Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Ubezpieczenie do Iraku

Irak to nie jest państwo, o którym myśli się w kategoriach turystycznych. Liczne wojny i konflikty, które od lat targają krajem sprawiały, że był niedostępny dla zwiedzających. Obecnie, mimo tego, że wjazd turystyczny do Iraku jest możliwy, nadal należy pilnie śledzić rekomendacje MSZ i sytuację polityczną w Iraku. Jakiego przygotowania wymaga wyjazd?

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Aplikacja Peduli Lindungi została zniesiona, na jej miejsce wprowadzono aplikację SATUSEHAT. Osoby, które używały dotąd aplikacji PeduliLindungi powinny ponownie zalogować się do zaktualizowanej aplikacji SATUSEHAT.

PAMIĘTAJ❗ Na Bliskim Wschodzie utrzymuje się bardzo napięta sytuacja polityczna, która może wpływać negatywnie na bezpieczeństwo przebywających tam osób. MSZ rekomenduje bezwzględne unikanie zgromadzeń publicznych, marszów i demonstracji oraz apeluje o omijanie okolic baz i obiektów wojskowych w Iraku.
MSZ zaleca uważne śledzenie sytuacji politycznej w Iraku zarówno przebywając na miejscu, jak i planując tam podróż.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do następujących prowincji:

 • Anbar;

 • Babil;

 • Bagdad;

 • Basra;

 • Dhi Qar;

 • Diyala;

 • Karbala;

 • Kirkuk;

 • Maysan;

 • Muthanna;

 • Nadżaf;

 • Niniwa;

 • Qadisija;

 • Salahaddin;

 • Wasit.

 • Regionu Irackiego Kurdystanu.


Jeśli wyjazd do Iraku jest niezbędny, np. w celach biznesowych, należy zachować maksymalne środki bezpieczeństwa. Miejscowy partner powinien zapewnić ochronę osobistą i transport.

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)


Irak

Republika Iraku, to państwo położone w zachodniej Azji, w większości na obszarze Mezopotamii. Irak graniczy z kilkoma krajami, takimi jak Iran, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Jordania, Syria, Turcja i Zatoka Perska.

Kraj ten jest miejscem narodzin starożytnej cywilizacji Mezopotamii. Miasta takie jak Babilon, Niniwa i Ur miały ogromne znaczenie dla rozwoju cywilizacji. Irak jest również miejscem narodzin islamu, a wiele ważnych miejsc związanych z historią islamu znajduje się w mieście Najaf i Karbala.

Rzeki Tigris i Eufrat przepływają przez Irak, nadając krajowi żyzność i możliwość rozwoju rolnictwa. To również region, w którym rozwijała się jedna z najstarszych cywilizacji na świecie.

Malarstwo, rzeźba, muzyka, poezja i literatura odgrywają ważną rolę w irackim życiu kulturalnym. Twórczość takich artystów jak pisarz Naguib Mahfouz, poeta Abu al-Qasim al-Shabi czy malarz Jewad Selim ma duże znaczenie dla samego kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

Co zobaczyć w Iraku?

 • Bagdad – ogromna, zamieszkana przez ponad 7,6 mln osób stolica Iraku obfituje w wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Należą do nich m.in. Łuk Triumfalny, Muzeum Narodowe Iraku, Pałac Al-Faw, Meczet Al-Kadhimiya, Meczet Umm al-Qura, Zoo. Ciekawym doświadczeniem będzie też rejs po rzece Tygrys.

  PAMIĘTAJ❗ Pomimo ogłoszonego przez władze w Bagdadzie zwycięstwa w walce z tzw. Państwem Islamskim, sytuacja bezpieczeństwa na wyzwolonych terenach wciąż pozostaje bardzo trudna. W większych miastach Iraku, a w szczególności w Bagdadzie, istnieje poważne zagrożenie zamachami terrorystycznymi.
   
 • Atlal Babil - stanowisko archeologiczne na terenie starożytnego miasta położonego w Mezopotamii. Znajduje się tu m.in. imponująca Brama Isztar, Esagila, mury obronne, kompleks pałacowy.
 • Irbil – największe miasto Kurdystanu, uznawane za najstarsze, nieprzerwalnie zamieszkałe miasto na świecie (od 8000 lat). Zabytki i atrakcje turystyczne miasta to: wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Cytadela (w tym meczet i łaźnie na cytadeli), Irbilskie Muzeum Cywilizacji, Wzgórze, Qalinj Agha, Syriackie Muzeum Dziedzictwa, Bazar Tayrawa, chrześcijańska dzielnica Ankawa.
 • Babilon. Starożytne miasto Babilon, znane ze słynnej Babilońskiej Wieży Babel, jest jednym z najważniejszych historycznych miejsc w Iraku. Ruiny Babilonu zawierają pozostałości słynnego Wzgórza Etemenanki oraz innych struktur z czasów starożytnych.
 • Niniwa. W pobliżu miasta Mosul znajdują się ruiny starożytnej Niniwy, stolicy imperium asyryjskiego. Warto odwiedzić tamtejsze wykopaliska archeologiczne, w których można zobaczyć m.in. pozostałości pałacu królewskiego i imponujące zigguraty.
 • Mezopotamia. Odwiedzenie regionu Mezopotamii, znanej również jako "ziemia dwóch rzek" - Tigrisu i Eufratu, to szansa na zobaczenie wielu starożytnych ruin i zabytków. Można zobaczyć tu miasta takie jak Ur, gdzie urodził się Abraham, oraz Eridu, jedno z najstarszych miast na świecie.
 • Marshy Al-Hawizeh. W południowym Iraku, w regionie Al-Qurna, znajdują się mokradła Al-Hawizeh, znane jako jedne z największych mokradeł na świecie. Te piękne tereny mają bogatą różnorodność biologiczną i zamieszkiwane są przez unikatowe gatunków ptaków i zwierząt.

Średnie temperatury w Iraku

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 30°Cluty 31°Cmarzec
31°C
kwiecień
32°C
maj 32°Cczerwiec 32°Clipiec
31°C
sierpień
32°C
wrzesień
32°C
październik
32°C
listopad
32°C
grudzień
31°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 24°Cluty 24°Cmarzec
25°C
kwiecień
25°C
maj 24°Cczerwiec 24°Clipiec
24°C
sierpień
23°C
wrzesień
24°C
październik
24°C
listopad
24°C
grudzień
24°C
Temperatura wody
styczeń 29°Cluty 29°Cmarzec
30°C
kwiecień
30°C
maj 30°Cczerwiec 30°Clipiec
30°C
sierpień
29°C
wrzesień
29°C
październik
29°C
listopad
30°C
grudzień
30°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Iraku na rankomat.pl?

 • W Iraku wszystkie koszty leczenia pokrywa sam pacjent.
 • Wizyta lekarska kosztuje około 20-30 dolarów.
 • Lepszym poziom opieki zapewniają prywatne placówki.
Polisę na wyjazd do Iraku można mieć już od
4*
dzienna cena ubezpieczenia turystyczne dla 1 osoby dorosłej * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Iraku? Dokumenty na wyjazd do Iraku

Irak wciąż nie jest bezpiecznym krajem do zwiedzania. Jeśli podróż jest niezbędna, zaleca się pobyt tylko w dużych miastach oraz podróżowanie z przewodnikiem. Istnieje tu duże zagrożenie atakiem terrorystycznym oraz trzęsieniem ziemi.

Jakie dokumenty do Iraku zabrać?

 • Paszport – konieczny do przekroczenia granicy.
 • Wiza – można ją wyrobić w ambasadzie w Warszawie, w innych irackich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych, na irackich lotniskach międzynarodowych, na lądowych przejściach granicznych.
 • Unijny Paszport Covid – obowiązkowy do okazania przy wjeździe do kraju.

Dodatkowo warto wziąć:

 • Ubezpieczenie turystyczne – wykupienie polisy do Iraku nie jest obowiązkowe, ale więcej niż wskazane. Ważne, aby ubezpieczenie, oprócz kosztów leczenia, obejmowało transport medyczny do kraju, a także nie wyłączało takich zdarzeń jak: działania wojenne, zamachy terrorystyczne.

  Również Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina:
  "Rynek ubezpieczeń jest słabo rozwinięty. Brak systemu ubezpieczeń komunikacyjnych. Dlatego wskazanym jest wykupienie stosownej polisy przed przyjazdem. Jest to też możliwe na miejscu, aczkolwiek bez gwarancji wyegzekwowania ewentualnego odszkodowania. Ważne, aby oprócz kosztów leczenia na miejscu polisa pokrywała również koszty transportu medycznego do Polski, a także nie wyłączała skutków zamachów terrorystycznych, działań wojennych itd."
 • Apteczkę – z uwagi na słaby dostęp do leków w Iraku, własna apteczka z podstawowymi lekami oraz zapasem leków przyjmowanych na stałe jest sprawą niezbędną. Powinny się w niej znaleźć: leki przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe, leki przeciwbiegunkowe, środki odkażające, plastry, środki na przeziębienie.
 • Przejściówkę do gniazdka – w Iraku przeważają gniazdka angielskie, dobrze się zaopatrzyć choć w jedną przejściówkę, która ułatwi naładowanie telefonu czy podłączenie komputera.  
Paszport
Paszport
Wiza
Wiza
Zaświadczenie o szczepieniu
Paszport coviowy

Dodatkowo warto wziąć:

Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Przejściówka do wtyczek
Przejściówkę do gniazdka
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Apteczkę
Gotówka
Gotówkę

Czy w Iraku jest bezpiecznie?

W Iraku panuje napięta sytuacja polityczna, co sprawia, że podróżowanie może być utrudnione i niebezpieczne. Planując wyjazd, koniecznie sprawdź, jakie warunki panują aktualnie i jakie komunikaty wydaje polskie MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza odwiedzanie takich regionów jak: Anbar, Babil, Bagdad, Basra, Dhi Qar, Diyala, Karbala, Kirkuk, Maysan, Muthanna, Nadżaf, Niniwa, Qadisija, Salahaddin, Wasit oraz Region Irackiego Kurdystanu.

Pomimo ogłoszonego przez władze w Bagdadzie zwycięstwa w walce z tzw. Państwem Islamskim, sytuacja bezpieczeństwa na wyzwolonych terenach wciąż pozostaje bardzo trudna. W większych miastach Iraku, a w szczególności w Bagdadzie, istnieje poważne zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Jeśli wyjazd do Iraku jest niezbędny, np. w celach biznesowych, należy zachować maksymalne środki bezpieczeństwa. Miejscowy partner powinien zapewnić ochronę osobistą i transport.

Tak jak w innych krajach islamskich - również w Iraku - obowiązują określone normy zwyczajowe wobec kobiet. Dotyczy to zwłaszcza stroju (zaleca się strój jak najlepiej okrywający ciało) oraz relacji z mężczyznami (nie należy nawiązywać kontaktów z kobietami w miejscach publicznych).

W okresie ramadanu nie należy w miejscach publicznych pić, jeść i palić papierosów. Alkohol nie jest formalnie zakazany, natomiast zwyczajowo nieakceptowany. Przebywając w otoczeniu mieszkańców Iraku należy zachowywać powściągliwość, unikać zgromadzeń i demonstracji oraz szanować zwyczaje religijne (np. nie wchodzić do meczetów w porze modlitw).

 • Uwaga Należy unikać uczestniczenia w zgromadzeniach publicznych, marszach i demonstracjach oraz zbliżania się do baz wojskowych. Na terenie Iraku jest podwyższone ryzyko ataku terrorystycznego.
 • Uwaga Przed przyjazdem do Iraku zaleca się konsultacje z lekarzem medycyny podróży w celu otrzymania szczegółowej informacji dotyczącej ewentualnych szczepień.
 • Uwaga W niektórych regionach występuje tu cholera i polio.
 • Uwaga W większych miastach Iraku, a w szczególności w Bagdadzie, istnieje poważne zagrożenie zamachami terrorystycznymi.
 • Uwaga Irak leży w strefie aktywnej sejsmicznie.
 • Uwaga Stan higieny w lokalnych ośrodkach służby zdrowia oraz poziom świadczonych w nich usług jest niski.
 • Uwaga Przychodnie, kliniki i szpitale są słabo wyposażone, często brakuje podstawowego sprzętu medycznego i leków.
 • Uwaga Obowiązuje zakaz wwożenia broni, materiałów wybuchowych i narkotyków. Nie wolno wywozić m.in. zabytków muzealnych i elementów z wykopalisk archeologicznych.
 • Uwaga Z uwagi na nasilenie się w ostatnim czasie działalności lokalnych milicji pro-irańskich przeciwko państwom będącym członkami międzynarodowej koalicji anty-ISIS, a także pojawiającej się na terenie samego Kurdystanu działalności ISIS, MSZ odradza podróże także do Regionu Irackiego Kurdystanu.

Karta EKUZ na urlop w Iraku –  czy obowiązuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) funkcjonuje wyłącznie w obrębie państw członkowskich UE oraz EFTA. W Iraku karta nie jest honorowana, a jednym sposobem na pokrycie kosztów opieki medycznej jest zapłata własnymi środkami pieniężnymi bądź zakupienie przed wyjazdem ubezpieczenia turystycznego.

Poziom ośrodków zdrowia jest bardzo niski, a oferowana opieka niedostateczna. W klinikach brakuje wyposażenia, specjalistów oraz leków. Istnieje możliwość prywatnej konsultacji lekarskiej – koszt wizyty to ok. 20-30 dolarów.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Najważniejszym aspektem polisy podróżnej do Iraku jest to, aby posiadała rozszerzenie o ataki terrorystyczne, działania wojenne i kataklizmy naturalne (np. trzęsienie ziemi). Koniecznie należy zwrócić uwagę w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń na ten zakres, gdyż zazwyczaj jest to jedno z popularniejszych wyłączeń.

Ponadto należy wykupić ubezpieczenie z najwyższymi możliwymi sumami gwarantowanymi, zarówno w zakresie kosztów leczenia, jak i OC, czy NNW.

Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji ubezpieczeń do Iraku. Symulacja została wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Wypełniając formularz w linku, dostępnych jest kilkanaście różnych ofert. My wybraliśmy kilka przykładowych w różnych kategoriach cenowych i zakresie ochrony.

Ubezpieczenie turystyczne do Iraku
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
45,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
64,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
77,35 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 411 818 zł
Ratownictwo
47 061 zł
Bagaż
4 706 zł
138,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 47 061 złOC: 470 606 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 470 606 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Ubezpieczenie turystyczne do Iraku
Proama
45,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
Generali
64,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA
77,35 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
138,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 411 818 zł
Ratownictwo
47 061 zł
Bagaż
4 706 zł
Dodatkowo: NNW: 47 061 złOC: 470 606 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 470 606 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy

Zakup ubezpieczenia przez internet to wygodna forma przygotowania się do podróży. W ferworze organizacji należy wybierać rozwiązywania najszybsze i najskuteczniejsze, a do takich należy nabycie polisy na podróż na rankomat.pl.  Strona została przygotowana tak, aby zakup był możliwie ułatwiony:

 • Oferty przedstawione są w tabelach – łatwo porównać poszczególne polisy, jasno widać jak przedstawiają się poszczególne składowe ubezpieczeń.
 • OWU dołączone do każdej polisy – Ogólne Warunku Ubezpieczenia to ważny dokument zawierających wszystkie wyłączenia, rozszerzenia i zakres ubezpieczenia. To on stanowi podstawę dochodzenia zwrotu kosztów/przyznania odszkodowania. Koniecznym jest bardzo dokładne zapoznanie się z OWU przed zakupem polisy.
 • Brak konieczności logowania – oferty wraz z kwotami dostępne są bez rejestracji czy zakładania konta.
 • Duży wybór – zakres ubezpieczeń obejmuje kwoty 5-20 zł za dzień ochrony; gwarantowane sumy kosztów leczenia od 140 000 zł do 40 000 000 zł.

Najważniejsze składowe polisy ubezpieczeniowej do Iraku to:

 • OK

  Koszty leczenia – suma gwarantowana kosztów leczenia powinna być tym wyższa, im dalej wyjeżdżamy oraz im droższa lub trudno dostępna jest opieka medyczna w miejscu docelowym. W przypadku podróży do Iraku powinno to być minimum 250 000 zł. 

 • OK

  Transport do kraju – powrót ambulansem medycznym wraz z asystą lekarską to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych, a medyczny transport lotniczy jest jeszcze droższy. Ten element ubezpieczenia turystycznego przydaje się w wielu przypadkach: zarówno przy złamanym kręgosłupie czy kończynach, jak i w stanie pozawałowym czy poudarowym. Podróżując do kraju z tak wysokim ryzykiem zagrożenia terrorystycznego jakim jest Irak, ta składowa jest szczególnie istotna.

 • OK

  OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym bardzo często przydaje się turystom na wyjazdach. Niestety wciąż zbyt rzadko o tym pamiętamy, skupiając się głównie na kosztach leczenia. OC zapewni np. zwrot kosztów w przypadku uszkodzenia czyjegoś mienia lub zdrowia.

 • OK

  NNW – odszkodowanie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni wypłatę odszkodowania, jeśli w wyniku wypadku nastąpił uszczerbek na zdrowiu oraz zapewni pokrycie kosztów rehabilitacji.

 • OK

  Koszty ratownictwa - zapewnią pokrycie akcji ratowniczych.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - zagwarantuje odszkodowanie w razie kradzieży czy zniszczenia rzeczy osobistych.

 • OK

  Opcjonalne rozszerzenia - polisę można rozbudować o dodatek dla aktywnych, chorujących przewlekle, wyjeżdżających służbowo czy o zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Co warto wiedzieć?

 1. W związku z napiętą sytuacją w kraju na lotniskach należy spodziewać się wzmożonych kontroli. Przez granicę nie wolno przewozić: narkotyków, materiałów wybuchowych, broni, zabytków muzealnych, zabytków archeologicznych.
 2. Warto mieć na uwadze, że niektóre drogi mogą być zamknięte, a organizacje czy placówki kulturalne zamknięte.
 3. Dniami wolnymi od pracy jest tu piątek i sobota. W te dni większość urzędów i sklepów będzie zamknięta.
 4. Ludność Iraku jest zróżnicowana etnicznie: ok. 80% społeczeństwa stanowią Arabowie, pozostali to Kurdowie oraz w mniejszości Ormianie, Asyryjczycy, Persowie i Turkmenii Iraccy.
 5. Meczet należy zwiedzać bez obuwia i najlepiej zrezygnować z tego w czasie trwania modlitw.
Oceń stronę
4,50
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego