Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pojazd
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Finanse
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
GSM
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Austrii

Do Austrii można pojechać o każdej porze roku. Zimą królują narty i snowboard, a jesienią, wiosną, latem – alpejskie szlaki, historyczne zabytki, obiekty kulturalne i wspaniała architektura. Nie będzie przesadą określenie, że w Austrii każdy znajdzie coś dla siebie. 

Informacje MSZ
W Austrii od 16 maja nie obowiązują żadne obostrzenia. 

(ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 r.)

Austria

Wyjazd do Austrii - co warto wiedzieć?

 • Szczyt sezonu wakacyjnego, tj. lipiec-sierpień, to czas największych tłumów w Austrii, upału, ale też najwyższych cen. Chcąc swobodnie zwiedzić atrakcje turystyczne Austrii najlepiej przyjechać tu wiosną lub jesienią – temperatury sprzyjają spacerom i wędrówkom, a dostępność obiektów kulturalnych jest większa niż latem. 
   
 • Kuchnia austriacka obfituje w mięsa, zupy, kluski oraz dania ciężkostrawne, a najbardziej słynie z wyrobów czekoladowych i ciast. Słynny Strudel i sernik wiedeński to austriackie słodkości znane na całym świecie. Panuje tu wysoka kultura picia kawy, do której zawsze podawana jest szklanka wody.  Statystycznie każdy Austriak pije 221 litrów kawy rocznie.
   
 • W Austrii wiele miejsc i obiektów jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, m.in. zabytkowe centrum Wiednia, Salzburga, Grazu, linia kolejowa Przełęczy Semmering, pałac i ogrody Schönbrunn, krajobraz kulturowy Wachau, Jeziora Nezyderskiego, Hallstatt Dachstein Salzkammergut.
   
 • Ten alpejski kraj słynie z doskonałym ośrodków narciarskich, w których z uwagi na warunki klimatyczne, sezon trwa od listopada do kwietnia. Na lodowcach można tu natomiast jeździć cały rok. Najsłynniejszym regionem narciarskim, uwielbianym też przez Polaków, jest Tyrol.
   
 • Wiedeń – kosmopolityczna stolica kraju łączy w sobie najwspanialsze zabytki i architekturę z żywiołowością dużego europejskiego miasta. To idealna destynacja na weekendowy wyjazd, choć chcąc dobrze poczuć klimat Wiednia i zwiedzić najważniejsze punkty miasta, zdecydowanie przydałoby się kilka dodatkowych dni. We Wiedniu trzeba zobaczyć barkowy Pałac Schönbrunn zbudowany na przełomie XVII-XVIII wieku. Od 1996 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jeszcze bardziej imponujący jest barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, czyli Belweder. Koniecznym punktem wycieczki powinna być Katedra Św. Szczepana – średniowieczna budowla będąca symbolem miasta i jednocześnie jedną z najstarszych świątyń w całym kraju. Kunsztownym budynkiem w stylu neogotyckim jest Ratusz, gdzie swą siedzibę ma burmistrz i rada miejska Wiednia. Spośród bardziej współczesnych dzieł architektonicznych wymienić należy przede wszystkim kompleks mieszkalny Hundertwasserhaus – zaprojektowany w 1983-85 r. przez architekta Friedensreicha Hundertwassera miał zaburzać zasady regularności i symetrii, a także na nowo złączyć miasto z naturą. Budynek jest kolorowy, posiada nieregularne linie i okna, brak tu symetrii, za to wykorzystano różnorodne rozwiązania elewacyjne. Budynek porasta ok. 250 drzew i krzewów, które znajdują się m.in. na dachu, w oknach. 
   
 • Festung Hohensalzburg - zamek w Salzburgu usytuowany na wzgórzu Festungsberg to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Austrii. Trudno się dziwić, bo górująca nad miastem twierdza wygląda imponująco. W Salzburgu, mieście znanym przede wszystkim z narodzin Wolfganga Amadeusa Mozarta, można z kolei odwiedzić dom, w którym urodził się słynny kompozytor - Mozarts Geburtshaus. 
   
 • Hallstatt – to prawdziwa perła wśród miejscowości turystycznych. Malownicze miasteczko zachwyca położeniem nad jeziorem Hallstättersee z górującymi nad nim  Alpami Salzburskimi. Zadbane i wysmakowane architektonicznie domy są położone bardzo ciasno, co sprawia, że miasteczko niemal wciśnięte jest w jezioro. Znajduje się tutaj również cmentarz datowany na 800 r p.n.e., a także starożytna kopalnia soli, obecnie udostępniona dla turystów. Co ciekawe, w Chinach w miejscowości Huizhou  powstała dokładna replika kopalni, której wybudowanie kosztowało 940 mln dolarów. 
   
 • Krimmler Wasserfälle – fantastyczny, trzypoziomowy wodospad położony na rzece Krimml, przy trasie turystycznej Gerlosstrasse. Liczący 380 metrów jest największym wodospadem w Austrii. Znajduje się we wspaniałym otoczeniu skał i zieleni, co czyni go jednym z piękniejszych krajobrazowo miejsc w całym kraju.
   
 • Grossglockner Hochalpenstrasse – jest to najbardziej popularna trasa wysokogórska w Austrii. Liczy 48 km długości z różnicą wzniesień 1700 metrów, a z jej szczytowego miejsca na poziomie 2571 metrów n.p.m. rozciąga się fantastyczny widok (punkt widokowy Edelweissspitze). Droga jest płatna.  

Do Austrii można dolecieć w jedyne 1,5 godziny lub dojechać autem w 7 godzin. Tak nieduża odległość dzieli od tego wysmakowanego kraju, w którym spektakularne widoki na jeziora i Alpy przeplatają się z pełnymi detalów zabytkami architektonicznymi. Warto na początku przylecieć tu choćby na weekend, a z pewnością będzie się chciało wrócić po więcej. 


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Austrii na rankomat.pl?

 • EKUZ w Austrii nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów leczenia.
 • Z własnej kieszeni trzeba pokryć choćby koszty ratownictwa czy usługi dentystyczne.
 • W 100% płatny jest także transport powrotny do kraju, a to kwoty sięgające kilkunastu tysięcy złotych.
Polisę na wyjazd do Austrii można mieć już od
27,44*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt na nartach dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Austrii? Dokumenty na wyjazd do Austrii

 • Dokumenty

Polacy mogą przekroczyć granicę w Austrii za okazaniem dowodu osobistego (ważnego co najmniej 6 miesięcy) lub paszportu (ważnego co najmniej 3 miesiące). Pobyt bezwizowy możliwy jest do 90 dni. Honorowane jest polskie prawo jazdy, a kierowca powinien posiadać przy sobie także OC pojazdu oraz ważny przegląd techniczny. Wskazane jest zabranie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego) oraz indywidualnego ubezpieczenia turystycznego. 

Ograniczenie prędkości w Austrii to: 50 km/h w terenie zabudowanym, 100 km/h na drogach ogólnych, 130 km/h na autostradach. Jazda z włączonymi światłami mijania obowiązuje tylko w nocy lub przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. 

UWAGA! Turyści poruszający się samochodem powinni przygotować się na szczegółowe kontrole. Brak pełnego wyposażenia auta lub jego zły stan techniczny będzie podstawą do wystawienia wysokiego mandatu. Jeśli chodzi o wyposażenia auta to trzeba szczególnie zadbać o opony z właściwymi bieżnikami, kamizelki odblaskowe w kabinie samochodu, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, łańcuchy na koła zimą.
 • Winiety

Jadąc do Austrii samochodem, konieczne jest posiadanie winiety na auto. Austriacy wprowadzili różnorodne ułatwienia w zakupie winiet, np. e-winiety, płatności za przejazd tunelem w formie przelewów online. Może je zakupić także drogą tradycyjną w jednym z ponad 6 tysięcy punktów w całej Austrii (kioski, stacje benzynowe, przejścia graniczne). Winiety obowiązują podczas poruszania się drogami szybkiego ruchu oraz autostradami. Dostępne są winiety na 10 dni, 2 miesiące oraz rok. 

 • Strój dopasowany do aktywności

Austria oferuje turystom różnorodne rozrywki: od spływów kajakowych Dunajem, przez spacery alpejskimi szlakami, po jedną z najlepszych oper na świecie – Wiedeńską Operę Narodową. Nastawiając się na dużą aktywność podczas wyjazdu, należy spakować do walizki kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową, wygodne buty trekkingowe, odzież sportową, kremy z filtrem 50+, czapkę, plecak do spakowania na wycieczki. Chcąc skorzystać z oferty kulturalnej Wiednia, koniecznie trzeba zabrać strój wieczorowy – garnitur i elegancka sukienka to konieczny strój do opery czy teatru.

 • Ładowarka do baterii i telefonu, powerbank, kabel USB

Podczas wakacyjnych wyjazdów robi się bardzo dużo zdjęć, jednak oprócz utrwalania pięknych kadrów, należy pomyśleć też o ich bezpiecznym przechowaniu. W sytuacji zniszczenia lub zgubienia aparatu, traci się jednocześnie wszystkie zdjęcia. Dlatego na wyjazd warto zabrać kabel USB lub przełączkę do karty z aparatu fotograficznego, które pozwolą zgrywać zdjęcia na komputer/tablet. Dzięki temu po pierwsze nie zajmuje się miejsca na karcie aparatu, po drugie ma się zabezpieczone, zgrane zdjęcia w razie awarii sprzętu.

Podczas podróży koniecznie trzeba mieć przy sobie powerbank. Częste korzystanie z aparatu fotograficznego w telefonie i internetu szybko rozładuje baterie, a powerbank stanowi doraźną pomoc.  

Paszport
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy w Austrii jest bezpiecznie?

Austria jest krajem bezpiecznym o niskim poziomie przestępczości pospolitej. Kradzieże mogą się jednak zdarzyć w dużych miastach i miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Dlatego zawsze zaleca się czujność i niezostawianie torebki/plecaka bez opieki. 
 

 • Uwaga Nie ma tu zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, stąd brak konieczności dodatkowych szczepień.
 • Uwaga W rankingu przeprowadzonym w 2019 r. przez ,,Global Finance" Austria została uznana za piąte najbezpieczniejsze państwo na świecie. Wyprzedziły ją: Islandia, Szwajcaria, Finlandia i Portugalia.
 • Uwaga O bezpieczeństwie Austrii świadczy nie tylko niska przestępczość, ale też brak ryzyka wystąpienia klęsk żywiołowych oraz bezpieczeństwo na drogach i mała liczba wypadków. To ostatnie z pewnością zawdzięcza się restrykcyjnemu egzekwowania prawa przez służby mundurowe oraz bardzo wysokim mandatom.

Jakie ubezpieczenie do Austrii - EKUZ czy polisa podróżna?

Jako członek Unii Europejskiej Austria oferuje turystom pochodzącym z krajów członkowskich bezpłatną podstawową opiekę medyczną w takim zakresie, jakim zapewnia ją własnym obywatelom. 

Opieka medyczna jest tu na doskonałym poziomie, ale też jest bardzo droga. Do niektórych usług medycznych i wizyt u specjalistów konieczna jest dopłata, nawet dla posiadaczy karty EKUZ. Przede wszystkim lekarz musi mieć podpisaną umowę z Kasą Chorych, inaczej koszt wizyty w pełni ponosi pacjent. 

Refundacją nie są objęte także:

 • Przyjazd karetki w sytuacji braku zagrożenia życia.
 • Ratownictwo górskie.
 • Medyczny transport do kraju.
 • Niektóre leki.
 • Usługi stomatologiczne u wybranych dentystów.

Chcąc skorzystać z pomocy medycznej dla ubezpieczonych obywateli krajów członkowskich UE, koniecznie trzeba wyrobić przed wyjazdem Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Sam fakt bycia ubezpieczonym w Polsce nie wystarczy. Kartę otrzymuje się w punkcie NFZ po złożeniu odpowiedniego wniosku. Warto mieć na uwadze, że w okresie letnim czas oczekiwania na kartę może być wydłużony. 

Koszt leczenia Austria – bez EKUZ: wizyta u internisty to koszt 240-400 zł, cena za jedną dobę hospitalizacji 2300-4000 zł. Dodatkowe opłaty mogą być pobierane za leki, testy diagnostyczne, zabiegi. 

PAMIĘTAJ! W ośrodkach turystycznych, np. narciarskich, zdarza się, że jedyna dostępna w pobliżu pomoc medyczna to lekarze i przychodnie prywatne, gdzie karta EKUZ nie jest honorowana. W takiej sytuacji jedynym zabezpieczeniem jest indywidualne ubezpieczenie turystyczne.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Zaletą ubezpieczenia turystycznego jest możliwość spersonalizowania i wybrania oferty dopasowanej do własnych potrzeb. Planując wyjazd na narty do Austrii, należy bezwzględnie zakupić ubezpieczenie turystyczne a nacisk położyć głównie na takie elementy polisy jak: suma gwarantowana kosztów leczenia, ratownictwo, OC sportowe, transport do kraju. 

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Austrii można kupić już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji dziennych kosztów zakupu polisy turystycznej w różnych towarzystw ubezpieczeniowych do Austrii dla jednej osoby dorosłej. 

Przykładowe ceny polisy turystycznej do Austrii

UbezpieczycielTU EuropaGenerali
Koszty leczenia175 852 zł500 000 zł
Ratownictwo 21 982 zł500 000 zł
NNW21 982 zł50 000 zł
OC219 815 zł200 000 zł–
OC sportowe219 815 zł
 
Ubezpieczenie bagażu2 198 zł1000 zł
Rozszerzenie pandemia COVID-19++
Sporty objęte polisą10
 
Cena polisy6 zł8 zł

Źródło: rankomat.pl

Jeszcze więcej propozycji polis turystycznych do Austrii można znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl. Oferty są zróżnicowane pod względem cen i zakresu. Dzięki użyciu kalkulatora nie musimy samodzielnie porównywać ofert. To oszczędność czasu... i ogromna wygoda. Dobre ubezpieczenie można znaleźć w kilka minut, a polisa przychodzi bezpośrednio na wskazany adres e-mail. Szybko, prosto, bezproblemowo! 

 • OK

  Jeśli posiadacz ubezpieczenia choruje na choroby przewlekłe, np. choroby układu krążenia, powinien dokupić właściwe rozszerzenie do ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobi a dostanie zawału serca za granicą, ubezpieczyciel może mieć podstawę do odmowy pokrycia kosztów leczenia, tłumacząc, że ryzyko pogorszenia stanu zdrowia istniało jeszcze w Polsce.   

 • OK

  Podstaw do odmowy wypłaty odszkodowania i pokrycia kosztów leczenia przez ubezpieczyciela może być więcej, m.in. gdy narciarz dozna wypadku na trasie nieoznakowanej, w sytuacji wypadku pod wpływem alkoholu

Co warto wiedzieć?

 1. W Austrii działa EKUZ
 2. W Austrii opieka medyczna jest bardzo droga.
 3. Ubezpieczenie turystyczne do Austrii można kupić od 3,20 zł za dzień.
 4. Austria słynie ze świetnej kawy.
Oceń stronę
4,91
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego