Przed każdą podróżą zagraniczną turyści stawiają sobie to samo pytanie – jaką walutę zabrać na taki wyjazd? Czy tylko tę obowiązującą w danym kraju, a może euro lub dolary? Co będzie korzystniejsze dla portfela? Turcja to kraj, gdzie ceny mogą znacznie różnić się w zależności od tego, czym płacimy. Sprawdźmy zatem, jaką walutę zabrać do Turcji.

Turcja, z jej bogatą historią, malowniczymi plażami i orientalną kulturą, jest idealnym miejscem na wakacje. Znajdziesz tu wiele atrakcji, od starożytnych zabytków po aktywne formy wypoczynku, a także będziesz mógł cieszyć się wyśmienitą kuchnią. Taka podróż wiąże się jednak z koniecznością wymiany waluty na tę obowiązującą w Turcji, którą jest lira turecka. Jednak nie jest to jedyna waluta, którą możesz płacić w tym kraju. Wielu turystów decyduje się na zabranie euro lub dolarów, które są akceptowane, zwłaszcza w popularnych kurortach turystycznych.

Lira turecka – waluta Turcji

Oficjalną walutą w Turcji jest lira turecka (TRY)1 lira dzieli się na 100 kuruszy. Aktualny kurs liry tureckiej jest bardzo korzystny dla polskich turystów, 1 lira = ok. 0,13 PLN.

Szalejąca w Turcji hiperinflacja wymusiła zmiany walutowe w tym kraju. W 2005 roku wprowadzona została tzw. nowa lira turecka (TRY), która zastąpiła stare liry z kodem walutowym – TRL (1 nowa lira = 1 000 000 starych lir). W 2009 roku miała miejsce kolejna zmiana wprowadzająca ponownie liry tureckie. Obecnie w obiegu płatniczym znajdują się banknoty o nominałach 5 TRY, 10 TRY, 20 TRY, 50 TRY, 100 TRY i 200 TRY, a także monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy.

SPRAWDŹ CENĘ UBEZPIECZENIA

Lira turecka nie jest popularna w polskich kantorach, co może utrudnić jej zakup w Polsce. Ponieważ Turcja jest krajem nastawionym głównie na turystykę, to na miejscu można również płacić kartą i wypłacać gotówkę z bankomatów. Przed wyjazdem jednak trzeba sprawdzić aktualny kurs oraz koszty transakcji walutowych w swoim banku. W popularnych kurortach np. Riwierze Tureckiej akceptowane są również w wielu miejscach euro i dolary oraz w mniejszym stopniu także funt brytyjski.

Jaką walutę zabrać do Turcji?

Dla wakacyjnego budżetu bardzo ważne jest sprawdzenie jaką walutą płacić w czasie urlopu, aby jak najmniej stracić na kursie wymiany walut. Jakimi regułami się kierować? Zasada jest prosta – zawsze warto mieć przy sobie walutę kraju, do którego się udajemy. Dlatego przed wyjazdem do Turcji najlepiej zdecydować się na zakup liry tureckiej, ponieważ w większości kantorów w Turcji polskie złote nie są akceptowane. Liry możemy zakupić w tradycyjnym kantorze, ale czasem może być problem z ich dostępnością. Alternatywnym rozwiązaniem może być wymiana złotówek na liry w kantorze internetowym. Zakupione środki można od razu przelać na kartę wielowalutową, co umożliwia potem bezproblemowe i bezstratne płacenie lirami na miejscu.

Warto wiedzieć

Poza turecką walutą warto przed wyjazdem nabyć także euro lub dolary amerykańskie. W sytuacji kiedy zabraknie nam gotówki, będzie je można wymienić na miejscu na liry. Zapłacimy nimi także w wielu miejscach turystycznych.

W Turcji oczywiście można również płacić kartą debetową, ale tutaj należy pamiętać o możliwych opłatach za transakcje zagraniczne. Nie ma także problemów z wypłatą gotówki, a bankomaty są dostępne w większości miejsc turystycznych.

Euro i dolary – czy są akceptowane jako waluta w Turcji?

Poza oficjalną walutą Turcji (lira turecka) także euro i dolary amerykańskie są często akceptowane jako forma płatności. Dotyczy to szczególnie miejsc w popularnych kurortach utrzymujących się z odwiedzających Turcję turystów.

Zdecydowanie bardziej opłaca się jednak płacić w lirach. Pozwala to uniknąć np. niekoniecznie korzystnego kursu wymiany, po jakim sprzedawcy wydają resztę – już w przeliczeniu na liry.

Przywiezioną ze sobą walutę można także, już na miejscu, wymienić na tureckie liry. W zależności od miejsca kurs liry tureckiej może się różnić (czasem znacząco), dlatego zawsze warto sprawdzić aktualny kurs przed dokonaniem transakcji.

Dolary – o czym należy pamiętać

Jeśli planujesz zabrać dolary amerykańskie do Turcji, pamiętaj, że tylko banknoty wydane po roku 2000 są tam akceptowane. Banknoty ze starszych serii mogą nie być przyjmowane. Warto na to zwracać uwagę, gdy otrzymujemy resztę od sprzedawcy w dolarach, ponieważ możemy mieć potem problem z ponownym użyciem takich banknotów.

Euro – o czym należy pamiętać

W przypadku euro warto wiedzieć, że banknoty o nominale 500 euro nie są honorowany w Turcji i lepiej zabrać ze sobą pieniądze rozmienione na mniejsze nominały.

Inne waluty

Chociaż funt brytyjski raczej nie jest akceptowany w płatnościach na terenie Turcji, to bez problemu możemy wymienić tę walutę w kantorze na tureckie liry.

Gdzie wymieniać walutę w Turcji

Liry tureckie można zakupić przed wyjazdem jeszcze w Polsce, ale często korzystniejsze kursy oferują kantory w samym kraju docelowym. Z tego powodu wielu turystów decyduje się na wymianę waluty (euro lub dolary amerykańskie) na liry tureckie po przybyciu do Turcji. Jest to bardzo łatwe, ponieważ kantory są powszechnie dostępne w większych miastach i popularnych kurortach turystycznych. Wymiany walut można także dokonać w banku, na poczcie oraz często np. w recepcji hotelowej.

Ponieważ nie wszystkie miejsca oferują takie same kursy wymiany, to zawsze należy sprawdzać aktualny kurs liry tureckiej, aby uniknąć wymiany waluty w miejscach, które oferują niekorzystny przelicznik.

Potrzebną gotówkę bez problemu wypłacimy także z bankomatu. Należy mieć jednak na uwadze ewentualne dodatkowe opłaty, jakie może naliczyć nasz bank za transakcje wykonywane za granicą.

Gotówka czy karta – czym płacić w Turcji?

W płatnościach w Turcji, zarówno gotówka jak i karty płatnicze są akceptowane. W większych miastach i kurortach, takich jak Bodrum czy Antalya, płatności kartą są powszechne. Dla wygody można skorzystać z karty wielowalutowej, która umożliwia transakcje w kilku walutach, w tym w lirach tureckich.

W miejscach takich jak bazary czy lokalne sklepiki, lepiej jest mieć przy sobie gotówkę. Choć preferowaną walutą jest lira turecka, to w niektórych sklepach można także płacić euro czy dolarami. Przy takich transakcjach kurs wymiany może być jednak mniej korzystny.

Przewodnik po cenach w Turcji

Żywność

Ze względu na korzystny dla Polaków kurs liry tureckiej średnie ceny produktów spożywczych w Turcji, takich jak np. chleb, mleko czy warzywa, są takie same lub niższe niż w Polsce. W lokalnych sklepikach w popularnych kurortach, nastawionych głównie na turystów, mogą być one oczywiście wyższe, ale w sieciach handlowych możemy spodziewać się cen podobnych do tych na polskich półkach.

Alkohol

Ze względu na wysoki podatek obowiązujący w Turcji ceny alkoholu są wysokie. Dodatkowo alkohol kupimy jedynie w barach, restauracjach i sklepach dysponujących specjalną licencją. W supermarkecie za puszkę/butelkę lokalnego piwa Efes zapłacimy ok. 10-20 lir tureckich, a w restauracji lub barze nawet 30 lir.

Restauracje

Dla wszystkich, którzy chcą spróbować autentycznych tureckich smaków, mamy dobrą wiadomość – w Turcji ceny w restauracjach są bardzo przystępne. Wszystko zależy od miejsca, które wybierzemy, ale generalnie w średniej klasy restauracjach za posiłek zapłacimy 30-100 zł.

Czy ubezpieczenie turystyczne do Turcji jest konieczne?

Podróżowanie do Turcji bez ubezpieczenia turystycznego może być ryzykowne, ponieważ karta EKUZ tam nie obowiązuje. Oznacza to, że wszystkie koszty medyczne, zarówno w prywatnych, jak i publicznych placówkach musimy opłacić z własnych środków. Dlatego zaleca się wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które zapewni pełną ochronę podczas pobytu. Pomoc medyczna w Turcji nie jest tania, a takie ubezpieczenie pokryje ewentualne wydatki związane z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia podczas wyjazdu.

Wypowiedź eksperta

Podstawowe ubezpieczenie podróżne zwykle nie obejmuje szkód powstałych w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka, spożycia alkoholu bądź chorób przewlekłych. Może się okazać, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów hospitalizacji jeśli do wypadku doszło podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub zdarzenie powstało wskutek nietrzeźwości osoby ubezpieczonej. Ubezpieczyciel może także nie pokryć kosztów leczenia, jeśli leczenie podjęte było w związku z powikłaniami, które wystąpiły u osoby chorującej przewlekle.
www.gov.pl

Najważniejsze elementy polisy to:

 • pokrycie kosztów leczenia na kwotę przynajmniej 50 000 euro, a dla osób w grupie podwyższonego ryzyka – co najmniej 100 000 euro,

 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),

 • koszty ratownictwa – jeśli planowane są aktywności takie jak np. wspinaczka górska czy rejsy morskie,

 • odpowiednie rozszerzenie polisy – jeśli zamierzamy uprawiać sporty zaliczane przez ubezpieczyciela do ekstremalnych,

 • ubezpieczenie bagażu na wypadek zgubienia, kradzieży czy zniszczenia,

 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), dające ochronę, gdy z naszej winy osoba trzecia dozna urazu lub zostaną uszkodzone należące do niej przedmioty,

 • klauzula alkoholowa – dzięki której, nawet jeśli dojdzie do zdarzenia po spożyciu alkoholu, skorzystamy ze świadczeń ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie do Turcji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
4,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
9,16 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Ubezpieczenie do Turcji
Europa Ubezpieczenia
4,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
9,16 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Dodatkowo warto rozważyć ubezpieczenie od opóźnienia lotu lub bagażu oraz ubezpieczenie kosztów rezygnacji, jeśli wycieczka rezerwowana jest z dużym wyprzedzeniem. Warto także sprawdzić zakres Assistance, który może okazać się niezwykle przydatny w razie problemów.

SPRAWDŹ CENĘ UBEZPIECZENIA

Ubezpieczenie na wakacje znajdziesz już od około 4 zł za dzień ochrony. Wystarczy, że za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych porównasz kilkanaście różnych ofert. Wybraną polisę zakupisz online. Zajmie Ci to kilka minut (możesz to zrobić nawet w drodze na samolot). Po opłaceniu składki, dokument zostaną wysłane na maila.

Podsumowanie

 1. Oficjalna waluta Turcji to turecka lira (TRY).

 2. Kurs liry tureckiej warto sprawdzić przed wyjazdem, aby oszacować aktualne ceny w Turcji i przygotować odpowiednią ilość gotówki potrzebnej na wydatki podczas wakacji.

 3. Rozważając jaką walutę zabrać do Turcji należy pamiętać, że choć w turystycznych miejscach można płacić w euro, dolarach amerykańskich (czasem akceptowany jest także funt brytyjski), to korzystanie z tureckiej liry jest zazwyczaj bardziej opłacalne.

 4. W większości miejsc można płacić kartą. Zawsze warto mieć jednak przy sobie liry tureckie, aby uniknąć problemów z płatnościami, gdy nie będzie to możliwe.

 5. Banknoty o nominałach 5 i wyższych oraz monety o nominałach 1 są powszechnie używane w codziennych transakcjach i warto mieć je przy sobie, planując zakupy w lokalnych sklepikach.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile zapłacę za 100 lirów tureckich?

  Za 100 lirów tureckich zapłacimy około 12,40 złotych, biorąc pod uwagę aktualny kurs (stan na 15.06.2024 r.). Należy jednak pamiętać, że kurs tej waluty zmienia się dynamicznie i każdorazowo trzeba sprawdzić bieżącą sytuację.

 2. Co lepiej zabrać do Turcji euro czy dolary?

  Wybierając się na wakacje do Turcji lepiej zabrać euro niż amerykańskie dolary, ponieważ jest ono powszechnie akceptowane w popularnych kurortach turystycznych.

 3. Jak przeliczyć liry tureckie na polskie?

  Do przeliczenia lir tureckich na złotówki, musisz znać aktualny kurs wymiany między tymi dwoma walutami. Kurs wymiany można znaleźć na stronach banków, kantorów wymiany walut, a także na stronach internetowych oferujących aktualne kursy walut. Przeliczenia dokonuje się mnożąc ilość lir x kurs wymiany, co daje kwotę w polskich złotych.

 4. Jaką walutę zabrać na wczasy do Turcji?

  Na wakacje w Turcji najlepiej zabrać lokalną walutę, czyli liry tureckie. Można również zdecydować się na euro, które jest powszechnie akceptowane w turystycznych miejscach. Czasem możliwa jest też płatność w dolarach amerykańskich, ale jest to zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie.