Zasady przewozu poszczególnych przedmiotów w kabinie samolotu są ściśle regulowane przez linie lotnicze. Dotyczą one również jedzenia w bagażu podręcznym. Czy na pokład można zabrać produkty spożywcze? A jeśli tak, to jakie? Poznaj najważniejsze restrykcje co do przewożenia żywności w kabinie samolotu.

Lot samolotem to dla Ciebie duże przeżycie? Twoje obawy i wątpliwości dotyczą nie tylko kwestii bezpieczeństwa, ale również dość surowych zasad przewozu poszczególnych produktów w samolocie? Musisz wiedzieć, że jedzenie w bagażu podręcznym zalicza się do szczególnej kategorii przedmiotów transportowanych w kabinie samolotu. 

Czy do samolotu można zabrać własne jedzenie?

Linie lotnicze wprowadzają liczne obostrzenia co do zawartości bagażu pasażerów. Wszelkie restrykcje w tym zakresie są podyktowane bezpieczeństwem i komfortem osób przebywających w kabinie samolotu. Musisz wiedzieć, że obecnie nie istnieją żadne przepisy, które zabraniałyby przewozu jedzenia w bagażu podręcznym. Nie oznacza to jednak, że linie lotnicze nie regulują zasad transportu produktów spożywczych na pokładzie ich maszyn.

Przewoźnicy określają zazwyczaj dość szczegółowe wytyczne dotyczące ilości i sposobu zapakowania większości wyrobów. Jeśli więc z jakiegoś powodu nie chcesz korzystać z oferty gastronomicznej linii lotniczych, nie ma przeciwwskazań, aby na podróż samolotem zabrać własne jedzenie.

Przed wyruszeniem na lotnisko zapoznaj się jednak z zasadami obowiązującymi w danych liniach, a także z przepisami istniejącymi w państwie docelowym.

Uwaga!

W bagażu rejestrowanym również można przewozić własne jedzenie. Przy pakowaniu żywności trzeba jednak zachować podstawowe standardy bezpieczeństwa. Należy też przestrzegać zaleceń dotyczących maksymalnego rozmiaru i masy walizek.

Co mówią przepisy celne o jedzeniu w bagażu podręcznym?

O przepisach celnych dotyczących jedzenia w bagażu podręcznym mówi się najczęściej w kontekście przelotu spoza Unii Europejskiej do jednego z krajów Wspólnoty. Przy takiej podróży niedozwolone jest transportowanie w bagażu podręcznym mięsa, nabiału i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Z państw nienależących do UE nie można też przywozić owoców i warzyw.

Przed rozpoczęciem podróży zagranicznej zapoznaj się z przepisami celnymi państwa docelowego i krajów tranzytowych, przez które ma lecieć dane samolot. Dzięki temu unikniesz problemów przy odprawie i zminimalizujesz ryzyko przewożenia jedzenia niedozwolonego w danym regionie.

W niektórych krajach obowiązują również zasady dotyczące eksportu żywności. Zdarza się, że produkty spożywcze można wywozić bezpłatnie wyłącznie przy zachowaniu limitu ich wartości czy masy. Przykładem takiego państwa jest Turcja, z której da się eksportować za darmo napoje i artykuły spożywcze o łącznej wartości do 100 TRY (około 12 złotych), ważące nie więcej niż 5 kilogramów. W przypadku przewozu produktów powyżej dozwolonej wartości czy masy naliczane są dodatkowe opłaty.

Jakie produkty spożywcze można zabrać do samolotu?

Zastanawiasz się, jakie jedzenie w bagażu podręcznym możesz zabrać? Dobrą wiadomością jest to, że większość linii lotniczych nie wprowadza w tym zakresie żadnych restrykcyjnych wytycznych. Produkty w postaci stałej powinny być jednak oryginalne opakowanie. Ważne, aby miały też odpowiednio długą datę przydatności do spożycia.

Przy pakowaniu plecaka, który zamierzasz zabrać na pokład samolotu, pamiętaj o ograniczeniach dotyczących napojów i innych produktów płynnych. Bagaż podręczny może zawierać łącznie litr płynów znajdujących się w buteleczkach o pojemności nie przekraczającej 100 mililitrów.

Uwaga!

Na pokład samolotu możesz zabrać produkty dla niemowląt potrzebne do spędzenia lotu w komfortowych warunkach. Jeśli w skład Twojego bagażu podręcznego wchodzą napoje dla dziecka takie jak sok, woda lub mleko, poinformuj o tym fakcie pracowników lotniska. Tego rodzaju produkty dla niemowląt nie są ograniczone limitem i podlegają osobnej kontroli bezpieczeństwa.

Produkty spożywcze dozwolone na pokładzie samolotu w Unii Europejskiej

Poniżej znajduje się lista produktów spożywczych, które można przewozić pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej, a także pomiędzy krajami UE a Andorą, Liechtensteinem, Norwegią, San Marino i Szwajcarią.

 • Ciasta domowe

 • Owoce, warzywa, świeże zioła

 • Słodycze i słone przekąski (np. cukierki, ciastka, chrupki, batony, chipsy)

 • Żywność dla niemowląt potrzebna podczas podróży

 • Kiełbasy, wędliny, konserwy mięsne

 • Kostki rosołowe

 • Miód

 • Żywność w puszkach lub słoikach

 • Przyprawy orientalne w postaci płynnej

 • Sosy, zupki, kisiele (w proszku)

 • Sery twarde typu parmezan

 • Żywność w stałej postaci, np. kanapki, herbatniki, sery, batoniki zbożowe, orzechy

 • Słoiki z suszonymi grzybami

Uwaga!

Przewóz produktów płynnych i półpłynnych (np. przetworów, miodu) jest możliwy w opakowaniach o pojemności poniżej 100 mililitrów.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym na wyjazd

Wiesz już, że przy przewozie jedzenia w bagażu podręcznym produkty pochodzenia zwierzęcego są objęte szczególnymi restrykcjami. W ferworze przygotowań do wylotu nie możesz jednak zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym.

Polisa podróżna pozwoli Ci spędzić wakacje w spokoju i bez martwienia się o wysokie koszty leczenia za granicą. Co ważne, umowa z ubezpieczycielem zapewnia znacznie szerszy zakres ochrony niż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

EKUZ ma zastosowanie wyłącznie w państwach UE i obejmuje wyłącznie podstawowe świadczenia gwarantowane w danym kraju w ramach publicznej służby zdrowia.

Wypowiedź eksperta

W przypadku podróży do państw europejskich karta EKUZ może okazać się nie wystarczająca. W wielu krajach wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu, konsultacje specjalistyczne i hospitalizacja nie są w pełni refundowane. Ponadto EKUZ przeważnie nie pokrywa kosztów transportu medycznego i leczenia stomatologicznego. Nie zapewnia też dodatkowych świadczeń oferowanych w ramach polisy, na przykład ubezpieczenia bagażu, NNW czy OC.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Jeśli zależy Ci na skutecznej ochronie podczas wyjazdu, zadbaj o wykupienie ubezpieczenia turystycznego o odpowiednio szerokim zakresie. Zwróć uwagę zwłaszcza na wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Przy wyjazdach do państw europejskich powinna ona wynosić co najmniej 30 000 euro, a przy podróżowaniu do krajów spoza UE słynących z wysokich kosztów leczenia — nawet 60 000 euro.

Ponadto osoby zmagające się z trwałymi schorzeniami, muszą rozszerzyć polisę o dodatek choroby przewlekłe. Spowoduje to co prawda podniesienie składki, jednak jest to jedyny sposób na uzyskanie odszkodowania w razie pogorszenia samopoczucie czy doznania wypadku u osób cierpiących na poważne dolegliwości zdrowotne.

Do podstawowego ubezpieczenia są oferowane:

 • ubezpieczenie NNW — pozwala uzyskać odszkodowanie za poniesienie trwałego uszczerbku na zdrowiu;

 • ubezpieczenie OC — przenosi odpowiedzialność za zadośćuczynienie ofiarom szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego na firmę ubezpieczeniową;

 • ubezpieczenie dla aktywnych — zapewnia ochronę ubezpieczeniową w trakcie wykonywania różnych czynności sportowych;

 • ubezpieczenie bagażu— daje możliwość odzyskania pieniędzy za straty poniesione w związku z uszkodzeniem przedmiotów przewożonych w walizkach.

Ponadto większość ubezpieczeń zawiera w cenie tak zwaną klauzulę alkoholową. Pozwala ona uzyskać odszkodowanie za szkody, do których doszło u osób znajdujących się w chwili zdarzenia pod wpływem napojów wysokoprocentowych.

Koszt ubezpieczenia turystycznego

Cena ubezpieczenia turystycznego nie jest wysoka i stanowi niewielki ułamek kosztów ponoszonych w związku z zagranicznym wyjazdem. Wysokość składki sprawdzisz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Optymalną ochronę znajdziesz już za nieco ponad 5 złotych dziennie. Planujesz wyjazd na wakacje? Wykup odpowiednie ubezpieczenie i nie martw się o wysokie koszty leczenia za granicą!

Co warto wiedzieć?

 1. Linie lotnicze nie zabraniają wnoszenia jedzenia na pokład samolotu.

 2. Przy wjeździe do UE z państw spoza Unii w skład bagażu podręcznego nie mogą wschodzić produkty pochodzenia zwierzęcego oraz owoce i warzywa.

 3. Przed wyjazdem za granicę należy sprawdzić, jakiej żywności nie powinien zawierać bagaż podręczny i co na ten temat mówią przepisy celne w kraju docelowym.

 4. Podczas przewożenie jedzenia trzeba pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu na czas podróży.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie jedzenie można mieć w bagażu podręcznym?

  W bagażu podręcznym wwożonym do państwa UE z kraju trzeciego nie można mieć produktów pochodzenia zwierzęcego oraz warzyw i owoców. Dokładne wytyczne co do wnoszenia żywności na pokład samolotu sprawdź w regulaminie przewoźnika.

 2. Czy w bagażu podręcznym można przewozić żywność?

  Nie ma przeciwwskazań, aby przewozić jedzenie w bagażu podręcznym. Przed zapakowaniem żywności do torby czy plecaka upewnij się, jakie ograniczenia w tym zakresie stosuje dana linia lotnicza. Sprawdź też, jakie przepisy celne obowiązują w państwie docelowym i krajach tranzytowych.

 3. Czy można mieć jedzenie w bagażu podręcznym Ryanair?

  Pasażerowie linii lotniczych Ryanair mogą mieć jedzenie w bagażu podręcznym. Nie ma przeciwwskazań, aby na lot zabrać ze sobą, kanapki czy przekąski.

 4. W co zapakować kanapki do samolotu?

  Kanapki do samolotu najlepiej zapakować w papier śniadaniowy lub w woreczki strunowe.

 5. Jakiego jedzenia nie można do samolotu?

  W niektórych przypadkach istnieją pewne ograniczenia co do przewożenia żywności w samolocie. Najczęściej dotyczą one mięsa, nabiału, owoców i warzyw. Szczegółowe zasady w tym zakresie sprawdź w regulaminie linii lotniczych i w przepisach celnych państwa docelowego.