Kontakt
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Komunikacja
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 463 80 50
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 417 11 40
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 33

Ubezpieczenie na Litwę

Litwa wielu Polakom kojarzy się głównie z mickiewiczowską Inwokacją. Nie uchodzi raczej za najpopularniejszy kierunek na urlop. Ojczyźnie naszego najwybitniejszego wieszcza warto dać jednak szansę. Przyciąga wspaniałymi zabytkami, eklektyczną architekturą i malowniczym krajobrazem.

Informacje MSZ

Obowiązuje 10-dniowa kwaratnna dla osób przybywających na Litwę jako do kraju docelowego. Z tego nakazu zwalnia jedynie posiadanie negatywnego testu PCR na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed przekoroczeniem granicy.

Wymagana jest również rejestracja na stronie Litewskiego Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego. Ankietę dostępną w języku angielskim należy wypełnić na https://keleiviams.nvsc.lt/en/form.


Litwa

Litwę warto odwiedzić także ze względu na wspólną, polsko-litewską historię. W wielu popularnych turystycznych miejscach bez trudu odnajdziemy ślady naszych przodków. Litwa to jednak nie tylko Wilno – nasz północno-wschodni sąsiad ma do zaoferowania znacznie więcej.

Wybierając się na Litwę, warto wiedzieć przede wszystkim, że:

 • Obowiązującą na Litwie walutą jest euro, a językiem urzędowym – litewski.

 • Stolicą Litwy jest Wilno, zamieszkiwane przez ponad pół miliona mieszkańców.

 • Ceny na Litwie są porównywalne do cen polskich. Wyższe są koszty zakwaterowania, jednak standard hoteli i kwater prywatnych jest najczęściej wysoki.

 • Warto zabrać ze sobą gotówkę. Kartą można płacić jedynie w dużych hotelach, większych sklepach i restauracjach.

Co zobaczyć na Litwie?

Litwa przepełniona jest zabytkami. Litewska architektura to wyjątkowo udana mieszanina różnych stylów, a wartą szczególnej uwagi jest architektura sakralna. Warto zobaczyć w szczególności:

 • Wilno. To wybór większości turystów – nie bez przyczyny. Wilno zachwyca niesamowitą atmosferą i barokową starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc w Wilnie, koniecznie należy zwiedzić Ostrą Bramę i Cmentarz Wileński. Warto także zobaczyć imponujący Uniwersytet Wileński. W przerwie można zatrzymać się na kawę w jednej z licznych kawiarni lub restauracji
 • Kowno. To drugie, tuż po Wilnie, największe miasto na Litwie. Leży nad malowniczym Niemnem. Warto zwiedzić w szczególności Stare Miasto, gdzie znajduje się największy ratusz na całej Litwie. Godny uwagi jest także Dom Perkuna – piękna, gotycka kamienica, uważana za jeden z najciekawszych litewskich zabytków.
 • Druskieniki. To wspaniała propozycja dla turystów szukających chwili wytchnienia. Druskieniki to największe i jednocześnie najnowocześniejsze uzdrowisko na Litwie. Kuracjusze mogą korzystać z licznych źródeł mineralnych i unikalnych pokładów borowiny. Znajdują się tam senatoria i luksusowe SPA.
 • Mierzeja Kurońska. To miejsce zachwyci nawet najbardziej wymagających fanów odpoczynku na łonie natury. Mierzeja wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To drugi pod względem wielkości europejski kompleks wydm, porośnięty przez blisko 1 000 gatunków roślin. Warty szczególnej uwagi jest także Tańczący Las, który tworzą charakterystycznie powyginane drzewa.

Co zabrać na urlop na Litwie? Dokumenty na wyjazd na Litwę

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na Litwie jest paszport lub dowód osobisty. Dokumenty te w zupełności wystarczą, aby móc swobodnie przebywać na terytorium Litwy do 90 dni.

Turyści, którzy wybierają się na Litwę autem, nie muszą posiadać Międzynarodowego Prawa Jazdy. Wystarczy polskie prawo jazdy. Oprócz tego niezbędny jest oczywiście dowód rejestracyjny i ważna polisa ubezpieczeniowa.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy na Litwie jest bezpiecznie?

Litwa uchodzi za bezpieczny kierunek podróży. Warto jednak wiedzieć, że obowiązuje tam 1. w 5-stopniowej skali stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że zdaniem lokalnych władz, prawdopodobieństwo wystąpienia ataku terrorystycznego jest bardzo niskie. W miejscach publicznych warto jednak zachować czujność.

Zagrożenie przestępczością utrzymuje się w przybliżeniu na takim samym poziomie co w Polsce.

Przed wyjazdem na Litwę nie trzeba przechodzić żadnych obowiązkowych szczepień.

 • Uwaga Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na kradzieże kieszonkowe, w szczególności przy zwiedzaniu Ostrej Bramy i Katedry Wileńskiej.
 • Uwaga MSZ zaleca zgłoszenie podróży na Litwę w systemie Odyseusz.
 • Uwaga Numer alarmowy na Litwie to 112, a informacja telefoniczna 118.

Karta EKUZ na urlop na Litwie –  czy wystarczy?

Karta EKUZ obowiązuje na Litwie. Mogą z niej skorzystać obywatele Polski ubezpieczeni w polskim NFZ. Muszą w tym celu, jeszcze przed wyjazdem, wyrobić w NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a następnie okazać ją na Litwie w placówce służby zdrowia. 

Karta EKUZ w wielu przypadkach może jednak okazać się niewystarczająca. Umożliwia ona skorzystanie jedynie z naprawdę niezbędnych świadczeń.

Przykładowe koszty leczenia na Litwie, które z własnej kieszeni będzie musiał pokryć turysta, który nie wykupił dodatkowej polisy, to m.in.:

 • koszty pomocy medycznej udzielanej w placówkach prywatnych,
 • koszty zużytych w trakcie leczenia materiałów stomatologicznych,
 • koszty organizacji i pokrycia transportu powrotnego do kraju.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Najważniejszym elementem każdego ubezpieczenia turystycznego, bez względu na miejsce wyjazdu, są koszty leczenia. To właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie polisy.

Aby mieć pewność, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie koszty, suma gwarantowana kosztów leczenia w przypadku wyjazdu na Litwę nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Polisa powinna zawierać także koszty ratownictwa na poziomie co najmniej 5 000 euro.

Polisę turystyczną należy dopasować przede wszystkim do charakteru wyjazdu. Warto zadać sobie kilka pytań o główny cel wycieczki. Czy zamierzamy po prostu zwiedzać? Czy zamierzamy uprawiać sporty? A może chcemy wypróbować jakieś bardziej ekstremalne aktywności?

  Ubezpieczenie turystyczne na urlop na Litwie – o czym jeszcze warto pamiętać?

  Wymienione powyżej elementy ubezpieczenia są bardzo ważne, ale to nie wszystko. W sposób szczególny do zakupu polisy turystycznej powinny przyłożyć się osoby, które wyjeżdżają na Litwę, aby uprawiać różnego rodzaju sporty. Powinny one przede wszystkim upewnić się, czy ubezpieczyciel nie wymaga wykupienia rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.

  Gdzie można znaleźć taką informację? Znajduje się ona najczęściej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, opcjonalnie w szczegółach produktu.

  Osoby, które planują aktywny wypoczynek, nierzadko zabierają ze sobą także kosztowny sprzęt sportowy, jak rower, czy akcesoria do sportów wodnych. Warto pamiętać, że sprzęt sportowy także można ubezpieczyć. Ponadto warto zadbać, aby polisa dla sportowca zawierała także OC sportowe.

  W szczególnej sytuacji są także osoby, cierpiące na szeroko rozumiane choroby przewlekłe. Przy zakupie polisy muszą one koniecznie rozszerzyć ochronę za dodatkową składką. Zakup odpowiedniego rozszerzenia jest gwarancją otrzymania pomocy, gdy do szkody dojdzie w związku z chorobą przewlekłą.

  A co z turystami, którzy wybierają się na Litwę w celach czysto rozrywkowych, ale nadal chcą czuć się bezpiecznie? Wiele towarzystw oferuje możliwość rozszerzenia ochrony o tzw. klauzulę alkoholową. Dzięki niej towarzystwo pokryje koszty, jeśli do powstania szkody dojdzie po spożyciu przez ubezpieczonego alkoholu.

  Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na tygodniowy wyjazd na Litwę?

  Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku ciekawych ofert ubezpieczenia turystycznego na 7-dniowy wyjazd do Estonii dla osoby dorosłej.

  TU

  Zakres ubezpieczenia

  Koszty leczenia

  Cena za dzień

  Vienna Insurance Group

  Koszty leczenia, ratownictwo, NNW

  184 410 zł

  2,85 zł

  Europa Ubezpieczenia

  Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, 10 sportów objętych polisą

  138 308 zł

  3,42 zł

  Signal Iduna

  Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC, OC sportowe, 83 sporty objęte polisą

  276 615 zł

  5,90 zł

  Allianz

  Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC, OC sportowe, 49 sportów objętych polisą

  200 000 zł

  6,42 zł

  Generali

  Koszty leczenie, ratownictwo, bagaż, NNW, OC

  500 000 zł

  6,57 zł

  Przy pomocy naszego kalkulatora można znaleźć odpowiednią ofertę ubezpieczenia na wyjazd na Litwę szybko... i bez wychodzenia z domu. Całość formalności można załatwić przez Internet, a polisa przychodzi na wskazany adres e-mail. Kalkulator uwzględnia oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

  Zasadniczo każde dobre ubezpieczenie turystyczne, oprócz kosztów leczenia i ratownictwa, powinno zawierać również:

  • OK

   Ubezpieczenie NNW -  w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu przez ubezpieczonego, towarzystwo wypłaci odszkodowanie.

  • OK

   OC w życiu prywatnym - jeśli w trakcie wyjazdu turysta wyrządzi szkodę osobie trzeciej, dzięki OC nie będzie musiał rekompensować jej z własnej kieszeni.

  • OK

   Assistance - w każdej chwili można skontaktować się z centrum informacyjnym ubezpieczyciela i uzyskać pomoc prawną, informacyjną i finansową – bez dodatkowych kosztów.

  • OK

   Ubezpieczenie bagażu - bardzo ważny element ubezpieczenia, w szczególności dla osób, które zamierzają zabrać ze sobą elektronikę lub inne kosztowne przedmioty. W przypadku kradzieży lub zniszczenia bagażu towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci turyście odszkodowanie.

  Co warto wiedzieć?

  1. Litwa to nie tylko ojczyzna Mickiewicza, nasz północy sąsiad ma do zaoferowania znacznie więcej.
  2. Warto zobaczyć Wilno, Grodno, Druskienniki oraz wybrać się nad Bałtyk. 
  3. Na Litwę należy zabrać EKUZ.
  4. Karta nie gwarantuje jednak pokrycia wszytskich kosztów leczenia, lepiej zabrać też polisę turystyczną. 
  Oceń stronę
  4,82

  Ameryka południowa

  Australia

  Artykuły i porady

  logo innowacyjna gospodarka
  UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
  logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego