Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pojazd
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Finanse
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
GSM
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina nie jest tak popularnym kierunkiem turystycznym, jak pobliska Chorwacja czy Czarnogóra. To kraj z trudną historią, jednak z pewnością nie jest mniej ciekawy niż inni bałkańscy sąsiedzi.

Informacje MSZ

Do Bośni i Hercegowiny można wjechać bez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 r.)


Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina to nietypowy kraj, w którym miesza się kultura Wschodu i Zachodu. Kraj bardzo ucierpiał na skutek toczącej się w latach 90. wojny, a ślady po konflikcie niestety są nadal dostrzegalne. Od kilku lat turystyka w Bośni i Hercegowinie zaczęła się jednak dynamicznie rozwijać.

Przed wyjazdem do Bośni i Hercegowiny, warto wiedzieć między innymi, że:

 • Obowiązującą w Bośni i Hercegowinie walutą jest marka zamienna. Języki, którymi posługują się mieszkańcy, to bośniacki, chorwacki i serbski.
 • Stolicą Bośni i Hercegowiny jest Sarajewo, zamieszkiwane przez prawie 400 000 mieszkańców.
 • Bośnia i Hercegowina jest krajem niepodległym zaledwie od 3 marca 1992 r.
 • Bośnia i Hercegowina bywa nazwana „krajem w kształcie serca” ze względu na kształt widoczny z lotu ptaka.
 • Ceny w Bośni i Hercegowinie są nieznacznie niższe niż w Polsce, a dużo niższe niż np. w sąsiedniej Chorwacji. Bośnia i Hercegowina to świetna propozycja na bardziej niskobudżetowy urlop.

Co zobaczyć w Bośni i Hercegowinie?

Bośnia i Hercegowina pełna jest miejsc, które dopiero czekają na odkrycie. Przyciąga nie tylko ciekawą architekturą, ale również różnorodnością i niesamowitą przyrodą.

Warto zwiedzić w szczególności:

 • Sarajewo. Stolica Bośni i Hercegowiny to naprawdę niesamowite miejsce na mapie Europy. Spotykają się tu aż cztery religie: katolicyzm, prawosławie, judaizm i islam. Koniecznie należy zwiedzić całe Stare Miasto, XV-wieczną dzielnicę Baščaršija, imponujący meczet Gazi Husrevbega i towarzyszący mu kompleks budynków. Warto zobaczyć także charakterystyczną fontannę Sebilj i potargować się na jednym z lokalnych bazarów.
 • Wodospady Una. Prawdziwy cud natury, położony w Parku Narodowym Una, tuż przy granicy z Chorwacją. Wart szczególnej uwagi jest wodospad Strbacki Buk, który ma aż 24 metry wysokości.
 • Mostar. To właśnie tu znajduje się słynny Kamienny Most nad Neretwą, czyli prawdopodobnie najsłynniejszy most na całych Bałkanach. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Przez wieki uchodził za symbol pojednania Wschodu z Zachodem.
 • Blagaj. To miejsce tak malownicze, że aż ciężko uwierzyć, że istnieje naprawdę. Jego charakterystycznym punktem jest imponujący Klasztor Derwiszy, położony nad rzeką Buną, wśród licznych skał wapiennych.
 • Jajce. To kolejne miejsce, którego nie powinni przeoczyć fani malowniczych krajobrazów i obcowania z naturą. Miasto pełne jest zachwycających wodospadów, a nad całym krajobrazem dominuje stopniowo odrestaurowywany zamek królów bośniackich.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Bośni i Hercegowiny na rankomat.pl?

 • EKUZ nie jest honorowany w Bośni i Hercegowinie.
 • Za każdą usługę medyczną trzeba zapłacić w 100%.
 • Doba w tamtejszym szpitalu może kosztować około 35 euro.
Polisę na wyjazd do Bośni i Hercegowiny można mieć już od
20*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Bośni i Hercegowinie? Dokumenty na wyjazd

Obywatele Unii Europejskiej mogą przekraczać granicę bośniacką na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Zabierając jedynie dowód, warto jednak liczyć się z możliwymi trudnościami. Mogą one dotyczyć w szczególności korzystania z bezpłatnych usług medycznych lub banków. Dla bezpieczeństwa, jeśli takowy posiadamy, warto więc zabrać również paszport.

Planując wyjazd, warto również wiedzieć, że w Bośni i Hercegowinie obowiązuje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych – kwoty 75 euro na każdy dzień pobytu. Najbezpieczniej więc zabrać ze sobą kartę płatniczą lub kredytową.

Turyści, którzy wybierają się do Bośni i Hercegowiny autem, muszą dodatkowo pamiętać o wyrobieniu Zielonej Karty.

Paszport
Paszport/Dowód osobisty
Gotówka
Gotówka
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Zielona Karta
Zieloną Kartę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Zaświadczenie o szczepieniu
Negatywny wynik testu na Covid-19
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy w Bośni i Hercegowinie jest bezpiecznie?

W Bośni i Hercegowinie nie został wprowadzony żaden stopień zagrożenia terrorystycznego. Warto jednak uważać na miny i niewypały, które mogą znajdować się nawet w nieoznakowanych miejscach..

Warto również uważać na bezdomne psy, które w Bośni i Hercegowinie niestety nadal stanowią poważny problem. Bezwzględnie, jak w każdym innym miejscu na świecie, należy także uważać na kieszonkowców.

Przed przyjazdem do Bośni i Hercegowiny nie ma obowiązku przechodzenia specjalnych szczepień. Zaleca się jednak szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, szczepionkę Meningo–Kokową oraz przeciwgruźliczą.

 • Uwaga Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza samodzielne wyprawy w góry, po drogach nieoznakowanych lub polnych.
 • Uwaga Zaleca się noszenie ważnych dokumentów oddzielnie. Dla bezpieczeństwa warto także wykonać ich kserokopię.
 • Uwaga Bośnia i Hercegowina leży w strefie aktywne sejsmicznie, w razie trzęsienia ziemi należy stosować się do poleceń miejscowych służb.
 • Uwaga Podróż warto zgłosić w systemie Odyseusz.

Karta EKUZ na urlop w Bośni i Hercegowinie –  czy obowiązuje?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obowiązuje w Bośni i Hercegowinie. Oznacza to, że turysta, który nie wykupił dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, wszystkie ewentualne należności z tego tytułu będzie musiał pokryć z własnych środków.

Koszt podstawowej konsultacji medycznej w Bośni i Hercegowinie to ok. 15-25 euro. Koszt 24-godzinnego pobytu w szpitalu to ok. 35 euro. Wizyty u specjalistów mogą być jednak kilkukrotnie droższe. Droższe będzie także leczenie w prywatnych placówkach, z których warto korzystać – standard opieki medycznej w państwowych przychodniach i szpitalach może znacznie odbiegać od standardów polskich.

Wykupienie dobrej polisy turystycznej na wyjazd do Bośni i Hercegowiny – nawet kilkudniowy – jest wręcz niezbędne.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Polisę turystyczną na urlop w Bośni i Hercegowinie należy dostosować do swoich potrzeb. Obecnie wybór dobrych ofert jest naprawdę szeroki. Przed podjęciem decyzji, warto zdefiniować główny cel wycieczki i porównać oferty.

Osoby, które stawiają na bardziej aktywny wypoczynek, powinny pamiętać o rozszerzeniu ochrony o klauzule o nazwie sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. Dobrze, aby polisa dla sportowca zawierała także OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego i koniecznie – koszty ratownictwa.

Bośnia i Hercegowina – ile kosztuje polisa turystyczna?

Ceny dobrej polisy turystycznej na wyjazd do Bośni i Hercegowiny zaczynają się już od ok. 3 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji na dwutygodniowy wyjazd w celach wypoczynkowych i turystycznych dla jednej osoby dorosłej.

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, 10 sportów objętych polisą

138 313 zł

3,50 zł

Signal Iduna

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, 83 sporty objęte polisą

184 418 zł

3,77 zł

Generali

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC

200 000 zł

4,50 zł

Aviva

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC

100 000 zł

4,85 zł

Dzięki naszemu kalkulatorowi ubezpieczeń podróżnych dobrą polisę na wyjazd do Bośni i Hercegowiny można znaleźć w kilka minut. Kalkulator umożliwia dopasowanie oferty potrzeb i uwzględnia propozycje w bardzo różnych kategoriach cenowych. Polisa przychodzi na wskazany adres e-mail, a całość formalności odbywa się online. 

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie do Bośni i Hercegowiny

 • OK

  Koszty leczenia - to kluczowy element ubezpieczenia turystycznego. Zalecana suma gwarantowana kosztów leczenia na wycieczkę do Bośni i Hercegowiny to minimum 30 000 euro. Można również dla bezpieczeństwa wybrać ofertę zapewniającą pokrycie wyższych kosztów.

 • OK

  Ubezpieczenie NNW - zapewni ubezpieczonemu wypłatę odszkodowania w wysokości odpowiedniego procentu sumy gwarantowanej, jeśli w trakcie wycieczki poniesie uszczerbek na zdrowiu

 • OK

  Koszty ratownictwa - ubezpieczenie kosztów ratownictwa pokrywa wydatki związane z ewentualną akcją ratowniczą.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - bardzo przydatny element ubezpieczenia, który może okazać się nieoceniony, gdy turysta nieumyślnie wyrządzi szkodę osobie trzeciej. Posiadając ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, nie będzie musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni – straty do wysokości sumy gwarantowanej pokryje ubezpieczyciel.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - gwarantuje wypłatę odpowiedniej kwoty w przypadku kradzieży lub zniszczenia bagażu. To obowiązkowy element dla osób, które zabierają ze sobą cenne przedmioty, np. komputer, czy drogi sprzęt fotograficzny.

 • OK

  Assistance - zapewnia turyście wsparcie prawne, pomoc tłumacza, czy możliwość szybkiego uzyskania niezbędnych informacji. Standardowy Assistance zawiera się zwykle w podstawowej cenie polisy.

 • OK

  Dodatkowe rozszerzenia - należy je dopasować do własnych potrzeb, dostępne są rozszerzenia o choroby przewlekłe, zdarzenia pod wpływem alkoholu, wykonywanie pracy czy uprawianie sportów.

Co warto wiedzieć?

 1. Bośnia i Hercegowina to jeden z piękniejszych i atrakcyjniejszych turystycznie bałkańskich krajów. 
 2. Na turystów czekają malowniczne krajobrazy, dziewicza przyroda i mnóstwo zabytków.
 3. Na czas wyjazdu warto zabrać dowód osobisty lub paszport oraz Zieloną Kartę.
 4. Przyda się także ubezpieczenie turystyczne, oferowane od 3,2 zł dziennie.
Oceń stronę
4,86
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego