Oszacowanie ryzyka potrzebne do wyliczenia składki. Na tym w wielkim uproszczeniu polega kwotacja ubezpieczenia. Sprawdzamy, jakimi zasadami kieruje się towarzystwo i co bierze pod uwagę przy ustalaniu poziomu ryzyka.

Proces ten ma zawsze charakter indywidualny - składkę ubezpieczenia wylicza się w oparciu o unikalne dane, które dotyczą ubezpieczającego. Nie ma więc znaczenia to, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym osoba ubezpieczająca ma zamiar wykupić polisę.

Kwotacji ubezpieczenia dokonać może tylko i wyłącznie towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli chcemy skorzystać z oferty pośrednika, na przykład brokera ubezpieczeniowego, wniosek ubezpieczającego  zawsze trafia bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego.

WAŻNE!
Firmy ubezpieczeniowe dokonują kwotacji na podstawie danych dostarczanych przez osobę ubezpieczaną według własnych wytycznych.

Jakie dane są potrzebne do określenia kwotacji ubezpieczenia?

Telewizor, który kosztował kilka tysięcy złotych (wariant ekonomiczny),warto ubezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. 

W przypadku nowego sprzętu sprawa ubezpieczenia jest prosta. Najpierw 2 lata gwarancji od producenta, a potem przedłużona gwarancja od sklepu przez 3 lata, w którym kupiliśmy telewizor. Taką opcję dają sklepy stacjonarne, jak i internetowe. 

WAŻNE!
Przedłużonej gwarancji nie trzeba kupować od razu z nowym telewizorem. Jednak sklepy oferują taką możliwość w określonym czasie, np. do 60 dni od daty zakupu.

Kwotacja ubezpieczenia dotyczy wszystkich rodzajów ubezpieczenia. W przypadku polis mieszkaniowych wpływ na cenę polisy i stopień ryzyka może mieć nawet kilkanaście czynników. Przyglądamy się z bliska kwotacji na przykładzie ubezpieczenia majątkowego spółdzielni mieszkaniowych. 

Aby określić wysokość składki takiego ubezpieczenia potrzebne będą następujące dane:

 • kiedy budynki zostały wybudowane,
 • ile w ramach ubezpieczenia jest klatek schodowych,
 • czy w ciągu ostatnich 3 lat były prowadzone remonty,
 • czy wszystkie odbiory oraz przeglądy techniczne są aktualne,
 • czy występują inne środki trwałe, takie jak na przykład hydrofornie, przepompownie, altany śmietnikowe, budynki ochrony, ogrodzenia, bramy, furtki, lampy oświetleniowe, domofony,
 • liczba lat ubezpieczenia bez wypłaty odszkodowania,
 • liczba szkód, które miały miejsce w ostatnim roku ubezpieczenia,
 • łączna kwota wypłat świadczenia,
 • kontynuacja umowy w tym samym TU,
 • cena za ubezpieczenie z roku ubiegłego

Wpływ na stopień ryzyka w ubezpieczeniu mieszkaniowym dla spółdzielni mają również poszczególne przedmioty ubezpieczenia:

MIESZKANIE - powierzchnia użytkowa oraz liczba lokali mieszkalnych i użytkowych, 
PIWNICA - powierzchnia użytkowa, liczba piwnic,
GARAŻ - powierzchnia użytkowa, liczba miejsc garażowych,
WINDA – liczba i wartość,
WĘZŁY CIEPLNE – liczba i wartość,
 

Kwotacja dla indywidualnej polisy mieszkaniowej

Kwotację ubezpieczenia przeprowadza się również w przypadku indywidualnej polisy mieszkaniowej. Najważniejsze czynniki, które są brane pod uwagę przy ustalaniu ryzyka:

 • zabezpieczenia własne, np. drzwi, alarm i monitoring – niektóre TU oferują zniżki za posiadanie takich zabezpieczeń;
 • lokalizacja – istotny czynnik w razie powodzi, gdy blok mieszkalny czy dom znajduje się w pobliżu zbiorników wodnych;
 • kondygnacja – mieszkania położone na parterze oraz pierwszym i ostatnim piętrze są narażone na działanie czynników zewnętrznych, jak powódź czy zalanie na skutek ulewnego deszczu;
 • konstrukcja (w przypadku ubezpieczenia domu) – drewniana konstrukcja wiąże się z nawet 100% wyższą składką, 
 • działalność gospodarcza w miejscu zamieszkania – sprawia, że składka jest wyższa nawet o 50%,
 • cenne przedmioty – w razie kradzieży, należy je przechowywać w odpowiednich warunkach (zabezpieczenia antywłamaniowe),a także posiadać ich spis oraz wycenę dokonywaną przez a rzeczoznawcę. 

Ustalenie ryzyka zależy także od wybranej umowy dodatkowej. Stąd przy porównywaniu ofert tak ważne jest podanie danych typu liczba posiadanych dzieci. Ma to znaczenie w momencie wykupu rozszerzenia oc w życiu prywatnym, które dotyczy m.in. pokrycia szkód wyrządzonych przez niepełnoletnich.

Przy ubezpieczaniu nieruchomości od powodzi towarzystwo bierze pod uwagę np. kod pocztowy, dzięki czemu jest w stanie określić stopień zagrożenia tym konkretnym zdarzeniem losowym. 

Ważne informacje

1. Kwotacja to inaczej oszacowanie ryzyka ubezpieczeniowego

2. Kwotacji dokonuje tylko towarzystwo ubezpieczeniowe

3. Kwotacja jest podstawą do ustalenia wysokości składki

4. W indywidualnej polisie mieszkaniowej o stopniu ryzyka decyduje m.in. prowadzenie działaności gospodarczej w miejscu zamieszkania