Ubezpieczenie grupowe obejmuje wiele zdarzeń, które mogą zagwarantować Ci otrzymanie świadczenia. Co powinieneś zrobić, gdy do takiej sytuacji już dojdzie? O czym warto pamiętać? Podpowiadamy poniżej.

Polisa grupowa to niedrogie rozwiązanie, które może zapewnić Ci bardzo szeroki zakres ochrony w ramach jednej umowy z ubezpieczycielem. Dzięki temu Twoje szanse na otrzymanie świadczenia są naprawdę spore. Zobacz, co zrobić, gdy do zdarzenia objętego ochroną zajdzie, by jak najkrócej oczekiwać na wypłatę pieniędzy.

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Co obejmuje ubezpieczenie grupowe? 

To, co należy na samym początku zaznaczyć, to fakt, że ubezpieczenie grupowe nie jest jednakowe w różnych miejscach pracy. 

Z reguły jest to polisa, która zapewnia szeroki zakres ochrony w przystępnej cenie. Suma ubezpieczenia nie jest wysoka, ale dzięki temu przy takim zakresie ochrony składka nie jest wygórowana i przez to na takie rozwiązanie może zdecydować się każdy z pracowników. 

Polisa grupowa może chronić i wspierać finansowo w sytuacji: 

 • urazu ciała, 
 • poważnego zachorowania, 
 • pobytu w szpitalu, 
 • operacji chirurgicznej, 
 • wypadku przy pracy, 
 • wypadku komunikacyjnego, 
 • leczenia specjalistycznego, 
 • śmierci współmałżonka, 
 • urodzenia dziecka. 

Ochrona obejmuje również życie ubezpieczonego. W sytuacji, gdy dojdzie do śmierci pracownika, ubezpieczyciel wypłaci bliskim należne świadczenie. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak wygląda procedura po wypadku przy pracy?

Jak duże odszkodowanie z polisy grupowej? 

Wysokość odszkodowania jest zależna od wysokości sumy ubezpieczenia, a ta z reguły w ubezpieczeniu grupowym nie jest wysoka.  

Nie powinieneś liczyć na wysoką kwotę świadczenia, gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną, jednak każde wsparcie finansowe w trudnych chwilach jest ważne. 

Odszkodowanie może być wyliczane procentowo (w zależności od rozmiaru szkody) oraz może mieć przewidzianą konkretną kwotę za zdarzenie. Jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu, którego rozmiar wyliczony został na 5%, z czego dla 1% ubezpieczyciel przewiduje 200 zł to ubezpieczony może otrzymać 1 000 zł. Dla niektórych zdarzeń kwota ustalana jest odgórnie, przykładowo w sytuacji urodzenia dziecka można otrzymać 1 500 zł, jeśli tak zostało zapisane w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). 

Poniżej możesz poznać szczegóły oferty otwartej polisy grupowej, na którą możesz zdecydować się bez względu na to, gdzie oraz w jakiej formie jesteś zatrudniony. 

ERGO Hestia – Grupa Otwarta

Zdarzenia

Wariant podstawowy+

Wariant premium

Zgon ubezpieczonego

50 000 zł

100 000 zł

Zgon ubezpieczonego w następstwie wypadku przy pracy

150 000 zł

300 000 zł

Zgon ubezpieczonego w następstwie wypadku przy pracy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym

150 000 zł

300 000 zł

Trwały uszczerbek na zdrowiu ubezpieczonego w następstwie NW

500 zł

750 zł

Operacja chirurgiczna ubezpieczonego

do 2 000 zł

do 3 500 zł

Poważne zachorowanie ubezpieczonego – zakres maksymalny

12 000 zł

20 000 zł

Leczenie szpitalne ubezpieczonego

do 140 zł

do 200 zł

Składka miesięczna

Od 70 zł

Od 130 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych z dnia 21.02.2024 r.

Gdzie zgłosić się po świadczenie z polisy grupowej? 

Aby otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego, musi dojść do zdarzenia, które zostało objęte ochroną, następnie musisz zebrać niezbędne dokumenty poświadczające powstałe zdarzenie i złożyć je w dziale kadr i płac. 

Obsługą ubezpieczenia grupowego zajmują się pracownicy działu kadr i płac. Jeśli zatem chcesz złożyć wniosek o świadczenie za pobyt w szpitalu lub złamaną nogę – formularz oraz inne dokumenty powinieneś zanieść właśnie tam. 

Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia w miejscu pracy? 

Ubieganie się o świadczenie w przypadku polisy grupowej nie jest trudne. Po zajściu zdarzenia, które stanowi podstawę do otrzymania odszkodowania, powinieneś skompletować dokumentację, która potwierdzi zdarzenie (np. wypis ze szpitala, notatka policyjna po wypadku samochodowym itp.). Zebrane dokumenty dołączasz do wypełnionego wniosku i składasz komplet pism do działu kadr i płac.  

W niektórych przypadkach może zaistnieć potrzeba uzupełnienia dokumentacji. Wówczas zostajesz zobowiązany do przesłania konkretnych papierów, które potwierdzą np. Twój stan zdrowia lub inne zdarzenie. 

Ile będziesz czekać na wypłatę świadczenia? 

Czas oczekiwania na odszkodowanie jest regulowany prawnie. Zgodnie z przepisami ubezpieczyciel w ciągu 30 dni powinien rozpatrzyć i zrealizować Twoje roszczenie. 

Wypłata odszkodowania może się jednak wydłużyć, jeśli nie wypełnisz poprawnie wniosku lub nie przedstawisz pełnej dokumentacji medycznej. Ubezpieczyciel musi zapoznać się z roszczeniem, ustalić, czy istnieje podstawa do odszkodowania, a następnie ustosunkować się do Twojego wniosku. 

Istnieją okoliczności, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty pieniędzy. 

Czy możesz liczyć na dwa odszkodowania? 

Bardziej skomplikowany wypadek, gdzie np. dojdzie do złamania nogi i ręki, konieczności pobytu w szpitalu oraz operacji chirurgicznej sprawia, że istnieje kilka podstaw do odszkodowania. Towarzystwo ubezpieczeniowe w takiej sytuacji sumuje liczbę poniesionych przez Ciebie szkód i raczej wypłaca je jednorazowo.  

Istnieją okoliczności, w których możesz liczyć na dwa odszkodowania, np. gdy doznasz uszczerbku na zdrowiu lub poważnie zachorujesz. Dzieje się tak jednak w sytuacji, gdy posiadasz dwa ubezpieczenia na życie i oba gwarantują świadczenie z tytułu zajścia określonego zdarzenia polisowego.  

Kiedy możesz nie dostać świadczenia? 

Pamiętaj o tym, że nie każde zdarzenie objęte ochroną polisową zapewni Ci odszkodowanie. Jeśli ubezpieczyciel może stwierdzić, że działałeś świadomie na własną szkodę lub zataiłeś przed nim ważne informacje na temat swojego stanu zdrowia – może odstąpić od warunków umowy. Okoliczności, w których ma do tego prawo, są z reguły opisane w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Gdzie możesz znaleźć szczegółowe informacje? 

Wyłączenia odpowiedzialności – to okoliczności zajścia, które wpływają negatywnie na decyzję towarzystwa ubezpieczeniowego. Może to być uszczerbek powstały wskutek bójki, prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu lub samookaleczenia. 

Karencja – określa ona czas między podpisaniem umowy, a rozpoczęciem ochrony w danym zakresie. Ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy zwykle stosuje niedługą karencję, jeśli jednak zakupisz polisę grupową na tydzień przed urodzeniem dziecka, możesz nie otrzymać świadczenia z tego tytułu. 

Limity świadczeń – sprawdź, ile razy możesz otrzymać odszkodowanie z tytułu określonego zdarzenia polisowego. Ubezpieczyciel może ustalić w umowie, że np. w ciągu roku polisowego wypłaci nie więcej niż dwa świadczenia z tytułu hospitalizacji. Szczegóły możesz znaleźć w umowie polisowej. 

Wypowiedź eksperta

Pamiętaj, że od każdej decyzji ubezpieczyciela możesz się odwołać. Jeśli uważasz, że Twoje roszczenie nie zostało uczciwie rozpatrzone i masz wątpliwości co do zasadności wystawionej decyzji, złóż odwołanie. Możesz również skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym.
Michał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomościMichał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomości

Co zrobić, jeśli nie masz ubezpieczenia grupowego? 

Oferty ubezpieczeń grupowych są bardzo różne. Część z nich może oferować np. bardzo wąski zakres ochrony, przez co masz prawo uznać, że taka oferta Ci się zwyczajnie nie opłaca. 

Możesz również wykonywać artystyczny, wolny zawód, który nie zapewnia Ci umowy o pracę i regularnego zatrudnienia. Czy to oznacza, że tracisz możliwość zakupu polisy grupowej? Nie. Istnieją otwarte ubezpieczenia grupowe, do których możesz przystąpić samodzielnie. 

Możesz również zainteresować się bardziej dopasowaną formą ochrony i zdecydować się na indywidualne ubezpieczenie na życie. W takim przypadku sam decydujesz o wysokości sumy ubezpieczenia i zakresie ochrony, jaki Cię interesuje.  

Koszt takiego ubezpieczenia na życie wcale nie musi być wygórowany. Poniżej znajdziesz przykładowe ceny składki miesięcznej. Pamiętaj jednak, że wpływ na cenę ma wiele różnych czynników.  

KOSZT POLISY NA ŻYCIE

TU

SU

Uszczerbek na zdrowiu

Składka miesięczna od

Generali

20 000 zł

30 000 zł

45 zł

ERGO Hestia

35 000 zł

45 000 zł

60 zł

Nationale-Nederlanden

ustalana indywidualnie

Tak

ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

50 000 zł

50 000 zł

70 zł

Generali

150 000 zł

30 000 zł

63 zł

ERGO Hestia

100 000 zł

75 000 zł

130 zł

Allianz

ustalana indywidualnie

Tak

ustalana indywidualnie

Generali

250 000 zł

40 000 zł

99 zł

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie kalkulacji rankomat.pl z dnia 21.02.2024 r.

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Szukasz dobrej polisy? Sprawdź, gdzie znajdziesz najlepsze oferty! 

Znalezienie odpowiedniej polisy na życie może wydawać się skomplikowane. Jaka suma ubezpieczenia będzie najlepsza? Jakie umowy dodatkowe warto wybrać? Które towarzystwo ubezpieczeniowe będzie dla Ciebie najbardziej korzystne? Ofert na rynku ubezpieczeniowym jest sporo, przez co łatwo się pogubić. 

W tym celu właśnie powstał kalkulator ubezpieczeń na życie. To proste narzędzie, które wyeliminuje niepotrzebne oferty i pomoże Ci znaleźć produkt dopasowany do Twoich potrzeb.  

Wystarczy, że w kilka minut wypełnisz krótki formularz, a na podstawie udzielonych odpowiedzi zostanie przygotowana dla Ciebie spersonalizowana oferta. To wszystko bez wychodzenia z domu! Możesz również zyskać kontakt do doradców ubezpieczeniowych, którzy pomogą Ci w wyborze. Jeśli potrzebujesz również innego ubezpieczenia, np. OC samochodu lub ubezpieczenia mieszkania, również pomóc Ci może taki kalkulator.  

Warto pamiętać o tym, ponieważ zakup kilku ubezpieczeń może zapewnić atrakcyjne zniżki. 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Jak zgłosić szkodę zalania mieszkania?

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Co warto wiedzieć

1.    Wniosek o odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego w pracy powinieneś złożyć w dziale kadr i płac

2.    Ważne jest skompletowanie wszystkich najważniejszych dokumentów, by skrócić czas oczekiwania na wypłatę świadczenia

3.    Wysokość świadczenia zależna jest od rodzaju i wymiaru doznanych szkód

4.    Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia grupowego, możesz znaleźć dla siebie inny rodzaj ochrony, a poszukiwania ułatwi Ci porównywarka ubezpieczeniowa
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego

 1. Za co należy się odszkodowanie?

  Odszkodowanie z polisy grupowej może należeć się za złamanie kości, wypadek komunikacyjny, śmierć współmałżonka, zachorowanie na nowotwór, pobyt w szpitalu lub śmierć ubezpieczonego. Każde ubezpieczenie grupowe może oferować nieco inny zakres ochrony. Z reguły zakres ochrony jest szeroki, jednak istnieją oferty, w których możesz rozbudować swoją ochronę poprzez zakup odpowiednich umów dodatkowych.

 2. Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego PZU?

  Aby otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego w PZU musisz wypełnić formularz dotyczący roszczenia i załączyć odpowiednią dokumentację (np. wypis ze szpitala). Tak wypełniony wniosek złóż w dziale kadr i płac lub u innej osoby, która w Twojej pracy zajmuje się obsługą ubezpieczenia grupowego. 

 3. Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia grupowego?

  Szkodę możesz zgłosić w dziale kadr i płac lub u innej osoby, która zajmuje się ubezpieczeniami grupowymi w Twoim miejscu zatrudnienia. Możesz również sam zgłosić szkodę, jednak musisz posiadać wszystkie szczegółowe informacje dotyczące swojej umowy (np. numer polisy). Do wniosku musisz załączyć niezbędne dokumenty, które potwierdzą zdarzenie uprawniające do otrzymania świadczenia.

 4. Kiedy można złożyć wniosek o odszkodowanie?

  Wniosek możesz złożyć po zakończeniu zdarzenia polisowego. Jeśli więc jesteś w trakcie diagnozowania poważnej choroby lub przebywasz w szpitalu – dopiero po otrzymaniu diagnozy lub opuszczeniu szpitala możesz ubiegać się o świadczenie.