Skręcenie i naderwanie stawu skokowego to bolesne urazy, które mogą wpłynąć na naszą aktywność i jakość życia. W takich sytuacjach, oprócz konieczności podjęcia odpowiedniego leczenia i rehabilitacji, istnieje również możliwość uzyskania odszkodowania. Jak uzyskać odszkodowanie za skręcenie i naderwanie stawu skokowego? Jaka jest wysokość odszkodowania? Gdzie złożyć dokumenty, aby uzyskać odszkodowanie za skręcenie i naderwanie stawu skokowego? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie kroki podjąć, aby skutecznie zyskać wsparcie finansowe w przypadku takiego urazu, a także jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc skorzystać z polisy ubezpieczeniowej.

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA

Co to jest skręcenie i naderwanie stawu skokowego?

Skręcenie i naderwanie stawu skokowego to dość powszechny uraz, szczególnie wśród osób aktywnie uprawiających sport. Staw skokowy jest bardzo istotnym elementem układu ruchu, odpowiada za stabilizację podczas chodzenia, biegania czy skakania. W momencie gdy dochodzi do nagłego, niekontrolowanego ruchu stopy, więzadła w stawie skokowym mogą ulec naciągnięciu albo nawet przerwaniu, co skutkuje skręceniem lub naderwaniem. Skręcenie zazwyczaj dotyczy więzadła pobocznego, a uszkodzenie tego więzadła powoduje charakterystyczny ból i obrzęd zewnętrznej strony kostki. 

Objawy skręcenia i naderwania stawu skokowego są zróżnicowane i zależą od stopnia urazu. Skręcenia skoku można podzielić na trzy stopnie. Stopień I to niewielkie naciągnięcie torebki stawowej i więzadeł, stopień II to częściowe przerwanie więzadeł, a stopień III – całkowite zerwanie więzadeł. 

Wśród objawów wyróżnia się:

Skręcenie stawu skokowego (stopień I i II):

 • ból – pojawia się nagły, ostry ból wokół kostki, zwłaszcza po naciągnięciu lub skręceniu stopy,
 • obrzęk – obszar wokół stawu staje się opuchnięty, co jest wynikiem gromadzenia się płynu w torebce stawowej,
 • krwiak – może pojawić się zasinienie lub wybroczyny na skórze, spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
 • ograniczony ruch – ruchy stopy są utrudnione i bolesne, a kostka staje się wrażliwa na dotyk,
 • trudności z obciążeniem stopy – osoba odczuwa dyskomfort albo ból przy próbie obciążenia stopy.

Naderwanie skokowego stawu (stopień III):

 • silny ból – intensywny ból w okolicach kostki, który może być niemożliwy do zniesienia.
 • duży obrzęk – staw skokowy może znacznie obrzęknąć, powodując deformację stopy i kostki,
 • wyraźny krwiak – pojawia się duży i wyraźnie widoczny krwiak w okolicach kostki,
 • chwiejność stawu – kostka staje się niestabilna, co może powodować uczucie chodzenia „na rozchwianym gruncie”,
 • brak możliwości obciążenia stopy – pacjent nie jest w stanie stawiać stopy na ziemi z powodu silnego bólu i niestabilności stawu.

Warto podkreślić, że objawy skręcenia i naderwania stawu skokowego mogą różnić się w zależności od indywidualnej reakcji organizmu na uraz, a także od stopnia uszkodzenia więzadeł. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów po urazie stawu skokowego ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza lub specjalisty w dziedzinie ortopedii, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i leczenie. Wczesne reagowanie oraz odpowiednie postępowanie mają szansę znacząco zminimalizować powikłania.

Zobacz: Trwały uszczerbek na zdrowiu - jak ocenić?

Jak powinno się leczyć taką dolegliwość?

Diagnoza skręcenia i naderwania stawu skokowego opiera się przede wszystkim na badaniu fizykalnym i wywiadzie. Lekarz zwraca uwagę na opis urazu, charakterystyczne objawy oraz ocenia zakres ruchu i stabilność stawu skokowego. W przypadku wątpliwości lub bardziej poważnych urazów zaleca się wykonanie dodatkowych badań obrazowych. Rentgen pozwala wykluczyć złamanie kości, a badania takie jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa umożliwiają dokładniejszą ocenę uszkodzeń więzadeł i innych tkanek stawu.

Leczenie zależy od stopnia urazu i może obejmować różne metody, takie jak unieruchomienie stawu, stosowanie bandaża elastycznego, fizykoterapia bądź rehabilitacja. W niektórych przypadkach konieczny okazuje się zabieg chirurgiczny w celu zrekonstruowania zerwanego więzadła.

Czy problemy ze stawem skokowym mogą stanowić podstawę do odszkodowania?

Przywrócenie pełnej sprawności po skręceniu lub naderwaniu stawu skokowego może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od stopnia urazu i skuteczności leczenia. Wiąże się to m.in. z ograniczeniem aktywności fizycznej, a niekiedy nawet pracy. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie na wypadek skręcenia lub naderwania stawu skokowego, które zapewnia finansową ochronę oraz wsparcie w trudnym okresie rekonwalescencji.

Wśród dostępnych ofert na rynku ubezpieczeniowym można znaleźć polisy, które obejmują skręcenie lub naderwanie skokowego stawu, gwarantując finansową ochronę w razie wystąpienia urazu. Warto jednak zaznaczyć, że w takich polisach mogą występować pewne ograniczenia dotyczące zakresu albo wysokości wypłaty świadczenia. W poniższej tabeli zaprezentowano wybrane oferty.

Jakie świadczenie z tytułu skręcenia stawu skokowego

Wybrana oferta TU

PZU, Dodatkowe ubezpieczenie do ubezpieczeń indywidualnie kontynuowanych, Opieka medyczna w razie urazu ortopedycznego – PZU Uraz Ortopedyczny

Nationale-Nederlanden, Ochrona Jutra, Umowa dodatkowa na wypadek uszkodzenia ciała

Warta, Warta Ochrona

Allianz, Strefa NNW

rodzaj zdarzenia polisowego i % wypłaty świadczenia w przypadku skręcenia i naderwania stawu skokowego

2-20% w zależności od stopnia uszkodzenia stawu

zwichnięcie stawu skokowego w zależności od zniekształceń oraz ograniczenia ruchomości i utrzymujących się dolegliwości – 3-5%

zwichnięcie stawu skokowego w zależności od zniekształceń oraz ograniczenia ruchomości – 2-20%

zwichnięcie stawu skokowego górnego – 5%,
skręcenie stawu skokowego górnego – 1%

Tabela 1.  Skręcenie i naderwanie stawu w ofercie wybranych TU. 

W przypadku potwierdzonego urazu, po zgłoszeniu zdarzenia i dostarczeniu niezbędnej dokumentacji medycznej, poszkodowany może otrzymać wypłatę odszkodowania, które ma prawo wykorzystać na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji oraz codziennych wydatków, w sytuacji gdy jest ograniczony w aktywnościach zawodowych. 

Na podstawie danych z tabeli widać, że wysokość odszkodowania zależy m.in. od stopnia skręcenia lub zwichnięcia, a także ograniczenia ruchomości. Polisa pozwala osobie ubezpieczonej uniknąć konieczności ponoszenia dużych kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją oraz ewentualnymi powikłaniami po urazie.

Co jeszcze oprócz świadczenia możesz zyskać?

Oprócz standardowego świadczenia w formie odszkodowania za skręcenie bądź naderwanie stawu wiele TU oferuje dodatkowe umowy, które mogą okazać się szczególnie atrakcyjne dla osób aktywnie uprawiających sport lub prowadzących aktywny tryb życia. Oto niektóre z dodatkowych świadczeń:

 • ochrona na wypadek ciężkich chorób – takich jak nowotwory, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. W przypadku zdiagnozowania jednej z objętych umową chorób ubezpieczony otrzymuje ustaloną kwotę, która może zostać wykorzystana na koszty leczenia lub rehabilitacji, a także utrzymanie rodziny w czasie niezdolności do pracy,
 • ochrona na wypadek utraty sprawności w życiu codziennym – ubezpieczenia tego typu zapewniają wsparcie finansowe, gdy osoba ubezpieczona utraci zdolność do samodzielnej egzystencji w wyniku wypadku i skręcenia stawu skokowego albo choroby, 
 • ochrona na wypadek kontuzji sportowych – z myślą o osobach uprawiających sport powstały ubezpieczenia specjalnie dostosowane do ryzyka związanego z kontuzjami sportowymi. Polisy tego typu zapewniają wsparcie finansowe i medyczne w razie urazów, które mogą wystąpić podczas treningów bądź zawodów sportowych.
 • Assistance medyczny – w ramach umów dodatkowych oferowanych w ubezpieczeniach na wypadek skręcenia lub naderwania stawu skokowego można znaleźć opcję „Assistance medyczny”. Jest to wsparcie organizacyjne i logistyczne, które obejmuje m.in. opiekę medyczną za granicą, możliwość skorzystania z drugiej opinii medycznej oraz wsparcie specjalistów w zaplanowaniu leczenia i rehabilitacji.

Przykładowo, w Allianz w ramach dodatkowej umowy Strefa NNW można dokupić jeszcze Pakiet Assistance w chorobie. Obejmuje on między innymi pomoc finansową w wysokości 10 000 zł, a także świadczenia opiekuńcze, takie jak organizacja procesu rehabilitacyjnego, dostarczenie sprzętu rehabilitacyjnego, dostarczenie posiłków, dostarczenie leków, wsparcie pielęgniarskie, zwrot kosztów peruk i protez, a także różnorodne świadczenia transportowe medyczne.

Ponadto pakiet Assistance oferuje telefoniczną informację medyczną, która umożliwia uzyskanie danych teleadresowych placówek medycznych, aptek i domów pomocy społecznej. Świadczenia medyczne, diagnostyka laboratoryjna oraz rehabilitacja również są objęte ochroną. Ubezpieczony może korzystać z konsultacji lekarzy różnych specjalizacji, badań laboratoryjnych oraz badań specjalistycznych, takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, a także rehabilitacji fizycznej.

Polisa zdrowotna a leczenie skręcenia stawu skokowego

Objawy skręcenia stawu skokowego mogą być tak dotkliwe, że wymagane będzie leczenie u specjalisty. Niestabilność stawu skokowego, która powoduje spory ból może potrzebować czasowego unieruchomienia. Skręcenie kostki z całą pewnością warto potraktować poważnie i wyleczyć, by dolegliwość nie powracała.

W tym zakresie może pomóc prywatna polisa zdrowotna, która umożliwia szybki i darmowy kontakt z lekarzem bez skierowania. Polisa zdrowotna obejmować może wizyty u ortopedy, chirurga oraz umożliwić rehabilitację stawu skokowego.

Ile kosztuje polisa zdrowotna?

Produkt

Liczba specjalistów

Liczba badań

Rehabilitacja

Składka miesięczna od

Medicover

10

29

-

84 zł

Enel-med

9

45

-

85 zł

Enel-med

19

308

-

156 zł

MediSky

Bez limitu

Bez limitu

Tak

350 zł

Medicover

67

880

-

335 zł

MediSky

Bez limitu

Bez limitu

Tak

400 zł

Signal Iduna

6

85

-

55 zł

Signal Iduna

15

110

-

100 zł

Signal Iduna

6

85

-

192,50 zł

Inter Ubezpieczenia

77

412

-

200 zł

Enel-med

33

455

-

346 zł

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie danych z dnia 14 maja 2024 r.

Zanim podpiszesz umowę, koniecznie sprawdź!

Decyzja o zakupie ubezpieczenia to ważny krok w zapewnieniu sobie i swoim bliskim finansowej ochrony w razie nieprzewidzianych sytuacji. Jednak przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeanalizować ofertę i poznać szczegóły polisy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

Zanim podejmiesz decyzję, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń dostępnej online. To narzędzie pozwoli Ci na znalezienie najlepszego rozwiązania, dopasowanego do Twoich potrzeb i budżetu. Pamiętaj, że różnice między polisami mogą być znaczne, dlatego starannie przeanalizuj każdą propozycję.

Wypowiedź eksperta

Przed podpisaniem umowy zwróć szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Wyłączenia mogą dotyczyć określonych zachowań lub okoliczności, np. aktywności sportowych, udziału w nielegalnych działaniach bądź wpływu alkoholu na wypadek. Upewnij się, że wiesz, jakie zdarzenia są objęte wyłączeniem i czy nie stanowią one dla Ciebie problemu.
Ewelina Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń na życie i nieruchomościEwelina Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń na życie i nieruchomości

Sprawdź, jakie są maksymalne kwoty odszkodowań w poszczególnych przypadkach. Limity ubezpieczenia określają górną granicę wypłaty, więc warto upewnić się, czy są one wystarczające dla Twoich potrzeb. 

Inną ważną kwestię stanowi karencja. Jest to okres od momentu zawarcia umowy, w którym ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. To ważny aspekt, o którym warto pamiętać. Upewnij się, że znasz okres karencji w polisie, aby wiedzieć, kiedy rozpoczyna się Twoje ubezpieczenie.

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA

Gdzie warto szukać dobrej polisy na życie?

Pamiętaj o tym, że przed wyborem konkretnego produktu zawsze warto dokonać analizy dostępnych ofert. Ubezpieczenia na życie tylko z pozoru są do siebie podobne, ale mogą różnić się od siebie pod wieloma względami. Jeśli jesteś osobą aktywną i podejrzewasz, że może dotyczyć Cię skręcenie stawu skokowego, całkowite przerwanie więzadeł i konieczna będzie rehabilitacja stawu skokowego, to warto poszukać jak najlepszej ochrony.

Ubezpieczenie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb możesz znaleźć z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej. Jest to narzędzie, które eliminuje oferty spoza kręgu Twoich zainteresowań i wyszukuje te, na jakich Ci zależy. Zastanów się, jaki zakres ochrony będzie Ci potrzebny. Przy takiej kontuzji, jeśli będzie bardziej złożona i wynikać będzie z wypadku, niezbędne może być również leczenie operacyjne czy długa rehabilitacja stawu skokowego.

Ważne informacje

1.    Skręcenie i naderwanie stawu mogą stanowić podstawę do uzyskania odszkodowania, ale warto sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje te przypadki oraz jakie są warunki wypłaty świadczeń

2.    Należy dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczenia, zwracając uwagę na limity wypłat oraz okres karencji, aby mieć pełną świadomość warunków odszkodowania

3.    Świadczenia Assistance w chorobie, takie jak pomoc finansowa, wsparcie opiekuńcze, telefoniczna informacja medyczna czy dostęp do diagnostyki i rehabilitacji, mogą znacząco ułatwić proces rekonwalescencji po wspomnianym urazie

4.    Aby zgłosić zdarzenie, można skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem zarówno osobiście w siedzibie firmy, jak i online za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej
 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek operacji skręcenia i naderwania stawu skokowego

 1. Co na skręcenie i naderwanie stawu skokowego?

  W przypadku takiego urazu ważne jest jak najszybsze unieruchomienie i unikanie obciążania chorej nogi. Zaleca się nałożenie opatrunku uciskowego, zimnych okładów oraz uniesienie chorej kończyny. W celu zmniejszenia bólu i obrzęku można stosować środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

 2. Ile możesz dostać odszkodowania za skręcenie i naderwanie stawu skokowego?

  Wysokość odszkodowania za skręcenie i naderwanie stawu skokowego zależy m.in. od wybranej polisy i wysokości SU oraz stopnia urazu, ustalanego przez lekarza.

 3. Jak długo się leczy skręcenie i naderwanie skokowego stawu?

  Czas potrzebny na leczenie skręcenia stawu skokowego zależy od stopnia jego nasilenia. Rehabilitacja jest kluczowa i może trwać od kilku tygodni, kilku miesięcy do roku. Niezależnie od stopnia skręcenia ważne jest konsultowanie się z lekarzem i przestrzeganie zaleceń medycznych, aby zapewnić prawidłowe leczenie i minimalizować ryzyko długotrwałych problemów.

 4. Czy za skręcenie i naderwanie stawu należy się odszkodowanie?

  Tak, za skręcenie i naderwanie stawu skokowego może przysługiwać odszkodowanie, o ile jest to objęte umową ubezpieczeniową oraz zgodne z warunkami polisy.

 5. Czy przy skręceniu stawu skokowego można chodzić?

  Osoba, która przechodzi skręcenie kostki, może chodzić, ale będzie odczuwać spory dyskomfort z powodu bólu oraz obrzęku. Chodzenie jest możliwe przy lżejszym stopniu urazu, przy poważniejszym naderwaniu więzadeł chodzenie może nie być możliwe.