Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska tworzy niezwykły kontrast tradycyjnych wartości i konserwatywnej kultury z nowoczesnością i technologiami. To miejsce zaskakujące na każdym kroku. Od 2019 r. Królestwo stało się znacznie łatwiejsze w eksploracji przez zagranicznych turystów. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Arabię Saudyjską. Na jakich zasadach można wjechać i jakie ubezpieczenie będzie niezbędne?

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

MSZ odradza wszelkie podróże na pogranicze saudyjsko-jemeńskie (Prowincje Dżizan, Nadżran, Asir) z uwagi na trwający w Jemenie konflikt zbrojny oraz w rejony przygraniczne z Irakiem (Północna Prowincja Graniczna).

Na pozostałym terytorium Arabii Saudyjskiej zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza podczas pobytu w Prowincji Wschodniej.


(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)

Arabia Saudyjska

Za sprawą Księcia Mohammeda bin Salmana od 2019 roku możliwy jest wjazd turystyczny do Arabii Saudyjskiej dla osób niebędących muzułmanami.

Konieczność posiadania wizy wydaje się niewielkim wyrzeczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że wcześniej dla większości podróżnych niemal nierealnym było przyjechanie do Królestwa Arabii Saudyjskiej. 

 • Rijad – stolica Arabii Saudyjskiej, metropolia zamieszkana przez 5 mln ludzi. Jedno z najnowocześniejszych miast w Azji. Mocno odczuwalny jest tu kontrast tradycyjnych wartości i konserwatywnej kultury z luksusem, blichtrem, nowoczesnymi technologiami i zaawansowanymi rozwiązaniami. Warto odwiedzić tradycyjny rynek w mieście Antique Souq, gdzie można nabyć wiele ciekawych pamiątek i wyrobów, fort Masmak i Muzeum Narodowe Arabii Saudyjskiej. Warto mieć na uwadze, że Rijad jest nastawiony głównie na komunikację samochodową. Środki transportu publicznego są słabo rozwinięte i dostępne.
 • Dżedda – jest to drugie największe miasto Królestwa, położone nad Morzem Czerwonym w prowincji Mekka. Warto odwiedzić stare miasto Al-Balad, 30-km trasę spacerową wzdłuż Morza Czerwonego o nazwie Corniche, a także liczne meczety. Najciekawsze meczety Dżeddy to: Meczet Al-Shafei, Al-Mimar oraz Uthmana Bin Affana
 • Ruiny Mada’in Salih – ogromny kompleks ruin w prowincji Medyna w 2008 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce przez długi czas pozostawało nieodkryte, dopiero podróżnik Charles Montagu Doughty w 1876 r. zbadał ruiny i opisał je w swojej książce. Znajduje się tu aż 111 grobowców.
 • Sakaka – miasto warte odwiedzenie z uwagi na meczet Al Jandal Domat, cytadelę Kasr Za’abil z XIX w., ruiny zamku Kalata t-Tuwajr, fort z VII w p.n.e. oraz miasteczko Ha’ail.

Pogoda w Arabii Saudyjskiej - kiedy najlepiej jechać?

Na terenie Arabii Saudyjskiej występuje charakterystyczny klimat pustynny, który cechuje się gorącymi latami i łagodnymi zimami. Pogoda w Arabii Saudyjskiej różni się w zależności od regionu, ale ogólnie można wyróżnić dwa główne okresy, które są bardziej odpowiednie do podróży.

Najlepszy czas na podróż do Arabii Saudyjskiej to późna jesień i zima oraz wczesna wiosna. Temperatury w tych miesiącach są bardziej łagodne, a warunki idealne do zwiedzenia. Słupki termometrów wskazują wtedy około 20-30 stopni Celsjusza, choć w niektórych regionach może być jeszcze cieplej. Z kolei nie warto jechać do Arabii latem - jest bardzo upalnie, a temperatura wynosi około 40 stopni Celsjusza.

Średnie temperatury w Arabii Saudyjskiej

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 19°Cluty 22°Cmarzec 27°Ckwiecień 32°Cmaj 38°Cczerwiec 41°Clipiec 42°Csierpień 42°Cwrzesień 39°Cpaździernik 33°Clistopad 26°Cgrudzień 21°C
Temperatura powietrza w nocy 
styczeń 7°Cluty 9°Cmarzec 13°Ckwiecień 18°Cmaj 24°Cczerwiec 26°Clipiec 27°Csierpień 27°Cwrzesień 24°Cpaździernik 19°Clistopad 13°Cgrudzień 8°C

Źródło: wakacje.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Arabii Saudyjskiej na rankomat.pl?

 • W Arabii Saudyjskiej EKUZ nie zadziała, nie jest tam honorowany.
 • Leczenie w Arabii może kosztować nawet kilka tysięcy dolarów.
 • W wielu placówkach pomoc medyczna zostanie udzielona dopiero po okazaniu ubezpieczenia.
Polisę na wyjazd do Arabii Saudyjskiej można mieć już od
45,00*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Arabii Saudyjskiej? Dokumenty na wyjazd do Arabii Saudyjskiej

Wjazd do Arabii Saudyjskiej wymaga szeregu dokumentów, które zostały opisane niżej. Jednak należy mieć świadomość, że pieczątka izraelska w paszporcie może uniemożliwić przekroczenie granicy bądź uzyskanie wizy.

Jakie dokumenty zabrać do Arabii Saudyjskiej?

 • Paszport – wjazd do Arabii Saudyjskiej możliwy jest wyłącznie za okazaniem paszportu.
 • Wiza – obywatele Polski muszą wyrobić wizę umożliwiającą wjazd i pobyt. Istnieje możliwość wyrobienia jej online na stronie: https://visa.mofa.gov.sa/.
 • Paszport covidowy – konieczność okazywania potwierdzenia zaszczepienia niemal w każdym publicznych punkcie, od galerii handlowych po muzea, powoduje że należy posiadać przy sobie paszport covidowy.
 • Potwierdzenie przyjęcia szczepionki przeciwko meningokokom - szczepionki ACWY dla osób podróżujących; dostępne w Polsce preparaty to Menveo i Nimenrix. Warto jednak przed wylotem do Królestwa, udać się do lekarza medycyny podróży lub stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu uzyskania dokładnej i aktualnej informacji o niezbędnych szczepieniach.
 • Ubezpieczenie turystyczne – karta EKUZ nie funkcjonuje w Arabii Saudyjskiej, a  leczenie jest tu bardzo drogie. Posiadanie dobrego ubezpieczenia turystycznego do Arabii Saudyjskiej jest niezbędne.
PAMIĘTAJ! Do Królestwa Arabii Saudyjskiej nie można wwieźć alkoholu, narkotyków, mięsa wieprzowego, dewocjonaliów związanych z religiami innymi niż islam. Ich posiadanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Za posiadanie narkotyków na terenie Arabii Saudyjskiej lub handel nimi, grozi kara śmierci!
Paszport
Paszport
Wiza
Wiza
Paszport
Paszport covidowy
Zaświadczenie o szczepieniu
Potwierdzenie przyjęcia szczepionki przeciwko meningokokom
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Krem do opalania
Krem

Dodatkowo warto wziąć:

Brak ryzyka w Rankomat
Czapka lub kapelusz

Zagrożenie udarem słonecznym jest tu całkiem realne. Szczególnie dla organizmów nieprzyzwyczajonych do tak wysokich temperatur. Warto zabrać w podróż okrycie głowy chroniące przed słońcem.

Lniana koszula z długim rękawem

Wbrew pozorom w upały należy się osłaniać, a nie odkrywać. Przede wszystkim chroni się skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a poza tym zapewnia się organizmowi większe ochłodzenie. Najlepiej, aby lniana koszula miała jasne barwy – mniej przyciągnie słońce niż ciemna tkanina.

Lekkie zakrywające ciało ubranie

Jeszcze do niedawna turystki w Arabii Saudyjskiej miały obowiązek zakładania abai, czyli długiej sukmany narzucanej na ubranie. Obecnie nie ma takiego nakazu, jednak cudzoziemki powinny ubierać się skromnie, tzn. mieć zakryte ramiona, nogi oraz dekolt. Mężczyzn również obowiązują ograniczenia w stroju: zakryte kolana i ramiona. Jednak w przypadku kobiet może się zdarzyć, że w niektórych miejscach publicznych, np. galeriach handlowych, konieczne będzie założenie abai, pod groźbą niewpuszczenia do budynku.


Czy w Arabii Saudyjskiej jest bezpiecznie?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do dwóch obszarów Arabii Saudyjskiej:

 • na pogranicze saudyjsko-jemeńskie (Prowincje Dżizan, Nadżran, Asir) z uwagi na trwający w Jemenie konflikt zbrojny;
 • w rejony przygraniczne z Irakiem (Północna Prowincja Graniczna).

Na pozostałym terytorium Arabii Saudyjskiej zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza podczas pobytu w Prowincji Wschodniej.

 • Uwaga Szczególną ostrożność należy zachować również w stolicy Królestwa, Rijad, gdzie w przeszłości dochodziło do ataków z użyciem rakiet, dronów.
 • Uwaga Jeszcze do niedawna kobiety nie mogły samodzielnie poruszać się po Arabii Saudyjskiej ani wynajmować pokoju w hotelu. Obecnie jest to możliwe, jednak warto, aby turystka nie poruszała się samodzielnie po kraju.
 • Uwaga W okresie Ramadanu od wschodu do zachodu słońca obowiązuje powszechny zakaz jedzenia, picia napojów oraz palenia tytoniu w miejscach publicznych.

Karta EKUZ na urlop w Arabii Saudyjskiej –  czy obowiązuje?

Realizacja usługi medycznej w Arabii Saudyjskiej jest możliwa wyłącznie, posiadając ubezpieczenie turystyczne lub opłacając leczenie bądź hospitalizację gotówką.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana w Arabii Saudyjskiej. Niezbędne jest ubezpieczenie turystyczne - leczenie i hospitalizacja są bardzo kosztowne. 


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Droga opieka medyczna, zabiegi i hospitalizacja sprawia, że do Arabii Saudyjskiej trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne i to z wysokimi sumami gwarantowanymi. Poza standardowym zakresem ochrony warto pomyśleć też o dodatkowych rozszerzeniach:

 • dla aktywnych (sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne),
 • dla chorujących przewlekle,
 • zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie do Arabii Saudyjskiej?

 • Polisa pokryje koszty leczenia i ratownictwa.
 • Zapewni wsparcie w razie nieszczęśliwych wypadków.
 • W razie kradzieży można liczyć na rekompensatę.
 • W razie jakichkolwiek kłopotów ma się zapewnione wsparcie prawne, informacyjne oraz medyczne.

Ubezpieczenie turystyczne do Arabii Saudyjskiej
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
179 214 zł
Ratownictwo
179 214 zł
Bagaż
-
128,00 zł
2 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
205,00 zł
2 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
357,56 zł
2 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
445,28 zł
2 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne do Arabii Saudyjskiej
Wiener
128,00 zł 2 os. / 14 dni
Koszty leczenia
179 214 zł
Ratownictwo
179 214 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
205,00 zł 2 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
357,56 zł 2 os. / 14 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
445,28 zł 2 os. / 14 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu

Różne oferty można porównać za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. To bardzo komfortowe rozwiązanie, które gwarantuje:

 • Czytelne przedstawienie ofert – każda polisa ujęta jest w tabelkę z uwzględnionym zakresem ochrony. Szybko i łatwo można znaleźć poszczególne elementy typu NNW, OC, ratownictwo i odpowiadające im kwoty.
 • Jasne i jawne koszty – cena za ubezpieczenie jest podana przy każdej ofercie. Nie są to widełki cenowe ani ukryta cena w zależności od spełnienia dodatkowych warunków, tylko jasno określona, obowiązująca kwota.
 • Prosty formularz – aby przedstawić pasujące do wyjazdu oferty, podróżny musi podać podstawowe dane, tj. długość i termin wyjazdu, cel i rodzaj aktywności na wyjeździe, stan zdrowia, wiek i miejsce przebywania (Polska czy poza granicami kraju). I to w zasadzie wszystko. Wypełnienie formularza zajmuje ok. minuty, a pasujące oferty generowane są przez system w kilka sekund.

Poniżej przedstawiamy zestawienie dwóch ofert dziennego ubezpieczenia do Arabii Saudyjskiej dla jednej dorosłej osoby w wariancie najtańszym oraz optymalnym:

UbezpieczycielTU Europa (6 zł/dzień)Generali (11 zł dzień)
Koszty leczenia40 000 euro500 000 zł
Ratownictwo 5 000 euro500 000 zł
NNW5 000 euro50 000 zł
OC50 000 euro200 000 zł
OC sportowe50 000 euro
 
Ubezpieczenie bagażu500 euro1000 zł
Ubezpieczenie COVID-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl

Najważniejsze składowe polisy ubezpieczeniowej to:

 • OK

  Koszty leczenia – stanowią najważniejszą składową polisy podróżnej. W przypadku Arabii Saudyjskiej, gdzie leczenie jest niezwykle drogie, a turystów nie obowiązuje żadna forma ubezpieczenia na kasę chorych, konieczne jest wykupienie polisy na możliwie wysoką kwotę. Najlepiej wybierać polisę z kosztami leczenia co najmniej 100 000 euro.

 • OK

  Transport do kraju – Arabia Saudyjska położona jest ponad 5 tysięcy kilometrów od Polski. Koszt transportu medycznego, jeśli byłby niezbędny, opiewać może na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Konieczne jest wykupienie polisy uwzględniającej tę usługę.

 • OK

  OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie OC przydaje się w sytuacji zniszczenia cudzego mienia, także jeśli sprawcą będzie dziecko ubezpieczonego. Arabia Saudyjska to bogaty kraj – tutaj zarysowanie cudzego auta może być drogim wydatkiem.

 • OK

  NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu oraz pokryje koszty rehabilitacji.

 • OK

  Ochrona bagażu - warto mieć objęty ubezpieczeniem od kradzieży czy zniszczenia własny sprzęt.

Co warto wiedzieć?

 1. Turyści nie będący muzułmanami nie mają prawa odwiedzić Mekki i Medyny. 
 2. To jedno z ostatnich państw na świecie, w którym panuje monarchia absolutna.
 3. Zasady religii (prawa islamskiego, szariatu) są tu nadrzędne i określają sposób zachowania, m.in. zabronione jest posiadanie i spożywanie mięsa wieprzowego, narkotyków, alkoholu.
 4. Wprowadzone kilka lat temu zmiany umożliwiają wynajęcie pokoju w hotelu parze, która nie jest małżeństwem, przemieszczanie się mieszanych płciowo grup w miejscach publicznych oraz nieosłanianie się abają przez turystki.
Oceń stronę
4,91
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego