Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Lubsemburga

Ten niewielki kraj, zamieszkany przez około 500 tysięcy ludzi, to jedno z najzamożniejszych miejsc na świecie. Założyciel Unii Europejskiej, ogromne centrum finansowo-administracyjne, siedziba 166 banków i… bardzo spokojne miejsce. Luksemburg słynie nie tylko z zamożności, ale też wielokulturowości (nawet 50% ludności stanowią przyjezdni). Dlaczego warto odwiedzić Luksemburg i jakimi konsekwencjami może skończyć się brak ubezpieczenia turystycznego?

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ
Wszystkie obostrzenia na wjazd do Luksemburgu zostały zniesione

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)

Luksemburg

Luksemburg dzieli z Polską ok. 1180 km i 11 h jazdy autem. Często dostępne są też niedrogie bilety lotnicze, nawet poniżej 100 zł. Ta niewielka odległość i łatwość w dotarciu sprawia, że Luksemburg jest ciekawym pomysłem na kilkudniowy wyjazd.

Luksemburg – stolica kraju jest głównym celem podróży do Luksemburga. Miasto dobrze jest zwiedzać nieśpiesznym spacerem, a wśród rzeczy wartych zobaczenia jest:

 • Stare Miasto - wpisane na listę UNESCO.
 • Katedra Notre Dame -  późnogotycka budowla pierwotnie będąca kościołem jezuickim.
 • Chemin de la Corniche – ścieżka nazwana najpiękniejszym balkonem Europy; położona wzdłuż doliny Alzette na wałach.

Ponadto w Luksemburgu warto odwiedzić:

 • Vianden – niewielkie miasteczko położone nad rzeką w regionie Ardennes niedaleko Niemiec. Mieści się tu największy romańsko-gotycki zamek w Europie, niegdyś będący siedzibą Książąt Luksemburskich, obecnie od lat 70 XX w. przejęty przez państwo i oddany do zwiedzania turystom. Jest to miejsce niezwykle urokliwe, ze wspaniałymi krajobrazami z punktu widokowego oraz słynące ze znakomitych inscenizacji walk rycerskich odbywających się podczas festiwalu średniowiecznego.
 • Echternach – niewielkie, ale bardzo urocze miasteczko położone tuż przy granicy z Niemcami. Słynie z Tańczącej Procesji w Zielone Świątki.
 • Larochette – miejsce dla miłośników zamków: znajdują się tu ruiny XI-wiecznej twierdzy, zbudowanej w miejscu zniszczonego fortu rzymskiego. W XVI wieku warownia została niemal doszczętnie zniszczona w wyniku pożaru, a jej odbudowa nastąpiła dopiero w XX w. Obecnie znajduje się tutaj muzeum.

Pogoda w Luksemburgu - kiedy najlepiej jechać?

Do Luksemburga najlepiej jechać latem. W lipcu i sierpniu jest najcieplej, temperatura w dół oscyluje powyżej 20 stopni Celsjusza. Przyjemna pogoda jest także późną wiosną i wczesną jesienią. Zimą temperatura w Luksemburgu spada do 4 stopni Celsjusza. To jednak okazja, by zobaczyć miasto udekorowane na święta Bożego Narodzenia.

Średnie temperatury w Luksemburgu

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 4°Cluty 5°Cmarzec 9°Ckwiecień 13°Cmaj 17°Cczerwiec 20°Clipiec 22°Csierpień 22°Cwrzesień 18°Cpaździernik 13°Clistopad 8°Cgrudzień 4°C
Temperatura powietrza w nocy 
styczeń 0°Cluty 0°Cmarzec 1°Ckwiecień °C4maj 8°Cczerwiec 11°Clipiec 13°Csierpień 13°Cwrzesień 10°Cpaździernik 6°Clistopad 2°Cgrudzień 0°C

Źródło: wakacje.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Luksemburga na rankomat.pl?

 • EKUZ w Luksemburgu nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia.
 • Cena wizyty lekarskiej waha się od 30 do 50 euro.
 • Doba w szpitalu publicznym kosztuje około 250 euro.
Polisę na wyjazd do Luksemburga można mieć już od
14,96*
ubezpieczenie na weekend dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Luksemburgu? Dokumenty na wyjazd do Luksemburga

Luksemburg warto uwzględnić jako element większej wycieczki i połączyć z wizytą we Francji bądź Belgii. Do Paryża można dojechać już w 2,5 godziny pociągiem. Obmyślając taki plan wyjazdu, podstawą niech będzie plecak zamiast walizki podróżnej. Pozwoli to sprawniej się przemieszczać i ułatwi odbywanie podróży.

Pakowanie bagażu do Luksemburga nie będzie wiele różniło się od szykowania do innego kraju europejskiego. Podstawą są niezbędne dokumenty, ubezpieczenie turystyczne i   wygodne obuwie, umożliwiające piesze zwiedzanie miasta.

Jakie dokumenty do Luksemburga zabrać?

 • Dowód osobisty lub paszport – obywatele krajów członkowskich UE i krajów EFTA mogą dostać się do Luksemburga wyłącznie za okazaniem ważnego dowodu osobistego. Wymiennie może to być paszport.

 • Prawo jazdy – honorowane jest polskie prawo jazdy. Jadąc własnym samochodem, należy też zabrać ubezpieczenie OC auta.

 • Karta EKUZ – Luksemburg jest drogim krajem, w którym także leczenie wymaga znacznych nakładów finansowych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewni bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej.
 • Ubezpieczenie turystyczne - MSZ i MZ rekomenduje, aby w podróż do Luksemburga wykupić polisę podróżną, która pokryje dodatkowe usługi medyczne.

Dodatkowo warto wziąć:

 • Wygodne buty – w Luksemburgu komunikacja jest darmowa. Zarówno tramwajem, pociągiem, jak i autobusem można jeździć bezkosztowo. Do tego dobrze rozwinięta jest sieć rowerów miejskich.  Przydadzą się więc wygodne buty i strój, aby móc komfortowo zwiedzać Luksemburg.
 • Apteczka – leki są tu drogie, warto więc mieć przy sobie podstawowe tabletki, np. przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe itp. Pozwoli to oszczędzić koszty podczas wyjazdu.
Dowód osobisty
Dowód osobisty/paszport
Karta EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Zaświadczenie o szczepieniu
Paszport coviowy

Dodatkowo warto wziąć:

Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Życie
Apteczkę
Gotówka
Gotówkę
Zaświadczenie o szczepieniu
Prawo jazdy

Czy w Luksemburgu jest bezpiecznie?

Luksemburg jest bezpiecznym krajem. Obowiązuje tu drugi stopień zagrożenia terrorystycznego w czterostopniowej skali, co oznacza, że wskazane jest zachowanie ostrożności, zapoznawanie się z komunikatami władz i służb. Można się także okazać, że konieczna będzie wydłużona odprawa a wzmożone będą kontrole na lotnisku.

 • Uwaga Kraj nie jest wolny od drobnych złodziei – w tłumie, w miejscach atrakcyjnych turystycznie dobrze jest szczególnie uważnie pilnować swojego bagażu, plecaka czy torebki. 
 • Uwaga Należy zachować stałą ostrożność w miejscach publicznych.

Karta EKUZ na urlop w Luksemburgu –  czy wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który wyrobić można bezpłatnie w każdym najbliższym oddziale NFZ. Stanowi potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego, które uprawnia do bezpłatnej, podstawowej opieki medycznej w krajach członkowskich UE i EFTA.

Wiele osób zapomina o ważnym aspekcie EKUZ, które może prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Karta umożliwia bezpłatne leczenie w takim zakresie jak dotyczy to mieszkańców danego kraju. To bardzo ważna zasada, bowiem poszczególne europejskie kraje indywidualnie określają zakres usług medycznych dla obywateli i ich refundację.

PRZYKŁAD:

W Polsce usługa ratownictwa górskiego jest bezpłatna, a w większości krajów w Europie za pomoc ratowników płaci poszkodowany i są to zazwyczaj wysokie kwoty. Turysta przyzwyczajony do takich warunków w Polsce, może spodziewać się, że w ramach EKUZ analogiczna usługa na Słowacji czy we Włoszech również będzie darmowa. Co nie jest niestety prawdą.

W Luksemburgu natomiast odpłatny jest transport karetką, chyba że wezwanie było niezbędne w danej sytuacji. O tym natomiast decyduje lekarz, więc może się okazać, że ocena konieczności wezwania ambulansu będzie odmienna u poszkodowanego i lekarza.

Pacjent częściowo refunduje w Luksemburgu wizytę u lekarza (od 30 do 50 euro), hospitalizację (do 100 euro) oraz leczenie na oddziale intensywnej terapii (ok. 500 euro).

PAMIĘTAJ! Zgodnie z prawem w Luksemburgu to pacjent musi pokryć koszty leczenia, a następnie może ubiegać się o ich zwrot w kasie chorych. Oznacza to konieczność posiadania wolnej gotówki w większej ilości w razie sytuacji awaryjnej.

EKUZ zazwyczaj nie jest wystarczającą ochroną podczas wyjazdu zagranicznego.

EKUZ nie zapewnia:

 • transportu medycznego do Polski,
 • ratownictwa,
 • refundacji leków,
 • ubezpieczenia OC,
 • ubezpieczenia NNW,
 • ubezpieczenia w razie zachorowania na COVID-19 i związanych z tym konsekwencji w postaci konieczności przedłużenia wyjazdu.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Zamożny Luksemburg z drogim leczeniem to miejsce, do którego niezbędne jest ubezpieczenie turystyczne. W razie konieczności skorzystania z opieki medycznej, ubezpieczyciel z góry pokryje koszty, bez obciążenia pacjenta.

Złota zasada ubezpieczania się na wyjazd mówi, że polisa powinna być tym lepsza, im dalej wyjeżdżamy i im droższe jest leczenie w kraju docelowym. Ta druga zależności dotyczy bezdyskusyjnie Luksemburga.

Oznacza to, że warto przed wyjazdem wykupić nie tylko jakiekolwiek prywatne ubezpieczenie turystyczne, ale musi to być polisa na wysokie kwoty leczenia i innych usług.

Poniżej prezentujemy porównanie kwot za ubezpieczenie turystyczne, uwzględniając sumy gwarantowane poszczególnych składowych polisy. Symulacja została wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Ubezpieczenie turystyczne do Luksemburga
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
29,92 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
182 464 zł
Ratownictwo
31 931 zł
Bagaż
1 000 zł
40,98 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie COVID-1983 sporty objęte ochronąsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
71,12 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
70,00 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne do Luksemburga
Allianz
29,92 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie COVID-19
Signal Iduna
40,98 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
182 464 zł
Ratownictwo
31 931 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie COVID-1983 sporty objęte ochronąsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
71,12 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
70,00 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie do Luksemburga na rankomat.pl?

Zakupienie ubezpieczenia na rankomat.pl jest rozwiązaniem z wieloma korzyściami. Do najważniejszych z nich należą:

 • Jawność kosztów i kwot – ceny polis są ogólnodostępne i podawane konkretnie, bez widełek  cenowych. Wszystkie składowe ubezpieczenia są uwzględnione z podaniem sum gwarantowanych.
 • Prosty formularz – aby poznać koszt ubezpieczenia i kwoty za konkretne elementy tegoż, wystarczy wypełnić przejrzysty i krótki formularz, w którym należy podać wiek, stan zdrowia, miejsce przebywania oraz cel, długość podróży i sposób spędzania urlopu (rekreacja, sport, praca).
 • Brak konieczności logowania – nie musisz zakładać konta, aby zapoznać się z ofertami i nabyć wybraną.
 • Całość zakupu online – na żadnym etapie wyboru i zakupu polisy nie musisz kontaktować się z konsultantem.
 • OWU – każda oferta ma dołączone Ogólne Warunki Ubezpieczeń, podstawowy dokument określający całościowo zakres ubezpieczenia. Pozwala to na zapoznanie się ze wszystkimi szczegółami przed zakupem ubezpieczenia.

Przykładowe ceny ubezpieczenia do Luksemburga

UbezpieczycielTU Europa (6 zł/dzień)Generali (11 zł dzień)
Koszty leczenia40 000 euro500 000 zł
Ratownictwo 5 000 euro500 000 zł
NNW5 000 euro50 000 zł
OC50 000 euro200 000 zł
OC sportowe50 000 euro
 
Ubezpieczenie bagażu500 euro1000 zł
Ubezpieczenie COVID-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl

Najważniejsze składowe polisy ubezpieczeniowej to:

 • OK

  Koszty leczenia – to podstawowy element polisy podróżnej. Im droższy kraj, tym wyższa powinna być kwota gwarantowana KL. Sugeruje się, że w krajach UE wystarczająca będzie suma 120 000 zł. Jednak do Luksemburga warto wybrać ubezpieczenie z KL co najmniej 200 000 zł.

 • OK

  Transport do kraju – powrót medyczny do Polski to usługa, której nie pokrywa NFZ. Zważywszy, że transport ambulansem medycznym z asystą lekarską może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych warto wykupić ubezpieczenie turystyczne z taką składową.

 • OK

  OC – w razie zniszczenia cudzego mienia (przez podróżującego lub dziecko) ubezpieczenie OC będzie właściwą ochroną przed pokrywaniem kosztów.

 • OK

  NNW – zapewni odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu oraz pokryje koszty rehabilitacji w kraju.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - przyda się w razie kradzieży - ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie rekompensujące poniesioną stratę.

 • OK

  Koszty ratownictwa - pokryją opłaty za akcje ratownicze, np. w górach czy na wodzie.

 • OK

  Rozszerzenia ochrony - to dodatkowe opcje, o które można rozbudować polisę, np. sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka, podróże służbowe, choroby przewlekłe lub zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Co warto wiedzieć?

 1. Luksemburg nie należy do najtańszych miejsc, więc trzeba mieć odpowiednio przygotowany na to budżet.
 2. Do zwiedzenia stolicy kraju wystarczy od jednego dnia do 2 dni.
 3. Miasto z powodzeniem można zwiedzać pieszo, a w razie konieczności skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.
 4. To jedyne państwo będące Wielkim Księstwem. Wielkie Księstwo Luksemburga to pełna nazwa kraju.
Oceń stronę
5,00
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego