Planowanie przyszłości dziecka to trudny i ważny temat w życiu rodziny. Z całą pewnością nie możesz podejmować decyzji za dziecko, jednak możesz je wspierać, służyć radą, gdy tego potrzebuje. Wsparcie może oznaczać również pomoc finansową, a o takim kroku warto pomyśleć dużo wcześniej.

Dziadkowie mogą zdecydować się na zakup polisy posagowej, która będzie gromadziła oszczędności oraz zapewniała ochronę dla wnuka. 

Czy dziadkowie mogą kupić polisę dla wnuka?

Ubezpieczenie posagowe mogą nabyć rodzice, ale również inni bliscy dziecka – jak np. wujek, ciocia, rodzice chrzestni czy dziadkowie. Polisę posagową mogą kupić również osoby niespokrewnione z ubezpieczonym – np. przyjaciele rodziny, którzy uczestniczą w życiu rodzinnym i chcą wesprzeć przyszłość dziecka.

PORÓWNAJ CENY

Oszczędności na pierwsze dorosłe decyzje

Dziadek czy babcia mogą zdecydować się na zakup polisy posagowej. Umowa stanowi w tym przypadku długoterminowe zobowiązanie. W zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej, najkrótszy czas umowy może wynosić 5, 8 lub 10 lat, najdłuższy zazwyczaj wynosi 25-26 lat.

Takie ubezpieczenie można nabyć już w pierwszym roku życia dziecka i kontynuować je do określonego momentu w życiu dziecka, czyli ukończenia 18 lat, zakończenia nauki w szkoły średniej lub chwili ukończenia studiów. W chwili, gdy wnuk jest jeszcze niemowlęciem – trudno ustalić, czym dziecko będzie interesować się w przyszłości, na jaką ścieżkę edukacji się zdecyduje oraz jakie może mieć marzenia i plany na przyszłość. Bez względu na to, dziadkowie mogą wesprzeć finansowo każdą decyzję wnuczka.

Polisa posagowa to również ochrona

To, co warto wiedzieć o polisie posagowej i co przede wszystkim odróżnia taki rodzaj oszczędzania od innych form, np. lokaty – to możliwość zapewnienia ochrony dla dziecka. Lokata w banku skupiać się będzie wyłącznie na celu finansowym, ubezpieczenie posagowe gwarantuje również ochronę na wypadek utraty rodzica. W takiej sytuacji zapewnia dziecku świadczenie w postaci regularnej renty.

Jako dziadkowie, możecie również rozbudować zakres ochrony w wybranym przez Was kierunku. Będzie to stanowiło dodatkowy koszt, jednak taka możliwość istnieje.

Zapłacisz 100, 300 czy 500 zł?

Wysokość składki naliczana jest indywidualnie. Dlaczego tak to działa? Osoba, która decyduje się na zakup ubezpieczenia powinna wiedzieć, jaki budżet chce na taki produkt przeznaczyć oraz jakiej kwoty oczekuje dla dziecka na dzień zakończenia umowy.

Możliwości finansowe mogą być różne i dla kogoś maksymalną kwotą, jaką może rozdysponować na ten cel może być 100 zł miesięcznie, ktoś inny może zainwestować w polisę posagową 500 zł miesięcznie. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie ustalają górnej granicy – tu zwykle zyskujemy dowolność w podjęciu decyzji. Jednak do wypracowania konkretnej kwoty dla dziecka potrzebna jest określona dolna granica składki. 
 

POLISA POSAGOWA

TU

Składka miesięczna

Czas trwania umowy

Generali – Z myślą o dziecku

min. 80 zł

zalecany czas umowy wynosi 20 lat

Pru – Start w życie

min. 152 zł

10-25 lat

Warta – Ubezpieczenie posagowe

ustalana indywidualnie

10-25 lat

PZU – Na Dobry Początek

ustalana indywidualnie

8-25 lat

Tabela 1. Opracowanie właśnie na podstawie ofert z dnia 23.11.2023 r.

PORÓWNAJ CENY

Co oprócz polisy posagowej?

Ochronę dla dziecka w polisie posagowej można rozbudować. Taka możliwość istnieje dzięki umowom dodatkowym, które dotyczą różnych zdarzeń losowych. 

Dziecko może zatem zyskać ochronę na wypadek poważnego zachorowania, uszczerbku na zdrowiu lub pobytu w szpitalu.
Dobrym rozwiązaniem może również okazać się ubezpieczenie NNW, które można nabyć również dla nowonarodzonych dzieci – wiele ofert uwzględnia noworodki lub dzieci uczęszczające do żłobka. 

Umowa zawierana jest na 12 miesięcy, a rodzaj ochrony można sprofilować do indywidualnych potrzeb dziecka. Co bardzo ważne – w przypadku polisy NNW dla dziecka opłacasz składkę roczną, czyli koszt stanowi jednorazowy wydatek. Cena składki waha się w granicach 28 – 368 zł w zależności od wybranej oferty. Nie jest to zatem kwota, która mogłaby mocno obciążyć budżet. Możesz znaleźć polisę, która będzie kosztowała mniej więcej tyle, co wspólne wyjście z dzieckiem do kina czy zakup lepszej zabawki. Dzięki polisie dziecko zyskuje ochronę w wielu różnych, trudnych chwilach.

Przeczytaj również: Bezpieczna droga do szkoły - co obejmuje polisa szkolna?
 

CO OFERUJE POLISA NNW DLA DZIECKA

TU

SU

Uszczerbek na zdrowiu

Pobyt w szpitalu (za każdy dzień)

Cena składki rocznej

TUZ Ubezpieczenia

10 000 – 100 000 zł

100 – 1 000 zł

20 – 100 zł

28 – 237 zł

UNIQA

20 000 – 100 000 zł

120 – 700 zł

20 – 130 zł

34 – 251 zł

Wiener

10 000 – 100 000 zł

100 – 1 000 zł

40 – 100 zł

37 – 368 zł

Signal Iduna

12 000 – 75 000 zł

240 – 1 500 zł

60 – 100 zł

38 – 166 zł

Generali

15 000 – 55 000 zł

100 – 500 zł

40 – 100 zł

39 – 250 zł

Allianz

19 000 – 70 000 zł

150 – 700 zł

50 – 100 zł

39 – 299 zł

PZU

15 000 – 80 000 zł

150 – 800 zł

0 zł

48 – 190 zł

Beesafe

25 000 – 50 000 zł

150 – 420 zł

30 zł

49 – 76 zł

Compensa

50 000 – 100 000 zł

400 – 1 000 zł

20 – 100 zł

69 – 189 zł

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie danych z kalkulacji ofert dnia 23.11.2023 r.

PORÓWNAJ CENY

Sprawdź koniecznie: 6 nieoczywistych faktów o polisie szkolnej

Te punkty sprawdź w umowie koniecznie

Zanim dojdzie do podpisania umowy – sprawdź koniecznie jej treść. To oczywiście może brzmieć dość banalnie, ale jest to krok często pomijany przez klientów. Jest kilka punktów, które powinieneś znać tuż przed zakupem ubezpieczenia, bez względu na to, na jaką ofertę się decydujesz.

 • Wyłączenia odpowiedzialności – określają, w jakich okolicznościach ubezpieczyciel zwolniony jest z obowiązku wypłaty świadczenia. Dzieje się tak w sytuacji, gdy do wypadku lub uszczerbku na zdrowiu dochodzi z winy ubezpieczonego, np. gdy prowadził samochód pod wpływem alkoholu i był sprawcą wypadku.
 • Karencja – precyzuje okres bez ochrony polisowej pomiędzy zakupem polisy, a konkretnym zdarzeniem, karencja może być różna w zależności od rodzaju zdarzenia. Brak karencji mógłby prowadzić do wyłudzeń odszkodowania. Przykładowy czas karencji dla urodzenia dziecka wynosi najczęściej 10 miesięcy, z kolei poważne zachorowanie może wynosić 6 miesięcy, czy śmierć w wyniku samobójstwa – 24 miesiące.
 • Limity świadczeń – wyznaczają, ile razy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z tytułu konkretnego zdarzenia. Jeśli będziesz mieć wyjątkowego pecha i w ciągu roku kilkukrotnie trafisz do szpitala – kolejna z rzędu hospitalizacja może nie zapewnić świadczenia.

Porównaj zanim kupisz!

Zakup ubezpieczenia nie jest trudnym procesem, jednak nie wszyscy znają się na wielu różnych ważnych detalach związanych z polisą. Dla wielu osób łatwiej nabyć ubezpieczenie OC samochodu, które jest obowiązkowe i należy wykupywać je każdego roku. W przypadku polisy posagowej mowa u długoterminowym zobowiązaniu, które dopasowywane jest w trakcie rozmowy z doradcą ubezpieczeniowym.

Jak znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie? Najłatwiej będzie porównać dostępne opcje, a w tym celu pomóc może porównywarka ubezpieczeń na życie. Jest to narzędzie, które pomaga dotrzeć do ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu nie przegapisz atrakcyjnych ubezpieczeń, dowiesz się więcej o poszczególnych ofertach i samodzielnie porównasz kilka dostępnych opcji. Z pomocą porównywarki nie przepłacisz za ubezpieczenie posagowe, ponieważ decyzja będzie bardziej przemyślana i świadoma.
 

Ważne informacje

1.    Ubezpieczenie posagowe mogą nabyć rodzice, ale również inny bliscy dziecka – wujkowie, dziadkowie, rodzice chrzestni czy przyjaciele rodziny

2.    Umowa w ubezpieczeniu posagowym trwa najczęściej od 5 do 25-26 lat

3.    Składka ubezpieczeniowa zaczyna się od około 80 zł miesięcznie, jednak jest ustalana indywidualnie i w oparciu o kwotę, która ma zostać wypłacona w dniu zakończenia umowy

4.    Porównanie ofert pozwala podjąć świadomą decyzję oraz nie przepłacić za zakupioną polisę
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie posagowe

 1. Kto może kupić polisę posagową?

  Ubezpieczenie posagowe dla dziecka kupić może zarówno rodzic, jak i inna bliska osoba dla ubezpieczonego. Może to być wujek, ciocia, dziadek czy babcia, ale także rodzic chrzestny, zaprzyjaźniona sąsiadka lub przyjaciel domu.

 2. Ile kosztuje polisa posagowa?

  Polisa posagowa może kosztować zarówno 100, 200, jak i 1 000 zł miesięcznie. Wysokość składki zależna jest od możliwości finansowej osoby, która decyduje się na zakup, finalnej kwoty, jaką ma otrzymać dziecko oraz zakresu ochrony.

 3. Co obejmuje ubezpieczenie posagowe?

  Ubezpieczenie posagowe ma na celu zbierać oszczędności na start w dorosłe życie dla ubezpieczonego dziecka. Zakres ochrony dotyczy najczęściej utraty rodzica i wówczas dziecko może liczyć na wsparcie finansowe. Ochronę można jednak rozbudować w dowolnie wybranym kierunku.

 4. Czy dziecko może posiadać dwie polisy posagowe?

  Tak, dziecko może posiadać dwa ubezpieczenia posagowe. Dzięki temu może zyskać podwójną korzyść, a w chwili zakończenia umowy może otrzymać podwójne świadczenie.