Ferie zimowe w kraju spędza większość Polaków. Ośrodki narciarskie z roku na roku rozwijają się i podnoszą standard. Wzrasta też świadomość narciarzy - coraz więcej osób przed wyjazdem na stok kupuje ubezpieczenie.

Do najchętniej odwiedzanych kurortów narciarskich w naszym kraju należą Szczyrk, Zakopane, Białka Tatrzańska, Zieleniec i Krynica Zdrój. Rosnąca liczba szusujących narciarzy idzie w parze z coraz większą liczbą wypadków na stokach. Tylko w 2019 roku GOPR-owcy i TOPR-owcy interweniowali ponad 3 tysiące razy. 

Jakim wypadkom ulegają narciarze?

Narciarze najczęściej są narażeni na kontuzje nóg – zwykle obrażeniom ulegają kolana, kostki i stopy. Nieco rzadziej zdarzają się kontuzje ramion, barków i rąk. Sporadycznie dochodzi do urazów pleców i głowy.

najczęstsze urazy na nartach

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na narty w Polsce?

Takie kontuzje najczęściej kończą się zwichnięciem, złamaniem lub skręceniem i umieszczeniem danej kończyny w gipsie. Szpital w Zakopanem w sezonie zimowym zużywa średnio 50 kg gipsu dziennie. Takie urazy nie kończą się na zdjęciu opatrunku – często wymagane jest dalsze leczenie i rehabilitacja. 

Wielu pacjentów z racji długiego oczekiwania decyduje się na prywatną opiekę medyczną, a ta jak wiadomo mało nie kosztuje. ubezpieczenie na narty w Polsce zrekompensuje poniesione straty i pozwoli na pokrycie kosztów leczenia.

Co zapewnia ubezpieczenie na narty w Polsce?

Polisa tego typu zapewnia pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji – oczywiście tych prywatnych. Poza tym można liczyć na odszkodowanie w ramach ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. Towarzystwo wypłaci procent z sumy gwarantowanej stosowny do uszczerbku na zdrowiu i poniesionych strat. 

Poza tym ochroną można objąć również swój bagaż i sprzęt sportowy. W ramach polisy można liczyć też na oc w życiu prywatnym. Dostępne są także rozszerzenia dla aktywnych, między innymi dla narciarzy i snowboardzistów.

Jakie ubezpieczenie na narty w Polsce wybrać?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisy przeznaczone na podróże krajowe. Przeanalizowaliśmy kilka ofert pod kątem wyjazdu narciarskiego. Poniżej można zapoznać się z proponowanym zakresem ochrony tych ubezpieczeń oraz ich ceną.

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
AXA
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja1 000 zł
Koszty leczenia1 000 zł
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: koszty ratownictwa (15 000 zł)   sporty amatorskie  
AXA
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja1 000 zł
Koszty leczenia1 000 zł
Dodatkowo: koszty ratownictwa (15 000 zł) sporty amatorskie

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Proama
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: bagaż (500 zł)   narciarstwo i snowboarding  
Proama
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 
Dodatkowo: bagaż (500 zł) narciarstwo i snowboarding

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: Assistance   bagaż (500 zł)   narciarstwo i snowboarding  
Generali
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: Assistance bagaż (500 zł) narciarstwo i snowboarding

Koszty leczenia prywatnego i rehabilitacji w Polsce są zróżnicowane, jednakże taka optymalna kwota nie powinna być niższa niż 1 000 zł. Wybór sumy gwarantowanej NNW należy do samego ubezpieczającego - warto jednak pamiętać, że im wyższa ta kwota, tym wyższe będzie wypłacone odszkodowanie

Podobnie ma się kwestia ochrony bagażu i sprzętu sportowego (im kosztowniejsze posiada się wyposażenie, tym lepiej zainwestować w wyższą sumę gwarantowaną) oraz OC. 

Jak kupić ubezpieczenie na narty w Polsce?

To bardzo proste – wystarczy przejść na stronę ubezpieczyciela i zakupić wybraną polisę. Można ją dopasować do swoich potrzeb – pod kątem wysokości sum gwarantowanych i wybranych dodatków.

Składkę opłacisz online, a dokument polisy otrzymasz na maila. Wystarczy go wydrukować i zabrać ze sobą w podróż, a w razie potrzeby skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela. 

Co warto wiedzieć?

  1. Każdego sezonu zimowego w polskich górach dochodzi do około 3 000 wypadków.
  2. Warto posiadać ubezpieczenie na narty w Polsce, które pokryje koszty leczenia prywatnego, rehabilitacji oraz zrekompensuje poniesione straty.
  3. Kilku polskich ubezpieczycieli oferuje takie polisy w ramach wyjazdów krajowych zapewniając pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
  4. Taką polisę można mieć już od kilku złotych dziennie.