Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Jordanii

Jordania stanowi popularny cel wyjazdów na Bliski Wschód. Przyczyniły się do tego m.in. tanie linie lotnicze, które uruchomiły loty do Ammanu czy Akaby. Połączenie orientu z nowoczesnością i niezwykłe odkrycia archeologiczne na wyciągnięcie ręki sprawiają, że Jordania jest fascynującym kierunkiem. Zobacz, co tam zwiedzić i jak się przygotować do podróży.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ
Jordania zniosła wszelkie restrykcje wjazdowe dla turystów.

W związku z widocznym wzrostem napięcia w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim związanym z wydarzeniami w Strefie Gazy MSZ zaleca  zachowanie szczególnej ostrożności oraz unikanie wszelkich zgromadzeń i demonstracji politycznych, które odbywają się regularnie na terenie całego kraju (głównie w ośrodkach miejskich, takich jak Amman, Akaba, Irbid, Madaba oraz na terenach przygranicznych – okolice Morza Martwego).

Osoby przybywające do Jordanii muszą zarejestrować się na portalu www.visitjordan.gov.jo. Po wypełnieniu formularza, wygenerowany zostanie kod QR, który należy pokazać przed wejściem na pokład samolotu. Z rejestracji w serwisie zwolnione są dzieci poniżej 5. roku życia. 

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)

Jordania

Jordania (Haszymidzkie Królestwo Jordanii) to państwo położone w Azji, w regionie Bliskiego Wschodu, ze stolicą w Ammanie. Sąsiaduje z Izraelem, Palestyną, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. 

Jordan ma dostęp do części Morza Martwego, które jest najniżej położonym miejscem na Ziemi. Jego unikalne właściwości, w tym bardzo wysokie zasolenie, pozwalają pływać na powierzchni wody i doświadczać korzyści z bogatego w minerały błota. 

Jordan ma również krótki odcinek  dostępu do wybrzeża Morza Czerwonego, które oferuje doskonałe warunki do nurkowania i snorkelingu. Rafa koralowa Aqaba jest znana z pięknych i różnorodnych podwodnych krajobrazów.

Stolica Jordanii, Amman, to nowoczesne miasto o bogatej historii. Warto odwiedzić Amfiteatr Rzymski, cytadelę z widokiem na miasto oraz Muzeum Narodowe Jordanii, gdzie można zobaczyć fascynujące zbiory związane z historią kraju.

Co warto tam zobaczyć?

 • Petra – atrakcje turystyczne Jordania ma różnorodne, ale do najbardziej rozpoznawalnych na świecie należy z pewnością wspaniała Petra. Starożytne ruiny miasta Nabetajczyków stanowią jeden z 7 cudów świata i znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Koszt wejścia do Petry wynosi między 280 a 500 zł w zależności, ile nocy spędza się w Jordanii, stąd najbardziej opłacalne jest wejście z Jordan Pass.
 • Akaba – jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do nurkowania na świecie i bardzo popularnym kurort w Jordanii. Mimo dużego zagęszczenia turystów, warto tu przyjechać, choćby dla wspaniałej rafy koralowej znajdującej się niemal przy brzegu. Inne miejsce warte tu odwiedzenia to suku; niewielki, ale dobrze zachowany zamek; muzeum archeologiczne oraz Aqaba Museum.
 • Dżarasz – znajdują się tu stanowiska archeologiczne sprzed 2000 lat, a także ocalałe mury miejskie, łaźnie, dwa teatry, łuk triumfalny. Wielkość i liczba zachowanych budowli robi ogromne wrażenie. To jedno z najlepiej zachowanych miast rzymskich z okresu starożytności.
 • Wadi Rum – oglądając zdjęcia z Jordanii prawie na pewno natkniemy się na fotografię namiotów beduińskich na pustyni i popijania esencjonalnej herbaty. To pustynia Wadi Rum z zachwycającymi formacjami skalnymi. Można ją zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. W nocy jest tu dość zimno, przydadzą się ciepłe ubrania. Różnica temperatur między dniem i nocą wynosi tu nawet 20-25 stopni w zależności od pory roku.
 • Jerash. Starożytny kompleks archeologiczny w Jerash jest jednym z najlepiej zachowanych miast rzymskich na świecie. Można tam zobaczyć imponujące ruiny, takie jak mury miejskie, amfiteatr i kolumnadę.
 • Dana Nature Reserve. Rezerwat Przyrody Dana to obszar chroniony o niezwykłej różnorodności ekosystemów. Można tam podziwiać piękne krajobrazy wąwozów, klifów i płaskowyżów, a także obserwować dziką faunę i florę.
 • Aqaba. Aqaba to miasto położone nad Morzem Czerwonym, słynne z pięknych plaż i bogactwa podwodnego świata. 

Średnie temperatury w Jordanii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 30°Cluty 31°Cmarzec 31°Ckwiecień 32°Cmaj 32°Cczerwiec 32°Clipiec 31°Csierpień 32°Cwrzesień 32°Cpaździernik 32°Clistopad 32°Cgrudzień 31°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 24°Cluty 24°Cmarzec 25°Ckwiecień 25°Cmaj 24°Cczerwiec 24°Clipiec 24°Csierpień 23°Cwrzesień 24°Cpaździernik 24°Clistopad 24°Cgrudzień 24°C
Temperatura wody
styczeń 29°Cluty 29°Cmarzec 30°Ckwiecień 30°Cmaj 30°Cczerwiec 30°Clipiec 30°Csierpień 29°Cwrzesień 29°Cpaździernik 29°Clistopad 30°Cgrudzień 30°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Jordanii na rankomat.pl?

 • W Jordanii nie jest honorowana karta EKUZ.
 • Wizyta lekarska kosztuje od 180 do 300 zł.
 • Za pobyt w szpitalu trzeba zapłacić od 90 zł do nawet 500 zł.
Polisę na wyjazd do Jordanii można mieć już od
45*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Jordanii? Dokumenty na wyjazd do Jordanii

Przed wyjazdem do Jordanii należy pamiętać, że oprócz niżej opisanych formalności i dokumentów, konieczne będzie jeszcze opłacenie podatku wyjazdowego w wysokości 10 JOD (ok. 60 zł).

Jakie dokumenty do Jordanii?

 • Paszport – musi być ważny co najmniej 6 miesięcy przed planowanym wyjazdem.
 • Wiza – można ją nabyć na międzynarodowym przejściu granicznym, po opłaceniu 40 JOD (ok. 240 zł). Ważność wizy wynosi jeden miesiąc, z możliwością wydłużenia do 3 miesięcy na najbliższym komisariacie policji. Wizę można wykupić z wejściówką do najpopularniejszych atrakcji turystycznych, tzw. Jordan Pass.
 • Ubezpieczenie turystyczne – koniecznie takie, które pokryje koszty z ewentualnym zachorowaniem i leczeniem COVID-19.

Dodatkowo warto wziąć:

 • Apteczkę – podstawowe leki w małych ilościach warto mieć ze sobą, chociaż ogólnodostępne są apteki. W razie przyjmowania specjalistycznych leków dobrze jest posiadać ze sobą zaświadczenie o konieczności ich zażywania wystawione przez lekarza w języku angielskim.
 • Chustę + lekkie, długie odzienie – kobiety nie muszą się tu okrywać z taką restrykcyjnością jak w innych krajach arabskich, jednak w miejscach kultu religijnego lub bardziej konserwatywnych częściach kraju lepiej osłonić ramiona, kolana i biust.
 • Kostium jednoczęściowy – w mniej popularnych plażach pojawienie się w skąpym bikini może zostać negatywnie odebrane przez miejscowych. Warto mieć ze sobą bardziej zabudowany strój kąpielowy.
 • Gotówkę - w wielu miejscach nie da się zapłacić kartą. Dobrze jest mieć ze sobą gotówkę w nieco większej ilości.
UWAGA! Karta Jordan Pass to zakup warty rozważenia, który zapewni liczne zniżki do wielu atrakcji turystycznych. Karta kosztuje ok. 500, ale w tej cenie zawarty jest koszt wizy (osobno kosztującej ok. 200 zł) oraz wejście do Pedry.

Wybór tego, jaki strój do Jordanii zabrać, jest w dużej mierze uzależniony od regionu kraju oraz planowanych do zwiedzenia atrakcji turystycznych. W popularnej i turystycznej Petrze bardziej swobodne ubranie nie wzbudzi kontrowersji, jednak do miejsc kultu religijnego czy bardziej konserwatywnych regionów (np. Madabu) warto osłonić ramiona i nogi oraz zadbać o brak dekoltu.

Paszport
Paszport
Wiza
Wiza
Zaświadczenie o szczepieniu
Paszport coviowy

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Zaświadczenie o szczepieniu
Kartę Jordan Pass
Życie
Apteczkę

Czy w Jordanii jest bezpiecznie?

Jordania jest jednym z bezpieczniejszych krajów na Bliskim Wschodzie. Zagrożenie przestępczością jest tu niewielkie, a obcokrajowcy nie muszą obawiać się ataków czy nieprzyjemności ze strony lokalnej ludności. Warunkiem jest poszanowanie tutejszej kultury i tradycji, miejsc kultu religijnego i zwyczajów. 

Do krajów na Bliskim Wschodzie nie można jechać bez znajomości zawiłości kulturowych, gdyż wiele dla Europejczyków niepozornych sytuacji może zostać nieopatrznie odebranych. Co do zasady Jordańczycy są niezwykle życzliwymi, pomocnymi i miłymi ludźmi, więc przy minimalnym wysiłku, można doskonale odnaleźć się tej kulturze. Niektórzy Jordańczycy mogą postrzegać pozornie nieszkodliwe zachowanie, takie jak jazda na przednim siedzeniu taksówki, a nawet uprzejma rozmowa z płcią przeciwną jako zapraszanie/przyzwolenie na dalszy kontakt.

Reasumując nie trzeba obawiać się na wyrost, ale przed wyjazdem należy zapoznać się z sytuacją w kraju i zwyczajami kulturowymi w danym regionie. Bezwzględnie konieczne jest respektowanie sugestii Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakresie nieodwiedzania rejonów przygranicznych.

 • Uwaga Należy zachować ostrożność w pasach przygranicznych i – jeśli to możliwe – zrezygnować z podróżowania w te rejony.
 • Uwaga Jak w każdym kraju należy mieć się na baczności przed kradzieżami, które to mogą zdarzyć się w miejscach szczególnie uczęszczanych przez turystów.
 • Uwaga Ze względów bezpieczeństwa istnieje możliwość kontroli plecaków/toreb przed wydarzeniami kulturalnymi, koncertami, wystawami, ale też galeriami handlowymi, hipermarketami, restauracjami, urzędami. Należy stosować się do poleceń i poddać się kontroli.
 • Uwaga Kradzieże pojazdów i włamania do samochodów są niezwykle rzadkie, zaleca się jednak parkowanie w dobrze oświetlonych miejscach, upewniając się, że nic wartościowego nie znajduje się na widoku, wewnątrz pojazdu.
 • Uwaga Przywóz lunet czy lornetek o znacznym przybliżeniu jest zabroniony.
 • Uwaga Rząd Jordanii zakazuje używania bezzałogowych statków powietrznych (UAV) lub dronów, bez zezwolenia. Władze na lotniskach lub przejściach granicznych prawdopodobnie skonfiskują drony przywiezione do Jordanii bez zezwolenia
 • Uwaga MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Karta EKUZ na urlop w Jordanii –  czy obowiązuje?

Jordania jako państwo Bliskiego Wschodu nie respektuje Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ w Jordanii nie działa, a turysta zobowiązany jest zaopatrzyć się samodzielnie w ubezpieczenie turystyczne, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia i pozostałych konsekwencji zarażenia COVID-19.

Poza miejscami turystycznymi, uzyskanie pomocy medycznej może być utrudnione. Warto wziąć to pod uwagę, układając plan podróży. Ogólny poziom opieki medycznej w Jordanii jest wysoki, szczególnie w Ammanie.

 • Wizyta lekarska – 30-50 JOD (180-300 zł),
 • Pobyt w szpitalu – 15-80 JOD/doba (90-500); leki liczone osobno.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne do Jordanii powinno posiadać klauzule uwzględniające uprawianie sportów ekstremalnych, a także innych planowanych aktywności. Do tego, jak w przypadku innych krajów, wskazane jest ubezpieczenie OC, NNW, assistance, transport do kraju.

Ubezpieczenie do Jordanii nie musi być najdroższe, to nie cena za polisę powinna determinować zakup, ale sumy gwarantowane najważniejszych składowych ubezpieczenia. Założyć należy, że najtańsze ubezpieczenie – być wystarczające na pewnego rodzaju wyjazdy – w przypadku Jordanii zupełnie się nie sprawdzi. 

Ale czy zatem należy po prostu wybrać najdroższą polisę, nie zawracając sobie głowy? NIE! Ubezpieczenie do krajów Bliskiego Wschodu jest na tyle istotną rzeczą, że nie można jej pozostawiać przypadkowi.

Sprawdź naszą symulację wykonaną na rankomat.pl z użyciem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i porównaj ze sobą kilka przykładowych ofert. W kalkulatorze znajdziesz więcej ofert ubezpieczeń oraz OWU dołączone do każdej z nich.

Ubezpieczenie turystyczne do Jordanii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
129,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
200,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
1 250 000 zł
Ratownictwo
1 250 000 zł
Bagaż
5 000 zł
386,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 75 000 złOC: 500 000 złsporty objęte polisą: 52zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
345,40 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+70,00 zł)
Ubezpieczenie turystyczne do Jordanii
Proama
129,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
200,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
386,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
1 250 000 zł
Ratownictwo
1 250 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 75 000 złOC: 500 000 złsporty objęte polisą: 52zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA
345,40 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+70,00 zł)

Najważniejsze składowe polisy turystycznej do Jordanii to:

 • OK

  Koszty leczenia – suma gwarantowanych kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 250 000 zł w przypadku wyjazdu do Jordanii. W tym zakresie warto wybrać kwotę jak najwyższą – bez problemu znajdziemy ubezpieczenie z KL 800 000 zł, a nawet 40 000 000 zł.

 • OK

  Transport do kraju – transport z oddalonych o tysiące kilometrów krajów to ogromny koszt, który pokryć musisz poszkodowany turysta. W tym zakresie nie ratuje nawet EKUZ (o ile jest honorowany w danym kraju) – wyłącznie ubezpieczenie turystyczne jest właściwą ochroną.

 • OK

  OC – nie każda polisa zawiera OC i choć może wydawać się to raczej drugorzędnym ubezpieczeniem to jednak nie warto z niego rezygnować. Dlaczego? Wyobraź sobie, że zarysujesz bardzo drogi samochód Jordańczyka. Nie w zderzeniu komunikacyjnym (od tego jest OC samochodowe), ale przechodząc z torbą, z której wystaje statyw do aparatu. W takiej sytuacji to sprawca musi pokryć szkodę, a jeśli posiada on ubezpieczenie OC, sprawa jest uratowana – to ubezpieczyciel zwróci za naprawę auta.

 • OK

  NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to ważna składowa polisy, która zapewni odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na życiu oraz pokryje koszty rehabilitacji potrzebnej po powrocie do kraju.

 • OK

  Koszty ratownictwa - zapewnią pokrycie kosztów akcji ratowniczych, np. w górach, jaskiniach czy na morzu.

 • OK

  Ochrona bagażu - można ubezpieczyć swoje rzeczy osobiste na wypadek kradzieży czy zniszczenia, ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie rekompensujące stratę.

 • OK

  Rozszerzenia ochrony - można polisę rozbudować o dodatkowe opcje, np. o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, zdarzenia pod wpływem alkoholu, choroby przewlekłe czy podróże służbowe.

Co warto wiedzieć?

 1. Jordania to jeden z bardziej przyjaznych turystycznie krajów Bliskiego Wschodu.
 2. Znajdująca się tu Petra została uznana za jeden z 7 cudów świata.
 3. Najpopularniejszym kurortem jest Akaba. Warto korzystać tu z plaży południowej, gdzie więcej jest turystów i lokalsów, a co za tym idzie zbyt skąpy strój kąpielowy nikogo nie zgorszy.
 4. W Jordanii nie działa karta EKUZ. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazuje na konieczność wykupienia ubezpieczenia turystycznego.
Oceń stronę
4,76
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego