Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Ubezpieczenie do Mołdawii

Mołdawia to jeden z mniej znanych krajów europejskich. A szkoda, gdyż wyjątkowa gościnność mieszkańców, ich znakomite wino i nieoczywiste atrakcje dostarczą wiele radości z podróżowania w ten region. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto odwiedzić Mołdawię i jak się przygotować do wyjazdu.

Kup ubezpieczenie od 3 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Info

Mołdawia - informacje praktyczne

Język:

Rumuński

Waluta:

Lej mołdawski

Stolica:

Kiszyniów

Numery alarmowe:

  • Policja – 902
  • Pogotowie ratunkowe – 903
  • Straż pożarna – 901
Tarcza

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Koszt wizyty u lekarza:

30 euro

Koszt pobytu w szpitalu/doba:

60 euro

Rekomendowana suma ubezpieczenia:

50 000 euro

Cena polisy (1 osoba/1 dzień):

4,00 zł

Ciekawostka: Mołdawia słynie z produkcji wina i posiada jedną z największych winnic na świecie, Milestii Mici, która ma podziemne piwnice rozciągające się na ponad 200 kilometrów.


Informacje MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne, do niekontrolowanego przez rząd w Kiszyniowie naddniestrzańskiego regionu Republiki Mołdawii (tzw. Republika Naddniestrzańska). 
Udzielenie pomocy konsularnej przebywającym tam obywatelom polskim w praktyce nie jest możliwe.


(ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 r.)


Mołdawia

Mołdawia jest niewielkim krajem bez dostępu do morza. Dla wielu turystów może nie wydawać się atrakcyjnym kierunkiem. Jednak nic bardziej mylnego.

Mołdawia to kraj położony między Rumunią a Ukrainą, który słynie z bogatych tradycji winiarskich – jest jednym z największych producentów wina w Europie, a piwnica Milestii Mici to największa kolekcja win na świecie. Kraj ma fascynującą historię, ściśle związaną z regionem Besarabii. Stolicą jest Kiszyniów, w którym znajduje się wiele zabytków, jak piękne parki, katedry oraz muzea. Znajdują się tutaj liczne monastery, takie jak Orheiul Vechi (Orchej Stary), wbudowane w skały, co czyni je niezwykłym miejscem dla turystów.

Warto wiedzieć

Monaster ( lub monastyr), to tradycyjna nazwa klasztoru w Kościołach wschodnich.

Choć Mołdawia nie ma dostępu do morza, kraj może się poszczycić malowniczymi krajobrazami. Zlokalizowane są tutaj wzgórza i doliny, a także rzekę Dniestr, która biegnie piękne wąwozy. Walutą w kraju jest leu mołdawski, a lokalna kuchnia charakteryzuje się daniami bazującymi na warzywach, mięsie i kukurydzy, jak popularna mamałyga. Mołdawia staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, szczególnie wśród osób szukających autentycznych, mniej znanych miejsc.

Co warto zobaczyć w Mołdawii?

  • Podziemne miasto i winnica Cricova – Cricova to niewielkie miasteczko położone 30 km od stolicy kraju, Kiszyniowa. Jest to najsłynniejsza mołdawska winnica licząca aż 120 km długości. Poruszanie się po tym podziemnym mieście odbywa się, z uwagi na odległości, samochodem. W winnicy znajduje się ponad milion butelek (w tym wiele należących do znanych osób), a ponadto miejsce degustacji i sklep. Cricova słynie z produkcji wina metodą szampańską.
  • Kiszyniów – stolicę kraju zobaczy każdy turysta, który dostaje się tu samolotem. Miasto nie należy do najbardziej urodziwych stolic europejskich, jednak warto tu przyjechać, gdy trwa Festiwal Win, organizowany przez Wina Mołdawskie.
  • Orheiul Vechi – najważniejszy w Mołdawii kompleks archeologiczno-historyczny. Położony jest przy rzece Raut w niezwykle malowniczym miejscu. Warte odwiedzenia są szczególnie prawosławne klasztory wykute w skale, z których jeden wciąż funkcjonuje. Kompleks mieści się między tradycyjnymi wsiami Trebujeni oraz Butuceni.
  • Soroki – miasto nad Dniestrem, gdzie znajduje się kamienna twierdza - zamek wybudowany w XV w. przez mołdawskiego księcia Stefana III Wielkiego. Zwiedzić można baszty, muzeum tortur oraz muzeum zamkowe.

Pogoda w Mołdawii - kiedy najlepiej jechać?

Klimat Mołdawii jest umiarkowany kontynentalny, z wyraźnymi porami roku. Lata są ciepłe i suche, z temperaturami dochodzącymi do 30°C, natomiast zimy są chłodne, z temperaturami często spadającymi poniżej 0°C, a opady śniegu są umiarkowane. Wiosna i jesień są łagodne i przyjemne, a w tym okresie występują umiarkowane opady deszczu.

Do Mołdawii najlepiej jechać na wiosnę lub latem. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu. 

Średnie temperatury w Mołdawii

Temperatura powietrza w dzień

styczeń

0°C

luty

3°C

marzec

10°C

kwiecień

17°C

maj

23°C

czerwiec

28°C

lipiec

30°C

sierpień

31°C

wrzesień

25°C

październik

16°C

listopad

9°C

grudzień

3°C

Temperatura powietrza w nocy 

styczeń

-7°C

luty

-5°C

marzec

-1°C

kwiecień

4°C

maj

10°C

czerwiec

15°C

lipiec

17°C

sierpień

17°C

wrzesień

12°C

październik

5°C

listopad

1°C

grudzień

-4°C

Źródło: meteoatlas.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Mołdawii na rankomat.pl?

  • EKUZ w Mołdawii nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia.
  • Leczenie w publicznych placówkach pozostawia wiele do życzenia – szpitale są niedoinwestowane i brakuje specjalistów.
  • Średnia cena wizyty lekarskiej wynosi około 14 euro.
Polisę na wyjazd do Mołdawii można mieć już od
20*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Mołdawii? Dokumenty na wyjazd do Mołdawii

Mołdawia to niewielki kraj, ale zwiedzanie można podzielić zarówno obszarami, jak i tematami, np. szlakiem win mołdawskich, twierdz itp. Jako kraj niewyeksploatowany turystycznie wiele oferuje podróżnym, szczególnie że jest tu niedrogo.

Jakie dokumenty do Mołdawii zabrać?

  • Dowód osobisty bądź paszport – do Mołdawii polscy obywatele mogą wjechać jedynie za okazaniem ważnego dowodu osobistego (lub opcjonalnie paszportu).

Zasada ta nie tyczy się wjazdu na teren tzw. Republiki Naddniestrzańskiej oraz przejazdu przez to terytorium na Ukrainę.

  • Prawo jazdy – warto zabrać ze sobą, jeśli w planach jest podróżowanie autem po kraju. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Mołdawii. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Drogi w Mołdawii są słabej jakości a jazda po zmroku może być niebezpieczna.
  • Karta EKUZ i ubezpieczenie turystyczne – w Mołdawii jest taniej niż w Polsce, ale to nie oznacza, że nie należy się przygotować pod kątem zdrowotnym. Konieczne będzie wyrobienie karty EKUZ oraz wskazane jest dodatkowo – ubezpieczenie turystyczne. Taka ochrona będzie najpełniejsza w większości sytuacji, które mogą spotkać turystę.
Pamiętaj! Jadąc do Mołdawii nie masz obowiązku posiadania biletu powrotnego, jednak służby mołdawskie mogą go zażądać.

Dodatkowo warto wziąć:

  • Apteczkę - leki przyjmowane na stałe, podstawowe środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe warto mieć ze sobą, aby w sytuacji kryzysowej nie szukać apteki.

  • Dobre buty - wygodne obuwie to podstawa zwiedzania Mołdawii. Rozległe winnice czy twierdze na wzgórzu najlepiej przemierzać w swobodnym stroju i przystosowanym obuwiu.
Dowód osobisty
Dowód osobisty/paszport
Karta EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Życie
Apteczkę

Czy w Mołdawii jest bezpiecznie?

Mołdawia określana jest jako bezpieczny kraj z niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Nie wprowadzono tu żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego, a turyści powinni mieć się na baczności przed drobnymi kradzieżami.

Turyści podróżujący do Mołdawii powinni wystrzegać się terytorium zwanego Republiką Naddniestrzańską. Jak ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

„Między wschodnim brzegiem Dniestru a granicą Ukrainy rozciąga się terytorium tzw. Republiki Naddniestrzańskiej - separatystycznego regionu, który oddzielił się od reszty terytorium. Region ten nie jest jednak uznawany przez społeczność międzynarodową za niepodległy organizm państwowy. Polacy, którzy na terenie tej separatystycznej republiki wejdą w kolizję z tamtejszym wymiarem sprawiedliwości praktycznie nie mogą liczyć na pomoc i opiekę konsularną polskiej placówki w Kiszyniowie.”

  • Uwaga Podróżowanie po kraju samochodem może być utrudnione z uwagi na zły stan dróg oraz częste poruszanie się po zmroku pojazdów i osób nieoświetlonych, np. furmanek, pieszych, rowerzystów.
  • Uwaga Warto wspomnieć, że choć do Mołdawii szczepienia ochronne nie są wymagane to warto je wykonać, szczególnie na żółtaczkę. Występuje zagrożenie cholerą, dyfterytem, żółtaczką zakaźną.
  • Uwaga Podczas podróżowania środkami komunikacji publicznej, należy zachować szczególną ostrożność. Podobnie w miejscach turystycznych, gdzie łatwo o tłok.

Karta EKUZ na urlop w Mołdawii –  czy wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest honorowana w Mołdawii i zapewni jej posiadaczowi podstawową i niezbędną pomoc medyczną. 

Wypowiedź eksperta

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.
www.pacjent.gov

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wykupienie ubezpieczenia turystycznego na wyjazd. Dlaczego? Bo EKUZ w wielu sytuacjach okazuje się niewystarczający.

EKUZ nie zapewnia:

  • transportu medycznego do Polski,
  • ratownictwa,
  • refundacji leków,
  • ubezpieczenia OC,
  • ubezpieczenia NNW,
  • ubezpieczenia w razie zachorowania na COVID-19 i związanych z tym konsekwencji w postaci konieczności przedłużenia wyjazdu.

Dobre ubezpieczenie sprawi, że jedyną troską w takiej sytuacji będzie powrót do zdrowia czy przedłużenie urlopu w pracy, a nie konieczność pokrycia dodatkowych kosztów związanych z wydłużonym pobytem czy leczeniem.

Przykład

Małżeństwo z Polski wyleciało do Mołdawii na urlop. Lubią odwiedzać nieoczywiste turystycznie miejsca, a jako miłośnicy dobrego wina bardzo chcieli zobaczyć tutejsze winnice. Na miejscu poczuli się gorzej, okazało się że to zarażenie koronawirusem. Niestety zarówno kobieta, jak i mężczyzna przeszli zakażenie poważnie. Ich pobyt musiał zostać przedłużony aż o 3 tygodnie, a w tym czasie zostali poddani hospitalizacji.
Mimo iż leczenie w Mołdawii nie należy do najdroższych, to zachorowanie zwiększyło koszty wyjazdu o 12 tysięcy złotych. Tyle wyniosło leczenie, wizyty lekarskie, przebukowanie lotu oraz zakwaterowanie w nowym miejscu, które musieli znaleźć z dnia na dzień. Posiadali ubezpieczenie turystyczne, więc wszystkie te koszty pokrył ubezpieczyciel..


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Skoro już wiadomo, że EKUZ w Mołdawii to niewystarczająca ochrona, to warto roztropnie wybrać ubezpieczenie turystyczne. Zakup najtańszej polisy nie jest najszczęśliwszym pomysłem, choć w niektórych szczególnych sytuacjach może być ona wystarczająca.

Przykładowe ceny ubezpieczenia do Mołdawii

UbezpieczycielTU Europa (6 zł/dzień)Generali (11 zł dzień)
Koszty leczenia40 000 euro500 000 zł
Ratownictwo 5 000 euro500 000 zł
NNW5 000 euro50 000 zł
OC50 000 euro200 000 zł
OC sportowe50 000 euro
 
Ubezpieczenie bagażu500 euro1000 zł
Ubezpieczenie COVID-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl

Jakie ubezpieczenie w podroż wybrać? Przede wszystkim wiele zależy od celu podróży oraz warunków i kosztów leczenia na miejscu. Inna polisa przyda się podczas zwiedzania Kiszyniowa, a inna podczas wędrówek górskich. 

Na rankomat.pl łatwo można sprawdzić, ile kosztują ubezpieczenia dostępne dla danej destynacji oraz jaki zakres ochrony i sumy gwarantowane przewidują. Poniżej dokonaliśmy symulacji na wyjazd do Mołdawii.

Symulacja została wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i przedstawia wybrane najciekawsze oferty.

Ubezpieczenie turystyczne do Mołdawii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
72,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
89,06 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 50 000 zł 49 sporty objęte ochroną
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sporty objęte ochronąsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne do Mołdawii
Proama
72,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
89,06 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 50 000 zł 49 sporty objęte ochroną
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sporty objęte ochronąsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie do Mołdawii na rankomat.pl?

  • Zakup ubezpieczenia przez internet to jeden z najwygodniejszych sposobów, aby przygotować się do podróży. Zabiegany tryb życia sprzyja organizacji spraw z domowego fotela, a pandemia COVID-19 pokazała, że można w ten sposób załatwić więcej rzeczy niż przypuszczano.
  • Zakup ubezpieczenia turystycznego za pośrednictwem serwisu rankomat.pl ma dodatkowo szereg korzyści. Przede wszystkim nie trzeba wypełniać skomplikowanych, długich formularzy, aby uzyskać precyzyjne dane odnośnie kosztów i zakresu ubezpieczenia.
  • Zarówno poszczególne kwoty, jak i Ogólne Warunki Ubezpieczenia są jasno przedstawione dla każdej polisy podróżnej. Sprawia to, że kupujący może zapoznać się ze wszystkimi szczegółami samodzielnie. Nie ma konieczności dzwonienia na infolinię, czekania na informację od konsultanta czy żmudne szukanie ceny. Na rankomat.pl wszystkie dane są jawne i ogólnodostępne.

Najważniejsze składowe polisy ubezpieczeniowej to:

  • OK

    Koszty leczenia – najważniejszy punkt każdego ubezpieczenia, którego rekomendowana kwota powinna wynieść co najmniej 100 000 zł w Mołdawii. Jeśli jest możliwość, warto wybrać ubezpieczenie z wyższą sumą.

  • OK

    Transport do kraju – ta usługa nie jest rekomendowana przez NFZ, a jej opłacenie przez poszkodowanego turystę może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy, jaki dystans musi przebyć pojazd oraz czy i jaka asysta lekarska będzie konieczna.

  • OK

    OC – jedno z bardziej przydatnych ubezpieczeń na wakacjach, choć zazwyczaj niedoceniane. OC pokryje koszty zniszczeń, których sprawcą będzie osoba ubezpieczona lub jej dziecko. Warto o tym pamiętać, gdyż maluch na wakacjach może nieumyślnie przyczynić się do kosztownych strat (zarysowanie samochodu, wybicie szyby, uszkodzenie telefonu/komputera).

  • OK

    NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni odszkodowanie, jeśli w wyniku zdarzenia doszło do uszczerbku na zdrowiu. Pokryje też koszty niezbędnej rehabilitacji i wizyt lekarskich.

  • OK

    Ratownictwo - pokryje nierefundowane opłaty za akcje ratownicze, np. w górach.

  • OK

    Ubezpieczenie bagażu - pozwoli na odzyskanie poniesionych strat w razie kradzieży lub zniszczenia zabieranych w podróż rzeczy czy sprzętu elektronicznego.

  • OK

    Dodatkowe opcje - to rozszerzenia ochrony o indywidualne potrzeby, np. większy zakres dla chorujących przewlekle, aktywnych, podróżujących służbowo czy chcących ubezpieczyć się od zdarzenie pod wpływem alkoholu.

Co warto wiedzieć?

  1. Mołdawia to jeden z najrzadziej odwiedzanych przez turystów krajów w Europie.
  2. Mołdawia słynie z produkcji wyśmienitego wina, przy którym pracuje aż 15% społeczeństwa (z ponad 4 mln ludności). W Mołdawii wino nie jest formalnie uznawane alkoholem, ale produktem spożywczym.
  3. Kiszyniów to jedna z najbardziej zielonych stolic w Europie.
  4. Ludowość jest tu szanowana i propagowana. Zarówno w restauracjach, winnicach, gospodarstwach, hotelach jak i oczywiście muzeach można doświadczyć wiele tradycyjnych mołdawskich akcentów.
  5. Mołdawianie są wyjątkowo gościnni, życzliwi i ciepło przyjmują turystów.
Oceń stronę
4,71
logo innowacyjna gospodarka
Ubezpieczenia Rankomat Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego