Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina nie jest tak popularnym kierunkiem turystycznym, jak pobliska Chorwacja czy Czarnogóra. To kraj z trudną historią, jednak z pewnością nie jest mniej ciekawy niż inni bałkańscy sąsiedzi.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Do Bośni i Hercegowiny można wjechać bez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)


Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina to państwo federacyjne ze stolicą w Sarajewie położone w południowej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy na północy, zachodzie i południu z Chorwacją, na wschodzie z Serbią, a na południowym wschodzie z Czarnogórą. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. 

Bośnia i Hercegowina jest krajem górzystym – powyżej 200 m n.p.m. znajduje się blisko 90% jej obszaru. Na północno-wschodnim obszarze tego kraju znajduje się niewielka część Kotliny Panońskiej. Blisko połowa terytorium kraju jest zalesiona.

Bośnia i Hercegowina to nietypowy kraj, w którym miesza się kultura Wschodu i Zachodu. Kraj bardzo ucierpiał na skutek toczącej się w latach 90. wojny, a ślady po konflikcie niestety są nadal dostrzegalne. Od kilku lat turystyka w Bośni i Hercegowinie zaczęła się jednak dynamicznie rozwijać.

Przed wyjazdem do Bośni i Hercegowiny, warto wiedzieć między innymi, że:

 • Obowiązującą w Bośni i Hercegowinie walutą jest marka zamienna. Języki, którymi posługują się mieszkańcy, to bośniacki, chorwacki i serbski.
 • Stolicą Bośni i Hercegowiny jest Sarajewo, zamieszkiwane przez prawie 400 000 mieszkańców.
 • Bośnia i Hercegowina jest republiką federacyjną, według konstytucji z 1995 r. składającą się z dwóch członów – Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej. 
 • Bośnia i Hercegowina jest krajem niepodległym zaledwie od 3 marca 1992 r.
 • Bośnia i Hercegowina bywa nazwana „krajem w kształcie serca” ze względu na kształt widoczny z lotu ptaka.
 • Ceny w Bośni i Hercegowinie są nieznacznie niższe niż w Polsce, a dużo niższe niż np. w sąsiedniej Chorwacji. Bośnia i Hercegowina to świetna propozycja na bardziej niskobudżetowy urlop.
 • W Bośni i Hercegowinie utworzono cztery parki narodowe.
 • Największe znaczenie w gospodarce Bośni i Hercegowiny mają: leśnictwo, górnictwo i energetyka.

Co zobaczyć w Bośni i Hercegowinie?

Bośnia i Hercegowina pełna jest miejsc, które dopiero czekają na odkrycie. Przyciąga nie tylko ciekawą architekturą, ale również różnorodnością i niesamowitą przyrodą.

Warto zwiedzić w szczególności:

 • Sarajewo. Stolica Bośni i Hercegowiny to naprawdę niesamowite miejsce na mapie Europy. Spotykają się tu aż cztery religie: katolicyzm, prawosławie, judaizm i islam. Koniecznie należy zwiedzić całe Stare Miasto, XV-wieczną dzielnicę Baščaršija, imponujący meczet Gazi Husrevbega i towarzyszący mu kompleks budynków. Warto zobaczyć także charakterystyczną fontannę Sebilj i potargować się na jednym z lokalnych bazarów.
 • Wodospady Una. Prawdziwy cud natury, położony w Parku Narodowym Una, tuż przy granicy z Chorwacją. Wart szczególnej uwagi jest wodospad Strbacki Buk, który ma aż 24 metry wysokości.
 • Mostar. To właśnie tu znajduje się słynny Kamienny Most nad Neretwą, czyli prawdopodobnie najsłynniejszy most na całych Bałkanach. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Przez wieki uchodził za symbol pojednania Wschodu z Zachodem.
 • Blagaj. To miejsce tak malownicze, że aż ciężko uwierzyć, że istnieje naprawdę. Jego charakterystycznym punktem jest imponujący Klasztor Derwiszy, położony nad rzeką Buną, wśród licznych skał wapiennych.
 • Jajce. To kolejne miejsce, którego nie powinni przeoczyć fani malowniczych krajobrazów i obcowania z naturą. Miasto pełne jest zachwycających wodospadów, a nad całym krajobrazem dominuje stopniowo odrestaurowywany zamek królów bośniackich.

Jaka jest pogoda w Bośni i Hercegowinie?

Bośnia i Hercegowina leży w strefie klimatu przejściowego między klimatem kontynentalnym a śródziemnomorskim. W zimie temperatury są bardzo niskie oraz występują częste wiatry, powodujące sztormy. Z kolei lata są upalne, przy czym z reguły na południu kraju występują wyższe temperatury.

Średnie temperatury w Bośni i Hercegowinie

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 2°Cluty 3°Cmarzec 9°Ckwiecień 7°Cmaj 12°Cczerwiec 16°Clipiec 22°Csierpień 23°Cwrzesień 18°Cpaździernik 14°Clistopad 8°Cgrudzień 3°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń -5°Cluty -5°Cmarzec 3°Ckwiecień -1°Cmaj 6°Cczerwiec 10°Clipiec 12°Csierpień 12°Cwrzesień 8°Cpaździernik 4°Clistopad 0°Cgrudzień -4°C
Temperatura wody
styczeń 6°Cluty 5°Cmarzec 6°Ckwiecień 9°Cmaj 15°Cczerwiec 21°Clipiec 24°Csierpień 25°Cwrzesień 22°Cpaździernik 17°Clistopad 13°Cgrudzień 9°C

Źródło: wakacje.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Bośni i Hercegowiny na rankomat.pl?

 • EKUZ nie jest honorowany w Bośni i Hercegowinie.
 • Za każdą usługę medyczną trzeba zapłacić w 100%.
 • Doba w tamtejszym szpitalu może kosztować około 35 euro.
Polisę na wyjazd do Bośni i Hercegowiny można mieć już od
20*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Bośni i Hercegowinie? Dokumenty na wyjazd

Obywatele Unii Europejskiej mogą przekraczać granicę bośniacką na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Zabierając jedynie dowód, warto jednak liczyć się z możliwymi trudnościami. Mogą one dotyczyć w szczególności korzystania z bezpłatnych usług medycznych lub banków. Dla bezpieczeństwa, jeśli takowy posiadamy, warto więc zabrać również paszport.

Ze względu na częste kradzieże dokumentów osobistych, dokumentów samochodowych czy pieniędzy i kart płatniczych zaleca się noszenie ich oddzielnie. Warto mieć przy sobie kopię ksero ważniejszych dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta i ubezpieczenia, dowodu tożsamości).

Planując wyjazd, warto również wiedzieć, że w Bośni i Hercegowinie obowiązuje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych – kwoty 75 euro na każdy dzień pobytu. Najbezpieczniej więc zabrać ze sobą kartę płatniczą lub kredytową.

Małoletni podróżujący bez rodziców (opiekunów prawnych) nie musi posiadać upoważnienia, o ile podróżuje samolotem, a stosowne dokumenty wydał operat lotniczy.

Turyści, którzy wybierają się do Bośni i Hercegowiny autem, muszą dodatkowo pamiętać o wyrobieniu Zielonej Karty.

Zaleca się dodatkowe wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenia medycznego.

Paszport
Paszport/Dowód osobisty
Gotówka
Gotówka
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Zielona Karta
Zieloną Kartę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Zaświadczenie o szczepieniu
Negatywny wynik testu na Covid-19
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy w Bośni i Hercegowinie jest bezpiecznie?

W Bośni i Hercegowinie nie został wprowadzony żaden stopień zagrożenia terrorystycznego. Warto jednak uważać na miny i niewypały, które mogą znajdować się nawet w nieoznakowanych miejscach..

Warto również uważać na bezdomne psy, które w Bośni i Hercegowinie niestety nadal stanowią poważny problem. Bezwzględnie, jak w każdym innym miejscu na świecie, należy także uważać na kieszonkowców.

Przed przyjazdem do Bośni i Hercegowiny nie ma obowiązku przechodzenia specjalnych szczepień. Zaleca się jednak szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, szczepionkę Meningo–Kokową oraz przeciwgruźliczą.

W wielu miejscach szczególnie mniej popularnych turystycznie w Bośni i Hercegowinie, pozostało wiele nierozbrojonych min i niewypałów. Miejsca te najczęściej są oznakowane , ale nie zaleca się samodzielnego  podróżowania po lasach, górach,  drogach nieutwardzonych, nieoznakowanych lub rzadko używanych . Pieszo wskazane jest poruszanie się po wyznaczonych szlakach, z miejscowym przewodnikiem, zaś w ruchu kołowym po oznakowanych i utwardzonych drogach.

 • Uwaga Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza samodzielne wyprawy w góry, po drogach nieoznakowanych lub polnych.
 • Uwaga Zaleca się noszenie ważnych dokumentów oddzielnie. Dla bezpieczeństwa warto także wykonać ich kserokopię.
 • Uwaga Bośnia i Hercegowina leży w strefie aktywne sejsmicznie, w razie trzęsienia ziemi należy stosować się do poleceń miejscowych służb.
 • Uwaga Podróż warto zgłosić w systemie Odyseusz.

Karta EKUZ na urlop w Bośni i Hercegowinie –  czy obowiązuje?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obowiązuje w Bośni i Hercegowinie. Oznacza to, że turysta, który nie wykupił dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, wszystkie ewentualne należności z tego tytułu będzie musiał pokryć z własnych środków.

Koszt podstawowej konsultacji medycznej w Bośni i Hercegowinie to ok. 15-25 euro. Koszt 24-godzinnego pobytu w szpitalu to ok. 35 euro. Wizyty u specjalistów mogą być jednak kilkukrotnie droższe. Droższe będzie także leczenie w prywatnych placówkach, z których warto korzystać – standard opieki medycznej w państwowych przychodniach i szpitalach może znacznie odbiegać od standardów polskich.

Wykupienie dobrej polisy turystycznej na wyjazd do Bośni i Hercegowiny – nawet kilkudniowy – jest wręcz niezbędne.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Polisę turystyczną na urlop w Bośni i Hercegowinie należy dostosować do swoich potrzeb. Obecnie wybór dobrych ofert jest naprawdę szeroki. Przed podjęciem decyzji, warto zdefiniować główny cel wycieczki i porównać oferty.

Ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
93 172 zł
Ratownictwo
37 269 zł
Bagaż
-
20,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOchrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
-
26,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
28,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholuOchrona COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny

Ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny
Wiener
20,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
93 172 zł
Ratownictwo
37 269 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOchrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
26,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
28,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholuOchrona COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne do Bośni i Hercegowiny

Osoby, które stawiają na bardziej aktywny wypoczynek, powinny pamiętać o rozszerzeniu ochrony o klauzule o nazwie sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. Dobrze, aby polisa dla sportowca zawierała także OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego i koniecznie – koszty ratownictwa.

Bośnia i Hercegowina – ile kosztuje polisa turystyczna?

Ceny dobrej polisy turystycznej na wyjazd do Bośni i Hercegowiny zaczynają się już od ok. 3 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji na tygodniowy wyjazd w celach wypoczynkowych i turystycznych dla jednej osoby dorosłej.

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

139 758 zł

32,00 zł

Signal Iduna

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, 83 sporty objęte polisą

186 344zł

36,16 zł

Generali

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, zdarzenia pod wpływem alkoholu

200 000 zł

46,00 zł

AXA Partners

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC, sprzęt sportowy, zdarzenia pod wpływem alkoholu

40 000 000 zł

100 zł

Dzięki naszemu kalkulatorowi ubezpieczeń podróżnych dobrą polisę na wyjazd do Bośni i Hercegowiny można znaleźć w kilka minut. Kalkulator umożliwia dopasowanie oferty potrzeb i uwzględnia propozycje w bardzo różnych kategoriach cenowych. Polisa przychodzi na wskazany adres e-mail, a całość formalności odbywa się online. 

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny

 • OK

  Koszty leczenia - to kluczowy element ubezpieczenia turystycznego. Zalecana suma gwarantowana kosztów leczenia na wycieczkę do Bośni i Hercegowiny to minimum 30 000 euro. Można również dla bezpieczeństwa wybrać ofertę zapewniającą pokrycie wyższych kosztów.

 • OK

  Ubezpieczenie NNW - zapewni ubezpieczonemu wypłatę odszkodowania w wysokości odpowiedniego procentu sumy gwarantowanej, jeśli w trakcie wycieczki poniesie uszczerbek na zdrowiu

 • OK

  Koszty ratownictwa - ubezpieczenie kosztów ratownictwa pokrywa wydatki związane z ewentualną akcją ratowniczą.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - bardzo przydatny element ubezpieczenia, który może okazać się nieoceniony, gdy turysta nieumyślnie wyrządzi szkodę osobie trzeciej. Posiadając ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, nie będzie musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni – straty do wysokości sumy gwarantowanej pokryje ubezpieczyciel.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - gwarantuje wypłatę odpowiedniej kwoty w przypadku kradzieży lub zniszczenia bagażu. To obowiązkowy element dla osób, które zabierają ze sobą cenne przedmioty, np. komputer, czy drogi sprzęt fotograficzny.

 • OK

  Assistance - zapewnia turyście wsparcie prawne, pomoc tłumacza, czy możliwość szybkiego uzyskania niezbędnych informacji. Standardowy Assistance zawiera się zwykle w podstawowej cenie polisy.

 • OK

  Dodatkowe rozszerzenia - należy je dopasować do własnych potrzeb, dostępne są rozszerzenia o choroby przewlekłe, zdarzenia pod wpływem alkoholu, wykonywanie pracy czy uprawianie sportów.

Co warto wiedzieć?

 1. Bośnia i Hercegowina to jeden z piękniejszych i atrakcyjniejszych turystycznie bałkańskich krajów. 
 2. Na turystów czekają malowniczne krajobrazy, dziewicza przyroda i mnóstwo zabytków.
 3. Na czas wyjazdu warto zabrać dowód osobisty lub paszport oraz Zieloną Kartę.
 4. Przyda się także ubezpieczenie turystyczne, oferowane od 3,70 zł dziennie.
Oceń stronę
4,81
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego