Ferie zimowe w kraju spędza większość Polaków. Według najnowszych badań rankomat.pl 17%, czyli większość spędzających ferie poza domem wyjedzie w polskie góry. Ośrodki narciarskie z roku na roku rozwijają się i podnoszą standard. Wzrasta też nasza świadomość - coraz więcej osób przed wyjazdem na stok kupuje ubezpieczenie narciarskie.

Do najchętniej odwiedzanych kurortów narciarskich w naszym kraju należą Szczyrk, Zakopane, Białka Tatrzańska, Zieleniec i Krynica Zdrój. Rosnąca liczba szusujących narciarzy idzie w parze z coraz większą liczbą wypadków na stokach. W każde ferie zimowe ratownicy z grup GOPR i TOPR interweniują około kilku tysięcy razy.

W Polsce nie jest potrzebna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ponieważ koszty leczenia są darmowe. Dlaczego więc warto mieć ubezpieczenie turystyczne?

Jakim wypadkom ulegają narciarze?

Narciarze najczęściej są narażeni na kontuzje nóg – zwykle obrażeniom ulegają kolana, kostki i stopy. Nieco rzadziej zdarzają się kontuzje ramion, barków i rąk. Sporadycznie dochodzi do urazów pleców i głowy.

najczęstsze urazy na nartach

Najczęściej są to kontuzje wymagające interwencji medycznej - założenia gipsu bądź opatrunku. Ubezpieczenie narciarskie pokryje ewentualne leczenie prywatne i zapewni odszkodowanie za poniesione straty w razie takich i innych wypadków.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie narciarskie w Polsce?

Takie kontuzje najczęściej kończą się zwichnięciem, złamaniem lub skręceniem i umieszczeniem danej kończyny w gipsie. Szpital w Zakopanem w sezonie zimowym zużywa średnio 50 kg gipsu dziennie. Takie urazy nie kończą się na zdjęciu opatrunku – często wymagane jest dalsze leczenie i rehabilitacja. 

Wielu pacjentów z racji długiego oczekiwania decyduje się na prywatną opiekę medyczną, a ta jak wiadomo mało nie kosztuje. Ubezpieczenie na narty w Polsce zrekompensuje poniesione straty i pozwoli Ci na opłacanie kosztów leczenia. 

Zapewni również wsparcie, gdyby do wypadku doszło w rejonie przygranicznym i pomocy udzielaliby ratownicy z Czech lub Słowacji - wówczas takie wydatki pokrywają koszty leczenia oraz koszty ratownictwa. Dodatkowo polisa zapewni Ci też ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Co zapewnia ubezpieczenie narciarskie w Polsce?

Ubezpieczenie narciarskie, podobnie jak zwykłe ubezpieczenie turystyczne, zapewnia pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji – oczywiście tych prywatnych. Ubezpieczyciel opłaci Twoje wizyty w placówkach niepublicznych, zwróci koszt ewentualnych terapii pozwalających wrócić do formy po wypadku.

Poza tym możesz liczyć na odszkodowanie w ramach ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Towarzystwo wypłaci Ci procent z sumy gwarantowanej stosowny do uszczerbku na zdrowiu i poniesionych strat. Dzięki temu choć trochę zrekompensuje Ci to poniesioną stratę, ból czy konieczność rezygnacji z dalszego wypoczynku.

Poza tym ubezpieczenie narciarskie ochroną obejmuje również Twój bagaż i sprzęt sportowy. W razie kradzieży czy zniszczenia otrzymasz stosowane odszkodowanie. W ramach polisy możesz liczyć też na ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) w życiu prywatnym, które pokryje straty spowodowanie innemu narciarzowi w razie nieumyślnego wypadku.

Ubezpieczenie turystyczne rozbudujesz o rozszerzenia dla aktywnych, między innymi dla narciarzy i snowboardzistów.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie NNW?

To bardzo niewielkie ceny. Ubezpieczenie turystyczne czy narciarskie w Polsce możesz mieć od 2 zł dziennie. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisy przeznaczone na podróże krajowe. Przeanalizowaliśmy kilka ofert pod kątem wyjazdu narciarskiego.

Poniżej możesz zapoznać się z proponowanym zakresem ochrony tych ubezpieczeń oraz ich ceną. Dobrym pomysłem będzie także sprawdzenie szczegółowo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

wyjazd na narty w Polsce
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Uniqa
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia1 000 zł
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: koszty ratownictwa: 15 000 zł   OC sportowe: 10 000 zł   sprzęt sportowy: 3 000 zł  
Proama
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
13,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: bagaż: 500 zł   sprzęt sportowy   narciarstwo i snowboarding objęte ochroną    
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
13,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: sprzęt sportowy   bagaż  
wyjazd na narty w Polsce
Uniqa
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia1 000 zł
Dodatkowo: koszty ratownictwa: 15 000 zł OC sportowe: 10 000 zł sprzęt sportowy: 3 000 zł
Proama
13,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż: 500 zł sprzęt sportowy narciarstwo i snowboarding objęte ochroną
Generali
13,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: sprzęt sportowy bagaż

Wypowiedź eksperta

Koszty leczenia prywatnego i rehabilitacji w Polsce są zróżnicowane, jednakże taka optymalna kwota nie powinna być niższa niż 1 000 zł. Wybór sumy gwarantowanej NNW należy do samego ubezpieczającego - warto jednak pamiętać, że im wyższa ta kwota, tym wyższe będzie wypłacone odszkodowanie. Na takiej samej zasadzie wypłacane jest ubezpieczenie OC czy odszkodowanie za sprzęt sportowy czy utratę bagażu.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Czy narciarstwo to sport wysokiego ryzyka? Polisa narciarska a dodatkowe aktywności

Większość ubezpieczycieli traktuje jazdę na nartach oraz wiele innych sportów zimowych jako aktywność zwiększającą ryzyko wypadku. Koniecznie musisz sprawdzić, czy dane ubezpieczenie narciarskie obejmuje ochroną uprawianie sportów zimowych. Bywa tak, że towarzystwo zapewnia rozszerzenie o uprawianie sportów (w ramach amatorskich sportów zimowych) w pakiecie, a czasem trzeba dopłacić za dodatkową ochronę (za sporty wysokiego ryzyka). 

Uwaga!

Jeśli w czasie wyjazdu na narty planujesz uprawiać inne aktywności, np. jazdę poza stokami, heliskiing, skitouring, to koniecznie sprawdź czy zapewnia je podstawowy zakres ubezpieczenia. Może się okazać, że musisz wykupić dodatkowe rozszerzenie obejmujące sporty ekstremalne.


Takie informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lub karcie produktu danego ubezpieczyciela. Możesz tam też sprawdzić, do jakiej kwoty ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia.

Jak kupić ubezpieczenie narciarskie na polskie stoki?

To bardzo proste – wystarczy, że przejdziesz na stronę ubezpieczyciela i zakupisz wybraną polisę. Możesz ją dopasować do swoich potrzeb – pod kątem wysokości sum gwarantowanych i wybranych dodatków.

Składkę opłacisz online, a ubezpieczenie narciarskie otrzymasz na maila. Wystarczy go wydrukować i zabrać ze sobą w podróż, a w razie potrzeby skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest potrzebna, ale warto mieć polisę!

Jak skorzystać z ubezpieczenia w razie wypadku na stoku?

Takie informacje towarzystwo ubezpieczeniowe zamieszcza zarówno na samej polisie, jak i w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Znajdziesz tam numer telefonu do centrum alarmowego/informacyjnego.

W razie jakichkolwiek problemów - czy to związanych z pokryciem kosztów rehabilitacji, leczenia czy innych elementów ubezpieczenia - możesz tam się zgłosić i dowiedzieć się, jak krok po kroku postąpić.

Obecnie niemal już każde towarzystwo ubezpieczeniowe daje możliwość zgłoszenia szkody online - za pomocą maila lub specjalnych formularzy dostępnych na stronie www ubezpieczycieli.

Co warto wiedzieć?

 1. Każdego sezonu zimowego w polskich górach dochodzi do około 3 000 wypadków.

 2. Warto posiadać ubezpieczenie na narty w Polsce, które pokryje koszty leczenia prywatnego, rehabilitacji oraz zrekompensuje poniesione straty.

 3. Kilku polskich ubezpieczycieli oferuje takie polisy w ramach wyjazdów krajowych zapewniając pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

 4. Taką polisę można mieć już od kilku złotych dziennie. 

 5. Kupisz ją, przechodząc na strony towarzystw ubezpieczeniowych.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie na narty w Polsce jest obowiązkowe?

  Nie. Nie ma takiego obowiązku. Warto jednak polisę posiadać. W razie wypadku na stoku czy poza nim można liczyć wtedy na odszkodowanie czy pokrycie kosztów leczenia prywatnego i rehabilitacji, a także na ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

 2. Czy polisa narciarska pokryje koszty leczenia prywatnego?

  Tak, do wysokości sumy gwarantowanej. Do wyboru jest kilka pakietów - zwykle od 500 zł do 5 000 zł. Zapewniane są podstawowe usługi medyczne.

 3. Czy ubezpieczenie na narty zapewnia NNW?

  Tak, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to najważniejszy element takiej polisy. W razie wypadku, do którego może dojść na stoku, a także poza nim otrzyma się odszkodowanie stosownego do poniesionego uszczerbku na zdrowiu. Suma ubezpieczenia zależy od wybranego pakietu.

 4. Czy ubezpieczenie na narty zapewnia OC?

  W niektórych pakietach jest dostępna taka opcja. Należy jednak sprawdzić w szczegółach produktu, na co dokładnie można liczyć. 

 5. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

  Na cenę wpływa wiele elementów, między innymi zakres ochrony ubezpieczenia, wybrane dodatki (jak np. ochrona sportów zimowych, OC, sporty wysokiego ryzyka itp.), wysokość sum gwarantowanych, a także to ile potrwa wyjazd na narty i dokąd się jedzie. Polisa narciarska zapewniająca podstawowy zakres ubezpieczenia na narty w Polsce kosztuje od 4-5 zł za dzień. Kupując ubezpieczenie na narty za granicą, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu około 9 zł dziennie.

 6. Jakie ubezpieczenie przy wyjeździe na narty?

  Polisę narciarską należy dopasować do swoich potrzeb. Niemniej na wyjazd zagraniczny takie ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować koszty leczenia, koszty ratownictwa i transportu medycznego, OC, ubezpieczenie bagażu, NNW, ubezpieczenie sprzętu sportowego, a także rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. W przypadku polisy na wyjazd krajowy wystarczą można wybrać podobne elementy ochrony.