Przed każdą podróżą zagraniczną turyści stawiają sobie to samo pytanie – jaką walutę zabrać na taki wyjazd? Czy tylko tę obowiązującą w danym kraju, a może euro lub dolary? Co będzie korzystniejsze dla portfela? Turcja to kraj, gdzie ceny mogą znacznie różnić się w zależności od tego, czym płacimy. Sprawdźmy zatem, jaką walutę zabrać do Turcji.

Turcja, z jej bogatą historią, malowniczymi plażami i orientalną kulturą, jest idealnym miejscem na wakacje. Znajdziesz tu wiele atrakcji, od starożytnych zabytków po aktywne formy wypoczynku, a także będziesz mógł cieszyć się wyśmienitą kuchnią. Taka podróż wiąże się jednak z koniecznością wymiany waluty na tę obowiązującą w Turcji, którą jest lira turecka. Jednak nie jest to jedyna waluta, którą możesz płacić w tym kraju. Wielu turystów decyduje się na zabranie euro lub dolarów, które są akceptowane, zwłaszcza w popularnych kurortach turystycznych.

Lira turecka – waluta Turcji

Oficjalną walutą w Turcji jest lira turecka (TRY) – 1 lira dzieli się na 100 kuruszy. Aktualny kurs liry tureckiej jest bardzo korzystny dla polskich turystów, 1 lira = ok. 0,095 PLN. Sytuacja ekonomiczna w Turcji nadal jest niestabilna zatem przed wyjazdem zawsze warto sprawdzić jak jest w danym momencie. Ceny zmieniają się niemal z dnia na dzień, co dotyczy także kursów wymiany walut.

Szalejąca w Turcji od wielu lat hiperinflacja wymusiła zmiany walutowe w tym kraju. W 2005 roku wprowadzona została tzw. nowa lira turecka (TRY), która zastąpiła stare liry z kodem walutowym – TRL (1 nowa lira = 1 000 000 starych lir). W 2009 roku miała miejsce kolejna zmiana wprowadzająca ponownie liry tureckie. Obecnie w obiegu płatniczym znajdują się banknoty o nominałach 5 TRY, 10 TRY, 20 TRY, 50 TRY, 100 TRY i 200 TRY, a także monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy.

Przed wyjazdem do Turcji dobrze jest sprawdzić w internecie, jak wyglądają tamtejsze banknoty. Mają wyraziste kolory i różne zabezpieczenia, więc łatwiej będzie rozpoznać oryginały i nie dać się nabrać na podróbki.

SPRAWDŹ CENĘ UBEZPIECZENIA

Lira turecka nie jest popularna w polskich kantorach, co może utrudnić jej zakup w Polsce. Można zabrać ze sobą zatem dolary lub euro i wymienić je na miejscu. W popularnych kurortach np. Riwierze Tureckiej często zapłacisz nimi także bez problemu w wielu miejscach, czasem (ale już rzadziej) przyjmowany jest także funt brytyjski. Ponieważ Turcja jest krajem nastawionym głównie na turystykę, to na miejscu można również płacić kartą i wypłacać gotówkę z bankomatów. Przed wyjazdem jednak trzeba sprawdzić aktualny kurs oraz koszty transakcji walutowych w swoim banku.

Jaką walutę zabrać do Turcji?

Dla wakacyjnego budżetu bardzo ważne jest sprawdzenie jaką walutą płacić w czasie urlopu, aby jak najmniej stracić na kursie wymiany walut. Jakimi regułami się kierować? Zasada jest prosta – zawsze warto mieć przy sobie walutę kraju, do którego się udajemy. Dlatego przed wyjazdem do Turcji najlepiej zdecydować się na zakup liry tureckiej, ponieważ w większości kantorów w Turcji polskie złote nie są akceptowane. Liry możemy zakupić w tradycyjnym kantorze, ale czasem może być problem z ich dostępnością. Alternatywnym rozwiązaniem może być wymiana złotówek na liry w kantorze internetowym. Zakupione środki można od razu przelać na kartę wielowalutową, co umożliwia potem bezproblemowe i bezstratne płacenie lirami na miejscu.

Warto wiedzieć

Poza turecką walutą warto przed wyjazdem nabyć także euro lub dolary amerykańskie. W sytuacji kiedy zabraknie nam gotówki, będzie je można wymienić na miejscu na liry. Zapłacimy nimi także w wielu miejscach turystycznych.

W Turcji oczywiście można również płacić kartą debetową, ale tutaj należy pamiętać o możliwych opłatach za transakcje zagraniczne. Nie ma także problemów z wypłatą gotówki, a bankomaty są dostępne w większości miejsc turystycznych.

Euro i dolary – czy są akceptowane jako waluta w Turcji?

Poza oficjalną walutą Turcji (lira turecka) także euro i dolary amerykańskie są często akceptowane jako forma płatności. Dotyczy to szczególnie miejsc w popularnych kurortach utrzymujących się z odwiedzających Turcję turystów. W hotelach, większych sklepach i podczas wycieczek fakultatywnych zazwyczaj można płacić euro lub dolarami, ale reszta wydawana jest w lirach.

Zdecydowanie bardziej opłaca się jednak płacić w lirach. Pozwala to uniknąć np. niekoniecznie korzystnego kursu wymiany, po jakim sprzedawcy wydają resztę – już w przeliczeniu na liry.

Przywiezioną ze sobą walutę można także, już na miejscu, wymienić na tureckie liry. W zależności od miejsca kurs liry tureckiej może się różnić (czasem znacząco), dlatego zawsze warto sprawdzić aktualny kurs przed dokonaniem transakcji.

Dolary – o czym należy pamiętać

Jeśli planujesz zabrać dolary amerykańskie do Turcji, pamiętaj, że tylko banknoty wydane po roku 2000 są tam akceptowane. Banknoty ze starszych serii mogą nie być przyjmowane. Warto na to zwracać uwagę, gdy otrzymujemy resztę od sprzedawcy w dolarach, ponieważ możemy mieć potem problem z ponownym użyciem takich banknotów.

Euro – o czym należy pamiętać

W przypadku euro warto wiedzieć, że banknoty o nominale 500 euro nie są honorowany w Turcji i lepiej zabrać ze sobą pieniądze rozmienione na mniejsze nominały. Najlepiej jeżeli będą to banknoty o nominałach 20 i 50 euro – są najwygodniejsze i bez problemu można wymienić je w kantorze czy zapłacić nimi w hotelu.

Inne waluty

Chociaż funt brytyjski raczej nie jest akceptowany w płatnościach w sklepach czy w restauracjach na terenie Turcji, to bez problemu możemy wymienić tę walutę w kantorze na tureckie liry.

Warto wiedzieć

Od 2024 roku tureckie służby celne zaostrzyły kontrole dotyczące przewozu gotówki przez granicę. Limit wynosi 10 000 euro (lub równowartość w innych walutach) dotyczy to także czeków podróżnych. Wyższe kwoty należy zgłosić przy wjeździe. Lepiej zatem nie przewozić dużych sum w gotówce, by uniknąć niepotrzebnych formalności i ryzyka konfiskaty.

Gdzie wymieniać walutę w Turcji?

Liry tureckie można zakupić przed wyjazdem jeszcze w Polsce, ale często korzystniejsze kursy oferują kantory w samym kraju docelowym. Z tego powodu wielu turystów decyduje się na wymianę waluty (euro lub dolary amerykańskie) na liry tureckie po przybyciu do Turcji. Jest to bardzo łatwe, ponieważ kantory są powszechnie dostępne w większych miastach i popularnych kurortach turystycznych. Kantory, czyli tzw. „doviz” – to charakterystyczne, żółte punkty z wyraźnie widocznymi tablicami kursów różnych walut.

Wymiany walut można także dokonać w:

  • banku (tutaj liczyć należy się z prowizją),
  • na poczcie (gdzie nie jest pobierana prowizja),
  • w recepcji hotelowej (choć w hotelach kursy są zazwyczaj o wiele mniej korzystne).

Ponieważ nie wszystkie miejsca oferują takie same kursy wymiany, to zawsze należy sprawdzać aktualny kurs liry tureckiej, aby uniknąć wymiany waluty w miejscach, które oferują niekorzystny przelicznik. Najlepiej korzystać z porównywarek kursów online lub aplikacji bankowych, które pokazują na bieżąco najlepsze oferty wymiany.

Lepiej także unikać wymiany pieniędzy już na lotnisku. Kursy są tam zwykle mniej korzystne niż w kantorach w centrum miast czy w kurortach.

Potrzebną gotówkę bez problemu wypłacimy także z bankomatu. Należy mieć jednak na uwadze ewentualne dodatkowe opłaty, jakie może naliczyć nasz bank za transakcje wykonywane za granicą. Coraz więcej bankomatów w Turcji wprowadza także limity wypłat dla obcokrajowców oraz dodatkowe prowizje sięgające nawet 5%.

Gotówka czy karta – czym płacić w Turcji?

W Turcji bez problemu zapłacisz i gotówką, i kartą. W większych miastach i kurortach, takich jak Bodrum czy Antalya, płatności kartą są powszechne. Dla wygody można skorzystać z karty wielowalutowej, która umożliwia transakcje w kilku walutach, w tym w lirach tureckich. Turyści najczęściej korzystają z kart wielowalutowych takich jak Revolut czy Wise, które pozwalają płacić w lirach bez dodatkowych opłat i oferują korzystne kursy. To świetne rozwiązanie, jeśli nie chcemy chodzić z portfelem pełnym gotówki.

Jeżeli podczas urlopu chcemy korzystać ze swojej karty debetowej lub kredytowej, to przed wyjazdem koniecznie należy sprawdzić czy karta płatnicza będzie działać w Turcji oraz jakie są opłaty za przewalutowanie i wypłaty z bankomatów. Niektóre banki oferują karty bez prowizji za granicą, a w innych wiąże się to ze sporą opłatą.

W Turcji bardzo dynamicznie rozwijają się płatności zbliżeniowe oraz mobilne portfele (Google Pay, Apple Pay, BKM Express). Coraz więcej punktów akceptuje płatności telefonem lub zegarkiem, co znacząco zwiększa wygodę i bezpieczeństwo zakupów. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim większych miast i kurortów na zachodzie Turcji.

Na bazarach i w małych sklepikach wciąż króluje gotówka i najlepiej płacić tam w drobnych nominałach. Choć preferowaną walutą jest lira turecka, to w niektórych sklepach można także płacić euro czy dolarami. Przy takich transakcjach kurs wymiany może być jednak mniej korzystny.

Warto wiedzieć

Podczas płatności kartą może pojawić się opcja rozliczenia w złotówkach lub w euro (dynamic currency conversion – DCC). Zawsze wybieraj rozliczenie w lirach tureckich, by uniknąć dodatkowych kosztów przewalutowania

Przewodnik po cenach w Turcji

Żywność

Ze względu na korzystny dla Polaków kurs liry tureckiej średnie ceny produktów spożywczych w Turcji w 2025 roku, takich jak np. chleb, mleko czy warzywa, są takie same lub niższe niż w Polsce. W lokalnych sklepikach w popularnych kurortach, nastawionych głównie na turystów, mogą być one oczywiście wyższe, ale w sieciach handlowych możemy spodziewać się cen podobnych do tych na polskich półkach. Przykładowo, za bochenek chleba zapłacimy około 10 lir, a za kilogram pomidorów czy ogórków ok.15-20 lir. Świeże owoce i warzywa będą nie tylko smaczniejsze, ale także jeszcze tańsze jeżeli kupimy je na bazarach.

Alkohol

Ze względu na wysoki podatek obowiązujący w Turcji ceny alkoholu są tutaj wysokie. Dodatkowo alkohol kupimy jedynie w barach, restauracjach i sklepach dysponujących specjalną licencją. W restauracjach drinki na bazie importowanych alkoholi mogą być także droższe. Warto wiedzieć, że w niektórych regionach – zwłaszcza poza dużymi kurortami – dostępność alkoholu może być ograniczona.

W supermarkecie za puszkę/butelkę lokalnego piwa Efes zapłacimy ok. 35-50 lir tureckich, a w restauracji lub barze nawet 60 lir i więcej.

Restauracje

Dla wszystkich, którzy chcą spróbować autentycznych tureckich smaków, mamy dobrą wiadomość – w Turcji ceny w restauracjach są bardzo przystępne. Wszystko zależy oczywiście od miejsca, które wybierzemy, ale generalnie w średniej klasy restauracjach za obiad płaci się od 150 do 300 lir (czyli ok. 20-40 zł), a za popularnego kebaba na mieście około 70-100 lir. Kawa w kawiarni kosztuje średnio 30-40 lir, a deser, taki jak baklawa, to wydatek ok. 20-35 lir za porcję.

Warto wiedzieć

Będąc w Turcji trzeba także pamiętać o napiwkach. W restauracjach przyjęte jest zostawianie ok. 10% rachunku. Często obsługa dyskretnie sygnalizuje oczekiwanie na napiwek, dlatego dobrze wcześniej przygotować sobie odpowiednią kwotę. Drobne przydadzą się również w hotelach czy podczas korzystania z taksówek, gdzie takie dodatkowe wynagrodzenie jest także mile widziane.

Bezpieczeństwo finansowe w praktyce – na co uważać?

W ostatnich latach rośnie liczba oszustw związanych z płatnościami kartami, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Najbezpieczniej korzystać wyłącznie z bankomatów znajdujących się w bankach lub galeriach handlowych i unikać podejrzanych urządzeń. Podczas płatności kartą nie należy pozwalać na zabieranie jej z pola naszego widzenia.

Coraz więcej polskich banków udostępnia możliwość czasowego wyłączenia karty lub zablokowania płatności zagranicznych w aplikacji mobilnej. Z tych opcji warto skorzystać w przypadku zgubienia karty lub podejrzenia nieautoryzowanej transakcji. Gotówkę najlepiej trzymać w kilku miejscach. Część w portfelu, a część np. w hotelowym sejfie. W razie utraty portfela nie zostaniemy bez środków.

Czy ubezpieczenie turystyczne do Turcji jest konieczne?

Podróżowanie do Turcji bez ubezpieczenia turystycznego może być ryzykowne, ponieważ karta EKUZ tam nie obowiązuje. Oznacza to, że wszystkie koszty medyczne, zarówno w prywatnych, jak i publicznych placówkach musimy opłacić z własnych środków. 

Dlatego zaleca się wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które zapewni pełną ochronę podczas pobytu. Pomoc medyczna w Turcji nie jest tania, co sprawie, że nawet podstawowa pomoc medyczna może być bardzo kosztowana dla turystów. Ubezpieczenie pokryje ewentualne wydatki związane z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia podczas wyjazdu.

Wypowiedź eksperta

Podstawowe ubezpieczenie podróżne zwykle nie obejmuje szkód powstałych w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka, spożycia alkoholu bądź chorób przewlekłych. Może się okazać, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów hospitalizacji jeśli do wypadku doszło podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub zdarzenie powstało wskutek nietrzeźwości osoby ubezpieczonej. Ubezpieczyciel może także nie pokryć kosztów leczenia, jeśli leczenie podjęte było w związku z powikłaniami, które wystąpiły u osoby chorującej przewlekle.
www.gov.pl

Najważniejsze elementy polisy to:

  • pokrycie kosztów leczenia na kwotę przynajmniej 50 000 euro, a dla osób w grupie podwyższonego ryzyka – co najmniej 100 000 euro, ale dla pełnego zabezpieczenia lepiej wybrać wyższe kwoty sum gwarantowanych,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • koszty ratownictwa – jeśli planowane są aktywności takie jak np. wspinaczka górska czy rejsy morskie,
  • odpowiednie rozszerzenie polisy– jeśli zamierzamy uprawiać sporty zaliczane przez ubezpieczyciela do ekstremalnych,
  • ubezpieczenie bagażu na wypadek zgubienia, kradzieży czy zniszczenia,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), dające ochronę, gdy z naszej winy osoba trzecia dozna urazu lub zostaną uszkodzone należące do niej przedmioty,
  • klauzula alkoholowa – dzięki której, nawet jeśli dojdzie do zdarzenia po spożyciu alkoholu, skorzystamy ze świadczeń ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie do Turcji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Koszty leczenia
80 000 eur
Ratownictwo
80 000 eur
Bagaż
500 eur
47,07 zł
1 os. / 9 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 100 000 eurZdarzenia pod wpływem alkoholuCOVID-19
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
500 zł
52,65 zł
1 os. / 9 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuCOVID-19
Koszty leczenia
200 000 eur
Ratownictwo
7 000 eur
Bagaż
2 000 zł
57,60 zł
1 os. / 9 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 eurzdarzenia pod wpływem alkoholuCOVID-19
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
50 000 zł
61,00 zł
1 os. / 9 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuCOVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Ubezpieczenie do Turcji
47,07 zł 1 os. / 9 dni
Koszty leczenia
80 000 eur
Ratownictwo
80 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 100 000 eurZdarzenia pod wpływem alkoholuCOVID-19
52,65 zł 1 os. / 9 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
500 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuCOVID-19
57,60 zł 1 os. / 9 dni
Koszty leczenia
200 000 eur
Ratownictwo
7 000 eur
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 eurzdarzenia pod wpływem alkoholuCOVID-19
61,00 zł 1 os. / 9 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
50 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuCOVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Dodatkowo warto rozważyć ubezpieczenie od opóźnienia lotu lub bagażu oraz ubezpieczenie kosztów rezygnacji, jeśli wycieczka rezerwowana jest z dużym wyprzedzeniem. Warto także sprawdzić zakres Assistance, który może okazać się niezwykle przydatny w razie problemów.

SPRAWDŹ CENĘ UBEZPIECZENIA

Ubezpieczenie na wakacje znajdziesz już od około 5 zł za dzień ochrony. Wystarczy, że za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych porównasz kilkanaście różnych ofert. Wybraną polisę zakupisz online. Zajmie Ci to kilka minut (możesz to zrobić nawet w drodze na samolot). Po opłaceniu składki, dokument zostaną wysłane na maila.

Podsumowanie

  1. Oficjalna waluta Turcji to turecka lira (TRY).
  2.  Kurs liry tureckiej zmienia się dynamicznie, co wpływa na realny koszt wakacji. Przed wyjazdem zawsze należy sprawdzić jak wygląda sytuacja, aby oszacować aktualne ceny w Turcji i przygotować odpowiednią ilość gotówki potrzebnej na wydatki podczas urlopu.
  3. Rozważając jaką walutę zabrać do Turcji należy pamiętać, że choć w turystycznych miejscach można płacić w euro, dolarach amerykańskich (czasem akceptowany jest także funt brytyjski), to korzystanie z tureckiej liry jest zazwyczaj bardziej opłacalne.
  4. W większości miejsc można płacić kartą. Zawsze warto mieć jednak przy sobie liry tureckie, aby uniknąć problemów z płatnościami, gdy nie będzie to możliwe.
  5. Banknoty o nominałach 5 i wyższych oraz monety o nominałach 1 są powszechnie używane w codziennych transakcjach i warto mieć je przy sobie, planując zakupy w lokalnych sklepikach.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Ile zapłacę za 100 lirów tureckich?

    Obecnie (19.06.2025 r.) za 100 lir tureckich trzeba zapłacić około 10 złotych. Należy jednak pamiętać, że kurs tej waluty zmienia się dynamicznie i każdorazowo trzeba sprawdzić bieżącą sytuację.

  2. Co lepiej zabrać do Turcji euro czy dolary?

    Wybierając się na wakacje do Turcji lepiej zabrać euro niż amerykańskie dolary, ponieważ jest ono powszechnie akceptowane w popularnych kurortach turystycznych.

  3. Jak przeliczyć liry tureckie na polskie?

    Do przeliczenia lir tureckich na złotówki, musisz znać aktualny kurs wymiany między tymi dwoma walutami. Najprościej kurs sprawdzić w aplikacji bankowej lub na stronach kantorów internetowych. Przeliczenia dokonuje się mnożąc ilość lir x kurs wymiany, co daje kwotę w polskich złotych.

  4. Jaką walutę zabrać na wczasy do Turcji?

    Na wakacje w Turcji najlepiej zabrać lokalną walutę, czyli liry tureckie. Można również zdecydować się na euro, które jest powszechnie akceptowane w turystycznych miejscach. Czasem możliwa jest też płatność w dolarach amerykańskich, ale jest to zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie.