Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Maroka

Maroko to kraj, który kusi turystów różnorodnością i bogatą kulturą. Dla przyjezdnych z Europy jest okazją do zetknięcia się z odmienną pod względem geograficznym Afryką. Egzotyczny charakter tego regionu z jednej strony zachwyca i fascynuje, z drugiej jednak – wymaga odpowiedniego przygotowania przed podróżą. Na szczęście te rzeczy można ze sobą pogodzić!

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ
Osoby zaszczepione mogąwjechać bez żadnych obostrzeń. Od 01 marca 2023 r. zniesiono wymóg przedstawiania  fiszki sanitarnej.

(ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 r.)

Maroko

Maroko to atrakcyjne pod względem turystycznym państwo, zlokalizowane w północno-zachodniej części Afryki. Barwne, wesołe i gwarne, a przy tym egzotyczne i zachwycające bogactwem kultury. Jego stolica - położone nad Oceanem Atlantyckim miasto Rabat, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nic dziwnego - pełno w nim zabytków i przeplatającej się z tradycją otwartości na przyjezdnych. W Maroko zachwyca różnorodność. Jednego dnia można zanurzać stopy w morzu lub oceanie, innego w gorących piaskach Sahary. Idealne miejsce dla siebie znajdą tu zarówno turyści nastawieni na zwiedzanie i rozrywkę, jak i ci, którzy od Afryki oczekują zupełnie nowych doznań.

Co warto zobaczyć w Maroku i na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Marrakesz - dawna stolica Maroka, z przepięknym starym miastem - tzw. mediną, nazywany jest Czerwonym Miastem. Gliniano-błotne domy, do których budowy wykorzystywano czerwoną ziemię, składają się na zapadający w pamięć krajobraz. Jednym z jego głównych symboli - obok placu Dżemaa el-Fna - jest meczet Kutubijja. W centrum, zwłaszcza po zmroku, można spotkać artystów i sprzedawców, którzy wśród zgiełku i śmiechów turystów tworzą niepowtarzalny klimat.
 • Wąwóz Dadès (Dadès Gorges) - wyrzeźbiony przez rzekę o tej samej nazwie, z charakterystyczną drogą Tissadrine, stanowi jedną z największych atrakcji Maroka. Skalne, intensywnie czerwone lub pomarańczowe ściany o nietypowych żłobieniach tworzą niezwykły labirynt, w dolinie którego szumią wody Dadès. Stojąc na dole wąwozu, można podziwiać kontrastujące z kolorem klifów zielone oazy, co daje niezwykły efekt estetyczny. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć Dolinę Róż, Dolinę skał Monkey Fingers, czy szczyty gór Jbel Saghro.
 • Wydmy Merzouga - czyli najwyższe marokańskie wydmy, zwane także Erg Chebbi. Pozwalają podziwiać zachód słońca nad pustynią, oraz posmakować lokalnej kultury. Samo Merzouga jest bowiem niewielką, saharyjską wioską, z której można wyruszyć na podbój Sahary. Przejażdżki na wielbłądach? Wyścigi na kładach? A może noc spędzona pod pustynnym niebem? Wszystko to znaleźć można w tym niezwykłym, przywodzącym na myśl prawdziwą Afrykę miejscu.
 • Architektura – to z nią w dużej mierze związany  jest klimat Maroka. Naco zwracać uwagę podczas podróży? Przede wszystkim na kazby i kasary - te pierwsze to nic innego, jak typowe dla krajobrazu marokańskiego fortece wewnątrz miast, drugie - ufortyfikowane osady, zlokalizowane najczęściej na pustyni. Charakterystyczne dla tej części Afryki są także miejskie pałace z dziedzińcami lub wewnętrznymi ogrodami, nazywane raid. Spotkać można się również ze słowem suk, które oznacza arabski targ, zlokalizowany w starej dzielnicy, zwanej mediną.
 • Wodospady Ouzoud - to największe wodospady Maroka, zlokalizowane zaledwie 150km od Marrakeszu. Wysokie na 110 metrów, zachwycają zapierającym dech w piersiach widokiem, zwłaszcza kiedy słońce zaczyna zachodzić. Odwiedzając tę okolicę, koniecznie trzeba zobaczyć tamę Bin el Ouidane oraz wioskę berberyjską (zwaną meksykańską). Niekwestionowaną atrakcją są również makaki, których pełno u podnóży wodospadów.
 • Dolina Ziz - długa na 100km, ma swój początek w Atlasie Średnim i biegnie aż po same wydmy Erg Chebbi. Te ostatnie są zresztą typową atrakcją tego wyjątkowego miejsca. Rdzawe, surowe wzniesienia i klify, przecięte niebieskimi wodami rzeki Ziz, otoczonej palmowym gajem – to właśnie pocztówka z doliny. To swoista stolica daktyli, które mają w tym regionie nawet swój festiwal. Turyści mogą udać się na przejażdżkę wielbłądem, oswajając się z pustynnym klimatem.
 • Naciągacze - szczególnie uważać trzeba na nich w Marrakeszu, gdzie ich działanie nastawione jest na oszukiwanie turystów. Do najbardziej popularnych należą zaklinacze węży, sprzedawcy z małpkami, tatuażyści henną, czy po prostu kieszonkowcy.
 • Zdjęcia - wielu mieszkańców Maroka nie lubi, kiedy turyści ich fotografują. Dotyczy to przede wszystkim kobiet. Jeśli chcemy zrobić zdjęcie mieszkańcom marokańskich miast czy wiosek, powinniśmy najpierw zapytać o zgodę, a czasami także symbolicznie za to zapłacić. Zabronione jest także fotografowanie służb mundurowych.
 • Kuchnia - marokańska kuchnia jest wyrazista i kolorowa. Jednym z jej podstawowych elementów jest kuskus, podawany w przeróżnej postaci. Popularną potrawą, typową dla regionu jest tadżin, czyli danie z mięsno-warzywnym sosem, przygotowywane w specjalnym naczyniu przypominającym komin. Warto spróbować również słodkiego ciasta bastilla, nadziewanego mięsem lub owocami morza. Na liście lokalnych przysmaków nie może również zabraknąć tradycyjnej zupy harira na bazie baraniny, pomidorów i soczewicy.

Jaka jest pogoda w Maroko?

Maroko charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem. W regionach północnych Maroka panuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się łagodnymi zimami i ciepłymi latami. Zimą temperatura często utrzymuje się w granicach 10-15°C, podczas gdy latem osiąga około 25-30°C. Opady deszczu są największe zwykle od października do kwietnia. 

Południowa część Maroka obejmuje część pustyni Sahara. Tutaj panuje klimat pustynny, z bardzo wysokimi temperaturami w ciągu dnia i chłodnymi nocami. Opady deszczu są bardzo rzadkie.

Średnie temperatury na Dominikanie

Temperatura powietrza w dzień

styczeń

29°C

luty

29°C

marzec

30°C

kwiecień

30°C

maj

31°C

czerwiec

31°C

lipiec

32°C

sierpień

32°C

wrzesień

31°C

październik

31°C

listopad

31°C

grudzień

30°C

Temperatura powietrza w nocy

styczeń

20°C

luty

19°C

marzec

20°C

kwiecień

21°C

maj

22°C

czerwiec

22°C

lipiec

22°C

sierpień

23°C

wrzesień

23°C

październik

22°C

listopad

22°C

grudzień

20°C

Temperatura wody

styczeń

26°C

luty

26°C

marzec

26°C

kwiecień

26°C

maj

27°C

czerwiec

27°C

lipiec

28°C

sierpień

28°C

wrzesień

29°C

październik

29°C

listopad

27°C

grudzień

27°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Maroka na rankomat.pl?

 • W Maroku opieka zdrowotna jest na wysokim poziomie, ale leczenie jest płatne, zarówno jeśli chodzi o opiekę publiczną jak i prywatną.
 • MSZ zdecydowanie zaleca wykupienie ubezpieczenia przed wyjazdem do krajów Afryki.
 • Polisa pokryje koszty związane z leczeniem, kwarantanną, czy izolacją w przypadku zachorowania na COVID-19.
Polisę na wyjazd do Maroka można mieć już od
45*
ubezpieczenie turystyczne dla dwóch osób na tygodniowy wyjazd * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Maroku? Dokumenty na wyjazd do Maroka

 • Dokumenty:

Aby przekroczyć marokańską granicę, wystarczy paszport. Dokument musi być ważny przez cały czas planowanego pobytu.

Turyści, którzy nie planują zostać na terenie Maroka dłużej niż 90 dni, nie muszą posiadać wizy. Trzeba jednak pamiętać, że brak tego dokumentu po upływie wskazanego okresu jest karany grzywną i może skutkować wydaleniem z kraju.

Konieczne jest natomiast okazanie biletu powrotnego oraz potwierdzenie posiadania wystarczających na pobyt środków finansowych (gotówka, wyciąg z konta, lub karta kredytowa).

Rodzice podróżujący z dzieckiem muszą okazać na granicy jego paszport i odpis aktu urodzenia.

 • Szczepienia - choć przy wjeździe nie są konieczne, warto je wykonać, aby nie zarazić się chorobami tropikalnymi. Szczególnie zalecane są szczepionki przeciwko: tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio, żółtaczce pokarmowej.
 • Odpowiednie ubranie - obyczaje w Afryce są inne niż w Europie. Dotyczy to między innymi ubioru. Wyjeżdżając do Maroka, warto zabrać ze sobą rzeczy, które nie są zbyt wyzywające. Zbyt obcisłe szorty, bardzo krótkie sukienki, czy bluzki z dużym dekoltem w niektórych regionach kraju mogą uchodzić za oburzające.
 • Alkohol i jedzenie - w związku z tym, że spożywanie alkoholu jest zabronione przez islam, w większości restauracji nie będzie on dostępny. Jego zakup jest możliwy w supermarketach i specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Trzeba również pamiętać, że w trakcie ramadanu (miesiąca postu) nie należy spożywać posiłków w miejscach publicznych.
 • Ceny - jeśli lokalny sklep w którym kupujesz, nie ma wystawionych w widocznym miejscu cen, najczęściej oznacza to możliwość negocjacji. MSZ przestrzega, by podczas wizyt w restauracjach dokładnie sprawdzać ceny zawarte w menu - jeśli nie są czytelne, lub cennika w ogóle nie ma, warto upewnić się, że za jedzenie nie zapłacimy więcej niż się spodziewaliśmy. W kawiarniach i restauracjach w dobrym guście jest zostawianie napiwków. Warto pamiętać również, że za zakup niektórych towarów turyści z Polski mogą uzyskać zwrot VAT.
 • Apteczka - a w niej przede wszystkim leki na problemy żołądkowe. Flora bakteryjna w Afryce jest zupełnie inna niż u nas, w związku z czym nawet mycie zębów nieuzdatnioną wodą może skończyć się zatruciem. Co więcej, zarazić można się amebozą oraz pasożytami układu pokarmowego. Ważne więc, aby pić wodę butelkowaną i zabrać ze sobą zapas probiotyków. Nie można zapomnieć także o środkach do dezynfekcji, plastrach i środkach przeciwko ukąszeniom owadów.

Dodatkowo warto wziąć:

 • Tabletki uzdatniające wodę
 • Środki przeciw komarom
 • Krem z wysokim filtrem
 • Marokańskie dirhamy
 • Zielona Karta
Paszport
Paszport
Zaświadczenie o szczepieniu
Bilet powrotny
Gotówka
Gotówka
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Zielona Karta
Zielona Karta
Zaświadczenie o szczepieniu
Paszport covidowy

Dodatkowo warto wziąć:

Krem do opalania
Krem przeciwsłoneczny
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Życie
Apteczkę

Czy w Maroku jest bezpiecznie?

MSZ zaleca korzystanie z usług przewodników turystom, którzy podczas podróży do Maroka planują zwiedzać niezamieszkałe tereny. Odradza się spacery po zmroku po starych dzielnicach - medinach. Co więcej, na lokalnych bazarach możliwe są kradzieże. Szczególną uwagę należy zachować również spacerując po podmiejskich, biednych dzielnicach. Stanowczo odradza się odwiedzanie - zwłaszcza samotne - slumsów.

MSZ ostrzega również samotnie podróżujące do tej części Afryki – mogą być one narażone na zaczepianie ze strony lokalnych mężczyzn. W związku z tym zaleca się podróżowanie w większych grupach. Warto jednak pamiętać, że w  kryzysowej sytuacji można liczyć na pomoc policji lub żandarmerii.

Tereny na północ Maroka (szczególnie obszary Tangeru, Tetouanu, gór Rif: Kettama, Bab Beret, Al Hoceima), a także okolice Nadoru i Oujdy na wschodzie kraju, to obszary, na których uprawia się konopie indyjskie. Odwiedzając te regiony, trzeba więc uważać na handlarzy nielegalnymi substancjami.           

Podczas pobytu w Afryce należy unikać kontaktu z bezpańskimi zwierzętami, ponieważ mogą one chorować na wściekliznę.

Niezalegalizowane związki, także w przypadku, gdy któreś z partnerów jest obywatelem państwa europejskiego, są w Maroku nielegalne i są zagrożone karą.

 • Uwaga Odradzane są wszelkie podróże na Zachodnią Saharę, gdzie panuje duże zagrożenie terroryzmem. MSZ ostrzega także, że  Wschodnia część Sahary Zachodniej (przy granicy z Mauretanią) może być częściowo zaminowana. Nie można zapomnieć, że na tych terenach  polskie służby konsularne nie mogą udzielać pomocy.
 • Uwaga Ze względu na panującą na tych terenach bilharcjozę, nie są wskazane kąpiele w wodach słodkich i wolno stojących.
 • Uwaga MSZ szczególnie odradza podróże - zwłaszcza nocne - po drogach górskich Chefchaouen – Al Hoceima i Fez – Al Hoceima.
 • Uwaga W Maroku zdarzyć się mogą trzęsienia ziemi - wszelkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/trzesienia-ziemi.
 • Uwaga Stanowczo odradza wchodzenie do slumsów.
 • Uwaga Bywa, że samotne kobiety są zaczepiane przez mężczyzn, dlatego lepiej podróżować w grupie.
 • Uwaga Niezalegalizowane związki, także w przypadku, gdy któreś z partnerów jest obywatelem państwa europejskiego, są w Maroku nielegalne i są zagrożone karą.
 • Uwaga Uwaga! na terytorium Maroka nie są wpuszczane karetki zarejestrowane w krajach trzecich.

Karta EKUZ na urlop w Maroku –  czy obowiązuje?

Turyści z Europy podróżujący do Maroka, na terenie tego kraju nie są objęci ochroną w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Zwykła wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może kosztować od 10 do 20 euro. Za poradę u specjalisty zapłacimy minimum 30 euro, podobnie jak za pomoc nocną lub weekendową. Doba spędzona w szpitali kosztuje około 60 euro, nie wliczając w to kosztów leczenia.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Afryki powinniśmy dopasować przede wszystkim do indywidualnego charakteru podróży. Jeśli podczas urlopu planujemy uprawiać sporty, także te ekstremalne, pamiętajmy o odpowiednim rozszerzeniu ochrony. Podobnie, gdy chorujemy przewlekle, lub gdy chcemy spędzać czas aktywnie.

Właściwa polisa musi posiadać również odpowiednio wysokie sumy gwarantowane w przypadku kosztów leczenia i transportu – jeśli chodzi o Maroko, nie powinny być niże niż 100 000 złotych. Również kwoty ubezpieczenia NNW i OC nie mogą być za niskie. W dobie pandemii trzeba także pamiętać, by polisa pokrywała koszty związane z pomocą medyczną w razie zachorowania na COVID-19.

Aby wybrać właściwą dla siebie ochronę, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Z jego pomocą porównamy wiele ofert od różnych towarzystwa, a kiedy któraś z nich wyda nam się interesująca – szybko i wychodzenia z domu kupimy ją bezpośrednio na stronie.

Ubezpieczenie turystyczne do Maroka
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
92,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
185 803 zł
Ratownictwo
32 516 zł
Bagaż
1 000 zł
110,50 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objęte ochronąsprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
132,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
169,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Ubezpieczenie turystyczne do Maroka
Proama
92,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19
Signal Iduna
110,50 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
185 803 zł
Ratownictwo
32 516 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objęte ochronąsprzęt sportowy
AXA
132,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Generali
169,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19

Najważniejsze składowe polisy ubezpieczeniowej:

 • OK

  Koszty leczenia i ratownictwa – to podstawa każdej polisy na zagraniczny wyjazd, szczególnie jeśli planujemy odwiedzić inny kontynent. Ubezpieczenie KL jest niezbędne przede wszystkim tam, gdzie nie obowiązuje ochrona w ramach EKUZ. Tak jest w Maroku. Co więcej, leczenie na terenie tego kraju jest kosztowne - zwykła wizyta to wydatek rzędu 30 euro, a za noc spędzoną w szpitalu trzeba będzie zapłacić jeszcze więcej. Najczęściej w tych cenach nie zawierają się dodatkowe badania, specjalistyczne zabiegi, opatrunki, czy leki. Ubezpieczenie KL pozwoli uniknąć tego typu wydatków. Będzie stanowiło ochronę także w razie zachorowania na COVID-19.

 • OK

  Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – jeśli trzeba będzie przewieźć poszkodowanego do szpitala, polisa będzie niezbędna. Sam przewóz karetką to wydatek. Transport medyczny do ojczyzny będzie jeszcze droższy. Najwięcej zapłacić trzeba za lot helikopterem.

 • OK

  NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – na jego podstawie ubezpieczyciel wypłaci ubezpieczonemu odszkodowanie, jeśli ten dozna uszczerbku na zdrowiu lub mieniu. Polisa pokryje np. koszty rehabilitacji, czy powypadkowego leczenia. Oprócz tego, zapewni wsparcie dla rodziny poszkodowanego, jeśli dojdzie do jego śmierci.

 • OK

  OC – zabezpieczy przed wydatkami, jakie mogą być skutkiem powstałych w wyniku naszego działania szkód na osobach trzecich lub ich mieniu. Takie ubezpieczenie pokryje na przykład koszt leczenia lub rehabilitacji osób, które doznają szkody wskutek spowodowanego przez nas wypadku.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - szczególnie ważne podczas dłuższych podróży z przesiadkami. Jeśli zamierzamy zabrać ze sobą na urlop cenne rzeczy, jak sprzęt elektroniczny czy sportowy, może okazać się niezbędne. Dzięki polisie otrzymamy zwrot kosztów, gdy nasz bagaż ulegnie zgubieniu lub zostanie zniszczony.

Co warto wiedzieć?

 1. Osoby zaszczepione mogą podróżować do Maroka, jednak konieczne będzie wykonanie testów przed wyjazdem i po przyjeździe. Osoby niezaszczepione nie mogą przekraczać granicy.
 2. Aby wjechać do kraju, polscy turyści potrzebują paszportu, ważnego minimum 6 miesięcy.
 3. Przy wjeździe do Maroka nie obowiązują obowiązkowe szczepienia przeciw chorobom tropikalnym.
 4. MSZ zaleca zakup polisy turystycznej na wyjazd do Maroka, ponieważ usługi medyczne są tam płatne i drogie. Nie obowiązuje karta EKUZ.
Oceń stronę
4,80
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego