Kontakt
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Komunikacja
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 463 80 50
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 417 11 40
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 33

Ubezpieczenie do Rosji

Bogata tradycja, zbliżona do naszej kultura i wiele ciekawych, symbolicznych  miejsc – to wszystko zachęca Polaków do odwiedzenia Rosji. W tym roku jest to jednak utrudnione. W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją pandemiczną i sporym zagrożeniem spowodowanym przez Covid-19 Rosja wprowadziła liczne obostrzenia.

Informacje MSZ
Aktualnie granice Rosji są zamknięte dla Polaków podróżujących w celach turystycznych.

Istnieje jednak kilka wyjątków, w których przekroczenie granicy jest możliwe. Jak podaje polskie MSZ, na teren Rosji wjechać mogą:

 • dyplomaci akredytowani w Federacji Rosyjskiej

 • członkowie rodziny (małżonek, rodzic, dziecko, opiekun prawny, podopieczny) obywatela Federacji Rosyjskiej

 • wysoko wykwalifikowani specjaliści, wskazani na liście przesłanej Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej przez federalne organy władzy wykonawczej

 • kierowcy międzynarodowego transportu drogowego

 • członkowie załóg statków morskich i powietrznych

 • członkowie brygad międzynarodowego transportu kolejowego

 • obcokrajowcy posiadający wizy prywatne, udający się do Rosji w związku ze śmiercią członka najbliższej rodziny (małżonka, rodzica, dziecka, opiekuna prawnego, podopiecznego)

 • obcokrajowcy w celu opieki nad chorym członkiem rodziny znajdującym się w Rosji (możliwość wielokrotnego przekraczania granicy)

 • sportowcy i trenerzy pracujący w Rosji

 • obcokrajowcy w celu leczenia w Rosji (możliwość wielokrotnego przekraczania granicy)

 • osoby posiadające prawo stałego pobytu w Rosji.

Na teren kraju wjechać mogą także osoby podróżujące tranzytem, jeśli nie opuszczają lotniska.

Każdy podróżny z Polski, który na mocy powyższych wyjątków chce wjechać do Rosji, musi okazać odpowiedni dokument potwierdzający swój status. Powinien także niezwłocznie po przyjeździe przejść 14-dniową kwarantannę, wypełnić ankietę online oraz przekazać swoje dane, informując o przyjeździe poprzez infolinię.

Aby uniknąć konieczności przechodzenia kwarantanny, trzeba przedstawić negatywny wynik testu na Covid-19 wykonanego nie wcześniej niż 3 dni przed przyjazdem lub w ciągu 3 dni po przybyciu.


Rosja

Rosja to bogactwo różnych kultur, zabytków i krajobrazów. Ten największy na świecie kraj ma do zaoferowania taką mnogość atrakcji, że może zakręcić się w głowie. Przepastne miasta, piękne pejzaże tajgi, białe noce - to tylko niektóre z nich.

Co więc zobaczyć w Rosji? Przedstawimy tylko kilka najważniejszych propozycji:

 • Moskwa - prawdziwa metropolia, łącząca w sobie nowoczesność (8 najwyższych europejskich budynków znajduje się w stolicy Rosji) z historycznymi perełkami. Na turystów czekają cerkwie, zabytki z na czele najbardziej okazałymi - Placem Czerwonym z Soborem Wasyla Błogosławionego i Kremlem. 

 • Petersburg - ta Wenecja Północy oczaruje każdego. Koniecznie trzeba zobaczyć Ermitaż, czyli dawną carską rezydencję, a obecnie jedno z najbardziej okazałych muzeów świata. Latem w tym mieście słońce nie zachodzi i można cieszyć oczy białymi nocami.

 • Bajkał - najgłębsze jezioro na świecie z 22 wyspami, rozrzuconymi na całej powierzchni. Warto je zobaczyć ze względu na malowniczą okolicę, w której się znajduje.

 • Kamczatka - jeden z najpiękniejszych regionów w Rosji. Zachwyca dziewiczą przyrodą, bywa nazywany krainą ognia i lodu.

 • Podróż koleją transsyberyjską - to atrakcja, o jakiej marzy wiele osób. Można jechać pociągiem przez wiele dni podziwiając całą mnogość rosyjskich krajobrazów, a kończąc podróż na bezkresach Syberii.

 • Soczi - największy nadmorski kurort w Rosji, będący jednocześnie jednym z najdłuższych miast na świecie (147 km).


Co zabrać na urlop w Rosji? Dokumenty na wyjazd do Rosji

Jeśli chodzi o koronawirusa, wyjeżdżając na teren Rosji dobrze mieć ze sobą negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub dowód odbycia szczepienia.

Obecnie konieczny jest również dokument potwierdzający przynależność do jednej ze wspomnianych kategorii, będących wyjątkiem od zakazu wjazdu na teren kraju.

Podczas standardowych wyjazdów, aby przekroczyć granicę z Rosją polscy turyści muszą posiadać wizę i paszport ważny minimum 6 miesięcy.

Na granicy należy zwrócić się o wydanie karty migracyjnej, którą następnie trzeba zachować na cały okres pobytu. Stanowi ona także podstawę do registracji, czyli zameldowania na miejscu pobytu, jeśli przebywamy na terenie Rosji powyżej 7 dni. 

Paszport
Paszport
Wiza
Wiza
Zaświadczenie o szczepieniu
Zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny wynik testu

Dodatkowo warto wziąć:

Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Rosji jest bezpiecznie?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do republik Dagestanu, Czeczenii i Inguszetii na Kaukazie Północnym.

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne:

 • do republik Karaczajo-Czerkiesji, Kabardo-Bałkarii i Osetii Północnej na Kaukazie Północnym;

 • do terenów (powiatów) bezpośrednio sąsiadujących z obwodami donieckim i ługańskim Ukrainy.

Na Kaukazie Północnym występuje wysoki poziom zagrożenia ze względu na niestabilną sytuację.

Na pozostałym terytorium Rosji jest bezpiecznie.

 • Uwaga Zaleca się unikać udziału w zgromadzeniach publicznych, jak demonstracje, protesty, wiece i pikiety oraz przebywania w ich rejonie.
 • Uwaga W większych miastach występuje zagrożenie kradzieżami kieszonkowymi.
 • Uwaga Na terenach odludnych zaleca się unikanie podróży w pojedynkę.
 • Uwaga Podróż warto zgłosić w systemie Odyseusz.

Karta EKUZ na urlop w Rosji –  czy obowiązuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana w Rosji. Za wszystkie koszty leczenia trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Rekomenduje się więc posiadania indywidualnego ubezpieczenia turystycznego.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Planując wyjazd na wakacje do Rosji należy pamiętać o odpowiednio szerokim ubezpieczeniu. Obowiązkowym elementem każdej polisy turystycznej - zwłaszcza, jeśli chcemy podróżować  w trakcie pandemii - są bez wątpienia koszty leczenia. Suma gwarantowna nie powinna być niższa niż 50 000 euro.

Dodatkowo warto zadbać, by ubezpieczenie gwarantowało pomoc w razie zakażenia koronawirusem: pokrywało tykosz leczenia, hospitalizacji, kwarantanny, izolacji czy testu.

Niezwykle istotny jest również transport medyczny do kraju. Jeśli w wyniku wypadku lub choroby konieczne będzie przewiezienie poszkodowanej osoby do Polski, chory będzie musiał pokryć całkowity koszt transportu. Taki wydatek może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Warto zwrócić również uwagę za zakres pakietu Assistance, który podczas wakacyjnego wypoczynku może okazać się bardzo ważny. Jego pełen zakres pozwoli bowiem uzyskać szybką i fachową pomoc w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach. W ramach tego pakietu otrzymamy na przykład pomoc podczas organizacji transportu do kraju, także w razie nieszczęśliwego wypadku czy w przypadku choroby. Będziemy mogli liczyć także na wsparcie i poradę w pierwszych chwilach po zdarzeniu.

  Podróżując w czasie pandemii warto również pamiętać o ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji z podróży. Dzięki temu elementowi polisy zabezpieczymy się na wypadek sytuacji, w której z powodu koronawirusa my lub nasi bliscy będziemy musieli poddać się leczeniu lub odbyć kwarantannę uniemożliwiającą podróż.

  ubezpieczenie od Covid-19
  UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
  Signal Iduna
  Koszty leczenia
  90 357 zł
  Ratownictwo
  27 161 zł
  Bagaż
  -
  3,31 zł
  1 os. / 1 dzień
  Dodatkowo: NNW: 15 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarzaprzedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
  Proama
  Koszty leczenia
  100 000 zł
  Ratownictwo
  100 000 zł
  Bagaż
  -
  5,00 zł
  1 os. / 1 dzień
  Dodatkowo: NNW: 20 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medycznąprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
  AXA Assistance
  Koszty leczenia
  600 000 zł
  Ratownictwo
  600 000 zł
  Bagaż
  3 000 zł
  7,70 zł
  1 os. / 1 dzień
  Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarzapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny
  Europa Ubezpieczenia
  Koszty leczenia
  1 354 651 zł
  Ratownictwo
  451 550 zł
  Bagaż
  4 516 zł
  19,00 zł
  1 os. / 1 dzień
  Dodatkowo: NNW: 45 155 złOC: 451 550 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnymprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny
  ubezpieczenie od Covid-19
  Signal Iduna
  3,31 zł 1 os. / 1 dzień
  Koszty leczenia
  90 357 zł
  Ratownictwo
  27 161 zł
  Bagaż
  -
  Dodatkowo: NNW: 15 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztów testu zleconego przez lekarzaprzedłużony pobyt opiekuna w razie zachorowania dziecka
  Proama
  5,00 zł 1 os. / 1 dzień
  Koszty leczenia
  100 000 zł
  Ratownictwo
  100 000 zł
  Bagaż
  -
  Dodatkowo: NNW: 20 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnym zleconego przez lekarza lub placówkę medycznąprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testu
  AXA Assistance
  7,70 zł 1 os. / 1 dzień
  Koszty leczenia
  600 000 zł
  Ratownictwo
  600 000 zł
  Bagaż
  3 000 zł
  Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu zleconego przez lekarzapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny
  Europa Ubezpieczenia
  19,00 zł 1 os. / 1 dzień
  Koszty leczenia
  1 354 651 zł
  Ratownictwo
  451 550 zł
  Bagaż
  4 516 zł
  Dodatkowo: NNW: 45 155 złOC: 451 550 złleczenie w razie zachorowania na Covid-19pokrycie kosztu testu z wynikiem pozytywnymprzedłużony pobyt z powodu zachorowania dzieckapokrycie kosztów izolacji w wyniku pozytywnego testupokrycie kosztów kwarantanny

  Aby poznać oferty wielu ubezpieczycieli i porównać ich zakres, skorzystaj z naszego kalkulatora. Dzięki niemu wybierzesz polisę najlepiej dostosowana  do swoich indywidualnych potrzeb i w prosty, szybki sposób zakupisz ją online.

  Poza tym ubezpieczenie powinno gwarantować:

  • OK

   NNW

  • OK

   OC w życiu prytwanymochronę bagażu

  • OK

   ubezpieczenie bagażu

  • OK

   stosowne rozszerzenia (dla aktywnych, chorych przewlekle, klauzlę alkoholową).

  Co warto wiedzieć?

  1. Rosja to kraj o bogatej kulturze i historii, bardzo atrakcyjny dla turystów.
  2. Aktualnie jednak Polacy nie mogą podróżować do Rosji w celu wypoczynku i zwiedzania. 
  3. By wjechać do Rosji, należy posiadać ważny paszport oraz wizę.
  4. Przyda się także ubezpieczenie dostępne od 3,92 zł dziennie.
  Oceń stronę
  4,83

  Ameryka południowa

  Australia

  Artykuły i porady

  logo innowacyjna gospodarka
  UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
  logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego