Turcja kusi nie tylko korzystnymi cenami, ale i pięknymi widokami oraz niezwykle rozbudowaną ofertą turystyczną. Sprawdziliśmy, który kurort wybrać wybierając się na wakacje z dziećmi, a także jak zadbać o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny. 

Zaraz po Grecji, Turcja jest najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków. Większość z nas za cel podróży wybiera jedną z dwóch popularnych riwier: egejską lub turecką. Znajduje się tam wiele turystycznych kurortów, doskonale przygotowanych do wypoczynku całą rodziną. Możliwa jest też podróż na własną rękę, jednak nie zaleca się podróży do wschodniej części Turcji, ze względu na zagrożenie terrorystyczne i działania wojskowe. 

Jakie dokumenty są potrzebne do Turcji?

Paszport 

TAK 

Paszport tymczasowy 

TAK 

Dowód osobisty 

TAK (tylko w celach turystycznych i tranzytowych, nie dłużej niż 90 dnia w okresie 180 dni) 

Uwaga!

Paszport w momencie przekraczania granicy musi być ważny min. 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport w okresie pobytu bezwizowego, tzn. powinien być ważny minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

A co z innymi dokumentami? 

  • Wiza - nie jest wymagana dla osób będących obywatelami RP, jeśli podróżują one w celach turystycznych, a wyjazd nie jest dłuższy niż 90 dni. Jak czytamy na gov.pl: 

  • Pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego - będzie konieczna, jeśli dziecko przekracza granicę bez rodziców/opiekunów lub tylko z jednym z nich. Zgoda musi zostać potwierdzona notarialnie  oraz przetłumaczona na język angielski przez tłumacza przysięgłego. 

Wypowiedź eksperta

Jeśli przebywasz w Turcji i zamierzasz przedłużyć pobyt ponad 90 dni, przed upływem tego okresu złóż wniosek o pozwolenie na pobyt (tzw. ikamet) w najbliższym urzędzie ds. cudzoziemców (Göç İdaresi).
gov.pl, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

Kiedy jechać do Turcji?

Tak naprawdę wiele zależy od naszych potrzeb i celu podróży. Jeśli marzymy o typowo śródziemnomorskich, upalnych wczasach i wylegiwaniu się nad plaży w promieniach palącego słońca, w zasadzie cały sezon wakacyjny, który w Turcji trwa mniej więcej od maja do października, będzie idealny. Musimy się jednak liczyć z tym, że w lipcu i sierpniu temperatura w ciągu dnia może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza, i rzadko spada poniżej 30. 

Jeśli więc podczas wakacji chcemy raczej pozwiedzać i zapoznać się z kulturą Turcji, albo jeśli planujemy wypoczynek w nieco mniejszym upale, zdecydowanie warto wybrać się na wakacje w maju, czerwcu, lub w październiku. W tych miesiącach kraj odwiedza również mniejsza liczba turystów, dzięki czemu plaże nie są tak zatłoczone, ceny nieco spadają, a atrakcje turystyczne nie są przesadnie zatłoczone. 

Średnie temperatury w Turcji

Temperatura powietrza w dzień

styczeń

13°C

luty

15°C

marzec

18°C

kwiecień

21°C

maj

25°C

czerwiec

29°C

lipiec

31°C

sierpień

36°C

wrzesień

34°C

październik

24°C

listopad

20°C

grudzień

15°C

Temperatura powietrza w nocy

styczeń

8°C

luty

9°C

marzec

10°C

kwiecień

11°C

maj

18°C

czerwiec

19°C

lipiec

20°C

sierpień

21°C

wrzesień

21°C

październik

16°C

listopad

12°C

grudzień

6°C

Temperatura wody

styczeń

16°C

luty

18°C

marzec

19°C

kwiecień

25°C

maj

26°C

czerwiec

29°C

lipiec

29°C

sierpień

30°C

wrzesień

23°C

październik

20°C

listopad

19°C

grudzień

9°C

Źródło: travelplanet.pl

Gdzie jechać do Turcji?

Wśród Polaków tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego cieszy się największym zainteresowaniem. Prawie wszystkie biura podróży mają w swojej ofercie przynajmniej kilka z tamtejszych kurortów. Tureckie miasta są tłoczne, pełne barów i dyskotek, ale istnieje też wiele mniejszych, bardziej ustronnych baz turystycznych.

Jeśli mamy dość zgiełku, poza wielkimi aglomeracjami zwiedzić możemy wiele starożytnych zabytków. Do najpopularniejszych kurortów należą: Antalya, Alanya, Side, Kemer, oraz Belek. 

Alanya i Antalya

Opinie na temat tej miejscowości są mocno podzielone. Alanya to spore, bardzo turystyczne miasto. Z drugiej strony stanowi dość niedrogie rozwiązanie, dla osób szukających wypoczynku w wygodnym hotelu z dostępem do szerokiej piaszczystej plaży. To tam znajduje się słynna Plaża Kleopatry – ponoć to właśnie ona była miejscem schadzek królowej Egiptu z Markiem Antoniuszem. Rodziny z dziećmi mogą też skorzystać z pobliskiego Aquaparku, w którym znajduje się kilka zjeżdżalni o różnym stopniu trudności, sztuczna fala, dmuchane rodeo. 

Wieczorami przyjemne są tam spacery. Można na przykład zwiedzić górującą nad miastem twierdzę Kalesi, a także Czerwoną Wieżę – symbol Alanyi i doskonały punkt widokowy. Na uwagę zasługują też na pewno położone niedaleko jaskinie: Dim i Damlatas. Pierwsza z nich dostępna jest od strony lądu, a w jej wnętrzu znaleźć można stalaktyty i małe jeziorko. Wiek tej jaskini szacuje się na około milion lat. Za to jaskinia Damlatas słynie ze swojego leczniczego mikroklimatu. Obie groty są imponujące i szczególnie lubiane przez najmłodszych. 

Równie popularnym kierunkiem wyjazdów jest pobliska Atnalya – największe miasto tureckiej riwiery. Sama aglomeracja jest dość gwarna i znana z nocnych imprez, ale stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania zabytkowych ruin i egzotycznej przyrody. Będąc na miejscu, warto zastanowić się na przykład nad wycieczką do ruin w Termos albo Aspendos. Za to na kontakt z naturą możemy liczyć w kanionie Köprülü lub przy wodospadach Kursunlu. W samym mieście można odwiedzić ZOO, w którym zobaczymy m.in. hieny, tygrysy i lemury, a także Sandland – niezwykłą wystawę prezentującą rzeźby z piasku. 

Side i Belek

Side to antyczne portowe miasto, niegdyś znane z piractwa i handlarzy niewolników. Dziś to luksusowy kurort, mający opinię jednego z najlepszych miejsc do wypoczynku z dziećmi. Jest tam dużo spokojniej niż w większych kurortach, a w hotelach popularni są dziecięcy animatorzy. W mieście znajduje się też Aquapark Nashira, a także Discovery Park z naturalnej wielkości figurami dinozaurów. Ten ostatni jest jednak dość drogi – wstęp dla rodziny z dzieckiem to koszt około 100 dolarów. Ciekawymi atrakcjami są też ruiny świątyni Apollina, teatru rzymskiego, a także antycznej łaźni. 

Natomiast Belek to jeden z najbardziej luksusowych, ale jednocześnie najdroższych kurortów. Znany jest z pokaźnych pól golfowych i pięknej, zadbanej plaży. Dużą atrakcją dla dzieci może byćThe Land of Legends – połączenie aquaparku z wesołym miasteczkiem. Znajdują się tam zarówno zróżnicowane zjeżdżalnie, jak i pokaźne rollercostery. Emocjonujący może być też wypad do nietypowego cyrku Chapito. Obejrzymy tam m.in. pokazy jazdy wyczynowej na motocrossie. Około 20 km od Belek, w Aspendos Arena regularnie odbywają się też pokazy tzw. teatru ognia. 

Riwiera Egejska

W przeciwieństwie do wybrzeża Morza Śródziemnego, Riwiera Egejska jest bardziej kameralna. Zachęca nieco chłodniejszym, mniej dusznym klimatem i piękną egzotyczną przyrodą. Jest tam więcej mniejszych kurortów, ukrytych między wzgórzami porośniętymi oliwnymi gajami. Znana jest także z pięknych, choć często kamienistych plaż. Region ten jest też niestety nieco droższy, ze względu na swoją ekskluzywność. Jednocześnie oferta w mniejszych kurortach jest ograniczona, jeśli chodzi o rozrywkę dla dzieci. 

Casme

Ze względu na odbywający się tam festiwal Surf Festival, Casme często nazywane jest Małą Stolicą Widsurfingu. To urokliwe miasteczko to doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek, nad ładną piaszczystą plażą. Głównymi rozrywkami są tam szkoły surfingu i park wodny Oasis. To dobre miejsce na krótki, tygodniowy wyjazd. Przy dłuższej wycieczce, dzieciom może zabraknąć rozrywek. 

Bodrum i Marmaris

Oba miasta położone są na niewielkich półwyspach i stanowią idealną bazę wypadową na pobliskie wysepki, takie jak Kos czy Rodos. Bodrum cechuje piękne położenie - miasteczko zbudowane na zboczu gór. Niedaleko portu znajdziemy zamek Św. Piotra, w którym stworzono muzeum ze skarbami wyłowionymi z morza, a także replikami dawnych łodzi. Za to w lochach zamczyska można zobaczyć doskonale odwzorowaną salę tortur. 

Marmaris z kolei to miasto dużo bardziej zatłoczone, ale mające jednocześnie bogatszą ofertę dla dzieci. Skorzystać tam możemy m.in. z oferty akwarium, w którym najmłodsi będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć, a nawet dotknąć prawdziwego delfina. Z Marmaris warto zorganizować sobie wycieczkę do Licji i znajdujących się tam wąwozów. Z portu regularnie kursują też statki płynące na wyspę Rodos.

Oludeniz

Oludeniz to przede wszystkim luksus i paralotnie. Ze znajdującej się w pobliżu góry Babadag odbywają się loty paralotnią. Taki skok to koszt około 30 dolarów i przeznaczony jest dla osób powyżej 10 roku życia. Warto jednak spróbować, ponieważ start odbywa się z wysokości prawie 2000 metrów, a podczas lotu zobaczyć można całą Błękitną Lagunę. Podczas całego lotu jesteśmy bezpiecznie kierowani przez wykwalifikowanego instruktora, aby na koniec bezpiecznie wylądować na plaży. 

W Oludeniz nie znajdziemy za to wielu rozrywek. Są tam bardzo luksusowe hotele, a także dwie plaże: pierwsza kamienista, druga piaszczysta, ale oddalona o 2 km od miasteczka. 

Turcja samodzielnie czy z biurem podróży? Jaka opcję wybrać?

Wielu z nas wybiera Turcję ze względu na korzystne ceny i piękne krajobrazy, których brakuje na przykład w Egipcie. Oferta biur podróży jest bardzo szeroka i dostosowana do każdej kieszeni. Trzeba jednak pamiętać, że zorganizowana wycieczka oznacza zdecydowanie się na jeden konkretny region. Za to samodzielny wyjazd daje nam dużo więcej swobody, ale wymaga dokładniejszego zaplanowania. 

Zalety:

Podróż na własną rękę 

Wycieczka z biurem podróży 

  • Wolność wyboru i zmiany planu podróży 

  • Możliwość odkrywania miejsc niedostępnych dla wycieczkowych turystów 

  • Możliwość bezpośredniego poznawania i obcowania z prawdziwą lokalną ludnością i kulturą 

  • Większa elastyczność terminów 

  • Możliwość oszczędzania dzięki wcześniejszym rezerwacjom czy opcjom takim jak autostop, czy couchsurfing 

  • Szansa na zawieranie nowych znajomości 

  • Wygoda 

  • Pomoc i opieka polskiego rezydenta (szczególnie dla osób, które nie znają angielskiego) 

  • Zaplanowany i zorganizowany czas 

  • Możliwość uczestniczenia w wycieczkach fakultatywnych 

  • Animator dla dorosłych i dla dzieci 

  • Znane i góry koszty podróży 

  • Bilety lotnicze w cenie 

  • Całkowita organizacja wyjazdu przez biuro podróży 

Wady:

Podróż na własną rękę 

Wycieczka z biurem podróży 

  • Ryzyko komplikacji na każdym etapie podróży 

  • Możliwe nieprzewidziane koszty 

  • Konieczność samodzielnej organizacji noclegu, transportu, wyżywienia, a także dodatkowych atrakcji 

  • Kradzieże i oszustwa 

  • Brak swobody i miejsca na samodzielną organizację czasu 

  • Sztywne terminy 

  • Duże grupy 

  • Brak elastyczności 

  • Niewiele okazji do samodzielnego zwiedzania 

Ile to kosztuje?

Oto przykładowe porównanie cen wycieczki zorganizowanej na własną rękę oraz tej wykupionej w biurze podróży (przy założeniu podobnego standardu i tego samego kierunku wyjazdu), dla jednej osoby dorosłej planującej wyjazd do Turcji  w połowie czerwca: 

Rodzaj wyjazdu 

Na własną rękę 

Z biurem podróży 

Kierunek podróży 

Turcja, Alanya 

Turcja, Alanya 

Długość wyjazdu 

6 dni 

6 dni 

Standard hotelu 

5-gwiazdkowy 

Nocleg 

Pokój dwuosobowy typu Standard, z widokiem na morze, 1 łóżko pojedyncze i 1 łóżko podwójne, prywatna łazienka, balkon, klimatyzacja (715 PLN/os.) 

Duży pokój 2-osobowy, prywatna łazienka (wanna lub prysznic), internet bezprzewodowy, telewizja satelitarna, balkon 

Wyżywienie 

All Inclusive 

All inclusive 

Bilety lotnicze 

2 916 PLN/os. W dwie strony 

W cenie 

Dodatkowe udogodnienia 

150 metrów od prywatnej plaży, 1 basen w hotelu, SPA i centrum odnowy biologicznej, plac zabaw dla dzieci, sporty wodne, stół bilardowy i stół do ping-ponga 

Hotelowa plaża, parasole i leżaki, 2 baseny hotelowe, zjeżdżalnie i atrakcje dla dzieci, kort tenisowy, animacje dla dzieci i dorosłych, sporty wodne na plaży, centrum SPA (kryty basen, hammam, sauna) 

Całkowity koszt 

3 631 PLN/os. 

2 058 PLN/os. 

Pamiętaj! Podróżując na własną rękę możemy sporo zaoszczędzić, obniżając nieco standard bazy noclegowej, lub wybierając wyżywienie w formie innej niż all inclusive. Również kupione z wyprzedzeniem bilety lotnicze mogą znacznie obniżyć ostateczny koszt wakacji. 

Wakacje w Turcji – ile to kosztuje? 

Jeśli chodzi o ceny w Turcji, są one zbliżone do Polskich, a obecnie - w przypadku niektórych produktów czy usług - mogą być nawet niższe. Taniej jest w mniejszych miastach lub poza typowo turystycznymi dzielnicami w tych większych. 

W przeliczeniu na złotówki, obiad dla dwóch osób w tańszej restauracji to koszt około 60-80zł. W nieco lepszym lokalu, bliżej centrum kurortów, zapłacić trzeba będzie w granicach 100-200zł. 

Na większy wydatek muszą przygotować się zwolennicy napojów wysokoprocentowych - alkohol w Turcji jest bowiem droższy niż u nas. 

Ceny benzyny, oleju napędowego i LPG są niższe od naszych o około złotówkę, natomiast transport publiczny jest stosunkowo tani, dlatego po miastach można tanio poruszać się np. autobusami. 

Czy w Turcji bez bezpiecznie? Na co uważać?

Turystyczne regiony Turcji, takie jak Riwiera Egejska i Turecka są dość bezpiecznym kierunkiem podróży. Jednak nawet w tych miejscach zaleca się zachowanie ostrożności. Turcja jest krajem arabskim, a lekceważenie kulturalnych obyczajów może być źle widziane. Wchodząc do miejsc kultu, powinniśmy ściągnąć buty, a kobiety powinny zakryć głowę i ramiona. 

W dużych aglomeracjach zdarzają się przypadki drobnych kradzieży, a także rozbojów. Cennych przedmiotów nie powinno zostawiać się bez opieki – w części hoteli można skorzystać z zainstalowanego w pokoju sejfu. Wystrzegać należy się też kontaktu z narkotykami – ich przewóz lub posiadanie jest w Turcji bardzo surowo karane. Paszport (lub jego kopię) należy mieć zawsze przy sobie, ponieważ w niektórych miejscach możemy zostać proszeni o wylegitymowanie się.

Wypowiedź eksperta

18 lipca 2018 r. przestał obowiązywać trwający od 2016 r. stan wyjątkowy. Uprawnienia organów bezpieczeństwa pozostały jednak bardzo szerokie. Należy zawsze mieć przy sobie paszport oraz wizę. Zwracamy uwagę, że władze miejscowe śledzą aktywność dotyczącą Turcji w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Jeśli władze uznają, że jakiś wpis szkodzi Turcji lub ją obraża, mogą zatrzymać lub wydalić z kraju autora tekstu.
gov.pl, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

Polska strona rządowa przypomina także, że na pograniczu z Syrią i Irakiem wciąż mają miejsce działania wojskowe, w związku z czym w pobliżu tych terenów wojsko i żandarmeria mogą przeprowadzać kontrole drogowe oraz kontrole pasażerów, np. w autobusach lub samochodach. MSZ wskazuje więc, w które części Turcji można jechać bez obaw, a gdzie zachować ostrożność: 

ZALECENIA 

REGION KRAJU 

MSZ odradza wszelkie podróże:

W regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari (mogą odbywać się tam operacje wojskowe i policyjne, utrzymuje się również wysokie zagrożenie terroryzmem) 

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne:

Do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią; do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem 

MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności:

Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych 

Wypowiedź eksperta

Ze względu na sytuację związaną z trzęsieniami ziemi w Turcji, które miały miejsce w lutym 2023 r. i trwającą odbudową infrastruktury, w prowincjach: Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye i Şanlıurfa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w czasie podróży do ww. prowincji.

Osoby, które przebywają lub udają się do Turcji, prosimy o zarejestrowanie się w systemie Odyseusz oraz bieżące śledzenie informacji MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych.

gov.pl, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

Gdzie szukać pomocy w Turcji? Polskie placówki dyplomatyczne w Turcji

Ambasad Rzeczypospolitej Polskiej w Ankarze: 

  • Atatürk Bulvari 241; 06650 Ankara 

  • Tel.:  (+90 312) 4572000 (centrala całodobowa) 

  • Faks: (+90 312) 4678963, Wydział Konsularny (+90 312) 4688301 

  • e-mail: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl 

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Stambule: 

  • Maslak Mah. Eski Büyükdere Cad. No. 7, GİZ 2000 Plaza K. 5, 34485 Sarıyer – İstanbul, Stambuł 

  • Tel. (+90-212) 290 66 30 

  • Fax. (+90-212) 290-66-32 

  • e-mail: stambul.kg.konsulat@msz.gov.pl 

Koszty leczenia w Turcji – czy EKUZ jest honorowany?

Leczenie w Turcji jest najczęściej płatne i - niestety - bardzo kosztowne. W przeważającej mierze prywatna służba zdrowia, oznacza wyższe kwoty, jakie turysta będzie musiał zapłacić nawet na proste usługi. Oto przykładowe ceny podstawowych medycznych świadczeń w Turcji: 

  • Zwykła wizyta lekarska (bez wykonywania dodatkowych zabiegów) - od 100 USD,

  • Doba spędzona w szpitalu - od 500 USD, 

  • Podstawowe badania - od 100 USD.

Tymczasem wyjeżdżający na turecki urlop turysta bez ubezpieczenia jest w chwili wypadku lub choroby tak naprawdę zdany na siebie. W Turcji – która nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej – nie obowiązuje bowiem Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która w innych przypadkach (w obrębie granic UE) chociaż w minimalnym stopniu chroni przed wysokimi kosztami medycznymi.

Jeśli więc przed podróżą nie wykupimy odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, w razie zachorowania, będziemy musieli zapłacić za kosztowne leczenie całkowicie z własnej kieszeni. Dlatego też tak ważne jest, aby polisa za zagraniczny urlop była odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb i kierunku wyjazdu – zarówno jeśli chodzi o zakres, jak i wysokości sum gwarantowanych ochrony. 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Opieka zdrowotna w Turcji jest w większości prywatna, warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie. Za jeden dzień pobytu w tureckim szpitalu możemy zapłacić ponad 2000 zł, natomiast zabiegi to koszt od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co jest istotne, kiedy wybieramy polisę? 

Oczywiście koszty leczenia. Ubezpieczenie KL to tak naprawdę pierwszy i podstawowy element każdej ochrony wyjazdu, zwłaszcza zagranicznego. Wybierając je, warto pamiętać aby sumy gwarantowane były odpowiednio wysokie i pokryły faktyczne koszty - nawet wykraczającego poza podstawowe - leczenia. 

Wypowiedź eksperta

Koszty leczenia są w Turcji wysokie, warto więc wykupić dodatkową polisę, która obejmuje koszty leczenia i NNW. Zalecamy, aby ubezpieczenie pokrywało wydatki w wysokości przynajmniej 50 000 EUR, a jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka z powodu wieku lub zdiagnozowanych schorzeń – 100 000 EUR. Polisa powinna też obejmować koszty transportu medycznego, w tym transportu zwłok.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Warto zadbać, by ubezpieczenie zapewniało też takie elementy, jak:

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczenie turystyczne można też rozbudować o dodatkowe elementy. Jeśli podczas wakacji w Turcji planuje się dodatkowe aktywności, należy sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie wymaga rozszerzenia o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyjaśnia, w jaki sposób klasyfikuje poszczególne dyscypliny. Warto też dokupić ochronę w razie zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. Chorujący przewlekle także muszą posiadać specjalne rozszerzenie do polisy.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Polisę można mieć od około 4 zł dziennie. Warto jednak przed zakupem porównać różne oferty. Taką możliwość daje nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Dostępnych jest kilkanaście różnych wariantów ochrony, które można dopasować pod kątem swoich potrzeb oraz charakteru wyjazdu. Wybraną opcję można zakupić online.

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenie dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej do Turcji na wakacje: 

Ubezpieczenie na narty w Turcji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
30,17 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
57,89 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 71OC sportowe: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
88,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Signal Iduna
Koszty leczenia
188 298 zł
Ratownictwo
32 952 zł
Bagaż
-
94,14 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 470 746 złOchrona COVID-19OC sportowe: 235 373 zł Sporty objęte polisą: 7Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Kalkulacja aktualna na dzień 13.12.2021r.

Ubezpieczenie na narty w Turcji
AXA Partners
30,17 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
57,89 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 71OC sportowe: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
88,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Signal Iduna
94,14 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
188 298 zł
Ratownictwo
32 952 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 470 746 złOchrona COVID-19OC sportowe: 235 373 zł Sporty objęte polisą: 7Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Kalkulacja aktualna na dzień 13.12.2021r.

Składkę za polisę należy uiścić za pomocą płatności internetowych. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany na maila. Wystarczy go tylko zapisać lub wydrukować i zabrać ze sobą do Turcji.

Co warto wiedzieć?

  1. Turcja zaraz po Grecji jest najpopularniejszym kierunkiem letnich wakacji za granicą wśród Polaków.
  2. W Turcji nie działa EKUZ, trzeba mieć własne ubezpieczenie turystyczne.
  3. Jeden dzień pobytu w szpitalu w Turcji może kosztować nawet 2 000 zł. 
  4. Tureckie kurorty są bezpieczne według MSZ, ale warto zachować ostrożność.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy aktualnie można jechać do Turcji?

    Tak, obecnie odbywanie podróży do Turcji jest możliwe.

  2. Czy do Turcji wymagana jest wiza?

    Wyjeżdżając do Turcji, nie musimy posiadać wizy, jeżeli nasza podróż ma charakter turystyczny i nie trwa dłużej niż 90 dni. 

  3. Czy w Turcji jest honorowany EKUZ?

    Nie, EKUZ – czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – działa tylko na terenie krajów członkowskich UE i EFTA, do których Turcja nie należy. Dlatego też przed wyjazdem należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. 

  4. Czy ubezpieczenie turystyczne do Turcji jest obowiązkowe?

    Turyści powinni posiadać ubezpieczenie KL na wypadek zachorowania na COVID-19 i konieczności podjęcia leczenia podczas pobytu w Turcji. Choć polisa na podróż nie jest obowiązkiem w sensie formalnym, każdy powinien ją wykupić, dbając o to, by zakres oraz sumy gwarantowane ubezpieczenia były odpowiednio wysokie i dostosowane do warunków oraz kierunku podróży. Brak ubezpieczenia może skończyć się bowiem wysokimi kosztami, które będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.