Jak wynika z danych Skionline.pl, ponad 31% polskich narciarzy wyjeżdża na narty z rodziną. Sporą grupę wśród szusujących na polskich, jak i europejskich stokach stanowią więc dzieci. Dla każdego rodzica taki pierwszy wyjazd na narty stanowi wyzwanie. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować.

Pierwszy raz na nartach wymaga odpowiedniego podejścia. Zakup lub wypożyczenie profesjonalnego wyposażenia, decyzja o tym, czy uczyć dziecko samodzielnie czy skorzystać z pomocy instruktora, kwestie bezpieczeństwa na stoku – to tylko niektóre z dylematów, przed jakimi stoją rodzice w sezonie zimowym. Odpowiemy na wszystkie te wątpliwości i doradzimy, jak krok po kroku przygotować dziecko do zapięcia nart i pierwszego zjazdu.

Kiedy dziecko może zacząć naukę jazdy na nartach?

Doświadczeni instruktorzy narciarscy uznają, że najlepszy wiek na rozpoczęcie przygody z nartami to 3-4 lata. Dzieci w tym wieku zaczynają się usamodzielniać, chodząc do przedszkola, więc nie sprawi im problemu pozostanie samemu z instruktorem.

Trzy- i czterolatki są fizycznie gotowe do jazdy na nartach. Młodsze maluchy mają problem z założeniem ciężkich butów, ustaniem na nartach czy utrzymaniem koncentracji. Niemniej jednak instruktorzy podkreślają, że gotowość dziecka do nauki jazdy na nartach jest bardzo indywidualna i to rodzice powinni ocenić, czy ich kilkulatek podoła warunkom na stoku.

Jak wybrać narty dla dziecka?

Najważniejsze są oczywiście same narty. Te powinny być dopasowane do wzrostu dziecka. Nie zaleca się kupowania nart na zapas – o wiele za długich. Na takim sprzęcie maluchowi nauka pójdzie o wiele trudniej. Specjaliści przekonują, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybór nart, które sięgają dziecku do pach. Na krótszych nartach dzieci łatwiej opanowują jazdę i szybciej robią postępy. Warto zwrócić też uwagę na wiązania – te powinny łatwo się odpinać w razie upadku, by zapobiec poważniejszym kontuzjom.

Bardzo ważny jest także wybór odpowiednich butów – wygodnych, ciepłych, łatwych w założeniu. Kijki powinny tworzyć kąt prosty ramienia z przedramieniem, ich długość można też obliczyć mnożąc wzrost razy 0,7 i zaokrąglając do pełnych 5 centymetrów. By uniknąć corocznego zakupu sprzętu, można go wypożyczać przed wyjazdem na ferie.

Specjaliści z portalu skiinfo.pl stworzyli tabelkę, dzięki której można dopasować rozmiar nart do wzrostu, wieku i poziomu zaawansowania dziecka:

WzrostWiekStopień zaawansowaniaZalecana długość
do 115 cm4-6 latPoczątkującydo pachy/ramion
Średnio zaawansowanydo brody/nosa
Zaawansowanydo czoła
do 135 cm7-9 latPoczątkujący/Średnio zaawansowanydo brody/nosa
Zaawansowanyrówna wzrostowi
do 155 cm10-14 latPoczątkujący/Średnio zaawansowanydo nosa/czoła
Zaawansowanywzrost + 5-7 cm

Źródło: www.skiinfo.pl

Jakie dopasować kask i gogle?

Kask to najważniejszy element wyposażenia małego narciarza – gwarantuje mu bezpieczeństwo podczas jazdy i ewentualnych upadków. Musi więc on mieć odpowiedni rozmiar, dopasowany do wielkości głowy dziecka. Dobrze dobrany kask nałożony na głowę znajduje się powyżej linii brwi i nie ogranicza ruchów głową.

Kupując go dla dziecka, należy mieć także zmierzony obwód głowy malucha. Warto, by kask miał miejsce na gogle i był ocieplony w środku, a jednocześnie oddychający, dzięki temu dziecko nie będzie musiało zakładać czapki, która może stwarzać dodatkowe niebezpieczeństwo.

Ochronę przed promieniowaniem słonecznym i wiatrem zapewnią gogle – te idealne powinny mieć odpowiedni do twarzy dziecka rozmiar, polaryzację, dodatkową przeciwsłoneczną powłokę REVO, warstwę lustrzaną blokującą promienie słoneczne, powłokę anti-fog zapobiegającą parowaniu soczewek oraz filtr UV 400.

Jak ubrać dziecko na narty?

Pierwszą warstwę powinna stanowić bielizna termoaktywna, która dopasowuje się do ciała, odprowadza wilgoć i gwarantuje ciepło – najlepsze będą długie getry oraz koszulka z długim rękawem. Bardzo ważnym elementem odzieży narciarskiej są specjalistyczne skarpety – wyższe i grubsze niż te standardowe, dzięki czemu zapobiegają otarciom, powinny też być wentylujące i nie uciskać stopy.

Podstawą są ocieplane spodnie i kurtka (to lepsze rozwiązanie niż kombinezon, który utrudnia dzieciom np. korzystanie z toalety), które są nieprzemakalne oddychające z wewnętrznym pasem przeciwśnieżnym.

Pod kurtką najlepiej ubrać dziecku lekką, polarową bluzę z kołnierzem, najlepiej również nieprzemakalną. Jeśli kask nie jest ocieplony, to maluch powinien mieć lekką czapkę lub niezbyt grubą kominiarkę.

Rękawiczki powinny być typowo dopasowane do jazdy na nartach, nie powinny ograniczać ruchów (dziecko musi utrzymać w dłoniach kijki bez żadnych problemów) ani przemakać.

Jak przygotować kondycyjnie dziecko na narty?

Dzieci, które w ciągu roku są aktywne, nie potrzebują jakichś specjalnych przygotowań, by móc ruszyć na stok. Nieco inaczej będzie z dziećmi, które nie mają na co dzień wiele ruchu i nie uprawiają żadnych sportów.

Warto już jesienią zapisać dziecko np. na basen, jeździć na rowerze czy rolkach. Miesiąc przed wyjazdem na narty można zadbać o wzmocnienie stawów w nogach, np. poprzez codzienną serię ćwiczeń przysiadów czy pajacyków.

Narty z instruktorem czy samodzielna nauka?

Jeśli rodzice całe życie jeżdżą na nartach i czują się na siłach, by wprowadzić dzieci w tajniki narciarstwa, to nie ma żadnych przeciwwskazań. Lekcje z instruktorem lub w szkółce mają jednak tę przewagę, że prowadzi je osoba kompetentna, wykwalifikowana, mająca podejście do najmłodszych oraz natychmiastowo korygująca błędy.

Dzieciom frajdę sprawi też nauka w grupie rówieśników oraz zabawy organizowane jako przerywnik przez instruktorów. Nauka prowadzana przez obcą osobę sprawi też, że dziecko będzie bardziej zdyscyplinowane niż w obecności rodziców.

Indywidualne lekcje z instruktorem sprawdzą się dla dzieci, które mają narty absolutnie pierwszy raz na nogach i nigdy wcześniej nawet nie próbowały szusować.

Uwaga! Szkółka to jednak rozwiązanie dla dzieci starszych, które mają większą motywację do jazdy na nartach lub już kiedyś miały do czynienia z deskami.

Gdzie jechać z dzieckiem pierwszy raz na narty? 

Każdy większy ośrodek narciarski ma w swojej ofercie ośle łączki, łagodne trasy dla początkujących oraz szkółki i przedszkola narciarskie. Planując pierwszy wyjazd narciarski z dzieckiem w Polsce warto zwrócić uwagę na takie ośrodki, jak:

  • Białka Tatrzańska - jeden z najlepszych kurortów narciarskich w Polsce, posiada dużą liczbę tras, w tym dla początkujących, są wyciągi taśmowe i krzesełkowe, idealne dla dzieci oraz wsporo szkół nauki jazdy;
  • Czarna Góra - ten ośrodek w masywie Śnieżnika jest Strefą Czystego Powietrza, oferuje szereg atrakcji dla całych rodzin (między innymi kolejki linowe Alpine Coaster Czarna Żmija oraz Luxtorpeda, Funpark czy trasy do zjeżdżania na nartach z psami), nie brak też tras przeznaczonych dla początkujących oraz profesjonalnych instruktorów;
  • Zieleniec - w tym karkonoskim resorcie na uwagę zasługują szczególnie długie i szerokie trasy, idealne dla początkujących, spora część z nich jest oznaczona kolorem zielonym. W Zieleńcu prężenie działają szkółki narciarskie, jest też snowpark.
  • Szczyrk - to jeden z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Polsce. W jego obrębie znajduje się kilka ośrodków, posiadających ośle łączki, trasy dla początkujących, wyciągi kanapowe, idealne dla rodzin. W samym mieście i okolicy nie brak atrakcji dla dzieci i dorosłych (lodowisko, tor do curlingu, basen);
  • Bukowina Tatrzańska - to ośrodek wielokrotnie uznawany za najlepszy w Małopolsce. Dzieci mogą tu korzystać z  wyciągu taśmowego babylift, a strefa szkoleniowa dla najmłodszych jest odgrodzona od głównego stoku. Na terenie ośrodka znajduje się snowpark z przeszkodami oraz tor do snowtubingu. Po dniu spędzonym na stoku można odwiedzić termy.

Gdzie warto jechać z dzieckiem na narty za granicę? Możliwości jest wiele. Tak samo, jak w przypadku polskich ośrodków każdy kurort oferuje szereg udogodnień i atrakcji dla całych rodzin. Jednak do najbardziej polecanych rodzinnych kurortów za granicą możemy zaliczyć:

  • Serfaus-Fiss-Ladis w Austrii - ten tyrolski ośrodki dysponuje doskonałej jakości trasami dla początkujących. Wyciągi znajdują się blisko centrum. W szkółkach pracują profesjonalni instruktorzy, mający predyspozycje do szkolenia najmłodszych. W kurorcie można znaleźć szereg hoteli typowo rodzinnych, z bawialniami i atrakcjami dla dzieci.
  •  Folgoria we Włoszech - ośrodek ten słynie z malowniczych i komfortowych tras dla początkujących, nie brakuje też wyciągów przygotowanych z myślą o dzieciach. Jest tu kameralnie i bardzo rodzinnie. Można tu również liczyć na bardzo atrakcyjne ceny. 
  • Szpindlerowy Młyn w Czechach - kurort ten znajduje się dość blisko granicy z Polską. Można tam szusować na doskonale przygotowanych trasach, w tym na tych przeznaczonych dla początkujących. Na terenie ośrodka znajduje się snowpark, tor do snowtubingu oraz działają szkółki i przedszkola narciarskie. W samym miasteczku można znaleźć wiele atrakcji dla całych rodzin.
  • Tatrzańska Łomnica na Słowacji - plusem wypadu pod południową granicę Polski jest nie tylko bliskość tego kurortu, ale bardzo szerokie trasy. Dzieci idealnie się tam odnajdą. Nie brakuje tras dla początkujących. W szkółkach narciarskich lekcje odbywają się w języku polskim. 

Ile czasu dziecko może spędzić na stoku?

Wszystko oczywiście zależy od kondycji dziecka i jego zainteresowania jazdą na nartach. Nie można na siłę zmuszać malucha do kolejnych zjazdów, jeśli nie ma na to siły czy ochoty. W przypadku dzieci w wieku 3-5 lat godzina do dwóch godzin dziennie to wystarczający czas na zabawę na stoku.

Starsze dzieci mogą szusować dłużej, warto jednak czas pobytu na nartach dopasować do aktualnych warunków atmosferycznych.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na stoku?

Wybierając się z dzieckiem na stok, trzeba zadbać o wybór trasy dopasowanej do aktualnych umiejętności malucha. Zjeżdżając ze stoku, rodzic powinien jechać powyżej dziecka, by ochraniać go przed ewentualnymi najechaniami innych narciarzy. Starszemu dziecku można wpoić bezpieczne zachowanie się na stoku, według tzw. Dekalogu FIS. Podstawową zasadą jest utrzymywanie malucha w zasięgu wzroku.

W przypadku małych dzieci sprawdzą się asekuracyjne kamizelki z szelkami. Starszym dzieciom można zamocować tracker, czyli urządzenie do lokalizacji za pomocą technologii GPS. Warto też w widocznym miejscu na kombinezonie bądź kurtce zamieścić informację ze swoimi danymi kontaktowymi.

Koniecznością są oczywiście elementy odblaskowe, które sprawiają że dziecko na stoku będzie widoczne z daleka nie tylko dla rodziców, ale i dla innych narciarzy.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty dla dziecka?

Dzieci, które zaczynają swoją przygodę z nartami, o wiele częściej narażone są na kontuzje. Często się przewracają i choć ich urazy nie są tak poważne jak u dorosłych, to jednak wymagają założenia gipsu czy leczenia ortopedycznego. I nawet najbardziej uważny rodzic czy instruktor nie jest w stanie zapobiec nieszczęśliwym wypadkom.

Warto więc zainwestować w ubezpieczenie na narty dla dziecka i całej rodziny, nie tylko za granicą, gdzie koszty leczenia i ratownictwa trzeba pokryć z własnej kieszeni, ale też w Polsce. Jak zatem je wybrać?

Ubezpieczenie na narty dla dziecka wyjeżdżającego samodzielnie

Jeśli dziecko wybiera się na obóz, z pewnością będzie miało polisę zakupioną przez organizatora wyjazdu. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej są to ubezpieczenie z minimalnymi sumami gwarantowanymi, które nie pokrywają wszystkich kosztów leczenia, rehabilitacji czy powrotu do domu. Tym bardziej, że indywidualną polisę można mieć już od około 3 zł dziennie.

Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
3,02 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 sprzęt sportowy
Signal Iduna
Koszty leczenia
166 619 zł
Ratownictwo
30 908 zł
Bagaż
1 000 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC sportowe 141 830 złSporty objęte polisą: 83Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złOC sportowe 100 000 zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
5,86 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 300 000 złSporty objęte polisą: 60

Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech

Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech
AXA Partners
3,02 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 sprzęt sportowy
Signal Iduna
3,97 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
166 619 zł
Ratownictwo
30 908 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC sportowe 141 830 złSporty objęte polisą: 83Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złOC sportowe 100 000 zł
Nationale-Nederlanden
5,86 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 300 000 złSporty objęte polisą: 60

Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech

Większą ochronę zapewni dziecku indywidualnie zakupiona polisa. Powinna ona pokrywać:

  • koszty leczenia i rehabilitacji (w Polsce dotyczy to leczenia prywatnego, za granicą suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000- 50 000 euro),

  • koszty ratownictwa – konieczne w przypadku wyjazdu za granicę, na sumę gwarantowaną w wysokości minimum 6 000 euro,

  • ubezpieczenie NNW– zapewni odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków za poniesione straty,

  • ubezpieczenie OC w życiu cywilnym – jeśli dziecko spowoduje jakiś wypadek, ewentualne koszty odszkodowania pokryje ubezpieczyciele, nie rodzice,

  • ochronę bagażu i sprzętu sportowego – w razie zgubienia lub zniszczenia ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie częściowo rekompensujące poniesione straty.

Ubezpieczenie na narty dla dziecka i rodziców

Wyjeżdżając wspólnie z dzieckiem, trzeba zadbać o polisę dla wszystkich członków rodziny. Jej zakres powinien być podobny, jak w przypadku indywidualnego ubezpieczenia dla dziecka. Warto dopasować wysokość sum gwarantowanych i zakres ochrony do kierunku wyjazdu oraz własnych potrzeb. Ile będzie to kosztowało? Wszystko zależy od wybranego pakietu oraz liczby ubezpieczonych osób.

Ubezpieczenie na 7-dniowy pobyt w Austrii połączony ze skituringiem
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
172 333 zł
Ratownictwo
21 641 zł
Bagaż
1 200 zł
88,20 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 215 416 złOC sportowe: 172 333 złsporty objęte polisą: 25 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
136,67 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 106zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
201,32 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 181zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wiener
Koszty leczenia
430 833 zł
Ratownictwo
430 833 zł
Bagaż
1 000 zł
234,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 430 833 złOC sportowe: 430 833 złsporty objęte polisą: 48zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na 7-dniowy pobyt w Austrii połączony ze skituringiem
ERGO Ubezpieczenia Podróży
88,20 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
172 333 zł
Ratownictwo
21 641 zł
Bagaż
1 200 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 215 416 złOC sportowe: 172 333 złsporty objęte polisą: 25 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
136,67 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 106zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
201,32 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 181zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wiener
234,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
430 833 zł
Ratownictwo
430 833 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 430 833 złOC sportowe: 430 833 złsporty objęte polisą: 48zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Niewiele więcej zapłaci się za polisę dla całej rodziny. Rodzice wyjeżdżający z dwójką dzieci mogą znaleźć polisę od niespełna 13 zł dziennie.

Przed zakupem należy sprawdzić, czy polisa zapewnia rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka, bo do takich należy jazda na nartach i snowboardzie. Warto zapoznać się również z wyłączeniem ochrony określa ubezpieczyciel (jednym z głównych wyłączeń dotyczących dziecka jest jazda w kasku zgodnie z obowiązującym w danym kraju, czyli do ukończenia 15 bądź 16 lat, w zależności od miejscowych przepisów). Wszystkie te informacje można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdej firmy oferującej polisy narciarskie. Tylko taka pełna ochrona zapewni dziecku wsparcie w razie nieszczęśliwych wypadków na stoku.

Patrycja Pałka, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Dzieci do 18 roku życia mogą liczyć na zniżki za wiek od ubezpieczycieli. Ceny polis różnią się w zależności od wybranego zakresu i sum gwarantowanych. Do wyboru znajduje się kilkanaście pakietów różnych firm ubezpieczeniowych.Za pomocą naszego kalkulatora można dopasować je szczegółowo pod kątem charakteru wyjazdu, liczby ubezpieczonych osób, planowanych aktywności oraz innych czynników.

Co warto wiedzieć?

  1. Dzieci w wieku trzech czy czterech lat mogą rozpocząć naukę jazdy na nartach.
  2. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego sprzętu - dopasowanych nart, butów i kijków.
  3. Miesiąc przed wyjazdem na narty warto zadbać o kondycję dziecka.
  4. Bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie narciarskie dla dziecka - można znaleźć je już od 2,5 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Gdzie pierwszy raz jechać na narty z dzieckiem?

    Najlepiej zacząć od polskich stoków - by sprawdzić, jak dziecko zareaguje na jazdę na nartach. Warto też sprawdzić, czy dany kurort oferuje ośle łączki i łatwe trasy, czy są dostępne szkółki dla dzieci oraz inne atrakcje na stoku i poza nim. Wiele ośrodków, np. w Białce Tatrzańskiej, Szczyrku czy Zieleńcu oferuje warunki doskonałe dla całych rodzin, trasy dla początkujących i atrakcje dla najmłodszych.

  2. W co ubrać dziecko na narty?

    Odzież narciarska musi być wygodna i dopasowana, tak by nie ograniczała dziecku ruchów. Lepiej zdecydować się na spodnie i kurtkę zamiast kombinezonu. Pod spodem dziecko powinno mieć założoną bieliznę termoaktywną oraz ciepły polar. Nie można zapomnieć o specjalnych skarpetach narciarskich, czapce oraz rękawiczkach. Może przydać się też komin albo szal.

  3. Jak przygotować dzieci na narty?

    Przygotowania kondycyjne można zacząć już na kilka miesięcy przy wyjazdem na narty. Sprawdzi się wykonywanie przysiadów i skłonów. Inne sporty, jak np. rower, jazda na rolkach czy łyżwach pomogą w nauce utrzymywania równowagi.

  4. Czy EKUZ dla dziecka wystarczy na narty za granicą?

    Nie. Karta zapewnia tylko podstawą ochronę. Nie refunduje kosztów ratownictwa, leczenia prywatnego czy powrotu do kraju. Ubezpieczenie nie tylko pokrywa te wydatki, ale zapewnia też ochronę bagażu, odszkodowanie w ramach NNW czy OC - obowiązkowe na włoskich stokach.

  5. Czy ubezpieczenie na narty dla dziecka jest obowiązkowe?

    W większości krajów nie. Jednakże od 2022 roku we Włoszech wszyscy narciarze, niezależnie od wieku, muszą posiadać polisę z OC, by móc wejść na stok. Ubezpieczenie na narty warto mieć, niezależnie od tego czy jest wymagane czy nie. Zapewni ochronę na cały czas wyjazdu, nie tylko dla dziecka, ale i dla całej rodziny.