Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Ubezpieczenie do Rumunii

Liczne zamki, malownicze krajobrazy i barwna mieszanka kultur – nieodkryta Rumunia to obecnie jeden z ciekawszych kierunków na krótszy, jak i dłuższy wypoczynek. Przyciąga przystępnymi cenami i stosunkową bliskością polskiej granicy.

Kup ubezpieczenie od 3 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Info

Rumunia - informacje praktyczne

Język:

Rumuński

Waluta:

Lej rumuński (RON)

Stolica:

Bukareszt

Numery alarmowe:

  • Pogotowie, policja, straż pożarna - 112
Tarcza

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Koszt wizyty u lekarza:

70 euro

Koszt pobytu w szpitalu/doba:

170 euro

Rekomendowana suma ubezpieczenia:

50 000 euro

Cena polisy (1 osoba/1 dzień):

3,70 zł

Ciekawostka: Zamek Bran, często nazywany "Zamkiem Drakuli", jest jednym z najbardziej znanych zabytków Rumunii, położonym w Transylwanii, niedaleko miasta Braszów.


Informacje MSZ

Do Rumunii można aktualnie podróżowaćbez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 r.)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina: 

W Rumunii nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością, należy jednak być ostrożnym w dużych miastach (okolice dworców kolejowych, placów targowych, w środkach komunikacji miejskiej), gdzie często dochodzi do kradzieży kieszonkowych dokonywanych także przez dzieci, oraz na obwodnicach aglomeracji, zwłaszcza w okolicach przejazdów kolejowych. 


Rumunia

Nazwa Rumunia wywodzi się od łacińskiego słowa „Romanus” oznaczającego „obywatela Rzymu ” i była używana do podkreślenia wspólnego starożytnego dziedzictwa trzech głównych regionów Rumunii - Mołdawii, Siedmiogrodu i Wołoszczyzny - podczas ich stopniowego zjednoczenia między połową XIX a początkiem XX wieku

Rumunia zdecydowanie potrafi zaskoczyć. To niezwykłe państwo położone w południowo-wschodniej części Europy fascynuje zarówno pod względem historycznym, architektonicznym, jak i krajobrazowym. I chociaż panujące jeszcze gdzieniegdzie stereotypy nie zachęcają do wizyty, to większość turystów, którzy chociaż raz odwiedzili Rumunie, chętnie powtórzyliby swoją podróż. 

Rumunia to kraj mniejszy niż Polska, należący do krajów bałkańskich. Praktycznie każdy region kraju, wyróżnia się zupełnie innym charakterem.  Stolicą jest Bukareszt, zamieszkiwany przez niecałe 2 miliony osób. Ludność miejska stanowi 54,7% ogółu ludności (dane z 2023 r.). Obowiązującą w Rumunii walutą jest lej rumuński. Ceny, w większości przypadków są porównywalne do cen polskich.

Językami urzędowymi Rumunii są rumuński, mołdawski, wołoski. Poza większymi, bardziej turystycznymi regionami można niestety napotkać trudności z porozumieniem się w języku angielskim.

Rumunia to świetny kierunek dla osób, które w trakcie urlopu chcą uniknąć tłumu turystów. Większego zagęszczenia zwiedzających można się spodziewać jedynie w najbardziej turystycznych obszarach Bukaresztu i na terenach związanych z Drakulą.

Co zwiedzić w Rumunii?

Miejsca, których nie warto pomijać podczas pobytu w Rumunii, to w szczególności:

  • Bukareszt. Stolicę Rumunii albo się kocha, albo nienawidzi. Pozostałości komunizmu przeplatają się tu z ciekawymi zabytkami. Aby zwiedzić i jedno i drugie, warto wybrać się m.in. na Pałac Parlamentu, zwiedzić cerkiew Stavropoleos, Rumuńskie Ateneum oraz jedno z licznych muzeów na czele z Narodowym Muzeum Historycznym.
  • Sybin. Kolejne ciekawe miasto na mapie Rumunii. Słynie z dużej, świetnie zachowanej starówki. Warto zwiedzić m.in. Stary Ratusz, pałac Brukenthal oraz imponujący skansen – Muzeum Cywilizacji Ludowej „ASTRA”.
  • Zamek w Hunedoarze. Przez wielu znawców uznawany jest za najpiękniejszy gotyki zamek w całej Europie. To budowla ciekawa, ale równocześnie skomplikowana architektonicznie.
  • Sighişoara. Znajduje się tu m.in. słynny Dom Drakuli, jednak nie tylko dlatego warto wybrać się do Sighişoara. To jedno z najlepiej zachowanych miast saskich w całej Transylwanii. Imponująca starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Karpaty. Rumunia to także idealny kierunek dla fanów górskich wędrówek i wspinaczek. Rumuńskie Karpaty uznawane są jednak za góry wymagające. Nie należy więc wyruszać w nie bez odpowiedniego doświadczenia i przygotowania.
  • Wybrzeże Morza Czarnego. Rumunia nie słynie może z kurortów, jednak również w tym zakresie ma turystom sporo do zaoferowania. Szczególną popularnością cieszy się malownicza miejscowość nadmorska Mamaja.
  • Prawosławna Cerkiew w Curtea de Argeș. Budowla została wzniesiona z fundacji hospodara Neagoe Basaraba V w latach 1514–1517. Cerkiew bez wątpienia zrobi wrażenie na każdym miłośniku sztuki i architektury. Przepięknie wykończona wewnątrz i na zewnątrz, olśniewa 150 różnymi zdobieniami. 
  • Katedra św. Michała w Alba Iulia. Rzymskokatolicka katedra znajdująca się wewnątrz średniowiecznej twierdzy - Alba Iulia. Jest najdłuższą katedrą w Rumunii – mierzy 83 m długości, 38 m szerokości i 19 m wysokości i jednocześnie najstarszą na terenie kraju, jej historia sięga początku X w.
  • Żelazna Brama. Przełomowy odcinek doliny Dunaju, oddzielający Karpaty i Góry Wschodnioserbskie. Stanowi granicę między Rumunią i Serbią. Dawniej żeglugę poprzez Żelazną Bramę utrudniały progi skalne, wysadzone w latach 1890–1896. 
  • Transalpina. Jedna z najbardziej widokowych dróg w Rumunii, określa również jako najpiękniejsza. 
  • Fundatura Ponorului. Rumuńska wioska, w której czas się zatrzymał. Znaleźć tu można malownicze krajobrazy, bezkres zielonych pastwisk i samowystarczalne gospodarstwa. 
  • Braszów. Jedno z najpopularniejszych miast Transylwanii założone przez osadników saskich przybyłych tu za Krzyżakami w XIII w.

Jaka jest pogoda w Rumunii?

Najlepszym okresem w roku na urlop w Rumunii jest maj, czerwiec i lipiec - w tym okresie jest najwięcej godzin słonecznych (15h słonecznych).

Najwyższa temperatura w Rumunii notowana jest w czasie od czerwca do sierpnia - od 24°C do 27°C. Również w tym czasie woda jest najcieplejsza (od 21°C do 25°C).

Wraz z zakończeniem lata, w Rumunii zaczyna się ochładzać. Średnia temperatura we wrześniu utrzymuje się na poziomie 22°C i spada w kolejnych miesiącach: październik - 16°C , listopad - 11°C, grudzień - 6°C. W styczniu, w dzień w Rumunii jest około 5°C., a w nocy temperatura spada do 0°C. 

Średnie temperatury w Rumunii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 5°Cluty 6°Cmarzec 9°Ckwiecień 14°Cmaj 19°Cczerwiec 24°Clipiec 27°Csierpień 27°Cwrzesień 22°Cpaździernik 16°Clistopad 11°Cgrudzień 6°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 0°Cluty 0°Cmarzec 3°Ckwiecień 7°Cmaj 12°Cczerwiec 17°Clipiec 19°Csierpień 19°Cwrzesień 15°Cpaździernik 11°Clistopad 6°Cgrudzień 1°C
Temperatura wody
styczeń 6°Cluty 5°Cmarzec 6°Ckwiecień 9°Cmaj 15°Cczerwiec 21°Clipiec 24°Csierpień 25°Cwrzesień 22°Cpaździernik 17°Clistopad 13°Cgrudzień 9°C

Źródło: wakacje.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Rumunii na rankomat.pl?

  • W Rumunii EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia.
  • Dopłacić trzeba 40% do leczenia stomatologicznego.
  • Leczenie prywatne w placówkach o wyższym standardzie nie jest refundowane.
Polisę na wyjazd do Rumunii można mieć już od
20*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Rumunii? Dokumenty na wyjazd do Rumunii

Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać do Rumunii oraz przebywać na jej terytorium do 90 dni na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Warto jednak pamiętać, że dokument podróży musi być ważny w momencie przekraczania granicy.

W Rumunii istnieje obowiązek meldunkowy. Obowiązku tego powinien dopełnić usługodawca, np. hotel, czy pensjonat. W innych przypadkach obowiązek powstaje po 15 dniach pobytu w konkretnej rumuńskiej miejscowości. Należy wówczas zgłosić się na najbliższy posterunek policji, Policji Granicznej lub do Głównego Inspektoratu ds. Imigracji i dokonać rejestracji pobytu.

Do Rumunii można wwieźć lub wywieźć do 10 000 EUR lub równowartość tej kwoty w innych walutach. Kwoty wyższe należy zadeklarować służbom celnym. Przepisy celne obowiązują na takich samych zasadach, jak w całej Unii Europejskiej.

Wybierając się do Rumunii w okresie letnim, w bagażu powinny znaleźć się krem z filtrem UV, nakrycie głowy i ubrania z lekkich materiałów. Przy okazji takiego wyjazdu dobrze jest sprawdzić też zawartość apteczki podróżnej. Powinny znaleźć się w niej leki przeciwbólowe, leki na biegunkę (typu węgiel leczniczy), leki przeciwwymiotne, środki rozkurczowe, materiały opatrunkowe (wata, gaziki, plastry, bandaże), zapas leków na choroby przewlekłe, żel antybakteryjny, chusteczki nawilżane, maseczka do sztucznego oddychania, jednorazowe rękawiczki, małe nożyczki, woda utleniona (do przemywania ran), wapno musujące, zatyczki do uszu, krople do nosa i oczu.

Ponadto, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina że podczas wyjazdu do Rumunii należy mieć ze sobą oryginał ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Zdjęcie polisy zapisane w pamięci telefonu /aplikacja mpojazd nie są potwierdzeniem posiadania ważnego ubezpieczenia dla służb rumuńskich. 

Zielona karta nie jest wymagana w Rumunii.

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Rumunii jest bezpiecznie?

W Rumunii nie wprowadzono żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego. Nie występuje tam również szczególne zagrożenie pospolitą przestępczością. Jak w każdym innym miejscu na świecie, należy jednak zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych.

Wybierając się do Rumunii, warto pamiętać, że sezonowo występują tu epidemie grypy. Z kolei wiosną i jesienią pojawiają się regionalne ogniska odry. Zachorowania notuje się najczęściej w południowo-zachodniej części kraju. Regularnie zdarzają się również zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu. Podczas upalnych miesięcy letnich, kiedy temperatura jest wyższa niż zazwyczaj w tym okresie, pojawiają się przypadki cholery i zapalenia opon mózgowych (głównie na południu kraju). 

Stan techniczny głównych dróg w Rumunii jest dobry lub bardzo dobry. Zdarzyć się mogą lokalne utrudnienia spowodowane np. robotami drogowymi.

Szczególną ostrożność najlepiej zachować podczas podróży górskimi drogami - bywają one kręte, w złym stanie technicznym i zdarza się, że są całkowicie nieoświetlone, co znacznie utrudnia ruch. Ryzykowne jest także prowadzenie auta po zmroku. Na drogach - w tym także głównych i międzynarodowych, poruszają się nagminnie nieoświetlone furmanki, rowerzyści, na skrajnych pasach ruchu a także parkowane są nieoświetlone pojazdy. 

Warto uważać także podczas górskich wędrówek. Bez problemu można spotkać w rumuńskich terenach górskich niebezpieczne dzikie zwierzęta.

Przed wyjazdem do Rumunii nie trzeba przechodzić żadnych dodatkowych szczepień.

  • Uwaga Kradzieże kieszonkowe zdarzają się szczególnie często w środkach komunikacji, na placach targowych i na obrzeżach. Sprawcami kradzieży często są dzieci.
  • Uwaga Rumunia leży w strefie aktywnej sejsmicznie. W razie trzęsienia ziemi należy stosować się do poleceń miejscowych służb.
  • Uwaga Podróż do Rumunii warto zarejestrować w systemie Odyseusz.
  • Uwaga Wędrując po górach, należy podążać tylko oznakowanymi szlakami.
  • Uwaga Zabronione jest karminie dzikich zwierząt.
  • Uwaga Aplikacja mPojazd nie jest honorowana - należy posiadać oryginały prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz ubezpieczenia pojazdu.

Karta EKUZ na urlop w Rumunii –  czy wystarczy?

Turyści z Polski, którzy są ubezpieczeni w polskim NFZ oraz wyrobili kartę EKUZ, mogą skorzystać z niej także w Rumunii. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to w stu procentach bezpieczne rozwiązanie.

Obywatele polscy w Rumunii, posiadający kartę EKUZ, mogą skorzystać z pomocy medycznej na takich zasadach, jak obywatele rumuńscy. Oznacza to, że będą musieli m.in.:

  • zapłacić z własnej kieszeni za lekarstwa, ponieważ większość leków w Rumunii nie jest refundowana,
  • dopłacić co najmniej 40% do ewentualnego leczenia stomatologicznego,
  • całkowicie pokryć koszty leczenia w placówkach prywatnych, co jest szczególnie istotne, ponieważ standard opieki medycznej w publicznych placówkach w Rumunii, może odbiegać od polskich.

Bezpieczniej więc od razu wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne z sumą gwarantowaną kosztów leczenia na poziomie co najmniej 30 000 euro. 


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wizyty u lekarzy w Rumunii są bezpłatne tylko, jeśli lekarz ma umowę z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych. Dlatego przed skorzystaniem z porady, należy upewnić się, czy taka umowa jest zawarta, co jednak w sytuacjach stresowych, wymagających natychmiastowego działania - nie zawsze się sprawdza. 

Dobre ubezpieczenie turystyczne to ubezpieczenie dobrane indywidualnie do potrzeb turysty. Inne oczekiwania będą miały osoby, które wyjeżdżają leniuchować, a inne – odpoczywać aktywnie lub imprezować. W tym ostatnim przypadku może się sprawdzić dokupienie tzw. klauzuli alkoholowej, która uchroni przed finansowymi skutkami szkód, do których doszło po spożyciu alkoholu.

Przy zakupie ubezpieczenia należy także bezwzględnie pamiętać, że osoby chore przewlekle muszą rozszerzyć ochronę i opłacić dodatkową składkę. Jeśli wszystkie te aspekty nie zostaną dopilnowane, leczenie w prywatnym szpitalu w Rumunii - w którym gwarantowana jest pacjentowi odpowiednia opieka - może kosztować kilka tysięcy złotych. W celu nie dopuszczenia do takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie ubezpieczenia turystycznego do indywidualnej sytuacji i osobistych potrzeb. 

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
6,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurozdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
9,16 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Colonnade
Koszty leczenia
200 000 eur
Ratownictwo
200 000 eur
Bagaż
1 000 eur
10,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 eurOC: 200 000 eurOC sportowe: 200 000 eurozdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii
Europa Ubezpieczenia
6,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurozdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA Partners
9,16 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Colonnade
10,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 eur
Ratownictwo
200 000 eur
Bagaż
1 000 eur
Dodatkowo: NNW: 15 000 eurOC: 200 000 eurOC sportowe: 200 000 eurozdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii

Podczas wyboru polisy turystycznej należy pamiętać, aby nie kierować się jedynie jej ceną. Najważniejszy jest zakres ochrony, jaki gwarantuje ubezpieczenie oraz suma kosztów leczenia, która oznacza jednocześnie kwotę, do której poszkodowany będzie leczony. 

Polisa dla aktywnych – co jeszcze powinno zawierać ubezpieczenie?

Szczególną uwagę na zakres ubezpieczenia powinni zwrócić sportowcy. Warto rozpocząć od upewnienia się, czy w przypadku konkretnej dyscypliny sportu,  ubezpieczyciel nie wymaga dodania rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Taka informacja znajduje się najczęściej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Sportowcy mogą także:

  • dokupić OC sportowe,
  • ubezpieczyć sprzęt sportowy.

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczenie sportowe przede wszystkim gwarantuje pełną ochronę na czas wyjazdu - pokryje ewentualne koszty leczenia i ratownictwa, zapewni wypłatę świadczenia w razie wypadku, zrekompensuje utratę bagażu lub sprzętu. W ramach Assistance można skorzystać ze wsparcia ubezpieczyciela w razie jakichkolwiek kłopotów za granicą. Większość ubezpieczycieli w ofercie ma ochronę podczas uprawiania od kilku do kilkudziesięciu aktywności w ramach jednej polisy. Można więc spędzać urlop bardzo aktywnie, korzystając z różnych sportów, posiadając jedno ubezpieczenie.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ile kosztuje ubezpieczenie do Rumunii?

Ceny dobrego ubezpieczenia turystycznego na 7-dniowy wyjazd do Rumunii dla jednej osoby dorosłej rozpoczynają się już od ok. 3 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka ciekawych propozycji.

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

Allianz

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC

80 0000 zł

3,74 zł

Signal Iduna 

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW,

92 846 zł

3,90 zł

AXA Partners

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

200 000 zł

4,53 zł

Nationale Nederlanden

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

80 000 zł

5,00 zł

Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC, OC sportowe, zdarzenia pod wpływem alkoholu

464 230 zł

Jeszcze więcej propozycji można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Proste w obsłudze i intuicyjne narzędzie pozwoli szybko i łatwo porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać tę najbardziej korzystną.  Porównywarka oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, w bardzo różnych zakresach cenowych. Przy pomocy kilku kliknięć można znaleźć propozycję precyzyjnie dopasowaną do charakteru i celu wyjazdu, ale także własnych oczekiwań finansowych.

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Rumunii powinno zawierać także:

  • OK

    Koszty leczenia - pokryją wszystkie nierefundowane przez EKUZ usługi medyczne, powinny zapewniać sumę gwarantowaną na przynajmniej 30 000 euro.

  • OK

    Koszty ratownictwa - z suma gwarantowaną wynoszącą co najmniej 5 000 euro, turysta nie będzie musiał z własnej kieszeni pokrywać wydatków poniesionych na ewentualne akcje ratownicze, które w przeliczeniu na złotówki mogłyby kosztować nawet kilkanaście tysięcy. To element obowiązkowy szczególnie dla turystów, który wybierają się w rumuńskie góry.

  • OK

    NNW - ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli w trakcie urlopu w Rumunii podróżnik dozna uszczerbku na zdrowiu.

  • OK

    OC w życiu prywatnym - uchroni ubezpieczonego przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone osobom trzecim.

  • OK

    Assitance - zapewni podróżnikowi pomoc logistyczną, prawną i informacyjną.

  • OK

    Ubezpieczenie bagażu - turysta, który ubezpieczył bagaż, otrzyma odszkodowanie w razie jego kradzieży lub zniszczenia.

Co warto wiedzieć?

  1. Rumunia to niedokryty przez masową turystykę kraj, który ma wiele do zaoferowania.
  2. Na miłośników zwiedzania czekają liczne zabytki, piękne krajobrazy i szereg atrakcji.
  3. Wizy dla obywateli Polski nie są wymagane.
  4. By wjechać na teren Rumunii, należy posiadać dowód osobisty, warto mieć też EKUZ.
  5. Karta nie refunduje jednak wszystkich usług, w tym celu warto mieć ubezpieczenie turystyczne. 
Oceń stronę
4,80
logo innowacyjna gospodarka
Ubezpieczenia Rankomat Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego