Osoby, które wykonują zawody związane z obroną kraju – są narażone na wiele różnych czynników. Jeśli pracujesz w służbie mundurowej, pomyśl o tym, jak zabezpieczyć przyszłość swoją oraz najbliższych ci osób. Podpowiemy, jak zrobić to najlepiej!

Ochrona, jakiej możesz potrzebować może dotyczyć różnych płaszczyzn. To może być chęć zabezpieczenia bliskich na wypadek twojej nagłej śmierci. Możesz liczyć na zabezpieczenie finansowe, gdy utracisz sprawność i możliwość wykonywania zawodu lub potrzebne może być wsparcie na wypadek wypadku komunikacyjnego. Każde z tych zdarzeń może zostać odpowiednio zabezpieczone. Sprawdź, jak żołnierz może ubezpieczyć swoją przyszłość.

Jaka ochrona może być potrzebna na stanowisku żołnierza? 

Ubezpieczenie na życie dla funkcjonariuszy służb mundurowych, jak i dla ich współmałżonków, musi odpowiadać konkretnym potrzebom, jakie mogą posiadać żołnierze Wojska Polskiego. Ochrona polisowa powinna zatem uwzględniać wydarzenia zarówno na terenie kraju, jak i za granicą oraz zabezpieczać wiele sytuacji, w których pracownik jednostki wojskowej może być narażony na utratę zdrowia lub życia.

Rodzaj ochrony zależy, zarówno od funkcji, jaką pełni pracownik mundurowy, ale również od jego indywidualnych preferencji. Zupełnie innej ochrony może potrzebować wojskowy, który zajmuje się dowództwem lub logistyką jednostki, innym żołnierz sił powietrznych czy wojsk chemicznych. Pracownik wojska, który pełni w jednostce funkcję kierowcy, może oprócz ochrony na życie potrzebować również dobrej polisy OC.

Co w tym przypadku może zaoferować ubezpieczenie na życie dla wojskowego? 

Jednym z rozwiązań może być grupowe ubezpieczenie na życie, które oprócz funkcjonariuszy służb mundurowych mogłoby oferować ochronę również dla pracowników cywilnych. Wszyscy pracownicy wojska mieliby wówczas możliwość zakupu takiej ochrony.

Innym pomysłem jest indywidualna polisa na życie, w której żołnierz jako klient może samodzielnie ustalić zakres ochrony, wysokość sumy ubezpieczenia oraz składki, a także czas trwania umowy polisowej. 

W przypadku indywidualnego ubezpieczenia na życie, jako pracownik mundurowy sam możesz odpowiednio skonstruować swoją polisę. Takie ubezpieczenie może uwzględnić współmałżonków oraz inne bliskie osoby, chronić na wypadek utraty zdolności do pracy i stanowić zabezpieczenie finansowe pod kredyt, ale może również skupiać się na innej ochronie – od poważnego zachorowania, uszczerbku na zdrowiu czy wypadku komunikacyjnego.

Co ma do zaoferowania polisa grupowa? 

Jednym z rozwiązań, z których możesz skorzystać jako żołnierz zawodowy, jest ubezpieczenie grupowe. Taką opcję możesz nabyć w miejscu pracy, ale i na własną rękę, korzystając z otwartej polisy grupowej.

Grupowe ubezpieczenie to polisa, która w ramach jednej umowy zapewnia szeroki zakres ochrony. Plusem takiego rozwiązania jest niska cena składki, jednak ta z kolei przekłada się na niewysoką sumę ubezpieczenia. Z ubezpieczeniem grupowym możesz zyskać wsparcie finansowe w sytuacji:

 • powiększenia rodziny,
 • śmierci bliskiej osoby,
 • poważnej choroby,
 • pobytu w szpitalu,
 • uszczerbku na zdrowiu, 
 • operacji chirurgicznej,
 • niezdolności do pracy.

Minusem ubezpieczenia grupowego, oprócz niewysokiej sumy ubezpieczenia, jest krótki czas trwania umowy (oraz ochrony), brak możliwości porównania i wybrania oferty oraz fakt, że umowy nie można w żaden sposób modyfikować. Dla funkcjonariuszy wojska takie ubezpieczenie może być zatem atrakcyjne, ale i niewystarczające.

Ile zapłacisz za taką ochronę na przyszłość? 

To, ile zapłacisz za ubezpieczenie na życie, zależy od kilku ważnych czynników. Na cenę polisy wpływ mają:

 • twój wiek,
 • twój stan zdrowia,
 • zakres ochrony,
 • suma ubezpieczenia,
 • porównanie dostępnych ofert.

Powinieneś wiedzieć o tym, że dwie różne osoby za tę samą ofertę polisową mogą zapłacić dwie różne składki. Jak to się dzieje? Otóż załóżmy, że masz 28 lat, jesteś żołnierzem zawodowym, cieszysz się dobrą kondycją oraz zdrowiem. Twoja składka może być znacznie mniejsza, niż dla twojego kolegi z jednostki, który jest starszy od ciebie o 15 lat, pali papierosy, a w ostatnim czasie przeszedł operację. Ryzyko zachorowania oraz śmierci w tych dwóch sytuacjach jest zupełnie inna i na tej właśnie podstawie ocenia je ubezpieczyciel. Ocena ryzyka dotyczy również żołnierzy Wojska Polskiego, jak i innych funkcjonariuszy służb mundurowych. 

Różnica w cenie jest zależna także od zakresu ochrony i wybranej sumy ubezpieczenia. Jeśli zdecydujesz się na maksymalną ochronę z sumą ubezpieczenia wynoszącą 300 000 zł, a inny pracownik mundurowy wybierze podstawową ochronę na kwotę 100 000 zł – zapłacisz więcej. Warto zastanowić się nad tym, jaka ochrona dokładnie będzie potrzebna i nie decydować się na rozwiązania, które tobie jako żołnierzowi zawodowemu, mogą zupełnie się nie przydać.

Przykłady ofert ubezpieczeń na życie

TU

SU

Poważne zachorowanie

Pobyt w szpitalu

1% uszczerbku na zdrowiu

Cena składki miesięcznej

UNIQA

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

Generali

20 000 zł

2 500 zł

50 zł/dzień

30 000 zł

Od 57 zł

Nationale-Nederlanden

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

Generali

40 000 zł

3 000 zł

50 zł/dzień

40 000 zł

Od 72 zł

ERGO Hestia

35 000 zł

8 000 zł

60 zł/dzień

45 000 zł

Od 69 zł

Allianz

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

55 000 zł

15 000 zł

80 zł/dzień

60 000 zł

Od 85 zł

Generali

55 000 zł

4 000 zł

60 zł/dzień

45 000 zł

Od 104 zł

ERGO Hestia

100 000 zł

20 000 zł

100 zł/dzień

75 000 zł

Od 130 zł

Generali

300 000 zł

15 000 zł

50 zł/dzień

40 000 zł

Od 107 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 01.09.2023 r.

Zanim podpiszesz umowę, zwróć uwagę na to! 

Zapoznanie się z treścią umowy przed jej zawarciem jest koniecznością. Jej dokument może być jednak na tyle obszerny, że warto skupić się na najważniejszych jej elementach. 

Na co powinieneś zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Są to przede wszystkim:

 • suma ubezpieczenia – sprawdź, czy kwota zgadza się z twoim planem na przyszłość,
 • zakres ochrony – tutaj również warto skontrolować, czy umowa zapewnia dokładnie to, na czym tobie najbardziej zależało,

Zarówno jako pracownik cywilny, jak i funkcjonariusz służb mundurowych, powinieneś wiedzieć, że w przypadku zgłoszenia roszczenia konieczne będą określone dokumenty. Przed zakupem sprawdź koniecznie, jakie dokumenty mogą być konieczne do poinformowania ubezpieczyciela o zaistniałej szkodzie. To może być wypis ze szpitala czy notatka policyjna. Jednak w przypadku żołnierza, jeśli do urazu doszło podczas ćwiczeń z gotowości bojowej lub poligonu, może być potrzebny protokół wypadkowy.

W tych okolicznościach ochrona może nie zadziałać

Ochrona polisowa nie działa we wszystkich możliwych okolicznościach, ponieważ prowadziłoby to do wielu naruszeń i prób wyłudzenia wysokiego odszkodowania. W takiej sytuacji trudno byłoby stwierdzić, które działania należą do uczciwych, a które nie. Dlatego właśnie istnieją przepisy, które mają regulować bezpieczeństwo dla obu stron umowy. Co powinieneś sprawdzić w umowie? Koniecznie przeczytaj punkty, dotyczące:

 • karencji – czasu między zawarciem umowy, a rozpoczęciem ochrony np. na wypadek hospitalizacji lub zdiagnozowania poważnej choroby; karencja może trwać od 1 do 24 miesięcy w zależności od rodzaju zdarzenia,
 • wyłączenia odpowiedzialności – to okoliczności zdarzenia objętego ochroną, przy których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania; taka sytuacja może mieć miejsce, gdy spowodujesz wypadek samochodowy i doznasz uszczerbku na zdrowiu, ale prowadziłeś pod wpływem alkoholu,
 • limitów świadczeń – ubezpieczyciel określa, ile razy wypłaci odszkodowanie z tytułu konkretnej sytuacji.

Gdzie możesz szukać dobrej polisy dla siebie? 

Żołnierz zawodowy czy inny pracownik służb mundurowych może szukać ubezpieczenia na życie na własną rękę. To jednak dość czasochłonny i skomplikowany proces. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają bardzo bogatą ofertę, a dodatkowo każdą z polis można rozbudować o odpowiednie rozszerzenia. Porównanie tego wszystkiego nie jest łatwe. 

Porównanie ofert jest kluczowe, by znaleźć  najlepsze ubezpieczenie na życie, a także by, nie przepłacić za produkt. Dzięki porównaniu dowiesz się więcej o cenach, zakresach ochrony oraz opcjach, z jakich możesz wybrać coś dla siebie. Nie ma sensu płacić za ochronę, która nie odpowiada Twoim potrzebom - zgodnym z zawodem, jaki wykonujesz czy sposobem spędzania wolnego czasu. Porównanie pozwala również zaoszczędzić sporo czasu - szybciej docierasz do konkretnych ofert.

Adrianna ChruścielAdrianna Chruściel

Możemy jednak ci w tym pomóc. W tym celu służą porównywarki ubezpieczeń na życie, które wymagają wypełnienia krótkiej ankiety, a na podstawie udzielonych informacji dostarczają ci najważniejszych informacji. Dzięki naszej porównywarce możesz w kilka minut dotrzeć do najbardziej korzystnych ofert i sam wybrać, która polisa na życie będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Ważne informacje

1.    Ubezpieczenie na życie dla żołnierza zawodowego musi uwzględniać jego potrzeby nie tylko związane z zagrożeniem, ale i planami na przyszłość

2.    Polisa dla pracowników mundurowych może obejmować ochroną również ich współmałżonków, dzieci oraz rodziców/teściów

3.    Koszt polisy na życie dla wojskowego zależny jest od wybranej sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony, ale również i wieku oraz stanu zdrowia osoby, która chce się ubezpieczyć

4.    Przed zakupem ubezpieczenia warto dokonać porównania ofert, dzięki temu szybciej można dotrzeć do wszystkich najciekawszych ofert

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie dla żołnierza zawodowego

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie dla żołnierza?

  Ubezpieczenie na życie dla żołnierza może kosztować zarówno 50 zł, jak i 300 zł miesięcznie. Skąd taka rozbieżność w cenach? Koszt zależy od wybranej polisy, rodzaju ubezpieczenia, a także sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony. Na cenę składki wpływ ma również wiek oraz stan zdrowia ubezpieczonego w chwili zawierania umowy.

 2. Czy badania lekarskie, by kupić polisę na życie dla żołnierza zawodowego są konieczne?

  Dobra polisa na życie będzie wymagała ankiety medycznej, w niektórych przypadkach mogą to być również badania lekarskie. To ubezpieczyciel ustala, na jakiej podstawie będzie w stanie obliczyć ryzyko polisowe. Badania oraz ankieta nie są konieczne przy zakupie polisy grupowej.

 3. Czy jako pracownik służb mundurowych mogę posiadać dwie polisy na życie?

  Tak, w przypadku ubezpieczeń na życie nie ma limitu posiadanych ubezpieczeń. Jeśli jesteś żołnierzem i masz np. ubezpieczenie grupowe to możesz kupić również indywidualną polisę na życie, która będzie dopasowana do twoich preferencji.

 4. Kto może otrzymać odszkodowanie z polisy na życie dla żołnierza zawodowego?

  Odszkodowanie z polisy na życie dla żołnierza może otrzymać sam żołnierz (gdy dojdzie do np. uszczerbku na zdrowiu lub innego zdarzenia objętego ochroną) lub najbliżsi uprawnieni do otrzymania pieniędzy. Mogą to być krewni, ale i inni – np. znajomi, którzy zostali podani w umowie polisowej jako osoby uposażone.