Sardynia uchodzi za jedną z najpiękniejszych wysp w Europie. Zachwyca pięknymi widokami, kusi mnogością atrakcji, ale przede wszystkim odpowiada na potrzeby każdego turysty. Odnajdą się tam miłośnicy zwiedzania, fani plażowania, rodziny z dziećmi czy nawet osoby starsze.

Sardynia to druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Na turystów czekają zabytki, luksusowe wille, piękne lasy, zadbane plaże i … 300 słonecznych dni w roku. Podpowiadamy, jak przygotować się do wakacji na Sardynii, co trzeba wiedzieć oraz jakie ubezpieczenie ze sobą zabrać.

Sardynia a COVID-19 – co trzeba wiedzieć?

Sardynia należy administracyjnie do Włoch. Aktualnie przy wjeździe na teren tego kraju obowiązują wciąż obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Zatem by wjechać na Sardynię należy spełnić jeden z trzech warunków:

 1. być osobą w pełni zaszczepioną z potwierdzającym to certyfikatem unijnym Covid (na terenie Włoch ważny 9 miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki),

 2. być ozdrowieńcem do pół roku po ostatnim pozytywnym teście (stosowna adnotacja powinna znajdować się w paszporcie unijnym Covid),
 3. posiadać negatywny wynik testu antygenowego (ważnego 48 godzin) albo molekularnego PCR (ważnego 72 godziny), opisany w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim.

Na terenie kraju zniesiono większość obostrzeń. Jedynie obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa maseczką w transporcie zbiorowym, szpitalach, salach sportowych, kinowych i teatralnych.

Sardynia – co warto wiedzieć?

Sardynia leży na Morzu Śródziemnym, jest drugą największą wyspą, zaraz po Sycylii. Zamieszkuje ją około 1 672 422 mieszkańców. Stolicą Sardynii jest Cagliari. Na wyspie znajduje się wiele gór i płaskowyżów, a wybrzeża są wysokie i skaliste. Sardynia słynie też z wiecznie zielonych zarośli, które dodają jej klimatu.

Ciekawostka! Jeden z włoskich dziennikarzy Sergio Frau w książce Słupy Herkulesa zasugerował, że Sardynia może być mityczną Atlantydą.

Przez wielu Sardynia uznawana jest za prawdziwy raj na ziemi. Piękna przyroda, wspaniały klimat i niespieszny tryb życia sprawiają, że na tej wyspie nie brakuje osób dożywających sędziwego wieku. Wyspa plasuje się w czołówce miejsc na świecie z mieszkańcami w wieku 100 i więcej lat.

Sardynia – atrakcje. Co zobaczyć na wyspie?

Wyspa uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, na co wpływ ma zachwycająca flora i fauna. Z pewnością warto zobaczyć Park Narodowy Gennargentu, gdzie na wolności żyją konie. Można tam też podziwiać delfiny czy foki. Na Sardynii żyją też muflony, nietoperze orecchione, jastrzębie królewskie czy sępy płowe.

Miłośnicy historycznych atrakcji także na Sardynii znajdą coś dla siebie. Przede wszystkim warto zobaczyć starożytne warowne wieże obserwacyjne zwane nuragami – niektóre z nich powstały nawet w XX w p.n.e. Na wyspie znajduje się także Grobowiec Gigantów z prehistoryczną wioską Seria Orios oraz kompleksy neolityczne w S’Oro, Santa Sabina, Santu Antine czy Palmaverze. Te starożytne zabytki sardyńskie mają właśnie świadczyć o tym, że była ona mityczną Atlantydą.

Poza tym na wyspie wiele zabytków znajdzie się w miastach. W Cagliari, stolicy Sardynii nie brak malowniczych uliczek, na których można znaleźć takie miejsca, jak katedra di Santa Maria Assunta e Santa Cecilia na Piazza Palazzo, Narodowe Muzeum, Bastion di San Remo z tarasem Umberto I czy Targ San Benedetto. Warto odwiedzić też Alghero i Olbię.

Sardynia to doskonałe miejsce na trenowanie wspinaczki – klimat do ćwiczenia takich umiejętności zapewniają skałki, głównie wapienne, ale także granitowe i bazaltowe. Okoliczne wodospady, góry i wąwozy doskonale sprawdzą się na długie spacery.

Jedną z większych atrakcji na Sardynii jest miejscowa kultura. Warto wybrać się na obchody Świętego Efezjusza i Świętego Antiocha w Cagliari. W mieście odbywają się wówczas kolorowe parady i pochody, można podziwiać mieszkańców w lokalnych strojach i usłyszeć stary włoski dialekt.

Plaże w Sardynii – które najlepsze?

Sardynia słynie z pięknych białych, piaszczystych plaż, oblanych krystalicznie czystymi wodami Morza Śródziemnego. Ciężko zatem wybrać najlepsze miejsca do kąpieli morskich i słonecznych, bo praktycznie każde jest warte uwagi. Jednakże za najlepsze plaże w Sardynii uznaje się:

 • La Pelosa - piękna piaszczysta plaża w północno-zachodniej części wyspie, uznawana za najpiękniejszą nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie,
 • Cala Luna – kamienisto-piaszczysta plaża z przybrzeżnymi jaskiniami,
 • La Maddalena – różowa plaża na wyspie Budelli, można ją oglądać z daleka, ale odwiedzający Sardynię twierdzą, że warto,
 • Cala Mariolu - piękna plaża w zatoce Orosel,
 • Spiaggia di Scivu – piaszczyste wydmy.

Kiedy jechać na Sardynię? Pogoda na wyspie

Sardynia to raj na ziemi, także pod kątem pogody. Przez 300 dni w roku świeci tu słońce, co sprawia, że wyspa jest najcieplejszym miejscem we Włoszech. Najlepsze warunki do odwiedzenia Sardynii są jednak od kwietnia do czerwca. Cała wyspa wówczas rozkwita, zachwycająca pięknymi krajobrazami.

Woda w morzu jest bardzo ciepła, kąpać można się od maja do października. Na Sardynię warto też pojechać we wrześniu lub październiku.

Noclegi na Sardynii – ile kosztują?

Noclegi na wyspie można znaleźć już od niespełna 100 zł. Mniej wymagający turyści mogą nocować w namiocie – miejsce kosztuje 97 zł za dobę. Bungalow przy plaży można wynająć za 141 zł za noc. pokój w kwaterach prywatnych kosztuje od 150 zł do 700 zł, w zależności od standardu, bliskości do plaży czy udogodnień na miejscu.

Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym ze śniadaniem wliczonym w cenę kosztuje od 200 zł do 500 zł, chociaż nie brakuje też luksusowych apartamentów położnych nad samym morzem w cenie 1500 zł za dobę.

Jak dojechać na Sardynię?

Najszybciej na Sardynię można dostać się samolotem. Na wyspie znajdują się trzy lotniska – na północy w Olbii i Alghero, a na południu, w stolicy, Cagliari. Z WizzAirem można polecieć do Algero z Katowic od 467 zł lub Warszawy od 270 zł. Rayanair oferuje bezpośrednie połączenie z Polski do Cagliari. Za bilet z podwarszawskiego Modlina, Krakowa czy Poznania zapłacimy około 130 zł.

Na Sardynię można dostać się też samochodem. Najpierw z Polski trzeba dojechać do Włoch. Promy na wyspę kursują z Piombino, Civitavecchi i Livorno. Podróż potrwa od 8 do 10 godzin, a bilet na prom kosztuje od 1700 zł do 2000 zł.

Sardynia z biurem podróży – ile to kosztuje?

Komfortowym rozwiązaniem będzie wyjazd na Sardynię z biurem podróży. W Itace 8-dniową wycieczkę na wyspę znajdziemy od 3 489 zł za osobę. Podobne ceny oferuje Rainbow. Najtaniej będzie pojechać z biurem Tui – tam najtańszy, 6-dniowy pobyt all inclusive na Sardynii kosztuje około 2 800 zł dla dwóch osób.

Kuchnia na wyspie – jak smakuje Sardynia?

Będąc w Sardydii, koniecznie trzeba spróbować pane carasau. To tradycyjny płaski chleb, który miejscowi pieką w ten sam sposób od 3000 lat. Na smakoszy czekają też sery owcze i oczywiście makaron, który tutaj smakuje zupełnie inaczej niż w pozostałych rejonach Włoch. Sardynia to także seadas, pierogi z białym serem, smażone i polewane miodem. Ze słodkości trzeba też skosztować Sa Pompìa Intrea, deseru przygotowanego na bazie sardyńskiej odmiany cytrusów.

Warto napić się oczywiście lokalnego wina, ale prawdziwym sardyńskim rarytasem jest nalewka z mirtu.

Na co uważać w Sardynii?

Wyspa jest jednym z najbardziej bezpiecznych miejsce we Włoszech. W większych miastach należy strzec się kieszonkowców. Mieszkańcy Sardynii są przyjaźni turystom i bardzo gościnni. Warto jednak pamiętać, by nie nazywać ich Włochami i nie odmawiać wzniesienia toastu – to może zostać uznane za spory nietakt.

Z Sardynii nie wolno też wywozić piasku z plaż – grozi za to kara grzywny do dziesięciu tysięcy euro! Warto też pamiętać, że między 12:30 a 16:30 trwa sjesta i niektóre miejsca mogą być zamknięte.

Ile wynoszą koszty leczenia w Sardynii?

Na Sardynii, tak samo jak w całych Włoszech możemy korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto jednak wiedzieć, że EKUZ nie refunduje wszystkich usług. Z własnej kieszenie trzeba zapłacić między innymi za:

 • leczenie w prywatnych placówkach,
 • transport powrotny do kraju,
 • wizytę u lekarza pierwszego kontaktu - koszt to maksymalnie 135 zł,
 • wizytę u lekarza specjalisty – jest częściowo płatna,
 • leczenie stomatologiczne,
 • leki – mogą być bezpłatne, płatne w części, pełnopłatne lub w ryczałcie.
 • transport medyczny do szpitala – częściowo płatny.

W niektórych częściach wyspy utrudnione może być skorzystania z publicznej placówki opieki zdrowotnej.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Sardynię?

By uniknąć tych kosztów leczenia, warto na urlop zabrać polisę. Pokryje ona wszystkie koszty leczenia (najlepiej wybrać opcję z sumą gwarantowaną do 30 000 euro) oraz zapewni wsparcie w razie jakichkolwiek kłopotów.

Ubezpieczenie na Sardynię powinno zapewniać takie elementy jak:

 • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • OC w życiu prywatnym,
 • Assistance,
 • ochrona bagażu i sprzętu sportowego,
 • koszty ratownictwa.

Jeśli podczas wakacji na Sardynii planuje się surfować, wspinać na skałkach, nurkować czy uprawiać inne aktywności fizyczne, koniecznie trzeba rozszerzyć polisę o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia informuje, które aktywności klasyfikuje jako wysokiego ryzyka, a które jako ekstremalne.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Ubezpieczyć można też zdarzenia, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. Osobom pozostającym pod stałą opieką lekarską przyda się też rozszerzenie o choroby przewlekłe. Koniecznie trzeba polisę dopasować pod kątem swoich potrzeb i planowego charakteru podróży.

2-tygodniowe wakacje we Włoszech
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
52,36 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych polisą
Wiener
Koszty leczenia
184 432 zł
Ratownictwo
36 886 zł
Bagaż
1 000 zł
55,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 115 270 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
63,90 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych polisąOC sportowe: 150 000 zł
Signal Iduna
Koszty leczenia
184 432 zł
Ratownictwo
32 276 zł
Bagaż
1 000 zł
85,30 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objęte ochronąsprzęt sportowy
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
107,80 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sporów objęte ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
2-tygodniowe wakacje we Włoszech
Allianz
52,36 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych polisą
Wiener
55,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
184 432 zł
Ratownictwo
36 886 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 115 270 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
63,90 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych polisąOC sportowe: 150 000 zł
Signal Iduna
85,30 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
184 432 zł
Ratownictwo
32 276 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objęte ochronąsprzęt sportowy
AXA Partners
107,80 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sporów objęte ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy

Ubezpieczenie można zakupić online. Za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych istnieje możliwość porównania różnych ofert. Po wyborze najkorzystniejszej dla siebie można ją zakupić online. Zajmie to kilka minut, a dokument polisy zostanie wysłany mailem. Wystarczy go zapisać lub wydrukować.

Co warto wiedzieć?

 1. Sardynia to druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym.
 2. Najlepiej jechać tam w okresie od maja do czerwca.
 3. Na turystów czeka wiele starożytnych zabytków, piękne krajobrazy i unikalne gatunki zwierząt.
 4. Na wakacje na Sardynii warto zabrać polisę, którą można mieć od 3,7 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy obecnie można jechać na Sardynię?

  Tak, podróż jest możliwa. Należy jednak posiadać zaświadczenie o szczepieniu, byciu ozdrowieńcem lub negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

 2. Jakie dokumenty należy mieć przy wjeździe na Sardynię?

  Należy posiadać ważny dowód osobisty lub paszport. Przyda się też paszport unijny Covid, EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne. 

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe na Sardynii?

  Nie. Warto jednak mieć polisę, która pokryje nierefundowane przez EKUZ usługi medyczne.