Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. Czechy to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków na zimowy wyjazd. Tamtejsze stoki – jak co roku – kuszą nowoczesną infrastrukturą, znakomitymi warunkami naturalnymi i przystępnymi cenami. Jakie ubezpieczenie na narty do Czech wybrać?

W ferworze przygotowań do zimowego wyjazdu łatwo jednak zapomnieć, że narciarstwo to w gruncie rzeczy niebezpieczny sport. Warto więc wiedzieć, jak wybrać ubezpieczenie narciarskie do Czech, aby z podróży przywieźć wyłącznie dobre wspomnienia.

Czy można podróżować do Czech? Aktualna sytuacja a Covid-19

Aktualnie można podróżować do Czech. Przyjeżdżający własnym środkiem transportu (samochodem, rowerem, motocyklem) nie muszą okazywać żadnych zaświadczeń. Korzystający z transportu zbiorowego zaszczepieni i ozdrowieńcy powinni okazać paszport unijny Covid, a osoby niezaszczepione muszą okazać negatywny wynik testu.

Narty w Czechach – co trzeba wiedzieć?

Miłośnicy białego szaleństwa z Polski nie bez przyczyny tak często wybierają właśnie Czechy. Wpływa na to nie tylko niewielka odległość od polskiej granicy, ale także przystępne ceny, bogata baza noclegowa i wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi.

Na większości czeskich stoków ceny są podobne do tych, które znamy z rodzimych kurortów (+/– 100 zł za jednodniowy karnet). Infrastruktura uznawana jest natomiast za znacznie nowocześniejszą i zapewniającą większe bezpieczeństwo.

Kurortem narciarskim, który szczególnie upodobali sobie Polacy, jest Harrahov – ośrodek położony tuż za polską granicą. Niesłabnącą popularnością cieszy się także Szpindlerowy Młyn – największy w Czechach, świetnie wyposażony ośrodek narciarski. Godne uwagi są także ośrodki Mała Upa i Bedřichov. Coraz większą popularność zdobywają również Mosty koło Jabłonkowa – niewielki kurort, który stale się rozwija.

Czechy mają wiele do zaoferowania zarówno osobom doświadczonym, jak i zupełnie początkującym. Narciarze mogą wybierać spośród tras trudniejszych, jak i oślich łączek. Czeskie kurorty często wybierają także rodziny z dziećmi. Infrastruktura w większości miejsc jest doskonale przystosowana do potrzeb najmłodszych. Wiele szkółek narciarskich oferuje zajęcia również w języku polskim.

Dlaczego EKUZ nie wystarczy na narty w Czechach?

Na terytorium Czech można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wielu narciarzy zastanawia się więc, czy polisa narciarska na wyjazd do Czech jest więc w ogóle potrzebna. Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak!

Tylko ubezpieczenie narciarskie zapewni narciarzowi pełną ochronę. Tymczasem poleganie wyłącznie na karcie EKUZ łączy się z wieloma ograniczeniami.

Karta EKUZ nie zapewnia pokrycia m.in.:

 • kosztów leczenia w placówkach prywatnych – z karty można skorzystać tylko w placówkach, które podpisały umowę z odpowiednikiem Narodowego Funduszu Zdrowia w danym kraju,
 • kosztów ratownictwa górskiego,
 • kosztów transportu medycznego śmigłowcem z powrotem do kraju,
 • rekompensaty z powodu opóźnionego lotu lub zgubionego bagażu,
 • kosztów transportu zwłok.

Warto również dodać, że statystyki wskazują, że blisko 5% narciarzy szusujących w Czechach, ulega wypadkom. To stosunkowo niewiele w porównaniu do stoków austriackich czy francuskich. Należy jednak pamiętać, że kurorty czeskie są znacznie mniejsze. Warto więc dmuchać na zimne i nie podejmować zbędnego ryzyka.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty do Czech?

Ubezpieczenie na narty do Czech powinno zapewniać ubezpieczonemu pełne poczucie bezpieczeństwa. Przede wszystkim warto więc zwrócić uwagę, aby polisa zawierała wysoką sumę kosztów leczenia. To najważniejsze ryzyko, z którego w praktyce narciarze korzystają najczęściej.

W przypadku wyjazdu do Czech (i większości krajów europejskich) suma kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Dzięki temu ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia ewentualnych urazów narciarskich, a także zakupu niezbędnych lekarstw czy transportu do Polski.

Polisa narciarska powinna zawierać także koszty ratownictwa. Dzięki temu ubezpieczeniu narciarz nie będzie musiał z własnej kieszeni ponosić kosztów ewentualnych akcji ratowniczych, które przecież w górach nie są wcale rzadkością. To bardzo ważne ryzyko, ponieważ w przypadku Czech, koszt takiej akcji to nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli narciarz nie wykupi ubezpieczenia, należność musi pokryć z własnej kieszeni.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Dobre ubezpieczenie narciarskie zawiera również ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i pakiet Assistance. Ubezpieczyć można również sprzęt sportowy i bagaż. Warto także przyjrzeć się bliżej także specyficznym dodatkom oferowanym przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe, jak np. ubezpieczenie od braku śniegu.

Narty w Czechach a koronawirus – co zapewnia ubezpieczenie od COVID-19?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę z aktualnej sytuacji w Europie i na świecie. Większość ubezpieczycieli zobowiązuje się do pokrycia kosztów leczenia za granicą także w przypadku zachorowania na COVID-19. Oznacza to, że narciarz, który wykupił ubezpieczenie, może liczyć na pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia związanych z koronawirusem. Pokrycie to następuje oczywiście do sumy kosztów leczenia określonej w umowie.

Uzyskanie ochrony w zakresie COVID-19 nie wymaga dokupowania dodatkowych rozszerzeń ani dodatków. Aby jednak mieć pewność, jak dokładnie na kwestię koronawirusa zapatruje się dane towarzystwo, przed zakupem polisy należy przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Czech?

Dobra wiadomość dla wszystkich narciarzy jest taka, że ceny polisy narciarskiej na wyjazd do Czech zasadniczo nie są wysokie. Ochronę możemy uzyskać już za ok. 4 zł dziennie.

Poniżej kilka ciekawych propozycji, które można wyszukać przy pomocy porównywarki ubezpieczeń podróżnych Rankomat. Kalkulacje dotyczą ochrony na 7-dniowy wyjazd do Czech dla osoby dorosłej, która nie cierpi na żadne choroby przewlekłe i jeździ na nartach amatorsko.

Ubezpieczenie do Czech
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
4,31 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
12,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł 2 sporty objęte ochroną
Signal Iduna
Koszty leczenia
187 539 zł
Ratownictwo
32 819 zł
Bagaż
-
13,36 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOC: 468 847 złOchrona COVID-19OC sportowe: 468 847 zł 7 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
13,91 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOchrona COVID-19OC sportowe 300 000 zł 71 sportów objętych ochroną

Ubezpieczenie do Czech

Ubezpieczenie do Czech
AXA Partners
4,31 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114
Proama
12,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł 2 sporty objęte ochroną
Signal Iduna
13,36 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
187 539 zł
Ratownictwo
32 819 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOC: 468 847 złOchrona COVID-19OC sportowe: 468 847 zł 7 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
13,91 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOchrona COVID-19OC sportowe 300 000 zł 71 sportów objętych ochroną

Ubezpieczenie do CzechWarto pamiętać, że przy wyborze polisy na narty do Czech nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Najważniejszy jest zakres ubezpieczenia, który zawsze powinniśmy dopasowywać precyzyjnie do naszych potrzeb i indywidualnego charakteru wyjazdu. Polisa wybrana w taki właśnie sposób zapewni poczucie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom podróży.

Co warto wiedzieć?

 1. W Czechach można znaleźć wiele tras zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy.
 2. Sam EKUZ na narty w Czechach nie wystarczy - nie pokrywa kosztów ratownictwa czy transportu powrotnego do kraju.
 3. Trzeba więc zainwestować w odpowiednią polisę.
 4. Najlepiej, by ubezpieczenie to chroniło również przed zachorowaniem na koronawirusa. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy przy wjeździe do Czech wystarczy dowód osobisty?

  Tak. Polacy przyjeżdżający do Czech nie będą kontrolowani na granicy, ale powinni posiadać ze sobą dowód osobisty lub paszport.

 2. Czy EKUZ wystarczy na podróż do Czech?

  Nie. Karta pokrywa tylko podstawowe usługi medyczne. Za cześć wizyt, badań i leków trzeba zapłacić z własnej kieszeni. EKUZ nie refunduje też kosztów ratownictwa i powrotu do kraju.

 3. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe w Czech?

  Nie ma takiego obowiązku. Niemniej warto mieć polisę, która pokryje koszty nierefundowane przez EKUZ i zapewni wsparcie w razie wypadku, choroby czy kradzieży.