Turcja jest jednym z chętniej wybieranych krajów do spędzenia wakacji. Oprócz odpoczynku, zwiedzania starożytnych zabytków i smakowania tureckiej kuchni obowiązkowym elementem podróży jest zakup pamiątek. Sprawdź, co warto przywieźć z Turcji oraz czym obdarować swoich znajomych.

Turcja słynie zarówno z dobrej kuchni, ale także z rękodzieła czy oryginalnych wyrobów ze skóry. Kupując pamiątki, będziesz miał w czym wybierać. Koniecznie przygotuj się na nadbagaż, ponieważ Turcja ma wiele do zaoferowania.

Czym poczęstować bliskich po powrocie z Turcji?

Poszukiwanie pamiątek możesz rozpocząć od tureckiej kuchni. To smaki przywołują wspomnienia. Warto więc niektóre produkty zabrać ze sobą do Polski, abyś dzięki nim mógł przenieść się ponownie na tureckie ulice i powspominać niedawny urlop.

Turecka herbata

Nie od dziś wiadomo, że będąc w Turcji, na każdym kroku możesz spotkać herbaciarnie. Turcja słynie z uprawy herbaty od lat 30. XX wieku, kiedy to do północno-wschodniej części kraju, a dokładnie do Rize sprowadzono nasiona z Gruzji.
Turcy częstują herbatą wszędzie, nie tylko w restauracji, a np. u fryzjera. Pamiętaj, żeby nie odmawiać wypicia choć filiżanki, ponieważ jest to oznaką braku kultury i obycia.

Turecka herbata jest wyjątkowa ze względu na sposób parzenia. Proces trwa długi czas, jednak smak herbaty jest mocniejszy i bardziej aromatyczny niż ten, który znasz od dziecka.
Nie możesz zapomnieć o charakterystycznych naczyniach do herbaty. Są to tradycyjne szklanki w kształcie tulipana, które możesz nabyć na tureckich targach. A do kompletu zaopatrz się w dwupoziomowy imbryk. Jest to idealny prezent dla miłośników herbat.

Turecka kawa

Skoro była już herbata, to nie może zabraknąć tradycyjnej tureckiej kawy. Znalazła się ona na liście niematerialnych obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Sposób parzenia kawy po turecku jest znany na całym świecie. Będąc w Turcji, możesz jej zasmakować i podpatrzeć jak robią ją doświadczeni bariści.

Wszystko zawarte jest w procesie parzenia kawy. Drobno mielona kawa zagotowywana jest w specjalnym naczyniu o nazwie tygielek lub cezve.
Musisz pamiętać, aby gotować ją na małym ogniu, ponieważ szybkie podnoszenie temperatury zepsuje smak. Gdy napój zacznie się gotować i pojawi się piana, musisz zdjąć go z ognia i przelać ostrożnie do filiżanek. Wspólne przygotowanie kawy po turecku na pewno przywróci wspomnienia z podróży.

Tureckie wina i soki

Jeśli wolisz chłodniejsze napoje, to musisz spróbować tureckich win. Oczywiście są dostępne w różnych smakach - truskawkowe, malinowe, ale ogromną popularnością cieszy się wino z granatów. Ma słodko - kwaśny smak. Mieszkańcy Turcji upodobali sobie ten owoc nie tylko na wina, ale też na soki.

Dla osób stroniących od alkoholu dobrym pomysłem na prezent będą soki z granatu. Oprócz poznania smaków Turcji, walorem będzie zdrowotne działanie napoju. Sok zawiera witaminę A, B, C, ma działanie przeciwnowotworowe i obniża cholesterol. Warto kupić sok bez konserwantów, który możesz dostać w lokalnych sklepach lub na targach.

Tureckie przyprawy

Nic tak nie nadaje smaku potrawom, jak aromatyczne przyprawy. Wybór jest bardzo szeroki. Oprócz najczęściej używanych w Turcji przypraw tj. sumak, kmin, isot, czarny pieprz, papryka, ziele angielskie możesz kupić także mieszanki przypraw, których używają Turcy np. baharat, czyli połączenie kardamonu, cynamonu i gałki muszkatołowej.
Warto przywieźć przyprawy, które możesz znaleźć na lokalnych bazarach. Koniecznie sprawdź świeżość przypraw, zwróć uwagę na ich zapach i kolor.

Tureckie słodycze

Dla wszystkich łakomczuchów Turcja będzie idealnym miejscem na odpoczynek, a bagaż powrotny wypełniony po brzegi tradycyjnymi słodyczami tureckimi. Turcja słynie z chałw, jednak ten smak możesz już znać, ponieważ w Polsce też jest dość popularna.

Inną obowiązkową pozycją w Turcji jest baklawa, która składa się z kilku warstw ciasta filo przełożonego posiekanymi orzechami, migdałami i pistacjami z dodatkiem miodu. Będąc w Turcji, nie możesz nie spróbować lokum.
Lokum to owocowe galaretki oprószone wiórkami kokosowymi albo cukrem pudrem. Najlepiej przetestuj wszystkie tureckie słodycze i zostaw dużo miejsca w walizce, abyś mógł delektować się niepowtarzalnym smakiem już w Polsce lub obdarować bliskich.

Jakie pamiątki przywieźć z Turcji?

Wiesz już, jakie pamiątki działają na kubki smakowe, ale Turcja nie słynie tylko z kawy czy przypraw. Możesz kupić nawet rzeczy codziennego użytku dobrej jakości, które posłużą na lata i nie będą tylko pamiątką, która będzie leżała w szufladzie.
Sprawdź na co polować w lokalnych sklepikach i na bazarach.

Tureckie dywany

W tym przypadku możesz napotkać trudności z przetransportowaniem dywanu do Polski, jednak warto przemyśleć ten zakup, ponieważ wiele firm oferuje wysyłkę do kraju zamieszkania. Jeśli lubisz ciekawe wzornictwo, kolory i przede wszystkim ręcznie robione dywany, nie będziesz mógł przejść obojętnie obok stoisk na tureckich bazarach.
Dobrej jakości tkanina np. jedwab, wełna lub bawełna na pewno zachęca do zakupu. Miej się jednak na baczności i nie daj się oszukać, kupując podróbkę. Tureckie dywany są tkane ręcznie, mają miękki spód i niedoskonałą fakturę.

Turecka ceramika

Nieco mniejszym rozmiarowo prezentem z okazji wyjazdu do Turcji jest ceramika. Choć transport też może zniechęcić do zakupu w obawie przed stłuczeniem, możesz ją dobrze zabezpieczyć i przewieźć, ponieważ jest to idealna pamiątka dla osób ceniących rękodzieło. Wyroby ceramiczne mają charakterystyczne geometryczne i kwiatowe wzory.
Tradycja wywodzi się z miasta Iznik. Naczynia są wykonywane ręcznie, najpierw malowane, pokrywane szkliwem i wypalane w wysokiej temperaturze. Pamiątką może być choć jeden talerz, ale możesz zaopatrzyć się także w całe zastawy kuchenne.

Wyroby skórzane

W Turcji możesz kupić dobrej jakości wyroby skórzane. Kurtki czy torebki ze skóry jagnięcej mogą być idealną pamiątką z Turcji. Kraj półksiężyca specjalizuje się także w produkcji portfeli, pasków, spodni i spódnic.
Szczególnie dobrym materiałem jest skóra jagnięca, która jest bardzo miękka. Warto szukać produktów w licencjonowanych sklepach, ponieważ na bazarach możesz zostać oszukany przez nieuczciwych sprzedawców i kupić podrabianą skórę.

Jeżeli chcesz przywieźć sobie taką pamiątkę, musisz przygotować się na większy wydatek. Ceny kurtek zaczynają się od ok. 100 dolarów, a torebek i butów od ok. 50 dolarów.

Turecka biżuteria

Jeśli lubisz wyjątkową biżuterię warto wspomnieć o ręcznie wykonywanej biżuterii z Zultanite. Zultanit jest wyjątkowym kamieniem, który występuje tylko na terenie Turcji, w Anatolii. Kamień był znany już za czasów Sulejmana Wspaniałego, jednak dopiero w 2006 roku otrzymano pozwolenie na jego wydobycie i wyroby trafiły do większego grona odbiorców.


Jego cechą charakterystyczną jest zmiana koloru w zależności od patrzenia. Inną barwę ma wieczorem przy sztucznym świetle, w dzień, na zewnątrz i wewnątrz budynku. Mieni się na różowo, limonkowo, miodowo.

Oko proroka

Oko proroka to amulet, który chroni przed złymi intencjami i złą energią. Według tradycji nie możesz go kupić samemu sobie, tylko komuś podarować lub otrzymać w prezencie. Aby amulet działał, musi go kupić osoba o czystych intencjach. Wykonany ze szkła, ma niebieski, biały i granatowy kolor. Według wierzeń, gdy amulet pęknie oznacza to, że spełniło się jego działanie.

Czego nie wolno przywieźć z Turcji?

Wiesz, już co warto zabrać ze sobą do Polski, ale są rzeczy, których przewozić nie wolno. Zgodnie z prawem nie możesz wywieźć z Turcji przedmiotów zabytkowych i historycznych oraz roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Uwaga!

Zakaz przywozu z Turcji dotyczy także mięsa, wyrobów mięsnych, ponieważ Turcja nie należy do Unii Europejskiej. Pamiątki możesz przywieźć, jednak jest ograniczenie finansowe.Zakupy nie powinny przekroczyć 430 euro. Więcej informacji odnośnie przepisów celnych możesz znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/turcja/informacje-dla-podrozujacych.
.

Warto pobrać specjalnie przygotowaną aplikację Ministerstwa Ceł i Handlu Republiki Turcji, w której możesz sprawdzić limity celne.

Czy można przywieźć z Turcji podróbki znanych marek?

Turcja słynie z podróbek ubrań znanych światowych marek. Możesz je kupić na każdym bazarze. Jednak zakup większej ilości ubrań z nieoderwanymi metkami może skierować podejrzenia celników na handel, a zgodnie z prawem nie można handlować podróbkami. Grozi za to utrata pozbawienia wolności.
Może się też zdarzyć, że nawet przy przewiezieniu jednej rzeczy na własny użytek, może ona zostać skonfiskowana przez celników.

Jak zachować się na tureckim bazarze?

Tureckie bazary to obowiązkowy punkt na wycieczce. Na bazarze kupują także miejscowi, więc możesz popatrzeć na zwyczajne życie Turków. To także dobre miejsce do napicia się kawy czy zjedzenia regionalnego jedzenia. Jednak na pewno coś skusi Cię to zakupu na tej paradzie kolorów i zapachów. Gdy będziesz chciał dokonać zakupu, pamiętaj, że w Turcji obowiązkiem jest targowanie się.

Mniejsze zastosowanie ma to w przypadku owoców i warzyw, ale szczególnie ważne jest przy zakupie np. tekstyliów czy odzieży. Na bazarze handlujący przywołują klientów. Jeżeli rozpoczniesz negocjacje ceny, to dla sprzedającego oznacza to, że jesteś zdecydowany na zakup, tylko musicie ustalić cenę.

Czy jadąc do Turcji, trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Przygotowując się do podróży do Turcji, nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu kosztów leczenia. To dodatkowe ubezpieczenie jest dobrowolne, jednak nie wykupując go, możesz narazić się na problemy finansowe. Polisa zapewni pokrycie kosztów leczenia, a także transportu medycznego do Polski, a w najgorszym wypadku transportu zwłok.

Ubezpieczenie do Turcji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
4,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
9,16 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Ubezpieczenie do Turcji
Europa Ubezpieczenia
4,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
9,16 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Wypowiedź eksperta

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.
www.pacjent.gov

Rekomendowaną przez gov.pl sumą ubezpieczenia jest minimum 50 tys. euro. Oczywiście w przypadku chorób przewlekłych suma powinna być wyższa. Zawierając polisę, upewnij się, że klauzula chorób przewlekłych jest w zakresie.
 

Podsumowanie

 1. Pamiątki z Turcji możesz kupić w lokalnych sklepikach lub na popularnych bazarach.
 2. W Turcji warto kupić kawę, herbatę, wino, sok z granatu, przyprawy i oryginalne słodycze.
 3. Niepisaną zasadą zakupów na bazarze jest targowanie ceny.
 4. Najbardziej znaną pamiątką z Turcji jest oko proroka, czyli amulet którym możesz obdarować bliskich.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy z Turcji warto przywieźć kosmetyki?

  Jest to świetny pomysł szczególnie dlatego, że Turcja słynie z naturalnych kosmetyków. Popularne są kolorowe naturalne mydełka, które pięknie pachną i mają właściwości nawilżające. Najpopularniejsze marki to m.in.: Duru, Dalan, Haci Sakir. Warto zaopatrzyć się też w olejek arganowy, który możesz stosować jako serum.

 2. Jakie lokalne pamiątki można kupić w Turcji?

  W całej Turcji popularna jest ceramika, dywany, tkaniny. Jednak w niektórych miejscach są regionalne pamiątki np. w Kapadocji jest to ceramika z miasta Avanos. Do jej wyrobu pozyskuje się czerwoną glinkę z rzeki Kızılırmak, dlatego produkty stąd jest tak charakterystyczne.

 3. Na jakie pamiątki uważać w Turcji?

  Przy zakupie pamiątek musisz uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy będą oferowali np. dywany z gorszych tkanin. Warto uważać także na odzież skórzaną, która też może być ze skóry podrabianej. Gdy zamiast dobrej skóry jagnięcej, kupisz kurtkę ze skóry cielęcej lub świńskiej to np. po kilku deszczowych spacerach ubranie może mieć charakterystyczny zapach.

 4. Bez czego nie wracać z Turcji do domu?

  Jedną z najlepszych pamiątek są oczywiście wspomnienia, ale nie warto zapominać o przedmiotach, które to wspominanie ułatwią. Możesz zostawić trochę miejsca w walizce na oryginalne wyroby tureckie, ceramikę i amulet zwany okiem proroka. Nie zapomnij wziąć kawy i herbaty, które nadadzą smaku w czasie powrotu do obowiązków.

 5. Czy Karta EKUZ obowiązuje w Turcji?

  Karta EKUZ nie obowiązuje w Turcji, dlatego za ewentualne leczenie będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Możesz wykupić polisę, która pokryje koszty leczenia. Do określonej sumy ubezpieczenia towarzystwo zapłaci za pobyt w szpitalu, konieczne do ratowania życia operacje czy transport medyczny.