Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Włoch

Włochy, nazywane przez resztę świata Italią, to jedno z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie. Sezon trwa tu cały rok – latem kuszą nadmorskie kurorty (których nie brakuje przy liczącej 7 600 km linii brzegowej), a zimą oblegane są alpejskie ośrodki narciarskie, znajdujące się w północnej części kraju.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Aktualnie do Włoch można podróżować bez żadnych przeszkód.
We Włoszech obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Skala jest pięciostopniowa. 

(ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 r.)


Włochy

Położone na Półwyspie Apenińskim Włochy oferują turystom dwie skrajności: bardziej rozwinięte gospodarczo północne Włochy, gdzie ludność jest zamożniejsza, ale też i bardziej zdystansowana, zdyscyplinowana oraz południowe Włochy, region znacznie biedniejszy gospodarczo, mniej uprzemysłowiony, a czerpiący zyski głównie z turystki, gdzie ludzie są otwarci i spontaniczni.

Różnicę pomiędzy północnymi i południowymi Włochami można zauważyć także w klimacie, zabytkach, krajobrazie.

Najchętniej odwiedzanymi miejscami we Włoszech są: Wenecja, Rzym, Mediolan, Neapol, Toskania, Sycylia, Sardynia, Capri, Positano, Cinque Terre, jezioro Como i jezioro Garda. Co warto jeszcze wiedzieć o Italii?

 • Corocznie Włochy odwiedza ponad 50 mln turystów, a najdroższym i najbardziej obleganym przez turystów miesiącem jest sierpień.
 • Do Włoch można dolecieć samolotem w 2h – często trafiają się loty w promocyjnej cenie, wiec warto śledzić oferty przewoźników. Dojechanie do Włoch samochodem to także dobry, choć zdecydowanie dłuższy sposób – ciągła jazda zajmie 12-15 godzin (w zależności od miejsca startowego).
 • Włochy słyną z rewelacyjnych lodów – to niemal ich dobro narodowe. Na Sycylii można dostać lody podawane w… bułce.
 • Nie mniej znane są włoskie wina – Włosi nie tylko są rozsmakowani w tym trunku, ale też należą do jednych z największych eksporterów wina na świecie.
 • Tu także jest ojczyzna najbardziej uniwersalnego dania na świecie – pizzy. Pierwsza pizza została przyrządzona w Neapolu w 1860 roku.
 • Włoskie stowarzyszenie I love Italian Food w 2013 r. przedstawiło 12 najlepszych i najbardziej znanych rodzimych produktów/potraw. Należą do nich: Parmigiano Reggiano, pasta, prosciutto di Parma, pizza, olio extra vergine d’oliva, tiramisu, gelato, espresso, mozzarella, aceto balsamico di Modena, ravioli, risotto.
 • Na terenie Włoch znajdują się dwa państwa enklawy: Watykan i San Marino.
 • Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Włoch, znanym na całym świecie, jest Koloseum w Rzymie. Powstałe między 70-72 a 80 r. n.e. przetrwało częściowo do dziś.
 • To, co trzeba zobaczyć we Włoszech: kanały weneckie, Watykan i Plac Św. Piotra oraz Bazylika Św. Piotra, kolebkę renesansu Florencję, krzywą wieżę w Pizie, bazyliki i kościoły Rawenny, słynną operę La Scala w Mediolanie, zachwycającą krajobrazami Sycylię, olśniewające Cinque Terre składające się z 5 małych, przepięknych miasteczek, leżące u podnóża Dolomitów jezioro Garda.
 • Będąc w północno-wschodnich Włoszech warto odwiedzić jedną z tamtejszych winnic prosecco, np. w regionie Veneto. Oprócz zwiedzania winnicy na odwiedzających czeka także degustacja orzeźwiającego, lekkiego i aromatycznego Prosecco.

Bajeczna Toskania, renesansowa Florencja, zachwycająca choć tłumna Wenecja, malownicze Cinque Terre czy w końcu idealny na city break Rzym – Włochy oferują turystom tak wiele, że rzadko kończy się na jednej wizycie tutaj.

I słusznie, gdyż ten kraj trzeba chłonąć wszystkimi zmysłami, smakować powoli, wtopić się w tłum i zagubić w kamiennych uliczkach, a  potem… przyjechać tu ponownie.

Jaka jest pogoda we Włoszech?

Włochy prawie w 100% powierzchni położone są w strefie klimatu podzwrotnikowego o śródziemnomorskiej odmianie. Wyjątkowo Nizina Padeńska usytuowana jest w centrum, gdzie największy wpływ ma kontynentalizm. Przebieg łańcuchów górskich na terenie kraju oraz stosunkowo niewielka odległość od Afryki powodują zróżnicowanie klimatyczne. W regionach północnych zimy są chłodne, a lata gorące. Im dalej na południe klimat robi się coraz łagodniejszy.

W pasie Alp panuje klimat umiarkowany, w wysokiej partii gór - klimat górski i wyżej typowy klimat alpejski, zbliżony do subpolaranego. 

Średnie temperatury we Włoszech

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 6°Cluty 8°Cmarzec 12°Ckwiecień 16°Cmaj 21°Cczerwiec 24°Clipiec 27°Csierpień 27°Cwrzesień 23°Cpaździernik 18°Clistopad 11°Cgrudzień 7°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń -1°Cluty 1°Cmarzec 3°Ckwiecień 8°Cmaj 12°Cczerwiec 16°Clipiec 18°Csierpień 17°Cwrzesień 14°Cpaździernik 9°Clistopad 4°Cgrudzień 0°C
Temperatura wody
styczeń 15°Cluty 14°Cmarzec 14°Ckwiecień 15°Cmaj 17°Cczerwiec 21°Clipiec 23°Csierpień 24°Cwrzesień 23°Cpaździernik 20°Clistopad 17°Cgrudzień 13°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Włoch na rankomat.pl?

 • EKUZ we Włoszech nie daje gwarancji pełnej ochrony.
 • Trzeba dopłacić do niektórych wizyt lekarskich czy hospitalizacji.
 • W pełni płatne jest leczenie prywatne czy transport powrotny do kraju.
Polisę na wyjazd do Włoch można mieć już od
39*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop we Włoszech? Dokumenty na wyjazd do Włoch

 • Dokumenty

Najważniejszym elementem bagażu podczas wyjazdu do Włoch będą dokumenty. Turystom z Polski nie będzie potrzebny paszport, gdyż do przekroczenia granicy w zupełności wystarczy dowód osobisty.

Uwaga! Podczas planowania wyjazdu koniecznie należy sprawdzić, czy dowód jest aktualny. Zwykle czujność ogranicza się jedynie do daty ważności paszportu, tymczasem dowód osobisty traci ważność po upływie 10 lat.

W razie chęci zorganizowania samodzielnej wycieczki po okolicy przyda się także prawo jazdy. Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia samochodu także na terenie Włoch – pod warunkiem, że jest aktualne.

Ostatnim, ale nie mniej istotnym dokumentem, które należy zabrać na wakacje do Włoch jest ubezpieczenie: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ubezpieczenie turystyczne, dające dużo szerszą ochronę.

Wskazówka! Dobrym zwyczajem jest kserowanie swoich dokumentów i trzymanie ich w miejscu innym nić oryginały, np.w walizce w hotelu. Daje to solidne zabezpieczenie w razie kradzieży bądź zgubienia dokumentów.

 • Podręczny plecak, saszetka, etui na telefon

Spędzając wakacje w największych miastach Włoch – Rzymie, Mediolanie czy Wenecji – nie sposób uniknąć tłumów, a co za tym idzie, niestety, także narażenia się na kradzieże (które zdarzają się w każdym mieście turystycznym, Włochy nie są tu wyjątkiem).

Aby ułatwić sobie przemieszczanie się po mieście i zapewnić bezpieczeństwo, warto posiadać wygodny plecak, w którym można schować wodę, przekąskę, dodatkowe okrycie, portfel. Najcenniejsze rzeczy najlepiej nosić w saszetce zawieszonej z przodu ciała lub etui na szyję.

 • Gotówka

Przyzwyczajeni, że na co dzień płaci się głównie kartą, turyści często zapominają o posiadaniu tak istotnej rzeczy, jaką jest gotówka. Tymczasem w wielu włoskich miasteczkach, szczególnie na południu kraju, nie ma możliwości płatności elektronicznej. Nawet na wczasach all inclusive warto mieć przy sobie pewną kwotę pieniędzy.

 • Przejściówka do gniazdka elektrycznego

We Włoszech gniazdka elektryczne mają 3 bolce ułożone jeden pod drugim. Nie będzie możliwości wpięcia w nie polskiej wtyczki. Dlatego koniecznie należy zabrać ze sobą przejściówkę tzw. angielską.

 • Ładowarka, powerbank

Podczas wyjazdów zazwyczaj intensywnie korzysta się z telefonów komórkowych – zdjęcia, filmy, mapy, rozmowy, sprawdzanie potrzebnych informacji w internecie. W celu uniknięcia przykrej sytuacji, w której telefon rozładuje się w środku dnia, uniemożliwiając choćby sprawdzenie drogi powrotnej na mapie, koniecznie należy zabierać ze sobą powerbank lub ładowarkę samochodową.

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Gotówka
Gotówka
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Karta EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowtnego
Przejściówka do wtyczek
Przejściówka do kontaktu

Dodatkowo warto wziąć:

Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem z filtrem UV
Zaświadczenie o szczepieniu
Kartę kredytową

Czy we Włoszech jest bezpiecznie?

Najpowszechniejsze zagrożenie czyhające na turystów we Włoszech to kradzieże i włamania do samochodów. Wykorzystując tłumnie odwiedzane przez podróżnych miejsca, złodzieje wyrywają torebki i plecaki lub niepostrzeżenie wyjmują z nich portfel/telefon/aparat fotograficzny.

Rozwiązaniem jest nienoszenie wszystkich dokumentów, gotówki i kart płatniczych przy sobie (oraz w jednym miejscu), a także czujna opieka nad swoimi rzeczami osobistymi (niezostawianie plecaka przy krześle w restauracji itp.).

W niektórych dzielnicach dużych miast włoskich, w kurortach i na plażach zdarzają się napady rabunkowe i przestępstwa seksualne. Dlatego zaleca się unikania miejsc, które są uważane za mało bezpieczne, zwłaszcza po zmierzchu.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Włochy należą do krajów zagrożonych atakiem terrorystycznym, stąd na lotniskach może odbywać się wzmożona i bardziej dokładna kontrola i zaostrzone będą środki bezpieczeństwa.

Środkowa część Włoch (pogranicze regionów Lazio, Marche i Umbria) narażona jest  na trzęsienia ziemi. W trakcie podróży przez te rejony zachować ostrożność. 

 • Uwaga W razie utraty dokumentów turyści powinni skontaktować się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie, a podróżujący po północnych regionach Włoch - z Konsulatem Generalnym w Mediolanie.
 • Uwaga W niektórych dzielnicach dużych miast oraz w kurortach, w tym na plażach dochodzi do napadów rabunkowych i napaści na tle seksualnym. Dlatego zaleca się unikanie miejsc uznawanych za niebezpieczne, w szczególności po zmierzchu.
 • Uwaga W środkowych Włoszech utrzymuje się wysoka aktywność sejsmiczna.
 • Uwaga We Włoszech miały miejsce przypadki nielegalnego i oszukańczego pośrednictwa pracy - warto uważać, podejmując się zajęcia zarobkowego.
 • Uwaga W razie wypadku lub innego zdarzenia wymagającego interwencji, sprawę należy zgłosić na numer alarmowy 112.

Karta EKUZ na urlop we Włoszech –  czy wystarczy?

Włochy, jako członek Unii Europejskiej, honorują Europejską Kartę Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ). Czy warto zabrać EKUZ na wyjazd? Tak. Czy jest wystarczająca? Niestety nie.

Karta EKUZ zapewnia nieodpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej na terenach Unii Europejskiej. Oznacza to, że określone placówki, mające umowę z Kasą Chorych przyjmą chorego turystę na takich samych zasadach jak własnego obywatela.

W konsekwencji polski turysta część usług, które w swoim kraju ma zapewnione bezpłatnie, we Włoszech będzie musiał współfinansować.

2-tygodniowa hospitalizacja we Włoszech będzie kosztować ok. 1200 zł. Jest to podstawowy koszt „za łóżko” nieuwzględniający testów diagnostycznych i leków.

Kolejnym minusem EKUZ jest fakt, że nie pokrywa kosztów OC, ratownictwa czy transportu medycznego do kraju. Utrudnieniem może być chociażby złamana noga – będzie to wymagało od turysty wykupienia specjalnego miejsca (możliwe, że leżącego) w samolocie, co stanowi znaczne obciążenie.

W poważniejszych przypadkach może zajść potrzeba zorganizowania specjalistycznego transportu medycznego lotniczego, który kosztuje nawet 25-30 tysięcy złotych.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Istnieje co najmniej kilkanaście polis turystycznych, wśród których turysta może idealnie dobrać zakres ochrony do własnych potrzeb i oczekiwań. Szybkie i łatwe porównanie poszczególnych polis np. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych da szybką odpowiedź, które ubezpieczenie do Włoch najlepiej wybrać tak, aby w przypadku problematycznej sytuacji, nie popaść w większe kłopoty. 

Głównym aspektem ubezpieczenia do Włoch powinna być suma kosztów leczenia. Warto również, aby ubezpieczenie do Włoch zawierało wysoką sumę OC oraz NNW.

W przypadku podróży autem do Włoch na pewno należy zwrócić uwagę na zakres assistance (np. czy assistance samochodowy oferuje auto zastępcze, nocleg na czas naprawy pojazdu itp.).

Wyjeżdżając do Włoch na narty z pewnością należy uwzględnić oferty, które mają wysokie sumy przeznaczone na ratownictwo oraz rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka. 

UWAGA! Od początku roku 2022, na stokach narciarskich we Włoszech ubezpieczenie OC jest obowiązkowe

Poniżej znajduje się zestawienie ubezpieczenia turystycznego różnych ubezpieczycieli na 7-dniowy wyjazd do Włoch dla dwóch osób dorosłych:

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za tydzień

Wiener

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

91 566 zł

39 zł

Signal Iduna

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

91 566 zł

48 zł

Allianz

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, zdarzenia pod wpływem alkoholu

80 000 zł

52 zł

AXA Partners

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, OC, OC sportowe, Sporty objęte polisą: 114, Sprzęt sportowy NNW, bagaż, zdarzenia pod wpływem alkoholu

40 000 000 zł

201 zł

Źródło: rankomat.pl

Poza tym polisa powinna zapewniać:

 • OK

  Koszty leczenia - na kwotę nie mniejszą niż 30 000 euro. Dzięki temu pokryte zostaną wszystkie koszty wizyt lekarskich, hospitalizacji, transportu medycznego, zakupu leków i środków opatrunkowych, a także transportu powrotnego do kraju. 

 • OK

  Koszty ratwonictwa - zapewniają pokrycie akcji poszukiwaczych i ratowniczych w górach, jaskiniach i na wodzie. Ich suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 5 000 euro.

 • OK

  NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) - gwarantuje odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu (np. złamania nogi) na skutek nieforutnnego zdarzenia.

 • OK

  OC w życiu prytwanym - w razie nieumyślnego spowodowania wypadku wszelkie koszty rekompensaty za wyrządzone straty pokryje ubezpieczyciel.

 • OK

  Ochrona bagażu - w razie kradzieży, zniszczenia bądź zgubienia swoich rzeczy osobistych lub sprzętu sportowego czy elektronicznego ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie rekompnesujące straty.

 • OK

  Ubezpieczenie od opóźnienia lotu i zagubienia bagażu przez linie lotniczne - ubezpieczyciel zapewni odszkodowanie dla podróżujących samolotem. 

 • OK

  Auto Assistance - pokryje koszty naprawy, holowania samochodu w razie awarii, kolizji czy wypadku, zapewni zakwaterowanie na czas naprawy lub pojazd zastępczy.

 • OK

  Dodadtkowe rozszerzenia ochrony - polisę można rozbudować o ubezpieczenie dla aktywnych (uprawiających sporty wysokiego ryzyka lub ekstermalne), kalzulę alkoholową (ochroną zostaną zdarzenia, do których dojdzie pod wpływem napojów wyskokowych) oraz choroby przewlekłe (pokrycie kosztów leczenia w razie zaostrzenia się choroby). 

Co warto wiedzieć?

 1. Włochy mają wiele do zaoferowania każdemu typowi turysty - zarówno temu szukajacemu atrakcji, jak i miłośnikom odpoczynku czy aktywności.
 2. By wjechać do Włoch, wystarczy dowód osobisty.
 3. Warto mieć EKUZ, ale karta nie zapewnia pokrycia wszystkich kosztów leczenia.
 4. Dlatego dodatkowo przyda się ubezpieczenie turystyczne, dostępne już od 3,47 zł dziennie. 
 5. Od początku roku 2022, na stokach narciarskich we Włoszech ubezpieczenie OC jest obowiązkowe.
Oceń stronę
4,79
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego