Praca wymagająca nieregularnego czasu pracy, wśród hałasu oraz obciążająca aparat mowy może mocno wpływać na ogólną kondycję zdrowotną. Z takimi wyzwaniami najczęściej mierzą się nauczyciele oraz pracownicy placówek oświaty. Pomoc może przynieść dobrze dopasowane ubezpieczenie.

Jeśli jesteś nauczycielem, pamiętaj o tym, że możesz kupić polisę stworzoną z myślą o Twoich potrzebach. Takie rozwiązanie może przynieść wiele korzyści. 

Czy praca w szkole wymaga ubezpieczenia na życie? 

Zatrudnienie w szkole oznacza określone warunki pracy, jak np. przebywanie w hałasie, pracę pod presją czasu czy w stresie wynikającym z wielu różnych czynników. Praca z dziećmi niesie za sobą dużą odpowiedzialność oraz oczekiwania ze strony rodziców i opiekunów. Jest to jednak również praca, w ramach której wykonuje się wiele bardzo różnych obowiązków. 

Oznacza to, że jako nauczyciel w swoim miejscu pracy możesz mierzyć się z różnego rodzaju ryzykiem. Inne jednak będzie dotyczyło nauczycieli klas pierwszych, inne z kolei nauczycieli wychowania fizycznego, matematyki czy chemii. Z tego właśnie powodu warto, żebyś zastanowił się nad tym, jak zapewnić sobie najlepszą ochronę na przyszłość. Rozwiązaniem problemu jest ubezpieczenie na życie.

Polisa na życie dla nauczyciela ma wiele do zaoferowania – może chronić od następstw nieszczęśliwych wypadków, poważnych chorób czy pobytu w szpitalu. Wsparcie finansowe w postaci jednorazowego odszkodowania  o określonej kwocie jest istotne, ale jako nauczyciel możesz również liczyć na pomoc innego rodzaju, którą oferuje pakiet assistance – transport medyczny, wsparcie psychologiczne, domową pomoc medyczną czy pomoc rehabilitacyjną. Ubezpieczenie na życie dla nauczyciela może ci również zaoferować rozszerzenie ochrony gwarantowanej w ramach podstawowej umowy. Dzięki temu jako pedagog możesz nabyć umowę dodatkową dotyczącą m.in.:

 • niezdolności do pracy, 
 • hospitalizacji wskutek NW,
 • hospitalizacji wskutek choroby,
 • leczenia i rehabilitacji.

Nauczyciel może nabyć polisę na życie indywidualnie, ale również grupowo. Ubezpieczenie grupowe można zakupić w miejscu zatrudnienia, jeśli pracodawca współpracuje z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Tak zwana „grupówka” to produkt, który w niewysokiej cenie gwarantuje szeroki zakres ochrony (hospitalizacja, śmierć bliskiej osoby, urazy ciała, urodzenie dziecka, poważna choroba). Jest to jednak ubezpieczenie, w którym suma ubezpieczenia nie jest zbyt wysoka. Wpływa to na wysokość świadczeń.

Ubezpieczenie grupowe można nabyć również indywidualnie, ponieważ wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość zakupu otwartej polisy grupowej. Do takiej ochrony można przystąpić bez względu na miejsca oraz rodzaj zatrudnienia. 

Indywidualna polisa na życie oznacza, że sam ustalasz, na jaką kwotę chcesz się ubezpieczyć, na jakim zakresie ochrony ci zależy oraz jak długo trwać ma twoja umowa z ubezpieczyciel (12 miesięcy, 5 lat, 30 lat, dożywotnio). Jest to najbardziej korzystne rozwiązanie, ponieważ sam decydujesz o tym, ile będzie kosztować twoja ochrona oraz w jakim kierunku będzie cię chronić. Nie musisz opłacać zbędnej ochrony (np. jeśli nie planujesz powiększania rodziny, świadczenie z tytułu urodzenia dziecka może być dla ciebie całkowicie zbędne).


W czasie lekcji czy po lekcjach? Gdzie i kiedy działa ubezpieczenie dla nauczyciela? 

Polisa na życie dla nauczyciela oznacza bardzo często ubezpieczenie dla personelu placówek oświatowych. Ochronę może zatem zakupić zarówno kadra pedagogiczna, jak i administracyjna. 

Taki rodzaj ubezpieczenia na życie działa podobnie do ochrony NNW dla dziecka, które chroni przez 12 miesięcy i gwarantuje określone warunki ochrony (świadczenie z tytułu urazu ciała, pobytu w szpitalu, poparzenia czy poważnego zachorowania).

Ochrona dla nauczyciela obowiązuje przez cały rok oraz całą dobę. Pedagog może liczyć na to, że jeśli np. do złamania dojdzie podczas lekcji czy przerwy otrzyma odszkodowanie. Świadczenie otrzyma również, jeśli do zdarzenia dojdzie podczas weekendu lub wakacji.

Umowę ubezpieczeniową można rozbudować o umowy dodatkowe. Zwiększają one zakres ochrony oraz szansę na otrzymanie odszkodowania. Pracownik szkoły może zdecydować się na ochronę dotyczącą pobytu w szpitalu, zdiagnozowania ciężkiej choroby lub utraty zdolności do pracy. Nauczyciel może wybrać kilka umów dodatkowych, które będą dopasowanego do jego indywidualnych potrzeb.

Jaka polisa dla pedagoga będzie lepsza – indywidualna czy grupowa? 

Polisa indywidualna oraz grupowa mają swoje wady i zalety, przez co każde z tych rozwiązań może być dobre dla kogoś innego. Jeśli jesteś nauczycielem i rozważasz zakup ubezpieczenia, sprawdź poniżej, która opcja będzie dla Ciebie bardziej korzystna.

Ubezpieczenie indywidualne

Plusy:

 • sam wybierasz wysokość sumy ubezpieczenia,
 • sam ustalasz zakres ochrony,
 • możesz liczyć na wysokie kwoty odszkodowania,
 • masz możliwość porównania ofert i wybrania takiej, którą uznasz za najlepszą.

Minusy:

 • za polisę indywidualną zapłacisz więcej niż za grupową,
 • musisz poświęcić więcej czasu na znalezienie odpowiedniej oferty.

Jakie są z kolei wady i zalety ubezpieczenia grupowego? Czy jest to dobre rozwiązanie dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników oświaty?

Ubezpieczenie grupowe

Plusy:

 • możesz liczyć na szeroki zakres ochrony w ramach jednej umowy,
 • ubezpieczenie nabywasz w miejscu zatrudnienia, więc nie musisz samodzielnie umawiać spotkania z agentem,
 • za polisę grupową najczęściej zapłacisz mniej niż w przypadku indywidualnego ubezpieczenia na życie.

Minusy:

 • nie możesz modyfikować umowy zgodnie z tym, czego potrzebujesz od ubezpieczenia,
 • nie masz możliwości wyboru, pracodawca oferuje ci konkretną polisę w kilku wariantach cenowych i na tym kończy się twój wybór,
 • niskie kwoty odszkodowania wynikające z niskiej sumy ubezpieczenia.

Gdzie jako nauczyciel możesz kupić polisę na życie? 

Jako pracownik szkoły masz dwie możliwości zakupu ubezpieczenia na życie do wyboru. Pierwsza z nich dotyczy polisy grupowej. Takie rozwiązanie odbywa się za pośrednictwem pracodawcy – to on oferuje ci konkretną ofertę grupówki, a ty wybierasz odpowiedni dla ciebie wariant cenowy. Umowa jest zawierana w miejscu pracy, nie wymaga spotkania z agentem.

Jeśli jednak jesteś nauczycielem i zależy ci na dopasowanej do ciebie ochronie, możesz poszukać ubezpieczenia na życia samodzielnie. W tym celu powinieneś przede wszystkim ustalić budżet, jaki chcesz przeznaczyć na polisę, a następnie dokonać analizy dostępnych ofert. 

Porównanie ofert ubezpieczeniowych może odbyć się szybko i skutecznie, jeśli skorzystasz z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej. Jest to narzędzie, które w oparciu o wskazane przez ciebie parametry, dokona selekcji dostępnych ofert. Bardzo szybko zatem dotrzesz do najbardziej korzystnych ubezpieczeń.


Nauczycielu nie przepłacaj. Ile zapłacisz za polisę na życie? 

Ubezpieczenie na życie nie musi oznaczać wysokich opłat. Pomożemy ci znaleźć najbardziej atrakcyjną cenowo ofertę. Jeśli jesteś nauczycielem i zależy ci na niedrogim rozwiązaniu, pamiętaj o porównaniu różnych ubezpieczeń – każde z nich oferuje nieco inną ochronę, sumę ubezpieczenia oraz warunki. Z pozoru nieduże różnice mogą mieć duży wpływ na cenę twojej ochrony. 
 

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE DLA NAUCZYCIELA

Ubezpieczenie

Rodzaj polisy

Zakres ochrony

Cena

PZU – Ubezpieczenie NNW dla nauczycieli i personelu placówek oświatowych

Ubezpieczenie NNW

Nieszczęśliwy wypadek, omdlenie i atak epilepsji, złamanie lub zwichnięcie, wstrząśnienie mózgu, sepsa, zawał serca lub krwotok śródczaszkowy

Składka roczna lub miesięczna, wysokość składki ustalana przy zawieraniu umowy

Allianz Opiekun dla nauczycieli

Ubezpieczenie grupowe

Nieszczęśliwy wypadek, leczenie szpitalne, zdiagnozowanie nowotworu, zdiagnozowanie poważnej choroby, pakiet assistance, świadczenie lekowe, urodzenie dziecka

Od 60 zł miesięcznie, trzy warianty do wyboru

Tabela 1. Opracowanie własne.

Jako pracownik oświaty możesz wybrać ubezpieczenie stworzone z myślą o Twojej pracy, jak powyższe oferty wymienione w tabeli. Masz również inną możliwość, a konkretnie zakup indywidualnej polisy na życie, gdzie masz wpływ na cenę ubezpieczenia, zakres ochrony, czas trwania umowy oraz sumę ubezpieczenia.

ILE KOSZTUJE POLISA NA ŻYCIE

TU

SU

Poważne zachorowanie

Pobyt w szpitalu

1% uszczerbku na zdrowiu

Cena składki miesięcznej

UNIQA

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

Generali

20 000 zł

2 500 zł

50 zł/dzień

30 000 zł

Od 45 zł

Nationale-Nederlanden

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

Generali

30 000 zł

2 500 zł

45 zł/dzień

28 000 zł

Od 69 zł

ERGO Hestia

35 000 zł

8 000 zł

60 zł/dzień

45 000 zł

Od 69 zł

Allianz

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

Generali

40 000 zł

3 000 zł

45 zł/dzień

33 000 zł

Od 88 zł

ERGO Hestia

50 000 zł

12 000 zł

70 zł/dzień

50 000 zł

Od 70 zł

Generali

55 000 zł

4 000 zł

60 zł/dzień

45 000 zł

Od 104 zł

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 15.02.2023 r.

Warto, żebyś pamiętał o tym, że suma ubezpieczenia może być znacznie wyższa niż zamieszczone w tabeli propozycje. Jako nauczyciel możesz nabyć ochronę z sumą ubezpieczenia wynoszącą zarówno 50 000 zł, jak i 300 000 zł. Będzie to miało wpływ na to, jaką składkę ostatecznie zapłacisz, jednak suma ubezpieczenia powinna być dopasowana do twoich indywidualnych oczekiwań. 

Pracowniku oświaty, koniecznie sprawdź umowę! 

Przed zakupem ubezpieczenia na życie, warto wczytać się w szczegóły umowy. Chodzi o dokument OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Możesz w nich znaleźć wiele ważnych informacji, jak np. to, w jaki sposób i gdzie zgłosić roszczenie. Dzięki temu, gdy dojdzie do wypadku lub innego zdarzenia, będziesz wiedzieć, jakie kroki należy podjąć. Wydawać się może oczywiste – po wypadku należy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Owszem, tak właśnie trzeba zrobić. Jednak w jaki sposób? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala własny sposób komunikacji z klientem. Może to być formularz online, zgłoszenie mailowe, telefoniczne, wysłane pocztą tradycyjną lub złożone osobiście w biurze siedzibie towarzystwa. 

Warto, żebyś sprawdził w dokumencie OWU zapis dotyczący okoliczności, w których możesz nie otrzymać odszkodowania. Wpływ mogą mieć na to wyłączenia odpowiedzialności, karencja oraz limity świadczeń. Jest to zapis, który można znaleźć w każdej umowie ubezpieczeniowej.

Alicja OrłowskaAlicja Orłowska

Wyłączenie odpowiedzialności ustala, w jakich okolicznościach musi dojść do zdarzenia, by ubezpieczyciel mógł wypłacić odszkodowanie. Oznacza to, że w chwili spowodowania wypadku ubezpieczony nie może być nietrzeźwy lub pod wpływem innych substancji odurzających. Jeśli jako nauczyciel lub dyrektor szkoły doznałeś urazu ciała w wyniku wypadku samochodowego, a nie posiadasz uprawnień do prowadzenia pojazdu, ubezpieczyciel może odmówić ci wypłaty odszkodowania. 

Sprawdź również karencję. Jest to zapis, który precyzuje, po jakim czasie w pełni zaczyna obowiązywać ochrona. Karencja może wynosić 3 miesiące, jak i 2 lata. Różne zdarzenia objęte ochroną mogą posiadać różną karencję.

Zwróć również uwagę na to, czy ubezpieczyciel przewiduje limity świadczeń. Może okazać się, że z tytułu określonego zdarzenia firma ubezpieczeniowa przewiduje nie więcej niż dwa lub trzy odszkodowania w ciągu roku polisowego. Warto o tym wiedzieć, szczególnie, jeśli chciałbyś ponownie ubiegać się o świadczenie. 
 

Ważne informacje

1.    Ubezpieczenie dla nauczyciela to polisa dla pracowników placówek oświatowych, zarówno kadry pedagogicznej, jak i administracyjnej

2.    Nauczyciel może zdecydować się na grupową polisę na życie, jak i samodzielnie wybrać indywidualne ubezpieczenie na życie

3.    W indywidualnej polisie na życie można mieć wpływ na całokształt ubezpieczenie, tj. na sumę ubezpieczenia, zakres ochrony, jak i czas trwania umowy

4.    Przed zakupem ubezpieczenia zawsze warto sprawdzić inne opcje, by znaleźć najbardziej dopasowaną ofertę
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie dla nauczyciela

 1. Jakie ubezpieczenie dla nauczyciela będzie najlepsze?

  Dla każdego nauczyciela dobre może być inne ubezpieczenie – spora część za najlepsze rozwiązanie uzna indywidualną polisę, jednak również grupowa ma swoje plusy. Istotny jest zakres ochrony, wysokość świadczeń oraz to, na jaką sumę ubezpieczy się pedagog. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej oferty i nie rezygnowanie z zakupu. 

 2. Ile kosztuje ubezpieczenie dla nauczyciela?

  Polisa dla nauczyciela może kosztować zarówno 45 zł miesięcznie w ofercie indywidualnej, jak i od 60 zł na miesiąc w ramach ubezpieczenia grupowego. Podane ceny nie są jednak gwarantowane, należy pamiętać, że mogą one ulec zmianie w związku z wiekiem, stażem pracy oraz stanem zdrowia. 

 3. Kto może kupić ubezpieczenie na życie dla nauczyciela?

  Ubezpieczenie dla nauczyciela tak naprawdę może objąć ochroną pracowników placówki oświatowej. Oznacza to, że ubezpieczyć może się i nauczyciel, i pracownik administracyjny. 

 4. Gdzie działa ubezpieczenie na życie dla pracowników placówek oświatowych?

  Ochrona ubezpieczeniowa w polisie dla nauczyciela działa codziennie, o każdej porze oraz na całym świecie. Dzięki temu pedagog może liczyć na kompleksową ochronę. 

 5. Jaki zakres ubezpieczenia powinien wybrać nauczyciel?

  Nauczyciel powinien dopasować ochronę do swoich indywidualnych potrzeb – zakresu pracy, tego, czy dojeżdża do szkoły, czy prowadzi zajęcia związane z aktywnością fizyczną. Polisa powinna być również dopasowana do wieku oraz stanu zdrowia ubezpieczonego.