Kontakt
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Komunikacja
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 463 80 50
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 417 11 40
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 33

Ubezpieczenie do Bułgarii

Bułgaria od kilku lat znów jest jedną z destynacji chętnie wybieranych przez Polaków. Obecna Bułgaria ma coraz mniej wspólnego z kurortami, pamiętającymi czasy zamierzchłego komunizmu. Przyciąga wspaniałymi krajobrazami, ciepłym morzem, przyjazną atmosferą i rozsądnymi cenami.

Informacje MSZ
Obecnie z powodu zwiększonej liczby przypadków zachorowań na koronawirusa wprowadzono ponownie nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych, np. sklepach. W jednym miejscu nie może przebywać także więcej niż maksymalnie 30 osób, zaś w mało powierzchniowych sklepach więcej niż dwie osoby. Ponownie wprowadzono zakaz wstępu dla publiczności podczas imprez sportowych. Zamknięto bary i kluby nocne oraz dyskoteki, za wyjątkiem powierzchni na świeżym powietrzu.

Polacy oraz obywatele innych krajów UE zgodnie z rozporządzeniem Ministra Turystyki mogą obecnie wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych. Nie podlegają oni także kwarantannie, jeśli ich przylot do Bułgarii nie odbywa się z następujących krajów: Belgii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Malty, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji (oraz z poza UE za wyjątkiem Serbii). Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii otrzymuje deklarację, w której podaje swoje dane kontaktowe podczas pobytu w tym kraju oraz deklaruje, że nie jest osobą chorą. W deklaracji należy podać także kraj z którego się podróżuje przy czym wskazać należy wszystkie kraje przez które się przejeżdżało.

Aktualnie dopuszczalny jest przejazd autem przez Bułgarię bez konieczności uzyskania zgody od policji bułgarskiej. Przy wjeździe do Bułgarii podróżny musi podpisać specjalną deklarację, że zobowiązuje się opuścić Bułgarie w ciągu 24 godzin od wjazdu. Należy także podać informację jaki jest cel przejazdu przez Bułgarię oraz podać kraj docelowy podróży.

Bułgaria

Sprawdzamy, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Bułgarii, co zwiedzić i na co warto uważać. Podpowiadamy również, jak wybrać ubezpieczenie, dzięki któremu wymarzone wakacje w Bułgarii będą w pełni bezpieczne. 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Bułgarii?

Bułgaria to niezwykle ciekawy, niemal trzykrotnie mniejszy niż Polska, kraj z barwną historią. Słynie z malowniczych krajobrazów i bałkańskiej gościnności tubylców. 

Wybierając się do Bułgarii, warto wiedzieć m.in., że:

 • Obowiązującą w Bułgarii walutą jest lew, a językiem – bułgarski. W znanych kurortach i większych miejscowościach turyści nie powinni mieć jednak problemu z porozumieniem się po angielsku. 
   
 • Stolicą Bułgarii jest Sofia, którą zamieszkuje ponad milion osób. 
   
 • Ceny w Bułgarii są zasadniczo niższe niż w Polsce. Najdroższej jest w najpopularniejszych kurortach – Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach. 
   
 • Najcieplejszym miesiącem w Bułgarii jest lipiec, a najzimniejszym – styczeń. 
   
 • Bułgaria to nie tylko morze i góry – to także trzeci w Europie kraj pod względem wartości zabytków archeologicznych. 

Co warto zwiedzić w Bułgarii?

Będąc w Bułgarii, warto zwiedzić m.in.:

 • Bułgarskie plaże. Nie bez przyczyny Bułgaria kojarzona jest głównie z bardzo dobrymi warunkami do plażowania. Na szczególną uwagę zasługują plaże w popularnych kurtach, ale także plaża w Albenie i w Irakli. Plaże są długie, szerokie i piaszczyste. Fani sportów wodnych również nie powinni mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do realizacji swoich pasji. 
   
 • Kurorty – Złote Piaski, Słoneczny Brzeg oraz Św. Konstantyn. To obowiązkowe miejsca dla turystów spragnionych rozrywki. Bułgarskie kurorty pełne są dyskotek, restauracji, barów i oczywiście – pięknych plaż. 
   
 • Sofia. Stolica Bułgarii to prawdziwy raj dla fanów zabytków i architektury sakralnej. Warto zwiedzić m.in. Cerkiew Bojańską, Sobór św. Aleksandra Newskiego, Narodowy Pałac Kultury lub wybrać się na spektakl do Teatru Narodowego Ivan Vazov. 
   
 • Sozopol. W Sozopolu zwiedzić należy przede wszystkim starówkę, zamek Ravadinovo oraz pobliską Wyspę Świętego Jana.
   
 • Inne bułgarskie miasta, w tym m.in. Warnę z imponującym Sea Garden, czy Bałczik, w którym znajduje się m.in. 5 cerkwi i meczety. 
   
 • Rezerwat przyrodniczy Pobiti Kamani. To niesamowite miejsce, w którym na piaszczystych wydmach można obejrzeć setki kamiennych kolumn, będących dziełem natury. Fani kontaktu z naturą powinni również wybrać się do Rezerwatu Kamczija i Parku Narodowego Ropotamo. 

Co zabrać na urlop w Bułgarii? Dokumenty na wyjazd do Bułgarii

Wyjeżdżając do Bułgarii, należy zabrać ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty. Obywatele polscy mogą przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, liczonych od dnia pierwszego wjazdu. Ograniczenia w tym zakresie będą miały zastosowanie wyłącznie w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu państwa i zdrowiu publicznemu.

Rodziny, które wybierają się na urlop z małoletnimi dziećmi, muszą pamiętać, że dzieci również powinny posiadać ważny dowód osobisty albo paszport.

Przed wyjazdem do Bułgarii nie ma obowiązku wykonywania żadnych szczepień. Zaleca się jednak zaszczepienie się przeciwko błonicy, tężcowi i polio.
 

Paszport
Paszport/dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?

Bułgaria to lubiany przez Polaków kierunek, także ze względu na bezpieczeństwo. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje, że w Bułgarii nie występuje szczególne zagrożenie terrorystyczne. W większych miastach i nadmorskich kurortach należy jednak uważać na kradzieże dokumentów i pieniędzy. Szczególną ostrożność trzeba zachować w zatłoczonych miejscach, w tym w szczególności  w środkach transportu. 
 

 • Uwaga Ostrożność przyda się także w kantorach. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy, widząc, że mają do czynienia z obcokrajowcem, oszukują na wymianie walut. Bezpieczniej więc wymienić złotówki na bułgarską walutę na lotnisku lub jeszcze w Polsce.
 • Uwaga Dodatkowo warto pamiętać, że Bułgaria leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Karta EKUZ w Bułgarii może nie wystarczyć

Karta EKUZ –  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego –  obowiązuje w Bułgarii. Mogą ją wyrobić osoby ubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia. 

W trakcie wizyty u bułgarskiego lekarza należy okazać kartę. Trzeba jednak liczyć się z tym, że karta EKUZ zapewnia prawo do skorzystania jedynie z bardzo podstawowych usług medycznych, w takim zakresie, jaki w ramach ubezpieczenia przysługuje obywatelom Bułgarii. Obowiązują także dopłaty do usług podstawowych. Przykładowe stawki dopłat to:

 • Do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub dentysty – ok. 10 zł dopłaty.
 • Do badań laboratoryjnych – od ok. 5 zł do ok. 15 zł dopłaty.
 • Do leczenia szpitalnego – ok. 15 zł dopłaty za dzień pobytu w szpitalu.

Koszty bardziej specjalistycznych usług, bez ubezpieczenia turystycznego, trzeba będzie pokryć w całości. Należy również liczyć się z tym, że karta EKUZ nie obejmuje leczenia w placówkach prywatnych. 

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Bułgarii wykupienie dodatkowych ubezpieczeń turystycznych. 
 


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Podstawowym elementem każdego ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia. Do nieszczęśliwego zdarzenia może przecież dojść nawet w tak malowniczym miejscu, jak Bułgaria. Zalecana minimalna duma suma gwarantowana kosztów leczenia na urlop w Bułgarii to 20 000 Euro.

Polisę turystyczną na urlop w Bułgarii zawsze warto dopasować precyzyjne do swoich potrzeb. Przed zakupem ubezpieczenia, należy zastanowić się, jaki jest główny cel podróży i porównać oferty różnych towarzystw. Czy zamierzamy jedynie leniuchować i wystarczy nam podstawowy zakres ubezpieczenia (opisany powyżej), czy może chcemy wypróbować nowe sporty wodne? 

Osoby, które stawiają na bardziej aktywny wypoczynek – chcą np. surfować, nurkować lub uprawiać sporty ekstremalne, powinny pomyśleć o rozszerzeniu ochrony. Niezbędne może być rozszerzenie ubezpieczenia o klauzulę sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. Taka polisa powinna też dodatkowo zawierać OC sportowe.

Należy również pamiętać, że rozszerzyć ochronę za dodatkową składką, powinny także osoby przewlekle chore. W razie braku rozszerzenia ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia związanych z występującą u ubezpieczonego chorobą przewlekłą. 

Niektórzy ubezpieczyciele oferują również inne ciekawe rozszerzenia. Osoby, które nastawiają się na wyjazd o imprezowym charakterze, mogą rozszerzyć ochronę o tzw. klauzulę alkoholową. Wówczas ubezpieczyciel pokryje koszty, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie po spożyciu przez ubezpieczonego alkoholu, np. wypiciu drinka. 

Ile kosztuje ubezpieczenie do Bułgarii?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii można kupić już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji dziennych kosztów zakupu polisy turystycznej w różnych towarzystw ubezpieczeniowych do Bułgarii dla jednej osoby dorosłej. 

Przykładowe ceny polisy turystycznej do Bułgarii

UbezpieczycielTU Europa (6 zł/dzień)Generali (8 zł dzień)
Koszty leczenia175 852 zł500 000 zł
Ratownictwo 21 982 zł500 000 zł
NNW21 982 zł50 000 zł
OC219 815 zł200 000 zł–
OC sportowe219 815 zł
 
Ubezpieczenie bagażu2 198 zł1000 zł
Rozszerzenie pandemia Covid-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl

Jeszcze więcej propozycji polis turystycznych do Bułgarii można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Oferty są zróżnicowane pod względem cen i zakresu. Dzięki użyciu kalkulatora nie musimy samodzielnie porównywać ofert. To oszczędność czasu... i ogromna wygoda. Dobre ubezpieczenie można znaleźć w kilka minut, a polisa przychodzi bezpośrednio na wskazany adres e-mail. Szybko, prosto, bezproblemowo! 

 • OK

  Ubezpieczenie NNW. Chroni przed skutkami finansowymi uszczerbku na zdrowiu lub kontuzji, do których dochodzi u ubezpieczonego w trakcie wyjazdu.    

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu. Zapewnia turyście wypłatę odpowiedniej kwoty, jeśli w trakcie wycieczki bagaż zostanie skradziony lub zniszczony. 

 • OK

  OC w życiu prywatnym. Turysta, który wykupił OC w życiu prywatnym, nie musi wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni, jeśli wyrządził szkodę osobie trzeciej.

 • OK

  Pakiet Assistance. Dobry Assistance znacznie podnosi komfort wypoczynku. Dzięki Assistance turysta może szybko uzyskać wsparcie m.in. prawne i finansowe oraz pomoc tłumacza.

 • OK

  Koszty ratownictwa. W Bułgarii obowiązuje zasada odpłatności za akcje ratownicze górskiego pogotowia ratunkowego. To obowiązkowy element ubezpieczenia dla wszystkich osób, które planują wycieczki w góry.

Co warto wiedzieć?

 1. Ceny polis turystycznych do Bułgarii rozpoczynają się od 4 zł dziennie.
 2. Obecnie noszenie maseczek jest w Bułgarii obowiązkowe w miejscach publicznych w zamkniętych pomieszczeniach.
 3. EKUZ działa w Bułgarii, ale nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju.
 4. Wyjeżdżając do Bułgarii , trzeba posiadać dowód osobisty lub paszport.
Oceń stronę
4,57

Ameryka południowa

Australia

Artykuły i porady

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego