Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Ubezpieczenie do Nepalu

Trekking w Himalajach, zwiedzanie Katmandu, a może safari w Parku Narodowym Chitwan – powodów, dla których warto odwiedzić Nepal jest wiele. Sprawdź, jakie dokumenty zabrać do Nepalu, czy potrzebne jest ubezpieczenie i czy można się tu czuć bezpiecznie.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ
Nie ma żadnych obostrzeń wjazdowych do Nepalu.

(ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 r.)

Nepal

Nepal to kraj himalajski w Azji Południowej, na jego terenie znajdują się najwyższe góry świata. Graniczy z Chinami i Indiami. Co warto tam zobaczyć?

 • Katmandu (Kathmandu) – stolica kraju, która wraz z miastami Patan i Bhaktapur tworzy liczącą ok. 1 mln mieszkańców aglomerację. Jest miejscem gwarnym, nieco chaotycznym, tętniącym życiem, w którym wciąż coś się dzieje i coś warto zobaczyć. Daje to okazję do chłonięcia klimatu miasta, ale też może być nieco męczące. Zwiedzanie warto oprzeć o nieco bezcelowe wędrówki po mieście, podczas których zawsze jest coś do zobaczenia: a to stupy, kapliczki, bazary, budki ze street foodem. Warto tu zobaczyć: Plac Durbar (znajdujący się na liście światowego dziedzictwa narodowego UNESCO), Stupę Swayambhunath (tzw. świątynia małp), Stupę Buddhanath, dzielnicę Tamel.
 • Park Narodowy Chitwan – największy i najbardziej znany park narodowy Nepalu, położony na obszarze 932 km2. Jest domem i schronieniem dla zagrożonych wyginięciem gatunków takich jak nosorożec indyjski czy królewski tygrys bengalski. Do parku nie można wejść samodzielnie, ale istnieje możliwość wzięcia udziału w safari.
 • Trekking w Himalajach – dla wielu turystów jest to główny cel podróży do Nepalu. Warto pamiętać, że tego typu aktywność to nie tylko lodowce, czekany i profesjonalna wspinaczka, ale też trekking z kijkami, do którego przyda się przede wszystkim dobra kondycja, niekoniecznie umiejętności.
 • Patan – perła architektury newarskiej, nazywane miastem świątyń. Znajduje się w zespole miejskim Katmandu. Miejsce mocno zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi, ale nadal znajduje się tutaj 1200 buddyjskich zabytków.

Pogoda w Nepalu - kiedy najlepiej jechać?

W Nepalu pogoda w dużej mierze zależy od regionu, który się odwiedza. Wysokie partie Himalajów mają typowy klimat górski, z chłodnymi temperaturami i dużymi opadami śniegu. W dolinach i na terenach położonych na niższych wysokościach mogą być bardziej sucho i ciepło.

W Nepalu wyróżnia się cztery główne pory roku wiosnę (od marca do maja), lato (przypadające na czas od czerwca do sierpnia), jesień (od września do listopada) i zimę (trwającą od grudnia do lutego). Optymalny czas na podróż do Nepalu to wiosna i lato - wtedy temperatury wahają się w okolicach 20-25 stopni Celsjusza.

Średnie temperatury w Nepalu

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 15°Cluty 17°Cmarzec 22°Ckwiecień 25°Cmaj 25°Cczerwiec 25°Clipiec 24°Csierpień 24°Cwrzesień 24°Cpaździernik 22°Clistopad 19°Cgrudzień 16°C
Temperatura powietrza w nocy 
styczeń 5°Cluty 6°Cmarzec 10°Ckwiecień 13°Cmaj 16°Cczerwiec 19°Clipiec 19°Csierpień 19°Cwrzesień 18°Cpaździernik 14°Clistopad 10°Cgrudzień 7°C

Źródło: wakacje.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Nepalu na rankomat.pl?

 • W Nepalu EKUZ nie jest honorowany.
 • Koszt godziny lotu helikoptera ratowniczego to wydatek rzędu 7-12 000 zł.
 • Pobyt w w prywatnym szpitalu może kosztować nawet od 150-200 zł za dobę.
Polisę na wyjazd do Nepalu można mieć już od
4*
dzienna cena ubezpieczenia dla osoby dorosłej * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Nepalu? Dokumenty na wyjazd do Nepalu

Wielu turystów odwiedza Nepal z uwagi na trekking w Himalajach. Przygotowanie na tego typu wyjazd to większe przedsięwzięcie i tu nie będziemy omawiać potrzebnego w tym zakresie sprzętu czy akcesoriów. Każdy turysta, planujący wyjazd do Nepalu, będzie potrzebował natomiast poniższych dokumentów.

Jakie dokumenty do Nepalu zabrać?

 • Paszport – musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od momentu wyjazdu z Nepalu, a także posiadać co najmniej dwie strony puste.
 • Wiza – Polaków wyjeżdżających do Nepalu obejmuje obowiązek wizowy. Wizę można wyrobić w ambasadzie Nepalu (najbliższa w Berlinie), na wybranych przejściach granicznych (szczegóły TUTAJ) lub online w Departamencie Imigracyjnym Nepalu (TUTAJ). Wcześniej należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie: https://nepaliport.immigration.gov.np/. Można uzyskać wizę na 15 dni (30 USD), 30 dni (50 USD), 90 dni (135 USD). Dzieci do 10. roku życia są zwolnione z opłaty za wizę. Istnieje możliwość wielokrotnego jej przedłużania na 3 dni, maksymalnie 150 dni. Każdorazowe przedłużenie podlega opłacie.
 • Ubezpieczenie turystyczne – nie tylko turyści planujący trekking w Nepalu, ale też pozostali podróżni powinni zaopatrzyć się w ubezpieczenie do Nepalu. Pokryje koszty leczenia lub ewentualnego transportu medycznego do kraju, a także wiele innych usług.

Dodatkowo warto wziąć:

 • Pozwolenie na trekking górski – turyści, którzy planują wyjazd w góry, muszą uzyskać specjalne zaświadczenie, tzw. trekking permit. Pozwolenia wydają autoryzowane agencje trekkingowe, a ich koszt zależy od rodzaju szlaku i rejonu.
 • Apteczkę – podczas każdego wyjazdu powinno się mieć ze sobą apteczkę wyposażoną w podstawowe leki, m.in. przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na przeziębienie, środki opatrunkowe, leki na biegunkę, probiotyki.
Paszport
Paszport
Wiza
Wiza
Zaświadczenie o szczepieniu
Paszport coviowy
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Zaświadczenie o szczepieniu
Pozwolenie na trekking górski
Gotówka
Gotówka

Dodatkowo warto wziąć:

Życie
Apteczkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Nepalu jest bezpiecznie?

Nepal jest bezpiecznym krajem, choć oczywiście jak wszędzie wskazane jest zachowanie ostrożności, szczególnie przemieszczając się wieczorem i nocą po większych miastach. Jak wszędzie w takich miejscach, mogą grozić rozboje, zaczepki czy kradzieże. Nie jest to jednak poziom odbiegających od innych miejsc na świecie.

Mieszkańcy są tu niezwykle gościnni i życzliwi, warto jednak mieć na uwadze, że za drobną pomoc, np. wskazanie drogi, mogą oczekiwać symbolicznej opłaty.

Zagrożeniem jest ewentualny wypadek w górach - częstym wyborem turystów jest bowiem trekking górski w Nepalu. Ten rodzaj aktywności może stanowić duże zagrożenie, dlatego konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad:

 • korzystanie z usług renomowanych biur podróży,
 • poruszanie się po utartych i znanych szlakach,
 • przemieszczanie się w grupach,
 • informowanie osób trzecich o planowanych trasach i celach podróży.
 • Uwaga W Nepalu należy pić wyłącznie butelkowaną, ewentualnie przegotowaną wodę.
 • Uwaga Wskazana jest ostrożność na drodze, gdyż tutejsza ludność bardzo niefrasobliwie podchodzi do przepisów ruchu drogowego.
 • Uwaga Nepal wprowadził system Trekkers’ Information Management System (TIMS) dla osób wyruszających w góry, a obowiązkiem turysty jest zaopatrzenie się w kartę TIMS. Jej koszt to 10-20 USD. Pozwala ona zlokalizować piechura w górach.

Karta EKUZ na urlop w Nepalu –  czy obowiązuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia bezpłatną, niezbędną i podstawową opiekę na terenie krajów UE i EFTA dla jej członków. W związku z tym EKUZ w Nepalu nie funkcjonuje, a turysta musi samodzielnie zadbać o zabezpieczenie ewentualnych kosztów leczenia czy transportu medycznego do kraju.

Najlepszym do tego sposobem jest zakup ubezpieczenia turystycznego.

Szykując się zdrowotnie na Nepal, warto rozważyć szczepienia. Nie ma żadnych, które byłyby obowiązkowe, ale rekomendowane są: szczepienie przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A i B/polio, tężcowi, błonicy/tyfusowi. Najlepiej kilka tygodni przed wyjazdem skontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub lekarzem medycyny podróży celem wskazania najlepszej formy zabezpieczenia.

UWAGA! Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie do Nepalu to ważny element przygotowań do wyjazdu. Przed wykupieniem konkretnej polisy, należy się upewnić, że towarzystwo jest reprezentowane przez miejscowych agentów. Ubezpieczenie turystyczne (i to na wysokie koszty leczenia) jest niezbędne podczas trekkingu w Himalajach. Ważne, aby nabyć je z uwzględnieniem odpowiedniego pułapu wysokości.

Ubezpieczenie w Himalaje
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
266 453 zł
Ratownictwo
266 453 zł
Bagaż
-
18,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 111 022 złOC sportowe: 111 022 zł zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19wyprawy w obszary górskie lub wyżynne na wysokości powyżej 5 500 m n.p.m objęte ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
32,84 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19wyprawy w góry powyżej 5500 m n.p.m objęte ochroną
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
40,44 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złzachorowanie COVID-19OC sportowe: 100 000 zł sprzęt sportowywspinaczka wysokogórska powyżej 5 500 m n.p.m.) objęta ochroną
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
47,44 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19ochroną objęty trekking i wspinaczka do 6 500 m n.p.m.
Ubezpieczenie w Himalaje
Wiener
18,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
266 453 zł
Ratownictwo
266 453 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 111 022 złOC sportowe: 111 022 zł zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19wyprawy w obszary górskie lub wyżynne na wysokości powyżej 5 500 m n.p.m objęte ochroną
Nationale-Nederlanden
32,84 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19wyprawy w góry powyżej 5500 m n.p.m objęte ochroną
Allianz
40,44 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złzachorowanie COVID-19OC sportowe: 100 000 zł sprzęt sportowywspinaczka wysokogórska powyżej 5 500 m n.p.m.) objęta ochroną
AXA Partners
47,44 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19ochroną objęty trekking i wspinaczka do 6 500 m n.p.m.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia uwzględnione jest do jakiej wysokości n.p.m. chroni dana polisa. To niezwykle ważny aspekt, którego nie można przegapić – decydując się na zakupienie ubezpieczenia musi być ono adekwatne do planowanych aktywności, gdyż inaczej staje się bezużyteczne.

 • Koszt 1h lotu helikoptera ratowniczego: 7-12 tys. zł.
 • Hospitalizacja w prywatnym szpitalu: 150-200 zł

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych ofert ubezpieczeń turystycznych do Nepalu. W porównywarce rankomat.pl dostępnych jest co najmniej kilkanaście polis podróżnych w różnorodnych zakresach cen i wysokości sum gwarantowanych poszczególnych składowych.

UbezpieczycielTU Europa (6 zł/dzień)Generali (11 zł dzień)
Koszty leczenia40 000 euro500 000 zł
Ratownictwo 5 000 euro500 000 zł
NNW5 000 euro50 000 zł
OC50 000 euro200 000 zł
OC sportowe50 000 euro
 
Ubezpieczenie bagażu500 euro1000 zł
Ubezpieczenie COVID-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl

PAMIĘTAJ! Wybierając ubezpieczenie do Nepalu, odpowiednio zaznacz, czy będzie to wyjazd typu „Odpoczynek, zwiedzanie” czy „Sporty ekstremalne”. Poniższa symulacja została wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i dotyczy wyjazdów turystycznych nastawionych na zwiedzanie. Ubezpieczenia na wyjazdy ekstremalne są oczywiście odpowiednio droższe z uwagi na większe zagrożenia dla turysty.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie do Nepalu na rankomat.pl?

Internetowy zakup ubezpieczenia turystycznego jest w pełni bezpieczny, a przy tym szybki i łatwy. W trakcie przedwyjazdowych przygotować warto możliwie dużo spraw załatwiać online, z własnego fotela.

Zakup ubezpieczenia na rankomat.pl to bezpieczny wybór spośród kilkunastu zróżnicowanych ofert.

Warto zakupić polisę na rankomat.pl, gdyż:

 • szeroki wybór polis sprawia, że możemy świadomie wybierać względem własnych potrzeb; bez konieczności pójścia na kompromisy; ubezpieczenie dopasowane indywidualnie do turysty;
 • intuicyjne przedstawienie ofert w tabelach ułatwia analizę, porównanie i wybór;
 • wszystkie ceny przedstawione są jawnie i bez ukrytych kosztów,
 • nie trzeba wypełniać skomplikowanych formularzy, skanować dokumentów, dzwonić do konsultanta czy rejestrować się;
 • cały proces wyboru i zakupu możemy przeprowadzić w pełni zdalnie.

Najważniejsze składowe polisy ubezpieczeniowej to:

 • OK

  Koszty leczenia – najważniejsza składowa każdej polisy. Warto, w miarę możliwości, wybrać najwyższą możliwą kwotę KL. W przypadku, gdy planowany jest trekking w Himalajach to bezapelacyjnie kwota musi być wysoka, nawet powyżej 1 mln zł.

 • OK

  Transport do kraju – transport medyczny do kraju, często z konieczną asystą lekarską, z tak dalekiego miejsca, jakim jest Nepal, to koszt nawet kilkudziesięciu złotych. Ubezpieczenie pokryje koszty transportu – warto je mieć!

 • OK

  OC – choć nieobowiązkowe na wyjazd, to jednak bardzo wskazane. Zabezpieczy w sytuacji nieumyślnego zniszczenia czyjegoś mienia czy narażenia zdrowia. Zazwyczaj nie jest uwzględniane w najtańszych ubezpieczeniach, więc dobrze jest zwrócić na to uwagę.

 • OK

  NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest niezbędne podczas uprawiania sportów ekstremalnych czy innych narażających zdrowie aktywności. Zapewni odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu i pokryje koszty rehabilitacji, wizyt lekarskich.

 • OK

  Koszty ratownictwa - pokryją opłaty za ewentualne akcje ratownicze w Himalajach. Warto by suma gwarantowana w przypadku trekkingu po Nepalu była możliwie jak najwyższa.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego - przyda się w razie kradzieży bądź zniszczenia, ubezpieczyciele wypłaci odszkodowanie za poniesione straty.

 • OK

  Rozszerzenia ochrony - w przypadku wyjazdu do Nepalu potrzebne może być ubezpieczenie dla aktywnych, ale polisę można rozbudować także o choroby przewlekłe czy podróże służbowe.

Co warto wiedzieć?

 1. W stolicy Nepalu, Katmandu, jest duży smog i zanieczyszczenie powietrza. Przyda się maseczka ochronna na usta i nos.
 2. Planując trekking w Himalajach konieczne jest wcześniejsze wykupienie pozwolenia.
 3. Bankomaty w stolicy są powszechnie dostępne, jednak w większości objęte sporą prowizją. Warto mieć przy sobie więcej gotówki.
 4. Dobrze zabrać mocne power banki. Przydadzą się podczas dłuższych wypraw lub gdy chwilowo zabraknie prądu (a to zdarza się w Nepalu dość często).
 5. Dzień wolny od pracy to w Nepalu sobota. W niedzielę sklepy, urzędy czy placówki funkcjonują jak w dzień roboczy.
Oceń stronę
4,92
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego