Podobnie jak w Polsce, za granicą najwygodniej jest płacić kartą. Ma to szczególne znaczenie w dobie pandemii. To właśnie teraz płatności bezgotówkowe są przyjmowane chętniej niż kiedykolwiek, w niemal każdym turystycznym miejscu na świecie. Są po prostu bezpieczniejsze i nie wymagają fizycznego kontaktu z osobą przyjmującą płatność.

Z pomocą przychodzą karty wielowalutowe. Większość polskich banków oferuje przewalutowanie najpopularniejszych walut, jak euro, dolary, funty, czy franki. Nieumiejętne korzystanie z karty może jednak narazić turystów na wysokie opłaty za przewalutowanie. Sprawdziliśmy, kiedy najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest gotówka, karta płatnicza, a kiedy inne aplikacje.

Jak płacić gotówką za granicą?

Płacenie za granicą wyłącznie gotówką to nie najlepszy pomysł. Zabierając ze sobą na wakacyjny wyjazd dużą sumę pieniędzy, narażamy się na kradzież. Wypchany banknotami portfel kusi złodziei. Zawsze jednak warto posiadać przy sobie trochę gotówki, gdyż np. na bazarze nie będziemy mogli zapłacić kartą. Ponadto w niektórych krajach możliwość płacenia „plastikiem” jest bardzo ograniczona.

Przed wyjazdem z Polski zdecydowanie najkorzystniej jest wymienić walutę w kantorze internetowym. Posiadają one najniższy na rynku spread (różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty). Zwykle wynosi on około 3-4 grosze w zależności od pary walutowej (np. złotówka-euro). W stacjonarnych kantorach najczęściej jest to 9-12 groszy, a w bankach od 20 do nawet 40 groszy. W związku z tym, kupując w sieci np. 500 euro, możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Pieniądze można wymienić online przelewając je ze swojego konta bankowego, a następnie wypłacić w oddziale banku.

Wybierając kantor internetowy warto sprawdzić, czy ma on status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Tego typu podmioty mają obowiązek regularnego składania raportów finansowych, a środki klientów są oddzielone od masy upadłościowej firmy. Jeśli więc popadnie ona w problemy finansowe, łatwiej będzie nam odzyskać wpłacone środki.

Status KIP posiadają m.in.:

 • Cinkciarz.pl,
 • Internetowykantor.pl,
 • Trejdoo.com,
 • Walutomat.pl.
 • Liderwalut.pl
 • Amtronet.pl
 • Xkantor.com

W dobie pandemii kantory internetowe są szczególnie wygodne. Wymiana gotówki w kantorze „stacjonarnym”, czy to w Polsce, czy to za granicą, może być utrudniona. Przyczyną mogą być lokalne obostrzenia, a także fakt, że wiele mniejszych kantorów mogło nie przetrwać pandemii. Obecnie mogą być po prostu nieczynne.

Nasza rada: W polskim kantorze warto wymieniać jedynie najpopularniejsze zagraniczne waluty, jak dolar amerykański, euro, funt brytyjski czy frank szwajcarski. Jeśli podczas pobytu za granicą nie wydamy całej gotówki np. w tureckiej lirze, czy tajlandzkim bacie, to na ich sprzedaży po powrocie do Polski możemy stracić nawet 25 proc. kwoty wydanej na zakup. Znacznie korzystniej jest kupić przed wyjazdem w naszym kraju np. dolary, a następnie po dotarciu na miejsce wakacji wymienić je na egzotyczną walutę.

Jak płacić kartą złotową za granicą?

Często turyści, nie chcąc płacić za granicą gotówką, zabierają ze sobą te same karty debetowe lub kredytowe, których na co dzień używają w Polsce. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ transakcje kartą złotową ulegają przewalutowaniu. Dodatkowo za wypłatę pieniędzy w bankomacie bank pobiera prowizję, zwykle w wysokości ok. 3% lub ryczałtowo.

Podobną opłatę może również potrącić właściciel zagranicznej sieci bankomatów. Jak to działa w praktyce?

Przykład:

Podczas urlopu w Grecji za rachunek w restauracji na kwotę 30 euro płacimy kartą złotową, którą na co dzień używamy w Polsce. W takim przypadku transakcja z naszego konta osobistego (karta debetowa) lub rachunku kredytowego (karta kredytowa) ulega przewalutowaniu ze złotówek na euro według aktualnego kursu naszego operatora płatniczego (np. Mastercard bądź Visa).

Załóżmy, że aktualny średni kurs wynosi 4,58 zł. Zgodnie ze średnim kursem, powinniśmy więc zapłacić 137,40 zł. Kurs sprzedaży w banku jest zwykle wyższy od średniego o ok. 3%. W naszym wypadku wyniósłby 4,72 zł. Z naszego rachunku bankowego zniknie więc 141,52 zł.

Niestety to może nie być jeszcze koniec wydatków, ponieważ niektóre banki pobierają prowizję za przewalutowanie transakcji. Jej wysokość może wynosić nawet do 4% liczonych od przewalutowanej kwoty w złotówkach. Oznacza to, że ostatecznie wizyta w greckiej restauracji będzie nas kosztować ok. 147,18 zł.

Nasza rada: Z pewnością korzystanie z karty złotowej za granicą jest bardzo wygodne, ponieważ nie musimy posiadać przy sobie gotówki. Niektórzy turyści są w stanie nawet zaakceptować konieczność ponoszenia opłat manipulacyjnych pobieranych przez banki przy transakcjach. Takie rozwiązanie może być interesujące podczas krótkich wyjazdów. Jeśli jednak planujemy dłuższą podróż – np. kilkutygodniowe letnie wakacje, to płacenie kartą złotową powinno być dla nas ostatecznością.

Jak płacić kartą walutową za granicą?

Korzystniejsze niż płatności kartą złotową, jest posługiwanie się za granicą kartą walutową w lokalnej walucie. Dzięki temu unikniemy dodatkowych opłat za przewalutowanie. Aby móc korzystać z tej możliwości, trzeba otworzyć lub posiadać w polskim banku subkonto w danej walucie. Wielu turystów decyduje się specjalnie je założyć przed wyjazdem na wakacje.

Konto walutowe można otworzyć w placówce banku lub za pomocą bankowości elektronicznej. Działa na takich samych zasadach, jak internetowy rachunek bankowy. Ponadto klient otrzymuje kartę płatniczą w walucie, którą trzeba wybrać przy zakładaniu rachunku (np. euro, dolar, funt czy frank). Aby móc płacić za granicą, trzeba zasilić subkonto tą walutą. Można w oddziale wpłacić wymienioną wcześniej w kantorze gotówkę, a także wymienić środki zdalnie według kursu bankowego.

Nasza rada: Przed założeniem konta walutowego należy sprawdzić, jakie waluty obsługuje dany bank. Spora część banków rozlicza transakcje w euro, dolarach, funtach, czy frankach. Jeśli zamierzamy np. wypoczywać w strefie euro, standardowy rachunek w pełni nam wystarczy. Jednak gdy na urlop wybieramy się do Chorwacji, Turcji, czy Egiptu, warto dokładniej przeanalizować warunki umowy i wybrać ofertę, która spełni nasze potrzeby.

Porównanie ofert kart walutowych w polskich bankach:

Bank (nazwa karty)

Obsługiwane waluty

Koszty użytkowania

Koszt prowadzenia konta walutowego

Koszt wypłaty gotówki w bankomacie za granicą

Alior Bank (Kantor Walutowy)

PLN, EUR, USD, CHF, GBP, SEK, NOK, JPY, DKK, CZK, CAD, HUF, AUD, RUB, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, HRK, TRY

0 zł za otwarcie, przelew europejski SEPA 0 zł

0 zł

Pierwsza wypłata w miesiącu, jest bezpłatna; każda kolejna w tym samym miesiącu to koszt 9 zł

mBank (eKonto walutowe)

EUR, USD, GBP, CHF, JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK

0 zł za otwarcie, przelew europejski SEPA 0 zł

0 zł

0 zł
(+3% za przewalutowanie w przypadku wypłat w walucie innej niż waluta rozliczeniowa rachunku) – karta walutowa w EUR/USD/GBP

ING Bank Śląski (Konto Walutowe)

EUR, USD, GBP

0 zł za otwarcie konta, przelew europejski SEPA 0 zł

0 zł

3% kwoty wypłaty – karta Mastercard w EUR

Bank Millennium (Konto Walutowe)

EUR, USD, GBP, CHF

0 zł za otwarcie, przelew europejski SEPA 0 zł

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku: 1 EUR lub 1 GBP lub 2 USD lub 2 CHF

Opłaty nie pobiera się, jeśli konto otwarto przez Millenet lub służy do obsługi kredytu walutowego

1,5 EUR – w EUR na terenie państw EOG

2 EUR – dla pozostałych wypłat

Santander (Konto24 walutowe)

EUR, USD, GBP, CHF

0 zł za otwarcie, przelew europejski SEPA 0 zł 

0 zł lub 10 zł

0 zł – jeśli saldo jest wyższe lub równe 20 EUR, USD, CHF, GBP

10 zł – gdy saldo niższe niż 20 EUR, USD, CHF, GBP

2,5 EUR / USD / GBP lub 10 zł / 0 zł

2,5 EUR / USD / GBP (+ 2,8% za przewalutowanie dla wypłat w walucie innej niż waluta rozliczeniowa rachunku) dla kart w EUR, USD i GBP

10 zł lub 0 zł dla osób poniżej 26 r.ż. lub osób z włączonym Pakietem bankomatowym (+ 2,8% za przewalutowanie w przypadku wypłat w walucie innej niż waluta rozliczeniowa rachunku).

Jeśli potrzebne jest nam konto walutowe z mniej popularnymi walutami, najkorzystniej będzie je otworzyć w Alior Banku. Oferuje on rozliczanie płatności m.in. w duńskich i szwedzkich koronach, chorwackiej kunie, tureckiej lirze czy tajlandzkim bacie (łącznie w 23 różnych walutach).

Jak płacić kartą wielowalutową za granicą?

Karta walutowa to bardzo dobre rozwiązanie, ale może okazać się niewystarczająca dla osób dużo podróżujących po krajach, w których występują różne waluty. Aby nie otwierać wielu kont, warto skorzystać z karty wielowalutowej. Umożliwiają one obsługę kilku rachunków – np. w złotówkach, a także euro, dolarze, funcie czy franku.

Niemal wszystkie największe banki oferują obecnie karty wielowalutowe. Podobnie, jak przy otwarciu konta walutowego, należy zwrócić uwagę w jakich walutach rozliczają one płatności. Najszerszą ofertę w tym zakresie posiadają mBank (11 walut) oraz PKO BP (również 11 walut).

Porównanie ofert kart wielowalutowych w bankach działających w Polsce:

Bank (nazwa karty)

Obsługiwane waluty

Koszty użytkowania karty

Koszt prowadzenia konta walutowego

Koszt wypłaty gotówki w bankomacie za granicą

mBank (Visa i MasterCard)

EUR, USD, GBP, CHF, JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK

od 0 do 7 zł – karta debetowa do konta w PLN z usługą wielowalutową

0 zł

0 zł (+ do 3,5% wartości transakcji za przewalutowanie)

PKO BP (PKO Ekspres)

PLN, EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF

od 0 zł do 8 zł (w zależności od posiadanego konta osobistego)

0 zł, gdy do konta podpięto kartę wielowalutową

0-3 %, min. 10 zł (opłata w zależności od posiadanego konta)

Bank Pekao S.A
(Debit Mastercard)

EUR, USD, GBP, CHF

3 zł lub 0 zł (brak opłaty przy wpływach min. 500 zł i 1 transakcji kartą na miesiąc)

0 zł (dla konta Przekorzytne)

0 zł przy płatności kartą co najmniej 1 raz w miesiącu oraz wpływach min. 500 zł na konto

Alior Bank (Debit Mastercard)

PLN, EUR, USD, GBP

5 zł miesięcznie lub 0 zł przy transakcjach bezgotówkowych za min. 300 zł miesięcznie

0 zł

2,50 zł w strefie EOG, 5 zł w pozostałych bankomatach

ING Bank Śląski (Visa zbliżeniowa)

EUR, USD, GBP

1,50 dla karty Mastercard w EUR i 7 zł dla karty Visa, której można uniknąć, dokonując transakcji na kwotę min. 300 zł

0 zł

od 0 zł do 5 zł dla wypłat w EUR w krajach SEPA i 3% kwoty wypłaty w pozostałych przypadkach

Jak płacić kartą kredytową za granicą?

Karta kredytowa podczas zagranicznych wakacji powinna być dla turysty jedynie wyjściem awaryjnym z powodu wysokich prowizji pobieranych przez banki. Dodatkowo musimy liczyć się z faktem, że większości przypadków nie będziemy mogli skorzystać z okresu bezodsetkowego. Wypłacone środki od razu staną się oprocentowaną pożyczką – i to oprocentowaną wysoko.

Zasadniczo nie zaleca się korzystania z karty kredytowej za granicą. Wyjątkiem są niezaplanowane sytuacje kryzysowe. W nagłych przypadkach, kiedy np. musimy jednorazowo wydać dużą sumę pieniędzy, której w danym momencie nie posiadamy na koncie bankowym, karta kredytowa będzie niezastąpiona.

Jeśli więc np. szybko będziemy musieli dotrzeć z jednego miejsca na drugie i w tym celu kupić drogie bilety lotnicze, to wyjątkowo możemy użyć karty kredytowej.

Nasza rada: Karta kredytowa może też być bardzo przydatna dla osób podróżujących samodzielnie za granicą wypożyczonym samochodem. Większość wypożyczalni aut wymaga jej posiadania. Często też blokuje wyższą kwotę niż koszt wynajmu pojazdu na wypadek wystąpienia szkód czy mandatów.

Jakimi innymi sposobami można płacić za granicą?

Obecnie karty płatnicze nie są jedyną metodą płatności za granicą. Turyści mogą też korzystać z dedykowanych aplikacji i innych finansowo-technologicznych rozwiązań, umożliwiających płatności bezgotówkowe.

Należą do nich m.in. :

 • Google Pay lub Apple Pay. Te systemy płatności internetowej są dostępne w wielu miejscach na świecie. Jeśli w Polsce na co dzień płacimy telefonem lub smartwatchem, taka opcja może okazać się wygodna także za granicą. Trzeba jednak pamiętać, aby odblokować w aplikacji możliwość płatności zagranicznych i sprawdzić wysokość opłat.
 • Curve. To aplikacja mobilna i powiązana z nią karta płatnicza, tzw. wirtualny portfel. Do aplikacji mobilnej można dodać karty swoje karty bankowe, dzięki czemu nie trzeba mieć ich przy sobie. Curve oferuje także płatności mobilne. Można dodać ją m.in. do Apple Pay, czy Google Pay.
 • Wise. Karta Wise pozwala korzystać z pieniędzy na całym świecie, z niską opłatą za przewalutowanie i bez konieczności uiszczania opłat transakcyjnych. Co ciekawe, aplikacja pozwala korzystać także z walut, których nie mamy w wirtualnym portfelu. Wówczas automatycznie zamienia środki na wymaganą kwotę i pobiera ją z salda, dla którego wymiana będzie najtańsza.

Niestety aplikacja BLIK, która w ostatnich latach zdobyła ogromną popularność w Polsce, nie działa jeszcze za granicą.

Jak płacić za granicą za pomocą aplikacji Revolut?

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem służącym do płatności – obok kart płatniczych – jest Revlout. Aplikacja umożliwia zarządzanie wirtualną kartą wielowalutową (m.in. VISA i MasterCard).

Zapewne większość wprawionych podróżników spotkała się już z Revolutem na swojej drodze. Część turystów obawia się jednak korzystać z tej formy płatności z uwagi na fakt, że aplikacja nie jest bankiem. W efekcie środki nie są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jak ma to miejsce w klasycznych instytucjach finansowych.

Co prawda Revolut posiada europejską licencję bankową wydaną przez Litwę, lecz w razie problemów znacznie trudniej może być nam odzyskać pieniądze, niż gdyby były zdeponowanie w polskim banku. Jest to pewnego rodzaju niedogodność, której warto być świadomym, decydując się na korzystanie z nowoczesnych fin-techowych rozwiązań.

Revolut niezaprzeczalnie ma wiele atutów. Największym z nich jest duża liczba dostępnych walut, w których aplikacja obsługuje płatności oraz wypłaty z bankomatów dokonywane kartami Visa oraz Mastercard. Konto w aplikacji jest bezpłatne, a przewalutowanie odbywa się według korzystnego dla użytkownika kursu międzybankowego (zbliżony do hurtowego). Revolut oferuje korzystne kursami wymiany dla ponad 30 walut.

W Revlout w wersji Standard i Plus bezpłatnie wymienimy do 5 000 zł. Transakcje przekraczające tę kwotę będą obarczone prowizją 0,5% (może być inna w przypadku wybranych walut spoza UE). W planach Standard i Plus trzeba być czujnym również jeśli chodzi o wypłaty z bankomatów. Na całym świecie są darmowe, jednak tylko do limitu 800 zł lub 5 transakcji. Za każdą kolejną wypłatę Revolut pobierze 2% prowizji, minimum 5 złotych. Opłata za kartę i jej wysyłkę to 25 zł.

Nasza rada: Turyści obawiający się braku ochrony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, nie powinni korzystać z Revolut. Aplikacja może być jednak znakomitym rozwiązaniem dla osób podróżujących samodzielnie w egzotyczne miejsca. W przeciwieństwie do polskich banków, umożliwia wymianę mniej popularnych walut według korzystnego kursu.

Jaką opcję płatności wybrać, aby nie przepłacić za granicą?

Aby nie przepłacić w trakcie podróży, warto stosować kilka metod płatności. Niewielka ilość gotówki w portfelu jest wręcz wskazana. Natomiast wybór rodzaju karty płatniczej lub aplikacji Revolut należy dostosować do miejsca i celu wyjazdu.

Oto 6 punktów, do których warto stosować się, płacąc podczas pobytu za granicą:

1. Wybierając się za granicę zawsze powinniśmy posiadać przy sobie trochę gotówki. W niektórych miejscach, jak np. bazary, czy lokalne biura podróży, nie będziemy mieli możliwości zapłaty kartą. Przed wyjazdem z Polski warto zabrać ze sobą wymienione w kantorze internetowym euro, dolary, funty czy franki. Natomiast bardziej egzotyczne waluty wymieniajmy na miejscu w docelowym kraju podróży.

2. Karty złotowej używajmy jedynie podczas krótkich wyjazdów (np. weekendowych). Wówczas, dokonując zaledwie kilku płatności łatwiej przyjdzie nam akceptacja wysokich opłat manipulacyjnych pobieranych przez bank.

3. Karta walutowa powinna nam wystarczyć podczas podróży do krajów Unii Europejskiej, USA czy Szwajcarii. Jeśli planujemy urlop w Chorwacji, Turcji czy Tajlandii, przewalutowanie lokalnych walut zapewnia rachunek walutowy w Alior Banku.

4. Jeśli podczas urlopu zamierzamy przebywać w kilku krajach, w których występują różne waluty, warto przed wyjazdem z Polski wyrobić kartę wielowalutową. Dzięki temu nie będziemy musieli otwierać w banku wielu kont walutowych

5. Ze względu na wysokie prowizje pobierane przez banki, używać karty kredytowej za granicą powinniśmy jedynie w ostateczności. Może być przydatna, jeśli podczas podróży planujemy wypożyczyć samochód w wypożyczalni, a także w innych nieprzewidzianych sytuacjach.

6. Revolut pozwala szybko i po korzystnym kursie wymienić popularne i mniej popularne waluty. Może być bardzo pomocny podczas podróży w egzotyczne miejsca. Jednak warto pamiętać, że nasze środki nie są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W razie ich utraty, trudniej będzie je nam odzyskać.

dobre metory płatności za granicą

Jak ubezpieczyć się od kradzieży za granicą?

Pomimo zachowania szczególnej ostrożności, podczas pobytu za granicą możemy paść ofiarą złodziei. W efekcie możemy stracić gotówkę, karty płatnicze, czy dokumenty, nawet w razie ubezpieczenia bagażu. Ubezpieczyciele nie traktują pieniędzy, kart, ani innych środków płatniczych jako „bagażu”. Dlatego nie mogą zapewnić ochrony tym konkretnym elementom.

W razie kradzieży bardzo przydatne jest jednak ubezpieczenieAssistance, które jest jednym z elementów każdego dobrego ubezpieczenia turystycznego. W przypadku, gdy padniemy ofiarą złodziei, przydaje się zwłaszcza Assistance prawny. Pomoże on m.in. na:

 • Wsparcie w zastrzeżeniu kart, czy kont bankowych.
 • Udzielenie informacji, jak i gdzie możemy zastrzec karty w miejscu naszego przebywania.
 • Uzyskanie telefonicznej porady prawnika lub innego specjalisty, który będzie kompetentny w obszarze danego problemu.
 • Opracowanie niezbędnych wniosków, pism i dokumentów.

Ubezpieczenie Assitance to jednak znacznie więcej niż wyłącznie Assitance prawny. To również pierwsza pomoc w sytuacjach kryzysowych innych niż kradzież – niemal we wszystkich, jakie mogą wydarzyć się w trakcie podróży. Turysta, który wykupił ubezpieczenie turystyczne z Assistance, może liczyć np. na:

 • Pomoc tłumacza.
 • Wsparcie w odzyskaniu lub ponownym wysłaniu bagażu.
 • Organizację opieki nad niepełnoletnimi dziećmi towarzyszącymi osobie ubezpieczonej w podróży.
 • Pomoc medyczną, poprzez udzielenie informacji o lokalizacji najbliższych szpitali, przychodni lub klinik.
 • Pomoc w razie wypadku samochodowego.
 • Organizację transportu i pobytu osoby wezwanej do turysty.
 • Zapewnienie Ubezpieczonemu środków niezbędnych do kontynuacji podróży oraz powrotu do kraju.

Szczegółowy zakres ubezpieczenia Asistance zależy od wybranej oferty. Dla poczucia pełnego bezpieczeństwa, warto decydować się na warianty inne niż podstawowy. Koszty polisy nie będą dużo wyższe, a zakres możliwego do uzyskania wsparcia, będzie kilkukrotnie szerszy. Aby skorzystać z pomocy w ramach Assistance, wystarczy skontaktować się z Centrum Alarmowym Ubezpieczyciela. Numer do niego bez trudu znajdziemy na polisie lub w Internecie. Centrum działa 24 godziny na dobę.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

W prosty sposób ubezpieczenie turystyczne z dobrym Assistance można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Po wyborze jednej z kilkudziesięciu ofert, otrzymamy na skrzynkę mailową umowę. Następnie wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą w zagraniczną podróż

Co warto wiedzieć?

 1. Płacenie za granicą kartą złotową naraża na nas na wysokie opłaty za przewalutowanie.
 2. Karty kredytowej za granicą powinniśmy używać jedynie do wypożyczenia auta w wypożyczalni.
 3. W Europie i USA najkorzystniej jest płacić kartą walutową.
 4. Aplikacja Revolut obsługuje płatności w ponad 140 walutach i można jej używać w egzotycznych krajach.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy za granicą można płacić polską kartą?

  Tak. Trzeba jednak pamiętać, że bank doliczy prowizję od transakcji i koszty przewalutowania.

 2. Jak wybrać kartę walutową na wyjazd?

  Najlepiej skorzystać z dostępnych w sieci porównywarek lub naszego porównania, a następnie wybrać rozwiązanie, które będzie najbardziej optymalne kosztowo. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z doradcą bankowym – banki doradzają klientom przy wyborze karty walutowej.

 3. Gdzie najlepiej wymienić gotówkę?

  Przed wyjazdem z Polski najkorzystniej wymienić walutę w kantorze internetowym. Posiadają one najniższy na rynku spread. W przypadku mniej popularnych walut, korzystnym rozwiązaniem może być też wymiana złotych na dolary, a następnie po dotarciu na miejsce wypoczynku, wymienienie ich na lokalną walutę. Ważne, aby nie wymieniać waluty na lotnisku albo na dworcu! W tego typu miejscach zawsze jest najdrożej.