Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Austrii

Do Austrii można pojechać o każdej porze roku. Zimą królują narty i snowboard, a jesienią, wiosną, latem – alpejskie szlaki, historyczne zabytki, obiekty kulturalne i wspaniała architektura. Nie będzie przesadą określenie, że w Austrii każdy znajdzie coś dla siebie. 

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ
Aktualnie do Austrii możesz wjeżdżać bez żadnych obostrzeń. Testy przed przyjazdem nie są wymagane.

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)

Austria

Dlaczego warto jechać do Austrii?

 • Kuchnia austriacka obfituje w mięsa, zupy, kluski oraz dania ciężkostrawne, a najbardziej słynie z wyrobów czekoladowych i ciast. Słynny Strudel i sernik wiedeński to austriackie słodkości znane na całym świecie. Panuje tu wysoka kultura picia kawy, do której zawsze podawana jest szklanka wody. Statystycznie każdy Austriak pije 221 litrów kawy rocznie.

 • W Austrii wiele miejsc i obiektów jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, m.in. zabytkowe centrum Wiednia, Salzburga, Grazu, linia kolejowa Przełęczy Semmering, pałac i ogrody Schönbrunn, krajobraz kulturowy Wachau, Jeziora Nezyderskiego, Hallstatt Dachstein Salzkammergut.
   
 • Ten alpejski kraj słynie z doskonałych ośrodków narciarskich, w których z uwagi na warunki klimatyczne, sezon trwa od listopada do kwietnia. Na lodowcach można tu natomiast jeździć cały rok. Najsłynniejszym regionem narciarskim, uwielbianym też przez Polaków, jest Tyrol.
   
 • Wiedeń– kosmopolityczna stolica kraju łączy w sobie najwspanialsze zabytki i architekturę z żywiołowością dużego europejskiego miasta. To idealny kierunek na weekendowy wyjazd, choć chcąc dobrze poczuć klimat Wiednia i zwiedzić najważniejsze punkty miasta, zdecydowanie przydałoby się kilka dodatkowych dni. We Wiedniu trzeba zobaczyć barkowy Pałac Schönbrunn zbudowany na przełomie XVII-XVIII wieku. Od 1996 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jeszcze bardziej imponujący jest barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, czyli Belweder. Koniecznym punktem wycieczki powinna być Katedra Św. Szczepana – średniowieczna budowla będąca symbolem miasta i jednocześnie jedną z najstarszych świątyń w całym kraju. Kunsztownym budynkiem w stylu neogotyckim jest Ratusz, gdzie swą siedzibę ma burmistrz i rada miejska Wiednia. Spośród bardziej współczesnych dzieł architektonicznych wymienić należy przede wszystkim kompleks mieszkalny Hundertwasserhaus – zaprojektowany w 1983-85 r. przez architekta Friedensreicha Hundertwassera miał zaburzać zasady regularności i symetrii, a także na nowo złączyć miasto z naturą. Budynek jest kolorowy, posiada nieregularne linie i okna, brak tu symetrii, za to wykorzystano różnorodne rozwiązania elewacyjne. Budynek porasta ok. 250 drzew i krzewów, które znajdują się m.in. na dachu, w oknach. 
   
 • Festung Hohensalzburg - zamek w Salzburgu usytuowany na wzgórzu Festungsberg to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Austrii. Trudno się dziwić, bo górująca nad miastem twierdza wygląda imponująco. W Salzburgu, mieście znanym przede wszystkim z narodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta, można z kolei odwiedzić dom, w którym urodził się słynny kompozytor - Mozarts Geburtshaus. 
   
 • Hallstatt – to prawdziwa perła wśród miejscowości turystycznych. Malownicze miasteczko zachwyca położeniem nad jeziorem Hallstättersee z górującymi nad nim  Alpami Salzburskimi. Zadbane i wysmakowane architektonicznie domy są położone bardzo ciasno, co sprawia, że miasteczko niemal wciśnięte jest w jezioro. Znajduje się tutaj również cmentarz datowany na 800 r p.n.e., a także starożytna kopalnia soli, obecnie udostępniona dla turystów. Co ciekawe, w Chinach w miejscowości Huizhou  powstała dokładna replika kopalni, której wybudowanie kosztowało 940 mln dolarów. 
   
 • Krimmler Wasserfälle – fantastyczny, trzypoziomowy wodospad położony na rzece Krimml, przy trasie turystycznej Gerlosstrasse. Liczący 380 metrów jest największym wodospadem w Austrii. Znajduje się we wspaniałym otoczeniu skał i zieleni, co czyni go jednym z piękniejszych krajobrazowo miejsc w całym kraju.
   
 • Grossglockner Hochalpenstrasse – jest to najbardziej popularna trasa wysokogórska w Austrii. Liczy 48 km długości z różnicą wzniesień 1700 metrów, a z jej szczytowego miejsca na poziomie 2571 metrów n.p.m. rozciąga się fantastyczny widok (punkt widokowy Edelweissspitze). Droga jest płatna.  

Do Austrii można dolecieć w jedyne 1,5 godziny lub dojechać autem w 7 godzin. Tak nieduża odległość dzieli od tego wysmakowanego kraju, w którym spektakularne widoki na jeziora i Alpy przeplatają się z pełnymi detalów zabytkami architektonicznymi. Warto na początku przylecieć tu choćby na weekend, a z pewnością będzie się chciało wrócić po więcej. 

Pogoda w Austrii - kiedy najlepiej jechać?

Pogoda w Austrii jest zbliżona do tej, jaką mamy na co dzień w Polsce. Najcieplej jest zatem od czerwca do sierpnia - średnia temperatura powietrza wynosi wtedy około 25 stopni Celsjusza. To najlepszy czas, by wybrać się do Austrii na city break lub zaplanować wycieczki trekkingowe w Alpy. 

Zimą z kolei panują doskonałe warunki do jazdy na nartach. W Alpach sezon zaczyna się już w niektórych kurortach końcem listopada i trwa nawet do maja, w przypadku ośrodków na lodowcu. Ośrodki austriackie należą do najlepszych w Europie pod względem warunków oraz infrastruktury.

Średnie temperatury w Austrii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 1°Cluty 15°Cmarzec 12°Ckwiecień 18°Cmaj 19°Cczerwiec 24°Clipiec 26°Csierpień 23°Cwrzesień 19°Cpaździernik 12°Clistopad 5°Cgrudzień 3°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń -1°Cluty -2°Cmarzec 1°Ckwiecień 5°Cmaj 9°Cczerwiec 12°Clipiec 15°Csierpień 14°Cwrzesień 12°Cpaździernik 5°Clistopad 3°Cgrudzień -1°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Austrii na rankomat.pl?

 • EKUZ w Austrii nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów leczenia.
 • Z własnej kieszeni trzeba pokryć choćby koszty ratownictwa czy usługi dentystyczne.
 • W 100% płatny jest także transport powrotny do kraju, a to kwoty sięgające kilkunastu tysięcy złotych.
Polisę na wyjazd do Austrii można mieć już od
31*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt na nartach dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Austrii? Dokumenty na wyjazd do Austrii

 • Dokumenty

Polacy mogą przekroczyć granicę w Austrii za okazaniem dowodu osobistego (ważnego co najmniej 6 miesięcy) lub paszportu (ważnego co najmniej 3 miesiące). Pobyt bezwizowy możliwy jest do 90 dni. Honorowane jest polskie prawo jazdy, a kierowca powinien posiadać przy sobie także OC pojazdu oraz ważny przegląd techniczny.

Wskazane jest zabranie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego) oraz indywidualnego ubezpieczenia turystycznego. 

Ograniczenie prędkości w Austrii to: 50 km/h w terenie zabudowanym, 100 km/h na drogach ogólnych, 130 km/h na autostradach. Jazda z włączonymi światłami mijania obowiązuje tylko w nocy lub przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. 

Uwaga!

Turyści poruszający się samochodem powinni przygotować się na szczegółowe kontrole. Brak pełnego wyposażenia auta lub jego zły stan techniczny będzie podstawą do wystawienia wysokiego mandatu. Jeśli chodzi o wyposażenia auta to trzeba szczególnie zadbać o opony z właściwymi bieżnikami, kamizelki odblaskowe w kabinie samochodu, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, łańcuchy na koła zimą.

 • Winiety

Jadąc do Austrii samochodem, konieczne jest posiadanie winiety na auto. Austriacy wprowadzili różnorodne ułatwienia w zakupie winiet, np. e-winiety, płatności za przejazd tunelem w formie przelewów online. Może je zakupić także drogą tradycyjną w jednym z ponad 6 tysięcy punktów w całej Austrii (kioski, stacje benzynowe, przejścia graniczne). Winiety obowiązują podczas poruszania się drogami szybkiego ruchu oraz autostradami. Dostępne są winiety na 10 dni, 2 miesiące oraz rok. 

 • Strój dopasowany do aktywności

Austria oferuje turystom różnorodne rozrywki: od spływów kajakowych Dunajem, przez spacery alpejskimi szlakami, po jedną z najlepszych oper na świecie – Wiedeńską Operę Narodową. Nastawiając się na dużą aktywność podczas wyjazdu, należy spakować do walizki kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową, wygodne buty trekkingowe, odzież sportową, kremy z filtrem 50+, czapkę, plecak do spakowania na wycieczki. Chcąc skorzystać z oferty kulturalnej Wiednia, koniecznie trzeba zabrać strój wieczorowy – garnitur i elegancka sukienka to konieczny strój do opery czy teatru.

 • Ładowarka do baterii i telefonu, powerbank, kabel USB

Podczas wakacyjnych wyjazdów robi się bardzo dużo zdjęć, jednak oprócz utrwalania pięknych kadrów, należy pomyśleć też o ich bezpiecznym przechowaniu. W sytuacji zniszczenia lub zgubienia aparatu, traci się jednocześnie wszystkie zdjęcia. Dlatego na wyjazd warto zabrać kabel USB lub przełączkę do karty z aparatu fotograficznego, które pozwolą zgrywać zdjęcia na komputer/tablet. Dzięki temu po pierwsze nie zajmuje się miejsca na karcie aparatu, po drugie ma się zabezpieczone, zgrane zdjęcia w razie awarii sprzętu.

Podczas podróży koniecznie trzeba mieć przy sobie powerbank. Częste korzystanie z aparatu fotograficznego w telefonie i internetu szybko rozładuje baterie, a powerbank stanowi doraźną pomoc.  

Paszport
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy w Austrii jest bezpiecznie?

Austria jest krajem bezpiecznym o niskim poziomie przestępczości pospolitej. Kradzieże mogą się jednak zdarzyć w dużych miastach i miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Dlatego zawsze zaleca się czujność i niezostawianie torebki/plecaka bez opieki. 

 • Uwaga Nie ma tu zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, stąd brak konieczności dodatkowych szczepień.
 • Uwaga W rankingu przeprowadzonym w 2019 r. przez ,,Global Finance" Austria została uznana za piąte najbezpieczniejsze państwo na świecie. Wyprzedziły ją: Islandia, Szwajcaria, Finlandia i Portugalia.
 • Uwaga O bezpieczeństwie Austrii świadczy nie tylko niska przestępczość, ale też brak ryzyka wystąpienia klęsk żywiołowych oraz bezpieczeństwo na drogach i mała liczba wypadków. To ostatnie z pewnością zawdzięcza się restrykcyjnemu egzekwowania prawa przez służby mundurowe oraz bardzo wysokim mandatom.

Jakie ubezpieczenie do Austrii - EKUZ czy polisa podróżna?

Jako członek Unii Europejskiej Austria oferuje turystom pochodzącym z krajów członkowskich bezpłatną podstawową opiekę medyczną w takim zakresie, jakim zapewnia ją własnym obywatelom. 

Opieka medyczna jest tu na doskonałym poziomie, ale też jest bardzo droga. Do niektórych usług medycznych i wizyt u specjalistów konieczna jest dopłata, nawet dla posiadaczy karty EKUZ. Przede wszystkim lekarz musi mieć podpisaną umowę z Kasą Chorych, inaczej koszt wizyty w pełni ponosi pacjent. 

Refundacją nie są objęte także:

 • Przyjazd karetki w sytuacji braku zagrożenia życia.
 • Ratownictwo górskie.
 • Medyczny transport do kraju.
 • Niektóre leki.
 • Usługi stomatologiczne u wybranych dentystów.

Chcąc skorzystać z pomocy medycznej dla ubezpieczonych obywateli krajów członkowskich UE, koniecznie trzeba wyrobić przed wyjazdem Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Sam fakt bycia ubezpieczonym w Polsce nie wystarczy. Kartę otrzymuje się w punkcie NFZ po złożeniu odpowiedniego wniosku. Warto mieć na uwadze, że w okresie letnim czas oczekiwania na kartę może być wydłużony. 

Koszt leczenia Austria – bez EKUZ: 

 • wizyta u internisty to koszt 240-400 zł,
 • cena za jedną dobę hospitalizacji 2300-4000 zł.

Dodatkowe opłaty mogą być pobierane za leki, testy diagnostyczne, zabiegi. 

Uwaga!

! W ośrodkach turystycznych, np. narciarskich, zdarza się, że jedyna dostępna w pobliżu pomoc medyczna to lekarze i przychodnie prywatne, gdzie karta EKUZ nie jest honorowana. W takiej sytuacji jedynym zabezpieczeniem jest indywidualne ubezpieczenie turystyczne.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Zaletą ubezpieczenia turystycznego jest możliwość spersonalizowania i wybrania oferty dopasowanej do własnych potrzeb. Planując wyjazd na narty do Austrii, należy bezwzględnie zakupić ubezpieczenie turystyczne a nacisk położyć głównie na takie elementy polisy jak: suma gwarantowana kosztów leczenia, ratownictwo, OC sportowe, transport do kraju. 

Ubezpieczenie na 7-dniowy pobyt w Austrii połączony ze skituringiem
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
172 333 zł
Ratownictwo
21 641 zł
Bagaż
1 200 zł
88,20 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 215 416 złOC sportowe: 172 333 złsporty objęte polisą: 25 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
136,67 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 106zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
201,32 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 181zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wiener
Koszty leczenia
430 833 zł
Ratownictwo
430 833 zł
Bagaż
1 000 zł
234,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 430 833 złOC sportowe: 430 833 złsporty objęte polisą: 48zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na 7-dniowy pobyt w Austrii połączony ze skituringiem
ERGO Ubezpieczenia Podróży
88,20 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
172 333 zł
Ratownictwo
21 641 zł
Bagaż
1 200 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 215 416 złOC sportowe: 172 333 złsporty objęte polisą: 25 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
136,67 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 106zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
201,32 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 181zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wiener
234,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
430 833 zł
Ratownictwo
430 833 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 430 833 złOC sportowe: 430 833 złsporty objęte polisą: 48zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Austrii można kupić już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji dziennych kosztów zakupu polisy turystycznej w różnych towarzystw ubezpieczeniowych do Austrii dla jednej osoby dorosłej. 

Przykładowe ceny polisy turystycznej do Austrii

UbezpieczycielTU Europa (6 zł/dzień)Generali (11 zł dzień)
Koszty leczenia40 000 euro500 000 zł
Ratownictwo 5 000 euro500 000 zł
NNW5 000 euro50 000 zł
OC50 000 euro200 000 zł
OC sportowe50 000 euro
 
Ubezpieczenie bagażu500 euro1000 zł
Ubezpieczenie COVID-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl

Jeszcze więcej propozycji polis turystycznych do Austrii można znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl. Oferty są zróżnicowane pod względem cen i zakresu. Dzięki użyciu kalkulatora nie musimy samodzielnie porównywać ofert. To oszczędność czasu... i ogromna wygoda.

Dobre ubezpieczenie można znaleźć w kilka minut, a polisa przychodzi bezpośrednio na wskazany adres e-mail. Szybko, prosto, bezproblemowo! 

Warto pamiętać, by polisa do Austrii zawierała następujące elementy:

 • OK

  Koszty leczenia - suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 30 000 euro, w przypadku wyjazdów narciarskich warto jednak postawić na wyższą kwotę. 

 • OK

  Koszty ratownictwa - w Austrii akcje poszukiwawcze nie są refundowane w ramach EKUZ, suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 6 000 euro.

 • OK

  NNW - ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni odszkodowanie finansowe w razie uszczerbku na zdrowiu.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - w razie spowodowania wypadku ewentualne odszkodowanie dla osoby trzeciej, np. za zniszczenie mienia czy spowodowanie uszczerbku na zdrowiu wypłaci ubezpieczyciel.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - przyda się na wypadek kradzieży lub zniszczenia, w razie takiej sytuacji można liczyć na rekompensatę finansową.

 • OK

  Dodatkowe rozszerzenia - polisę można rozbudować o szereg dodatkowych opcji, np. o ochronę sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, klauzulę alkoholową, choroby przewlekłe. Są to rozszerzenia dostępne za dodatkową składką.

Co warto wiedzieć?

 1. W Austrii EKUZ jest honorowany, należy jednak pamiętać że karta nie refunduje wszystkich usług.
 2. W Austrii prywatna opieka medyczna jest bardzo droga.
 3. Ubezpieczenie turystyczne do Austrii można kupić od około 3-4 zł za dzień.
 4. W przypadku wyjazdów narciarskich lepiej jednak zdecydować się na bardziej rozbudowaną ochronę.
Oceń stronę
4,89
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego