Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Ubezpieczenie do Turcji

Turcja od lat należy do czołówki krajów, które Polacy najchętniej wybierają na miejsce wakacyjnego wypoczynku. Orientalny kraj przyciąga malowniczymi krajobrazami, doskonałą pogodą i licznymi zabytkami.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Na tych terenach odbywają się operacje wojskowe i policyjne, utrzymuje się zagrożenie terroryzmem. 

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne:

 • do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią,
 • do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem.

Ze względu na sytuację związaną z trzęsieniami ziemi w Turcji, które miały miejsce w lutym 2023 r. i trwającą odbudową infrastruktury, w prowincjach: Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye i Şanlıurfa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w czasie podróży do ww. prowincji.

Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych zalecamy zachowanie zwykłej ostrożności.

(ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 r.)


Turcja

Turcja kojarzy nam się głównie z kurortami, do których tłumnie wybierają się polscy turyści niemal o każdej porze roku. Niemniej jednak ten kraj położony na styku Europy i Azji ma wiel do zaoferowania. Na podróżujących z całego świata czekają między innymi takie atrakcje, jak:

 • Anamur - urokliwe miasteczko, leżące niedaleko Antalyi, w którym można podziwiać twierdzę Mamure Kalesi oraz ruiny dawnego miasta Anamurium. Ogromne wrażenie robią także znajdujące się tuż przy brzegu morza kamienne mury obronne z XII wieku.

 • Hagia Sophia w Stambule - dawna chrześcijańska bazylika przekształcona w meczet to jeden z największych zabytków tureckich. Zachwyca nie tylko masywną kopułą, ale wspaniałymi freskami oraz orientalną architekturą.

 • Kapadocja - piękny region, który na skutek działania natury ukształtował się w oryginalny krajobraz księżycowy. Można podziwiać domy wykute w kamieniu, stare kościoły oraz wybrać się na wyjątkową wycieczkę balonem połączoną z podziwianiem księżycowych pejzaży.

 • Zamek w Bodrum - to jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zabytków. Na jego terenie aktualnie mieści się muzeum Archeologii Podwodnej. Będąc na zamku, z okien budynku można podziwiać luksusową przystań w Bodrum.

 • Patara - najdłuższa plaża nad Morzem Śródziemnym z licznymi wydmami, ruinami dawnych budowli. Można podziwiać nie tylko nadmorskie krajobrazy i zażywać kąpieli morskich słonecznych, ale i obserwować życie żółwi.

 • Pergamon - ruiny średniowiecznego miasta, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachwycają pięknymi widokami, pozostałościami po akropolu i teatrze, są prawdziwą gratką dla miłośników kultury grecko-rzynkisje.

 • Polonezköy - prawdziwa perełka dla turystów z naszego kraju. To polska wieś położona 30 kilometrów na północny wschód od Stambułu powstała w 1842 roku. Do dziś mieszkają tam Polacy, którzy kultywują tak polskie, jak i tureckie zwyczaje.

 • Stambuł. Ta fascynująca metropolia łączy w sobie wpływy europejskie i azjatyckie. W Stambule znajduje się słynna Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Pałac Topkapi, Wielki Bazar i wiele innych historycznych i kulturowych atrakcji.

 • Efez. Była to starożytna grecka metropolia i jedno z najważniejszych miast antycznej Anatolii. Można tu podziwiać dobrze zachowane ruiny, takie jak Biblioteka Celsiusa, Świątynia Artemidy czy Teatr Efezu.

 • Antalya. Położone na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego popularny kurort turystyczny z pięknymi plażami, zabytkowym centrum miasta, malowniczym portem i starożytnymi ruinami.

 • Troja. Słynne miasto z mitologicznych opowieści o wojnie trojańskiej. Można tu zobaczyć ruiny starożytnej Troi i poznać historię tego legendarnego miejsca.

Jaka jest pogoda w Turcji? 

Klimat w Turcji jest bardzo zróżnicowany. Warunki pogodowe bardzo często uzależnione są od regionu. Wybrzeże Morza Śródziemnego ma ciepły i słoneczny klimat. Lata (czerwiec-sierpień) są gorące, z temperaturami sięgającymi 30-35°C, a czasami nawet wyżej. Zimy (grudzień-luty) są łagodne, z temperaturami w okolicach 10-15°C.

Średnie temperatury w Turcji

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 13°Cluty 15Cmarzec 18°Ckwiecień 21°Cmaj 25°Cczerwiec 29°Clipiec 31°Csierpień 36°Cwrzesień 34°Cpaździernik 24°Clistopad 20°Cgrudzień 15°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 8°Cluty 9°Cmarzec 10°Ckwiecień 11°Cmaj 18°Cczerwiec 19°Clipiec 20°Csierpień 21°Cwrzesień 21°Cpaździernik 16°Clistopad 12°Cgrudzień 6°C
Temperatura wody
styczeń 16°Cluty 18°Cmarzec 19°Ckwiecień 25°Cmaj 26°Cczerwiec 29°Clipiec 29°Csierpień 30°Cwrzesień 23°Cpaździernik 20°Clistopad 19°Cgrudzień 9°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Turcji na rankomat.pl?

 • W Turcji EKUZ nie jest honorowany.
 • Wizyta lekarska kosztuje nawet 100 dolarów.
 • Za zabieg medyczny będzie trzeba zapłacić od 500 zł do 1000 zł.
Polisę na wyjazd do Turcji można mieć już od
4,00*
dzienna cena ubezpieczenia dla osoby dorosłej * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Turcji? Dokumenty na wyjazd do Turcji

Paszport musi być ważny przez co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport w okresie pobytu bezwizowego powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, którzy podróżują do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina:

Jeśli masz paszport tymczasowy lub udajesz się do Turcji w celu innym niż turystyczny, skontaktuj się wcześniej z Ambasadą Turcji w Warszawie.

Paszport
Paszport
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Aplikacja iPolak
Aplikacja mObywatel

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Krem do opalania
Krem z filtrem UV
Kapelusz
Nakrycie głowy

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

W regionach graniczących z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari oraz w okręgach Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią, Van i Ağrı przy granicy z Iranem odbywają się operacje wojskowe i policyjne, utrzymuje się zagrożenie terroryzmem. 

Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych może dochodzić do zamieszek lub ataków terrorystycznych.

W dużych miastach zdarzają się przypadki rozboju (wyrywanie torebek) lub przyjacielskich zaproszeń do lokali, gdzie pod groźbą przemocy trzeba zapłacić wygórowany rachunek za zamówione napoje. 

 • Uwaga Kobiety nie powinny podróżować samotnie po Turcji z uwagi na rosnącą liczbę gwałtów oraz przestępstw.
 • Uwaga W Turcji występują trzęsienia ziemi.
 • Uwaga Z uwagi na działania wojenne w części kraju mogą występować utrudnienia i ograniczenia w poruszaniu się po drogach.
 • Uwaga Swoją podróż warto zarejestrować w systemie Odyseusz.

Karta EKUZ na urlop w Turcji –  czy wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w Turcji nie obowiązuje.

Każdy turysta ma obowiązek za koszty leczenia zapłacić z własnej kieszeni.  Wizyta u lekarza (bez zabiegów) może kosztować od 100 dolarów wzwyż, dzień pobytu w szpitalu – od 500 dolarów w górę. Zaleca się zakupienie ubezpieczenia turystycznego.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne w dobie pandemii jest bardzo ważne. Dzięki niemu, w razie problemów ze zdrowiem, a także innych w kryzysowych sytuacji, turysta będzie miał zapewnioną ochronę.

Wszystkim podróżnikom, a szczególnie tym, którzy planują wyjazd z dużym wyprzedzeniem, może przydać się także ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. To element klasycznej polisy turystycznej lub odrębne ubezpieczenie. Zapewnia podróżnikowi możliwość ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych na wyjazd, gdy okaże się, że turysta nie może jednak wziąć udziału w wycieczce.

Na rynku można aktualnie znaleźć oferty ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, które zapewniają zwrot poniesionych kosztów także w przypadku zachorowania podróżnika na koronawirusa (każdy ubezpieczyciel podchodzi jednak do tej kwestii indywidualnie). 

W ramach ubezpieczenia od kosztów rezygnacji można ubiegać o zwrot kosztów takich jak m.in.: noclegi, bilety lotnicze, czy wyjazdy zorganizowane zakupione w biurach podróży. Trzeba jednak wiedzieć, że ubezpieczenie od kosztów rezygnacji bezwzględnie należy wykupić z wyprzedzeniem.

W zależności od ubezpieczyciela może to być wyprzedzenie np. 7, 10, czy 30-dniowe. Koszt ubezpieczenia od kosztów rezygnacji to zwykle kilkadziesiąt złotych. W razie konieczności odwołania wyjazdu koszty, na jakie naraża się turysta, są zwykle kilkunastokrotnie wyższe! 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Ceny polis turystycznych na wycieczkę do Turcji rozpoczynają się już od ok. 4 zł dziennie. Poniżej kilka wartych rozważenia propozycji ubezpieczenia w różne popularne rejony Turcji. Kalkulacje dotyczą jednej osoby dorosłej, która w trakcie wypoczynku zamierza wypoczywać i zwiedzać oraz nie cierpi na żadne choroby przewlekłe. 

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

EUROPA Ubezpieczenia

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu, bagaż

30 000 euro

4,00 zł

AXA Partners

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

200 000 zł

4,67 zł

Nationale Nederlanden

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, zdarzenia pod wpływem alkoholu

80 000 zł

5,00 zł

Signal Iduna

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, OC, NNW, bagaż, zdarzenia pod wpływem alkoholu

40 000 euro

4,85 zł

Znacznie więcej ofert polis turystycznych na wyjazd do Turcji latem 2021 r. można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Polisę można kupić szybko i bezpiecznie, w zaledwie kilka minut. Zakupione ubezpieczenie przychodzi na wskazany adres mailowy. 

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie powinno zapewniać:

 • OK

  Koszty leczenia i ratownictwa. W dobie pandemii wielu ubezpieczycieli zobowiązuje się także do pokrycia koszty leczenia i hospitalizacji w razie ewentualnego zachorowania na COVID-19. Zalecana suma gwarantowana kosztów leczenia na wycieczkę do Turcji nie powinna być niższa niż 40 000 euro. W przypadku kosztów ratownictwa – powinna wynosić co najmniej 5 000 euro.

 • OK

  Ubezpieczenie NNW. Zrekompensuje turyście straty poniesione z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

 • OK

  OC w życiu prywatnym. Niezastąpione, gdy z winy turysty osoba trzecia dozna urazu lub zniszczone zostaną należące do niej przedmioty.

 • OK

  Assistance. Zapewni szybką pomoc w kryzysowych sytuacjach.

 • OK

  W przypadku sportowców przydadzą się rozszerzenia ubezpieczenia (o klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka). 

 • OK

  Wiele osób może także zainteresować ubezpieczenie bagażu lub sprzętu portowego. 

Co warto wiedzieć?

 1. Turcja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków.
 2. W Turcji nie obowiązuje EKUZ.

 3. Warto więc mieć własne ubezpieczenie turystyczne dostępne od 4,00 zł dziennie.

 4. Taką polisę można zakupić za pomocą naszego kalkulatora.

Oceń stronę
4,82
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego