Wybór właściwych butów narciarskich to nie tylko kwestia estetyki czy samopoczucia. Dobrze dobrane buty narciarskie poprawią bezpieczeństwo na stoku. Zwłaszcza poczatkujący narciarze powinni wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie nie tylko nart czy kijków, ale także i obuwia.

Odpowiedni sprzęt narciarski zapewni komfortową i pewną jazdę na nartach oraz ograniczy ryzyko kontuzji. Sprawdziliśmy, czym się kierować przy wyborze butów narciarskich, jakie są ich rodzaje, co powinno zawierać najlepsze obuwie narciarskie oraz jak ubezpieczyć sprzęt narciarski. 

Jakie są rodzaje butów narciarskich? 

Obuwie do jazdy na nartach dzieli się na kilka grup, w zależności od tego, jak zostało zaprojektowane, dla kogo i dla jakiego rodzaju szusowania jest przeznaczone. Profesjonaliści i sprzedawcy sprzętu narciarskiego wyróżniają: 

 • buty “race” - przeznaczone do jazdy slalomowej lub gigantowej, umożliwiają wykonywanie szybkich i dynamicznych skrętów, to obuwie zaprojektowane z myślą o narciarzach doświadczonych i zaawansowanych, szusujących głownie po twardych, doskonale przygotowanych i naśnieżonych stokach, 

 • buty “all mountain” - to klasyczny rodzaj obuwia, przeznaczony do standardowej jazdy ze średnią i dużą prędkością, sprawdzi się także dla narciarzy wybierających jazdę poza stokiem, tego typu buty wyróżniają się komfortem noszenia, polecane są narciarzom średniozaawansowanym i zaawansowanym planującym długie i intensywne szusowanie, 

 • buty “allround” - to najlepszy wybór dla początkujących narciarzy, obuwie tego typu charakteryzuje się komfortem i lekkością, buty są ocieplane, wygodne i pozwalają na bezpieczną i przyjemną jazdę, 

 • buty “lady” - to obuwie zaprojektowane z myślą o paniach, są dopasowane do kobiecych stóp i nóg, przy tym wyróżniają się estetycznym wyglądem, są lekkie i bardzo wygodne, obuwie lady również dzieli się na wyżej wspomniane kategorie, 

 • buty dziecięce - to obuwie dopasowane do najmłodszych narciarzy, pod kątem umiejętności i budowy anatomicznej dzieci, są bardzo wygodne i lekkie, najczęściej zapinane tylko na jedną klamrę. 

Jaki rozmiar butów narciarskich wybrać? 

Perfekcyjnie dobrane buty narciarskie musza gwarantować wygodę i w związku z tym numer powinien być dopasowany dokładnie do stopy narciarza. Nie mogą cisnąć, nie powinny być też za luźne. Źle dopasowany rozmiar może nie tylko doprowadzić od obtarć, ale też naraża na kontuzje.  

Wybierając odpowiedni rozmiar butów, należy zatem wziąć pod uwagę długość stopy – najlepiej zmierzyć ją jeszcze przed zakupem obuwia. Stopę powinno się mierzyć od koniuszka długiego palca do pięty, po ubraniu buta stopa powinna pozostać nieruchoma, zaś palce muszą mieć możliwość delikatnego poruszania.

Coraz więcej sklepów z wyposażeniem narciarskim oferuje platformy do mierzenia długości i szerokości stóp lub maszyny 3D projektujące buta do kształtu stopy. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów narciarskich? 

Sam rozmiar to jeszcze nie wszystko. Idealne obuwie narciarskie powinno być dopasowane pod kątem kilku innych, bardzo ważnych czynników. Omówimy je pokrótce.  

 • Flex buta – czyli jego twardość. Ten element wskazuje, jaka siła musi być użyta, by cholewka buta wygięła się do przodu oraz na boki. Wybierając poziom twardości obuwia należy wziąć pod uwagę wzrost, wagę, płeć, swoje umiejętności oraz stopień zawansowania. Buty narciarskie z flexem 40-60 dla kobiet i 50-70 dla mężczyzn są bardzo miękkie i polecane osobom początkującym. Im wyższe wartości flexu, tym większa moc i precyzja podczas jazdy. Dlatego zaawansowanym narciarzom zaleca się wybór butów o twardości na poziomie 110-140.  O wyższym flexie powinny pomyśleć także osoby z wyższą wagą. 

 • Kształt - to bardzo ważne, by buty były jak najbardziej dopasowane do kształtu stóp narciarza. Warto zwrócić uwagę na objętość podbicia, kształt noska, rodzaj wykonania tworzywa buta wewnętrznego. Najlepiej więc przymierzyć kilka par butów pod okiem profesjonalisty, tak by wybrać ten najbardziej zbliżony do kształtu stopy. 

 • Szerokość buta - należy ją dopasować do szerokości stopy narciarza (w najszerszym miejscu) oraz do stopnia zaawansowania. Obuwie szerokie od 100 mm poleca się początkującym. Buty szerokie na 98-100 mm wybierają średniozaawansowani oraz lubiący szybką jazdę. Obuwie z szerokością poniżej 98 mm jest polecane doświadczonym i profesjonalistom. 

 • Możliwość regulacji klamry - dzięki temu buty będzie można bardzo precyzyjnie zamknąć, co zagwarantuje większe bezpieczeństwo i komfort. Obecnie większość modeli butów posiada tę opcję. 

 • Możliwość regulacji kąta pochylenia - dzięki takiemu rozwiązaniu można dopasować ruchomość cholewki do przodu i na boki, co zdecydowanie zwiększy komfort jazdy.  

 • Personalizację butów narciarskich – wielu profesjonalnych narciarzy decyduje się na maksymalne dopasowanie obuwia do swoich potrzeb. W tym celu oferowane są termofowanie skorupy oraz buta wewnętrznego polegające na rozgrzaniu materiału i na dopasowaniu go indywidualnie do stopy narciarza. 

Jak mierzyć buty narciarskie? 

Przede wszystkim zakupu butów narciarskich nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Warto zaplanować sobie więcej czasu i odwiedzić kilka sklepów, tak by mieć porównanie różnych modeli i producentów.  

Specjaliści zalecają także zachowanie kilku podstawowych zasada podczas mierzenia obuwia narciarskiego: 

 1. Buty zawsze należy mierzyć na stojąco. 
 2. Podczas przymierzania obuwia należy zakładać skarpety narciarskie. 
 3. By sprawdzić, czy buty są odpowiednio dobrane, należy ugiąć kolana i lekko pochylić się do przodu. 
 4. Perfekcyjnie dobrane obuwie nie może uciskać ani być zbyt luźne. 
 5. Buty warto mieć na nogach ubrać przynajmniej przez kilkanaście minut, warto też w nich się ruszać, imitując jazdę na nartach. 
Uwaga!Początkującym narciarzom poleca się skorzystaniez usługi bootfittingu, czyli personalnego dopasowania buta do stopy pod kierunkiem profesjonalnego konsultanta.

Jak właściwie przechowywać buty narciarskie? 

Przede wszystkim obuwie musi znajdować się w suchym oraz ciepłym miejscu, tak by nie odkształcało się pod działaniem wilgoci. Warto je także zapiąć. Butów nie należy wkładać do żadnych foliowych opakowań ani pudeł. W czasie sezonu i użytkowania obuwia należy pamiętać o regularnym suszeniu (w hotelach w kurortach bardzo często są dostępne specjalne suszarki). 

W celu zachowywania higieny warto od czasu do czasu buty spryskać specjalnym preparatem antybakteryjnym czy antygrzybicznym i przewietrzyć w temperaturze pokojowej. 

Czy buty narciarskie można ubezpieczyć? 

Obuwie należy do sprzętu narciarskiego, więc podobnie jak narty, kijki czy kask można je objąć ochroną ubezpieczeniową. Polisy przeznaczone dla narciarzy oferują ubezpieczenia sprzętu wraz z bagażem na wypadek kradzieży, zniszczenia czy zgubienia.  

 

Należy wybrać odpowiednią sumę gwarantowaną takiej ochrony – bo do jej wysokości towarzystwo wypłaci odszkodowanie. W naszym kalkulatorze można znaleźć ubezpieczenie sprzętu narciarskiego od 1 000 zł do 6 000 zł. Buty, narty oraz postały ekwipunek musi też być odpowiednio zabezpieczony przez kradzieżą, nie można zostawić go bez opieki czy profesjonalnego przechowania. 

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Poza tym polisa narciarska powinna zapewniać: 

 • koszty leczenia na co najmniej 50 000 euro (wraz z ochroną w razie zachorowania na COVID-19), 

 • koszty ratownictwa na co najmniej 6 000 euro, 

 • NNW

 • OC w życiu prywatnym i OC sportowe, 

 • ubezpieczenie bagażu

 • Assistance

Weekendowy wyjazd na narty dla 1 osoby
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
11,09 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złpandemia Covid-19
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
26,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOC sportowepandemia Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
35,86 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złOC sportowepandemia Covid-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
36,67 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowesprzęt sportowypandemia Covid-19
Weekendowy wyjazd na narty dla 1 osoby
AXA Partners
11,09 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złpandemia Covid-19
Proama
26,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOC sportowepandemia Covid-19
Nationale-Nederlanden
35,86 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złOC sportowepandemia Covid-19
AXA Partners
36,67 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowesprzęt sportowypandemia Covid-19

Ubezpieczenie – podobnie jak buty narciarskie – najlepiej dopasować pod kątem swoich potrzeb oaz możliwości. Pomoże w tym nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy wypełnić krótki formularz i zapoznać się z rożnymi ofertami Po wyborze tej najlepszej można zakupić ją online, szybko i wygodnie. 

Co warto wiedzieć?

 1. Buty narciarskie należy dopasować do swoich potrzeb oraz umiejętności narciarskich.
 2. Pod uwagę trzeba wziąć rozmiar buta i kształt stopy.
 3. Warto sprawdzić także szerokość stopy i dopasować twardość butów do swojej wagi, wzrostu, płci i stopnia zaawansowania.
 4. Można skorzystać z usługi bootfittingu, czyli profesjonalnego i personalnego doboru butów narciarskich.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak sprawdzić rozmiar butów narciarskich?

  Stopę należy zmierzyć od koniuszka długiego palca do pięty. W sklepach z wyposażeniem narciarskim można też skorzystać ze specjalnej platformy, która komputerowo zmierzy rozmiar stopy.

 2. Czy buty narciarskie trzeba dopasować pod kątem swoich umiejętności?

  Tak. Osoby początkujące powinny zdecydować się na buty o niskim poziomie twardości, szersze i typu allround.

 3. Czym jest bootfitting?

  To usługa oferowana w profesjonalnych sklepach z wyposażeniem narciarskim. Polega na personalnym dopasowaniu butów narciarskich z uwzględnieniem umiejętności, preferencji oraz parametrów konkretnego narciarza.