Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Azerbejdżanu

Azerbejdżan pozostaje w cieniu popularnej i dostępnej turystycznie Gruzji, choć oferuje równie wspaniałe krajobrazy, kuchnię i wiele nieokrytych miejsc. Wjazd do Azerbejdżanu będzie wymagał od Polaków paszportu oraz wizy, ale tę ostatnią można już otrzymać nawet w 3 godziny. Sprawdź, dlaczego warto jechać do Azerbejdżanu i jak się przygotować do takiej podróży.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Azerbejdżan zniósł obowiązek posiadania certyfikatu szczepienia. 

MSZ odradza wszelkie podróże do Górskiego Karabachu (Nagornyy Karabakh) i sąsiadujących regionów: Kəlbəcər, Laçın, Qubadlı, Zəngilan, Cəbrayıl, Fizuli, Ağdam, oraz terenów pogranicza azerbejdżańsko-armeńskiego.

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)


Azerbejdżan

W Azerbejdżanie na turystów czeka szereg atrakcji - miasta z licznymi zabytkami, jak i zachwycające krajobrazy, z dala od zgiełku cywilizacji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Co warto zobaczyć?

 • Baku – najbardziej charakterystycznym punktem stolicy jest Centrum Heydara Aliyeva. Biały budynek z mnóstwem łuków i wygięć ma rozpoznawalny na całym świecie kształt. Odbywają się tu koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Koniecznie trzeba też zobaczyć Stare Miasto, w którym część budynków pochodzi z XII w. Przydadzą się tu wygodne buty, bo część ulic wyłożona jest kostką. Pałac Szachów Szyrwanu to kolejny punkt wart zobaczenia w Baku. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Był siedzibą władców Szyrwanu, historycznego kraju, który istniał na części ziem dzisiejszego Azerbejdżanu między VI a XVI w.
 • Szeki – znajduje się tu XVIII-wieczny Pałac Chanów Szekijskich, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Park Narodowy Qobustan – kolejne miejsce w Azerbejdżanie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To bardzo rozległy pustynny teren, na którym znajdują się m.in. skały z prehistorycznymi hierolglifami, wulkany błotne i jaskinie. To miejsce stanowi prawdziwą gratkę nie tylko dla miłośników archeologii.
 • Jezioro Göygöl – malownicze jezioro wśród wzgórz o ciekawej historii powstania. Zostało utworzone w wyniku trzęsienia ziemi w XII w. Tragiczne w skutkach wydarzenia obróciło w gruzy miasto Ganja, ale też zablokowało rzekę Agsu, co doprowadziło do powstania kilku jezior.

Pogoda w Azerbejdżanie - kiedy najlepiej jechać?

Azerbejdżan w strefie suchego klimatu kontynentalnego. Od czerwca do sierpnia jest tam bardzo gorąco, słupki termometrów mogą wskazywać nawet 40 stopni Celsjusza. Dlatego najlepiej odwiedzić Azerbejdżan wiosną (od marca do maja), kiedy temperatury są łagodne (około 20 stopni Celsjusza), a przyroda budzi się do życia. Podobne warunki panują jesienią. 

Warunki pogodowe w Azerbejdżanie różnią się w zależności od regionu. W obszarach górskich jest znacznie chłodniej niż w pozostałej części kraju.

Średnie temperatury w Azerbejdżanie

Temperatura powietrza w dzień

styczeń

7°C

luty 7°C

marzec 9 °C

kwiecień 14°C

maj 20°C

czerwiec 25°C

lipiec 28°C

sierpień 28°C

wrzesień 24°C

październik 19°C

listopad 13 °C 

grudzień 9°C

Temperatura powietrza w nocy

styczeń 4°C

luty 4°C

marzec 6°C

kwiecień 9°C

maj 15°C

czerwiec 20°C

lipiec 23°C

sierpień 24°C

wrzesień 20°C

październik 15°C

listopad 10°C

grudzień 6°C

Źródło: wakacje.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Azerbejdżanu na rankomat.pl?

 • Wizyta u lekarza w prywatnej klinice kosztuje ok. 30 euro, u specjalisty nawet do 50 euro.
 • Za leczenie stomatologiczne trzeba zapłacić nawet 80 euro.
 • Wezwanie prywatnej karetki pogotowia kosztuje od 100 do 150 euro.
Polisę na wyjazd do Azerbejdżanu można mieć już od
45*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Azerbejdżanie? Dokumenty na wyjazd do Azerbejdżanu

Azerbejdżan to górzysty kraj z zachwycającą przyrodą. Poza Baku zwiedzanie jest skoncentrowane głównie na naturze i krajobrazach, więc warto to uwzględnić pakując bagaż – wygodny strój, podręczna apteczka czy ochrona głowy i oczu przed słońcem na pewno się przydadzą.

Jakie dokumenty do Azerbejdżanu?

 • Paszport – wjazd do Azerbejdżanu tylko za okazaniem paszportu ważnego co najmniej 3 miesiące od daty wyjazdu.
 • Wiza – turystów z Polski obowiązuje wiza, którą można otrzymać po złożeniu wniosku online poprzez serwis internetowy: www.evisa.gov.az. Można to zrobić w trybie normalnym (koszt 23 dolary, czas oczekiwania 3 dni) lub przyśpieszonym (koszt 53 dolary, czas oczekiwania 3h). Wydrukowaną wizę należy mieć przy sobie podczas całej podróży po Azerbejdżanie.
 • Prawo jazdy -  w Azerbejdżanie honorowane jest polskie prawo jazdy. Drogi są w dość dobrym stanie, jednak kierowcy notorycznie łamią przepisy – wzmożona czujność na drodze wskazana.
Uwaga! Z powodu konfliktu armeńsko-azerbejdżańskiego, pieczątka z Armenii w paszporcie może stanowić przeszkodę na granicy w Azerbejdżanie.
Paszport
Paszport
Zaświadczenie o szczepieniu
Paszport covidowy
Wiza
Wiza
Zaświadczenie o szczepieniu
Prawo jazdy
Gotówka
Gotówka
Aplikacja iPolak
Aplikacja iPolak

Dodatkowo warto wziąć:

Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

W Azerbejdżanie nie obowiązuje karta EKUZ. Aby skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej, konieczne jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego.

Wygodne buty

Kraj posiada słabą infrastrukturę. Zwiedzanie miejsc poza stolicą może wiązać się z przemieszczaniem się po terenie mało sprzyjającym.

Wodę w butelce

Istnieje ryzyko zarażenia się żółtaczką pokarmową, a więc konieczne jest spożywanie wyłącznie umytych owoców i warzyw oraz picie wody butelkowanej. Rekomendowane, choć nieobowiązkowe, jest także zaszczepienie się przeciwko błonicy oraz przyjmowanie preparatów antymalarycznych.

Apteczkę

Trudno może być z uzyskaniem pomocy lekarskiej poza Baku. Podróżując poza stolicę, dobrze jest mieć ze sobą podstawowy zestaw ratowniczy (środek odkażający, bandaże, plastry, małe nożyczki), leki przeciwbólowe, leki przeciwbiegunkowe itp.


Czy w Azerbejdżanie jest bezpiecznie?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega, że są tereny w Azerbejdżanie, na których niewskazane jest poruszanie się.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Górskiego Karabachu (Nagornyy Karabakh) i sąsiadujących regionów: Kəlbəcər, Laçın, Qubadlı, Zəngilan, Cəbrayıl, Fizuli, Ağdam, oraz terenów pogranicza azerbejdżańsko-armeńskiego. Na terenach tych występuje duże zagrożenie związane z obecnością niewybuchów i niewypałów.”

Ponadto turystom, którzy się tu dostaną, może nie zostać udzielona pomoc konsularna, ze względu na konieczność uzyskania zgody na wjazd do Górskiego Karabachu od władz Azerbejdżanu.

 • Uwaga Tutejsze służby nieufnie odnoszą się do podróżujących, szczególnie samodzielnie, turystów, stąd spodziewać się można częstych kontroli dokumentów.
 • Uwaga Azerbejdżan to kraj muzułmański i mimo że znacznie różni się od innych państw Bliskiego Wschodu to nadal i tu podróżująca razem para może zostać zapytana o sakrament małżeństwa i nie otrzyma noclegu, jeśli go nie posiada.
 • Uwaga Cześć tutejszych terenów znajduje się poza wpływami państwowych władz.

Karta EKUZ na urlop w Azerbejdżanie –  czy obowiązuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający do otrzymania bezpłatnej, niezbędnej pomocy medycznej w krajach UE i EFTA. W Azerbejdżanie EKUZ nie jest honorowany i konieczne jest wykupienie ubezpieczenia lub samodzielne pokrywanie kosztów pomocy medycznej, zabiegów lub hospitalizacji.

Przykładowe opłaty to:

 • Wezwanie prywatnej karetki - 100-150 euro.  
 • Wizyta u lekarza w prywatnej klinice – ok. 30 euro.
 • Wizyta u specjalisty w prywatnej klinice – ok. 50 euro.
 • Wizyta u stomatologa – od 80 euro.

Możliwe jest także bezpłatne lub za symboliczną opłatą wezwanie karetki publicznej. Warto podkreślić, że wykwalifikowana opieka medyczna poza stolicą kraju, Baku, jest trudno dostępna.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając się do kraju, w którym EKUZ nie funkcjonuje, koniecznie należy się zabezpieczyć ubezpieczeniem turystycznym. Zapewni dostęp do bezpłatnej pomocy medycznej, ratownictwa, hospitalizacji, wykonania badań, zabiegów, operacji itp. Zakres ochrony polisy jest znacznie większy, stąd nawet przy krajach honorujących EKUZ, jest ona zalecana.

Ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
177 756 zł
Ratownictwo
22 219 zł
Bagaż
2 222 zł
60,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 22 219 złOC: 222 195 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19OC sportowe: 222 195 zł sprzęt sportowy
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
71,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
127,70 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
156,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu
Europa Ubezpieczenia
60,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
177 756 zł
Ratownictwo
22 219 zł
Bagaż
2 222 zł
Dodatkowo: NNW: 22 219 złOC: 222 195 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19OC sportowe: 222 195 zł sprzęt sportowy
Proama
71,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
127,70 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
Generali
156,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

W zależności od zakresu ubezpieczenia, kwoty i rozszerzeń, polisa zapewni transport medyczny do kraju, ubezpieczenie OC, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu sportowego, a nawet mieszkania w kraju na czas trwania podróży.

Przed zakupem sprawdź, co dokładnie zawiera ubezpieczenie i jakie kwoty obejmuje. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny ubezpieczenia turystycznego do Azerbejdżanu w dwóch wariantach - najtańszym oraz optymalnym:

Ubezpieczyciel

TU Europa (4 zł/dzień)

Generali (11 zł dzień)

Koszty leczenia

30 000 euro

500 000 zł

Ratownictwo 

5 000 euro

500 000 zł

NNW

3v000 euro

50 000 zł

OC

-

200 000 zł

OC sportowe

-

200 000 zł

Ubezpieczenie bagażu

300 euro

1 000 zł

Ubezpieczenie COVID-19

+

+

Sporty objęte polisą

10

-
 

Źródło: rankomat.pl

Symulacja została wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Za pomocą tego porównania w kilka minut znajdziesz najlepszą dla siebie opcję. Wystarczy, że podasz dane dotyczące Twojego wyjazdu i zapoznasz się z przedstawionymi ofertami. Składkę możesz opłacić online, dokumenty ubezpieczenia otrzymasz mailem. 

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie do Azerbejdżanu na rankomat.pl?

 • Czytelne przedstawienie ofert – każde ubezpieczenie uwzględnione jest w tabeli jasno podsumowującej jej składowe. Wszystkie oferty są łatwo dostępne i szybko można je zestawić ze sobą.
 • Jasne i jawne koszty – nie musisz się logować czy wysyłać zapytania do konsultanta. Koszt ubezpieczenia jest podany przed jego zakupem.
 • Prosty formularz – przed otrzymaniem ofert na wyjazd należy wypełnić kilkupunktowy formularz. Jego zaletą jest przejrzystość i łatwość wypełnienia – potrzebne są tylko podstawowe dane o wyjeżdżającym i podróży.
 • Brak logowania – nie trzeba rejestrować się, logować czy przechodzić jakichkolwiek innych etapów przed otrzymaniem oferty.
 • OWU – tabela ze składowymi ubezpieczenia i sumami gwarantowanymi to podstawowe informacje o polisie. Pełen zakres ochrony, rozszerzenia i wyłączenia zawsze znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Dokument ten dołączony jest do każdej oferty na rankomat.pl.

Najważniejsze składowe polisy ubezpieczeniowej to:

 • OK

  Koszty leczenia – składowa ubezpieczenia, na którą szczególnie należy zwrócić uwagę. To właśnie ta kwota zabezpieczy w razie konieczności leczenia za granicą. Nie bez znaczenia jest suma gwarantowana kosztów leczenie. Nie chodzi bowiem, aby ubezpieczenie po prostu mieć, ale żeby chroniło ono adekwatnie do warunków i kosztów opieki medycznej w danym kraju. Sugerowane kwoty KL w Azerbejdżanie to co najmniej 50 000 euro.

 • OK

  Transport do kraju – powrót medyczny do kraju zdarza się częściej niż można by przypuszczać. Wystarczy, że stan zdrowia uniemożliwia lot samolotem w pozycji siedzącej i już niekonieczna jest organizacja innego sposobu na przedostanie się do kraju. W zależności od miejsca pobytów, stanu zdrowia i rodzaju asysty medycznej transport do kraju może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 • OK

  OC – ubezpieczenie OC to dodatkowa, nieoceniona zaleta ubezpieczenia turystycznego, którego nie zapewni EKUZ. Uszkodzenie cudzego mienia przez osobę ubezpieczoną lub jej dziecko zostanie pokryte ze środków polisy.

 • OK

  NNW – ostatnia, ale nie mniej ważna składowa polisy, która pozwoli pokryć koszty rehabilitacji po wypadku oraz zapewni odszkodowanie, jeśli doszło do uszczerbku na zdrowiu.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - warto mieć na wypadek kradzieży czy zniszczenia rzeczy osobistych. Ubezpieczyciel wypłaci wtedy stosowne odszkodowanie.

 • OK

  Rozszerzenia ochrony - polisę można rozbudować o dodatkowe wsparcie dla aktywnych, chorujących przewlekle czy zdarzenia, do których może dojść pod wpływem alkoholu.

Co warto wiedzieć?

 1. Stolica kraju, Baku, stała się zamożnym miastem dzięki wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej.
 2. Baku to najniżej położona stolica i największe najniżej położone miasto na świecie.
 3. Wyjazd do Azerbejdżanu wymaga wydania wizy.
 4. Warto zabrać ze sobą też ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia i zapewni wsparcie w razie problemów.
 5. Taką polisę można mieć od 4 zł za dzień.
Oceń stronę
4,86
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego