Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Ubezpieczenie na Sri Lankę

Sri Lanka to niewielki, ale bardzo ciekawy turystycznie kraj. Liczba atrakcji i miejsc do zwiedzenia może naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Nic dziwnego, że to małe, azjatyckie państwo, położone na wyspie Cejlon, od lat przyciąga rzesze turystów.

Kup ubezpieczenie od 3 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Info

Sri Lanka - informacje praktyczne

Język:

Syngaleski

Waluta:

Rupia lankijska (LKR)

Stolica:

Sri Jayawardenepura Kotte (stolica administracyjna), Kolombo (stolica handlowa)

Numery alarmowe:

  • Numer alarmowy - 110
  • Pogotowie ratunkowe - 127
  • Straż pożarna - 110
Tarcza

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Koszt wizyty u lekarza:

12 euro

Koszt pobytu w szpitalu/doba:

50 euro

Rekomendowana suma ubezpieczenia:

Możliwie jak najwyższa, minimalnie 100 000 euro

Cena polisy (1 osoba/1 dzień):

4,70 zł

Ciekawostka: Sri Lanka jest znana jako "Perła Oceanu Indyjskiego" i jest jednym z największych na świecie producentów herbaty, z malowniczymi plantacjami w regionie górskim, które przyciągają turystów z całego świata.


Informacje MSZ

Od 1 października 2024 r. nie będziesz potrzebować wizy do wjazdu do Sri Lanki.

Polska i 34 inne kraje znalazła się w pilotażowym programie bezwizowym, który potrwa 6 miesięcy.

(ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 r.)


Sri Lanka

Sri Lanka leży w Azji Południowej, na wyspie Cejlon, w strefie klimatu równikowego. Przez większość roku jest tam bardzo ciepło i wilgotno. Średnia temperatura wynosi ok. 30 stopni Celsjusza. Najlepszy czas na wizytę na Sri Lance ma miejsce od połowy grudnia do końca kwietnia, a także od czerwca do października.

W tych miesiącach ryzyko gwałtownych deszczy, charakterystycznych dla klimatu równikowego, jest najmniejsze. Co warto wiedzieć o tym kraju?

  • Walutą obowiązującą na Sri Lance jest rupia lankijska. Językiem urzędowym  jest tamilski oraz syngaleski – to tradycyjne lokalne dialekty. W ośrodkach turystycznych porozumienie się po angielsku nie stanowi problemu.
  • Największym miastem na Sri Lance jest Kolombo. Liczy 753 000 mieszkańców i równocześnie jest stolicą kraju. Nie uchodzi za atrakcyjne wśród turystów – stanowi raczej centrum biznesowe.
  • Ruch na Sri Lance jest lewostronny. Ruch uliczny jest bardzo chaotyczny, a popularnym środkiem transportu są tuk tuki.
  • Sri Lanka, nazywana jest „Perłą Oceanu Indyjskiego”. Legenda głosi, że Adam i Ewa po wygnaniu z raju znaleźli się właśnie na Sri Lance. Nic dziwnego – krajobraz Sri Lanki jest iście rajski. Piękne, wielokilometrowe plaże przeplatają się tam z górskimi krajobrazami.
  • Plantacje herbaty to charakterystyczny element cejlońskiego krajobrazu. Plantacje leżą wysoko w górach, w okolicach Haputale, Ella, czy Nuwara Eliya. Krajobrazy można podziwiać z okien pociągu. Warto też wybrać się pieszo na najsłynniejszą plantację Lipton’s Seat. Łącznie na Sri Lance znajduje się 1600 fabryk herbaty!
  • Sri Lanka słynie także z pięknych plaż. Warte szczególnej uwagi są Mirrisa i Unawatuna – ta druga zapewnia idealne warunki do surfowania. Woda na Srli Lance jest ciepła, a piasek miękki i przyjemny.
  • Yala National Park. Park narodowy, który przez wielu uchodzi za jeden z najciekawszych na świecie. Zamieszkują go m.in. słonie, bawoły indyjskie, różne gatunki małp, czy krokodyle. Warto wybrać się na safari.
  • Pinwalla Elephant Orphanage. Sierociniec dla Słoni wśród wielu osób uchodzi za jedną z głównych atrakcji turystycznych Sri Lanki. To unikatowe miejsce, w którym aktualnie przebywa kilkadziesiąt słoni – można zobaczyć je tam z bardzo bliska. Miejsce uchodzi jednak za kontrowersyjne z powodu doniesień o złym traktowaniu zwierząt – każdy turysta musi sam zdecydować, czy chce wesprzeć tę inicjatywę.
  • Temple of the Sacred Tooth Relic – Świątynia Zęba. Świątynia znajdująca się w mieście Kandy, w której przechowuje się ząb Buddy. To nie tylko piękna budowla, ale również niezwykle ważne miejsce dla wszystkich wyznawców buddyzmu. Warto odwiedzić ją o zachodzie słońca. Ważne: przed zrobieniem zdjęć w jakimkolwiek obiekcie sakralnym, należy upewnić się, czy nie istnieje zakaz.
  • Góra Adam’s Peak. Na górę organizowane są nocne pielgrzymki, które pozwalają cieszyć się porankiem na szczycie – o świcie odbywają się tam religijne ceremonie przy klimatycznym dźwięku bębnów. Może to być ciekawe doświadczenie duchowe.
  • Kuchnia na Sri Lance kojarzy się przede wszystkim z curry. To narodowa przyprawa Cejlonu, dodawana niemalże do wszystkiego. Warto spróbować w szczególności lokalnego ryżu z curry, ryb i owoców morza oraz przepysznych, dojrzewających w słońcu bananów, rambutanu, papai i marakui. Kuchnia Lankijczyków uchodzi za przyjazną wegetarianom i weganom. Narodowym alkoholem jest wino kokosowe.
  • Z Polski na Sri Lankę można dolecieć bezpośrednio z Warszawy – liniami LOT. Poszukując lotów, warto zwrócić uwagę także na loty czarterowe, oferowane przez duże biura podróży.

Pogoda na Sri Lance - kiedy najlepiej jechać?

Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego, co oznacza, że dość jednolite temperatury przez cały rok. Jednak warunki pogodowe różnią się w zależności od regionu i sezonu monsunowego. 

Na zachodnim i południowym wybrzeżu (Colombo, Galle) od grudnia do marca trwa pora sucha, charakteryzująca się słoneczną pogodą i niewielkimi opadami deszczu. Temperatury wahają się  od 25°C do 30°C - to idealne warunki do plażowania i relaksu. Od kwietnia do listopada trwa tam jednak okres monsunowy z większymi opadami deszczu. 

Wschodnie wybrzeże (Trincomalee, Arugam Bay) najlepiej odwiedzić w okresie od kwietnia do września. Jest sucho i słonecznie, a temperatura oscyluje wokół 30°C. To idealny czas dla miłośników surfingu.

Wyżyny centralne  (Kandy, Nuwara Eliya) mają bardziej umiarkowany klimat ze względu na swoje wysokie położenie. Temperatury wahać się będą od 15°C do 25°C. Opady zdarzają się tam przez cały rok, ale kwiecień i listopad uważane są za okresy najbardziej słoneczne.

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 31°Cluty 31°Cmarzec 31°Ckwiecień 30°Cmaj 30°Cczerwiec 30°Clipiec 29°Csierpień 29°Cwrzesień 29°Cpaździernik 29°Clistopad 30°Cgrudzień 30°C
Temperatura powietrza w nocy 
styczeń 22°Cluty 23°Cmarzec 24°Ckwiecień 24°Cmaj 26°Cczerwiec 26°Clipiec 25°Csierpień 25°Cwrzesień 25°Cpaździernik 24°Clistopad 23°Cgrudzień 23°C
Temperatura wody
styczeń 27°Cluty 28°Cmarzec 29°Ckwiecień 30°Cmaj 30°Cczerwiec 30°Clipiec 29°Csierpień 29°Cwrzesień 29°Cpaździernik 29°Clistopad 29°Cgrudzień 28°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Sri Lankę na rankomat.pl?

  • Karta EKUZ na Sri Lance, ani w żadnym innym państwie azjatyckim, nie zagwarantuje nam ochrony.
  • W krajach Azji Południowo-Wschodniej mogą występować groźne dla europejskich turystów choroby egzotyczne, zwiększające ryzyko konieczności skorzystania z pomocy medycznej.
  • W wielu częściach kraju dostęp do publicznej ochrony zdrowia jest bardzo utrudniony – bardzo często, aby uzyskać pomoc, trzeba skorzystać z prywatnej opieki.
Polisę na wyjazd do Sri Lanki można mieć już od
4,70*
dzienna cena ubezpieczenia dla osoby dorosłej * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Sri Lance? Dokumenty na wyjazd do Sri Lanki

  • Dokumenty

Podróżując na Sri Lankę, musimy zabrać ze sobą przede wszystkim ważny paszport. Przy wjeździe ważność dokumentu musi wynosić minimum 6 miesięcy ponad termin zakończenia pobytu. Każdy turysta musi mieć ze sobą również bilet powrotny oraz środki w wysokości minimum 30 dolarów na jeden dzień pobytu.

Cały proces ubiegania się o pozwolenie na podróż trwa maksymalnie 72 godziny od złożenia wniosku. Koszt e-wizy to 69 euro. Nie wprowadzono obowiązku meldunkowego.

UWAGA! Od 1 października turyści z Polski i 34 innych krajów otrzymają 30-dniowe wizy w ramach sześciomiesięcznego programu pilotażowego. 

  • Przejściówki do gniazdka

Na Sri Lance występują gniazdka elektryczne typu D i G. Najlepiej zaopatrzyć się w przejściówkę, która obsłuży obydwa te typy.

  • Preparaty na komary

Komary na Sri Lance mogą przenosić groźne choroby, jak denga, czy malaria. Należy wziąć ze sobą silny spray przeciwko komarom i moskitierę (warto dla bezpieczeństwa wziąć własną – w pensjonatach są zwykle kiepskiej jakości). Przydać się mogą również urządzenie elektryczne odstraszające komary, które wpinamy do kontaktu.

  • Euro lub dolary amerykańskie

W polskich kantorach nie dostaniemy rupii lankijskiej. Na wakacje należy więc zabrać ze sobą dolary lub euro i wymienić je na miejscu. Wymiany można dokonać w oficjalnych punktach wymiany. Należy przy tym okazać paszport.

Paszport
Paszport
Wiza
Wiza
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Przejściówka do wtyczek
Wtyczkę do gniazdka
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy na Sri Lance jest bezpiecznie?

W kwietniu 2019 r. na Sri Lance miały miejsce ataki terrorystyczne. Od tego czasu polskie MSZ zaleca turystom zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do poleceń miejscowych władz.

Wypowiedź eksperta

W północnych i wschodnich prowincjach kraju należy przestrzegać zakazu wchodzenia na tereny oznakowane jako zaminowane (akcja rozminowywania po zakończonej w 2009 r. wojnie domowej nadal trwa). W 2019 r. miały miejsce poważne ataki o charakterze terrorystycznym.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

MSZ apeluje również o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

  • Uwaga Dodatkowo na północy i wschodzie kraju warto uważać na miny, będące pozostałościami po zakończonej w 2009 r. wojnie domowej. Tereny, na których mogą występować miny, są oznakowane. Obowiązuje tam zakaz wstępu.
  • Uwaga Trzeba też pamiętać, że Sri Lanka leży w strefie dotkniętej zagrożeniem cyklonami tropikalnymi.
  • Uwaga Turyści muszą uważać również na przestępstwa związane z wykorzystaniem kart bankowych. Zaleca się, aby korzystać z kart tylko w bezpiecznych miejscach.

Karta EKUZ na urlop na Sri Lance –  czy obowiązuje?

Na Sri Lance nie skorzystamy z karty EKUZ – obowiązuje ona jedynie w krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. W praktyce oznacza to, że zakup polisy turystycznej to jedyny sposób, aby nie musieć pokrywać z własnej kieszeni kosztów ewentualnej pomocy medycznej, czy kosztów ratownictwa.

Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznym na Sri Lance to ok. 12 euro. W kwocie tej nie zawierają się koszty usługi lekarskiej i podanych leków. Nie warto więc ryzykować – zdecydowanie bezpieczniej jest kupić dobre ubezpieczenie podróżne.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne na Sri Lankę powinno przede wszystkim uwzględniać koszty leczenia i koszty ratownictwa. Należy jednak pamiętać, aby ostateczny zakres polisy zawsze dostosowywać do swoich indywidualnych potrzeb.

Przed zakupem polisy warto zapoznać się z więcej niż jedną ofertą. Najlepiej zrobić to w wygodnym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Przy pomocy takiego narzędzia w kilka minut znajdziemy ubezpieczenie pasujące nam zakresem, a także – ceną. Ceny ubezpieczenia na Sri Lankę rozpoczynają się już od 4 zł za jeden dzień ochrony.

Ubezpieczenie turystyczne na Sri Lankę
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
50,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
70,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
89,39 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
95,13 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na Sri Lankę
Proama
50,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
70,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
89,39 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
95,13 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Podstawowym elementem polisy turystycznej są koszty leczenia. Dodatkowo zakres polisy można rozszerzyć m.in. o:

  • klauzulę sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych,
  • klauzulę chorób przewlekłych,
  • klauzulę alkoholową, chroniącą przed skutkami zdarzeń mających miejsce po spożyciu alkoholu,
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu elektronicznego,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie pracy fizycznej.

Poniżej porównanie ubezpieczenia na Sri Lankę w dwóch wariantach optymalnych, z bezpieczną sumą gwarantowaną kosztów leczenia:

UbezpieczycielTU Europa (9 zł/dzień)Generali (11 zł dzień)
Koszty leczenia100 000 euro500 000 zł
Ratownictwo 7 000 euro500 000 zł
NNW10 000 euro50 000 zł
OC100 000 euro200 000 zł
OC sportowe100 000 euro
 
Ubezpieczenie bagażu1 000 euro1000 zł
Ubezpieczenie COVID-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl

Podstawowymi elementami polisy turystycznej na podróż na Sri Lankę powinny być:

  • OK

    Koszty leczenia – o sumie gwarantowanej w wysokości minimum 50 000 euro. To właśnie koszty leczenia zapewniają podróżnikowi pokrycie kosztów hospitalizacji, opieki medycznej, lekarstw, czy transportu medycznego do kraju. Dla pełnego bezpieczeństwa warto więc zdecydować się na ofertę zapewniającą jak najwyższe koszty leczenia.

  • OK

    Koszty ratownictwa. Zapewnią turyście pokrycie przez towarzystwo ubezpieczeniowe kosztów ewentualnych akcji ratunkowych i poszukiwawczych.

  • OK

    NWW. Każdy podróżnik posiadający NNW, który padnie się ofiarą niefortunnego zdarzenia w trakcie wyjazdu, na skutek którego dozna uszczerbku na zdrowiu, może liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela.

  • OK

    OC w życiu prywatnym. Chroni turystę przed skutkami finansowymi wyrządzenia szkody osobie trzeciej lub zniszczenia należącego do niej mienia. Turyści, którzy na Sri Lance planują uprawiać sporty (np. wodne), powinni również rozważyć OC sportowe. Działa ono tak samo, tylko w warunkach uprawiania sportów.

  • OK

    Assitance. Centrum alarmowe ubezpieczycieli zapewniające pomoc w ramach Assistance działa przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Turyści mogą uzyskać szybką pomoc w nagłych sytuacjach – m.in. tłumacza, prawnika, czy nawet w zakresie opieki nad towarzyszącymi Ubezpieczonemu niepełnoletnimi dziećmi.

  • OK

    Ochrona bagażu. W razie kradzieży bądź zniszczenia rzeczy osobistych ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie, rekompensujące poniesione straty.

Co warto wiedzieć?

  1. Sri Lanka bywa nazywana Krainą Herbaty i Perłą Oceanu Indyjskiego.
  2. Na Sri Lance trzeba uważać na komary – mogą przenosić egzotyczne choroby.
  3. Uzyskanie pomocy medycznej w placówkach publicznych w wielu regionach Sri Lanki może być bardzo utrudnione.
  4. Aby czuć się bezpiecznie w trakcie całej podróży, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia i ratownictwa.
Oceń stronę
4,87
logo innowacyjna gospodarka
Ubezpieczenia Rankomat Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego