W dzisiejszym globalnym świecie często podróżujemy poza granice kraju zarówno w sprawach biznesowych, jak i turystycznych. Takie wyjazdy wiążą się nie tylko z nowymi doświadczeniami, ale stanowią również wyzwanie pod względem finansowym. Dokonując płatności za granicą, istotne jest, aby znać najbardziej efektywne metody płatnicze, co pozwoli na uniknięcie zbędnych kosztów. Sprawdź, jak płacić za granicą, aby uniknąć dodatkowych kosztów i niepotrzebnych problemów.

W dobie cyfryzacji i płatności bezgotówkowych wydaje się, że płacenie kartą za granicą jest najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Ale czy na pewno i jakie karty płatnicze są najlepsze? Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje Cię korzystanie z karty kredytowej lub debetowej poza granicami kraju? A może słyszałeś o karcie wielowalutowej, ale nie jesteś pewien, jak ona działa? Wyjaśniamy, jak płacić za granicą sprytnie i bez dodatkowych opłat.

Jak płacić gotówką za granicą?

Podczas zagranicznych podróży, gotówka jest często niezbędna, ponieważ w wielu miejscach nie ma możliwości płatności kartą np. na bazarach czy w budce z lodami. Korzystanie z gotówki pomaga nam także na bieżąco kontrolować wakacyjny budżet. Z drugiej strony, gotówka w portfelu to ryzyko kradzieży, a wymiana na walutę lokalną może generować dodatkowe, wysokie koszty przewalutowania.

W kantorach spread walutowy jest niższy niż w bankach, co pozwala zaoszczędzić na przewalutowaniu, ale często trudno kupić w nich egzotyczną walutę. Przed wyjazdem najlepiej zakupić euro lub dolary, a potem wymieniać je na bieżąco na miejscu na lokalną walutę. Jeśli przed powrotem do Polski zostanie nam gotówka np. turecka lira, czy tajlandzki bat, to jej sprzedaż może narazić nas na stratę części kwoty wydanej na zakup.

Uwaga!

WAŻNE! W czasie wyjazdu zagranicznego zawsze powinniśmy posiadać przy sobie niewielką sumę pieniędzy w walucie danego państwa, lub alternatywnie, w euro bądź dolarach.
.

Jak płacić kartą złotową za granicą?

Płatność kartą złotową (której na co dzień używamy w Polsce) za granicą to najprostsze rozwiązanie, które nie wymaga założenia konta walutowego lub osobnej karty, ale należy pamiętać, że wiąże się z dodatkowymi kosztami. Płatność kartą debetową obciążona jest bowiem opłatami za przewalutowanie transakcji, a wypłata gotówki z bankomatu wiąże się z wysoką prowizją. Jest to zatem rozwiązanie, które sprawdza się tylko przy krótkich wyjazdach i przy niewielkich kwotach transakcji, gdy jesteśmy w stanie zaakceptować konieczność ponoszenia opłat za przewalutowanie pobieranych przez banki.

Na ostateczny koszt płatności kartą debetową za granicą wpływ mają także mechanizmy naszego operatora płatniczego (Mastercard lub Visa). Dla karty VISA, walutą, w której zazwyczaj są rozliczane transakcje, jest PLN. Natomiast dla karty MasterCard, walutą rozliczeniową często bywa euro lub dolar.

Uwaga!

WAŻNE! Jeżeli często podróżujemy, to ze względu na wysokie koszty manipulacyjne użytkowania karty złotowej w płatnościach zagranicznych, bardziej opłacalne będzie korzystanie z karty walutowej lub wielowalutowej.
.

Jak płacić kartą walutową za granicą?

Można nią płacić bezgotówkowo lub wypłacać pieniądze z bankomatu (podobnie jak kartą debetową). Wszystkie transakcje odbywają się w walucie, jaka przypisana jest do konta walutowego, pod które podpięta jest karta, a my nie ponosimy żadnych opłat za przewalutowanie transakcji, czyli wszystkie takie operacje są darmowe. Karty walutowe można powiązać z różnymi kontami walutowymi, np. w euro, dolarach czy funtach, a także podpiąć do naszego konta osobistego. Zatem jedną kartą możemy płacić i w kraju i za granicą.

Uwaga!

WAŻNE! Aby korzystać z karty walutowej, trzeba otworzyć najpierw konto walutowe i zapewnić na nim środki. Podróżując do strefy euro, wystarczy nam tylko rachunek w tej walucie, ale konto można rozszerzyć także o subkonta np. w dolarach, funtach czy frankach.

Jak płacić kartą wielowalutową za granicą?

Wiele banków oferuje również karty wielowalutowe, które są najlepszym sposobem na płatności zagraniczne jeżeli podróżujemy często do różnych krajów, co wymusza posługiwanie się różnymi walutami.

Karty walutowe powiązane są z kilkoma rachunkami w różnych walutach – np. w złotówkach, euro, dolarach, funtach czy frankach, co pozwala pominąć koszty przewalutowania i wykonywać płatności za granicą bez dodatkowych prowizji. W trakcie płatności karta identyfikuje walutę transakcji i automatycznie obciąża odpowiedni rachunek. Najszerszą ofertę w tym zakresie posiadają Alior Bank (21 walut), mBank (13 walut) i PKO BP (10 walut).

Uwaga!

WAŻNE! Korzystając z karty wielowalutowej należy pamiętać o usłudze DDC (Dynamic Currency Conversion), czyli dynamicznej wymianie waluty i nie korzystać z niej. W przeciwnym wypadku operator urządzenia płatniczego będzie przeliczał nasze transakcji według własnego kursu na PLN i transakcja finalnie będzie droższa niż w sytuacji, gdybyśmy dokonali jej w lokalnej walucie.

Jak płacić kartą kredytową za granicą?

Mimo że banki nieustannie starają się uczynić korzystanie z karty kredytowej bardziej atrakcyjnym, poprzez oferowanie różnych specjalnych ofert, to jednak płatność kartą kredytową za granicą nadal nie jest opłacalna z punktu widzenia finansowego. Korzystanie z karty kredytowej powinno być ostatnią z wybieranych możliwości płatności zagranicznych zarezerwowaną tylkodo wyjątkowych i awaryjnych sytuacji, ze względu na wysokie prowizje i brak okresu bezodsetkowego w przypadku transakcji zagranicznych.

Uwaga!

WAŻNE! Karta kredytowa może być przydatna, gdy będąc na wakacjach, chcemy wynająć samochód. Większość wypożyczalni wymaga jej posiadania, ponieważ stanowi ona zabezpieczenie finansowe na pokrycie ewentualnych kosztów na wypadek szkód, opłat za paliwo czy mandaty.

Jakimi innymi sposobami można płacić za granicą?

W dzisiejszych czasach turyści mają do dyspozycji także specjalne aplikacje oraz inne rozwiązania fintech, które umożliwiają realizację transakcji bezgotówkowych za granicą.

Uwaga!

Rozwiązania fintech to innowacyjne technologie wykorzystujące internet do usprawniania tradycyjnych usług finansowych. Mogą to być np. aplikacje mobilne do zarządzania finansami, platformy do crowdfundingu, czy cyfrowe portfele. Fintech ma na celu ułatwienie i usprawnienie dostępu do usług finansowych, a także obniżenie ich kosztów. Przykładem rozwiązania fintech jest aplikacja mobilna do płatności mobilnych, która pozwala na płacenie za zakupy smartfonem bez użycia karty płatniczej

Najbardziej popularne z nich to:

  • Google Pay, wygodny i szybki system, który pozwala na płatności internetowe oraz w terminalach obsługujących płatności zbliżeniowe,

  • Apple Pay, jest usługą dostępną dla użytkowników urządzeń z systemem iOS, która jest akceptowana w krajach i regionach obsługujących płatności zbliżeniowe,

  • Curve, czyli aplikacja mobilna łącząca wiele kart płatniczych, pomiędzy którymi użytkownik może się przełączać, decydując, którą z nich wybiera do realizacji płatności,

  • Wise, nowoczesne konto wielowalutowe z portfelem elektronicznym,

  • BLIK zbliżeniowy, który jest akceptowany na całym świecie w każdym terminalu płatniczym, w którym możliwe jest wykonywanie płatności zbliżeniowych MasterCard.

Jak płacić za granicą za pomocą aplikacji Revolut?

Revolut to wygodna i bardzo popularna forma płatności, która jest alternatywą dla tradycyjnego banku. Aplikacja Revolut umożliwia płatności za granicą za pomocą wirtualnej karty wielowalutowej (np. VISA lub MasterCard) w jednej z wielu dostępnych walut.

Dzięki kontu walutowemu transakcje są przeliczane na lokalną walutę po najkorzystniejszym kursie międzybankowym. Wystarczy, że zapłacisz kartą, a aplikacja automatycznie przeliczy kwotę transakcji na odpowiednią walutę. W przypadku mniej popularnych walut możesz wymienić je w aplikacji mobilnej przed dokonaniem transakcji. Nie ma żadnych dodatkowych kosztów, ponieważ nie jest pobierana prowizja za przewalutowanie (z wyjątkiem transakcji odbywających się w weekendy).

W Revlout dostępnych jest 5 planów, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb: bezpłatny Standard oraz płatne Plus, Premium, Metal i Ultra.

Spróbuj tego

Jaką opcję płatności wybrać, aby nie przepłacić za granicą?

Wybór odpowiedniej metody płatności podczas podróży zagranicznych jest kluczowy, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Przed podróżą warto przemyśleć wszystkie plusy i minusy, dzięki temu będziemy mogli wybrać najlepszą dla naszego portfela formę lub formy płatności.

Najważniejsze zasady, o których powinniśmy pamiętać

  • W portfelu zawsze należy posiadać niewielką ilość gotówki w walucie kraju, do którego się wybieramy, ewentualnie w euro albo dolarach.

  • Z karty złotowej korzystajmy tylko w sytuacjach, gdy koszty założenia osobnego rachunku walutowego mogą być wyższe niż oszczędności, np. w trakcie krótkich wyjazdów.

  • Karta walutowa będzie najlepszym rozwiązaniem kiedy często podróżujemy do tego samego kraju lub krajów, w których obowiązuje ta sama waluta np. euro lub dolary.

  • Karta wielowalutowa jest niezwykle przydatna dla osób często podróżujących do różnych miejsc i korzystających z różnych walut.

  • Wysokość dodatkowych opłat, jakie wiążą się z używaniem karty kredytowej za granicą, sprawia, że powinniśmy z niej korzystać jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

  • Karta Revolut to rozwiązanie dla osób, które szukają najlepszych warunków przewalutowania, w tym również w mniej popularnych walutach.

dobre metory płatności za granicą

Ubezpieczenie za granicą – jak nie przepłacić?

Ubezpieczenie turystyczne dla planujących podróż za granicę, to podstawa bezpiecznego wyjazdu. Wybór odpowiedniej polisy może być jednak trudny. Dlatego warto skorzystać z serwisu rankomat.pl, który umożliwia porównanie różnych ofert ubezpieczeniowych w jednym miejscu.

Na rankomat.pl możesz również skorzystać z różnych form płatności za ubezpieczenie. Wszystkie formalności załatwisz  online w kilka minut, a zakupioną polisę otrzymasz na podany adres mailowy.

Korzystanie z porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl pozwala wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne bez dodatkowych opłat i w najlepszej opcji cenowej.

Ubezpieczenie turystyczne na 1 dzień wyjazdu do kraju europejskiego z ochroną bagażu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
4,20 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuSporty objęte polisą: 52
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 1 500 zł
Allianz
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
10 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 zł Sporty objęte polisą: 54 Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Ubezpieczenie turystyczne na 1 dzień wyjazdu do kraju europejskiego z ochroną bagażu

Ubezpieczenie turystyczne na 1 dzień wyjazdu do kraju europejskiego z ochroną bagażu
Uniqa
4,20 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuSporty objęte polisą: 52
AXA Partners
8,89 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 1 500 zł
Allianz
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 zł Sporty objęte polisą: 54 Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Ubezpieczenie turystyczne na 1 dzień wyjazdu do kraju europejskiego z ochroną bagażu

W prosty sposób ubezpieczenie turystyczne z dobrym Assistance można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Po wyborze jednej z kilkudziesięciu ofert, otrzymamy na skrzynkę mailową umowę. Następnie wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą w zagraniczną podróż. 

Co warto wiedzieć?

  1. Płacenie kartą za granicą jest wygodne, ale może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

  2. Rodzaj karty, której używasz (karta debetowa, kredytowa, wielowalutowa), może wpływać na opłaty transakcyjne.

  3. Posiadanie konta walutowego np. w euro może pomóc uniknąć kosztów przewalutowania przy płatnościach w tej walucie.

  4. Karta wielowalutowa to rozwiązanie, które pozwala uniknąć prowizji za przewalutowanie, gdy korzystamy często z wielu walut.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy za granicą można płacić polską kartą?

    Tak. Trzeba jednak pamiętać, że bank doliczy prowizję od transakcji i koszty przewalutowania.

  2. Jak wybrać kartę walutową na wyjazd?

    Najlepiej skorzystać z dostępnych w sieci porównywarek lub naszego porównania, a następnie wybrać rozwiązanie, które będzie najbardziej optymalne kosztowo. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z doradcą bankowym – banki doradzają klientom przy wyborze karty walutowej.

  3. Gdzie najlepiej wymienić gotówkę?

    Przed wyjazdem z Polski najkorzystniej wymienić walutę w kantorze internetowym. Posiadają one najniższy na rynku spread. W przypadku mniej popularnych walut, korzystnym rozwiązaniem może być też wymiana złotych na dolary, a następnie po dotarciu na miejsce wypoczynku, wymienienie ich na lokalną walutę. Ważne, aby nie wymieniać waluty na lotnisku albo na dworcu! W tego typu miejscach zawsze jest najdrożej.

  4. Jakie są najczęstsze dodatkowe opłaty, które mogą wystąpić podczas płatności kartą za granicą?

    Do płatności kartą za granicą banki doliczają koszty przewalutowania i prowizje za transakcje zagraniczne.

  5. Jakie są zalety posiadania konta walutowego podczas podróży za granicę?

    Konta walutowe pozwalają na uniknięcie opłat za przewalutowanie i możliwość płacenia w lokalnej walucie.

  6. Czy karta wielowalutowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób często podróżujących za granicę?

    Tak, jeżeli często podróżujemy, to karta wielowalutowa generuje duże oszczędności, ponieważ pozwala na płatności w różnych walutach bez dodatkowych opłat.

  7. Czy płatność kartą kredytową za granicą jest opłacalna?

    Nie. Za wypłatę gotówki z bankomatu zapłacimy wysoką prowizję, a transakcje zagraniczne wykluczają z korzystania z okresu bezodstkowego na karcie.