Itaka oferuje swoim klientom możliwość zakupu polisy turystycznej wraz z wycieczką w trzech wariantach. Czy zakres ochrony tego typu ubezpieczenia podróżnego będzie wystarczający podczas wypoczynku za granicą?

Podstawowe ubezpieczenie Itaka można mieć za darmo w cenie zakupionej wycieczki. Wydawać by się mogło, że takie zabezpieczenie jest wystarczające, a dodatkowym plusem jest to, że nie trzeba samodzielnie wykupywać polisy. Jednak po przenalizowaniu oferowanych sum gwarantowanych kosztów leczenia i pozostałych świadczeń szybko okazuje się, że darmowe i obowiązkowe ze strony touroperatora ubezpieczenie zapewnia wyłącznie podstawową ochronę, która w wielu wypadkach może być niedostateczna. 

Itaka – co trzeba wiedzieć?

Itaka to touroperator, który na rynku turystycznym jest już 32 lata. Pierwsze biuro otworzyło się w 1989 r w Opolu. Od tego czasu z usług Itaki skorzystało przeszło 8 mln osób. Jako pierwsi wprowadzali kraje niedostępne dla Polaków w opcji zorganizowanych wycieczek.

Itaka wyróżnia się niezwykle bogatą ofertą skierowana do różnych grup społecznych. Oferuje wycieczki dla singli, dla rodzin, osób z niepełnosprawnością, wyjazdy typu city break, last minute, na narty, dla aktywnych, wyjazdy luksusowe, wyjazdy do hoteli tylko dla dorosłych, workation, wakacje w Polsce.

Dostępne są tu wycieczki:

 • na 7 kontynentach,
 • w ponad 150 kierunkach,
 • objazdowe – 1000 różnych propozycji,
 • w 3500 hotelach na całym świecie.

Jak działa ubezpieczenie turystyczne Itaka?

Jak każdy touroperator, tak i Itaka dysponuje ubezpieczeniem dla klientów. Jest to obowiązkowy punkt każdej wycieczki i zazwyczaj biuro podróży współpracuje z jednym ubezpieczycielem. W przypadku Itaki jest to Ergo Ubezpieczenia Podróży.

Jeśli klient nie widzi przeszkód, to do wykupionej wycieczki dobierany jest jeden z trzech pakietów ubezpieczenia. Inna możliwość to indywidualne wykupienie ubezpieczenia turystycznego na wyjazd u niezależnego ubezpieczyciela. Wtedy całość formalności związanych z polisą załatwia sam klient. Czy jest ich dużo? Przeanalizujemy to w dalszej części tekstu, a tymczasem przyjrzyjmy się, co oferuje Itaka.

Jakie warianty oferuje ubezpieczenie turystyczne Itaka?

Itaka posiada 3 warianty ubezpieczenia turystycznego: Itaka Simple, Itaka Complex, Itaka Prestige. Wariant podstawowy – Itaka Simple – dostępna jest w cenie wycieczki. Pozostałe są dodatkowo płatne, ale posiadają także odpowiednio większy zakres ochrony.

ITAKA SIMPLE ITAKA  COMPLEX ITAKA PRESTIIGE
Cena W cenie wakacjiOd 5,50 zł/dzieńOd 15,50 zł/dzień
Koszty leczenia i transportu92 020,80 zł230 052,00 zł1380 312,00 zł

Na skutek pandemii COVID-19 (w tym koszt powrotu do kraju)

-230 052,00 zł1 380 312,00 zł
Następstwa chorób przewlekłych--1380 312, 00 zł
Sporty wysokiego ryzyka--230 052, 00 zł
Dodatkowe świadczenia na wypadek kwarantanny-4 601,04 zł4 601,04 zł
NNW: trwały uszczerbek na zdrowiu5 000 zł40 000 zł50 000 zł
NNW: na wypadek śmierci2 500 zł20 000 zł25 000 zł
Skutki zdarzeń pod wpływem alkoholu-TAKTAK
Koszty przerwania podróży-5 000 zł10 000 zł
Ubezpieczenie bagażu-2 000 zł4 000 zł
Opóźnienie dostarczenia bagażu-1 000 zł1 000 zł
Koszty ratownictwa i poszukiwań-23 005,20 zł36 808,32 zł
OC w życiu prywatnym-300 000 zł400 000 zł
AssistancePodstawoweRozszerzoneRozszerzone
Rozszerzenie o choroby przewlekłe---
Rozszerzenie o sporty ekstremalne---

Źródło: Itaka.pl

O co można rozszerzyć ubezpieczenie turystyczne Itaka?

Polisę oferowaną do wycieczek sprzedawanych w Itace można rozszerzyć o dodatkowe opcje. Wśród nich można wymienić:

 • choroby przewlekłe
 • sporty wysokiego ryzyka
 • sporty ekstremalne
 • pakiet SKI&SPORT
 • akty terroryzmu.

Choroby przewlekle to dodatek dla osób, które pozostają pod stałą opieką medyczną lub przyjmują leki na stałe. Do chorób przewlekłych zalicza się między innymi takie schorzenia, jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca, choroby nowotworowe itp.

Do sportów wysokiego ryzyka zaliczane są takie dyscypliny, jak narciarstwo, nurkowanie, rafting, żeglarstwo, wspinaczka skałkowa i wysokogórska (oprócz alpinizmu i himalaizmu), bouldering, aktywności uprawiane na wysokości od 2 500 m n.p.m. do 4 500 m n.p.m., sztuki walki i sporty obronne, myślistwo, strzelectwo, szermierka, hokej na lodzie, łyżwiarstwo, dosiadanie i jazda na zwierzętach wierzchowych i pociągowych, polo, jazda na quadach i gokartach, jazda na nartach i skuterach wodnych, jazda na przedmiotach ciągniętych przez pojazdy przeznaczone do poruszania się po wodzie, kitesurfing.

Za sporty ekstremalne uznaje się wyprawy i ekspedycje w miejsca słynące z bardzo trudnych warunków klimatycznych i przyrodniczych (na pustynie, do buszu, dżungli, bieguny, tereny lodowcowe i śnieżne) oraz dyscypliny sportowe, które wymagają ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania z narażeniem życia (sporty powietrzne, bungee jumping, parkour, freerun, speleologia, abseiling, alpinizm i himalaizm oraz aktywności uprawiane na wysokości powyżej 4 500 m n.p.m., wspinaczka lodowcowa, skoki narciarskie, heliskiing, heliboarding, bobsleje, kolarstwo górskie, hydrospeed, motocross i ewolucje akrobatyczne).

W pakiecie SKI&SPORT można liczyć na ochronę przy uprawianiu amatorskich sportów.

Ubezpieczenie obejmujące akty terrorystyczne sprawdzi się przy podróżach do krajów narażonych na takie sytuacje.

Ubezpieczenie Itaka a Covid-19 - co zapewnia?

Obecnie zdecydowana większość polis podróżnych posiada ochronę w razie zachorowania na COVID-19. Aby podróże były teraz możliwe, a turyści czuli się możliwie bezpiecznie, konieczne jest zabezpieczenie w razie kwarantanny, leczenia COVID-19 czy przymusowego przedłużenia pobytu.

Czujność wyjeżdżających nie powinna niestety być uśpiona, ponieważ niemal wszystkie – ale nie wszystkie – polisy ubezpieczają w razie zakażenia COVID-19. Nie należy brać tego za pewnik. Dobrym przykładem jest tu właśnie ubezpieczenie Itaka Simple, czyli podstawowy bezpłatny wariant ubezpieczenia dołączany do wycieczki zakupionej w biurze Itaka. Ta darmowa polisa nie pokrywa kosztów w razie zarażenia koronawirusem.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w zakresie COVID-19, należy rozszerzyć ubezpieczenie i wybrać dodatkowo płatny wariant Itaka Complex lub Itaka Prestige.

Itaka Complex kosztuje od 5,50 zł za dzień ochrony i zapewnia koszty leczenia i transportu w sumie 230 052,00 zł. Itaka Prestige w cenie od 15,50 zł za dzień i zabezpiecza na sumę 1 380 312,00 zł.

Jak widać, chcąc zapewnić sobie dobrą ochronę w zakresie zarażenia koronawirusem, należy wybrać dodatkowo płatny wariant ubezpieczenia ITAKA. O konieczności zabezpieczenia w razie zachorowania na COVID-19 za granicą nie trzeba nikogo przekonywać.

Koszty związane z ewentualnym leczeniem, lekami, hospitalizacją, przedłużeniem pobytu, przełożeniem lotu do domu bądź zorganizowaniem transportu medycznego są trudne do wcześniejszego oszacowania i mogą opiewać na kilkadziesiąt tysięcy euro. Dlatego podstawą na wyjazd zagraniczny w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest ubezpieczenie od COVID-19.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie Itaka?

Ubezpieczenie oferowane przez Itakę z pewnością jest ciekawą propozycją dla wielu turystów. Nie sposób nie docenić wysokich sum gwarantowanych w płatnym wariancie Itaka Prestige. Jednak te ubezpieczenia nie są bez wad. Przyjrzyjmy się, czy warto zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne Itaka.

Zalety:

 • Podstawowe ubezpieczenie oferowane jest bezpłatnie w cenie wycieczki.
 • Możliwość wykupienia rozszerzonej wersji ubezpieczenia, która stanowi pełniejsze zabezpieczenie.
 • Wygoda w zakupie ubezpieczenia podczas wyboru wycieczki.

Wady:

 • Ograniczenie wyłącznie do jednego ubezpieczyciela – wąski wybór.
 • Brak zabezpieczenia w razie zachorowania na COVID-19 w podstawowym wariancie ubezpieczenia.
 • Brak precyzyjnych kosztów polisy Itaka Complex i Itaka Prestige – podane tylko ceny minimalne ubezpieczeń.
 • Brak rozszerzeń o choroby przewlekłe oraz sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka w każdym z wariantów. Możliwość dokupienia za dodatkową opłatą.
 • Bardzo ograniczony podstawowy wariant ubezpieczenia Itaka Simple – zawiera wyłącznie koszty leczenia, NNW i podstawowy assistance. Brak OC, OC sportowego, ratownictwa, ubezpieczenia bagażu.

Jak wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie turystyczne?

Decydując się na samodzielny zakup ubezpieczenia, mamy tę przewagę, że możemy skroić polisę podróżną dokładnie pod swoje indywidualne potrzeby. W zależności od celu podróży, planowanych aktywności, sytuacji zdrowotnej, wieku czy możliwości, możemy wybrać taką polisę, która w pełni nas zabezpieczy. Bez niespodzianek i nieprzewidzianych kosztów.

Jak samodzielnie kupić polisę na wyjazd zagraniczny?

Skorzystaj z intuicyjnego narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych:

 1. Wpisz podstawowe dane, na podstawie których system automatycznie wygeneruje polisy dla Ciebie. Określ datę i kierunek wyjazdu, przewidywane aktywności (narty, rekreacja, praca), swój wiek, miejsce aktualnego pobytu oraz fakt czy chorujesz przewlekle.
 2. Po wypełnieniu formularza system od razu wygeneruje 11 różnych ofert ubezpieczeń na ten konkretny wyjazd, indywidualnie dopasowanych do Twoich oczekiwań
 3. Każda polisa przedstawiona jest w formie wygodnej i czytelnej tabelki, w której znajdziesz gwarantowane sumy za poszczególne świadczenia. Widoczna cena za 1 dzień ubezpieczenia pozwala szybko się zorientować, który ubezpieczyciel ma najlepsze dla Ciebie ofertę.
 4. Przy każdej polisie podróżnej dostępne są Ogólne Warunki Ubezpieczeń. Zachęcamy do zapoznania się z nimi. To kompletny dokument, który określa całościową ochronę i stanowi podstawę w dochodzeniu o wypłatę środków.
 5. Jeśli zdecydujesz się na któreś z ubezpieczeń turystycznych dostępnych w kalkulatorze, możesz je od razu kupić drogą elektroniczną. Po dokonaniu płatności, ubezpieczenie przyjdzie na Twoją skrzynkę pocztową.

Ubezpieczenie Itaka a inne możliwości - co można wybrać?

Dla porównania sprawdzamy, ile kosztuje ubezpieczenie u niezależnego ubezpieczyciela, niezwiązanego z touroperatorem Itaka. Czy opłaca się samodzielnie wykupić ubezpieczenie? Oto porównanie kilku ofert stworzone na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Przykładowe ceny polisy u niezależnego ubezpieczyciela
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
3,92 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
-
7,46 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOC: 275 191 złOchrona COVID-19OC Sportowe 137 595 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
10,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19 OC Sportowe 137 595 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
-
12,45 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOchrona COVID-19 OC Sportowe 1 500 000 złSprzęt sportowy 3 000 zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
14,11 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złOchrona COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
-
25,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOchrona COVID-19 Sprzęt sportowy 1 000 złOC Sportowe 300 000 zł
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
27,16 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC Sportowe 100 000 złSprzęt sportowy 4 000 zł

Opracowanie:Rankomat.pl

Przykładowe ceny polisy u niezależnego ubezpieczyciela
AXA Partners
3,92 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19
Signal Iduna
7,46 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOC: 275 191 złOchrona COVID-19OC Sportowe 137 595 zł
Generali
10,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19 OC Sportowe 137 595 zł
AXA Partners
12,45 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOchrona COVID-19 OC Sportowe 1 500 000 złSprzęt sportowy 3 000 zł
Nationale-Nederlanden
14,11 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złOchrona COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł
Generali
25,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOchrona COVID-19 Sprzęt sportowy 1 000 złOC Sportowe 300 000 zł
Allianz
27,16 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC Sportowe 100 000 złSprzęt sportowy 4 000 zł

Opracowanie:Rankomat.pl

Na podstawie tabeli widać, że koszt najtańszego ubezpieczenia jest bardzo niski i wynosi 3,92 zł, jednak taka polisa nie stanowi pełnego zabezpieczenia na wyjazd zagraniczny. Odczuwalny jest brak OC i OC sportowego, plusem jest natomiast ochrona w razie zachorowania na COVID-19.

Jednak już ubezpieczenie w cenie 12,45 zł dziennie – odpowiadające kosztowi małej kawy w restauracji – oferuje bardzo wysokie kwoty kosztów leczenia i pozostałych świadczeń: 40 mln zł kosztów leczenia i ratownictwa, 1,5 mln OC i OC sportowe i 150 tys. zł NNW. Te kwoty robią wrażenie i wystarczą nawet w przypadku dalekich podróży zagranicznych do miejsc z drogą opieką medyczną.

Jakie błędy popełniają turyści decydując się na ubezpieczenie z biura podróży?

Najczęściej powielane błędy turystów biur podróży to małe zainteresowanie kwestią ubezpieczenia i pozostawanie przy podstawowym wariancie polisy wchodzącej w skład wycieczki.

Niestety, jak przyznają sami pracownicy biur podróży, zaaferowani wyjazdem podróżni rzadko zaglądają do OWU i interesują się, jaki jest dokładnie zakres ochrony. Słyszą, że w koszcie wycieczki jest zawarte ubezpieczenie i to im w zupełności wystarcza. Wśród klientów, którzy od razu przechodzą do pytania o bogatsze pakiety ubezpieczeń, jest duży odsetek turystów, którzy dotkliwie odczuli, jakie problemy za granicą powoduje niewystarczające ubezpieczenie.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Błędem, który może drogo kosztować wyjeżdżających, jest brak jakiegokolwiek porównania kwot świadczeń. Widząc pojedynczą sumę trudno ocenić, czy będzie ona wystarczająca na wyjazd. Może się wydawać, że ratownictwo w kwocie 15 tys. zł to odpowiednie zabezpieczenie.

Gdy jednak porówna się je z kosztami akcji ratowniczej (koszt 1h śmigłowca to ok. 5 tys. zł) oraz konkurencyjnymi kwotami z innych polis (od 200 tys. zł do 40 mln zł) to jasno wychodzi, że te 15 tys. zł jest sumą symboliczną.  Warto więc zdecydować się na dodatkową polisę. Tym bardziej, że można znaleźć ubezpieczenie w atrakcyjnych cenach. Zakup polisy jest możliwy w 100% online, można to zrobić nawet już na lotnisku, przed podróżą.

Co warto wiedzieć?

 1. Itaka oferuje ubezpieczenia od Ergo Ubezpieczenia Podróżne w trzech wariantach: Itaka Simple, Itaka Complex oraz Itaka Prestige.
 2. Podstawowy wariant ubezpieczenia, Itaka Simple, dostępne jest bezpłatnie w cenie wycieczki. Koszt wariantów bogatszych to odpowiednio od 5,50 zł/dzień (Itaka Complex) i od 15,50 zł (Itaka Prestige).
 3. Alternatywę stanowi ubezpieczenie zakupione samodzielnie. Koszt zaczyna się od 3,92 zł, a w pełnie zabezpieczająca polisa z bardzo wysokimi sumami ubezpieczeń to koszt małej kawy w restauracji, tj. 12,45 zł/dziennie.
 4. Przed zakupem, warto porównać dostępne ubezpieczenia, sprawdzić sumy poszczególnych świadczeń. Dobrym ku temu narzędziem jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia turystyczne Itaka

 1. Który pakiet ubezpieczenia turystycznego Itaka wybrać dla siebie?

  Jeśli tylko jest taka możliwość, najlepiej wybrać ubezpieczenie Simple Prestige. Suma gwarantowanych kosztów leczenia to aż niemal 1 mln 400 tys. zł. Wariant uboższy – Itaka Complex – to zaledwie ok. 280 tys. zł.
   

 2. Jakie ograniczenia ma podstawowe ubezpieczenie turystyczne Itaka?

  Ubezpieczenie wchodzące w skład wycieczki, tj. Itaka Simple, zabezpiecza tylko w zakresie kosztów leczenia (na niewielką kwotę), NNW i podstawowego assistance. Nie zapewnia ochrony w razie zarażenia COVID-19.
   

 3. Dlaczego suma ubezpieczenia ma duże znaczenie?

  Podczas wyjazdu za granicę nie wystarczy sam fakt posiadania ubezpieczenia turystycznego. Suma ubezpieczenia, w tym przede wszystkim suma kosztów leczenia, określa jakie koszty jest w stanie pokryć ubezpieczyciel. Jeśli poszkodowany ulegnie groźnemu wypadkowi i potrzebne będzie kosztowne leczenia oraz transport medyczny do kraju, to niewysoka kwota ubezpieczenia zapewne nie będzie wystarczająca, a poszkodowany będzie zmuszony dopłacić z własnych środków.

 4. Jakie ubezpieczenie poza turystycznym może przydać mi się podczas wyjazdu?

  Ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny powinno być dopasowane do rodzaju aktywności. Jeśli wyjeżdżasz w celach rekreacyjnych, to ubezpieczenie turystyczne na kwotę co najmniej 200 tys. zł w Europie i 600 tys. zł poza Europą będzie odpowiednie. Warto rozważyć rozszerzenie polisy o zakup tzw. klauzuli alkoholowej, a jeśli chorujesz przewlekle to koniecznie ubezpieczenie od pogorszenia się stanu zdrowia w sytuacji zaostrzenia choroby przewlekłej.

 5. Na co trzeba uważać, decydując się na ubezpieczenie zakupione w biurze podróży?

  Podstawą podczas zakupu ubezpieczenia w biurze podróży jest skrupulatna analiza OWU: jak wysoka jest suma gwarantowanych kosztów leczenia, czy uwzględnia ratownictwo, OC, OC sportowe, NNW, rozszerzenia o sporty ekstremalne i choroby przewlekłe oraz zachorowanie na COVID-19. Jeśli brakuje którychś z tych opcji a sumy ubezpieczenia są niskie to warto zastanowić się, czy nie lepiej zakupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne.