Potrzebujesz polisy, ale nie wiesz, co obejmuje ubezpieczenie domu? Z naszego poradnika dowiesz się, kiedy działa ochrona dla domu i innej nieruchomości, ile kosztuje ubezpieczenie, jak długo trwa ochrona i na co uważać przed podpisaniem umowy z TU.

Ubezpieczenie domu – co to jest?

Ubezpieczenie domu to nic innego, jak ochrona finansowa twojej nieruchomości i mienia, które znajduje się w środku oraz na terenie posesji. 

Zasady ubezpieczenia domu są proste. Sam decydujesz:

 • jaki rodzaj domu ubezpieczasz – wolnostojący, w zabudowie szeregowej czy bliźniak, drewniany, murowany, w budowie czy już zamieszkany,
 • na jaką kwotę ubezpieczasz dom – najlepiej, aby ta kwota, czyli suma ubezpieczenia, odpowiadała rzeczywistej wartości domu,
 • co ubezpieczasz w domu – do wyboru masz mury, stałe elementy, wyposażenie i inne budynki, jak dom letniskowy,
 • od czego ubezpieczasz dom – do wyboru pożar, zalanie, powódź, kradzież i nawet kilkadziesiąt innych zdarzeń,
 • na jak długo ubezpieczasz dom – w porównywarce rankomat.pl możesz zdecydować się na ochronę przez 12 miesięcy lub nawet 3 lata.

PORÓWNAJ CENY

Co obejmuje ubezpieczenie domu?

Aby dowiedzieć się, co obejmuje ubezpieczenie domu, najlepiej sprawdź dokument OWU tej polisy, która cię interesuje. W porównywarce rankomat.pl znajdziesz ochronę dla murów, stałych elementów i wyposażenia domu od różnych losowych zdarzeń.

Przykładowo, Generali za dom uważa budynek:

1.Wolnostojący lub budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej.
2.Stanowiący samodzielną konstrukcję.
3.Do celów mieszkaniowych.
4.Zawierający maksymalnie cztery samodzielne lokale.
5.Z powierzchnią na prowadzenie działalności gospodarczej do 50%.
6.Z garażem w jednej bryle budynku.
7.Z ogrodzeniem i jego elementami zamocowanymi w sposób trwały (bramy, furtki, skrzynka na listy, urządzenia instalacji domofonowej, wideodomofonowej, siłowniki i napędy bram, oprócz muru oporowego.

Zakres ochrony w ubezpieczeniu domu

Ochrona podstawowa

Mury i elementy stałe od skutków zdarzeń losowych

(pakiet ponad 20 ryzyk: pożar, zalanie, uderzenie pioruna itp.)

Ochrona rozszerzona

Mury i elementy stałe od skutków zdarzeń losowych
Mury i elementy stałe od skutków kradzieży
Wyposażenie od skutków zdarzeń losowych
Wyposażenie od skutków kradzieży

(ryzyka dodatkowe: powódź, przepięcie, kradzież, dewastacja, Home Assistance, OC w życiu prywatnym i inne)

Ryzyka nazwane

Wymienione z nazwy w dokumencie OWU

Ryzyka wszystkie (All Risk)

Oprócz sytuacji opisanych w OWU jako wyłączenia odpowiedzialności

Oprac. własne.

Od jakich zdarzeń ubezpieczysz dom?

Jeśli masz ubezpieczony dom, możesz liczyć na odszkodowanie w wielu sytuacjach – od pożaru po wezwanie fachowca do zepsutego telewizora. Wszystko zależy od wybranego zakresu ochrony. W porównywarce rankomat.pl możesz zdecydować się różne rozwiązania. Przed zakupem polisy zastanów się, które z nich będzie dla ciebie najbardziej korzystne.

Zdarzenia losowe

W ubezpieczeniu domu spotkasz się z wieloma zdarzeniami, od skutków których możesz chronić finansowo swoje mienie. Część z nich ubezpieczyciele oferują w formie pakietu zawierającego 15-20 ryzyk. Taju pakiet jest dostępny już w podstawowej wersji polisy dla domu.

Jeśli zatem trafisz na określenie „ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych”, to tymi innymi zdarzeniami przeważnie są:

 • zalanie – deszcz albo usterka (wężyk od pralki, rura), ale nie powódź, która jest ryzykiem kupowanym dodatkowo;
 • wybuch – implozja (do środka) i eksplozja (na zewnątrz);
 • osuwanie i zapadanie się ziemi;
 • dym i sadza – działanie nagłe, w wyniku pożaru, nie długotrwałe;
 • silny wiatr – powyżej 15 m/s;
 • śnieg i lód – jako obciążenie dachu i ryzyko gwałtownego topnienia w odwilży;
 • lawina – śnieżna i błotna;
 • upadek obiektów – drzew, masztów i sąsiednich budowli;
 • grad – szkody w oszkleniu, dachu i elewacji;
 • deszcz – który np. dostał się do pomieszczenia przez niedomknięte okno;
 • pękanie murów – na skutek mrozu;
 • uderzenie – przez pojazd lub statek powietrzny;

Kradzież w domu i poza domem

Ryzyko kradzieży dokupisz dodatkowo jako rozszerzenie. Dostępne są trzy warianty: kradzież z włamaniem, kradzież zwykła i rozbój. W zależności od wybranego zakresu ochrony kradzież dotyczy stałych elementów (np. telewizor zamocowany na ścianie, instalacja solarna, oświetlenie sufitowe, zabytkowe klamki), wyposażenia (meble wolnostojące, sprzęt RTV, gotówka, biżuteria, perfumy) i rzeczy osobistych, które masz przy sobie (portfel z dokumentami, okulary, pieniądze, telefon). 

Kradzież z włamaniem oznacza dostanie się do domu i pozostawienie w nim śladów włamania, czyli wybitej szyby, uszkodzonego zamku w drzwiach czy naruszonej futryny.

Kradzież zwykła to włamanie do domu bez pozostawienia widocznych śladów. Może do niej dojść przez zastosowanie wytrychu albo wcześniej kradzieży oryginalnych kluczy.

Kradzież rzeczy osobistych lub rabunek to utrata przedmiotów w wyniku pobicia, użycia broni, wymuszenia siłowego poza ubezpieczonym domem.

PAMIĘTAJ!
Za kradzież z włamaniem, kradzież zwykłą czy rabunek dostaniesz odszkodowanie, zgłaszając sprawę na policji, a następnie do TU. 

Jeśli ubezpieczasz dom od kradzieży, zwróć uwagę na posiadane zabezpieczenia antywłamaniowe. Za obecność niektórych z nich ubezpieczyciele są w stanie obniżyć cenę polisy mieszkaniowej. Pod uwagę brane sią alarm, monitoring, dozór fizyczny, drzwi z atestowanym zamkiem, rolety antywłamaniowe lub kraty w oknach i inne. Te informacje możesz podać podczas obliczania ceny ubezpieczenia domu w porównywarce.

PORÓWNAJ CENY

porównywarka rankomat

 Z poziomu porównywarki rankomat.pl możesz wybrać te zabezpieczenia antywłamaniowe, które posiadasz.

Ryzyka dodatkowe w domu i poza domem

W ofercie ubezpieczeniu domu natkniesz się też na inne ryzyka, które warto mieć w swojej polisie. Dzięki temu znacznie podnosisz prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania w formie finansowej lub usługowej.

OC w życiu prywatnym przyda ci się, jeśli niechcący wyrządzisz szkodę innej osobie lub szkodę na jej mieniu. Takie rozszerzenie to w praktyce nawet 200 000 zł gwarancji pokrycia szkód przez ubezpieczyciela. Odpowiedzialność cywilna dotyczy również twojego dziecka, więc nie musisz się obawiać, gdy piłka wybije szybę w oknie sąsiada. OC możesz kupić zarówno jako właściciel domu, jak i lokator w wynajmowanym domu. Więcej o OC w życiu prywatnym.

Powódź to co innego niż zalanie. To ryzyko jeszcze szczególnie groźne, gdy twój dom znajduje się w pobliżu rzeki, stawu, jeziora, zalewu, zbiornika retencyjnego, ale też może się przydać gdy w okolicy wystąpią gwałtowne opady deszczu i podtopienia. Jeśli zdecydujesz się na ochronę domu od skutków powodzi, najlepiej wybierz pełen zakres, czyli na mury, stałe elementy i wyposażenie. Więcej o powodzi.

Przepięcie to także inne ryzyko niż uderzenie pioruna. Tu wina leży nie po stronie wyładowań atmosferycznych, ale nagłego skoku napięcia w elektrowni. Efekt może być podobny, czyli awaria sprzętu RTV, AGD i PC, co jest w stanie skutecznie uszczuplić każdy budżet domowy. Więcej o przepięciu.

Dewastacja to umyślne zniszczenie lub uszkodzenie mienia przez osoby trzecie. W zależności od oferty ryzyko występuje też jako wandalizm, a w niektórych odmianach obejmuje jego szczególne skutki, np. graffiti. Więcej o dewastacji.

Home Assistance jest pakietem pomocowym, który pomoże ci uniknąć lub ograniczyć wydatki związane z naprawą pogwarancyjną, w tym wezwaniem specjalisty. Po pożarze ubezpieczyciel przewiezie ocalałe mienie, zorganizuje i opłaci jego przechowanie, w tym zapewni ci i twoim najbliższym tymczasowe zakwaterowanie. Więcej o Home Assistance.

Pakiet medyczny lub NNW lokatora to z kolei pomoc w zakresie zdrowotnym. Dzięki takiemu dodatkowi masz zagwarantowane opłacenie pobytu w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku, dostarczenie leków czy wizyty lekarza czy pielęgniarki. Więcej o NNW mieszkaniowym.

W porównywarce rankomat.pl możesz zdecydować się na gotowy pakiet zawierający opisane ryzyka. Dla tego samego domu cena polisy będzie inna właśnie ze względu na różny zakres ochrony, w tym obecność ubezpieczenia All Risk.

Kiedy ubezpieczenie domu nie działa?

Ubezpieczenie domu jest potrzebne, bo nigdy nie wiesz, kiedy twoje mienie ulegnie zniszczeniu. A nieraz także konieczne, gdy spłacasz kredyt hipoteczny – wtedy bank wymaga zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia domu.

Jednak w niektórych sytuacjach ubezpieczenie domu nie zadziała, nawet jeśli posiadasz All Risk i komplet własnych zabezpieczeń antywłamaniowych. Mówimy wtedy o wyłączeniach odpowiedzialności i dotyczą one zwykle:

 • celowego działania, np. podpalenie domu przez ciebie;
 • niedostatecznego zabezpieczenia, np. gdy zostawisz otwarte okna na czas burzy;
 • uderzenia pojazdu w dom czy ogrodzenie, jeśli to ty byłeś kierowcą lub ktoś ze współlokatorów;
 • zalania domu przez powódź zaraz po wykupieniu polisy, zwykle na to ryzyko obowiązuje karencja do 30 dni;
 • pęknięcia ściany domu na skutek prowadzenia w ogrodzie prac ziemnych koparką;
 • wypadku w domu pod wpływem alkoholu;
 • pogryzienia przechodnia przez twojego psa, jeśli jest to rasa zaliczana do agresywnych.

Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą właściwie każdego z ryzyk i warto je przejrzeć zanim jeszcze kupisz ubezpieczenie domu. Pobierz OWU intersującej cię polisy zaraz po wykonaniu kalkulacji. Znajdziesz je w szczegółach jednego z ubezpieczeń na rankomat.pl: Proama, Generali, PZU, Inter Polska, Benefia, Europa, LINK4, Wiener, mtu24.pl, Uniqa.

polisa mieszkaniowa z porównywarki

Przykładowy wynik z kalkulacji ubezpieczeń domu na rankomat.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

W porównywarce sprawdzisz ubezpieczenie domu podstawowe, rozszerzone, All Risk, do kredytu, dla domu w budowie, domu murowanego i domu z drewna. Na cenę wpływa głównie wartość domu i wybrane ryzyka, więc polisa może kosztować zarówno 100 zł rocznie, jak i powyżej 1000 zł za 12 miesięcy ochrony. Do wyboru masz także ubezpieczenie na 2 i 3 lata z płatnością jednorazową lub w wygodnych ratach.

Kupując ubezpieczenie domu z pewnością będziesz kierował się ceną takiej polisy. Pamiętaj, że ta zależy głównie od wartości domu i wybranych ryzyk. Ale wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej mogą też mieć szkody powstałe w przeszłości (np. powódź), liczba lokatorów, lokalizacja domu, ruchomości domowe i ich rodzaj oraz zabezpieczenia antywłamaniowe

Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Ubezpieczenie domu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Europa Ubezpieczenia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
Benefia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
mtu24.pl
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Link4
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
Wiener
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
Ubezpieczenie domu
Europa Ubezpieczenia
Cena roczna
283,84 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna
Benefia
Cena roczna
328,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Dewastacja RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
Cena roczna
396,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
Cena roczna
412,66 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna
Wiener
Cena roczna
455,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna

Oferty ubezpieczenia nieruchomości wyliczone w kalkulatorze rankomat.pl dla domu z 2015 roku, o powierzchni 100 m2, zamieszkanego przez 2 dorosłych lokatorów i 2 dzieci.

Gdzie szukać ofert ubezpieczenia domu?

Ubezpieczenie domu najbardziej opłaca się w internecie, za pomocą porównywarki. Dzięki narzędziu online w kilka minut sprawdzisz nawet kilkadziesiąt ofert polis dla twojej nieruchomości. Wystarczy, że uzupełnisz krótki formularz o wartość mienia, adres, powierzchnię użytkową i rok budowy, a następnie wybierzesz zakres ochrony. Różnica między najtańszą a najdroższą z zaproponowanych polis może wynieść kilkaset złotych rocznie.

PORÓWNAJ CENY

Kiedy już wiesz, jaki wariant polisy cię interesuje, poszukaj go w jak najlepszej cenie. W tym nieodzowny jest kalkulator ubezpieczeń. Po wprowadzeniu do niego podstawowych parametrów nieruchomości oraz wybraniu zakresu, będziesz mógł od razu przejść do zakupu, który odbywa się całkowicie online. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu i nie przepłacisz za ubezpieczenie. Ochrona domu działa najwcześniej na następny dzień po opłaceniu składki lub jej pierwszej raty.

Podsumowanie

1.Ubezpieczenie domu dotyczy zwykle mienia, które ma największą wartość materialną

2.W domu ubezpieczysz jego mury, instalacje i wyposażenie razem z terenem posesji i obiektami, które się na niej znajdują

3.Polisa dla domu nie zawsze gwarantuje wypłatę odszkodowania, a wszystkie te wyjątki znajdziesz w dokumencie OWU jeszcze przed zakupem ubezpieczenia

4.Koszt ubezpieczenia domu zaczyna się od 100 zł rocznie, ale ostateczna cena zależy od wartości mienia i ryzyk, jakie wybierzesz

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu

 1. Czy ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe?

  Ubezpieczenie domu, podobnie jak ubezpieczenie mieszkania, jest obowiązkowe, gdy zakup domu finansujesz z kredytu hipotecznego. W ramach ubezpieczenia domu bank zabezpiecza się na wypadek twojej niewypłacalności, gdy np. stracisz nieruchomość po pożarze. Wtedy resztę hipoteki spłaca za ciebie towarzystwo ubezpieczeniowe.

 2. Jak długo trwa ochrona ubezpieczenia domu i mieszkania?

  Zwykle ochrona w ubezpieczonym domu trwa 12 miesięcy, ale na rynku są też dostępne oferty długoterminowe (2 i 3 lata z możliwością płacenia składki w ratach). Trudniej ubezpieczyć dom na krócej czy na okres, w którym nie będzie cię w domu, np. okres wakacji.

 3. Czy ubezpieczenie domu może kupić tylko właściciel?

  Zakres ubezpieczenia domu może być inny dla właściciela domu i najemcy w domu. Lokator korzystający z umowy najmu może wybrać tylko niektóre elementy polisy mieszkaniowej, jak OC w życiu prywatnym czy mienie ruchome na wypadek kradzieży z włamaniem. Cena ubezpieczenia domu dla właściciela i najemcy domu tez będzie inna z uwagi na różny zakres ochrony.

 4. Czy polisa chroni oprócz domu także budynki gospodarcze?

  Polisa mieszkaniowa chroni finansowo różne obiekty budowlane na terenie posesji, na której znajduje się dom, w tym budynki gospodarcze, pomieszczenia przynależne, garaż wolnostojący (o ile nie jest blaszany), instalacje solarne, panele fotowoltaiczne, meble ogrodowe i inne elementy zewnętrzne. Otrzymasz odszkodowanie w przypadku pożaru, za uderzenie pojazdu mechanicznego i wszystkie te ryzyka, które obejmuje ubezpieczenie mieszkania i domu.

 5. Czy mogę ubezpieczyć dom do kredytu poza bankiem?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują polisę dla domu w banku udzielającym kredyt to ograniczony wybór i nie masz możliwości porównania z być może lepszym czy tańszym produktem. Dlatego możesz przedstawić bankowi umowę ubezpieczenia np. z porównywarki.

 6. Na co uważać w ubezpieczeniu domu?

  W ogólnych warunkach ubezpieczenia sprawdź najpierw co obejmuje polisa na wypadek zdarzeń losowych i innych ryzyk dodatkowych. Polisę mieszkaniową przebadaj pod kątem wyłączeń odpowiedzialności, limitów i karencji, czy ochrona dotyczy też szklanych elementów, czy działa na wypadek przepięć, silnego wiatru, na wypadek zalania, czy zawiera ubezpieczenie oc w życiu prywatnym, czy są zniżki za dodatkowe zabezpieczenia, czy ochrona obejmuje zwierzęta domowe, drzwi balkonowe, sprzęt fotograficzny, instrumenty muzyczne itp.