jak ubezpieczyć bagaż?

Na lotnisku niestety może dojść do losowych sytuacji typu zniszczenie lub zagubienie bagażu (tzw. opóźnienie bagażu). Może też przytrafić się, że ktoś omyłkowo zabierze nasz bagaż zamiast swojego. Co można zrobić?

Dla bezpieczeństwa – o takich sytuacjach warto pomyśleć wcześniej, szczególnie jeśli planujemy przewozić przedmioty o dużej wartości. Skutecznym rozwiązaniem jest ubezpieczenie bagażu

Jak ubezpieczyć bagaż? To bardzo proste. Ubezpieczenie bagażu to dodatkowy element standardowej polisy turystycznej, którą warto zakupić przed każdym zagranicznym wyjazdem. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń, wystarczy po prostu znaleźć ofertę, która zawiera ten dodatek. 

Ubezpieczyciele jako „bagaż” zwykle definiują przedmioty takie jak walizki, torby, plecaki, wózki dziecięce lub inwalidzkie, czy elektronikę. Dzięki takiemu ubezpieczeniu turysta może ubiegać się o odszkodowanie aż w trzech przypadkach: 

 • w razie kradzieży, 
 • utraty 
 • lub zniszczenia rzeczy osobistych. 

Dodatkowo, w sytuacji wydłużenia czasu oczekiwania na bagaż z winy linii lotniczych lub lotniska, ubezpieczyciel pokrywa koszty zakupu niezbędnych rzeczy osobistych. Opóźnienie musi przekroczyć określoną w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia liczbę godzin. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie do wysokości wybranej w trakcie zakupu sumy gwarantowanej. 

Aż kilkanaście różnych ofert ubezpieczenia turystycznego zawierającego ochronę bagażu, można szybko wyszukać przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych. Taką polisę z ubezpieczeniem bagażu można mieć od 5 zł dziennie.

Co warto wiedzieć?

 1. Do samolotu można zabrać bagaż podręczny oraz rejestrowany.
 2. Każdy z nich musi spełnić wymagania określone przez przewoźnika.

 3. Warto przed podróżą dobrze zapoznać się ze szczegółowymi zasadami przewożenia bagażu w danych liniach lotniczych.

 4. Bagaż można także ubezpieczyć na wypadek kradzieży, zniszczenia lub zgubienia.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można ubezpieczyć bagaż podręczny?

  Tak. Wystarczy wybrać ubezpieczenie turystyczne z opcją ubezpieczenia bagażu. Wówczas w razie zniszczenia bądź kradzieży bagażu można otrzymać odszkodowanie.
 2. Czy można ubezpieczyć bagaż rejestrowany?

  Działają tutaj te same zasady, co w przypadku bagażu podręcznego. Można objąć go ochroną od zniszczenia, kradzieży lub zagubienia przesz linie lotnicze w ramach polisy turystycznej.
 3. Kiedy nie otrzyma się odszkodowania za skradziony lub zgubiony bagaż?

  Jeśli nie spełni się warunków określonych w OWU danego ubezpieczyciela. Może to być niedopilnowanie bagażu, pozostawienie go bez właściwej opieki, brak dopełnienia formalności (np. niezgłoszenie kradzieży na policję). Warto przed zakupem polisy sprawdzić, co dokładnie zapewniane jest w ramach ochrony bagażu.