Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Turcja kusi nie tylko korzystnymi cenami, ale i pięknymi widokami oraz niezwykle rozbudowaną ofertą turystyczną. Sprawdziliśmy, który kurort wybrać wybierając się na wakacje z dziećmi, a także jak zadbać o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny. 

Porównaj ceny

Zaraz po Grecji, Turcja jest najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków. Większość z nas za cel podróży wybiera jedną z dwóch popularnych riwier: egejską lub turecką. Znajduje się tam wiele turystycznych kurortów, doskonale przygotowanych do wypoczynku całą rodziną. Możliwa jest też podróż na własną rękę, jednak nie zaleca się podróży do wschodniej części Turcji, ze względu na zagrożenie terrorystyczne i działania wojskowe. 

W ostatnich latach Polacy wybierają się do Turcji nawet chętniej niż do Egiptu – tak wynika z raportu Polskiej Izby Turystyki z 2018 r. W zeszłym roku co siódma osoba wyjeżdżająca za granicę wybrała właśnie ten kraj.

Riwiera Turecka

Wśród Polaków tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego cieszy się największym zainteresowaniem. Prawie wszystkie biura podróży mają w swojej ofercie przynajmniej kilka z tamtejszych kurortów. Tureckie miasta są tłoczne, pełne barów i dyskotek, ale istnieje też wiele mniejszych, bardziej ustronnych baz turystycznych. Jeśli mamy dość zgiełku, poza wielkimi aglomeracjami zwiedzić możemy wiele starożytnych zabytków. Do najpopularniejszych kurortów należą: Antalya, Alanya, Side, Kemer, oraz Belek. 

Alanya i Antalya

Opinie na temat tej miejscowości są mocno podzielone. Alanya to spore, bardzo turystyczne miasto. Z drugiej strony stanowi dość niedrogie rozwiązanie, dla osób szukających wypoczynku w wygodnym hotelu z dostępem do szerokiej piaszczystej plaży. To tam znajduje się słynna Plaża Kleopatry – ponoć to właśnie ona była miejscem schadzek królowej Egiptu z Markiem Antoniuszem. Rodziny z dziećmi mogą też skorzystać z pobliskiego Aquaparku, w którym znajduje się kilka zjeżdżalni o różnym stopniu trudności, sztuczna fala, dmuchane rodeo. 

Wieczorami przyjemne są tam spacery. Można na przykład zwiedzić górującą nad miastem twierdzę Kalesi, a także Czerwoną Wieżę – symbol Alanyi i doskonały punkt widokowy. Na uwagę zasługują też na pewno położone niedaleko jaskinie: Dim i Damlatas. Pierwsza z nich dostępna jest od strony lądu, a w jej wnętrzu znaleźć można stalaktyty i małe jeziorko. Wiek tej jaskini szacuje się na około milion lat. Za to jaskinia Damlatas słynie ze swojego leczniczego mikroklimatu. Obie groty są imponujące i szczególnie lubiane przez najmłodszych. 

Równie popularnym kierunkiem wyjazdów jest pobliska Atnalya – największe miasto tureckiej riwiery. Sama aglomeracja jest dość gwarna i znana z nocnych imprez, ale stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania zabytkowych ruin i egzotycznej przyrody. Będąc na miejscu, warto zastanowić się na przykład nad wycieczką do ruin w Termos albo Aspendos. Za to na kontakt z naturą możemy liczyć w kanionie Köprülü lub przy wodospadach Kursunlu. W samym mieście można odwiedzić ZOO, w którym zobaczymy m.in. hieny, tygrysy i lemury, a także Sandland – niezwykłą wystawę prezentującą rzeźby z piasku. 

Side i Belek

Side to antyczne portowe miasto, niegdyś znane z piractwa i handlarzy niewolników. Dziś to luksusowy kurort, mający opinię jednego z najlepszych miejsc do wypoczynku z dziećmi. Jest tam dużo spokojniej niż w większych kurortach, a w hotelach popularni są dziecięcy animatorzy. W mieście znajduje się też Aquapark Nashira, a także Discovery Park z naturalnej wielkości figurami dinozaurów. Ten ostatni jest jednak dość drogi – wstęp dla rodziny z dzieckiem to koszt około 100 dolarów. Ciekawymi atrakcjami są też ruiny świątyni Apollina, teatru rzymskiego, a także antycznej łaźni. 

Natomiast Belek to jeden z najbardziej luksusowych, ale jednocześnie najdroższych kurortów. Znany jest z pokaźnych pól golfowych i pięknej, zadbanej plaży. Dużą atrakcją dla dzieci może byćThe Land of Legends – połączenie aquaparku z wesołym miasteczkiem. Znajdują się tam zarówno zróżnicowane zjeżdżalnie, jak i pokaźne rollercostery. Emocjonujący może być też wypad do nietypowego cyrku Chapito. Obejrzymy tam m.in. pokazy jazdy wyczynowej na motocrossie. Około 20 km od Belek, w Aspendos Arena regularnie odbywają się też pokazy tzw. teatru ognia. 

Riwiera Egejska

W przeciwieństwie do wybrzeża Morza Śródziemnego, Riwiera Egejska jest bardziej kameralna. Zachęca nieco chłodniejszym, mniej dusznym klimatem i piękną egzotyczną przyrodą. Jest tam więcej mniejszych kurortów, ukrytych między wzgórzami porośniętymi oliwnymi gajami. Znana jest także z pięknych, choć często kamienistych plaż. Region ten jest też niestety nieco droższy, ze względu na swoją ekskluzywność. Jednocześnie oferta w mniejszych kurortach jest ograniczona, jeśli chodzi o rozrywkę dla dzieci. 

Casme

Ze względu na odbywający się tam festiwal Surf Festival, Casme często nazywane jest Małą Stolicą Widsurfingu. To urokliwe miasteczko to doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek, nad ładną piaszczystą plażą. Głównymi rozrywkami są tam szkoły surfingu i park wodny Oasis. To dobre miejsce na krótki, tygodniowy wyjazd. Przy dłuższej wycieczce, dzieciom może zabraknąć rozrywek. 

Bodrum i Marmaris

Oba miasta położone są na niewielkich półwyspach i stanowią idealną bazę wypadową na pobliskie wysepki, takie jak Kos czy Rodos. Bodrum cechuje piękne położenie - miasteczko zbudowane na zboczu gór. Niedaleko portu znajdziemy zamek Św. Piotra, w którym stworzono muzeum ze skarbami wyłowionymi z morza, a także replikami dawnych łodzi. Za to w lochach zamczyska można zobaczyć doskonale odwzorowaną salę tortur. 

Marmaris z kolei to miasto dużo bardziej zatłoczone, ale mające jednocześnie bogatszą ofertę dla dzieci. Skorzystać tam możemy m.in. z oferty akwarium, w którym najmłodsi będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć, a nawet dotknąć prawdziwego delfina. Z Marmaris warto zorganizować sobie wycieczkę do Licji i znajdujących się tam wąwozów. Z portu regularnie kursują też statki płynące na wyspę Rodos.

Oludeniz

Oludeniz to przede wszystkim luksus i paralotnie. Ze znajdującej się w pobliżu góry Babadag odbywają się loty paralotnią. Taki skok to koszt około 30 dolarów i przeznaczony jest dla osób powyżej 10 roku życia. Warto jednak spróbować, ponieważ start odbywa się z wysokości prawie 2000 metrów, a podczas lotu zobaczyć można całą Błękitną Lagunę. Podczas całego lotu jesteśmy bezpiecznie kierowani przez wykwalifikowanego instruktora, aby na koniec bezpiecznie wylądować na plaży. 

W Oludeniz nie znajdziemy za to wielu rozrywek. Są tam bardzo luksusowe hotele, a także dwie plaże: pierwsza kamienista, druga piaszczysta, ale oddalona o 2 km od miasteczka. 

Wakacje w Turcji – ile to kosztuje?

Wielu z nas wybiera Turcję ze względu na korzystne ceny i piękne krajobrazy, których brakuje na przykład w Egipcie. Oferta biur podróży jest bardzo szeroka i dostosowana do każdej kieszeni. Trzeba jednak pamiętać, że zorganizowana wycieczka oznacza zdecydowanie się na jeden konkretny region. Za to samodzielny wyjazd daje nam dużo więcej swobody, ale wymaga dokładniejszego zaplanowania. 

Wycieczka zorganizowana vs. samodzielny wyjazd do Turcji na 15 dni (2 dorosłych + dziecko) 

Koszty wyjazdu

Samodzielna wycieczka

Przykładowa wycieczka z biurem podróży (ITAKA)

Cena noclegu
 
7 283 zł
 
W cenie
Cena wyżywieniaWliczona w cenę nocleguW cenie (all inclusive)
Cena biletu lotniczego4 764 złW cenie
Wynajęcie samochodu (Fiat Aegea)
 
1 953 zł1 953 zł
Cena wycieczki14 000 zł10 450 zł

Źródło: Opracowanie własne

W podanym przez nas zestawieniu widać znaczną różnicę finansową pomiędzy wyjazdem samodzielnym, a ofertą biura podróży. Należy jednak pamiętać o tym, że podróżując na własną rękę możemy oszczędzić nieco, obniżając standard bazy noclegowej. Po co na przykład korzystać z oferty „all inclusive”, skoro dużą część czasu spędzimy w trasie lub na zwiedzaniu. 

Jeśli chodzi o ceny żywności w Turcji, są one nieco wyższe niż w Polsce. Podobnie, jak w innych krajach arabskich dużo droższy jest za to alkohol. Nieco więcej zapłacimy także za paliwo. Litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje tam ponad 6 zł. Pozytywnym aspektem wynajmu samochodu jest jednak to, że w Turcji można się nim poruszać posiadając polskie prawo jazdy.

Bezpieczeństwo w Turcji

Turystyczne regiony Turcji, takie jak Riwiera Egejska i Turecka są dość bezpiecznym kierunkiem podróży. Jednak nawet w tych miejscach zaleca się zachowanie ostrożności. Turcja jest krajem arabskim, a lekceważenie kulturalnych obyczajów może być źle widziane. Wchodząc do miejsc kultu, powinniśmy ściągnąć buty, a kobiety powinny zakryć głowę i ramiona.

W dużych aglomeracjach zdarzają się przypadki drobnych kradzieży, a także rozbojów. Cennych przedmiotów nie powinno zostawiać się bez opieki – w części hoteli można skorzystać z zainstalowanego w pokoju sejfu. Wystrzegać należy się też kontaktu z narkotykami – ich przewóz lub posiadanie jest w Turcji bardzo surowo karane. Paszport (lub jego kopię) należy mieć zawsze przy sobie, ponieważ w niektórych miejscach możemy zostać proszeni o wylegitymowanie się.

Polski MSZ odradza wszelkie wyjazdy do Turcji Wschodniej, w szczególności do terenów graniczących z Syrią, Irakiem i Iranem. W tych miejscach występuje duża aktywność wojska i policji, a także zdarzają się akty terrorystyczne.

Turecką wizę można zdobyć na dwa sposoby: przez Internet lub wykupić ją na lotnisku tuż po przybyciu. E-visa jest tańsza i kosztuje 20 dolarów amerykańskich, jednak jej kupno trzeba zaplanować z wyprzedzeniem. Za papierową wersję dostępną na lotnisku zapłacimy 30 dolarów.

Ubezpieczenie turystyczne i opieka zdrowotna w Turcji

Opieka zdrowotna w Turcji jest w większości prywatna, warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie. Za jeden dzień pobytu w tureckim szpitalu możemy zapłacić ponad 2000 zł, natomiast zabiegi to koszt od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.  

Oczywiście, większość biur podróży oferuje je w pakiecie, jednak pamiętajmy, żeby sprawdzić jego zakres, co w prosty sposób można zrobić za pomocą kalkulatora rankomat.pl. Najważniejsze elementy polisy turystycznej to:

1. Wysokość sumy gwarantowanej  kosztów leczenia

Turcja nie jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego(EKUZ) nie przyda nam się w tym kraju.Wysokość sumy gwarantowanej nie powinna być niższa niż 60 000 euro, czyli ok. 255 tys. złotych.

2. Koszty ratownictwa i transport medyczny

Usługi helikoptera ratowniczego albo karetki mogą narazić nas na wysokie koszty w wysokości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Może zdarzyć się także, że konieczny będzie transport medyczny do Polski. Taka operacja może kosztować nawet 100 000 zł, dlatego warto zawrzeć to w swojej polisie.

3. Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jest szczególnie ważne podczas rodzinnego wyjazdu. Zamianie ręki albo skręcenie kostki może przytrafić się nawet najspokojniejszym dzieciom.

4. OC w życiu prywatnym

Często zdarza się, że nieumyślnie wyrządzimy krzywdę komuś lub zniszczymy cudzy przedmiot. Wystarczy, że kogoś potrącimy albo nasze dziecko upuści coś w sklepie. Aby uniknąć konsekwencji, wystarczy upewnić się, że nasza polisa zawiera OC w życiu prywatnym. Wspomniane rozszerzenie polisy nie będzie obowiązywało, jeśli szkodę wyrządzimy umyślnie lub pod wpływem alkoholu.

Najtańsza vs. optymalna oferta ubezpieczenia do Turcji dla 2 osób dorosłych i dziecka (15 dni)

Zakres ochrony

Najtańsza polisa (Nationale Nederlanden)

Polisa optymalna (TU Europa)

Suma gwarantowana kosztów leczenia80 000 zł255 391 zł
 
Koszty ratownictwa50 000 zł29 795 zł
Ubezpieczenie NNWbrak42 565 zł
OC w życiu prywatnymbrak425 653 zł
Cena polisy106 zł287 zł

Źródło: rankomat.pl

Co warto wiedzieć?

  1. Turcja zaraz po Grecji jest najpopularniejszym kierunkiem letnich wakacji za granicą wśród Polaków.
  2. W Turcji nie działa EKUZ.
  3. Jeden dzień pobytu w szpitalu w Turcji może kosztować 2000 zł. 
  4. Tureckie kurorty są bezpieczne wg MSZ.