Majorka to jedna z najpopularniejszych hiszpańskich wysp. Od lat przyciąga artystów, gwiazdy kina i sportu, ale i zwykłych turystów. Urokliwe plaże, górskie pejzaże, luksusowe kurorty i liczne szlaki spacerowe oraz rowerowe dają wiele możliwości spędzania czasu.

Majorka to największa wyspa archipelagu Balearów. Sezon trwa tu od maja do października, a na tu turystów czekają piękne plaże ciągnące się na długości 500 km linii brzegowej, ciepłe wody Morza Śródziemnego oraz szereg zabytków i atrakcji. Podpowiadamy, jak przygotować się do wakacji na Majorce, na co zwrócić uwagę i jakie ubezpieczenie wybrać. 

Co warto wiedzieć o Majorce?  

Majorka to największa w archipelagu Balearów, położona na Morzu Śródziemnym. Wyspa należy do terytorium Hiszpanii. Powierzchnia Majorki to 3640 km², a zamieszkuje ją 859 289 osób. Stolicą wyspy i największym jej miastem, gdzie znajduje się lotnisko, jest Palma de Mallorca.

Prawie połowa ludności Majorki mieszka właśnie w Palmie. Równocześnie Palma uchodzi z jednej z najczęściej i najliczniej odwiedzanych ośrodków turystycznych na całym świecie.  

Majorka jest największą hiszpańską wyspą. Jej nazwa pochodzi od wyrażenia łacińskiego „insula maior”, które to oznacza „większą wyspę”. Główną atrakcją są oczywiście malownicze plaże i zapierające dech w piersi widoki – na Majorce góry dosłownie „wchodzą” to morza, tworząc niesamowity krajobraz. Najpopularniejsze majorkańskie plaże to Es Trenc, Cala Mesquida, Playa de Muro, czy Playa Formentor. 

Największa hiszpańska wyspa to jednak nie tylko natura. To także imponujące zbytki, na czele ze znajdującą się w Palmie katedrą Le Seu, której renowacją kierował legendarny Antonio Gaudi. Pełne zabytków jest również miasteczko Valldemossa, położone w górach. Słynie z tego, że w latach 1838-1839 wybrał się tam Fryderyk Chopin i George Sand, zatrzymując się w klasztorze kartuzów La Real Cartuja de Valldemossa. Dziś znajduje się tam ekspozycja poświęcona polskiemu pianiście. 

Majorka słynie z obszernych gajów oliwnych, podbijających jej malowniczy krajobraz. Oliwę, oliwki i wszelkie wyroby z ich użyciem, można kupić niemal na każdym kroku. Wyspa słynie też z wybitnych owoców morza. Amatorzy dobrej kuchni z pewnością nie wyjadą z Majorki rozczarowani – szacuje się, że na terytorium wyspy znajduje się ponad 2,5 tysiąca restauracji!  

Kiedy warto jechać na Majorkę? 

Powszechnie znana informacja głosi, że na Majorce słońce świeci przez 300 dni w roku. Faktycznie wyspa jest bardzo słoneczna, jednak zdarzają się też dni deszczowe – najwięcej pada w marcu, listopadzie, grudniu i styczniu.  

Osoby, którym zależy na idealnie pogodzie do plażowania, powinny wybrać się na Majorkę w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Wówczas panują też najwyższe temperatury, przekraczające nierzadko 30 stopni Celsjusza. Temperatura wody to wówczas ok. 20-27 ºC. 

Bardzo dobry miesiącem na odwiedzenie Majorki jest również wrzesień. Temperatura powietrza nadal wynosi wówczas ok. 30°C, temperatura wody – ok. 25°C. Plusem wrześniowych wakacji jest mniejsza liczba turystów i odrobinę niższe ceny niż w sezonie wysokim.  

Osoby, którym nie zależy na kąpielach słonecznych ani morskich – mogą też wybrać się na Majorkę zimą lub wczesną wiosną. Pogoda będzie wówczas gorsza, ale mocne słońce nie jest niezbędne, aby zwiedzać liczne majorkańskie zabytki. Ceny są wówczas znacznie niższe, a sama wyspa – dużo mniej zatłoczona.  

Średnie temperatury w Hiszpanii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 11°Cluty 12°Cmarzec 16°Ckwiecień 17°Cmaj 22°Cczerwiec 28°Clipiec 32°Csierpień 32°Cwrzesień 28°Cpaździernik 20°Clistopad 14°Cgrudzień 11°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 0°Cluty 2°Cmarzec 3°Ckwiecień 6°Cmaj 9°Cczerwiec 13°Clipiec 16°Csierpień 16°Cwrzesień 13°Cpaździernik 8°Clistopad 4°Cgrudzień 2°C
Temperatura wody
styczeń 13°Cluty 12°Cmarzec 6°Ckwiecień 8°Cmaj 9°Cczerwiec 11°Clipiec 12°Csierpień 11°Cwrzesień 9°Cpaździernik 7°Clistopad 5°Cgrudzień 4°C

Źródło: travelplanet.pl

Wycieczka na Majorkę na własną rękę - jak ją zorganizować?

Z Polski na Majorkę możemy dolecieć bezpośrednio z kilku miast – Warszawy, Krakowa czy Katowic. Lot trwa ok. 3 godzin. Ceny lotów kształtują się na poziomie kilkuset złotych w obie strony – w sezonie wakacyjnym są najwyższe (ok. 2000 zł).

Jesienią, zimą i wczesną wiosną na Majorkę polecimy już za ok. 500 zł w obie strony. Loty z Polski obsługują tanie linie lotnicze, RyanAir i WizzAir.  

Ciekawą opcją jest również wylot z Berlina. Loty z Berlina są znacznie częstsze niż Polski,co stanowi dużą zaletę (i często jedyną opcję) dla osób, którym zależy na czasie. Często wychodzą również korzystniej finansowo. Poza sezonem można trafić nawet na lot za ok. 150-200 zł w obie strony , w sezonie – można znaleźć okazję za ok. 500 zł w obie strony.

Najtańsze loty z Berlina obsługuje RyanAir. Do Berlina z wielu polskich miast dojeżdżają autobusy, a bilety można kupić w bardzo korzystnej cenie. Np. autokar z Poznania do Berlina to koszt ok. 120 zł w obie strony.  

Noclegi na Majorce można zorganizować w bardzo różnych cenach. Na wyspie nie brak bardzo luksusowych obiektów z prywatnymi basenami czy jacuzzi, gdzie cena za nocleg nawet poza sezonem wynosi nawet ok. 1500 zł. Na budżetowy wyjazd sprawdzą się jednak hotele o standardzie trzech gwiazdek. Opcję z pełnym wyżywieniem można znaleźć już ok. 2800 zł.  

Wiele osób organizujących samodzielnie wyjazd na Majorkę zdecyduje się również na wypożyczenie auta. Cena tygodniowego wynajmu niedużego auta o średnim standardzie to zwykle ok. 800-1000 zł. Czym bardziej luksusowe auto, tym cena wyższa. Znacznie niższe będą koszty podróżowania komunikacją miejską, która na Majorce jest dobrze rozwinięta. Ceny biletów autobusowych to ok. 5-10 euro w zależności od trasy.  

Dodatkowe atrakcje, np. zwiedzanie zabytków, których na Majorce nie brakuje, to zwykle koszt ok. 5-15 euro za wstęp. Osoby podróżujące z najmłodszymi mogą skorzystać również np. z licznych majorkańskich aquaparków.  

Dzięki samodzielnie zorganizowanemu wyjazdowi zyskujesz większą swobodę. Możesz planować noclegi w różnych miejscach, dobierać wiele atrakcji, nie ograniczając się tylko do okolicy kurortu, plaży i hotelu. Musisz  jednak liczyć się z koniecznością uregulowania większej liczby formalności oraz poświęcenia czasu na organizację wyjazdu.  

Cena lotu  

Tygodniowy pobyt w trzygwiazdkowym hotelu z pełnym wyżywieniem 

Dodatkowe koszty i atrakcje 

 • Lot z Krakowa (KRK) na Majorkę (PMI) we wrześniu 2023 r.: 849 zł w obie strony 

 • Lot z Berlina (BER) na Majorkę (PMI) we wrześniu 2023 r.: 1069 zł w obie strony 
   
  Dojazd do Berlina z Polski we wrześniu 2023 r.: ok. 250 zł w obie strony  

 • Ok. 3070 zł (hotel BLUESEA Costa Verde; cena na wrzesień 2023 r.) 

 • Ok. 3517 zł (hotel HSM Canarios Park; cena na wrzesień 2023 r.)  

 • Ok. 1939 zł (hotel BLUESEA Arenal Tower Adults Only; cena na wrzesień 2022 r.) 

 • Wypożyczenie auta (ok. 1000 zł/7 dni)  

 • Wstęp do katedry Palma de Mallorca: od 41 zł/osoba

 • Wstęp do aqaparku Spalsh World: ok. 50 euro dorośli, ok. 40 euro dzieci  

Średni koszt tygodniowego wyjazdu na Majorkę na własną rękę: +/- 4000-5000 zł  

Koszt tygodniowego wyjazdu na Majorkę we wrześniu 2023 r. – gdy ceny nie są już tak wysokie jak w szczycie sezonu, a na wyspie nadal panuje doskonała pogoda – kształtują się na poziomie ok. 4 000 zł za osobę dorosłą. Cenę tę można znacznie obniżyć, wybierając hotel bez wyżywienia (lub nocleg w hostelu), a także rezygnując z wypożyczenia samochodu.  

Wakacje na Majorce z biurem podróży - jak je zorganizować?

Osoby, które nie chcą spędzać długich godzin na organizacji samodzielnego wyjazdu na Majorkę, mogą wybrać wycieczkę z biurem podróży. Majorka to od lat jeden z popularniejszych kierunków wśród Polaków, dlatego oferta biur jest bardzo obszerna.  

Plusem wyjazdu z biurem podróży jest możliwość znalezienia naprawdę okazyjnej oferty, zwłaszcza poza sezonem wysokim. Ceny wycieczek w formule all inclusive we wrześniu 2023 r. rozpoczynają się już od ok. 2436 zł, na tydzień. 

Biuro podróży 

Cena wycieczki – wrzesień/październik 2023 r.  

Miejsce wylotu  

Hotel  

Rego-Bis 

2436 zł /1 osoba 

Katowice 

Club Cala Romani (trzygwiazdkowy) 

TOP Touristik 

3854 zł /1 osoba 

Katowice 

Blue Sea Cala Millor 
(trzygwiazdkowy) 

Top Holiday 

3059 zł /1 osoba 

Warszawa-Modlin 

HSM Canarios Park (trzygwiazdkowy) 

Itaka 

3342 zł /1 osoba 

Katowice 

Ilusion Vista Blava (ex Elegance Vista Blava) 
(trzygwiazdkowy) 

Exim Tours 

2899 zł / osoba 

Warszawa-Chopin 

HYB Eurocalas 
(czterogwiazdkowy) 

Wakacje z biurem podróży to niewątpliwie najbardziej wygodna opcja – wszystkie formalności zostaną zorganizowane przez biuro, wystarczy tylko dojechać na lotnisko. Dodatkowo w cenie wycieczki znajduje się już bagaż rejestrowany.

Dopłacić należy za wszystkie wycieczki fakultatywne (które w biurach podróży bywają bardzo drogie) lub ewentualne wypożyczenie samochodu.  

Co warto zobaczyć na Majorce?  

Wyspa to nie tylko piękne plaże i czyste morze, ale wiele atrakcji dla turystów w każdym wieku. Będąc na Majorce, koniecznie trzeba wybrać się do: 

 • Palma de Mallorca, czyli stolicy Balearów, w której liczne zabytki (jak choćby Katedra La Seu czy Pałac Królewski La Almudaina) i urokliwe uliczki doskonale współgrają z miejskim życiem, nieraz tętniącym do wczesnych godzin rannych. 

 • Serra de Tramuntana – to strome, ale niezwykle urokliwe pasmo górskie, z najwyższym szczytem Majorki, klifami opadającymi do morza, małymi miasteczkami i aromatycznymi sadami pomarańczowymi. 

 • Es Trenc – niezwykle piękna, dziewicza plaża, która zachwyca turystów turkusowych wodami. Znajduje się przy południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Często organizowane są rejsy na plażę, połączone z wypoczynkiem, nurkowaniem oraz pływaniem. 

 • Jaskiń Cuevas dels Hams – koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy te niezwykłe formacje skalne. W jaskiniach znajdują się aż trzy jeziora, a także ogród botaniczny. Na miejscu odbywa się wiele pokazów oraz festiwali. 

 • Oceanarium Palma – znajduje się tam najgłębszy w Europie zbiornik wodny, a także 8000 zwierząt reprezentujących 700 przeróżnych gatunków. Organizowane są różne prelekcje, eventy oraz pokazy multimedialne. Na miejscu można pływać wśród różnych gatunków morskich, a nawet przenocować tuż obok pływających rekinów i płaszczek. 

 • Capde Formentor – najbardziej wysunięty na północ punkt wyspy, ze słynną krętą drogą górską, z której widoki zapierają dech w piersiach. Na miejscu spotkamy punkt widokowy z latarnią morską powstałą w 1863 roku. W latarni znajduje się również bar. 

 • Soller – malownicze miasteczko, uznawane za jedno z piękniejszych na Majorce. Można tam dojechać staroświeckim pociągiem. Na miejscu znajdziemy wiele klimatycznych uliczek, piękne widoki, a także sady z pomarańczami. Nieopodal znajduje się również port. 

Na co uważać na Majorce?  

Majorka należy do bezpieczniejszych miejsc na świecie. Charakteryzuje się niskim wskaźnikiem przestępczości. W centrach miast można natrafić na kieszonkowców, z kolei w opuszczonych okolicach odradza się samotnych spacerów, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.  

Dokumenty lepiej zostawić w hotelu, a zabierać ze sobą tylko małe kwoty. Portfel najlepiej mieć blisko siebie, z przodu. Nie zaleca się rozmów z przypadkowymi przechodniami, którzy mogą działać w ramach zorganizowanych grup, zagadujących turystów w celu odciągnięcia uwagi i kradzieży torby, walizki czy portfela. 

Na Majorce możesz korzystać z polskiego prawa jazdy. Naruszenia przepisów ruchu drogowego należą do jednej z trzech kategorii: lekkiej, poważnej i ciężkiej. Wysokość mandatu zależy od kategorii:

 • lekkie naruszenie - od 100 euro,
 • poważne naruszenie - od 200 euro,
 • ciężkie naruszenie - od 5000 euro.

Koszty leczenia. Jak wybrać ubezpieczenie na Majorkę? 

Majorka jest częścią Hiszpanii, a zatem mamy prawo na jej terenie skorzystać z opieki medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niemniej, EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia (np. transportu powrotnego do kraju, leczenia stomatologicznego, zakupu leków).  

 

Karta EKUZ zapewnia pomoc tylko w niezbędnych przypadkach. W praktyce o tym, czy przypadek jest niezbędny, decyduje lekarz przyjmujący chorego. Co więcej, trzeba też pamiętać, że jeśli jakieś świadczenie jest płatne dla obywateli państwa, w którym przebywamy, to polski NFZ nie zwróci jego kosztów – nawet jeśli w Polsce taką pomoc otrzymamy nieodpłatnie. 

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Najpoważniejsze ograniczenie EKUZ stanowi jednak fakt, że karta działa tylko w placówkach publicznych. Tymczasem na wyspie może być utrudniony dostęp do placówek publicznych. Najszybszym (i jedynym) sposobem uzyskania pomocy może okazać się skorzystanie z usług w prywatnej klinice.

Wszystkie koszty leczenia w prywatnych ośrodkach pokrywa polisa turystyczna i zdecydowanie warto ją wykupić, aby nie musieć finansować tych wydatków z własnej kieszeni. Są one niebagatelne – wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to koszt ok. 69-80 euro, wizyta u stomatologa wraz z podstawowym leczeniem to koszt ok. 100 euro, a koszt doby pobytu w prywatnej klinice to nawet ok. 800 euro, w zależności od udzielonych świadczeń. 

Zakup dobrej polisy turystycznej jest więc jedynym pewnym sposobem, aby w trudnej zdrowotnie sytuacji, nie musieć stresować się finansami. Ubezpieczenie turystyczne to pomoc w zakresie m.in.: 

 • Kosztów leczenia. Warto podkreślić, że polisa refunduje m.in. koszty prywatnych wizyt lekarskich, leków, niezbędnych badań wykonywanych również w placówkach prywatnych czy hospitalizacji. Dodatkowo, w przeciwieństwie do karty EKUZ, pokrywa koszty transportu powrotnego do Polski. 

 • Koszty ratownictwa. O ile w Polsce koszty akcji ratowniczych np. w górach pokrywa GOPR, o tyle poza granicami naszego kraju są w pełni odpłatne i mogą wygenerować naprawdę duże koszty – sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto móc w tej kwestii liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, zwłaszcza gdy planujemy bardziej ekstremalne aktywności.  

 • NNW. Zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy w trakcie wypoczynku turysta dozna uszczerbku na zdrowiu.  

 • OC w życiu prywatnym. Zapewnia turyście pokrycie kosztów nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej.  

 • Ubezpieczenie bagażu. Dzięki ubezpieczeniu bagażu turysta otrzyma wypłatę określonej kwoty na wypadek kradzieży czy zniszczenia bagażu.  

 • Pakiet Assistance. Zapewnia wsparcie ubezpieczyciela w różnych aspektach – np. prawnych, logistycznych czy językowych. Centra pomocy działają 24/7.  

Każde ubezpieczenie turystyczne można dopasować precyzyjnie do swoich potrzeb dzięki tzw. rozszerzeniom ochrony. Do takich rozszerzeń należą m.in.: 

 • Klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka – powinny zdecydować się na nią osoby, które w trakcie wyjazdu zamierzają uprawiać sporty. 

 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – zapewni poczucie bezpieczeństwa wszystkim turystom, którzy w zagraniczną podróż zabierają własny sprzęt. 

 • Klauzula alkoholowa – obecnie oferowana w standardowym zakresie polisy turystycznej.

 • Klauzula chorób przewlekłych – obowiązkowa do dokupienia dla wszystkich osób, które chorują przewlekle.  

Co ważne, choć ubezpieczenie turystyczne zapewnia bardzo szeroką ochronę, jego zakup z pewnością nie nadwyręży budżetu podróżnika. Dobrą ofertę można znaleźć już za ok. 3,85 zł za jeden dzień ubezpieczenia. Poniżej kilka propozycji wraz z cenami.  

Ubezpieczenie na wakacje na Majorce
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
52,36 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych polisą
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych polisą
Signal Iduna
Koszty leczenia
180 343 zł
Ratownictwo
27 051 zł
Bagaż
1 000 zł
72,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objęte polisą
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
180 343 zł
Ratownictwo
22 543 zł
Bagaż
2 254 zł
85,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 22 543 złOC: 22 543 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych polisąOC sportowe: 225 428 zł sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
128,70 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych polisąOC sportowe: 150 000 zł
Ubezpieczenie na wakacje na Majorce
Allianz
52,36 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych polisą
AXA Partners
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych polisą
Signal Iduna
72,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
180 343 zł
Ratownictwo
27 051 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objęte polisą
Europa Ubezpieczenia
85,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
180 343 zł
Ratownictwo
22 543 zł
Bagaż
2 254 zł
Dodatkowo: NNW: 22 543 złOC: 22 543 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych polisąOC sportowe: 225 428 zł sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
128,70 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych polisąOC sportowe: 150 000 zł

Co warto wiedzieć?

 1. Majorka to największa i najbardziej popularna wyspa Balearów.
 2. Jej stolicą jest Palma de Mallorca.
 3. Samodzielnie organizowany tydzień na Majorce kosztuje około 4000-5000 zł. 
 4. Ubezpieczenie na Majorkę można mieć od 3,7 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy na Majorkę opłaca się jechać samodzielnie czy lepiej z biurem podróży?

  To zależy od oczekiwań podróżnika. Zarówno jeden, jak i drugi typ wypoczynku da się zorganizować budżetowo. Poza sezonem korzystniej wypadają oferty biur podróży, w sezonie wysokim taniej można zorganizować wypoczynek na własną rękę. 

 2. Czy EKUZ na Majorce wystarczy?

  Karta EKUZ działa na Majorce i można z niej tam skorzystać, jednak może nie zapewnić wystarczającej ochrony. Karta EKUZ nie działa w placówkach prywatnych, co na wyspach takich jak Majorka, gdzie dostęp do publicznej ochrony zdrowia może być ograniczony, bywa problematyczne. Zdecydowanie bezpieczniej jest więc wykupić ubezpieczenie podróżne i nie przejmować się ograniczeniami.  

 3. Czy leczenie w Hiszpanii jest drogie?

  Doba w hiszpańskim szpitalu to koszt około 2 780 zł. Jeśli nie wykupisz ubezpieczenia turystycznego, za wszystkie usługi medyczne zapłacisz z własnej kieszeni (w takim wymiarze, jak obywatele kraju).