Wietnam to piętnaste co do wielkości populacji państwo świata. Leży w Azji Południowo-Wschodniej, a na jego klimat wpływa kilka stref klimatycznych. Północ Wietnamu jest górzysta i chłodna, a południe – cieplejsze, idealne dla miłośników tropikalnych temperatur.
Część północną najlepiej zwiedzać w okresie wrzesień-grudzień, a południową – od grudnia do kwietnia. Bez względu jednak na porę wycieczki, trzeba liczyć się z tym, że w Wietnamie pogoda zmienia się bardzo dynamicznie. Warto również zaplanować podróż tak, aby zwiedzić i północ, i południe.
- Walutą obowiązującą w Wietnamie jest Đồng wietnamski. Płatności kartą są w Wietnamie obecne, ale nie tak powszechne jak w Europie.
- Językiem urzędowym jest wietnamski. W większych miastach i miejscowościach turystycznych porozumienie się po angielsku nie powinno stanowić problemu.
- Wietnam jest krajem komunistycznym. Mimo to, co z łatwością zauważy każdy turysta, Wietnamczycy są bardzo przedsiębiorczy, a małe, lokalny biznesy, widoczne są na każdym kroku.
- Podstawowym środkiem transportu w Wietnamie są motocykle i skutery. Dzieje się tak ze względu na niezwykle intensywny ruch uliczny.
- Wietnamczycy to bardzo przyjazny naród, szczególnie dla turystów spoza Azji. W trakcie wycieczki możemy otrzymać zaproszenie od prywatnej osoby na posiłek do jej domu. Powszechne jest także zagadywanie turystów, szczególnie przez młodzież.
- Phu Quoc to miejsce obowiązkowe do odwiedzenia. To największa wyspa należąca do Wietnamu, o rajskim klimacie i warunkach idealnych do plażowania. Mimo to, wciąż nie ma tam wielu turystów.
- Zatoka Ha Long. Składa się z ok. 2 000 wysp i wysepek skalnych, które w większości pozostają niezamieszkane. Lasy, jaskinie, kilkaset plaż i niesamowity pejzaż sprawiły, że zatokę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Ho Chi Min (dawny Sajgon). To liczące ponad 7 milionów ludności miasto zachwyca połączeniem klasycznej architektury z czasów francuskiej kolonii z nowoczesnymi drapaczami chmur. Warto wybrać się w szczególności do leżącej nieopodal Delty Mekongu i odwiedzić tzw. pływające targi.
- Sapa. Imponujący kurort górski. Leży na wysokości 1 600 m n.p.m., przy granicy z Chinami. Wyróżnia się bogatą bazą noclegową i znakomitymi warunkami trekkingowymi. Z Sapa można także wyruszyć na najwyższy szczyt w Wietnamie – górę Fansipan (3143 n.p.m.).
- Prowincja Yen Bai. Górskie krajobrazy, brak turystów, blisko 30 grup etnicznych żyjących w harmonii i najpiękniejsze tarasy ryżowe w całym Wietnamie – to właśnie Yen Bai. To miejsce, które powinna odwiedzić każda osoba, które chce poczuć klimat prawdziwego Wietnamu. Uwaga: ciężko tu porozumieć się po angielsku.
- Hoi An. Niesamowicie klimatyczne miasto, którego starówka trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tam blisko 800 historycznych budowli, większość z czasów starożytności. To miasto dla miłośników sztuki, kultury i muzeów.
- Cao Bang. Górzysty region, wypełniony krętymi drogami, polami ryżowymi i gęstą roślinnością. Region nie jest jeszcze popularny wśród turystów – także ze względu na panujące tam niższe temperatury (górzysty teren). Jest to więc idealna propozycja dla osób, które nie lubią tłumów i szukają nieodkrytych miejsc. Warty szczególnej uwagi jest wodospad Ban Gioc, którego ściana stanowi naturalną wodną granicę pomiędzy Chinami a Wietnamem.
- Kuchnia Wietnamu to przede wszystkim street food. Budki z jedzeniem spotkać można dosłownie na każdym kroku. Warto spróbować narodowego dania Wietnamczyków, czyli zupy pho – można ją porównać do rosołu kurczakiem lub wołowiną. Popularne są też owoce morza, sajgonki, czy ryż podawany z wieprzowiną.
- Z Polski aktualnie nie ma lotów bezpośrednich do Wietnamu. Z Warszawy można jednak z jedną przesiadką dolecieć do Hanoi lub Ho Chi Minh City. Takie przeloty oferują m.in. linie KLM, Qatar Airways i Emirates.