Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pojazd
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Finanse
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
GSM
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Rumunii

Liczne zamki, malownicze krajobrazy i barwna mieszanka kultur – nieodkryta Rumunia to obecnie jeden z ciekawszych kierunków na krótszy, jak i dłuższy wypoczynek. Przyciąga przystępnymi cenami i stosunkową bliskością polskiej granicy.

Informacje MSZ

Do Rumunii można aktualnie podróżować bez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 r.)


Rumunia

Rumunia to kraj mniejszy niż Polska. Stolicą jest Bukareszt, zamieszkiwany przez niecałe 2 miliony osób. Obowiązującą w Rumunii walutą jest lej rumuński. Ceny są porównywalne do cen polskich.

Językami urzędowymi Rumunii są rumuński, mołdawski, wołoski. Poza większymi, bardziej turystycznymi regionami można niestety napotkać trudności z porozumieniem się w języku angielskim. Przydatna może okazać się za to znajomość rosyjskiego.

Rumunia to świetny kierunek dla osób, które w trakcie urlopu chcą uniknąć tłumu turystów. Większego zagęszczenia zwiedzających można się spodziewać jedynie w najbardziej turystycznych obszarach Bukaresztu i na terenach związanych z Drakulą.

Co zwiedzić w Rumunii?

Miejsca, których nie warto pomijać podczas pobytu w Rumunii, to w szczególności:

 • Bukareszt. Stolicę Rumunii albo się kocha, albo nienawidzi. Pozostałości komunizmu przeplatają się tu z ciekawymi zabytkami. Aby zwiedzić i jedno i drugie, warto wybrać się m.in. na Pałac Parlamentu, zwiedzić cerkiew Stavropoleos, Rumuńskie Ateneum oraz jedno z licznych muzeów na czele z Narodowym Muzeum Historycznym.
 • Sybin. Kolejne ciekawe miasto na mapie Rumunii. Słynie z dużej, świetnie zachowanej starówki. Warto zwiedzić m.in. Stary Ratusz, pałac Brukenthal oraz imponujący skansen – Muzeum Cywilizacji Ludowej „ASTRA”.
 • Zamek w Hunedoarze. Przez wielu znawców uznawany jest za najpiękniejszy gotyki zamek w całej Europie. To budowla ciekawa, ale równocześnie skomplikowana architektonicznie.
 • Sighişoara. Znajduje się tu m.in. słynny Dom Drakuli, jednak nie tylko dlatego warto wybrać się do Sighişoara. To jedno z najlepiej zachowanych miast saskich w całej Transylwanii. Imponująca starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Karpaty. Rumunia to także idealny kierunek dla fanów górskich wędrówek i wspinaczek. Rumuńskie Karpaty uznawane są jednak za góry wymagające. Nie należy więc wyruszać w nie bez odpowiedniego doświadczenia i przygotowania.
 • Wybrzeże Morza Czarnego. Rumunia nie słynie może z kurortów, jednak również w tym zakresie ma turystom sporo do zaoferowania. Szczególną popularnością cieszy się malownicza miejscowość nadmorska Mamaja.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Rumunii na rankomat.pl?

 • W Rumunii EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia.
 • Dopłacić trzeba 40% do leczenia stomatologicznego.
 • Leczenie prywatne w placówkach o wyższym standardzie nie jest refundowane.
Polisę na wyjazd do Rumunii można mieć już od
20*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Rumunii? Dokumenty na wyjazd do Rumunii

Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać do Rumunii oraz przebywać na jej terytorium do 90 dni na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

W Rumunii istnieje obowiązek meldunkowy. Obowiązku tego powinien dopełnić usługodawca, np. hotel, czy pensjonat. W innych przypadkach obowiązek powstaje po 15 dniach pobytu w konkretnej rumuńskiej miejscowości. Należy wówczas zgłosić się na najbliższy posterunek policji, Policji Granicznej lub do Głównego Inspektoratu ds. Imigracji i dokonać rejestracji pobytu.

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Rumunii jest bezpiecznie?

W Rumunii nie wprowadzono żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego. Nie występuje tam również szczególne zagrożenie pospolitą przestępczością. Jak w każdym innym miejscu na świecie, należy jednak zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych.

Ostrożność warto zachować także w trakcie podróży górskimi drogami. Są one kręte, mogą być w złym stanie technicznym i zdarza się, że są całkowicie nieoświetlone.

Przed wyjazdem do Rumunii nie trzeba przechodzić żadnych dodatkowych szczepień.

 • Uwaga Kradzieże kieszonkowe zdarzają się szczególnie często w środkach komunikacji, na placach targowych i na obrzeżach. Sprawcami kradzieży często są dzieci.
 • Uwaga Rumunia leży w strefie aktywnej sejsmicznie. W razie trzęsienia ziemi należy stosować się do poleceń miejscowych służb.
 • Uwaga Podróż do Rumunii warto zarejestrować w systemie Odyseusz.

Karta EKUZ na urlop w Rumunii –  czy wystarczy?

Turyści z Polski, którzy są ubezpieczeni w polskim NFZ oraz wyrobili kartę EKUZ, mogą skorzystać z niej także w Rumunii. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to w stu procentach bezpieczne rozwiązanie.

Obywatele polscy w Rumunii, posiadający kartę EKUZ, mogą skorzystać z pomocy medycznej na takich zasadach, jak obywatele rumuńscy. Oznacza to, że będą musieli m.in.:

 • zapłacić z własnej kieszeni za lekarstwa, ponieważ większość leków w Rumunii nie jest refundowana,
 • dopłacić co najmniej 40% do ewentualnego leczenia stomatologicznego,
 • całkowicie pokryć koszty leczenia w placówkach prywatnych, co jest szczególnie istotne, ponieważ standard opieki medycznej w publicznych placówkach w Rumunii, może odbiegać od polskich.

Bezpieczniej więc od razu wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne z sumą gwarantowaną kosztów leczenia na poziomie co najmniej 30 000 euro. 


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Dobre ubezpieczenie turystyczne to ubezpieczenie dobrane indywidualnie do potrzeb turysty. Inne oczekiwania będą miały osoby, które wyjeżdżają leniuchować, a inne – odpoczywać aktywnie lub imprezować. W tym ostatnim przypadku może się sprawdzić dokupienie tzw. klauzuli alkoholowej, która uchroni przed finansowymi skutkami szkód, do których doszło po spożyciu alkoholu.

Przy zakupie ubezpieczenia należy także bezwzględnie pamiętać, że osoby chore przewlekle muszą rozszerzyć ochronę i opłacić dodatkową składkę.

Polisa dla aktywnych – co jeszcze powinno zawierać ubezpieczenie?

Szczególną uwagę na zakres ubezpieczenia powinni zwrócić sportowcy. Warto rozpocząć od upewnienia się, czy w przypadku konkretnej dyscypliny sportu,  ubezpieczyciel nie wymaga dodania rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Taka informacja znajduje się najczęściej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Sportowcy mogą także:

 • dokupić OC sportowe,
 • ubezpieczyć sprzęt sportowy.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Rumunii?

Ceny dobrego ubezpieczenia turystycznego na 7-dniowy wyjazd do Rumunii dla jednej osoby dorosłej rozpoczynają się już od ok. 3 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka ciekawych propozycji.

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

Vienna Insurance Group

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC

181 968 zł

3,14 zł

Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, 10 sportów objętych polisą

136 476 zł

3,42 zł

Signal Iduna

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, 83 sporty objęte polisą

181 968 zł

3,71 zł

Ergo Hestia

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC

181 968 zł

6,00 zł

Allianz

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC, OC sportowe, 49 sportów objętych polisą

200 000 zł

6,42 zł

Jeszcze więcej propozycji można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Uwzględnia on oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, w bardzo różnych zakresach cenowych. Przy pomocy kilku kliknięć można znaleźć propozycję dopasowaną do potrzeb i głównego celu wyjazdu.

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Rumunii powinno zawierać także:

 • OK

  Koszty leczenia - pokryją wszystkie nierefundowane przez EKUZ usługi medyczne, powinny zapewniać sumę gwarantowaną na przynajmniej 30 000 euro.

 • OK

  Koszty ratownictwa - z suma gwarantowaną wynoszącą co najmniej 5 000 euro, turysta nie będzie musiał z własnej kieszeni pokrywać wydatków poniesionych na ewentualne akcje ratownicze, które w przeliczeniu na złotówki mogłyby kosztować nawet kilkanaście tysięcy. To element obowiązkowy szczególnie dla turystów, który wybierają się w rumuńskie góry.

 • OK

  NNW - ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli w trakcie urlopu w Rumunii podróżnik dozna uszczerbku na zdrowiu.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - uchroni ubezpieczonego przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone osobom trzecim.

 • OK

  Assitance - zapewni podróżnikowi pomoc logistyczną, prawną i informacyjną.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - turysta, który ubezpieczył bagaż, otrzyma odszkodowanie w razie jego kradzieży lub zniszczenia.

Co warto wiedzieć?

 1. Rumunia to niedokryty przez masową turystykę kraj, który ma wiele do zaoferowania.
 2. Na miłośników zwiedzania czekają liczne zabytki, piękne krajobrazy i szereg atrakcji.
 3. By wjechać na teren Rumunii, należy posiadać dowód osobisty, warto mieć też EKUZ.
 4. Karta nie refunduje jednak wszystkich usług, w tym celu warto mieć ubezpieczenie turystyczne. 
Oceń stronę
4,86
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego