Itaka we współpracy z Ergo Ubezpieczenia Podróży oferuje swoim klientom możliwość zakupu polisy turystycznej wraz z wycieczką w trzech wariantach. Czy zakres ochrony tego typu ubezpieczenia podróżnego będzie wystarczający podczas wypoczynku za granicą?

Każde z biur podróży w Polsce zgodnie z prawem musi zapewnić swoim klientom ubezpieczenie turystyczne w zakresie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W Itace kupując wycieczkę możemy wybrać polisę podróżną w trzech wariantach – Simple, Complex i Prestige. Sprawdziliśmy, jaki zakres ochrony oferuje każdy z pakietów. 

Jak działa ubezpieczenie turystyczne Itaka?

Decydując się na wyjazd z biurem podróży Itaka, można pozyskać ubezpieczenie turystyczne na dwa sposoby: 

 • zdecydować się na ubezpieczenie oferowane w cenie wycieczki,
 • samodzielnie wykupić polisę. 

Itaka oferuje polisy od Ergo Ubezpieczenia Podróży. Ubezpieczenie turystyczne od touroperatora zawarte jest w cenie wycieczki. Zazwyczaj biuro współpracuje z jednym ubezpieczycielem, a do wycieczki wlicza się podstawowy wariant polisy. 

Samodzielny zakup ubezpieczenia pozostawia natomiast większe pole wyboru, dzięki czemu można wybrać ofertę dopasowaną do własnych potrzeb. I wbrew pozorom, wcale nie jest to bardziej czasochłonne. 

Ubezpieczenie Itaka – który pakiet wybrać?

Biuro podróży Itaka oferuje ubezpieczenie w 3 pakietach: Itaka Simple, Itaka Complex oraz Itaka Prestige.

Poniżej szczegółowe sumy poszczególnych pakietów Itaka:

WARIANT

ITAKA SIMPLE

ITAKA COMPLEX

ITAKA PRESTIGE

Koszty leczenia i transportu:

84 908,22 zł212 270,55 zł1 273 623,28 zł 

NNW

5000 zł40 000 zł50 000 zł

Skutki zdarzeń zaistniałych pod wpływem alkoholu

TAKTAK
Koszty przerwania podróży5000 zł10 000 zł
Bagaż2000 zł4000 zł
Opóźnienie dostarczenia bagażu
 
1000 zł1000 zł
Koszty ratownictwa i poszukiwań5000 zł8000 zł

OC w życiu prywatnym

300 000 zł400 000 zł
AssistancePodstawoweRozszerzoneRozszerzone
Rozszerzenie o choroby przewlekłe
 

 

 
Rozszerzenie o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka
 

 

 

Źródło: Itaka.pl

Korzystne w ubezpieczeniu Itaki jest dodatkowo płatne rozszerzanie pakietów o interesujące opcje, np. sporty wysokiego ryzyka, pakiet SKI&SPORT, następstwa chorób przewlekłych, akty terroryzmu czy bagaż. 

Pakiety ubezpieczenia ITAKA – czy warto?

Porównując powyższe warianty ubezpieczeń Itaka z tabeli, łatwo wyciągnąć jeden wniosek: podstawowy wariant polisy jest bardzo ubogi. Poza kosztami leczenia, NNW i podstawowym assistance nie oferuje innego zabezpieczenia. 

Suma gwarantowana kosztów leczenia w wysokości niemal 85 tys. zł jest wyraźnie niska w porównaniu do pakietu Complex i Prestige. W pakiecie Itaka Simple brakuje przede wszystkim ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, które często przydaje się na wyjazdach. A w szczególności wtedy, gdy podróżuje się z dzieckiem – nieopatrzne zniszczenia wartościowych przedmiotów przez malucha to nierzadki scenariusz urlopu. OC gwarantuje, że rodzice nie będą musieli samodzielnie uiszczać tych strat. Pod warunkiem, że sprawdzą warunki polisy, bo – jak widać – podstawowe warianty oferowane przez touroperatorów mogą nie zawierać tego popularnego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie z biura podróży – jakie błędy najczęściej popełniają turyści?

Jak przyznają pracownicy biur podróży, przeważająca liczba osób wykupujących wycieczki zagraniczne pozostaje przy wariancie podstawowym ubezpieczenia. Czują się uspokojeni, że mają ochronę podczas wypoczynku, a tymczasem, gdy dojdzie do wypadku lub choroby, bardzo często okazuje się ona niewystarczająca.

Trudno dziwić się podróżującym, często sam wybór i organizacja wyjazdu już dostatecznie angażuje, dlatego kwestie ubezpieczenia traktuje się nieco po macoszemu. Dlatego najbardziej doceniają bogaty wariant ubezpieczenia ci turyści, którzy korzystali z opieki medycznej na wyjeździe. A szczególnie ci, którym przyszło za to słono dopłacać. 

Czego nie zapewni podstawowa polisa z biura podróży?

Decydując się na podstawowy pakiet ubezpieczenia Itaki, warto mieć świadomość, czego nie obejmuje polisa:

 • następstw chorób przewlekłych – jeśli np. turysta chory na cukrzycę typu I, w wyniku swojej choroby, trafi do szpitala za granicą, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia;
 • sportów wysokiego ryzyka – wypadek podczas nurkowania w Egipcie będzie skutkował wyłączeniem spod ochrony ubezpieczyciela;
 • bagażu – zgubiona walizka może zepsuć urlop i nadwyrężyć budżet. Zakup nawet podstawowych ubrań i akcesoriów to niemały wydatek za granicą, a brak tej ochrony w podstawowym wariancie ubezpieczenia sprawia, że turysta musi sfinansować zakupy z własnej kieszeni.

Na każdą z tych możliwości można się przygotować, samodzielnie wykupując stosowne rozszerzenie do polisy turystycznej.

Wyjeżdżasz za granicę? Co zapewni ubezpieczeenie?

Podczas wyjazdu zagranicznego, podstawowa opieka medyczna w postaci Europejskiej Karty Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) jest zdecydowanie niewystarczająca. Zapewnia bezpłatnie tylko podstawowe świadczenia medyczne i to w takim zakresie, w jakim obowiązują w danym kraju. 

Jej ograniczeniem jest także cel podróży – obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Nie obowiązuje w coraz chętniej wybieranych przez Polaków kierunkach, jak np.  Tajlandia, Wietnam, Malediwy, Maroko czy wciąż popularny Egipt

Pełną ochronę daje jedynie polisa turystyczna, a i tutaj należy zwrócić uwagę na zakres świadczeń medycznych i kwoty ubezpieczenia. Najważniejszą pozycją w każdym ubezpieczeniu podróżnym powinna być właśnie suma gwarantowana kosztów leczenia. Czym dalej od Polski i czym droższa opieka medyczna, tym kwota ta powinna być wyższa. Transport poszkodowanego z Malediwów będzie horrendalnie wysoki w porównaniu z transportem ze Słowacji. 

Specjaliści sugerują, że suma gwarantowana kosztów leczenia podczas podróży po Europie powinna opiewać na co najmniej na 30 tys. euro, a w pozostałych zakątkach świata – na 60 tys. euro.

A jak wyglądają najciekawsze propozycje ubezpieczycieli? Poniżej zostały wybrane 3 najatrakcyjniejsze cenowo oferty i zestawiono je z ubezpieczeniem od touroperatora Itaka. Pozostałe można przejrzeć i zakupić w kalkulatorze rankomat.pl.

Porównanie ubezpieczenia Itaki z innymi polisami turystycznymi

Zakres ochrony

GENERALI – 5 ZŁ/DZIEŃ

ALLIANZ – 6,42 zł

SIGNUAL IDUNA – 8,84 zł

ITAKA UBEZPIECZENIE WARIANT PODSTAWOWY

Suma ubezpieczenia200 000 zł200 000 zł425 629,70 zł84 908,22 zł
Ratownictwo200 000 zł50 000 zł25 537,78 zł
Stomatolog 851,26 zł1 000 zł1 064,07 zł
AssistancePakiet standardPakiet standardPakiet standard
Bagaż1800 zł3000 zł
OC50 000 zł 50 000 zł 425 629,70 zł
NNW30 000 zł20 000 zł60 000 zł5 000 zł (2,500 zł śmierć)

Źródło: rankomat.pl, Itaka.pl

Podróż zagraniczna ubezpieczenie – podsumowanie

Chcąc mieć udany wyjazd zagraniczny, a w razie problemów ze zdrowiem, nie wydając na urlopie fortuny, należy pamiętać o następujących zasadach:

 • Touroperatorzy w ramach wycieczki oferują zazwyczaj podstawowy wariant ubezpieczenia turystycznego.
 • Najważniejsza składowa polisy podróżnej to: suma gwarantowana kosztów leczenia. Zaraz za nią istotne są NNW, OC oraz ratownictwo.
 • Minimalna gwarantowana suma leczenia w Europie powinna wynosić 30 tys. euro, poza Europą – 60 tys. euro. 
 • Kupując wycieczkę w biurze podróży można za dodatkową opłatą rozszerzyć podstawowy wariant ubezpieczenia, np. o sporty ekstremalne, OC czy wypadki pod wpływem alkoholu.
 • Do wycieczki z biura podróży można samodzielnie wybrać ubezpieczenie turystyczne – zarówno przegląd ofert, jak i sam zakup możliwy jest przez internet.
 • Najtańsze ubezpieczenie turystyczne można dostać za 3,17 zł za dzień, a optymalne z naprawdę atrakcyjnymi warunkami można nabyć już za 5 zł za dzień. 

Co warto wiedzieć?

 1. Itaka oferuje ubezpieczenie turystyczne w 3 wariantach. 
 2. W żadnym z 3 wariantów ubezpieczenia turystycznego Itaki nie można rozszerzyć ochrony o choroby przewlekłe i ryzykowne sporty. 
 3. Zwykle biura podróży oferują w cenie wycieczki jedynie podstawowe ubezpieczenie turystyczne.
 4. Samodzielnie optymalne ubezpieczenie turystyczne można kupić już od 5 zł dziennie.