Tunezja - kraj kolorowy, różnorodny i pełen bogatej kultury. Niezależnie od wybranego regionu, oferuje niezapomniane przeżycia, zabytki i turystyczne atrakcje. Biało-błękitny krajobraz, przeplatany z zielenią palm, z pewnością na długo zapada w pamięć. Mieszanka dwóch kultur - afrykańskiej i europejskie, jest gwarancją różnorodności i kulturowego dziedzictwa.
Co warto wiedzieć o tym rajskim kraju?
- Tunis - czyli stolica Tunezji, która w eklektyczny sposób łączy w sobie ogrom tradycji i nowoczesności. Tunezyjska medyna, czyli otoczone obronnymi murami, zabytkowe stare miasto, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wąskie uliczki biegnące między misternie zdobionymi budynkami utrzymanymi w ramach islamskiej architektury. Warto odwiedzić choćby pełniący funkcję siedziby Narodowego Muzeum XIX-wieczny zespół pałacowy BardoNa. To archeologiczna perełka na całej mapie Afryki Północnej. uwagę z pewnością zasługuje Wielki Meczet, Pałac Dar al-Bej, Bramę Bab Bhar, czy mauzoleum Sidi Mehreza.
- El Jem - czyli miasto, którego znakiem rozpoznawczym jest trzeci co do wielkości rzymski amfiteatr na świecie. Miłośników kina z pewnością zainteresuje fakt, że to właśnie w tym miejscu kręcono sceny do znanego filmu „Gladiator”. W El Jem można jednak znaleźć znacznie więcej - nie można zapomnieć choćby o muzeum, w którym znajdują się stare mozaiki, czy o pobliskim mieście Monastyr.
- Sousse - to popularny ośrodek turystyczny, pełen rozbudowanych kurortów na wysokim poziomie. Ponownie - stare miasto wpisane zostało na listę UNESCO. Można tam podziwiać Wielki Meczet oraz - słynna na całym świecie wojskowy, muzułmański klasztor Ribat. Klimatyczne uliczki, pełne kolorowych straganów z pamiątkami - tak właśnie wygląda pocztówka z Sousse.
- Tozeur - miasto wzniesiona na pustyni, niejako przyklejone so saharyjskiej oazy. Historyczne dzielnice i bliska odległość innych atrakcyjnych turystycznie lokalizacji to jego dodatkowa zaleta. To tu poczuć można prawdziwy, niepowtarzalny klimat Sahary. Na turystycznej mapie Tunezji nie można pominąć słynnego jeziora Chott el-Jérid, które jest największym, słonym zbiornikiem na Saharze. Niedaleko znajdują się inne ciekawe miejscowości, jak choćby Nefta, Szabika, czy Tamaghza.
- Kairuan - to niepozorne miasto muzułmańskie, nieprzerwanie przyciąga pielgrzymów nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Znajduje się tam ponad 100 meczetów, w tym charakterystyczny, chyba najbardziej znany Wielki Meczet Sidi. Atrakcją turystyczną są również warsztaty, na których turyści mogą uczestniczy w procesie wyrabiania się słynnych, kolorowych dywanów.
- Sahara - kto z nas nie marzy, by choć raz na własne oczy ujrzeć prawdziwą, bezkresną pustynię? Podróż do Tunezji daje taką możliwość. Sahara - czyli największa, gorąca pustynia, zachwycająca swoim jednolitym, surowym krajobrazem, ciągnącym się aż po horyzont. Na szczególną uwagę zasługuje niewielkie, znajdujące się nieopodal miasteczko Douz, nazywane „wrotami Sahary”, słynące przede wszystkim z oazy i niezwykłych, daktylowych gajów.
- Thugga - pozostałości po starożytnym mieście, a jednocześni chyba najbardziej znane archeologiczne stanowisko w północnej Tunezji. Można tam podziwiać takie zabytki jak mauzoleum Atebana, Kapitol, świątynie Saturna i Junony, czy zabytkowy rzymski teatr. Thugga zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Alkohol - Tunezja to kraj muzułmański, w związku z czym należy uważać spożywając alkohol, zwłaszcza w miejscach publicznych. Nie jest to zabronione, jednak można spotkać się z niechętnymi reakcjami miejscowych, zwłaszcza poza typowo turystycznymi kurortami. Alkohol można kupić tylko w wyznaczonych miejscach. MSZ przestrzega, by w czasie ramadanu w ciągu dnia unikać pożywania posiłków, picia i palenia papierosów na ulicach.
- Ubiór - choć Tunezja słynie z wysokich temperatur, nadmierne odsłanianie ciała nie jest zalecane. W związku z kulturą, większość Tunezyjczyków zwraca uwagę na stroje, także wśród turystów. Warto więc spakować do walizki długie,lniane spodnie, długie sukienki, zasłaniające kolana, lekkie koszule, które nie odsłaniają ramion czy letnią chustę, którą można zakryć włosy, np. w miejscach kultu religijnego.
- Ramadan - MSZ przypomina, że podczas ramadanu urzędy i lokalne sklepy pracują krócej. Godziny otwarcia supermarketów najczęściej pozostają bez zmian. W ciągu dnia zamknięte mogą być restauracje i kawiarnie, poza tymi dostępnymi na terenie hotelu. Godziny otwarcia kawiarni i knajpek są uzależnione przede wszystkim zachodu słońca, a menu jest ograniczone zazwyczaj do tradycyjnych potraw ramadanowych, jak kuskus, czy baranina.