Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Ubezpieczenie do Bułgarii

Bułgaria od kilku lat znów jest jednym z chętniej wybieranych kierunków przez Polaków. Ma też coraz mniej wspólnego z kurortami, pamiętającymi czasy zamierzchłego komunizmu. Przyciąga wspaniałymi krajobrazami, ciepłym morzem, przyjazną atmosferą i rozsądnymi cenami.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ
Do Bułgarii można podróżować bez przeszkód.

(ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 r.)

Bułgaria

Sprawdzamy, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Bułgarii, co zwiedzić i na co warto uważać. Podpowiadamy również, jak wybrać ubezpieczenie, dzięki któremu wymarzone wakacje w Bułgarii będą w pełni bezpieczne. 

Sprawdź ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Bułgarii?

Bułgaria to niezwykle ciekawy, niemal trzykrotnie mniejszy niż Polska, kraj z barwną historią. Słynie z malowniczych krajobrazów i bałkańskiej gościnności tubylców. 

Wybierając się do Bułgarii, warto wiedzieć m.in., że:

 • Obowiązującą w Bułgarii walutą jest lew, a językiem – bułgarski. W znanych kurortach i większych miejscowościach turyści nie powinni mieć jednak problemu z porozumieniem się po angielsku. 
   
 • Stolicą Bułgarii jest Sofia, którą zamieszkuje ponad milion osób. 
   
 • Ceny w Bułgarii są zasadniczo niższe niż w Polsce. Najdroższej jest w najpopularniejszych kurortach – Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach. 
   
 • Najcieplejszym miesiącem w Bułgarii jest lipiec, a najzimniejszym – styczeń. 
   
 • Bułgaria to nie tylko morze i góry – to także trzeci w Europie kraj pod względem wartości zabytków archeologicznych. 

Co warto zwiedzić w Bułgarii?

Będąc w Bułgarii, warto zwiedzić m.in.:

 • Bułgarskie plaże. Nie bez przyczyny Bułgaria kojarzona jest głównie z bardzo dobrymi warunkami do plażowania. Na szczególną uwagę zasługują plaże w popularnych kurtach, ale także plaża w Albenie i w Irakli. Plaże są długie, szerokie i piaszczyste. Fani sportów wodnych również nie powinni mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do realizacji swoich pasji. 
   
 • Kurorty – Złote Piaski, Słoneczny Brzeg oraz Św. Konstantyn. To obowiązkowe miejsca dla turystów spragnionych rozrywki. Bułgarskie kurorty pełne są dyskotek, restauracji, barów i oczywiście – pięknych plaż. 
   
 • Sofia. Stolica Bułgarii to prawdziwy raj dla fanów zabytków i architektury sakralnej. Warto zwiedzić m.in. Cerkiew Bojańską, Sobór św. Aleksandra Newskiego, Narodowy Pałac Kultury lub wybrać się na spektakl do Teatru Narodowego Ivan Vazov. 
   
 • Sozopol. W Sozopolu zwiedzić należy przede wszystkim starówkę, zamek Ravadinovo oraz pobliską Wyspę Świętego Jana.
   
 • Inne bułgarskie miasta, w tym m.in. Warnę z imponującym Sea Garden, czy Bałczik, w którym znajduje się m.in. 5 cerkwi i meczety. 
   
 • Rezerwat przyrodniczy Pobiti Kamani. To niesamowite miejsce, w którym na piaszczystych wydmach można obejrzeć setki kamiennych kolumn, będących dziełem natury. Fani kontaktu z naturą powinni również wybrać się do Rezerwatu Kamczija i Parku Narodowego Ropotamo. 

Pogoda w Bułgarii - kiedy najlepiej jechać?

Bułgaria to kierunek typowo wakacyjny. Najcieplej jest tam bowiem od czerwca do września. Wtedy słupki termometrów wskazują od 25 do 30 stopni Celsjusza. Woda nagrzewa się do około 23 stopni, a ciepłe wieczory pozwalają na długie zwiedzanie i zabawę do białego rana.

Warto wiedzieć

Szczyt sezonu przypada się lipiec i sierpień. Jeśli chcesz odpocząć w mniej zatłoczonym terminie, to warto zaplanować przyjazd do Bułgarii w drugiej połowie maja, początkiem czerwca lub we wrześniu. Wtedy warunki pogodowe są nadal sprzyjające, a turystów jest już znacznie mniej.

Średnie temperatury w Bułgarii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 6°Cluty 6°Cmarzec 11°Ckwiecień 16°Cmaj 22°Cczerwiec 26°Clipiec 30°Csierpień 29°Cwrzesień 26°Cpaździernik 21°Clistopad 13°Cgrudzień 7°C
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczeń -1°Cluty -1°Cmarzec 2°Ckwiecień 7°Cmaj 12°Cczerwiec 16°Clipiec 19°Csierpień 18°Cwrzesień 14°Cpaździernik 11°Clistopad 6°Cgrudzień 1°C
Temperatura wody [°C]:
styczeń 6°Cluty 5°Cmarzec 5°Ckwiecień 9°Cmaj 14°Cczerwiec 19°Clipiec 21°Csierpień 23°Cwrzesień 21°Cpaździernik 17°Clistopad 13°Cgrudzień 9°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Bułgarii na rankomat.pl?

 • EKUZ w Bułgarii nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia.
 • Do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub dentysty obowiązuje 10 zł dopłaty.
 • Za pobyt w szpitalu trzeba dopłacić przynajmniej 15 zł za dzień.
Polisę na wyjazd do Bułgarii można mieć już od
21,28*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Bułgarii? Dokumenty na wyjazd do Bułgarii

Wyjeżdżając do Bułgarii, należy zabrać ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty. Obywatele polscy mogą przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, liczonych od dnia pierwszego wjazdu. Ograniczenia w tym zakresie będą miały zastosowanie wyłącznie w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu państwa i zdrowiu publicznemu.

Rodziny, które wybierają się na urlop z małoletnimi dziećmi, muszą pamiętać, że dzieci również powinny posiadać ważny dowód osobisty albo paszport.

Przed wyjazdem do Bułgarii nie ma obowiązku wykonywania żadnych szczepień. Zaleca się jednak zaszczepienie się przeciwko błonicy, tężcowi i polio.

Paszport
Paszport/dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?

Bułgaria to lubiany przez Polaków kierunek, także ze względu na bezpieczeństwo. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje, że w Bułgarii nie występuje szczególne zagrożenie terrorystyczne.

W większych miastach i nadmorskich kurortach należy jednak uważać na kradzieże dokumentów i pieniędzy. Szczególną ostrożność trzeba zachować w zatłoczonych miejscach, w tym w szczególności  w środkach transportu. 
 

 • Uwaga Ostrożność przyda się także w kantorach. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy, widząc, że mają do czynienia z obcokrajowcem, oszukują na wymianie walut. Bezpieczniej więc wymienić złotówki na bułgarską walutę na lotnisku lub jeszcze w Polsce.
 • Uwaga Dodatkowo warto pamiętać, że Bułgaria leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Karta EKUZ w Bułgarii może nie wystarczyć

Karta EKUZ –  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego –  obowiązuje w Bułgarii. Mogą ją wyrobić osoby ubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia. 

Sprawdź ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii


W trakcie wizyty u bułgarskiego lekarza należy okazać kartę. Trzeba jednak liczyć się z tym, że karta EKUZ zapewnia prawo do skorzystania jedynie z bardzo podstawowych usług medycznych, w takim zakresie, jaki w ramach ubezpieczenia przysługuje obywatelom Bułgarii. Obowiązują także dopłaty do usług podstawowych. Przykładowe stawki dopłat to:

 • Do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub dentysty – ok. 10 zł dopłaty.
 • Do badań laboratoryjnych – od ok. 5 zł do ok. 15 zł dopłaty.
 • Do leczenia szpitalnego – ok. 15 zł dopłaty za dzień pobytu w szpitalu.

Koszty bardziej specjalistycznych usług, bez ubezpieczenia turystycznego, trzeba będzie pokryć w całości. Należy również liczyć się z tym, że karta EKUZ nie obejmuje leczenia w placówkach prywatnych. 

Uwaga!

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Bułgarii wykupienie dodatkowych ubezpieczeń turystycznych.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Podstawowym elementem każdego ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia. Do nieszczęśliwego zdarzenia może przecież dojść nawet w tak malowniczym miejscu, jak Bułgaria. Zalecana minimalna duma suma gwarantowana kosztów leczenia na urlop w Bułgarii to 30 000 euro.

Polisę turystyczną na urlop w Bułgarii zawsze warto dopasować precyzyjne do swoich potrzeb. Przed zakupem ubezpieczenia, należy zastanowić się, jaki jest główny cel podróży i porównać oferty różnych towarzystw. Czy zamierzamy jedynie leniuchować i wystarczy nam podstawowy zakres ubezpieczenia (opisany powyżej), czy może chcemy wypróbować nowe sporty wodne? 

Osoby, które stawiają na bardziej aktywny wypoczynek – chcą np. surfować, nurkować lub uprawiać sporty ekstremalne, powinny pomyśleć o rozszerzeniu ochrony. Niezbędne może być rozszerzenie ubezpieczenia o klauzulę sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. Taka polisa powinna też dodatkowo zawierać OC sportowe.

Uwaga!

Należy również pamiętać, że rozszerzyć ochronę za dodatkową składką, powinny także osoby przewlekle chore. W razie braku rozszerzenia ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia związanych z występującą u ubezpieczonego chorobą przewlekłą.

Niektórzy ubezpieczyciele oferują również inne ciekawe rozszerzenia. Osoby, które nastawiają się na wyjazd o imprezowym charakterze, mogą rozszerzyć ochronę o tzw. klauzulę alkoholową. Wówczas ubezpieczyciel pokryje koszty, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie po spożyciu przez ubezpieczonego alkoholu, np. wypiciu drinka. 

Ile kosztuje ubezpieczenie do Bułgarii?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii można kupić już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji dziennych kosztów zakupu polisy turystycznej w różnych towarzystw ubezpieczeniowych do Bułgarii dla jednej osoby dorosłej. 

Przykładowe ceny polisy turystycznej do Bułgarii

UbezpieczycielTU Europa (6 zł/dzień)Generali (11 zł/ dzień)
Koszty leczenia40 000 euro500 000 zł
Ratownictwo 5 000 euro500 000 zł
NNW5 000 euro50 000 zł
OC50 000 euro200 000 zł
OC sportowe50 000 euro
 
Ubezpieczenie bagażu500 euro1000 zł
Ubezpieczenie COVID-19++
Sporty objęte polisą10

Źródło: rankomat.pl

Jeszcze więcej propozycji polis turystycznych do Bułgarii można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Oferty są zróżnicowane pod względem cen i zakresu. Dzięki użyciu kalkulatora nie musimy samodzielnie porównywać ofert. To oszczędność czasu... i ogromna wygoda.

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
46,70 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 114ubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
59,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
98,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
109,16 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii
AXA
46,70 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 114ubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
59,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
98,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
109,16 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu

Dobre ubezpieczenie można znaleźć w kilka minut, a polisa przychodzi bezpośrednio na wskazany adres e-mail. Szybko, prosto, bezproblemowo! Należy tylko pamiętać, że dobrze dobrana polisa turystyczna do Chorwacji powinno zapewniać:

 • OK

  Koszty leczenia. Zagwarantują pokrycie nierefundowanych przez EKUZ usług medycznych, pokryją koszty leczenia prywatnego, zakup leków czy transport powrotny do kraju.

 • OK

  Ubezpieczenie NNW. Chroni przed skutkami finansowymi uszczerbku na zdrowiu lub kontuzji, do których dochodzi u ubezpieczonego w trakcie wyjazdu.    

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu. Zapewnia turyście wypłatę odpowiedniej kwoty, jeśli w trakcie wycieczki bagaż zostanie skradziony lub zniszczony. 

 • OK

  OC w życiu prywatnym. Turysta, który wykupił OC w życiu prywatnym, nie musi wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni, jeśli wyrządził szkodę osobie trzeciej.

 • OK

  Pakiet Assistance. Dobry Assistance znacznie podnosi komfort wypoczynku. Dzięki Assistance turysta może szybko uzyskać wsparcie m.in. prawne i finansowe oraz pomoc tłumacza.

 • OK

  Koszty ratownictwa. W Bułgarii obowiązuje zasada odpłatności za akcje ratownicze górskiego pogotowia ratunkowego. To obowiązkowy element ubezpieczenia dla wszystkich osób, które planują wycieczki w góry.

Co warto wiedzieć?

 1. Ceny polis turystycznych do Bułgarii rozpoczynają się od około 4 zł dziennie.
 2. Do Bułgarii można podróżować bez żadnych przeszkód i obostrzeń.
 3. EKUZ działa w Bułgarii, ale nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju.
 4. Wyjeżdżając do Bułgarii, trzeba posiadać dowód osobisty lub paszport.
Oceń stronę
4,88
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego