Sardynia uchodzi za jedną z najpiękniejszych wysp w Europie. Zachwyca pięknymi widokami, kusi mnogością atrakcji, ale przede wszystkim odpowiada na potrzeby każdego turysty. Odnajdą się tam miłośnicy zwiedzania, fani plażowania, rodziny z dziećmi czy nawet osoby starsze.

Sardynia to druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Czekają tam na Ciebie zabytki, luksusowe wille, piękne lasy, zadbane plaże i … 300 słonecznych dni w roku. Podpowiadamy, jak przygotować się do wakacji na Sardynii, co musisz wiedzieć oraz jakie ubezpieczenie ze sobą zabrać.

Sardynia – co warto wiedzieć?

Sardynia leży na Morzu Śródziemnym, jest drugą największą wyspą, zaraz po Sycylii. Zamieszkuje ją około 1 672 422 mieszkańców. Stolicą Sardynii jest Cagliari. Na wyspie znajduje się wiele gór i płaskowyżów, a wybrzeża są wysokie i skaliste. Sardynia słynie też z wiecznie zielonych zarośli, które dodają jej klimatu.

Uwaga!

Ciekawostka! Jeden z włoskich dziennikarzy Sergio Frau w książce Słupy Herkulesa zasugerował, że Sardynia może być mityczną Atlantydą.

Przez wielu Sardynia uznawana jest za prawdziwy raj na ziemi. Piękna przyroda, wspaniały klimat i niespieszny tryb życia sprawiają, że na tej wyspie nie brakuje osób dożywających sędziwego wieku. Wyspa plasuje się w czołówce miejsc na świecie z mieszkańcami w wieku 100 i więcej lat.

Sardynia – atrakcje. Co zobaczyć na wyspie?

Wyspa uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, na co wpływ ma zachwycająca flora i fauna. Z pewnością powinieneś zobaczyć Park Narodowy Gennargentu, gdzie na wolności żyją konie. Możesz tam też podziwiać delfiny czy foki. Na Sardynii żyją też muflony, nietoperze orecchione, jastrzębie królewskie czy sępy płowe.

Miłośnicy historycznych atrakcji także na Sardynii znajdą coś dla siebie. Przede wszystkim zobacz starożytne warowne wieże obserwacyjne zwane nuragami – niektóre z nich powstały nawet w XX w p.n.e. Na wyspie znajduje się także Grobowiec Gigantów z prehistoryczną wioską Seria Orios oraz kompleksy neolityczne w S’Oro, Santa Sabina, Santu Antine czy Palmaverze. Te starożytne zabytki sardyńskie mają właśnie świadczyć o tym, że była ona mityczną Atlantydą.

Poza tym na wyspie wiele zabytków znajdziesz w miastach. W Cagliari, stolicy Sardynii nie brak malowniczych uliczek, na których można znaleźć takie miejsca, jak katedra di Santa Maria Assunta e Santa Cecilia na Piazza Palazzo, Narodowe Muzeum, Bastion di San Remo z tarasem Umberto I czy Targ San Benedetto. Warto odwiedzić też Alghero i Olbię.

Sardynia to doskonałe miejsce na trenowanie wspinaczki – klimat do ćwiczenia takich umiejętności zapewnią Ci skałki, głównie wapienne, ale także granitowe i bazaltowe. Okoliczne wodospady, góry i wąwozy doskonale sprawdzą się na długie spacery.

Jedną z większych atrakcji na Sardynii jest miejscowa kultura. Wybierz się na obchody Świętego Efezjusza i Świętego Antiocha w Cagliari. W mieście odbywają się wówczas kolorowe parady i pochody, możesz podziwiać mieszkańców w lokalnych strojach i usłyszeć stary włoski dialekt.

Plaże w Sardynii – które najlepsze?

Sardynia słynie z pięknych białych, piaszczystych plaż, oblanych krystalicznie czystymi wodami Morza Śródziemnego. Ciężko zatem wybrać najlepsze miejsca do kąpieli morskich i słonecznych, bo praktycznie każde jest warte uwagi. Jednakże za najlepsze plaże w Sardynii uznaje się:

 • La Pelosa - piękna piaszczysta plaża w północno-zachodniej części wyspie, uznawana za najpiękniejszą nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie,
 • Cala Luna – kamienisto-piaszczysta plaża z przybrzeżnymi jaskiniami,
 • La Maddalena – różowa plaża na wyspie Budelli, można ją oglądać z daleka, ale odwiedzający Sardynię twierdzą, że warto,
 • Cala Mariolu - piękna plaża w zatoce Orosel,
 • Spiaggia di Scivu – piaszczyste wydmy.

Kiedy jechać na Sardynię? Pogoda na wyspie

Sardynia to raj na ziemi, także pod kątem pogody. Przez 300 dni w roku świeci tu słońce, co sprawia, że wyspa jest najcieplejszym miejscem we Włoszech. Najlepsze warunki do odwiedzenia Sardynii są jednak od kwietnia do czerwca. Cała wyspa wówczas rozkwita, zachwycająca pięknymi krajobrazami.

Woda w morzu jest bardzo ciepła, kąpać możesz się od maja do października. Na Sardynię warto też pojechać we wrześniu lub październiku.

Noclegi na Sardynii – ile kosztują?

Noclegi na wyspie znajdziesz już od niespełna 100 zł. Mniej wymagający turyści mogą nocować w namiocie – miejsce kosztuje 97 zł za dobę. Bungalow przy plaży wynajmiesz za 300 zł za noc. Pokój w kwaterach prywatnych kosztuje od 150 zł do 700 zł, w zależności od standardu, bliskości do plaży czy udogodnień na miejscu.

Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym ze śniadaniem wliczonym w cenę będą Cię kosztować od 200 zł do 500 zł, chociaż nie brakuje też luksusowych apartamentów położnych nad samym morzem w cenie 1 500 zł za dobę.

Jak dojechać na Sardynię?

Najszybciej na Sardynię dostaniesz się samolotem. Na wyspie znajdują się trzy lotniska – na północy w Olbii i Alghero, a na południu, w stolicy, Cagliari. Z WizzAirem polecisz do Algero z Katowic od 303 zł lub Warszawy od 385 zł. Rayanair oferuje bezpośrednie połączenie z Polski do Cagliari. Za bilet z podwarszawskiego Modlina, Krakowa czy Poznania zapłacisz około 130 zł.

Na Sardynię można dostać się też samochodem. Najpierw z Polski musisz dojechać do Włoch. Promy na wyspę kursują z Piombino, Civitavecchi i Livorno. Podróż potrwa od 8 do 10 godzin, a bilet na prom kosztuje od 1 700 zł do 2 000 zł.

Sardynia z biurem podróży – ile to kosztuje?

Komfortowym rozwiązaniem będzie wyjazd na Sardynię z biurem podróży. W Itace 8-dniową wycieczkę na wyspę znajdziesz od 3 199 zł za osobę. Podobne ceny oferuje Rainbow oraz TUI.

Kuchnia na wyspie – jak smakuje Sardynia?

Będąc w Sardydii, koniecznie musisz spróbować pane carasau. To tradycyjny płaski chleb, który miejscowi pieką w ten sam sposób od 3000 lat. Na smakoszy czekają też sery owcze i oczywiście makaron, który tutaj smakują zupełnie inaczej niż w pozostałych rejonach Włoch.

Sardynia to także seadas, pierogi z białym serem, smażone i polewane miodem. Ze słodkości musisz też skosztować Sa Pompìa Intrea, deseru przygotowanego na bazie sardyńskiej odmiany cytrusów.

Warto napić się oczywiście lokalnego wina, ale prawdziwym sardyńskim rarytasem jest nalewka z mirtu.

Na co uważać w Sardynii?

Wyspa jest jednym z najbardziej bezpiecznych miejsce we Włoszech. W większych miastach strzeż się kieszonkowców. Mieszkańcy Sardynii są przyjaźni turystom i bardzo gościnni. Pamiętaj jednak, by nie nazywać ich Włochami i nie odmawiać wzniesienia toastu – to może zostać uznane za spory nietakt.

Z Sardynii nie wolno też wywozić piasku z plaż – grozi Ci za to kara grzywny do dziesięciu tysięcy euro! Pamiętaj też, że między 12:30 a 16:30 trwa sjesta i niektóre miejsca mogą być zamknięte.

Ile wynoszą koszty leczenia w Sardynii?

Na Sardynii, tak samo jak w całych Włoszech możesz korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto jednak wiedzieć, że EKUZ nie refunduje wszystkich usług.

Z własnej kieszenie zapłacisz między innymi za:

 • leczenie w prywatnych placówkach,
 • transport powrotny do kraju,
 • wizytę u lekarza pierwszego kontaktu - koszt to maksymalnie 135 zł,
 • wizytę u lekarza specjalisty – jest częściowo płatna,
 • leczenie stomatologiczne,
 • leki – mogą być bezpłatne, płatne w części, pełnopłatne lub w ryczałcie.
 • transport medyczny do szpitala – częściowo płatny.

W niektórych częściach wyspy utrudnione może być skorzystania z publicznej placówki opieki zdrowotnej.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Sardynię?

By uniknąć tych kosztów leczenia, na urlop zabierz polisę. Pokryje ona wszystkie koszty leczenia (wybierz opcję z sumą gwarantowaną do co najmniej 30 000 euro) oraz zapewni wsparcie w razie jakichkolwiek kłopotów.

Ubezpieczenie na Sardynię powinno zapewniać takie elementy jak:

Wypowiedź eksperta

Jeśli podczas wakacji na Sardynii planujesz surfować, wspinać na skałkach, nurkować czy uprawiać inne aktywności fizyczne, koniecznie rozszerz polisę o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia informuje, które aktywności klasyfikuje jako wysokiego ryzyka, a które jako ekstremalne.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ubezpieczyć możesz też zdarzenia, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. Osobom pozostającym pod stałą opieką lekarską przyda się też rozszerzenie o choroby przewlekłe. Koniecznie dopasuj polisę pod kątem swoich potrzeb i planowego charakteru podróży.

2-tygodniowe wakacje we Włoszech
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
-
52,37 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Wiener
Koszty leczenia
178 276 zł
Ratownictwo
178 276 zł
Bagaż
1 000 zł
64,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
142,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
445 691 zł
Ratownictwo
22 285 zł
Bagaż
2 000 zł
173,60 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 445 691 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
201,30 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowe: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
2-tygodniowe wakacje we Włoszech
Signal Iduna
52,37 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Wiener
64,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
178 276 zł
Ratownictwo
178 276 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
142,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
173,60 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
445 691 zł
Ratownictwo
22 285 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 445 691 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
201,30 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowe: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie zakupisz online. Za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych możesz porównać różne oferty. Po wyborze najkorzystniejszej dla siebie składkę opłacisz online. Zajmie to kilka minut, a dokument polisy zostanie Ci wysłany mailem. Wystarczy, że go zapiszesz lub wydrukujesz.

Co warto wiedzieć?

 1. Sardynia to druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym.
 2. Najlepiej jechać tam w okresie od maja do czerwca.
 3. Na turystów czeka wiele starożytnych zabytków, piękne krajobrazy i unikalne gatunki zwierząt.
 4. Na wakacje na Sardynii warto zabrać polisę, którą można mieć od 3,7 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy obecnie można jechać na Sardynię?

  Tak, podróż jest możliwa.

 2. Jakie dokumenty należy mieć przy wjeździe na Sardynię?

  Należy posiadać ważny dowód osobisty lub paszport. Przyda się też EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne. 

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe na Sardynii?

  Nie. Warto jednak mieć polisę, która pokryje nierefundowane przez EKUZ usługi medyczne.