Chyba już nikt nie wyobraża sobie podchodzenia z nartami pod górę, aby następnie z niej zjechać. Wyciągi narciarskie są absolutnie niezbędnym elementem górskiej infrastruktury. W Polsce spotykamy co najmniej kilka rodzajów wyciągów narciarskich.

Sprawdzamy, co czeka na szusujących w Polsce oraz za granicą. Znajomość wyciągów narciarskich pozwoli początkującym przygotować się do stawiania pierwszych kroków na deskach, a także zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Jakie są rodzaje wyciągów narciarskich w Polsce?

W Polsce spotykamy najczęściej pięć zasadniczych rodzajów wyciągów.

 • Wyciąg orczykowy - służy do jazdy w dwójkę lub pojedynczo, jeśli obłożenie na stoku na to pozwala. Orczyk to niewielki uchwyt w kształcie odwróconej litery T, który narciarz wkłada pod pośladki. Porusza się zwykle z prędkością nieprzekraczającą 3,5 m/s. Narciarze na wyciągu orczykowym poruszają się na stojąco, trzymając się rurki.

 • Wyciąg talerzykowy - korzysta się z niego pojedynczo, trzymając go między nogami. Jest to w zasadzie specyficzny rodzaj wyciągu orczykowego, jednak zamiast poprzecznej belki, którą podpierają się narciarze, w wyciągu talerzykowym mamy do czynienia z plastikowym lub gumowym talerzykiem do wykorzystania przez jedną osobę.

 • Wyciąg krzesłkowy, czyli popularne „kanapy” - w Polsce mamy do czynienia z wyciągami wyprzęganymi, poruszającymi się z prędkością ok. 5 m/s oraz niewyprzęganymi, sunącymi z prędkością ok. 2,5 m/s. Mieszczą od jednej do nawet ośmiu osób. W Polsce najczęściej spotykamy „kanapy” 2 i 4-osobowe. Często są wyposażone w specjalne platformy rozpędowe. Działają zarówno zimą, jak i latem.

 • Wyciąg taśmowy - jest to w istocie szeroka „taśma”, która porusza się do góry. Narciarz wchodzi na nią i wjeżdża na stok. Do wyciągu taśmowego bardzo podobny jest wyciąg linowy, gdzie dodatkowo można trzymać się liny.

 • Kolej gondolowa, popularnie nazywana kolejką linową - do jednego wagonika mieści się kilka lub nawet kilkanaście osób, a same wagoniki podwieszone są na linie. Wiele gondoli porusza się jednocześnie. Wprzęgane są przy pomocy automatycznych sprzęgów do jednej liny nośno-napędowej, która stale się porusza. Są bardzo lubiane przez narciarzy ze względu na bezpieczeństwo, które zapewniają... i piękne widoki.

Jaki rodzaj wyciągu wybrać? Wyciągi narciarskie a jazda na nartach

Osoby zupełnie początkujące, wybierając miejsce zimowego wypoczynku, powinny zwrócić uwagę także na to, z jakiego typu wyciągami będą miały do czynienia. Przez początkujących nie są raczej lubiane wyciągi orczykowe i talerzykowe. Łatwo nieumyślnie najechać na narty partnera lub własne i w efekcie stracić równowagę. Tego typu wyciągi wymagają pewnego rodzaju wprawy i koncentracji. Przede wszystkim wymagają jednak pewności ruchów i pozbycia się lęku, który często towarzyszy amatorom.

Początkującym narciarzom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami, zwykle poleca się wyciągi krzesełkowe i gondolowe.

Dla najmłodszych narciarzy, ze względów bezpieczeństwa, przeznaczone są wyciągi taśmowe. Świetnie radzą sobie na nich nawet kilkuletnie dzieci. W przypadku korzystania z dzieckiem z wyciągu gondolowego warto zachować ostrożność i upewnić, że narty dziecka są odpowiedniej długości i nie wypadną z kosza.

Bardziej zaawansowane osoby poradzą sobie na każdym z wyciągów. Korzystanie z wyciągów narciarskich nie jest trudne, jednak podobnie jak sama jazda na nartach, wymaga obycia i podstawowych umiejętności.

Czym się różnią wyciągi narciarskie w Polsce od tych za granicą?

Infrastruktura narciarska w Polsce stale się rozwija. Warunki do szusowania są coraz lepsze, jednak nadal dominują wyciągi orczykowe, talerzykowe i krzesełkowe. Za granicą znacznie częściej można spotkać wyciągi gondolowe i nowocześniejsze wyciągi krzesełkowe, które w wielu krajach zachodnioeuropejskich są wręcz standardem. W Polsce na terenach górskich działają natomiast tylko 4 koleje gondolowe.

Wyciągi narciarskie w naszym kraju, chociaż nie najnowocześniejsze, cieszą się opinią sprawnych i zadbanych. Wybierając się na narty w Polsce, dla bezpieczeństwa, warto się jednak upewnić się, jakie wyciągi oferuje dany stok i podjąć decyzję, czy konkretny wyciąg nie popsuje nam radości z szusowania.

Na co uważać? Bezpieczeństwo na wyciągu narciarskim

Na wyciągu narciarskim, podobnie jak w trakcie samej jazdy na nartach, należy stosować się do zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim:

 1. Na wyciąg należy wsiadać sprawnie i pewnie.
 2. W razie upadku, należy postarać się jak najszybciej przemieścić na bok, tak aby inne osoby mogły przejechać obok.
 3. Po zejściu z wyciągu należy od razu się od niego oddalić.
 4. Przy wjeżdżaniu z kijkami, warto pamiętać, że kijki muszą zostać odczepione od nadgarstków. Należy trzymać je tylko jedną ręką, a drugą trzymać się wyciągu.
 5. W trakcie korzystania z wyciągu orczykowego, taśmowego lub linowego, narty muszą być ustawione równolegle do siebie i w kierunku jazdy. Ważne, aby pamiętać, że na wyciągu orczykowym i liniowym nie siadamy!
 6. W trakcie jazdy wyciągiem krzesełkowym narty muszą stać oparte na podstawce. Nie można machać nogami w powietrzu.

Warto też pamiętać, aby stoją w kolejce do wyciągu, zawsze przestrzegać podstawowych zasad kultury. Kolejki, szczególnie w szczycie sezonu, mogą być długie, jednak nie warto się przepychać i odbierać radość z szusowania sobie i innym.

Dlaczego warto zakupić ubezpieczenie narciarskiego?

Stosowanie się do zasad bezpieczeństwa na stoku jest bardzo ważne, jednak równie ważny jest zakup odpowiedniego ubezpieczenia narciarskiego. Na stoku nie trudno przecież o kontuzję, czy nieumyślne wyrządzenie szkody innemu narciarzowi. Osoby, które zakupiły odpowiednią polisę, nie muszą pokrywać tych kosztów z własnej kieszeni.

Warto zwrócić uwagę, aby polisa zawierała możliwie jak najwyższą sumę kosztów leczenia. Dzięki temu towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty leczenia skomplikowanych urazów, zakupu lekarstw czy transportu. Narciarz, który zadbał o zakup polisy, nie musi pokrywać tych kosztów z własnego budżetu.

Dobre ubezpieczenie zawiera również ubezpieczenie OC, NWW i pakiet Assistance. Warto także poszukać oferty, zapewniającej dodatkowo pokrycie kosztów ratownictwa i poszukiwania. Ubezpieczyć można również sprzęt sportowy, który w przypadku narciarstwa bywa naprawdę kosztowny.

Przed wyborem ubezpieczenia warto dokładnie porównać oferty i wybrać najlepiej dopasowaną do potrzeb i charakteru wyjazdu. Szybko i komfortowo można zrobić to przy pomocy naszego kalkulatora.Polisa na narty to podstawa każdego bezpiecznego wyjazdu!

Co warto wiedzieć?

 1. W Polsce mamy do czynienia z wyciągami orczykowymi, talerzykowmi, krzesłkowymi, taśmowymi oraz z koleją gondolową.
 2. Za granicą znacznie częściej można spotkać wyciągi gondolowe i nowocześniejsze wyciągi krzesełkowe, które w wielu krajach zachodnioeuropejskich są wręcz standardem.
 3. Na wyciągu narciarskim, podobnie jak w trakcie samej jazdy na nartach, należy stosować się do zasad bezpieczeństwa.
 4. Trzeba zakupić także ubezpieczenie narciarskie, które pokryje koszty leczenia oraz szkód wyrządzonych sobie bądź innemu narciarzowi. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest wyciąg orczykowy?

  To wyciąg przeznaczony do jazdy w dwójkę lub pojedynczo. Narciarz wkłada pod pośladki uchwyt w kształcie odwróconej litery T, poruszając się w górę na stojąco i trzymając się rurki.
 2. Jak działa wyciąg talrzykowy?

  Narciarz musi pomiędzy nogi włożyć plastikowy lub gumowy talerzyk i trzymając się uchwytu wjeżdżać do góry. Jest to wyciąg przeznaczony do wykorzystania przez jedną osobę.
 3. Czym jest wyciąg krzesełkowy?

  Jest to rodzaj specjalnych kanap, na których mogą wjeżdżać do góry narciarze. Na jednej kanapie mieści się od jednej osoby do nawet ośmiu osób.
 4. Jak działa wyciąg taśmowy?

  Narciarze za pomocą specjalnej taśmy są wyciągani w górę stoku.
 5. Czym jest kolej gondolowa?

  To rodzaj wagonu podwieszonego na linie, w którym może znajdować się jednocześnie od kilku do kilkunastu osób.