Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Wietnamu

Wietnam to od dobrych kilku lat jeden z popularniejszych azjatyckich kierunków. To kraj tętniących życiem miast, zabytków, pysznego jedzenia i niesamowitych warunków naturalnych. Z wycieczki do Wietnamu zadowoleni będą zarówno amatorzy słodkiego lenistwa, jak i miłośnicy bardziej aktywnego spędzania czasu.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

 Aktualnie przy wjeździe do Wietnamu nie ma żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 r.)


Wietnam

Wietnam to piętnaste co do wielkości populacji państwo świata. Leży w Azji Południowo-Wschodniej, a na jego klimat wpływa kilka stref klimatycznych. Północ Wietnamu jest górzysta i chłodna, a południe – cieplejsze, idealne dla miłośników tropikalnych temperatur.

Część północną najlepiej zwiedzać w okresie wrzesień-grudzień, a południową – od grudnia do kwietnia. Bez względu jednak na porę wycieczki, trzeba liczyć się z tym, że w Wietnamie pogoda zmienia się bardzo dynamicznie. Warto również zaplanować podróż tak, aby zwiedzić i północ, i południe.

 • Walutą obowiązującą w Wietnamie jest Đồng wietnamski. Płatności kartą są w Wietnamie obecne, ale nie tak powszechne jak w Europie.
 • Językiem urzędowym jest wietnamski. W większych miastach i miejscowościach turystycznych porozumienie się po angielsku nie powinno stanowić problemu.
 • Wietnam jest krajem komunistycznym. Mimo to, co z łatwością zauważy każdy turysta, Wietnamczycy są bardzo przedsiębiorczy, a małe, lokalny biznesy, widoczne są na każdym kroku.
 • Podstawowym środkiem transportu w Wietnamie są motocykle i skutery. Dzieje się tak ze względu na niezwykle intensywny ruch uliczny.
 • Wietnamczycy to bardzo przyjazny naród, szczególnie dla turystów spoza Azji. W trakcie wycieczki możemy otrzymać zaproszenie od prywatnej osoby na posiłek do jej domu. Powszechne jest także zagadywanie turystów, szczególnie przez młodzież.
 • Phu Quoc to miejsce obowiązkowe do odwiedzenia. To największa wyspa należąca do Wietnamu, o rajskim klimacie i warunkach idealnych do plażowania. Mimo to, wciąż nie ma tam wielu turystów.
 • Zatoka Ha Long. Składa się z ok. 2 000 wysp i wysepek skalnych, które w większości pozostają niezamieszkane. Lasy, jaskinie, kilkaset plaż i niesamowity pejzaż sprawiły, że zatokę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Ho Chi Min (dawny Sajgon). To liczące ponad 7 milionów ludności miasto zachwyca połączeniem klasycznej architektury z czasów francuskiej kolonii z nowoczesnymi drapaczami chmur. Warto wybrać się w szczególności do leżącej nieopodal Delty Mekongu i odwiedzić tzw. pływające targi.
 • Sapa. Imponujący kurort górski. Leży na wysokości 1 600 m n.p.m., przy granicy z Chinami. Wyróżnia się bogatą bazą noclegową i znakomitymi warunkami trekkingowymi. Z Sapa można także wyruszyć na najwyższy szczyt w Wietnamie – górę Fansipan (3143 n.p.m.).
 • Prowincja Yen Bai. Górskie krajobrazy, brak turystów, blisko 30 grup etnicznych żyjących w harmonii i najpiękniejsze tarasy ryżowe w całym Wietnamie – to właśnie Yen Bai. To miejsce, które powinna odwiedzić każda osoba, które chce poczuć klimat prawdziwego Wietnamu. Uwaga: ciężko tu porozumieć się po angielsku.
 • Hoi An. Niesamowicie klimatyczne miasto, którego starówka trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tam blisko 800 historycznych budowli, większość z czasów starożytności. To miasto dla miłośników sztuki, kultury i muzeów.
 • Cao Bang. Górzysty region, wypełniony krętymi drogami, polami ryżowymi i gęstą roślinnością. Region nie jest jeszcze popularny wśród turystów – także ze względu na panujące tam niższe temperatury (górzysty teren). Jest to więc idealna propozycja dla osób, które nie lubią tłumów i szukają nieodkrytych miejsc. Warty szczególnej uwagi jest wodospad Ban Gioc, którego ściana stanowi naturalną wodną granicę pomiędzy Chinami a Wietnamem.
 • Kuchnia Wietnamu to przede wszystkim street food. Budki z jedzeniem spotkać można dosłownie na każdym kroku. Warto spróbować narodowego dania Wietnamczyków, czyli zupy pho – można ją porównać do rosołu kurczakiem lub wołowiną. Popularne są też owoce morza, sajgonki, czy ryż podawany z wieprzowiną.
 • Z Polski aktualnie nie ma lotów bezpośrednich do Wietnamu. Z Warszawy można jednak z jedną przesiadką dolecieć do Hanoi lub Ho Chi Minh City. Takie przeloty oferują m.in. linie KLM, Qatar Airways i Emirates.

Pogoda w Wietnamie - kiedy najlepiej jechać?

Wietnam leży w strefie klimatu zwrotnikowego, co oznacza, że ma różne pory roku i zmienne warunki pogodowe. Można wyróżnić trzy główne regiony klimatyczne w Wietnamie: północny, środkowy i południowy. Warunki pogodowe różnią się między tymi regionami, dlatego warto wziąć to pod uwagę, planując podróż do Wietnamu.

 1. Północny Wietnam (Hanoi, Zatoka Ha Long): w tym regionie panuje klimat monsunowy. Pora sucha trwa od listopada do kwietnia, a pora deszczowa od maja do października. Najlepszym czasem na podróż do północnego Wietnamu jest czas od marca do kwietnia oraz od października do listopada, kiedy temperatura jest łagodna, a opady deszczu są niewielkie.

 2. Środkowy Wietnam (Hué, Hoi An, Da Nang, Nha Trang): w środkowym Wietnamie występuje klimat podrównikowy. Pora deszczowa przypada na okres od września do grudnia, z intensywnymi opadami. Najlepiej więc podróżować do tego regionu od lutego do maja, kiedy jest sucho i słonecznie.

 3. Południowy Wietnam (Ho Chi Minh, Delta Mekongu, Phu Quoc): południowy Wietnam ma klimat podrównikowy, z podziałem na dwie pory: suchą i deszczową. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia, a pora deszczowa od maja do listopada. Czas od grudnia do kwietnia najlepiej się sprawdzi na podróż w te okolice.

Średnie temperatury w Wietnamie 

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 31°Cluty 32°Cmarzec 33°Ckwiecień 34°Cmaj 32°Cczerwiec 31°Clipiec 30°Csierpień 30°Cwrzesień 30°Cpaździernik 30°Clistopad 30°Cgrudzień 30°C
Temperatura powietrza w nocy 
styczeń 21°Cluty 22°Cmarzec 23°Ckwiecień 25°Cmaj 25°Cczerwiec 24°Clipiec 24°Csierpień 24°Cwrzesień 23°Cpaździernik 23°Clistopad 22°Cgrudzień 22°C

Źródło: wakacje.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Wietnamu na rankomat.pl?

 • Karta EKUZ w Wietnamie nie zadziała.
 • Ochrona zdrowia w Wietnamie jest niestety na niskim poziomie – warto wykupić ubezpieczenie, aby zapewnić sobie prywatną opiekę medyczną.
 • Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje turystom zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na podróż do Wietnamu.
Polisę na wyjazd do Wietnamu można mieć już od
4,00*
dzienna cena ubezpieczenia dla osoby dorosłej * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Wietnamie? Dokumenty na wyjazd do Wietnamu

 • Dokumenty

Dokumentem, który należy zabrać na podróż do Wietnamu, jest przede wszystkim ważny paszport. To jednak nie wszystko.

Obywatele Polski muszą dysponować wizą uprawniającą do wjazdu do Wietnamu. Wizę można w wygodny sposób wyrobić online – uprawnia ona do jednorazowego wjazdu do Wietnamu w celach turystycznych, na okres nie dłuższy niż 30 dni.

Na podstawie e-wizy wietnamski Urząd Kontroli Ruchu Granicznego wystawia na przejściu granicznym pozwolenie na pobyt. Wizę można wyrobić również w urzędach konsularnych tego kraju oraz na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy oferowanej przez biura podróży. Promesa daje 100% gwarancji uzyskania wizy.

Należy też wiedzieć, że cudzoziemcy przebywający w Wietnamie, muszą zameldować się na posterunku policji – w praktyce jednak obowiązek ten realizują hotele lub inne obiekty noclegowe.

 • Krem z filtrem i parasol

W Wietnamie Południowym z pewnością przyda się krem z filtrem – najwyższym możliwym. Równocześnie jednak, za sprawą monsunów, trzeba być gotowym na spore i gwałtowne opady deszczu.

 • Powerbank

Może być niezastąpiony w dłuższych trasach, np. z północy na południe kraju. Dodatkowo trzeba liczyć się z faktem, że w Azji generalnie jest mniej gniazdek elektrycznych niż w Europie.

 • Euro lub dolary amerykańskie

Đồng wietnamski to waluta trudno dostępna w Polsce. Warto zabrać ze sobą euro lub dolary amerykańskie i na lokalną walutę wymienić je na miejscu. Legalnie wymienić je można w lokalnych bankach.

Paszport
Paszport
Wiza
Wiza
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem przeciwsłoneczny

Czy w Wietnamie jest bezpiecznie?

Wietnam uchodzi za stosunkowo bezpieczny kraj. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych, a mieszkańcy są ponadprzeciętnie dobrze nastawieni do turystów. Istnieje kilka zagrożeń, które mogą nieprzyjemnie zaskoczyć podróżników z Europy.

W Wietnamie należy szczególnie uważać na kieszonkowców – popularne są niestety kradzieże polegające na wyszarpywaniu damskich torebek przez motocyklistów. Warto uważać przede wszystkim w centrach handlowych.

 • Uwaga Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby wyjazd do Wietnamu zarejestrować w systemie „Odyseusz”. Ułatwi to nawiązanie kontaktu razie jakiegokolwiek zagrożenia.
 • Uwaga Trzeba też pamiętać, że Wietnam leży w strefie zagrożonej tajfunami (tropikalnymi cyklonami). Aby uniknąć niespodzianek, warto śledzić odpowiednie strony, np. National Hurricane Center.
 • Uwaga Uważać należy również na ruch uliczny. Jest on zdecydowanie bardziej chaotyczny i nieprzewidywalny niż ten, który znamy z Europy.
 • Uwaga Z uwagi na zagrożenia chorobami tropikalnymi należy pić wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem i unikać ulicznego jedzenia.

Karta EKUZ na urlop w Wietnamie –  czy obowiązuje?

Karta EKUZ zapewnia podstawową ochronę wyłącznie w krajach Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Nie zadziała ani w Wietnamie, ani w żadnym innym kraju poza Starym Kontynentem.

Aby czuć się pewnie i bezpiecznie w trakcie wycieczki po Wietnamie, należy więc wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne. Pokryje ono przede wszystkim koszty ewentualnego leczenia i hospitalizacji turysty, także w placówkach prywatnych.

Skorzystanie z usług prywatnych klinik niejednokrotnie może być jedynym sposobem uzyskania pomocy, ponieważ standard opieki medycznej w Wietnamie znacznie odbiega od europejskiego. Za podstawową konsultację lekarską trzeba w Wietnamie zapłacić ok. 200-400 zł.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, powinniśmy przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby i plan wyjazdu. Czy zamierzamy jedynie zwiedzać, czy może chcemy spróbować ekstremalnych aktywności? Czy zabieramy ze sobą kosztowny sprzęt, który chcemy ubezpieczyć?

Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, a następnie porównać oferty różnych ubezpieczycieli w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Powinniśmy wybrać takie, które w pełni sprosta naszym oczekiwaniom, a jednocześnie odpowie naszym finansowym możliwościom.

Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
134 406 zł
Ratownictwo
22 401 zł
Bagaż
1 344 zł
44,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 13 441 złzdarzenia pod wpływem alkoholusporty objęte polisą: 10sprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
73,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
127,70 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
189,38 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu
Europa Ubezpieczenia
44,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
134 406 zł
Ratownictwo
22 401 zł
Bagaż
1 344 zł
Dodatkowo: NNW: 13 441 złzdarzenia pod wpływem alkoholusporty objęte polisą: 10sprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
73,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
127,70 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
189,38 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Do polisy można dobrać również odpowiednie rozszerzenia, zgodne z naszymi potrzebami, w tym np.:

 • od chorób przewlekłych,
 • od sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych,
 • od zdarzeń pod wpływem alkoholu,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Koszty polisy turystycznej o zakresie zapewniającym pełne bezpieczeństwo – nie są wysokie. Na podróż do Wietnamu w celach turystycznych możemy ubezpieczyć się już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony.

Poniżej porównanie ubezpieczenia do Wietnamu w wersji optymalnej, gwarantującej pokrycie kosztów leczenia w razie potrzeby:

UbezpieczycielTU Europa (9 zł/dzień)Generali (11 zł dzień)
Koszty leczenia100 000 euro500 000 zł
Ratownictwo 7 000 euro500 000 zł
NNW10 000 euro50 000 zł
OC100 000 euro200 000 zł
OC sportowe100 000 euro
 
Ubezpieczenie bagażu1 000 euro1000 zł
Ubezpieczenie COVID-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl

Podstawowymi elementami polisy turystycznej na wyjazd do Wietnamu powinny być:

 • OK

  Koszty leczenia – sugerowana suma gwarantowana kosztów leczenia na wyjazd do krajów azjatyckich nie powinna być niższa niż 50 000 euro. Koszty leczenia są szczególnie ważne w przypadku tak egzotycznych kierunków jak Wietnam, ze względu na zagrożenie chorobami tropikalnymi, jak m.in. malaria, czy gorączka denga. Koszty leczenia zapewniają turyście pokrycie kosztów opieki medycznej, odpowiednich lekarstw, hospitalizacji i kosztów powrotnego transportu medycznego do kraju.

 • OK

  Koszty ratownictwa. Dzięki nim ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnych akcji ratunkowych i poszukiwawczych.

 • OK

  NWW. Za sprawą NNW towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci ubezpieczonemu odszkodowanie, jeśli podczas podróży do Wietnamu dozna on uszczerbku na zdrowiu.

 • OK

  OC w życiu prywatnym. Pozwoli pokryć szkody, które turysta wyrządził osobie trzeciej, jak również szkody na jej mieniu. Obejmuje także sytuacje, w których  sprawcą było małoletnie dziecko ubezpieczonego (np. wybicie szyby w hotelu w trakcie zabawy piłką).

 • OK

  Assitance. Dobry Assistance zapewni wsparcie prawne, logistyczne i organizacyjne. Pozwoli skorzystać m.in. z pomocy prawnika i tłumacza oraz umożliwi np. organizację przyjazdu osoby towarzyszącej.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu. W razie kradzieży lub zniszczenia rzeczy osobistych ubezpieczyciele wypłaci odszkodowanie rekompensujące poniesioną strate.

Co warto wiedzieć?

 1. Podróżujący do Wietnamu muszą wyrobić wizę – można zrobić to także online.
 2. Północ Wietnamu jest górzysta i chłodna, południe – znacznie cieplejsze.
 3. Publiczna opieka medyczna w Wietnamie nie jest na wysokim poziomie, a skorzystanie z prywatnych klinik lub przychodni może okazać się niezbędne.
 4. Przed wyjazdem do Wietnamu, zgodnie z zaleceniami polskiego MSZ, powinniśmy zakupić ubezpieczenie podróżne pokrywające koszty leczenia.
Oceń stronę
4,82
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego