Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie na Cypr

Cypr to malownicza wyspa położona we wschodniej części Morza Śródziemnego. Ze względu na wysokie temperatury i ponad 300 słonecznych dni, z cypryjskich atrakcji można skorzystać niemal bez względu na porę roku. 

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Do Cypru mona wjechać bez żadnych obostrzeń. W razie uzyskania pozytywnego wyniku testu obowiązkowe odbycie 7-dniowej kwarantanny w jednym z dedykowanych hoteli na koszt władz cypryjskich.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca szczególną ostrożność podczas podróży do tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Na pozostałym terytorium Republiki Cypryjskiej zaleca się zachowanie zwykłej ostrożności.

Polska nie uznaje tzw. Tureckiej Republik Północnego Cypru - nie utrzymuje z nią relacje, pomoc polskiego MSZ na tym ternie będzie niemożliwa.

MSZ ostrzega też przed wchodzeniem na teren znajdujących się na Cyprze brytyjskich baz wojskowych. Zakazane też jest wykonywanie zdjęć terenów i urządzeń wojskowych oznaczonych znakami zakazu.

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)


Cypr

Cypr przyciąga turystów kilometrami piaszczystych plaż, ciepłym morzem i wspaniałymi zabytkami. Co koniecznie należy wiedzieć, planując podróż na wyspę Afrodyty? Podpowiadamy.

Wybierając się na Cypr, warto wiedzieć przede wszystkim, że:

 • Wyspa podzielona jest na dwie strony: grecką (Cypr Południowy) i turecką (Cypr Północny). Polska nie uznaje tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru i nie utrzymuje z nią stosunków dyplomatycznych.

 • Walutą obowiązującą na Cyprze Południowym jest Euro. W północnej części Wyspy można płacić także lirami tureckimi. Ceny są średnio ok. 20% wyższe niż w Polsce. Najdrożej jest w szczycie sezonu, w szczególności w popularnych kurortach części południowej.
 • Urzędowym językiem na Cyprze jest grecki lub turecki, jednak większość  Cypryjczyków mówi także po angielsku. 
 • Stolicą Cypru jest Nikozja, zamieszkiwana przez ponad 300 000 osób. To równocześnie największe miasto na wyspie, stanowiące ważne centrum kulturalne i biznesowe.
 • Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. To pozostałość po czasach, gdy kontrolę nad wyspą sprawowali Brytyjczycy. 
 • Pozostałością po Brytyjczykach są także cypryjskie gniazdka elektryczne – warto zabrać ze sobą odpowiednią przejściówkę. 

Co warto zobaczyć na Cyprze?

Cypr to nie tylko malownicze wybrzeże, ale również wspaniałe zabytki. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie archeolodzy nadal mają naprawdę dużo pracy. Na Cyprze odnajdą się zarówno miłośnicy aktywnego zwiedzania, jak i leniuchowania na plaży. Warto zwiedzić w szczególności:

 • Cypryjskie miasta. Nikozja to jedyna stolica na świecie, podzielona na dwie strefy – grecką i turecką. Przejście przez linię graniczną możliwe jest pieszo w określonych godzinach. Warto odwiedzić także Pafos – Europejską Stolicę Kultury z 2017 r. Ciekawym miastem jest także Larnaka, słynąca z długiej, zadbanej promenady i wspaniałego widoku na lądujące na pobliskim lotnisku samoloty. Warta uwagi jest także Kyrenia wraz z zadbaną starówką, klimatycznymi uliczkami i wspaniałym portem. 
 • Park Narodowy Capo Greco. Przez wielu uważany jest za najpiękniejsze miejsce na całej wyspie. Park pełen jest szlaków turystycznych, oryginalnej roślinności i stromych klifów, zalanych przejrzystymi wodami Morza Śródziemnego. Park jest bardzo duży, dlatego warto zwiedzać go samochodem lub buggy. 
 • Groby Królewskie. Prawdziwa gratka dla fanów historii i jedno z najważniejszych miejsc archeologicznych na Cyprze. Zabytek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Składa się z ponad 100 podziemnych grobowców, które powstawały od IV w p.n.e. do III w. n.e.
 • Cypryjskie plaże. Za najpiękniejsze uchodzą Nissi Beach oraz Makronissos Beach – obie w rejonie kurortu Ayia Napa. 

Pogoda na Cyprze - kiedy najlepiej jechać?

Dobre warunki do odpoczynku na Cyprze panują niemal przez cały rok. Najcieplej jednak jest od czerwca do września - wówczas słupki termometrów oscylują około 30 stopni Celsjusza. Woda w morzu wynosi wtedy około 25 stopni. Można śmiało plażować i kąpać się. Bardzo ciepło jest też wtedy w nocy (około 20 stopni Celsjusza) - można korzystać z uroków knajpek i tawern do białego rana.

Na Cyprze przyjemnie jest też wiosną i jesienią. Jest słonecznie, a średnia temperatura wynosi około 20-25 stopni Celsjusza. W tym okresie poza sezonem na wyspie jest też mniej turystów - to dobra pora, jeśli chce się odpocząć bez tłumów i pozwiedzać. 

Średnie temperatury na Cyprze

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 16°Cluty 17°Cmarzec 18°Ckwiecień 22°Cmaj 26°Cczerwiec 30°Clipiec 32°Csierpień 32°Cwrzesień 30°Cpaździernik 27°Clistopad 22°Cgrudzień 18°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 7°Cluty 6°Cmarzec 8°Ckwiecień 11°Cmaj 16°Cczerwiec 20°Clipiec 22°Csierpień 22°Cwrzesień 20°Cpaździernik 16°Clistopad 12°Cgrudzień 8°C
Temperatura wody
styczeń 16°Cluty 17°Cmarzec 17°Ckwiecień 17°Cmaj 20°Cczerwiec 23°Clipiec 25°Csierpień 26°Cwrzesień 25°Cpaździernik 24°Clistopad 19°Cgrudzień 17°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Cypr na rankomat.pl?

 • EKUZ obowiązuje tylko w południowej części Cypru.
 • W części północnej trzeba za wszystkie koszty leczenia płacić z własnej kieszeni.
 • Wizyta lekarska może kosztować nawet około 50 euro.
Polisę na wyjazd na Cypr można mieć już od
24,30*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co za brać na urlop na Cypr? Dokumenty na wyjazd na Cypr

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Cypryjskiej, czyli południowej części wyspy, jest ważny paszport lub dowód osobisty. Granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać wyłącznie przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz przejścia graniczne morskie w Larnace, Limasol, Pafos i Latchi.

To ważna informacja, ponieważ wjazd przez porty morskie lub lotnicze znajdujące się w północnej części wyspy, uznawany jest za nielegalny. W przypadku wyjazdu na północną część Cypru także niezbędny będzie paszport lub dowód osobisty. 

Cypr nie należy jeszcze do strefy Schengen, dlatego warto przygotować się na wzmożone kontrole na lotnisku.

Paszport
Paszport/dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy na Cyprze jest bezpiecznie?

Cypr uchodzi za bezpieczny kierunek podróży. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie. 

 • Uwaga W popularnych kurortach warto jednak uważać na kieszonkowców i drobne kradzieże. Nie wprowadzono żadnego stopnia zagrożenia terrorystycznego.
 • Uwaga Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca jednak zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru.
 • Uwaga Przed wyjazdem na Cypr nie trzeba odbywać żadnych obowiązkowych szczepień.

Cypr – czy karta EKUZ wystarczy?

W południowej części Cypru turyści z Polski mogą skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta EKUZ zapewnia jednak pokrycie tylko bardzo podstawowych kosztów, w tym w szczególności w nagłych i niecierpiących zwłoki przypadkach. Nie pokrywa kosztów prywatnych wizyt lekarskich, kosztów akcji ratowniczej, czy transportu powrotnego do Polski. 

W części północnej Wyspy Karta EKUZ nie obowiązuje. Oznacza to, że turysta, który nie wykupił dodatkowej ochrony, ponosi 100% kosztów – a koszty leczenia na Cyprze nie są niskie. Przykładowe to:

 • prywatna wizyta lekarska – od ok. 50 euro, w zależności od specjalizacji lekarza,
 • dzień pobytu w szpitalu – ok. 90 euro, 
 • dzień pobytu w szpitalu prywatnym – średnio ok. 120-150 euro,
 • transport powrotny do kraju – nawet kilka tysięcy euro.

Bez względu na to, czy zamierzamy zwiedzić obydwie części Cypru, czy tylko jedną, ubezpieczenie turystyczne może okazać się niezbędne. 


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Przed zakupem polisy turystycznej, warto zadać sobie kilka pytań. Czy planujemy wyłącznie zwiedzanie, czy chcemy wypróbować nowe sporty wodne? Czy cierpimy na choroby przewlekłe? Czy zabieramy ze sobą jakieś cenne przedmioty?

Dobre ubezpieczenie to ubezpieczenie, które odpowiada przede wszystkim potrzebom turysty. Warto porównać oferty i wybrać tę, która dokładnie odpowiada naszym oczekiwaniom. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na Cypr?

Dobre ubezpieczenie turystyczne na Cypr można kupić już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji dziennych kosztów zakupu polisy turystycznej w różnych towarzystw ubezpieczeniowych na Cypr dla jednej osoby dorosłej. 

Przykładowe ceny polisy turystycznej na Cypr

UbezpieczycielTU Europa (6 zł/dzień)Generali (11 zł/ dzień)
Koszty leczenia40 000 euro500 000 zł
Ratownictwo 5 000 euro500 000 zł
NNW5 000 euro50 000 zł
OC50 000 euro200 000 zł
OC sportowe50 000 euro
 
Ubezpieczenie bagażu500 euro1000 zł
Ubezpieczenie COVID-19++
Sporty objęte polisą10

Źródło: rankomat.pl

Jeszcze więcej propozycji polis turystycznych na Cypr można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Oferty są zróżnicowane pod względem cen i zakresu. Dzięki użyciu kalkulatora nie musimy samodzielnie porównywać ofert. To oszczędność czasu... i ogromna wygoda.

Ubezpieczenie turystyczne na Cypr
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
58,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
129 334 zł
Ratownictwo
21 556 zł
Bagaż
1 293 zł
60,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 12 933 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
106,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
155,26 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na Cypr
Uniqa
58,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
60,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
129 334 zł
Ratownictwo
21 556 zł
Bagaż
1 293 zł
Dodatkowo: NNW: 12 933 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
106,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
155,26 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Dobre ubezpieczenie można znaleźć w kilka minut, a polisa przychodzi bezpośrednio na wskazany adres e-mail. Szybko, prosto, bezproblemowo! 

Polisa powinna zawierać następujące elementy:

 • OK

  Koszty leczenia - ich suma gwarantowana w przypadku wyjazdu na Cypr nie powinna wynosić mniej niż 30 000 euro. Bardzo ważne są także koszty ratownictwa, z sumą gwarantowaną na poziomie co najmniej 5 000 euro. Dzięki tym składowym polisy, turysta nie będzie musiał z własnej kieszeni pokrywać kosztów leczenia i ewentualnych kosztów akcji ratowniczej.

 • OK

  NNW - dzięki temu elementowi ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli podczas wyjazdu dozna on uszczerbku na zdrowiu. 

 • OK

  OC w życiu prywatnym - ochroni turystę przed finansowymi konsekwencjami nieszczęśliwego wypadku z udziałem osoby trzeciej.

 • OK

  Assistance - zagwarantuje szybkie, bezpłatne wsparcie prawne, logistyczne i informacyjne.

 • OK

  Ubezpieczeniu bagażu - turysta otrzyma odszkodowanie w razie kradzieży lub zniszczenia zabranych ze sobą rzeczy.

 • OK

  Dodatkowe rozszerzenia - polisę można rozbudować o opcjonalną ochronę, np. dla chorujących przewlekle, o klauzulę alkoholową czy uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.

Co warto wiedzieć?

 1. Ceny polis turystycznych na Cypr rozpoczynają się od około 4 zł dziennie.
 2. Obecnie na Cypr można podróżować bez żadnych przeszkód.
 3. EKUZ działa na Cyprze, ale nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju.
 4. Wyjeżdżając na Cypr, trzeba posiadać dowód osobisty lub paszport.
Oceń stronę
4,78
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego