Planujesz wakacje w Side i chcesz wiedzieć, jakie atrakcje skrywa to położone na malowniczym cyplu miasteczko? Z pewnością nie będziesz się tam nudzić. Gdy już nacieszysz się piaszczystymi plażami i ciepłym morzem, musisz koniecznie zobaczyć znajdujące się tam antyczne miasto, podwodne muzeum i wiele innych miejsc. Sprawdź, jak zaplanować zwiedzanie Side!

Turyści przybywający z całego świata do Side poszukują najczęściej trzech rzeczy: morza, piasku i słońca. Znajdują tam znacznie więcej! Ten turecki kurort, oprócz typowych walorów przyrodniczych wynikających z malowniczego położenia nad Morzem Śródziemnym oferuje również moc atrakcji kulturalnych oraz wiele rozrywki. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i sprawdź, jakie ciekawe miejsca czekają na Ciebie w Side!

Miasto Side (Turcja): najważniejsze informacje

Side to wakacyjny kurort o dużym znaczeniu turystycznym. Leży około 75 kilometrów na wschód od miejscowości Antalya, w południowej części Turcji na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Administracyjnie należy do prowincji Antalya wchodzącej wraz z prowincją Muğla w skład Riwiery Tureckiej. Region ten wyróżnia się szerokimi, piaszczystymi plażami oraz mnogością atrakcji o dużym znaczeniu historycznym i wyjątkowych walorach przyrodniczych.

Wpływ na szczególną popularność Side wśród turystów mają nie tylko jego wyjątkowe położenie nad Morzem Śródziemnym i duża liczba zabytków, ale również panujące tam doskonałe warunki do plażowania i zwiedzania przez większość roku. Miasteczko znajduje się bowiem w strefie klimatu śródziemnomorskiego charakteryzującego się długim latem i łagodną zimą.

Nawet poza sezonem temperatury raczej nie spadają tam poniżej zera, co sprzyja uprawianiu turystyki o każdej porze roku, także wczesną wiosną czy późną jesienią.

Warto wiedzieć

W starożytności miasto Side słynęło z piractwa i handlu niewolnikami.

Co jest wizytówką miasta Side?

Historia Side rozpoczęła się wiele tysięcy lat temu. Miasto zostało założone w VII wieku przed naszą erą przez greckich osadników. Wraz z rozwojem szlaków handlowych stało się ważnym ośrodkiem miejskim. Mimo upływu lat wciąż da się oglądać zabytki reprezentujące dawną epokę.

Antyczne miasto i wchodzące w jego skład Brama Miejska, Świątynia Tyche czy Agora pozwalają wyruszyć w podróż w czasie i odkryć tajemnice starożytnego świata. Oprócz wymienionych atrakcji, interesujących zwłaszcza miłośników historii, na terenie Side znajdziesz też wiele innych miejsc, które warto zobaczyć.

Warto wiedzieć

Obecnie uznaje się, że nazwa miasta wywodzi się od identycznie brzmiącego słowa side, które w nieużywanym już języku sidejskim oznaczało owoc granatu.

Side: Antyczne miasto

Antyczna część miasta Side robi ogromne wrażenie, nie tylko na wielbicielach kultury antycznych Greków i Rzymian. Znajdujące się tam pozostałości uruchamiają wyobraźnię każdego i pozwalają na chwilę przenieść się kilka tysięcy lat wstecz, do czasów wielkich cywilizacji zamieszkujących wówczas wybrzeże Morza Śródziemnego.

W całej Turcji zobaczysz wiele zabytków kultury antycznej, jednak te zlokalizowane w Side są dla wielu turystów wyjątkowe. Obejmują elementy budowli zachowanych w doskonałym stanie. Pozwalają na własne oczy zobaczyć zapierające dech w piersiach efekty pracy żyjących ówcześnie rzeźbiarzy, architektów i budowniczych.

Do najchętniej odwiedzanych pozostałości antycznego miasta Side zaliczają się:

 • Nimfeum — zbudowane z marmuru kolumny stanowią część zabytkowej, trzypoziomowej fontanny, będącej niegdyś największą tego rodzaju budowlą w całej Anatolii. Wodę doprowadzano tu siecią akweduktów z położonych w głębi kraju Gór Taurus. W starożytności Nimfeum miało szczególne znaczenie dla obywateli Side. Ówcześni mieszkańcy obchodzili tam między innymi święto Epibaterios.

 • Brama Miejska — budowla położona nieopodal Nimfeum, która w przeszłości składała się z dwóch zewnętrznych wież. Przejeżdżali przez nią wszyscy odwiedzający miasto Side.

 • Agora — centralny plac miasta z II wieku naszej ery o wymiarach 91 × 94 m. W starożytności stanowił miejsce zgromadzeń obywateli. Prowadziła do niego droga biegnąca od Monumentalnej Bramy

 • Świątynia Tyche — tuż obok agory znajdują się pozostałości budowli sakralnej datowanej na II wiek naszej ery, umieszczonej na 2-metrowej platformie. Pierwotnie budynek otaczało 12 kolumn o wysokości niemal 6,5 metra. Obecną formę budynek zyskał w 2013 roku, kiedy to zakończono w jego obrębie prace rekonstrukcyjne.

 • Brama Monumentalna — budowla, która w czasach rzymskich oddzielała centrum Side od pozostałej części miasta. Obecnie liczy około 13,5 metra, jednak w okresie swojej świetności była prawdopodobnie znacznie wyższa.

 • Ruiny biblioteki — pochodzą z II wieku naszej ery i stanowiły miejsce spotkań wykształconej części społeczności;

 • Teatr rzymski — jest uznawany za najlepiej zachowaną część antycznego miasta Side. Podobnie jak pozostałe budowle jest datowany na II wiek naszej ery. Mógł pomieścić nawet 15 tysięcy osób.

Wszystkie wymienione budowle pochodzą z czasów, gdy miasteczko stanowiło istotne centrum handlu. Jeśli spędzasz wakacje w Side, koniecznie wygospodaruj jeden dzień na zwiedzanie wymienionych zabytków.

Side: Muzeum archeologiczne

Miłośnicy historii z pewnością docenią zbiory zgromadzone w Muzeum Archeologicznym mieszczącym się w dawnych łaźniach z czasów rzymskich. Kolekcja wystawionych tam eksponatów jest naprawdę imponująca. Wszystkie pochodzą z wykopalisk prowadzonych na terenie Side.

Ponadto sam budynek muzeum robi dość duże wrażenie. Składa się z pięciu pomieszczeń wyłożonych marmurowymi płytami. Każde z nich pełniło w starożytności inną funkcję. W niektórych mieściły się zbiorniki z zimną i gorącą wodą, a w innych — szatnie czy owalny basen.

Side: Podwodne Muzeum

Wczasy w Side to doskonały moment na szlifowanie umiejętności nurkowania. Ciepłe i przejrzyste wody Morza Śródziemnego stwarzają doskonałe okoliczności do podziwiania podwodnego świata. W okolicy funkcjonuje wiele ośrodków oferujących kursy i wycieczki dla początkujących i bardziej zaawansowanych nurków.

W miasteczku czeka na Ciebie nietypowe muzeum, w którym eksponaty znajdują się na dnie morza. Monumentalne posągi i figury umieszczono tam na głębokości około 5-15 metrów. Podczas dość osobliwego zwiedzania przeżyjesz niesamowitą przygodę i poznasz tajemniczy, podwodny świat.

Side: port

W miejscowości Side, tuż nad brzegiem morza, znajdziesz niewielki port. Leży on na samym końcu półwyspu. Rozpościera się z niego wspaniały widok na morze i zacumowane statki. Z tego miejsca wypłyniesz na rejs wycieczkowy umożliwiający podziwianie miasteczka od nieco innej strony.

Ponadto w okolicy znajdziesz liczne restauracje serwujące owoce morza. Z portu warto obejrzeć zachód słońca.

Najpiękniejsze piaszczyste plaże miasta Side

Side może pochwalić się szerokimi, piaszczystymi plażami, które ciągną się kilometrami wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża. Główna plaża miejska rozpoczyna się na północ od cypla mieszczącego największe antyczne atrakcje i biegnie wzdłuż brzegu aż do kolejnej miejscowości.

Tuż obok niej są ulokowane najbardziej polecane hotele Side słynące z zapierającego dech w piersiach widoku na morze. Znajduje się tam również wiele restauracji i wypożyczalni leżaków, parasoli czy sprzętu wodnego.

Plaża Side jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, par i grup znajomych. Miejsce to oferuje liczne udogodnienia dla plażowiczów i zapewnia dostęp do licznych atrakcji. A gdy już znudzi Ci się wylegiwanie na plaży, możesz wybrać się do jednego z okolicznych barów lub centrów handlowych na zakupy.

Co zobaczyć niedaleko Side?

Głównym źródłem dochodu mieszkańców Side jest turystyka, dlatego dbają oni o zapewnienie przybywającym tam z całego świata urlopowiczom jak największej liczby rozrywek. Organizują liczne atrakcje, wycieczki i rejsy mające umilić obcokrajowcom czas spędzony w Turcji.

Z uwagi na położenie Side w pobliżu większych ośrodków miejskich i niewątpliwe walory przyrodnicze tego miejsca, ich zadanie jest bardzo ułatwione.

Atrakcje nieopodal Side: miasto Manavgat

Od północnego wschodu Side sąsiaduje z miejscowością Manavgat, która z uwagi na brak dostępu do morza i mniejszą popularność wśród obcokrajowców, zachowała swój lokalny charakter. Na próżno szukać tam typowo turystycznych atrakcji obecnych w większości kurortów Turcji.

Zamiast restauracji oferujących potrawy dostępne na całym świecie w Manavgat znajdziesz urokliwe knajpki prowadzone z myślą o „lokalsach", w których spróbujesz pide (tureckiej odmiany pizzy) czy świeżego ayranu (napoju z jogurtu). Ceny w tamtejszych lokalach również zachęcają do wizyty, są bowiem znacznie niższe niż w Side.

W Manavgat uwagę przyjezdnych przyciąga tradycyjny bazar, który odbywa się w każdy poniedziałek i czwartek. W te dni na targowisku zakupisz świeże warzywa, owoce, przyprawy, oliwę z oliwek, słodycze i wiele innych, a także podszlifujesz niezbędną podczas pobytu w Turcji umiejętność targowania się.

Za największą atrakcję Manavgat uznaje się wodospad Manavgat Şelalesi o szerokości 40 metrów umiejscowiony na rzece o tej samej nazwie. Ten zjawiskowy ciek wodny przecina miejscowość na pół i uchodzi do morza na wschód od Side. Co ciekawe, Manavgat Şelalesi ma swój nieco mniejszy odpowiednik, Küçük Şelale, położony około 1 kilometr na północ.

Aby obejrzeć pierwszy wodospad, warto zdecydować się na udział w rejsie po rzece Manavgat. Podczas takiej wycieczki możesz podziwiać krajobraz, roślinność i zabytki w sposób dużo przyjemniejszy niż w trakcie spaceru czy jazdy samochodem. Ponadto wiele organizatorów rejsów proponuje możliwość wizyty w cieśninie utworzonej przez rzekę tuż przed jej ujściem do morza. Mieszające się tam wody słodkie i morskie tworzą niezwykłe okoliczności do kąpieli i podziwiania uroków natury.

Atrakcje nieopodal Side: Narodowy Park Kanionu Köprülü

Około 70 kilometrów na północny zachód od Side znajduje się zjawiskowy Narodowy Park Kanionu Köprülü. Obejmuje on 14-kilometrowy kanion, którego głębokość dochodzi w niektórych miejscach do 400 metrów. Łącznie obszar chroniony zajmuje około 366 kilometrów kwadratowych.

W kanionie Köprülü odbywają się spływy górskie po rzece Köprüçay. W Side działają biura, które zapewniają transfer na miejsce, niezbędny sprzęt do raftingu oraz dodatkowe atrakcje takie jak zjazd tyrolką czy jeep safari.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Turcji?

Turcja nie należy do Unii Europejskiej, dlatego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w tym kraju nie obowiązuje. Oznacza to, że każdy turysta z Polski pokrywa tam koszty leczenia we własnym zakresie. Za wizytę u tureckiego lekarza trzeba zapłacić co najmniej 100 dolarów, a za jednodniowy pobyt w szpitalu — nawet 500 dolarów.

Aby uniknąć wysokich wydatków na pomoc medyczną, przed wyjazdem warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Wypowiedź eksperta

Polisa turystyczna jest jedynym sposobem na uniknięcie wysokich kosztów leczenia za granicą, które w skrajnych przypadkach mogą dochodzić do kilkuset tysięcy złotych. Nawet przy wyjazdach do krajów europejskich, w których działa EKUZ, zaleca się wykupienie ubezpieczenia podróżnego. Tylko odpowiednio dobrana polisa zapewnia wsparcie finansowe w razie poważnych wypadków, chorób czy innych zdarzeń losowych.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Aby ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Turcji było skuteczne, musi gwarantować odpowiednio szeroki zakres ochrony. Zaleca się, aby suma gwarantowana kosztów leczenia takiej polisy wynosiła co najmniej 40 000 euro, a ta dotycząca kosztów ratownictwa minimum 5 000 euro.

Do podstawowego pakietu warto dobrać również ubezpieczenie NNW, które pozwoli uzyskać odszkodowanie za straty związane z poniesieniem podczas wyjazdu trwałego uszczerbku na zdrowiu. Przydatnym rozszerzeniem jest również OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej lub jej mieniu.

Częstymi dodatkami do polisy podróżnej są też Assistance zapewniające pomoc techniczną i informacyjną w nagłych sytuacjach oraz ubezpieczenie dla aktywnych lub ubezpieczenie sportów ekstremalnych, niezbędne przy wyjazdach nastawionych na amatorskie lub profesjonalne uprawianie różnych dyscyplin sportowych.

Osoby przewożące ze sobą cenne przedmioty mogą też rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia bagażu lub sprzętu sportowego.

Ubezpieczenie do Turcji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
4,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
9,16 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Ubezpieczenie do Turcji
Europa Ubezpieczenia
4,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
9,16 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Jeśli zależy Ci na spędzeniu wakacji bez stresu o wysokie koszty leczenia, zadbaj o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznychDzięki polisie zyskasz wsparcie w trudnych sytuacjach w podróży i unikniesz konsekwencji finansowych wynikających z problemów zdrowotnych

Co warto wiedzieć?

 1. W starożytności miasto Side było znane z handlu niewolnikami. Dziś to popularny kurort nadmorski.

 2. Temperatury w Side sprzyjają zwiedzaniu tego miasta przez cały rok.

 3. Na terenie Side znajdują się liczne zabytki z czasów antycznych, między innymi fontanna Nimfeum, Agora i Ruiny Biblioteki.

 4. W pobliżu Side znajduje się miejscowość Manavgat, w której są organizowane wycieczki do wodospadu Manavgat Şelalesi.

 5. Niedaleko Side leży Narodowy Park Kanionu Köprülü, gdzie odbywają się spływy górskie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy warto jechać do Side?

  Side to malowniczo położone miasto nad Morzem Śródziemnym, w którym znajdują się liczne zabytki kultury antycznej. Jeśli jesteś fanem historii lub po prostu lubisz wylegiwać się na plaży, to miejsce z pewnością Ci się spodoba.

 2. Z czego słynie Side?

  Side słynie z pięknych piaszczystych plaż, pięknej pogody i starożytnych ruin — między innymi Rzymskiego Teatru, Biblioteki i Świątyni Tyche. Dużą popularnością cieszą się również znajdujące się tam Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Podwodne.

 3. Jakie są plaże w Side?

  Plaże w Side są szerokie i piaszczyste. Znajdują się na nich liczne udogodnienia dla turystów — leżaki, parasole i sprzęt wodny. W okolicy wybrzeża działają liczne restauracje, bary i kluby.

 4. Co lepsze Side czy Alanya?

  Ostateczna decyzja zależy od Twoich preferencji. Alanya jest nieco nowocześniejszym i bardziej znanym kurortem. Prawdopodobnie lepiej sprawdzi się dla osób szukających rozrywki i imprez. Side z kolei oferuje bardziej kameralną atmosferę tworzoną przez starożytne ruiny, wąskie uliczki i kameralne knajpki.

 5. Kiedy najlepiej jechać do Side?

  Zdaniem wielu turystów najlepszymi momentami na podróż do Side są wiosna i jesień. Wówczas temperatury nie są aż tak wysokie, jak latem. Ponadto tuż przed sezonem i tuż po sezonie w Turcji przebywa znacznie mniej turystów.

 6. Ile z lotniska do Side?

  Najbliżej Side leży port lotniczy w miejscowości Antalya oddalonej od kurortu o około 60-70 kilometrów. Podróż z lotniska zajmie więc około 60-90 minut, w zależności od natężenia ruchu i prędkości środka transportu.

 7. W jakim języku mówią w Side?

  Językiem urzędowym położonego w Turcji Side jest turecki. Personel zatrudniony w miejscach popularnych wśród turystów posługuje się zwykle niemieckim i angielskim.