Uszkodzenie ciała, w tym również rana wymagająca szycia, może stanowić podstawę do otrzymania rekompensaty w postaci odszkodowania. Wysokość świadczenia jest zależna zarówno od wymiaru doznanego urazu oraz tego, jaką polisę oraz sumę ubezpieczenia posiadasz. Poniżej możesz dowiedzieć się, kiedy oraz ile możesz dostać za założenie szwów.

Zakładanie szwów nie zawsze może zostać objęte ochroną, ale może również stanowić jedno z kilku zdarzeń, które zagwarantują Ci odszkodowanie. 

Kiedy konieczne jest założenie szwów?

Nie każda rana czy rozcięcie skóry wymaga szycia. Konieczność pojawia się wtedy, gdy rana jest głęboka lub brzegi uszkodzonej skóry za bardzo się rozchodzą i mogą wydłużyć czas procesu gojenia. Szycie rany może być koniecznie po przerwaniu ciągłości tkanki, gdzie dojdzie do poważniejszego skaleczenia, wypadku samochodowego, upadku lub innych nieprzewidzialnych sytuacji. Dzięki założonym szwom rana goi się szybciej, a blizna będzie wyglądać bardziej estetycznie.

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie na życie może pomóc?

Ubezpieczenie na życie może zapewnić znacznie więcej niż samo świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego. Ochronę można odpowiednio rozbudować poprzez zakup umów dodatkowych, a dzięki temu można zyskać wsparcie również w sytuacji, gdy dojdzie do konieczności zaszycia rany.

Przy wybieraniu odpowiedniej oferty zwróć uwagę na to, kiedy dokładnie możesz otrzymać pomoc finansową. Nie każda polisa uwzględnia zakładanie szwów. W tym celu powinieneś zapoznać się z dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Ile możesz otrzymać za zaszytą ranę?

W sytuacji, gdy doszło do wypadku lub innego zdarzenia, w którym wymagasz zaszycia rany, możesz zyskać prawo do odszkodowania.

Rana może wymagać założenia kilku szwów, ale może być również bardziej skomplikowana, a zakładanie szwów może okazać się większym zabiegiem chirurgicznym. Od tego w dużym stopniu zależy wysokość odszkodowania.

W poniższej tabeli znajdziesz informacje o tym, jakiej kwoty możesz się spodziewać.

JAK DUŻE ODSZKODOWANIE ZA ZAŁOŻENIE SZWÓW

Rodzaj urazu

Kwota odszkodowania

Rana pojedyncza, krótka

300 – 500 zł

Rana wymagająca wielokrotnego zszycia

600 – 1 500 zł

Rana wymagająca interwencji plastycznej

1 500 – 3 000 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie oferty różnych TU (10.01.2024 r.).

To, czy świadczenie zostanie uwzględnione zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest to, czy Twoja polisa uwzględnia takie zdarzenie oraz w jakich okolicznościach doszło do wypadku. Załóżmy, że w drodze do pracy poślizgnąłeś się na schodach i podczas upadku doszło do urazu ręki, które dodatkowo wymagało szycia. W przypadku, gdy Twoja polisa uwzględnia taki uszczerbek na zdrowiu, możesz otrzymać świadczenie. Jeśli jednak Twoja ręka wymagać będzie operacji chirurgicznej, a Ty sam spędzisz kilka dni w szpitalu – Twoje odszkodowanie może być znacznie większe z powodu tych dwóch zdarzeń.

Jak wysokie odszkodowanie może dostać dziecko?

Uszczerbek na zdrowiu, jakim jest uraz, rana oraz szycie dotyczyć mogą również dzieci. Posiadanie polisy NNW dla dziecka może zapewnić odszkodowanie, gdy dojdzie już konieczności zaszycia rany.

Wysokość świadczenia zależna jest od rodzaju doznanego uszczerbku, posiadanej polisy oraz sumy ubezpieczenia. 
 

Świadczenie przyznawane za uszkodzenie ciała

Rodzaj uszkodzenia

Wysokość w oparciu kwotę SU

rany głowy powyżej 6 do 10 cm długości

3%

rany powyżej 10 cm długości

8%

rany skóry twarzy od 2 do 5 cm długości

1%

rany skóry twarzy powyżej 10 cm długości

10%

rany skóry szyi do 2 cm długości

0,5%

rany skóry powyżej 10 cm długości klatki piersiowej, pleców, grzbietu

2%

rany skóry powyżej 10 cm długości powłok jamy brzusznej

2%

rany brzucha leczone operacyjnie z otwarciem jamy otrzewnowej

5%

rany dłoni i śródręcza powyżej 3 cm długości

1%

rany skóry uda lub pośladka powyżej 6 cm długości

2%

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie danych zawartych w dokumencie OWU TU UNIQA z dnia 10.01.2024 r.

Jeśli do uszczerbku na zdrowiu doliczysz pobyt w szpitalu, konieczność operacji chirurgicznej, a następnie rehabilitacji – wysokość odszkodowania może być znacznie wyższa. 

Co jeszcze może Ci się przydać?

Polisa na życie może zapewnić bardzo różnorodną ochronę w wielu różnych zakresach. Powinieneś zastanowić się nad indywidualnym ryzykiem, jakie dotyczy Twojej osoby oraz Twojego stylu życia i w oparciu o wnioski skonstruować ochronę dopasowaną na miarę.

Ubezpieczenie na życie może chronić w sytuacji:

  • uszczerbku na zdrowiu,
  • utraty zdolności do samodzielnej egzystencji,
  • hospitalizacji,
  • operacji chirurgicznej,
  • leczenia specjalistycznego,
  • wypadku przy pracy,
  • wypadku komunikacyjnego.

Każde z powyższych zdarzeń może wzmocnić Twoją ochronę polisową. Oprócz tego warto, żebyś rozważył zakup pakietu assistance medycznego, który gwarantuje dodatkową ochronę w postaci określonych usług. Należą do nich np.:

  • transport medyczny,
  • dowóz leków do miejsca zamieszkania,
  • pomoc psychologiczna,
  • wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki,
  • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji,
  • opieka nad dziećmi w czasie Twojego pobytu w szpitalu,
  • opieka nad zwierzętami domowymi w czasie Twojego pobytu w szpitalu,
  • infolinia medyczna.

Uszczerbek, jakim jest rana wymagająca założenia szwów, może generować też inne sytuacje, jaką jest pobyt w szpitalu czy operacja. Takie zdarzenie może mocno skomplikować Twoje codzienne życie, dlatego warto wcześniej zabezpieczyć się i zapewnić sobie jak najlepszą pomoc.

Nie zawsze otrzymasz odszkodowanie, sprawdź!

Powinieneś pamiętać o tym, że nie każda okoliczność zdarzenia jest uwzględniana przez ubezpieczyciela. Jeśli doznałeś uszczerbku wskutek wywołanej przez Ciebie bójki pod wpływem alkoholu lub dopuszczenia się czynu uznanego prawnie za przestępstwo – odszkodowania nie dostaniesz. Wpływ na to ma punkt w umowie, który określa wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczeniowej. Przed zakupem zapoznaj się koniecznie z tym zapisem, by dowiedzieć się, kiedy ochrona nie zadziała.

Brak odszkodowania może wynikać również z okresu karencji. Jest to czas pomiędzy podpisaniem umowy, a rozpoczęciem ochrony w konkretnym zakresie. Oznacza to, że jeśli do poważnej rany i konieczności jej szycia dojdzie dzień po zakupie polisy, ochrona może tego nie uwzględnić.
Czas karencji, w zależności od zdarzenia, może wynosić od 1 do 24 miesięcy.

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Gdzie powinieneś szukać ochrony dla siebie?

Zarówno przy zakupie polisy OC samochodu, jak i ubezpieczenia na życie, możesz skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej. Dotyczy to również oczywiście innych produktów ochronnych. 

Jeśli zatem interesuje Cię polisa na życie, która uwzględnia uszczerbek na zdrowiu, sprawdź dostępne oferty przez porównywarkę. Wystarczy, że wypełnisz krótką ankietę, w której zaznaczysz, jakie parametry ochrony Cię interesują, podasz kilka kluczowych informacji o sobie i na tej podstawie narzędzie przygotuje spersonalizowaną ofertę dla Ciebie.

W ten sposób możesz zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy, ponieważ nie przepłacisz za ubezpieczenie. Za pośrednictwem porównywarki kupić możesz również ochronę swojego mieszkania, polisę NNW dla dziecka oraz ubezpieczenie na wyjazd za granicę.
 

Ważne informacje

1.    Zakładanie szwów jest konieczne, gdy dojdzie do głębokiej lub dużej rany, gdzie może dojść do znacznego krwawienia lub zanieczyszczenia rany

2.    Wysokość odszkodowania zależna jest od doznanego uszczerbku oraz wybranej przez Ciebie sumy ubezpieczenia

3.    Oprócz szycia rany możesz liczyć również na odszkodowanie z tytułu pobytu w szpitalu lub operacji chirurgicznej, jeśli doszło do takiego zdarzenia, a Ty zdecydowałeś się na taką ochronę

4.    Przed zakupem polisy dokonaj porównania ofert, dzięki temu nie przepłacisz i wybierzesz najbardziej korzystną polisę
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie wypłacane za szwy

  1. Kiedy założenie szwów jest konieczne?

    Zbyt obszerna lub głęboka rana wymaga założenia szwów. O takim zabiegu decyduje lekarz. Szycie rany zapobiega zanieczyszczeniu rany oraz długotrwałemu krwawieniu.

  2. Jak długi jest czas gojenia?

    Proces gojenia się rany to kwestia indywidualna i może trwać zarówno kilkanaście dni, gdy rana jest mniejsza, ale nawet i kilka lub kilkanaście miesięcy, gdy rana jest głęboka i zajmuje sporą powierzchnię. Na czas gojenia wpływa również stan zdrowia oraz dbanie o nią. Konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza.

  3. Ile wynosi odszkodowanie za szwy?

    Wysokość kwoty odszkodowania za założone szwy zależna jest od rodzaju wybranej ochrony, doznanej rany oraz sumy ubezpieczenia, na jaką się zdecydowałeś w swoim ubezpieczeniu. Kwota obliczana jest na podstawie tabeli, którą znaleźć możesz w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

  4. Czy po zdjęciu szwów potrzebna może być rehabilitacja?

    Jeśli doszło do poważniejszego urazu, rehabilitacja może być potrzebna. Nie każda rana szyta jednak wymaga dalszego leczenia i takie zabiegi mogą nie być konieczne.

  5. Co, jeśli do założenia szwów doszło wskutek bójki?

    Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli Ty byłeś inicjatorem bójki lub działałeś pod wpływem alkoholu. Jeśli jednak zostałeś zaatakowany i pobity, koniecznie zgłoś sprawę na policji. Przy ubieganiu się o odszkodowanie, gdy przyczyną była bójka, koniecznych może być więcej formalności.