Elegancka torebka czy buty wykonane ze skóry węża lub krokodyla, albo piękna biżuteria z kości słoniowej - wielu z nas marzy o przywiezieniu do Polski z egzotycznych wakacji takiej pamiątki. Jednak może to być bardzo poważny błąd, w wyniku którego możemy nawet na 5 lat trafić do więzienia.

Każdy kraj samodzielnie określa listę przedmiotów, które można na jego terytorium wwieźć lub wywieźć. W Polsce i Unii Europejskiej turyści nie mogą przede wszystkim przewozić przez granicę antyków, a także wyrobów wykonanych z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Sprawdziliśmy, jakich pamiątek lepiej nie przywozić z wakacji, których dziwnych produktów nie zabieraj ze sobą w podróż oraz jakie kary za to grożą.

Co można przewieźć na terytorium UE?

Po wejściu w 2004 r. do Unii Europejskiej, Polska należy również do unii celnej. Dzięki temu przewóz przedmiotów z 27 innych państw Wspólnoty do naszego kraju przez podróżujących nie podlega większym ograniczeniom. Wyjątków od tej reguły jest sporo. Są to na przykład wyroby wykonane z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz antyki.

Należy do nich także przewóz wyrobów wykonanych ze skóry z zagrożonych gatunków, zakaz przewożenia roślin i zwierząt, a także antyków i większych ilości gotówki (bez uprzedniego zgłoszenia). Ograniczenia dotyczą także żywności - na terytorium UE możesz ją przewieźć wyłącznie w niehandlowych ilościach.

Jeśli chodzi o przewóz leków, przed wyjazdem sprawdź zasady transportu na stronach rządowych państwa wybranego jako cel podróży lub w stosownej ambasadzie. Musisz przyjrzeć się głównie ograniczeniom.

Uwaga!

Pamiętaj, że leki psychotropowe i odurzające mogą być wywiezione z Polski tylko po uzyskaniu zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego.


Wwozić do UE nie możesz również dóbr kultury, które z krajów innych niż członkowskie wywiezione zostały nielegalnie. Alkohol powinien być przewożony na użytek własny, a nie na sprzedaż. Przewieźć możesz na przykład 10 litrów alkoholu etylowego na osobę, 20 litrów wina wzmacnianego lub 90 litrów zwykłego wina lub 60 litrów wina musującego, a także 110 litrów piwa.

Jeśli natomiast chodzi o tytoń, do krajów Unii Europejskiej wwieźć można:

Wyższy limit

Niższy limit

Papierosy – 200 sztuk

Papierosy – 40 sztuk

Cygaretki – 100 sztuk

Cygaretki – 20 sztuk

Cygara – 50 sztuk

Cygara – 10 sztuk

Tytoń – 250 g.

Tytoń – 50 g.

Czego nie można przewozić z zagranicy?

Z podróży do egzotycznych krajów Afryki czy Azji zazwyczaj chcemy przywieźć do domu interesujące pamiątki. Jednak podczas zakupów u lokalnych handlarzy musisz być bardzo ostrożny. Dużych kłopotów może Ci przysporzyć zakup takich przedmiotów, jak np. torebka, pasek czy buty wykonane ze skóry węża bądź krokodyla.

Uwaga!

Zgodnie z przepisami UE, przewóz tego typu wyrobów przez granicę jest przestępstwem, zagrożonym karą grzywny, a nawet pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Nie tylko wyroby ze skóry zwierzęcej mogą być nielegalne. W Afrycezabroniony jest przewóz przez granicę przedmiotów wykonanych z kości słoni, nosorożców czy hipopotamów. W Azji - z kości tygrysów, żółć niedźwiedzi czy skorup żółwi. 

Unikaj również zakupu na stoiskach wina z węży w Azji Południowo-Wschodniej. Trunek przygotowuje się zatapiając je w alkoholu. Ich przewóz przez granicę może być nie tylko nielegalny, lecz także niebezpieczny dla naszego zdrowia. Zdarza się bowiem, że niekiedy wężom udaje się przeżyć okrutne podtapianie. 

Oprócz wyrobów ze skóry czy kości zwierząt, w niektórych krajach zabroniony jest również wywóz przez granicę metali szlachetnych. Z np. Indii nie możesz wywozić złota i srebra (poza przedmiotami osobistego użytku), a z RPA nieoszlifowanych diamentów. 

Podsumowując, zwykle zakazem przewozu przez granicę są objęte m.in.:

 • przedmioty wykonane ze skóry, węży, krokodyli, wilków, niedźwiedzi i innych dzikich zwierząt,
 • wypchane zwierzęta, jak np. drapieżne ptaki,
 • przedmioty wykonane z elementów pochodzenia zwierzęcego, jak np. biżuteria z kości słoniowej czy piór dzikich ptaków, 
 • wyroby z wełny antylopy, 
 • nalewki przygotowane z węża,
 • pamiątki typu muszle i koralowce,
 • rośliny gatunków zagrożonych, np. drewno tropikalne.

Do 5 lat więzienia za nielegalny przewóz antyków 

Zgodnie z prawem UE, zwykle nie możesz przewozić przez granicę antyków bądź starych monet. Polskie prawo dzieli cenne zabytki na trzy kategorie:

 • zabytki nieobjęte zakazem wywozu, 
 • wymagające pozwolenia na wywóz,
 • objęte zakazem wywozu.

Polskie przepisy określają przedziały wieku i wartości danego zabytku, dla którego osoba przekraczająca granicę musi posiadać pozwolenie na wywóz. Podobnie, jak nielegalny przewóz wyrobów np. ze skóry zwierzęcej czy kości słoniowej, próba wwiezienia antyków jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, a nawet możliwością spędzenia w więzieniu od 3 miesięcy do 5 lat. 

Jednak każdy kraj samodzielnie określa przepisy w tej kwestii. W Turcji za antyk uznawane są ponad 100-letnie dywany, a w Rosji musisz posiadać specjalne zezwolenie na przewóz dzieł sztuki starszych niż 50 lat. Najczęściej przekraczając granicę UE oraz pozostałych państw świata, zwykle nie możemy przewozić takich antyków, jak m.in.:

 • oryginalne ryciny i litografie,
 • rysunki wykonane ręcznie, starsze niż 50 lat, które nie należą do swoich twórców o wartości równej bądź wyższej niż 15 tys. euro,
 • akwarele, gwasze i pastele wykonane ręcznie, starsze niż 50 lat, które nie należą do swoich właścicieli, a ich wartość jest równa lub wyższa niż 30 tys. euro,
 • przedmioty archeologiczne, które są starsze niż 100 lat, a także pochodzą z wykopalisk i znalezisk,
 • elementy, które pochodzą z pomników artystycznych lub religijnych, starsze niż 100 lat,
 • książki starsze niż 100 lat, których wartość jest równa lub wyższa niż 50 tys. euro,
 • archiwa i ich elementy starsze niż 50 lat,
 • mozaiki, które mają więcej niż 50 lat i nie należą do swoich twórców, a ich wartość jest równa lub wyższa niż 15 tys. euro,
 • mapy drukowane starsze niż 50 lat, których wartość jest równa lub wyższa niż 15 tys. euro,
 • inkunabuły i manuskrypty starsze niż 50 lat, które nie należą do swoich twórców, 
 • dowolne inne artykuły antyczne, których wartość jest równa lub wyższa niż 50 tys. euro.

Powyższa lista zawiera listę najczęstszych przedmiotów, których nie wolno przewozić przez granicę. Jednak jest dość ogólna, a często trudno jest dokładnie określić, co jest antykiem lub czy zakupiony produkt został wykonany z zabronionych prawnie elementów zwierzęcych.

W efekcie przed wyjazdem warto dokładnie zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego podróżujemy, ponieważ wielokrotnie można się bardzo zdziwić, o czym można przekonać się w dalszej części artykułu.

Z Rosji nie można wywieźć kawioru, a do USA wwieźć świeżych owoców 

Rosyjski kawior jest doskonale znany na całym świecie, a wielu turystów odwiedzających ten kraj chciałoby przywieźć do domu chociaż kilka puszek. Jednak legalnie możesz zabrać ze sobą maksymalnie 250 gram. Natomiast w ogóle nie wolno Ci wywozić z Rosji kawioru wytwarzanego z ryb jesiotrowatych, ponieważ są one zagrożone wyginięciem.

W niektórych krajach, jak np. w USA, nie możesz przewozić przez granicę niektórych rodzajów świeżej żywności. Zakaz dotyczy surowych owoców i warzyw (m.in. jabłka, gruszki, wiśnie, śliwy, banany, pomarańcze, pomidory, marchewki czy ogórki).

Zabronione są również nieprzetworzone produkty mięsne, czyli np. „domowej produkcji” wędliny w postaci szynki, kiełbasy czy kabanosów. Do Stanów Zjednoczonych legalnie możesz jedynie wwieźć oryginalnie zapakowane puszki z wyrobami mięsnymi. Produkty muszą również na nalepce z nazwą posiadać informacje, że jest to mięso przetworzone i można je bezpiecznie przechowywać poza lodówką.

Wywóz koralowców i muszli zabroniony w Egipcie czy na Kubie

Słynący z cudownej rafy koralowej Egipt jest jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów wśród polskich turystów. Wielu z nas podczas pobytu na plaży może skusić się na zbieranie koralowców czy muszelek. Jednak możesz za to zostać ukarany mandatem. Kategorycznie nie wolno Ci zabierać żadnych elementów rafy koralowej z wody. Jeśli zostaną one znalezione w Twoim bagażu podczas przekraczania granicy, zostanie na Ciebie nałożona wysoka kara grzywny.

Podobne przepisy jak w Egipcie, obowiązują również na Kubie. Ponadto z wyspy bez rachunku potwierdzającego zakup (w opakowaniach lub luzem), nie możesz wywozić narodowej dumy, czyli nie więcej niż 50 sztuk słynnych kubańskich cygar.

Zabroniony przewóz dewocjonaliów, żywych zwierząt czy…gumy do żucia

W coraz popularniejszej wśród polskich turystów Tajlandii, zabroniony jest wywóz figurek i wizerunków Buddy. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie małe figurki ze straganów oraz noszone przy sobie amulety. Natomiast przy przyjeździe do konserwatywnych krajów muzułmańskich, jak np. Arabia Saudyjska zastrzeżenia celników mogą budzić dewocjonalia inne niż islamskie, jak np. Biblia czy różaniec. 

Nie warto również przywozić z wakacji za granicą żywych zwierząt. Ze słonecznej Kuby nie możesz np. wywozić będących pod ochroną żółwi, iguan czy papug. 

Interesujące przepisy celne posiada również Singapur. Do tego kraju nie możesz zabrać.. gum do żucia, które są dostępne jedynie w aptekach na podstawie recepty. Nieprzestrzeganie tego przepisu jest zagrożone mandatem w wysokości 1000 dolarów singapurskich (około 2800 zł), a nawet karą chłosty. Co ważne, zakaz dotyczy zarówno mieszkańców państwa, jak i turystów.

W Egipcie za przewóz narkotyków turyście może grozić nawet śmierć

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że przemyt narkotyków jest poważnym przestępstwem. W związku z tym pod żadnym pozorem nie powinieneś godzić się na przewożenie przez granicę tajemniczych paczek, jeśli proszą Cię o to nieznajome osoby.

W ten sposób często działają przemytnicy, a niekiedy podrzucają nielegalne środki nieświadomym niczego turystom. W razie ich wykrycia podczas odprawy może Cię spotkać bardzo surowa kara, jak wieloletnie więzienie w niezwykle trudnych warunkach, a np. w Egipcie, Singapurze czy Malezji nawet śmierć.

Jednak niekiedy definicja narkotyku może budzić duże wątpliwości. W Egipcie służby celne mogą za niego uznać zwykły mak, a w Kuwejcie środki psychotropowe i sterydy. Jeżeli więc przyjmujesz mocniejsze leki, przed wyjazdem z Polski wyrób zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność ich stosowania. Kiepskim pomysłem będzie również przywóz do Polski z Peru powszechnie zażywanych w tym kraju liści koki.

Jakich przedmiotów nie można przewozim przez granicę

Jak uniknąć problemów podczas przekraczania granicy?

Jak już wspominaliśmy w artykule, przez granicę członków UE oraz pozostałych państw świata, najczęściej legalnie nie można przewozić antyków, a także wyrobów ze skóry zwierzęcej czy kości słoniowej (np. torebek, pasków czy butów wykonanych ze skóry węża czy krokodyla). Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, a nawet więzieniem od 3 miesięcy do 5 lat.

Jednak każdy kraj samodzielnie określa definicje cennych zabytków bądź przedmiotów stworzonych ze szczątków zagrożonych gatunków zwierząt czy roślin. W razie wątpliwości skorzystaj z pomocy Centrum Informacji Służby Celnej pod numerem:

 • z telefonów stacjonarnych: 801 055 055
 • z telefonów komórkowych: (22) 330 03 30
 • z zagranicy: +48 22 330 03 30

Spróbuj tego

Oprócz tego najważniejsze przepisy celne różnych krajów znajdziesz na stronie www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Przed wyjazdem do jakiegoś państwa zapoznaj się również z Konwencją Waszyngtońską, zwaną powszechnie CITES. Dokument zawiera listę ponad 35 tys. gatunków (około 30 tys. zwierząt i 5 tys. roślin), których posiadanie może sprawić Ci problemy podczas przekraczania granicy. Jest ona dostępna na stronie www.cites.org.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do krajów UE oraz egzotycznych państw świata?

Wyjeżdżając za granicę, musisz posiadać ubezpieczenie turystyczne. W Unii Europejskiej i w czterech krajach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), jak Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein – obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak refunduje ona jedynie podstawowe świadczenia medyczne. EKUZ w ogóle nie pokrywa m.in. kosztów transportu medycznego do Polski czy akcji ratowniczej lub poszukiwawczej.

Karta uprawnia obywateli państw europejskich do korzystania z usług medycznych na zasadach jakie obowiązują w kraju wyjazdu w publicznych placówkach medycznych. Kartę EKUZ szybko i bezproblemowo wyrobisz krótko przed planowanym wyjazdem.

Jak informuje polskie MSZ:

Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.

Jeśli chodzi o kraje egzotyczne, posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego jest niezwykle istotne. Wynika to z faktu, że egzotyczne zakątki świata kryją w sobie wiele niebezpieczeństw, szczególnie takich o podłożu biologicznym. Nagły wypadek, nieprzewidziane nieszczęście, a przede wszystkim choroba tropikalna łatwo mogą natomiast zmienić wymarzony wyjazd w kosztowną i długą rekonwalescencję.

Komplikacje wynikające z tropikalnych chorób bywają bowiem bardzo poważne i - co istotne - niezwykle kosztowne.

Wypowiedź eksperta

Wybierając polisę turystyczną, przede wszystkim zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. W Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a poza Starym Kontynentem 60 000 euro. Natomiast w krajach słynących z bardzo drogiej opieki medycznej, jak np. USA, Kanada, Australia czy Japonia, musisz zwiększyć wysokość świadczenia przynajmniej do 120 000 euro. Niektórzy ubezpieczyciele refundują koszty udzielonej turyście za granicą pomocy medycznej do nawet 40 000 000 zł.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Jakie elementy dodatkowe powinna zawierać polisa na wyjazd?

 • Koszty leczenia i transportu medycznego - to szczególnie ważny element ubezpieczenia, właśnie w związku z EKUZ, która nie zapewnia pełnej ochrony, jeśli dojdzie do wypadku na stoku. Leczenie w krajach – europejskich i nie tylko -  jest bardzo drogie, a nie posiadając odpowiedniej polisy będziesz musiał zapłacić za nie samodzielnie. Złamana noga, choroba, czy uraz, który wymaga transportu karetką i hospitalizacji, może mocno odbić się na naszej kieszeni.
 • Assistance- zapewni Ci lub Twoim bliskim wsparcie i pomoc w razie nieszczęśliwego zdarzenia czy wypadku w tracie całego wyjazdu. Assistance nie tylko zagwarantuje pomoc w formie najważniejszych informacji czy wskazówek działania w danej sytuacji, lecz także opiekę i pokrycie kosztów takich jak nocleg, przyjazd członka rodziny lub wcześniejszy powrót do kraju. Pakiet assistance najczęściej zapewnia także opiekę nad dziećmi, kiedy ich opiekunowie lub rodzice są poszkodowani.
 • NNW, czyli Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – jeżeli podczas wypadku doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odpowiednie odszkodowanie za straty poniesione w jego wyniku. Dotyczy to na przykład długotrwałego leczenia, rehabilitacji, czy szkód dotyczących mienia.
 • Transport do kraju - jeśli w wyniku wypadku osoba doznasz urazów, które uniemożliwią Ci samodzielny powrót do Polski, konieczny będzie specjalistyczny transport medyczny, na przykład helikopterem lub karetką. Taka usługa jest jednak niezwykle droga i w wielu przypadkach może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bez wykupionej polisy, to właśnie poszkodowany zostanie obciążony takimi kosztami.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
82,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
82,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Polisy turystyczne z tak szerokim zakresem znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl. Wystarczy, że podasz miejsce, cel oraz długość wyjazdu, a także liczbę i daty urodzenia uczestników podróży. Następnie po wybraniu jednej z ofert i dokonaniu płatności online, w ciągu kilku sekund otrzymasz na podany adres e-mail umowę.

Możesz ją wydrukować lub zapisać w pliku PDF na smartfonie czy tablecie i zabrać ze sobą na zagraniczny wyjazd.

Co warto wiedzieć?

 1. Zwykle przez granicę nie można przewozić antyków oraz przedmiotów wykonanych z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.
 2. Za nielegalny przewóz antyków czy wyrobów ze skóry zwierzęcej można nawet trafić do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. 
 3. Za przewóz narkotyków do Egiptu czy Malezji turystom grozi nawet kara śmierci.
 4. W razie wątpliwości turyści mogą skorzystać z pomocy Centrum Informacji Służby Celnej.
 5. Na podróż oprócz gotówki na pamiątki, warto zabrać ze sobą ubezpieczenie turystyczne dostępne od około 5 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Na przewóz jakich produktów z zagranicy trzeba mieć pozwolenie?

  Pozwolenie trzeba mieć między innymi na przewóz większej ilości gotówki, leków, czy żywności.

 2. Czego lepiej nie przywozić z zagranicy?

  Należy przede wszystkim uważać podczas przewozu leków, alkoholu i wyrobów tytoniowych. Nie można przewozić także zwierząt ani produktów pochodzących z gatunków objętych ochroną lub zagrożonych, handlowych ilości produktów, czy rzeczy nielegalnie wywiezionych z zagranicy.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne na podróż za granicą jest obowiązkowe?

  Nie. Niemniej jednak warto mieć ze sobą polisę, która pokryje koszty leczenia, zapewni wparcie w razie nieszczęśliwych wypadków czy kradzieży. Taką ochronę znajdziesz już od około 4 zł dziennie - to mniej niż pamiątki na miejscowych straganach.