Na rynku ubezpieczeniowym obecnych jest kilka rodzajów polis życiowych z myślą o najmłodszych. Przeanalizowaliśmy warianty ochronne i mieszane, aby pokazać, w jakich sytuacjach taka polisa może się przydać i jak za kilkadziesiąt złotych rocznie możemy zapewnić ochronę finansową dziecka na poziomie kilkadziesiąt razy wyższym.

Sprawdzamy, jakie możliwości istnieją, jeśli chodzi o ubezpieczenie dla dziecka. Każdy z nas zna swoje dziecko najlepiej, podobnie jak swoje możliwości finansowe oraz plany na przyszłość i może sam określić, jakie ubezpieczenie będzie najbardziej korzystne.

Jak można ubezpieczyć dziecko?

Przyszłość naszego dziecka możemy zabezpieczyć na kilka różnych sposobów. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy i na jakiej ochronie konkretnie nam zależy. Do wyboru mamy:

 • polisę szkolną NNW – produkt zabezpieczy finansowo następstwa nieszczęśliwych wypadków, jak np. złamanie, pobyt w szpitalu czy poparzenie,
 • polisę posagową – te ubezpieczenie to forma oszczędzania na start w dorosłe życie naszego dziecka, oprócz oszczędności dziecko zyskuje również ochronę na wypadek utraty rodzica,
 • polisę rodzinną – w ramach jednej umowy możemy ubezpieczyć kilka osób: siebie, partnera, rodziców, teściów oraz dzieci,
 • polisę grupową rodzica – ubezpieczenie może objąć również najbliższe osoby ubezpieczonego, w tym również dziecko, ochrona będzie dotyczyła konkretnych zdarzeń,
 • otwartą polisę grupową rodzica – gdy rodzic nie ma możliwości zakupu polisy grupowej w miejscu zatrudnienia, może zdecydować się na otwarte ubezpieczenie grupowe, które zapewni podobny zakres ochrony.

Każde z tych ubezpieczeń oferuje nieco inny program ochrony dla naszego dziecka, zatem warto zorientować się wcześniej, na czym dokładnie polegają poszczególne rozwiązania.

Co oferuje polisa szkolna NNW dla dziecka?

Polisa szkolna NNW obejmuje ochroną dzieci zarówno uczęszczające do żłobka, jak i uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz wyższych. Ochrona w polisie trwa całą dobę i przez cały rok, bez względu na to, czy dziecko doznało wypadku w szkole, w domu, na podwórku czy podczas wyjazdu wakacyjnego za granicą.

Każde z ubezpieczeń NNW szkolnych oferuje nieco inny zakres ochrony, przez co warto zwracać uwagę na detale, którymi się różnią. 

Polisa szkolna NNW zabezpiecza trwały uszczerbek na zdrowiu, pobyt w szpitalu, koszty rehabilitacji, ale zapewnić może również wsparcie finansowe w sytuacji, gdy dziecko dozna pogryzienia przez zwierzęta, ukąszenia przez kleszcza lub dozna hejtu w Internecie. 

Przykłady ofert NNW szkolnych

TUSU1% trwałego uszczerbku

Hospitalizacja (kwota za każdy dzień)

Koszty leczenia /rehabilitacjiCena składki
Generali15 000 – 55 000 zł100 – 500 zł

40 – 100 zł

2 000 – 10 000 zł39 – 191 zł
Compensa50 000 – 100 000 zł300 – 1 000 zł

10 – 35 zł

4 000 – 8 000 zł73 – 171 zł
Signal Iduna12 000 – 60 000 zł120 – 600 zł

0 – 30 zł

1 200 – 4 000 zł40 – 182 zł
Wiener10 000 – 50 000 zł100 – 500 zł

80 – 80 zł

0 – 15 000 zł36 – 214 zł
TUZ Ubezpieczenia10 000 – 50 000 zł100 – 500 zł

10 – 50 zł

500 – 3 500 zł25 – 114 zł
Uniqa20 000 – 100 000 zł100 – 700 zł

30 – 130 zł

1 500 – 7 000 zł36 – 244 zł
Aviva19 000 – 70 000 zł150 – 700 zł

50 – 100 zł

2 500 – 10 000 zł39 – 299 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych zawartych na rankomat.pl

Składka w polisie szkolnej NNW jest opłacana jednorazowo i zapewnia ochronę na 12 miesięcy. Po tym czasie możemy kontynuować dotychczasową ochronę lub zmienić polisę na inną. 
Niektóre ubezpieczenia NNW umożliwiają również rozbudowanie zakresu ochrony o umowy dodatkowe. 

Co zapewnia ubezpieczenie posagowe dla dziecka?

Ubezpieczenie posagowe można nabyć już w pierwszym roku życia dziecka, a maksymalnie może trwać 25 lat. Taką polisę może nabyć rodzic dziecka, ale również dziadkowie, wujostwo, rodzice chrzestni czy przyjaciele rodziny.

Składka miesięczna w ustalonej z towarzystwem ubezpieczeniowym wysokości jest odkładana na konto ubezpieczeniowe, a po zakończeniu umowy zostaje ona w całości wypłacana dziecku.

Dzięki temu nasza pociecha zyskuje zgromadzone przez lata środki, które może przeznaczyć na dowolny cel, np.:

 • opłacenie studiów,
 • zakup sprzętu niezbędnego do rozwijania swojej pasji,
 • założenie własnej działalności gospodarczej,
 • zakup samochodu,
 • wyjazd za granicę,
 • zakup mieszkania.

Umowa z ubezpieczycielem może trwać od 5 do 25 lat. Minimalny czas trwania umowy ustala ubezpieczyciel.
Oprócz oszczędności, dziecko może uzyskać ochronę na wypadek utraty rodzica. W takiej sytuacji ubezpieczony otrzymuje regularną rentę w ustalonej wysokości. Ochrona może zostać rozbudowana o wybrane umowy dodatkowe.

Na czym polega polisa ochronna dla dziecka i całej rodziny?

Polisa rodzinna to rozwiązanie, które w ramach jednej umowy z ubezpieczycielem ma zapewnić ochronę dla kilku osób. Polisa może obejmować łącznie 10 osób, a mogą to być: partner/współmałżonek, dzieci, rodzice lub teściowie.

Każda z ubezpieczonych osób może otrzymać ochronę dopasowaną do ich potrzeb. Ubezpieczenie rodzinne może kosztować znacznie taniej niż różne polisy zakupione dla każdej poszczególnej osoby, ponieważ przy takim produkcie towarzystwo ubezpieczeniowe może udzielić atrakcyjnej zniżki.

Co może zapewnić dziecku ubezpieczenie grupowe rodzica?

Polisę grupową możemy nabyć w miejscu pracy. Takie rozwiązanie zapewni nam szeroki zakres ochrony, który obejmuje m.in. uszczerbek na zdrowiu, pobyt w szpitalu, operacje chirurgiczne czy urodzenie dziecka. Ubezpieczenie grupowe umożliwia również objęcie ochroną najbliższych nam osób: partnera oraz dzieci. Umowa w takiej polisie dotyczy najbliższych 12 miesięcy z możliwością kontynuowania o kolejny rok. 

Musimy mieć jednak świadomość, że takie rozwiązanie może oferować ograniczony zakres ochrony dla dziecka – może on różnić się od tego, jaki my sami otrzymamy w ramach polisy grupowej. Ochrona w takiej polisie może dotyczyć uszczerbku na zdrowiu, pobytu w szpitalu oraz poważnego zachorowania. 

Co zapewnia otwarta polisa grupowa dla dziecka i rodzica?

Otwarte ubezpieczenie grupowe to rozwiązanie dla tych osób, które w miejscu pracy nie mają możliwości zakupu ubezpieczenia grupowego oraz z powodu wykonywania tzw. „wolnego zawodu” (np. fotograf lub muzyk) nie wykonują swojej pracy  w oparciu o umowę o pracę. 

Otwarta polisa grupowa zapewnia warunki zbliżone do standardowej polisy grupowej, co oznacza, że jest niedrogie, umowa trwa 12 miesięcy, a zyskać możemy szeroki zakres ochrony.

Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie dla dziecka?

Możliwości ubezpieczenia naszego dziecka jest naprawdę sporo. Oprócz tego – na polskim rynku działa wiele różnych towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują nam wyżej wspomniane rodzaje ubezpieczenia. Przeglądanie każdej oferty może być czasochłonne i wymagać ogromnego skupienia. 

Możemy jednak zaoszczędzić zarówno swój cenny czas, jak i pieniądze i skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeń. Dzięki niej możemy dotrzeć zarówno do ubezpieczeń szkolnych NNW, ale również do indywidualnych ofert, które mogą objąć ochroną nasze dziecko. 

Wystarczy, że poświęcimy 2 minuty na wypełnienie formularza, w którym zaznaczymy, czego dokładnie szukamy. W oparciu o udzielone informacje, zostanie dokonana selekcja oraz przygotowana oferta dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. 

Ważne informacje

1. Polisę dla dziecka można wybrać jako produkt dedykowany dzieciom lub obejmującym najmłodszych

2. Cena polisy dla dziecka jest zależna od wybranego rodzaju – może wynosić 25 zł rocznie

3. Ubezpieczonym może być dziecko od narodzin do ukończenia 26 roku życia

4. Przed wyborem polisy ochronnej, posagowej czy NNW warto zrobić porównanie, aby nie przepłacać za składkę

FAQ – najczęściej zadawane pytania o polisę dla dziecka

 1. Ile kosztuje polisa dla dziecka?

  Najtańsza polisa dla dziecka może kosztować już 25 zł rocznie. To zależy jednak o zakresu ochrony, wybranej sumy ubezpieczenia oraz rodzaju polisy, na jaką się zdecydujemy. Ubezpieczenie zawsze warto dopasować do swoich możliwości finansowych, by nie obciążało naszego budżetu. 

 2. Jak długo trwa ochrona w ubezpieczeniu dla dziecka?

  Ochrona może trwać zarówno 12 miesięcy (polisa szkolna NNW), jak i nawet 25 lat (polisa posagowa). Czas trwania ochrony zależy od rodzaju wybranej przez nas polisy.

 3. Czy podczas wakacji dziecko również jest objęte ochroną w polisie NNW?

  Tak, ubezpieczenie szkolne NNW obejmuje ochroną dziecko nie tylko w placówce szkolnej, ale również poza nią. Ochrona trwa całą dobę, przez cały rok i dotyczy zdarzeń zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 4. Czy dziecko może posiadać dwa ubezpieczenia?

  Tak, dziecko może z powodzeniem korzystać z dwóch lub więcej polis na życie. Często dzieje się tak w sytuacji, gdy nabędziemy polisę posagową, a następnie wykupimy ubezpieczenie szkolne NNW. Pamiętajmy o tym, że dwa ubezpieczenia mogą w przyszłości zapewnić dwa odszkodowania. 

 5. Jaka polisa posagowa dla dziecka?

  O tym, jaka polisa posagowa dla dziecka będzie najlepsza, decyduje osoba, która wybiera takie ubezpieczenie. Większość towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują ochronę na życie, posiada w swojej ofercie polisę posagową. Przed zakupem polisy można porównać dostępne możliwości i wybrać opcję, którą uzna się za najbardziej korzystną. Warto zwrócić uwagę na ochronę, jaką oprócz gromadzenia środków, może zaoferować polisa.