Jedni wolą płacić kartą, inni gotówką. O gustach dyskutować nie zamierzamy. Postanowliśmy jednak sprawdzić, których z tych sposóbów płatności bardziej sprawdzi się w trakcie podróży za granicę. 

W trakcie zagranicznych podróży lepiej jest płacić kartą czy gotówką? Ile kosztuje korzystanie z karty poza granicami Polski i czy możemy używać tej dokładnie samej karty, z której korzystamy na co dzień? Sprawdźmy – to ważne informacje dla wszystkich osób, które zamierzają w najbliższym czasie odbyć zagraniczną podróż, a jednocześnie chcą zadbać o bezpieczeństwo.  

Czy warto płacić kartą podczas podróży?  

Zabranie w podróż karty płatniczej to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Za granicą możemy płacić tą samą kartą, której używamy w Polsce, jednak przed wyjazdem warto upewnić się, czy taka opcja jest w naszym przypadku aktywna. Jeśli nie, trzeba ją uruchomić.

To bardzo wygodne, bo nie trzeba szukać kantorów i wymieniać polskich złotych na miejscową walutę, co sprawdza się zwłaszcza w tych krajach, gdzie trudno o korzystną transakcję. Dzięki temu nie traci się niepotrzebnie ani czasu, ani dodatkowych pieniędzy. Płacenie kartą za granicą minimalizuje ryzyko kradzieży. 

W razie utraty karty można bardzo szybko zareagować – wystarczy skontaktować się z bankiem i zablokować możliwość wykonywania transakcji. Dlatego koniecznie trzeba mieć pod ręką zapisany numer do obsługi klienta swojego banku. „Plastikiem” można płacić wszędzie, co jest szybkie i wygodne. 

Jednak żadne rozwiązanie nie jest idealne, a zatem płacenie kartą za granicą ma też swoje wady. Przede wszystkim może spotkać nas sytuacja, że będziemy w miejscu, w którym nie zapłacimy kartą. Nie mając gotówki przy sobie zmuszeni będziemy do rezygnacji z transakcji i szukania bankomatu. W przypadku bardziej egzotycznych kierunków często zdarza się, że bankomaty są tylko w jednej, czy dwóch miejscowościach, np. na całej wyspie.  

Trzeba też pamiętać o kosztach, które są największą wadą płacenia kartą za granicą. Koszty są dwojakie: płaci się zarówno za użycie karty (koszty przewalutowania), jak i koszty bankowej prowizji za użycie karty za granicą. Dodatkowo w wielu przypadkach trzeba zapłacić za skorzystanie z bankomatu.  

Płacenie kartą, choć pozornie bezpieczniejsze od noszenia gotówki, również niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Kartę także można ukraść, a dodatkowo złodzieje wymyślają coraz to bardziej wysublimowane sposoby czyszczenia kont turystów. Zdarza się montowanie kamerek w bankomatach, czy „sczytywanie” pieniędzy z kart przy pomocy specjalnych urządzeń, np. w środkach transportu publicznego. Płacąc kartą, także trzeba zachowywać ostrożność.  

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą korzystanie za granicą wyłącznie z karty. Brak fizycznej gotówki może  spowodować większą rozrzutność i nieprzemyślane wydatki – a o takie w podróży nie trudno, co może się źle skończyć dla wyjazdowego budżetu. 

Ile kosztuje płacenia kartą za granicą? 

Temat kosztów płacenia kartą za granicą zdecydowanie warto przyswoić lepiej, aby po powrocie oszczędzić sobie przykrych niespodzianek finansowych. Jeśli nie posiadamy karty walutowej, to za każdą transakcję bank doliczy sobie dodatkowe opłaty związane z przewalutowaniem, a także prowizję od transakcji, ustalaną indywidualnie w tabeli opłat danego banku.  

Trzeba pamiętać także o tzw. podwójnym przewalutowaniu. Co to oznacza? Jeśli wypłacasz pieniądze z bankomatu lub płacisz kartą, w walucie która jest inna od waluty rozliczeniowej (czyli takiej w której transakcje przyprowadza bank, np. dolarów bądź euro), to poniesiesz dodatkowe koszty.

A jak wysoka będzie prowizja? Wszystko zależy od konkretnego banku, dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić, jak to wygląda w Twoim przypadku, czy bank nalicza 2% czy np. 3%.  

Przykład

Turysta płaci kartą w Turcji, a więc w kraju, którego walutą nie jest euro. Bank najpierw przewalutuje kwotę z TRY na EUR, a następnie z EUR na PLN. W efekcie turysta musi zapłacić dwa razy za przewalutowanie po kursach banku.

Wyjściem z tej sytuacji jest wyrobienie sobie specjalnej karty walutowej. Wówczas tej opłaty nie ma. 

Wypłata gotówki za granicą – ile kosztuje „wizyta" w bankomacie? 

Wypłaty z bankomatów za granicą także generują dodatkowe opłaty, jeśli stanowi tak Twoja umowa z bankiem. Niektóre banki nie naliczają prowizji za wypłacenie gotówki z bankomatu za granicą. Jeszcze inne nie pobierają opłat za wypłatę w bankomatach konkretnej sieci. Bezwzględnie przed wyjazdem trzeba jednak to sprawdzić w swojej umowie z bankiem.

W przeciwnym razie może okazać się, że każde wyjęcie pieniędzy będzie dodatkowo płatne i spotka nas przykra niespodzianka. Tutaj również konkretne kwoty prowizyjne są ustalane indywidualnie przez każdy bank. 

Jakimi kartami można płacić za granicą?  

Za granicą można płacić kartami debetowymi, z których korzystamy w Polsce – Visa lub Mastercard. Nieoficjalnie uważa się, że w większości miejsc na świecie tańsze jest korzystanie z karty Visa.  

Za granicą możemy korzystać również z karty kredytowej. Choć płacenie nią za zakupy nie jest opłacalne, to w pewnym przypadkach za granicą karta kredytowa bywa niezbędna. Jest tak np., gdy chcemy wypożyczyć auto. Wypożyczalnie w znacznej większości wymagają posiadania karty kredytowej.  

Najkorzystniej pod kątem finansowym plasuje się płacenie kartą wielowalutową. Większość osób nie posiada takiej karty, dlatego konieczne będzie jej dodatkowe wyrobienie przed wyjazdem. Jeśli podróżujemy często, zdecydowanie warto jednak zadać sobie odrobinę trudu i wyrobić taką kartę.

Jest ona powiązana z rachunkami prowadzonymi w kilku walutach. Dzięki temu w trakcie płatności system rozpoznaje walutę i pobiera środki bezpośrednio z przypisanego do niej konta.  

Gdzie nie zapłacisz kartą za granicą? 

We wszystkich krajach na świecie płatności kartą lub alternatywnie – telefonem – są obecnie dostępne. Nie wszędzie są jednak powszechne. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2019 r. Estimate of the share of cash in total POS payment transactions in 38 countries in Europe in 2019 istnieje szereg państw, w których transakcje gotówkowe są zdecydowanie bardziej popularne niż płatność plastikiem.

Należą do nich: 

  • Hiszpania – 53% transakcji odbywa się przy pomocy gotówki. 

  • Grecja – 75,2% transakcji gotówkowych, 

  • Chorwacja – 73% transakcji gotówkowych, 

  • Albania – 87,8% transakcji gotówkowych, 

  • Bułgaria – 81,1% transakcji gotówkowych. 

Uwaga!

Warto też pamiętać, że nawet w krajach, w których płatności kartą są powszechne, mogą zdarzyć się miejsca, gdzie będzie to niemożliwe. Może tak być np. na targach, foodmarketach, w kramach z pamiątkami, czy nawet – w przypadku atrakcji organizowanych przez lokalnych mieszkańców (np. rejsy, czy zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem). Warto więc zawsze mieć ze sobą bezpieczną ilość gotówki.

Czym jest konto walutowe?  

Konto walutowe to bardzo wygodna opcja dla osób, które dużo podróżują, ale też np. robią zakupy na zagranicznych serwisach. To rachunek bankowy, który bank prowadzi w wybranej walucie, połączony z kontem osobistym. Jego najważniejszą zaletą jest to, że pozwala płacić za granicą bez dodatkowych opłat związanych z przewalutowaniem. 

Sposób działania konta walutowego jest stosunkowo prosty. W trakcie płatności, np. w sklepie za granicą, system rozpoznaje walutę, w jakiej odbywa się transakcja i pobiera środki z konta w odpowiedniej walucie. Dzięki temu osoba posiadająca konto walutowe nie ponosi opłaty za przewalutowanie.  

Konto walutowe wcześniej trzeba zasilić odpowiednią sumą pieniędzy. Można to zrobić standardowo przelewem lub np. w bankomacie. To bardzo ważne, ponieważ jeśli w momencie dokonywania transakcji na koncie walutowym nie będzie właściwej kwoty, to bank pobierze ją z konta osobistego – w takim przypadku poniesienie opłaty za przewalutowanie będzie konieczne.  

Czy za granicą warto płacić gotówką?  

Jeśli ma się tendencję do wydawania pieniędzy bez zastanowienia, to zdecydowanie lepiej mieć gotówkę. Wtedy można kontrolować swoje wydatki i trzymać rękę na pulsie. Gotówka w portfelu pozwala też na pozostawienie napiwku. To tyle, jeśli chodzi o zalety posługiwania się pieniędzmi w banknotach i monetach podczas podróży. 

Zabranie gotówki na wyjazd za granicę ma niestety znacznie więcej wad. Przede wszystkim większe ryzyko kradzieży i brak możliwości podjęcia przeciwdziałania, kiedy już do niej dojdzie. O ile skradzioną kartę zablokujemy, to skradzionej gotówki nikt nam nie wróci.

Zostaniemy bez pieniędzy i bez szans na ich odzyskanie czy zlokalizowanie złodzieja. Dodatkowo – widok osoby płacącej w sklepie gotówką często stanowi dodatkową motywację dla złodzieja. Może wręcz skłonić go do wyboru konkretnego turysty na swoją ofiarę.  

Gotówkę trzeba w pierwszej kolejności wymienić na lokalną walutę. Jeśli nie zdążysz zrobić tego w Polsce, możesz sporo dopłacić. W miejscowych kantorach, szczególnie na lotniskach, ceny kupna/sprzedaży walut są bardzo wysokie. Zwłaszcza jeśli chodzi o nietypowe waluty, mniej popularne niż dolary, euro czy funty. I oczywiście płacenie gotówką jest o wiele mniej wygodne. 

Gdzie najlepiej wymieniać gotówkę? 

Gotówkę najbezpieczniej jest wymienić jeszcze w Polsce, przed wyruszeniem w podróż. Co prawda jeśli wybieramy się do kraju leżącego w Europie, kursy walut przeliczane są niemal 1:1 jak w Polsce, więc nie ryzykujemy zbyt dużo.

Jeśli jednak wybieramy się na inny kontynent, wymiany zdecydowanie bezpieczniej jest dokonać w Polsce – najlepiej na dolary amerykańskie, a jego kolejno na walutę lokalną, już po przyjeździe. Polski złoty, w przeciwieństwie do stabilnych walut jak euro, czy dolar, nie jest zbyt popularny na świecie. 

Odrębną możliwość stanowi wymiana gotówki w internetowych kantorach. To warta uwagi propozycja, ponieważ kursy w internetowych kantorach są zwykle bardzo korzystne. Równocześnie jednak skorzystanie z kantoru online wymaga dopełnienia kilku formalności i dodatkowych czynności. Wśród nich są:  

  • Posiadanie konta walutowego i karty do niego (jeśli chcemy płacić kartą za granicą).  

  • Założenie konta w kantorze internetowym. 

  • Przelanie środków na konto w kantorze. 

  • Przelanie z powrotem przewalutowanych środków na konto walutowe. 

Zwykle kilka przelewów (np. 5) z kantorów internetowych do największych banków jest nieodpłatnych. Realizacja wymiany waluty jest szybka (i możliwa z poziomu smartfona), kursy są korzystne, a wybór walut – bardzo duży. Mimo kilku formalności, których trzeba dopełnić, kantory internetowe dla osób, które często podróżują, to naprawdę wygodne rozwiązanie.  

Jak ustrzec się kradzieży za granicą?  

Niezależnie od tego czy ma się kartę czy gotówkę, trzeba pamiętać o ostrożności podczas podróżowania. Złodzieje nie śpią, czyhają na turystów, ich bagaże i ich karty płatnicze.

Uwaga!

Dlatego koniecznie trzeba mieć oczy dookoła głowy, nie afiszować się z gotówką, nie zostawiać bagażu ani osobistych dokumentów na wierzchu i bez opieki, uważać przy podróżowaniu publicznymi środkami komunikacyjnymi, ani nie zapuszczać się w nieciekawe dzielnice.

Warto też unikać bywania w bardzo zatłoczonych miejscach, a jeśli już musimy się w nich znaleźć – najlepiej w ogóle nie zabierać gotówki, cennych przedmiotów, czy dokumentów. Pod żadnym pozorem nie można też przechowywać ich w plecaku, do którego dostęp z perspektywy złodzieja jest ułatwiony. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się noszona z przodu ciała nerka.  

Wypowiedź eksperta

Warto rozważyć opcję ubezpieczenia się na wypadek kradzieży, czy zgubienia bagażu. Takie ubezpieczenie pozwala turyście ubiegać się o odszkodowanie w sytuacji utraty, kradzieży, lub zniszczenia rzeczy osobistych i przedmiotów elektronicznych. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie do wysokości sumy gwarantowanej wskazanej na polisie, wybranej podczas zakupu ubezpieczenia.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Aby otrzymać odszkodowanie, wystarczy dopełnić podstawowych formalności: zgłosić kradzież na policję, powiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela, oraz zachować paragony za zakupy przedmiotów potrzebnych na okres braku bagażu.  

Można ubezpieczyć bagaż także od zgubienia go przez linie lotnicze (to tzw. opóźnienie bagażu) – wówczas w razie wydłużenia czasu oczekiwania na swoje rzeczy, towarzystwo zrefunduje koszty poniesione na zakup niezbędnych rzeczy osobistych w trakcie oczekiwania na bagaż.

Ubezpieczenie na wyjazd do Grecji z ubezpieczeniem bagażu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
9,18 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
5 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
15,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 2 000 000 złOC sportowe: 2 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na wyjazd do Grecji z ubezpieczeniem bagażu
AXA Partners
8,89 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
9,18 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
15,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
5 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 2 000 000 złOC sportowe: 2 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Odszkodowanie takie można można otrzymać, jeśli opóźnienie przekroczy określoną liczbę godzin, wskazaną w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Wiele banków oferuje także opcjonalne ubezpieczenie karty płatniczej w razie kradzieży, co również jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem. 

Podsumowując, zdecydowanie więc zdecydować się na dodanie ubezpieczenia bagażu do standardowej polisy turystycznej – tym bardziej że koszt takiego dodatku rozpoczyna się już od ok. 3 zł dziennie. Koszty utraty cennych przedmiotów, zarówno finansowe, jak i psychiczne, z pewnością będą wielokrotnie wyższe.  

Płać kartą, miej drobną gotówkę na wszelki wypadek 

Co zatem zabrać w podróż – kartę czy gotówkę? Płacenie kartą za granicą jest wygodniejsze, ale trzeba liczyć się z bankowymi prowizjami. Z kolei za wymianę gotówki też trzeba płacić, no i ryzyko kradzieży jest większe. 

Najlepiej mieć ze sobą kartę i w większości nią się posługiwać. Dobrze mieć też mniejszą sumę w gotówce (ale schowaną w różnych miejscach, nie tylko w portfelach) na zakupy na lokalnych bazarach czy na napiwki, by uniknąć wypłaty z bankomatów za granicą, ale uwaga – lepiej jeszcze w Polsce wymienić walutę w polskim kantorze. Takie połączenie obu opcji – karty i gotówki - będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdego podróżującego. 

Co warto wiedzieć?

  1. Płatność kartą za granicą to wygodna opcja, trzeba jednak pamiętać o opłatach za przewalutowanie oraz wypłaty w zagranicznych bankomatach.
  2. Gotówka może przydać się w lokalach gastronomicznych czy na miejscowych bazarach.
  3. Podczas podróży należy pamiętać o zabieraniu na wyjścia niewielkich kwot oraz o odpowiednie zabezpieczenie portfela.
  4. Najlepiej więc na wyjazd zabrać zarówno kartę, jak i gotówkę.
  5. Przed podróżą dobrze jest zadbać o ubezpieczenie bagażu.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Ile kosztuje korzystanie z karty płatniczej za granicą?

    W każdym banku wygląda to inaczej. Warto przed wyjazdem sprawdzić koszt przewalutowania oraz wysokość prowizji naliczanych za wpłaty z bankomatu.

  2. Czy można ubezpieczyć kartę od kradzieży?

    Tak, banki we współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi oferują opcję dodatkowej ochrony. W razie kradzieży karty zostaną nam zwrócone utracone środki.

  3. Czy można ubezpieczyć się od kradzieży gotówki?

    W ramach polisy turystycznej ochroną można objąć bagaż, w którym znajduje się gotówka. Niemniej jednak ubezpieczyciele wypłacą odszkodowanie, jeśli kradzież została zgłoszona na policję, a sam bagaż był odpowiednio chroniony i zabezpieczony.

  4. Jak działają kantory internetowe?

    Kantory internetowe pozwalają na wymianę gotówki online, z poziomu komputera lub smartfona. Aby skorzystać z kantoru internetowego, koniecznie trzeba posiadać konto walutowe i kartę do niego (jeśli chcemy nią płacić za granicą). W kantorze internetowym trzeba się zarejestrować, następnie przelać środki na konto w kantorze, a kolejno – z powrotem na konto walutowe. 

  5. Czym jest konto walutowe?

    Konto walutowe to rachunek bankowy połączony z kontem osobistym. Pozwala płacić za granicą bez opłat związanych z przewalutowaniem. System rozpoznaje walutę transakcji i pobiera środki w odpowiedniej walucie, bez dodatkowych opłat za przewalutowanie. Konto walutowe trzeba wcześniej zasilić.