Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie na Kubę

Kuba to egzotyczna, fascynująca wyspa, która swoimi urokami przyciąga coraz więcej turystów. Bogata kultura i historyczna przeszłość, a także zabytki i cudowne plaże sprawiają, że świat niczym z lat 50. miesza się tu z nowoczesnością. 

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Od 06.04.2023 nie ma obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. We wszystkich punktach wjazdowych na Kubę podróżni będą losowo testowani (bezpłatnie) na obecność wirusa SARS CoV-2. 

Losowo wybrane osoby po przylocie są poddawane bezpłatnemu testowi PCR-RT w kierunku COVID-19. 

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)


Kuba

Kuba to wyjątkowa wyspa, pełna egzotyki i kulturowego potencjału. To kraj, który zdaniem wielu zatrzymał się w latach 50. ubiegłego wieku. Niezwykła, pełna klubów i rozgrzanych rytmów Hawana to obietnica niezapomnianej, wakacyjnej zabawy. To jednak również miasto kryjące w sobie dwie twarze - charakterystyczne, stare budynki, zabytkowe samochody i brzydkie podwórka, a zarazem turystyczne atrakcje, z Placem Rewolucji i Hawana Vieja na czele.

Kuba to jednak idealne miejsce przede wszystkim dla miłośników tropikalnej, niecodziennej przyrody i gorącego wypoczynku. To raj dla osób kochających rozgrzane plaże i krystalicznie czystą wodę w otoczeniu dzikiej, dziewiczej przyrody.

Co warto wiedzieć o Kubie?

 • Hawana - stolica Kuby i obowiązkowy punkt na turystycznej mapie. Miasto pełne kolorów, pozytywnej energii i wielu kontrastów. Stylowe, stare samochody, klimatyczne ulice, jedzenie na kartki oraz ślady przeszłości - to wizytówka wyspy. Koniecznie trzeba zobaczyć stare miasto La Habana Vieja, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zabytkowy Ratusz Miejski oraz Wielki Teatr Garcia Lorca.
 • Varadero - typowo turystyczny kurort, pełen przepięknych, malowniczych plaż. To miejsce mniej klimatyczne, jeśli chodzi o poznawanie kubańskiej kultury, ale idealna dla tych, którzy pragną wypocząć. To także dobra lokalizacja, jeśli po dniu spędzonym na plaży chcemy udać się na wycieczkę czy zwiedzanie okolicznych miasteczek.
 • Trinidad - wyjątkowe miasto, które sprawia wrażenie, jakby czas się w nim zatrzymał. Stare, kolorowe budynki, dorożki, wąskie uliczki oraz weseli Kubańczycy, tak w kilku słowach można opisać to miejsce. Największą atrakcją jest tu jednak położony w centrum plac z ogrodami, Plaza Mayor.
 • Cygara - podobno najlepsze są właśnie na Kubie. Przede wszystkim dlatego, że kubańskie warunki pozwalają na uprawę wielu odmian tytoniu. Dodatkowo Kubańczycy mają specjalną, tradycyjną kulturę produkcji cygar, która trwa od pokoleń.
 • Samochody - zdecydowany symbol Kuby. To właśnie tam na ulicach spotkać można zabytkowe, niecodzienne pojazdy, które Kubańczykom służą do normalnego użytku. Natknąć można się zarówno na odrestaurowane, typowo turystyczne samochody jak i stare, ale wciąż sprawne okazy, które zachwycą niejednego miłośnika motoryzacji. Co ciekawe, na kubańskich ulicach nierzadkim widokiem jest dobrze znany nam Fiat 126p.

Jak jest pogoda na Kubie?

Na Kubie panuje słoneczny i gorący klimat tropikalny spowodowany północno-wschodnimi pasatami, które utrzymują komfortową pogodę przez większą część roku. Występują tu dwie poru roku: sucha, od listopada do kwietnia, oraz deszczowa, od maja do października. 

Wakacje na Kubie najlepiej zaplanować na porę suchą (od listopada do marca). W tym czasie temperatura powietrza to przyjemne 24-27 stopni Celsjusza. 
 

Średnie temperatury na Kubie

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 26°Cluty 27°Cmarzec 28°Ckwiecień 29°Cmaj 30°Cczerwiec 31°Clipiec 32°Csierpień 32°Cwrzesień 31°Cpaździernik 29°Clistopad 28°Cgrudzień 26°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 18°Cluty 18°Cmarzec 19°Ckwiecień 20°Cmaj 22°Cczerwiec 23°Clipiec 24°Csierpień 25°Cwrzesień 24°Cpaździernik 23°Clistopad 20°Cgrudzień 19°C
Temperatura wody
styczeń 25°Cluty 25°Cmarzec 24°Ckwiecień 26°Cmaj 28°Cczerwiec 28°Clipiec 28°Csierpień 28°Cwrzesień 28°Cpaździernik 27°Clistopad 27°Cgrudzień 26°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Kubę na rankomat.pl?

 • Na Kubie wszystkie koszty leczenia pokrywa sam pacjent.
 • Za wizytę lekarską trzeba zapłacić 100-200 złotych.
 • Pobyt w szpitalu może kosztować około 300-400 zł za dobę.
Polisę na wyjazd na Kubę można mieć już od
6*
ubezpieczenie na 1-dniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop na Kubie? Dokumenty na wyjazd na Kubę

Jeśli planujemy urlop na Kubie, warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, o które trzeba zadbać i w które zaopatrzyć się przed wyjazdem.

Pierwszą z nich są szczepienia. Choć w tym przypadku nie są obowiązkowe, zaleca się wykonanie tych podstawowych, błonicę, tężec, wściekliznę, WZA typu A i B oraz dur  brzuszny.

Dobrze mieć ze sobą także najważniejsze, najbardziej przydatne leki. Wśród nich zdecydowanie powinny znaleźć się proszki przeciwbólowe, probiotyki, środki antyalergiczne, krople żołądkowe, a także coś, co zniweluje posłoneczne podrażnienia. Warto zadbać również o spraye przeciw owadom, a także środki opatrunkowe i odkażające.

Na Kubie można spotkać niewielkie, ale gryzące owady los jejenes, których ukąszenie może wywołać alergię. Owady te są odporne na preparaty antyalergiczne, dlatego warto zabrać ze sobą coś, co zabezpieczy nas przed konsekwencjami ugryzienia.

Jeżeli chodzi o dokumenty, niezbędny jest paszport o minimalnie 3-miesięcznej ważności. Konieczna jest także wiza, a raczej karta turystyczna, która uprawnia nas do przekroczenia granicy. Uzyskać ją można w kubańskiej ambasadzie, a jej koszt to 22 Euro. Ważne może okazać się także potwierdzenie rezerwacji oraz bilet lotniczy.

Wjeżdżający na Kubę turysta musi posiadać bilet powrotny lub taki, który umożliwia kontynuację podróży. Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu odmowy. Przed odprawą paszportową osoby przybywające i mające wizę mogą być obowiązane do wypełnienia formularza Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque

By uniknąć ewentualnych nieporozumień w trakcie podróży dziecka z osobą trzecią, zalecane jest posiadanie pisemnej zgody opiekunów prawnych, najlepiej notarialnie poświadczonej.

Jeśli chodzi o walutę, na Kubę najlepiej zabrać ze sobą euro. To bardziej korzystne niż dolary amerykańskie, ponieważ te są obciążone 10% podatkiem.

Nie można zapomnieć o przejściówce, ponieważ kubańskie gniazdka elektryczne są inne niż te spotykane w Europie.

Paszport
Paszport
Wiza
Wiza
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem z filtrem UV
Przejściówka do wtyczek
Przejściówkę do kontaktu
Zaświadczenie o szczepieniu
Zaświadczenie o przebytych szczepieniach

Czy na Kubie jest bezpiecznie?

Choć mieszkańcy Kuby są wyjątkowo pozytywnie nastawieni do turystów, wybierając ten kraj jako kierunek urlopu trzeba zachować ostrożność.

Przede wszystkim wyjeżdżając na Kubę, trzeba pamiętać, aby nie pić wody z kranu. Ostrożnym trzeba być również wybierając się na nocne spacery po mieście. Mimo wszechobecnej życzliwości, na Kubie natrafić można na wielu oszustów i kieszonkowców.

Należy uważać także na komary, które mogą przenosić różne choroby.

 • Uwaga Nie wolno spożywać wody nieprzegotowanej, ale także tej butelkowanej, kupionej u sprzedawców ulicznych.
 • Uwaga Ostrożność warto zachować także podczas zakupu jedzenia - kuchnia kubańska jest dość ostra i specyficzna, dlatego lepiej zapoznawać się z nią powoli.
 • Uwaga Kradzieże zdarzają się także w hotelach, dlatego warto uważać na swój sprzęt elektroniczny, fotograficzny, a także pieniądze, dokumenty oraz biżuterię.

Karta EKUZ na urlop na Kubie –  czy obowiązuje?

Choć dla niektórych turystów może nie być to oczywiste,podczas wyjazdu na Kubę Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie zapewnia ochrony w przypadku nieszczęścia lub nagłego wypadku. Dlatego ta ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które sprawi, że urlop na ten niezwykłej wyspie będzie mogli spędzić nie martwiąc się o niepotrzebne koszty.

Te natomiast, w razie konieczności leczenia na własną rękę, mogą okazać się zaskakująco wysokie. Zwykła lekarska wizyta to wydatek rzędu 100-200 złotych. Pierwsza doba hospitalizacji wyniesie nas około 450-500 złotych, a każda kolejna 300-350 złotych. Dodatkowe opłaty trzeba uiścić za specjalistyczne zabiegi, leki i środki opatrunkowe. Jedną z najbardziej kosztownych rzeczy jest natomiast transport medyczny do Polski.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Z uwagi na konieczność samodzielnego pokrywania wszystkich kosztów leczenia warto zainwestować w ubezpieczenie turystyczne. Dzięki takiej ochronie w razie problemów ze zdrowiem czy nieszczęśliwego wypadku otrzyma się należyte wsparcie finansowe, informacyjne, a nawet prawne.

Polisa zapewni pokrycie kosztów leczenia, zagwarantuje odszkodowanie w ramach NNW, OC oraz ubezpieczenia bagażu. Dodatkowo, ochroną można objąć też aktywności sportowe uznawane za ekstremalne i wysokiego ryzyka, zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu czy choroby przewlekłe.

Ubezpieczenie oferuje także odszkodowanie w razie opóźnienia lotu czy zagubienia bagażu przez linie lotniczne, a także pełne wsparcie w ramach usługi Assistance.

W tabeli poniżej prezentujemy przykładowe ceny polisy turystycznej na Kubę:

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

AXA Partners

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

200 00 zł

6,03 zł

Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, bagaż, zdarzenia pod wpływem alkoholu

457 831 zł

10 zł

Allianz

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC,OC sportowe, zdarzenia pod wpływem alkoholu

500 000 zł

20 zł

ERGO Ubezpieczenia

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, OC, NNW, bagaż, zdarzenia pod wpływem alkoholu

457 831 zł

39 zł

Odpowiednia polisa turystyczna powinna zawierać w sobie pewne elementy, dzięki którym podczas urlopu będziemy mogli czuć się bezpiecznie:                 

 • OK

  Najważniejsze są koszty leczenia i ratownictwa. To gwarantowana suma pieniędzy, jakie ubezpieczyciel zwróci nam w przypadku konieczności skorzystania z opieki medycznej lub hospitalizacji. Koszty te na Kubie są natomiast stosunkowo wysokie.

 • OK

  NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) - pokryje koszty związane z konsekwencjami zdarzeń, które wywołają uszczerbek na zdrowiu ubezpieczonego. To rekompensata za ból i dyskomfort spowodowane wypadkiem.

 • OK

  OC - ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przyda się w sytuacjach, w których w wyniku naszego działania ucierpią osoby trzecie lub ich mienie.

 • OK

  Warto pamiętać również o ubezpieczeniu bagażu. Dzięki niemu otrzymamy odszkodowanie, jeśli nasz bagaż ulegnie zniszczeniu lub zostanie zgubiony. Szczególnie ważne, jeśli w podróż zabieramy sprzęt elektroniczny lub sportowy.

Co warto wiedzieć?

 1. Kuba to kraj pełen kontrastów, biedne dzielnice przenikają się z lukusuowymi kurortami.
 2. By wjechać na Kubę, trzeba posiadać paszport ważny przynajmniej 3 miesięcy oraz wizę, tzw. kartę turysty. 
 3. Koszty leczenia na Kubie pokrywa turysta.
 4. Warto więc mieć własne ubezpieczenie turystyczne. 
Oceń stronę
4,88
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego