Ferie zimowe w kraju spędza większość Polaków. Ośrodki narciarskie z roku na roku rozwijają się i podnoszą standard. Wzrasta też świadomość narciarzy - coraz więcej osób przed wyjazdem na stok kupuje ubezpieczenie.

Do najchętniej odwiedzanych kurortów narciarskich w naszym kraju należą Szczyrk, Zakopane, Białka Tatrzańska, Zieleniec i Krynica Zdrój. Rosnąca liczba szusujących narciarzy idzie w parze z coraz większą liczbą wypadków na stokach. W każde ferie zimowe ratownicy z grup GOPR i TOPR interweniują około kilku tysięcy razy. W Polsce nie jest potrzebna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dlaczego więc warto mieć ubezpieczenie turystyczne?

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na narty w Polsce?

Takie kontuzje najczęściej kończą się zwichnięciem, złamaniem lub skręceniem i umieszczeniem danej kończyny w gipsie. Szpital w Zakopanem w sezonie zimowym zużywa średnio 50 kg gipsu dziennie. Takie urazy nie kończą się na zdjęciu opatrunku – często wymagane jest dalsze leczenie i rehabilitacja. 

Wielu pacjentów z racji długiego oczekiwania decyduje się na prywatną opiekę medyczną, a ta jak wiadomo mało nie kosztuje. Ubezpieczenie na narty w Polsce zrekompensuje poniesione straty i pozwoli na pokrycie kosztów leczenia. Zapewni również wsparcie, gdyby do wypadku doszło w rejonie przygranicznym i pomocy udzielaliby ratownicy z Czech lub Słowacji.

Jakim wypadkom ulegają narciarze?

Narciarze najczęściej są narażeni na kontuzje nóg – zwykle obrażeniom ulegają kolana, kostki i stopy. Nieco rzadziej zdarzają się kontuzje ramion, barków i rąk. Sporadycznie dochodzi do urazów pleców i głowy.

najczęstsze urazy na nartach

Najczęściej są to kontuzje wymagające interwencji medycznej - założenia gipsu bądź opatrunku. Ubezpieczenie narciarskie pokryje ewentualne leczenie prywatne i zapewni odszkodowanie za poniesione straty w razie takich i innych wypadków.

Co zapewnia ubezpieczenie na narty w Polsce?

Ubezpieczenie narciarskie zapewnia pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji – oczywiście tych prywatnych. Ubezpieczyciel opłaci wizyty w placówkach niepublicznych, zwróci koszt ewentualnych terapii pozwalających wrócić do formy po wypadku.

Poza tym można liczyć na odszkodowanie w ramach ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Towarzystwo wypłaci procent z sumy gwarantowanej stosowny do uszczerbku na zdrowiu i poniesionych strat. Dzięki temu będzie można choć trochę zrekompensować poniesioną stratę, ból czy konieczność rezygnacji z dalszego wypoczynku.

Poza tym ochroną można ubezpieczenie narciarskie ochroną obejmuje również bagaż i sprzęt sportowy. W razie kradzieży czy zniszczenia otrzyma się stosowane odszkodowanie. W ramach polisy można liczyć też na oc (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) w życiu prywatnym, które pokryje straty spowodowanie innemu narciarzowi w razie nieumyślnego wypadku. Ubezpieczenie turystyczne można rozbudować rozszerzenia dla aktywnych, między innymi dla narciarzy i snowboardzistów.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Polsce?

To bardzo niewielkie ceny. Ubezpieczenie narciarskie w Polsce można mieć od 2 zł dziennie. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisy przeznaczone na podróże krajowe. Przeanalizowaliśmy kilka ofert pod kątem wyjazdu narciarskiego.

Poniżej można zapoznać się z proponowanym zakresem ochrony tych ubezpieczeń oraz ich ceną.

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Uniqa
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja1 000 zł
Koszty leczenia1 000 zł
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: koszty ratownictwa (15 000 zł)   sporty amatorskie  
Uniqa
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja1 000 zł
Koszty leczenia1 000 zł
Dodatkowo: koszty ratownictwa (15 000 zł) sporty amatorskie

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Proama
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: bagaż (500 zł)   narciarstwo i snowboarding  
Proama
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 
Dodatkowo: bagaż (500 zł) narciarstwo i snowboarding

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: Assistance   bagaż (500 zł)   narciarstwo i snowboarding  
Generali
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: Assistance bagaż (500 zł) narciarstwo i snowboarding

Koszty leczenia prywatnego i rehabilitacji w Polsce są zróżnicowane, jednakże taka optymalna kwota nie powinna być niższa niż 1 000 zł. Wybór sumy gwarantowanej NNW należy do samego ubezpieczającego - warto jednak pamiętać, że im wyższa ta kwota, tym wyższe będzie wypłacone odszkodowanie. 

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Czy narciarstwo to sport wysokiego ryzyka?

Ubezpieczyciele traktują jazdę na nartach jako aktywność zwiększającą ryzyko wypadku. Konieczne jest więc sprawdzenie, czy dane ubezpieczenie narciarskie obejmuje ochroną uprawianie sportów zimowych. Bywa tak, że towarzystwo zapewnia rozszerzenie o uprawianie sportów w pakiecie, a czasem trzeba dopłacić za dodatkową ochronę. 

Takie informacje można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lub karcie produktu danego ubezpieczyciela. Można tam też sprawdzić, do jakiej kwoty ubezpieczenie turystyczne zapewnia pokrycie kosztów leczenia.

Jak kupić ubezpieczenie na narty w Polsce?

To bardzo proste – wystarczy przejść na stronę ubezpieczyciela i zakupić wybraną polisę. Można ją dopasować do swoich potrzeb – pod kątem wysokości sum gwarantowanych i wybranych dodatków.

Składkę opłacisz online, a ubezpieczenie narciarskie otrzymasz na maila. Wystarczy go wydrukować i zabrać ze sobą w podróż, a w razie potrzeby skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest potrzebna, ale warto mieć polisę!

Co warto wiedzieć?

 1. Każdego sezonu zimowego w polskich górach dochodzi do około 3 000 wypadków.
 2. Warto posiadać ubezpieczenie na narty w Polsce, które pokryje koszty leczenia prywatnego, rehabilitacji oraz zrekompensuje poniesione straty.
 3. Kilku polskich ubezpieczycieli oferuje takie polisy w ramach wyjazdów krajowych zapewniając pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
 4. Taką polisę można mieć już od kilku złotych dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie na narty w Polsce jest obowiązkowe?

  Nie. Nie ma takiego obowiązku. Warto jednak polisę posiadać. W razie wypadku na stoku czy poza nim można liczyć wtedy na odszkodowanie czy pokrycie kosztów leczenia prywatnego i rehabilitacji.

 2. Czy polisa narciarska pokryje koszty leczenia prywatnego?

  Tak, do wysokości sumy gwarantowanej. Do wyboru jest kilka pakietów - zwykle od 500 zł do 5 000 zł.

 3. Czy ubezpieczenie na narty zapewnia NNW?

  Tak, to najważniejszy element takiej polisy. W razie wypadku, do którego może dojść na stoku, a także poza nim otrzyma się odszkodowanie stosownego do poniesionego uszczerbku na zdrowiu.

 4. Czy ubezpieczenie na narty zapewnia OC?

  W niektórych pakietach jest dostępna taka opcja. Należy jednak sprawdzić w szczegółach produktu, na co dokładnie można liczyć.