Korsyka – chociaż znana turystom – wciąż pozostaje na końcu listy wysp Morza Śródziemnego w kategorii popularności. Niesłusznie. Znajdziesz tu całą masę najpiękniejszych plaż, zapierające dech w piersi zachody słońca nad turkusową taflą wody, tajemnicze jaskinie i jedyną taką w Europie, unikatową mieszankę kuchni francuskiej i włoskiej. Korsyka to zdecydowanie namiastka raju na Ziemi – w dodatku w zasięgu ręki!

Zacznijmy jednak od początku. 

Według legendy, na wyspie Korsyka żyła piękna księżniczka o imieniu Corsa - dumna, niezależna, ponad wszystko kochająca ojczyznę. Pewnego dnia, spacerując brzegiem morza, spotkała \morskiego ducha o imieniu Méditerranée. Był on uosobieniem Morza Śródziemnego. Corsa i Méditerranée zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia, jednak, społeczeństwo nie uznawało relacji księżniczki z nieuchwytnym bytem, jakim było morze. Corsa sprzeciwiając się ludziom, podjęła desperacki krok. Postanowiła połączyć swoje życie z morzem, aby móc na zawsze być z ukochanym. Skoczyła do wód Morza Śródziemnego, a jej ciało zamieniło się w piękną wyspę.

Ku czci tego wydarzenia, Korsyka zyskała miano wyspy miłości i dumy. Dziś Korsyka to nie tylko symbol miłości, ale i jedno z najlepszych miejsc na świecie na wakacyjny wypoczynek. 

Korsyka – podstawowe informacje

Korsyka to wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym, oddzielona od wybrzeża Francji i Włoch. Jest jednym z regionów administracyjnych Francji, ze statusem terytorium zamorskiego. Cieśnina Świętego Bonifacego oddziela ją od położonej na południu włoskiej Sardynii. Na 1 km² przypada nieco ponad 35 mieszkańców, co czyni Korsykę jedną z najsłabiej zaludnionych wysp.

Główną rzeką na Korsyce jest Golo, a samo terytorium wyspy jest dość górzyste. Ponad 20 szczytów przekracza tutaj 2000 m n.p.m. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli na Korsyce jest Góra Cinto - najwyższy szczyt na wyspie, który przyciąga tłumy turystów lubujących się w górskich wędrówkach. 

Jedną z cech zapewniających wyspie unikatową tożsamość kulturową jest język korsykański. Język Korsykański to rodzimy język około 260 000 mieszkańców. Ma on swoje korzenie w języku liguryjskim, ale różni się od standardowego włoskiego i francuskiego, chociaż zdecydowanie więcej wspólnego ma z językiem włoskim (za którego dialekt jest uznawany) niż z francuskim.

Mieszające się wpływy Włoch i Francji ukształtowały również historię i sztukę Korsyki.. W przeszłości wyspę zamieszkiwali Fenicjanie, Rzymianie, Genueńczyków i Francuzi. Każda z tych cywilizacji pozostawiła po sobie ślad, dostrzegalny w architekturze, kuchni, muzyce i tradycjach korsykańskich. Latem organizowane są tutaj festiwale i wydarzenia kulturalne obejmujące tradycyjne tańce, muzykę, wystawy rzemiosła, konkursy i pokazy. Jest to doskonała okazja do świętowania lokalnej tradycji i obyczajów. Korsyka słynie z najpiękniejszych plaż, majestatycznych zachodów słońca i skalistych wybrzeży.

Korsyka to idealne miejsce na wakacje, w którym znajdziesz nie tylko błogi spokój pod sklepieniem błękitnego nieba, ale też doskonałą przestrzeń do uprawiania sportów wodnych, eksplorowania górskich szlaków, a nawet jazdy na nartach.

Jak dostać się na Korsykę?

Odległość między Warszawą, a Korsyką to 1838 km. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem dotarcia na Korsykę z Polski jest lot samolotem. Na wyspie mieści się kilka międzynarodowych lotnisk, takich jakAjaccio, Bastia, Calvi i Figari.Loty są obsługiwane zarówno przez regularne, jak i tanie linie lotnicze.

Przykładowy najtańszy lot z Warszawy na Korsykę (Port lotniczy Bastia-Poretta), w obie strony, dla dwóch osób to koszt 3 193 zł. Czas lotu zależy od trasy i przesiadek, ale zazwyczaj trwa on od 4 do 6 godzin.

Pogoda na Korsyce – czyli kiedy najlepiej jechać?

Na Korsyce panuje klimat śródziemnomorski. Region ten cieszy się długimi i ciepłymi latami oraz łagodnymi i wilgotnymi zimami. Warunki pogodowe na Korsyce mogą się różnić w zależności od regionu. Wyspa ma zróżnicowaną topografię, co wpływa na zmienność klimatu w różnych jej częściach. Podczas gdy w górach może być chłodniej i bardziej deszczowo, w niższych partiach jest zazwyczaj cieplej.

Wiosna na Korsyce jest z reguły łagodna, a temperatury stopniowo wzrastają z miesiąca na miesiąc. Wiosną jest również dość wilgotnie, ale deszcze są zazwyczaj krótkotrwałe. Lato z kolei jest gorące i suche. W tym okresie można spodziewać się słonecznej pogody i minimalnych opadów. Jest to najbardziej popularny okres turystyczny Korsyki, głównie ze względu na korzystne warunki pogodowe i możliwość kąpieli w ciepłym Morzu Śródziemnym.

Jesień na Korsyce jest łagodna i nadal przyjemna. Temperatury wciąż utrzymują się na poziomie 23-16°C we wrześniu i październiku, a potem stopniowo spadają w listopadzie. Deszcze padają częściej, zwłaszcza pod koniec jesieni.

Średnie temperatury na Korsyce w ciągu roku:

Temperatura powietrza w dzień
styczeń   12°Cluty   11°Cmarzec  13°Ckwiecień  14°Cmaj 17°Cczerwiec 21°Clipiec 24°Csierpień 27°Cwrzesień 23°Cpaździernik  19°Clistopad   16°Cgrudzień   13°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń    9°Cluty    9°Cmarzec   10°Ckwiecień   12°Cmaj 15°Cczerwiec 19°Clipiec 21°Csierpień 22°Cwrzesień 20°Cpaździernik   17°Clistopad    13°Cgrudzień   11°C

Korsyka zimą – co robić tutaj od grudnia do marca?

Zima na Korsyce jest łagodna, ale zdecydowanie mniej pewna pod względem pogody. Średnie temperatury wynoszą od 10°C do 15°C. W wyższych partiach wyspy jest zdecydowanie chłodniej, a także występują opady śniegu. Dlatego spędzając zimę na Korsyce, warto zabrać ze sobą narty.

Znajdujący się tutaj ośrodek narciarski Haut Asco można wypożyczyć sanie, narty, a także deskę snowboardową. Haut Asco znajduje się na wysokości 1450 metrów nad poziomem morza i oferuje 1 wyciąg narciarski, 1 wyciąg linowy i 1 magiczny dywan. Trasy dla początkujących mają długość 100 m każda, wzdłuż wyciągu znajdują się dwie trasy zjazdowe po 600 m każda. Najwyższy szczyt – Monte Cinto – liczy sobie ponad 2700 m n.p.m. 

Bonifacio – najpiękniejsze miasteczko na Korsyce

Ten, kto chociaż raz był w Bonifacio, doskonale wie, że trudno znaleźć równie urokliwe miejsce w Europie. Malownicze miasto położone na południowym krańcu Korsyki, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc na wyspie, a jego magia wynika przede wszystkim z lokalizacji. Bonifacio położone jest na klifie skalnym, który wznosi się nad morzem Śródziemnym, naprzeciwko wybrzeża Sardynii.

Bonifacio

Najważniejszą, a przy tym największą atrakcją w Bonifacio jest urokliwe Stare Miasto. Usytuowane na szczycie klifu i otoczone średniowiecznymi fortyfikacjami, robi niesamowite wrażenie na turystach. Labirynty wąskich brukowanych uliczek prowadzą do malowniczych placów, starych świątyń i restauracji, w których znajdziesz świeże lokalne specjały.

Miasto dzieli się na 2 części: dolną i górną. W Bonifacio dolnym znajduje się marina, sklepy i restauracje. Górna część, zawieszona nad stromymi klifami, skrywa w sobie cytadelę, małą obronną fortecę i cmentarz z czasów napoleońskich. Spacerując po Bonifacio, na każdym kroku możesz podziwiać tradycyjną kamienną architekturę, widok na morze i cieszyć się pięknem miasta, w którym czas się zatrzymał. 

Znajdziesz tu również kilka innych, charakterystycznych dla wyspy atrakcji:

 • Twierdza Bonifacio, czyli mponujący zespół fortyfikacji, który chronił miasto przez wieki. Najważniejszą częścią twierdzy jest Bastion de l'Étendard, który gwarantuje wspaniałe widoki na port, klify i okoliczne wybrzeże. Zwiedzanie twierdzy to doskonała okazja, aby poznać historię miasta i architektoniczne dziedzictwo Bonifacio. 
 • Port w Bonifacio jest jednym z najpiękniejszych portów na świecie. To tutaj, w najdalej wysuniętym na południe punkcie Korsyki, krystalicznie błękitna woda rozbija się o ściany wapiennego klifu, tworząc malowniczy obrazek, który na długo zakotwiczy się w miłych wspomnieniach z wakacji. W porcie zacumowane są łodzie rybackie i jachty, a tuż przy brzegu mieszczą się kawiarenki i restauracje. Możesz tu skorzystać z jednego z 49 oferowanych przepłynięć promowych do Santa Teresa di Gallura w Sardynii.
 • Schody Króla Aragonii to kamienne schody wyryte w pionowej części wapiennego klifu. Według legendy schody zostały wykopane przez wojska króla Aragonii Alfonsa V w ciągu jednej nocy podczas nieudanego oblężenia Bonifacio w 1420 roku. 

Ajaccio – tu wypoczniesz i zobaczysz, gdzie urodził się Bonaparte

Ajaccio to kolejne miejsce na mapie Korsyki i stolica wyspy, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Ajaccio leży na zachodnim wybrzeżu Korsyki, nad Morzem Śródziemnym, otoczone górami.

W samym centrum miasta zlokalizowane są najważniejsze zabytki. Będąc w Ajaccio, zobacz koniecznie Katedrę Notre-Dame-de-l'Assomption, zbudowaną w stylu barokowym, oraz Pałac Fesch, który pełni obecnie rolę  muzeum sztuki ze słynną kolekcją obrazów związanych z rodziną Bonaparte.

W Ajaccio można również odwiedzić La Maison Bonaparte - czyli dom, w którym urodził się Napoleon Bonaparte w 1769 roku. Teraz jest to muzeum, w którym można zobaczyć oryginalne meble, przedmioty osobiste i wystawy poświęcone życiu i karierze Napoleona.

Bonaparte House jest otwarty codziennie oprócz poniedziałków .

 • Od 1 października do 31 marca : od 10:30 do 12:30 (ostatnie wejście o 12:00) i od 13:15 do 16:30 (ostatnie wejście o 16:00)
 • Od 1 kwietnia do 30 września : od 10:00 do 12:30 (ostatnie wejście o 12:00) i od 13:15 do 17:30 (ostatnie wejście o 17:00)
Pełna cena biletu wstępu: 7 €.
Bezpłatny wstęp dla wszystkich zwiedzających w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Les Calanches i zatoka Porto na Korsyce

Zatoka Porto znajduje się na zachodnim wybrzeżu wyspy. Otoczona wysokimi, czerwonymi klifami stanowi lokalizację dla pięknych naturalnych atrakcji: Rezerwatu Scandola, Calanques de Piana i wąwozu Spelunca.

Zatoka Porto została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Możesz zanurzyć się tu w turkusowej, ciepłej wodzie, podziwiać skaliste formacje - w tym słynną Iglicę Porto – oraz eksplorować pobliskie jaskinie i zatoczki.

Zatoka Porto

Jednym z najlepszych sposób na bliski kontakt z tutejszą naturą, jest okoliczny rejs. Prawie dwugodzinne dryfowanie na łodzi hybrydowej to koszt ok 140 zł za osobę. Taki rodzaj turystyki pozwoli Ci jeszcze lepiej zgłębić tajemnice wodnej flory i fauny, a także przyjrzeć się dokładnie skalnym formacjom.

Miejscowość Piana położona jest w pobliżu Les Calanches i Zatoki Porto. Znajduje się na zboczu góry, stanowiąc doskonały punkt widokowy na okolicę. W samym sercu Piany znajduje się Place de l'Église, gdzie można zobaczyć między innymi kościół św. Mateusza z XVIII wieku. Jest to również doskonała baza wypadowa do eksploracji Les Calanches i Zatoki Porto. W wodach rezerwatu pływają różnorodne gatunki ryb, a przy odrobinie szczęścia trafisz nawet na płetwala błękitnego.

Co jeszcze warto zobaczyć na Korsyce?

Zatoka Porto i urokliwe miasteczka to nie wszystko. Atrakcją na Korsyce, która jest często niesłusznie pomijana jest Rezerwat Scandola. Znajdziesz tu wysokie czerwone klify, skaliste wysepki, majestatyczne skalne łuki i jaskinie. Wszystkie te imponujące formacje geologiczne tworzą spektakularny widok na tle wybrzeża i morskiego bezkresu. Możesz spotkać tu w naturalnym środowisku wyjątkowe okazy flory i fauny, ale też chronione gatunki ptaków, takie jak mewa korsykańska i orlik krzykliwy, które mają tu swoje siedliska.

Kolejną korsykańską atrakcją, którą warto poznać jest Col De Bavella - słynna przełęcz górska, w regionie Aiguilles de Bavella. Jest to jedno z najbardziej znanych i malowniczych miejsc na wyspie, na wysokości około 218 metrów nad poziomem morza. Charakterystycznym elementem przełęczy są czerwone granitowe skały, skaliste szczyty, ostre iglice skalne, świetne punkty widokowe, wąwozy i doliny. Na Col de Bavella znajduje się też schronisko górskie, z możliwością zakwaterowania i posiłkami dla turystów. 

Będąc na Korsyce zobacz także półwysep Cap Corse, rejon Calvi, a także Rezerwat przyrody Parc Naturel Regional de Corse.

Plaże na Korsyce

W poszukiwaniu najpiękniejszych plaż na wyspie, wcale nie trzeba wybierać się daleko.

Korsyka słynie z pięknych plaż o turkusowych wodach, zwłaszcza na południowym wybrzeżu. 

Najpopularniejsze plaże na Korsyce:

Porto Vecchio

Plaża w Ajaccio

Calvi

Bastia

Santa Giulia

Będąc nad wodą zawsze pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, nie zapomnij zabrać ze sobą też na plażę: 

 • kremu z filtrem UV,
 • okulary przeciwsłoneczne, 
 • wodę, 
 • nakrycie głowy, 
 • namiot, który ochroni przed słońcem i wiatrem.

Co zjeść na Korsyce?

Kuchnia korsykańska jest oparta na świeżych lokalnych składnikach. Mieszkańcy Korsyki są bardzo dumni ze swoich regionalnych potraw, które często obejmują owoce morza, świeże ryby, dziczyznę, ser i lokalne wina. Niektóre popularne dania korsykańskie to figatellu (korsykańska wędzona kiełbasa), pulenta (potrawa z mąki kukurydzianej), cannelloni korsykańskie (makaron z nadzieniem) i Pietra (korsykańskie piwo).

Owoce morza na Korsyce

Koryska to też miejsce, gdzie spróbować możesz doskonałych lokalnych serów, a także typowych dla wyspy, wyjątkowych dań, jak pasztet ze szpaka, omlet z brocciu z miętą, pieczona kuropatwa, czy gulasz z zająca i dzika.

Wyjątkowość kuchni korsykańskiej polega na doskonałym wykorzystaniu bliskiej obecności lasów i dziczyzny, a także na niezaprzeczalnym wpływie włoskiej gastronomii. Dzięki takiej mieszance, lokalne specjały stały się swoistą wariacją kulinarną, o unikatowym charakterze.

Jakie ubezpieczenie wybrać, będąc na Korsyce?

Wakacje na Korsyce mogą być bez wątpienia jednym z najbardziej udanych urlopów. Nic jednak nie jest w stanie tak zepsuć wypoczynku, jak problem, nagłe załamanie zdrowia, czy nieplanowany duży wydatek. Ból zęba, zatrucie pokarmowe, zgubiony bagaż, awaria auta może zdarzyć się każdemu, ale jeśli spotka Cię to podczas wakacji, zapewne negatywne skutki odczujesz bardziej. Co więc w takiej sytuacji? Jak możesz uchronić się przed zrujnowaniem sobie odpoczynku?

Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym! Polisa zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa w problematycznej sytuacji, ale także pokryje koszty ewentualnego leczenia w zagranicznej placówce zdrowia. Szczególnie warto o tym pamiętać, gdyż leczenie, a nawet konsultacja lekarska poza Polską jest znacznie bardziej kosztowna. 

Koszt polisy turystycznej do Francji, w porównaniu do kosztami leczenia za granicą jest niewielki. 

Ubezpieczenie turystyczne do Francji na 3 dni dla 1 osoby
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
11,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 49
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
11,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
18,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOchrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
29,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 60

Ubezpieczenie turystyczne do Francji na 3 dni dla 1 osoby

Ubezpieczenie turystyczne do Francji na 3 dni dla 1 osoby
Allianz
11,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 49
AXA
11,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Generali
18,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOchrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
29,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 60

Ubezpieczenie turystyczne do Francji na 3 dni dla 1 osoby

Znajdź ubezpieczenie turystyczne dla siebie

Jeśli planujesz uprawianie sportu wodnego na Korsyce pamiętaj o odpowiednim rozzszerzeniu ubezpieczenia turystycznego. Polisa turystyczna na „wyjazd bez aktywności zwykle zawiera elementy takie jak:  koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym, podstawowy Assistance. Ubezpieczenie sportowe również powinno oczywiście obejmować wszystkie te elementy. W przypadku wielu dyscyplin sportowych taki zakres może jednak nie wystarczyć. Z punktu widzenia ubezpieczycieli turysta, który chce wypoczywać aktywnie, generuje większe ryzyko. Powinien więc rozważyć rozszerzenie ubezpieczenie o dodatkowe elementy. Należą do nich m.in.: rozszerzenie ochrony o sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne, OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Pamiętaj, że ubezpieczenie sportowe  to gwarancja jeszcze lepiej dostosowanego do Twoich potrzeb ubezpieczenia, a co za tym idzie - jeszcze większe bezpieczeństwo i mniejsze prawdopodobieństwo opłat poniesionych z własnej kieszeni. 

Co warto wiedzieć?

 1. Korsyka to wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym, oddzielona od wybrzeża Francji i Włoch. Jest jednym z regionów administracyjnych Francji, ze statusem terytorium zamorskiego. Cieśnina Świętego Bonifacego oddziela ją od położonej na południu włoskiej Sardynii. 
 2. Na 1 km² przypada nieco ponad 35 mieszkańców, co czyni Korsykę jedną z najsłabiej zaludnionych wysp.
 3. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem dotarcia na Korsykę z Polski jest lot samolotem.
 4. Na Korsyce panuje klimat śródziemnomorski.
 5. Korsyka słynie z pięknych plaż i doskonałej lokalizacji do uprawiania sportów wodnych.
 6. Koszt ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby na Korsykę, to kilka złotych dziennie. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jaka waluta obowiązuje na Korsyce?

  Na Korsyce obowiązuje euro (EUR) jako oficjalna waluta. Podczas podróży na Korsykę można korzystać z euro do dokonywania płatności w sklepach, restauracjach, hotelach i innych miejscach. Banknoty euro występują w nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro, a monety w nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro. Na Korsyce istnieje wiele bankomatów, gdzie można wypłacić gotówkę w euro, a większość miejsc akceptuje również karty kredytowe i debetowe.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, żeby dostać się na Korsykę?

  Wystarczy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty. W przypadku dzieci podróżujących z rodzicami, konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości odpowiadającego wymogom wieku (np. paszportu lub dowodu osobistego).

  Ważne jest również posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego, które pokryje ewentualne koszty medyczne na czas pobytu na Korsyce. Należy również upewnić się, że paszport lub dowód osobisty są ważne przez cały okres planowanej podróży.

 3. Czy na Korsyce jest honorowany EKUZ?

  Tak, ale EKUZ t zdecydowanie za mało. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest odpowiednio dopasowana polisa turystyczna.